Vervoer- en produktiestijging hielden gelijke tred tijd om een tiid om een te rollen! I te rollen! tiid om een te rollen! fov0m?sHM DE BEURS VMF ontwikkelt zich op evenwichtige wijze ZWAARDEMAKER KLM-jaarvergaderi tig Samenwerking met andere maatschappijen in studie DE JAM VOOR MANNEN nieuwe oog SEV1LLA MNGE MARMElADfj Hoger dividend bij Mijnbouwkundige Werken Hogere winst Ruys' Handelsvereeniging Staalsyndicaat wil bij Gent gaan bouwen Minister De Pous terug uit West-Afrika „Naarden" breidde zich verder uit Produktie richt zich op aflevering van gehele fabrieken Internatio boekte hogere resultaten Amstel Brouwerij klaagt over overheidsheffingen Prospectus uitgifte Netam verschenen DIVIDENDV00RSTELLEN VRIJDAG 12 MEI 1961 23 I ZWAARDEMAKER &C°^J 1 MAARSSEN (HOLLAND^! neemt vaker Mogelijkheden voor Nederland tiair vimrniiim zwane i Export blijft belangrijk AVONDVERKEER VAN GISTEREN. I In de kantine van de motorenwerkplaats der K.L.M. op Schiphol is woensdag de marlijkse algemene vergadering van aandeelhouders gehouden onder voorzitterschap an de voorzitter van de raad van commissarissen, dr. ir. F. Q. den Hollander. Het vas de laatste aandeelhoudersvergadering waarin de heer L. A. Aler als president- irecteur namens de directie verantwoording aflegde van het gevoerde beleid. De eer Aler heeft bij die verantwoording opgemerkt dat het bedryf, toen hy in mei 954 als opvolger van dr. Albert Plesman by de maatschappij terugkeerde in 1953 sen omzet had behaald van byna driehonderd miljoen gulden, een produktie had van 280 miljoen tonkilometer en een personeelsbestand van rond 13.000 man. In de zeven jaar die sindsdien zijn verlopen is het bedryf in omvang belangrijk gegroeid. De vervoersinkomsten in 1960 hebben 570 miljoen gulden bedragen, de produktie aan tonkilometers was 640 miljoen en het personeel bestond uit ruim 18.500 personen. De president-directeur der K.L.M. herinnerde er aan dat de maatschappij in slechts enkele jaren de tegenslag van het verloren gaan van de verbinding met Indonesië te boven is gekomen. De heer \ler beschouwde dit snelle herstel als een bewijs voor de veerkracht er. het in casseringsvermogen van de maat schappij. Het nuttig effect van de introductie van traalvliegtuigen zal echter over een veel angere periode, naar zijn schatting ten- ninste tien jaar, merkbaar zijn. De invoe ging van de nieuwe techniek is vooral van belang voor de bedrijfsvoering in de ko mende jaren. Naar de mening van de beer Aler zullen supersone vliegtuigen, 1 oestellen die kunnen vliegen met een snel heid groter dan die van het geluid, op zijn vroegst omstreeks 1970 voor commercieel lebruik ter beschikking komen en mis schien nog wel belangrijk later. In 1960 steeg het vervoer met hetzelfde nercentage als de produktie, namelijk ne gentien percent, en in het eerste kwartaal van 1861 steeg het vervoer met 25 percent 'egen een produktie-uitbreiding met 26 oercent. De kosten zijn aanmerkelijk min der omhoog gegaan dan de produktie: over 1960 met veertien percent bij negen tien percent meer produktie en over het eerste kwartaal van 1961 met achttien per cent bij zesentwintig percent meer pro duktie. De stijging van de inkomsten uit het vervoer is echter achtergebleven bij die van het vervoersvolume en ook bij die van de kosten. De directie gelooft dat de passagetarie ven zoals deze thans zijn op een redelijk niveau liggen; een niveau dat laag genoeg is om nieuwe markten voor vervoer open te leggen en hoog genoeg om, bij een re delijke beladingsgraad, een opbrengst te laten die voldoende is voor een bevredi- gend exploitatieresultaat. De gevolgen voor 1960 van deze ontwik keling van inkomsten en kosten blijken uit het jaarverslag. De duidelijke verminde ring van de winst heeft de directie genoopt ook een lager dividend voor te stellen. „Onze huidige rentabiliteit is in dit over gangstijdperk uiterst marginaal. Onder de ze omstandigheden was het bpsluit van de Nederlandse regering tot revaluatie van de gulden een ernstige tegenslag," aldus de heer Aler, „die ons treft in een van de moeilijkste jaren in onze ontwikkeling." Het verslag over het eerste kwartaal 1961 toont volgens de heer Aler aan dat de Advertentie K.L.M., ondanks de nagenoeg evenredige stijging van vervoer en produktie, nog niet door de moeilijke fase heen is. In het sterk seizoengevoelige bedrijf dat de K.L.M. is, is een verlies over het eerste kwartaal een normaal verschijnsel. In de vacature-Woltersom werd be- I noemd tot commissaris de heer S. J. van den Bergh, die van 1936 tot zijn aftreden in 1959 reeds commissaris is geweest. De vergadering keurde het voorstel om het aantal commissarissen uit te breiden van vijftien tot zestien bij acclamatie goed en benoemde op dezelfde wijze met ingang van 1 juni de heer Aler tot commissaris. Z.K.H. de Prins der Nederlanden, mr. J. I Burgerhout en de heer H. P. Rahusen werden herbenoemd tot commissaris. Zo wel door aandeelhouders als door de voor- I zitter van de raad van commissarissen is de heer Aler lof toegezwaaid voor de wij- ze waarop hij de K.L.M. heeft geleid. De Nederlandse Maatschappij tot het Verrichten van Mijnbouwkundige Werken n.v. te Haarlem heeft in 1960, blijkens net verslag, na verkoop van een deel der claimbewijzen haar bezit aan certificaten Hoogovens uitgebreid van nominaal ƒ439.600 tot 658.000. Aan dividend werd een uitkering van 20 percent ontvangen op het oorspronkelijke bezit van 439.600. alsmede een interimdividend 1960 van 6 percent over 658.000. Aan interest werd 149.000 ontvangen tegen 108.000 in 1959. Gerealiseerde royal ties brachten 40.000 (v.j. 26.500) op. Na onkosten en voorzieningen rest een saldo winst van 170.000 112.000), waaruit een van 12 tot 15 percent verhoogd dividend wordt voorgesteld. Ruys' Handelsvereeniging n.v. in Den Haag heeft over 1960 blijkens het verslag, een winst behaald van 830.000 (v.j f 620.000), waaruit een van twaalf tot vijftien percent verhoogd dividend wordt uitgekeerd. Hiervan werd reeds zes pet interim betaald. Voor de onderneming was ook 1960 een gunstig jaar. De omzet ver toonde opnieuw een stijging. Het eerste kwartaal 1961 gaf een redelijke uitkomst te zien. Samenwerking De heer Aler verklaarde in antwoord op een vraag over de studie die aan de gang is met betrekking tot een samenwerking tussen de Scandinavische luchtvaartmaat schappij S.A.S., de Zwitserse „Swissair" en de K.L.M., dat deze bestudering nog niet is geëindigd. De heer Aler heeft er de aandacht op gevestigd dat deze studie zeer subtiel is. Een heel belangrijk voordeel zouden de drie maatschappijen kunnen hebben wan neer ze, indien ze tot een samenwerking zouden besluiten, bij de bestelling van een volgend type vliegtuig gezamenlijk een keuze zouden bepalen. Dat zou bij voor beeld kunnen zijn het nieuwe straalvlieg tuig voor middelbare afstanden van de Convair-afdeling van de Amerikaanse vliegtuigenfabriek van „General Dyna mics", de Convair 990. Voor dit type heb ben de SAS en de „Swissair" zich reeds uitgesproken, door er een aantal van te bestellen. Een beslissing op dit stuk is niet over enkele weken en niet over enkele maanden te verwachten. Een ander argument voor het voortzet ten van de studie is het feit dat de S.A.S, thans in een periode van herfinanciering is en zolang die periode nog niet is geëin digd is het zowel voor de Skandinavische maatschappij als voor de anderë mogelij ke partners moeilijk beslissingen over een eventuele samenwerking te nemen. Geen emissie In antwoord op een andere vraag heeft de heer Aler voorts medegedeeld dat de liquiditeit en de financiële positie der K.L.M. zodanig zijn dat indien dat nodig mocht blijken nieuwe vliegtuigen dit jaar zouden kunnen worden besteld zonder emissie. De mogelijkheid bestaat, indien het tot een dergelijke samenwerking zou komen, dat de K.L.M. wellicht tot het be stellen van enkele toestellen van het type Convair 990 zou overgaan. Op een vraag over mogelijke samenwer king met Amerikaanse luchtvaartmaat schappijen antwoordde de heer Aler dat er wel degelijk uitvoerig overleg is ge pleegd met advocaten van de K.L.M. over die samenwerking. Daarbij is echter ko men vast te staan dat de wetgeving der Verenigde Staten zich tegen zulk een sa menwerking verzet. Een samenwerking tussen de K.L.M. en een Amerikaanse maatschappij, „en wij zouden wel weten met wie we in zee zouden willen gaan," is met de huidige wetgeving in de V.S. on mogelijk. Drs. Van der Beugel: Houding V.S. unfair. Drs. E. H. van der Beugel, die me in gang van 1 juni de heer I. A. Aler zal opvolgen als president-directeur van de K.L.M., heeft op de jaarvergadering de houding der V.S. ten aanzien van lan dingsrechten voor de K.L.M. ongewenst genoemd. Hij zei niet te aarzelen deze houding als „unfair" te kenschetsen. Langs niet-formele weg tracht de K.L.M. begrip te kweken voor haar naar haar mening gerechtvaardigde verlangens. Voor het overige merkte de heer Van der Beu gel op dat de directie van de K.L.M. op dit zo uiterst vitale punt ten zeerste dili gent is. De heer Aler deelde in antwoord op een vraag mede, dat inderdaad gesproken wordt over een door Indonesië te regelen delging van een schuld der Indonesische luchtvaartmaatschappij „Garoeda" aan de K.L.M. De Garoeda had een schuld van vier miljoen gulden. Er is betrekkelijk kort na het verbreken der relatie volledige over eenstemming tussen de „Garoeda" en de K.L.M. bereikt over de hoogte van het be drag. De Indonesische maatschappij heeft de mogelijkheid tot het betalen van deze som in handen gelegd van de Indonesische regering. De heer Aler merkte op dat het aanbeveling verdient dat de afwikkeling van deze zaal zo geruisloos mogelijk ver loopt. BRUSSEL (UPI) Een syndicaat be staande uit vier grote staalondememingen uit de Europese Gemeenschap hebben aan de Hoge Autoriteit gevraagd om toestem- 1 ming voor de bouw van een grote staal- fabriek in de buurt van Gent. Na voorbereidende studies is men van mening, dat de beste plaats voor de nieu- we onderneming zou zijn op enige kilome ters ten zuiden van de Nederlandse grens langs het Kanaal van Gent naar Terneu- I zen. Indien alle voorbereidingen en de I bouw vlot zullen verlopen verwacht men, dat in 1964 of uiterlijk begin 1965 met de produktie kan worden begonnen. Om te beginnen zal men 5000 werkne- I mers aantrekken, met de toeneming van produktie en capaciteit kan dit getal later oplopen tot 15.000 a 18.000. Men zal zich vooral toeleggen op de vervaardiging van stalen platen en rondstaal. Boordevol indrukken over zyn reis is de minister van Economische Zaken, drs. J. W. de Pous, gisteren uit West-Afrika op Schiphol teruggekeerd. In Nigeria, Ghana en Liberia, de drie nog jonge zelf standige landen aan de westkust van Afrika, heeft hij zijn licht opgestoken over de mogelijkheden tot versterking der han delsbanden met ons land. Zijn reis hield in de eerste plaats ver band met het bezoek van een Neder landse economische missie aan het in ok tober van het vorig jaar zelfstandig ge worden Nigeria, dat veertig miljoen inwo ners telt. Dit land gaat een s-nelle ontwikkeling tegemoet", zei de minister op Schiphol en hij onderstreepte hoe nuttig en gewenst het is, dat de overheid en het bedrijfsleven op het gebied van de economische betrek kingen met het buitenland samenwerken zoals in dit geval geschied is. Minister De Pous had enige dagen de leiding gehouden van de missie, totdat hij na vijf dagen naar Ghana vertrok. Sindsdien fungeert de heer J. W. Hupkes, president-directeur van de n.v. Koninklijke Maatschappij ,De Schelde", als leider. De missie wordt op 19 mei in ons land terug verwacht. Ook in Ghana en Liberia was het de minister opgevallen, dat er door Neder landers pionierswerk op velerlei gebied wordt verricht. Niet alleen in Nigeria, doch ook in Ghana en Liberia was hem de zeer snelle economische groei opgevallen. Het handelsverkeer tussen Nederland en deze drie landen ontwikkelt zich in gun stige zin", zei. hij op Schiphol. „De Neder landse uitvoer bedroeg in 1960 ongeveer 225 miljoen gulden tegenover een invoer van circa 220 miljoen. Deze cijfers spreken nog meer, wanneer men bedenkt dat Ne derland, na Groot-Brittannië, Nigeria's belangrijkste afnemer is. Verdere uitbrei ding van dit handelsverkeer ligt zonder enige twijfel binnen de mogelijkheden". ADVIES KOERSEN" BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier vandaag geldend in Amsterdam luiden: Engels pond 10,0410.14, Amerikaanse dollar 3,573,61 Canadese dollar 3,613,66, Franse frank (100) 72,70—73,20. Belgische frank (100) 6,95-7,00, Duit se mark 10090,2090,70, Zweedse kroon (100) ,0069,50, Zwitserse frank (100) 82,95—83,45, Ita liaanse lire (10.000) 57,2559,25, Deense Kroon (100) 51,50—52,50, Noorse kroon (100) 49,85—50,85. Oostenrijkse schilling (100) 13,77'/.-13,87'/!, Por- tugece escudo (100) 11,9512,10. Spaanse peseta (100, grote coupures) 5,94'/26,09'/:. Advertentie ROYAL ROYAL ROYAL f V/>~ ■MtAptoSMBal*) Uit het jaarverslag der n.v. Che mische Fabriek „Naarden" over 1960 blijkt een voortzetting van de ont plooiing welke dit bedrijf sinds 1945 kenmerkt. Het exploitatiesaldo nam met 11 percent toe tot 3.001.000. Inclusief het onverdeelde winstsaldo over 1959 resteert een nettowinst van 992.000 (vorig jaar 835.000). Zoals gemeld wordt een dividend voorgesteld van 12 percent (onv.) over de oude en 9 per cent over de nieuwe aandelen. „Naarden" blijft een belangrijk accent leggen op de export, welke 65,9 pet (vo rig jaar 69,4 pet) van de totale omzet van het Nederlandse bedrijf omvat. De omzet naar landen, waar de vennootschap over eigen buitenlandse produktiemaatschap- pijen beschikt, bedroeg 20,1 pet (vorig jaar 19,1 pet). De researchkosten zijn sinds 1957 meer dan verdubbeld. Het bedrijf stichtte in 1960 een eigen op leidingsinstituut onder de naam Naarden Technicum, waarop thans wederom 30 nieuwe leerlingen zullen worden toegela ten. De investeringen vergden 2.981.000 (vorig jaar 2.227.000), onder meer. Zowel voor de uitbreiding van het produktie-ap- paraat, als voor het doorvoeren van een efficiënte hergroepering van diensten en bedrijven. Een hypothecaire lening ad 1 min werd uit eigen middelen afgelost. Gunstige'financiële resultaten worden ge meld door vrijwel alle buitenlandse doch terondernemingen. Het winstsaldo was be langrijk gunstiger dan in 1959. De revaluatie noodzaakte het moederbe drijf tot herwaardering van de voorraden. Teneinde het verlies op deze voorraden op te vangen is voor afschrijving 215.000 gereserveerd. Ten aanzien van de omzet ten in het lopende boekjaar werd tot dus verre het niveau van 1960 geëvenaard. De revaluatie van de gulden zal echter door de grote exportbelangen van het bedrijf een belemmering vormen voor het be drijfsresultaat, waarbij nog nader zal moe ten blijken of deze nadelige beïnvloeding kan worden gecompenseerd. Philips flauw De Philipsaandelen lagen eergisteren bepaald flauw in de markt. De opening van de officiële kwam op 1147. Er was één grote verkoper, terwijl daarnaast de hoekman middenkoersaanbod had. De koers zakte snel in tot 1135 (1161V2)- Het fonds verliet de beurs op vrijwel het laag ste peil van de dag. De stemming voor de overige internationals viel zeker niet tegen. Unilever noteerde op 867 circa vijf punten lager. Hoogovens min zeven punten op 1108. Koninklijke Olie slechts een paar dubbeltjes lager op 149,40. AKU hield rond de vorige slotkoers. De financiële resultaten over 1960 van de Verenigde Machine Fabrieken n.v. wyken niet veel af van die van de voorgaande jaren. Het exploitatiesaldo na aftrek van belastingen nam toe van 21,78 tot 23,04 miljoen. De totale winst na afschrijvingen van de tot de V.M.F. behorende maatschappijen is 9,70 miljoen (v.j. 9,22 miljoen). Dat het resultaat iets beter is, is volgens het verslag voornamelijk te danken aan de resultaten van enkele middelgrote en kleinere ondernemingen van het concern, waar in naast een belangrijke uitbreiding van de produktie ook een stijging van de winst kon worden bereikt. Daarnaast werden bij de beide grote machinefabrieken (Stork en Werkspoor) enkele grote orders met een verhoudingsgewijs goed resultaat afgesloten. TREKKING PREMIELENING AMSTERDAM 1959 Woensdag is wederom een trekking gehouden van de 2'h pet. premielening Amsterdam 1959. Uitgeloot werden de volgende 12 series: 681, 1602, 5237. 7826, 10908, 11098, 13976, 14209, 15561, 16088. 16528 en 19137. De premie van 100.000 viel op nr. 8 van serie 14209, de premie van 50.000 op nr. 10 van dezelfde serie en de premie van 20.000 op nr. 6 van serie 13976. De premies van f 10.000 en 5000 vielen resp. op nr. 10 van serie 1602 en nr. 5 van serie 16088. Vijf obligaties loot ten elk uit met f 1000, te weten nr. 7 van serie 11098, nr. 5 van serie 15561 en nr. 1, nr. 4 en nr. 10 van serie 16088. De volgende vijf obligaties lootten elk uit met 500: nr. 2 van serie 5237, nr nr. 3 van serie 14209, nr. 9 van serie 15561 en de nrs. 6 en 8 van serie 16088. Tenslotte werden 105 niet hierboven genoemde obligaties uitgeloot met f 125 elk. Het bestuur van Machinefabriek Braat zal voorstellen het dividend over het boek jaar 1960 wederom te passeren- Hiertegenover stond echter dat een aan tal belangrijke orders in 1960 met verlies moest worden geaccepteerd, in verband met zeer scherpe binnen- en buitenlandse concurrentie. Voor 1961 verwacht de di rectie een bezetting van de bedrijven, die gemiddeld niet veel van die in 1960 zal af wijken. De financiële resultaten van 1961 zulllën vermoedelijk niet veel verschillen van die van 1960. Hoewel de exploitatie winst over 1960 niet noemenswaardig ho ger is dan over 1959, meent de directie dat het verantwoord is een dividenduitkering van twaalf percent (v.j. tien percent) voor te stellen. Het winstaandeel voor het perso neel is bij 12 percent dividend reeds van het exploitatiesaldo afgetrokken. De bedrijfswaarde der activa bedraagt 160 miljoen. De directie meent dat voor een gezonde economische ontwikkeling in de komende jaren een produktievermeer- dering van de nu bestaande bedrijven de voorkeur zal moeten krijgen boven het vestigen van nieuwe kleine bedrijven met een verhoudingsgewijs grote eigen staf. Als resultaat hiervan werden in 1960 in het concern opgenomen de Duitse machi nefabriek Vits bij Dusseldorp, de n.v. Vol- ma te Gorredijk en in 1961 de machine' fabriek Frans Smulders te Utrecht. Voor de komende jaren staan uitbreidingen en reorganisaties op het programma, die een investering van enige tientallen miljoenen guldens zullen vragen. De financiëring zal voorlopig uit eigen middelen kunnen ge schieden. Het percentage der bestellingen bestemd voor export neemt nog steeds toe, bijvoor beeld op het gebied van complete rietsui kerfabrieken. De laatste twee a drie jaren zijn grote orders voor de V.M.F. verloren gegaan omdat de buitenlandse concurren ten veelal kunnen rekenen op regerings kredieten bij de handelsbetrekkingen met derde landen. In de meeste afdelingen van de bedrij ven der V.M.F. werd een bevredigende stijging der produktiviteit geconstateerd. Bij Werkspoor in Amsterdam werd be gonnen met een zeer belangrijke verbete ring van de grote machine-afdeling, waar de werktuigen worden voorzien van elek tronische besturing. Met Lips in Drunen sloot Werkspoor een overeenkomst tot samenwerking. Bij Werkspoor in Utrecht waren in 1960 alle afdelingen ruim van orders voorzien. Ook voor 1961 wordt een ruime werkbezetting verwacht. De fabriek van Beijnes in Be verwijk was geregeld en bevredigend be zet Bij Stork in Hengelo zijn de machi nefabriek, ketelmakerij, pompenfabrieken en ijzergieterij goed bezet geweest. Be gonnen zal worden met een reorganisatie plan, dat over enige jaren zal resulteren in een belangrijke verbetering van de ver schillende produktie-afdelingen. Het bedrijf van Conrad en Stork Hijsch in Haarlem was in 1960 ten volle bezet. De fabrieken van Gebroeders Stork en Co's Apparatenfabriek in Amsterdam en Boxmeer werkten op volle capaciteit. Cir ca tachtig percent van de opdrachten was voor export bestemd. Ook de andere be drijven waren goed van orders voorzien en de bezetting in 1961 zal gunstig blij ven. Het uitgegeven kapitaal van de V.M.F nam toe van 43.033.000 tot 44.540.000, De winst- en verliesrekening sluit'met een winstsaldo van 6,53 miljoen (v.j. 5,16 miljoen). De V.M.F. heeft twaalf vestigin gen in Nederland, nog niet meegerekend Volma in Gorredijk en Smulders Utrecht. Haar activiteiten gaan, zo licht te de directie toe, steeds meer in de rich ting van het bouwen van complete fabrie ken. Het van tien tot twaalf percent ver hoogde dividend is een uiting van vertrou wen in de evenwichtige ontwikkeling van het concern. In de scheepvaartsector was het stil. De stemming viel heel erg mee. De koers winst bedroeg door elkaar circa één punt. Cultures licht verdeeld. Staatsfondsen goed prijshoudend met weinig zakei). In de lokale afdelingen werden aandelen van chemische fabriek Van der Grinten op 1850 (1800) geadviseerd. Hoek's Machine fabriek, werd veertig punten hoger bieden op 980 geadviseerd. Boeke Huidekoper van 219 op 219 Figée van 250 op 256. VERHANDELDE FONDSEN. De n.v. Internationale Crediet- en Han delsvereniging „Rotterdam" heeft in 1960, door de in 1959 verbeterde fundering van de risicoverdeling, mindere resultaten in de produktensector op kunnen vangen door betere resultaten in de distributieve groot handelssector. Het geconsolideerde resul taat handelszaken steeg van 22,0 miljoen tot ruim 24,2 miljoen. Algemene onkos ten vergden 16,8 miljoen 15,6 miljoen). Als saldo winst resteert uiteindelijk f 3,4 miljoen 3,2 miljoen), waaruit een van 8 tot 9 percent verhoogd dividend wordt voorgesteld. Voor de Intematio-groep was 1960 in verscheidene opzichten een voorspoedig, doch tevens een nogal merkwaardig jaar. De algemene voorspoed in het westen ging gepaard met bijzonder lusteloze en dalende grondstoffen- en produktenmarkten, een enkele uitzondering daargelaten. De posi tionele handel in produkten leverde niet de rendementen van de voorafgaande jaren op De bedrijfseenheden, werkzaam in de Westeuropese distributieve groothandel, kunnen daarentegen op een bijzonder gun stig jaar terugzien en leverden het voor naamste deel van de winst. Samenvattend stelt de directie dat ondanks het gedaalde resultaat van de positionele produkten- handel 't totaalbeeld van de handelsresul taten toont, dat „Internatio" in 1960 be vredigend van de conjunctuurverbetering in West-Europa heeft geprofiteerd. „Het soelaas dat wy op de arbeidsmarkt door de revaluatie hadden verwacht, is niet gekomen". Dit zei de president-com missaris van de Amstel Brouwerij n.v. prof. mr. dr. G. M. Verrijn Stuart tjjdens de gisteren gehouden vergadering van cer tificaathouders. De omzet over de eerste maanden van dit jaar was weer hoger dan in de vergelijkende periode vorig jaar, zo dat over het lopende jaar een bevredigende omzet wordt verwacht. Overigens is de Amstel Brouwerij van mening dat het bierverbruik in Nederland (23 liter per jaar per hoofd van de bevol king), ondanks de stijging sinds 1949 (10 liter), relatief te ver achterblijft bij de consumptie in de omringende landen. De Belgen consumeren 140 liter per jaar per hoofd. De brouwerijen staan bij voorbeeld ten opzichte van België in een ongunstige concurrentiepositie, omdat de Belgen de belangrijkste grondstof (gerst) inkopen tegen de wereldmarktprijs 18 per 100 kg). In Nederland komt hierop nog eens een monopolieheffing van 12 per 100 kg. De belastingen en andere over heidsheffingen eisten in 1960 bij de Am stel Brouwerij 39 percent van de op brengst. Hierbij is de monopolieheffing in begrepen. Onjuist acht de Amstel Brouwe rij het voorts, dat over de export nog ac cijns moet worden betaald. Totaal Hoger Lager 9 mei 433 146 (33.70/o) 197 (45.50/o) Gelijk 90 (20.8°/o) 10 mei 431 146 (33.70/0) 209 (48.5°/o) 76 (17.8°/o) Slot A.K.U500 gb Kon. Olie 150—150.50 gl 150.40 Philips 1125 gb-1135 gl 1130 Unilever 865—875 870 Hoogovens 10981104 gl 1100 VOORBURS VAN HEDEN. lste tijdv. 2de tijdv Slot A.K.U. 499—500 499 Kon. Olie149.40—149.80 149.40 Philips 1125—1140 gl 1124Vs Unilever 865867 865 Hoogovens 1095 1098 Vorige slotkoers Amsterd. Bank 399 Ned. Handel Mij 320 Rotterd. Bank 375 Twentsche Bank 325 A'dam Rubber. 119 H.V.A. 144 A.K.U. 502 y, Van Berkei's Pat 380 Dell Mij 167.— 358 Nederl. Ford 801 Van Gelder Pap. 405 Hoogovens 1102 Müller Nat. Bezi' 530 Ned. Kabelfabr... 703 Philips Gem. Bez 1137 Philips Pref) 306 Unilever 868 Wilton Fijenoord 310 Billiton Mij. II 564 Dordtsche Olie 710V2 150.— H.A.L. 173 K.L.M. 95.50 K.N.S.M 204% Stoomv. Mij. Ned. 185 Ommeren, Phs. v 356 N Scheepv. Unie 170V2 227.50 Robeco 254.— Unitas 532.— Ver. Bezit v. 1894 153.— Albert Heijn 745 573 805 Bührmann Papie- 725 Ned. Gist- en Sp. 478 Van der Heem 409 Heineken's 631 Hoogenbosch Sch 348 690 673 Kon. Ned. Zout 1419 Sikkens Groep 900 Stokvis R.S Excl. Thomassen Dr. 730 Ver. Machinefabr. 329 Wessanen 395 Zwanenberg-Org 1160 Aluminium Ltd. 37 A merican Motors 18% Anaconda 615-4 Bethlehem Steel. 477i« Cities Service.... 53% General Motors 45% Kennecott Copper 91 y, Republic Steel 61% Shell Oil 43 U.S. Steel 87% De inschrijving op de aangekondigde emissie van 1,05 miljoen 4percent con- I verteerbare 20-jarige obligaties a pari in de n.v. Nederlandsche Tank-, Apparaten- en Machinefabriek „Netam" te Rotterdam I staat, blijkens het prospectus, op 18 mei open by Slavenburg's Bank en Mahler's Bank. Met f 2.000 aandelen kan ingeschre ven worden op 1 obligatie van 1.000. De claimhandel begint op 12 mei. Vervroegde I aflossing is toegestaan van 1 december 1962 af Van 1 juni 1962 af is conversie mo gelijk. De conversiekoers is bepaald op 240 percent. Over 1960 beliep de bedrijfswinst inclu sief bijzondere baten en lasten 1.135.000 (v.j. 645.000). Na afschrijvingen rest een winst van 929.000 442.000), waaruit een dividend van I2V2 percent, waarvan naar keuze 10 percent in aandelen, wordt voor gesteld (v.j. 10 percent, waarvan 3 percent uit de dividendreserve). In 1960 werd een recordomzet bereikt van 12,0 miljoen (v.j. 10,2 miljoen). De orderportefeuille is zodanig dat naar verwacht in 1961 alle afdelingen volledig bezet zullen blijven, zodat on danks kostenverhogende invloeden de toekomst met vertrouwen tegemoet kan worden gezien. Gedane noteringen (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) NEW YORK: Gemengd beeld De Newyorkse effektenbeurs sloot woensdag verdeeld, na een vrij drukke handel, en een over het algemeen on zeker uitzicht. Voor het eerst in deze maand kwam de omzet tot de 5,5 miljoen aandelen. De omzet was 5.450.000 aan delen. Van 1300 fondsen in de handel no teerden er 529 hoger en 568 lager. De Newyorkse effectenbeurs sloot gis teren gemengd bij matige handel. De om zet bewoog zich ruim een kwart miljoen stukken onder het tempo van woensdag. Staalwaarden, olies, autofondsen, koper waarden en vliegtuigen waren merendeels fracties tot een dollar lager. Luchtvaart aandelen en rubberfondsen werden vas ter. In de defensie-sector, boekte Ampex een stevige avans, terwijl IBM zwak was. De sporen waren de gehele dag vast en de nutsbedrijven waren dat ook voor het merendeel. De omzet was 5.170.000 aandelen. Van 1.283 verhandelde fondsen sloten er 575 hoger en 479 lager. Het industriegemid delde kwam 686,61 op 686,49, dat van spoorwegen van 144,05 op 144,53 en dat van openbare nutsbedrijven van 112,38 op 112,60 (UPI).

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 23