Luchtvaartgesprek komt moeilijk van de grond AGENDA dit busje Vinolia toiletpoeder TRÉS CHIC1"PARFUM bij elke grote flacon Sunsilk shampoo Arbeidsvoorwaardenwet voor advies naar de SER AVRO hield („Poolse") landdag in „Berg en Bosch" te Apeldoorn blottj Verscheidene congressen op Hemelvaartsdag v. Duivenboden Partijen tasten eikaars positie af Geen impasse Politiek NAVO-overleg is iets versterkt Verantwoordelijkheid voor het loonbeleid naar bedrijfsleven Prins Bernhard opende accufabriek in Diemen Groep Ambonezen naar Indonesië vertrokken Middelbaar personeel van PTT is ontevreden Geen principieel andere tweede fase Het wordt zachter MEUBELSHOW MAAK MOEDER BLIJ OP 14 MEI VOORKOM BLADAFVAL J DAG 12 MEI 1961 BEZOEKT DE PERMANENTE SPAARNE 11 GEEF MOEDER een BOEK of een boekje Minister Luns: Haarlem V elsen-lJ muiden Heemskerk Beverwijk TRANSPARANT (wiet poet) er met ttisso Met POLAROID bent u goed af Opticien WEBER HET LOONBELEID Kaapstad zal niet feesten Va 8 sa o.l (Van onze correspondent) WASHINGTON. De luchtvaart- onderhandelingen in Washington zijn thans vijf dagen aan de gang, doch het woord onderhandelingen is eigenlijk nog niet op zijn plaats. Men zou beter kun nen spreken van het aftasten van eikaars positie en staatssecretaris Stijkel, de lei der van de Nederlandse delegatie, tracht vooral door gesprekken onder vier ogen een indruk te krijgen van het standpunt van de Amerikanen. Alleen maandag is een vergadering gehouden van de dele gaties in hun geheel. Dinsdag had een gesprek plaats tussen de Nederlanders Stijkel en Spanjaard enerzijds en de Amerikanen Bolster en Minetti ander zijds. Bolster lijkt in feite de leider aan de Amerikaanse kant, al is officieel Martin het hoofd van de groep. Woensdag hebben Stijkel en Bolster samen geluncht. Van het begin af aan hebben de Nederlanders te kennen gegeven, dat de Amerikanen huns inziens niet het recht hebben eisen te stellen inzake catagorieën van passa giers of het aantal vluchten. Ook al ontkent Nederland, dat Amerika bepaalde eisen kan stellen, toch zou men de Amerikanen in de praktijk wel vrijwillig tegemoet kun nen komen door zichzelf bepaalde beper kingen op te leggen. Of en in hoe verre Nederland bereid zal zijn zijn statistische gegevens van het K.L.M.-vervoer over te leggen moet nog worden afgewacht. Ne derland stelt zich, gelijk bekend, op het standpunt recht te hebben op een lijn naar Amerika's westkust, omdat andere landen daar eveneens landingsrechten verkregen hebben. Van Amerikaanse zijde heeft men echter betoogd de inwilliging van de Ne derlandse verlangens alleen maar tegen over de binnenlandse oppositie te kunnen rechtvaardigen indien men daar een con cessie van Nederlandse kant tegenover kan stellen. WASHINGTON (REUTER) ■- Functio narissen van het State Department hebben gisteren berichten tegengesproken, als, zouden de luchtvaartonderhandelingen tus. sen de V.S. en Nederland in een impasse zijn geraakt. Volgens hen was het nog te vroeg om een voorspelling te doen over het resultaat van het overleg. Gesprek Luns-Rusk OSLO (ANP) De Nederlandse en de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns en Dean Rusk, hebben woensdag in Oslo een ge sprek gehad over de K.L.M. Aan dit ge sprek werd ook deelgenomen door de Ne derlandse staatssecretaris van Buitenland se Zaken, dr. H. R. van Houten, en de Amerikaanse onderminister van Buiten landse Zaken voor Europese aangelegenhe den, Foy Kohier. Van Nederlandse zijde zijn een aantal argumenten naar voren ge bracht. De Amerikaanse minister heeft ge< antwoord deze te zullen bestuderen. WASHINGTON (UPI; De Koninklijke Nederlandse Luchtvaart Maatschappij (KLM) heeft in Washington een verkla ring uitgegeven, waarin het genoemde fei tenmateriaal dient als verbetering op een verklaring van de zijde der luchtvervoer- vereniging over de concurrentie met bui tenlandse maatschappijen. Dit heeft het blad „Aviation Daily" woensdag gemeld Advertentie Advertentie t.e. Damstr. en Teylermuteum De keur-collectie op meubelgebled wordt daar geëxposeerd. KLASSIEK en MODERN; os.: ARTIFORT FORMULE COJA TESSI PROPOS en vele andere. Eigen werkplaatsen Allround service Gemakkelijk parkeren Complete Interieurverzorging Ged. Oude Gracht 108 110 Telefoon 13608 - 17165 SCHIPHOL (ANP) De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J M. A. H. Luns, heeft donderdagavond bij zijn terugkeer op Schiphol uit Oslo gezegd, dat de bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken van de vijftien NAVO- landen in de Noorse hoofdstad geen slechte conferentie is geweest. De sfeer was goed. De politieke consultatie in de NAVO is er misschien iets door versterkt en verdiept, zo verklaarde hij. De minister zei voorts de indruk te heb ben. dat er in Londen voortgang wordt gemaakt met de bestudering van de moge lijkheden van Groot-Brittannië's aanslui ting bij de Zes- De Britse regering zal dit jaar misschien nog een stap kunnen doen. Over de politieke consultatie van de ministers van Buitenlandse Zaken van de zes E.E.G.-landen vorige week in Bonn merkte de minister op, dat de Nederlandse regering alle reden heeft er tevreden over te zijn. Ook zei de Nederlandse minister, dat het hem niet zal verwonderen, als zijn Bel gische ambtgenoot. Spaak, binnenkort naar Nederland komt. Handzaam MOSKOU (UPI) Het officiële Rus sische persbureau Tass heeft woensdag gereageerd op het communiqué, uitgegeven door de ministers van de NAVO-landen, na de conferentie te Oslo. „Het betekent geen oplossing voor het Duitse probleem", aldus Tass. Tass beschuldigde Amerika ervan de NAVO te willen omsmeden in een hand zaam wapen om er de wereld mee te overheersen. c Concertgebouw: Zaterdag 20 u.: Concert door drie koninklijke mannenkoren. Minerva Theater: Zaterdag 14.30 u.: Aerdenhouts Kindertoneel met „De be toverde prinses" (t.b.v. de spastici). Stadsschouwburg: Vandaag 20 u.: Neder lands Dans Theater. Zaterdag 20 u.: Haag se Comedie met „Een mal meisje". BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.; zondag tevens 16.15 u.: „De vechtjas", 14 j. Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.30 u., echter dinsdag 14 en 20 u.: „Paspoort voor de hel", 18 j. Lido Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „La Francaise et l'amour", 18 j. Luxor Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 U., zondag tevens 16.15 u.: „Zij was een van hen", 18 j. Minerva Theater: Vandaag 20.15, zater dag en zondag 19 en 21.15 u.: „Een stem in de mist", 18 j. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Winden waaien om de rotsen", 14 j. Roxy Theater: Vandaag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 u., zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „De eenzame vechter uit Texas", 14 j. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 u., echter zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Le diable au corps", 18 j. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag tot en met zondag 20 u.: „SOS Pacific", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Tot 1 juni expositie van teke ningen en grafiek van Frans Hollaardt. Dagelijks 10 tot 22 u. Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 22 mei expositie van aanwin sten van moderne kunst der gemeente Haarlem. Dagelijks 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 u„ zondags 14 tot 17 u. Bloemenheuvel (Overveen): Tot 15 mei expositie van werken van Bloemendaalse beroeps beeldende kunstenaars. Dagelijks 10 tot 17 u., zondags 14 tot 17 u. Kunstcentrum De Ark (N. Heiligland 1- 3): Tot 3 juni expositie van schilderijen en penseeltekeningen van C. A. Feldmann. Dagelijks 9-17 u., tevens ma., wo. en vr. 18-20 u. VRIJDAG 12 MEI City Theater, 20 u.: „Vijf gebrandmerkte vrouwen". Rex Theater, 20 u.: „De 1000 ogen van dr. Mabuse". ZATERDAG 13 MEI City Theater, 19 en 21.15 u.: „Vijf ge brandmerkte vrouwen". Rex Theater. 20 u.: „De 1000 ogen van dr. Mabuse". Marquette-theater, zaterdag en zondag 20 u.: „Noch minderjahrig"; zondagmiddag 14.30 u.: „Liebe auf krummen Beinen". „Lok- VRIJDAG 12 MEI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: kende horizon". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Teenager Schlagerparade". ZATERDAG 13 MEI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Lok kende horizon". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Teenager Schlagerparade". Advertentie axis (Van onze Haagse redacteur) Een beter samenspel tussen overheid en bedrijfsleven bij het loonbeleid, waarbij de eigen verantwoordelijkheid van het be drijfsleven ten volle tot haar recht komt, is de strekking van een voorontwerp ar beidsvoorwaardenwet, dat staatssecretaris Roolvink voor advies heeft toegezonden aan de Sociaal-Economische Raad. De re gering wil de bevoegdheden van het Colle ge van Rijksbemiddelaars overdragen aan een nieuw orgaan van de S.É.R.: een loon raad. De loonraad zal aan de hand van algemene beleidsregelen, op te stellen door de S.E.R., moeten beslissen over de goed keuring van C.A.O. en andere arbeidsvoor waarden. De beleidsregelen van de S.E.R moeten in overeenstemming zijn met de door de regering aan te geven doelstellin gen van het sociaal-economische beleid. Het voorontwerp arbeidsvoorwaardenwet gaat uit van een tripartite samenstelling van de loonraad. Werkgevers en werk nemers zullen evenveel invloed moeten hebben, terwijl het aantal onafhankelijke deskundigen kleiner kan zijn dan een der de van het totale aantal leden. De S.E.R, benoemt de leden en kan ook ongevraagd ontslag verlenen. Voor wat betreft de voorzitter en de onafhankelijke deskundi gen geschiedt dit in overeenstemming met de minister van Sociale Zaken. De loonraad zal zijn besluiten nemen bij gewone meerderheid van stemmen. Als de raad een algemene beleidsregel onduide lijk of onhanteerbaar acht, is het aan de S.E.R. die regel zo nodig aan te vullen of te wijzigen. De sociaal-economische raad zal zich verder kunnen bezig houden met elke concrete beslissing van de loonraad tot goedkeuring, vaststelling of dispensatie van arbeidsvoorwaarden. De S.E.R. zal ook de taak van de loonraad kunnen over nemen, wanneer hij dit nodig vindt om snel uit een impasse te geraken. De functie van de overheid zal volgens het voorontwerp drieledig zijn: 1. Beslui ten van de loonraad behoeven slechts mi nisteriële goedkeuring indien zij een alge mene werking hebben; 2. De algemene be leidsregelen van de S.E.R. moeten altijd door de minister worden goedgekeurd; 3 alle besluiten van de loonraad kunnen door de kroon worden geschorst of vernietigd wegens strijd met de wet of het algemeen belang. De loonraad zal geen bevoegdheden heb ben ten aanzien van de arbeidsvoorwaar den van overheidspersoneel in vaste dienst en van kerkelijke functionarissen. Ook het huishoudelijk personeel in parti culiere huishoudingen valt buiten de ar beidsvoorwaardenwet. Minister Van Rooy en staatssecretaris Roolvink hopen, dat de aan het bedrijfs leven op te dragen grotere verantwoorde lijkheid belangrijk zal bijdragen tot hand having van de arbeidsvrede. Doen zich echter gevallen voor, waarin het bedrijfs leven zelf geen oplossing vindt, dan zal de regering tussenbeide kunnen komen. Een of meer door de minister van Sociale za ken aan te wijzen bemiddelaars zullen dan trachten partijen tot elkaar te brengen. In Advertentie •xelusief voordelig vW Een moderne blouse koopt u bij MODEHUIS LAILA al vanaf ƒ9.95 of een charmante pullover vanaf 12.95 of een moderne terlenka rok vanaf 19.95 Wat u ook koopt kom In elk geval naar MODEHUIS LAILA Gen. Cronjéstraat 120 Haarlem De jaarlijkse AVRO-landdag die giste ren weer in Berg en Bosch in Apeldoorn werd gehouden, is door ongeveer 40.000 bezoekers bijgewoond. Een groot aantal bekende artisten en gezelschappen van de AVRO trad in het grote natuurpark op. Charles Trenet, die gecontracteerd was, liet op deze dag verstek gaan. De landdag is niet zonder incidenten ver lopen. Het kwam tot schermutselingen tussen politie en opgeschoten jongelui. Het afgelasten van een programma-onderdeel waarin o.a. „The Skymasters" en de Blue Diamonds" zouden optreden werd aanleiding tot de onrust. Het merendeels jeugdige publiek drong naar voren, waar bij verscheidene personen in het gedrang bewusteloos raakten. De leiding had beslo ten het programma onderdeel af te gelas ten omdat het publiek op het verzoek om meer ruimte te maken niet had gerea geerd. Toen de jongelui het podium begonnen te verwoesten en de vlaggen gingen ver branden greep de politie in, gesteund door militairen. Er ontstond een hevige vecht partij waarbij enkele gewonden vielen. Een militair uit Schaarsbergen werd vrij ernstig aan het hoofd verwond. De politie was pas na langdurige charges meester van de situatie. Het bleef enige uren on rustig, maar het programma kon verder normaal worden afgewerkt. tegenstelling tot de loonraad zal de be middelaar echter geen beslissing kunnen nemen. In de toelichting bij het voorontwerp ar beidsvoorwaardenwet wordt er aan herin nerd, dat de Stichting van den Arbeid reeds in 1954 er bij de regering op aan gedrongen heeft de verantwoordelijkheid voor de loonvaststelling meer in handen van het bedrijfsleven te leggen. Blijkens een in 1955 uitgebracht advies kon de S.E.R. zich daarmee verenigen. Een meer derheid in de S.E.R. pleitte toen reeds voor de instelling van een loonraad, een belangrijke minderheid bleek echter de voorkeur te geven aan het College van Rijksbemiddelaars. Advertentie Houdt de bladeren gezond en glanzend Prins Bernhard heeft woensdag in Die- men het nieuwe gebouw van de Neder landse accumulatorenfabriek Acifit ge opend. De directeur, de heer K. Vyth, bood hem een cheque van 3016,46 aan gestemd voor het Prins Bernhardfonds. De heer Vyth was tot dit merkwaardige bedrag gekomen door drie belangrijke da ta in zijn leven bij elkaar op te tellen, na melijk 10-5-1940 (het uitbreken van de oor log), 10-5-1945 (de bevrijding van de heer Vyth en zijn echtgenote uit het concentra tiekamp Theresienstadt) en 10-5-1961, de opening van de nieuwe fabriek door Prins Bernhard. „De laatste jaren heb ik wegens gebrek aan tijd het persoonlijk openen van con gressen. tentoonstellingen en bedrijven moeten beperken", zei de Prins. Voor deze fabriek wilde hij echter een uitzondering maken. „In de eerste plaats ben ik een klant. Misschien niet de grootste maar toch wel van enig belang. Ik ken uit er varing het produkt en weet dat het goed is. De tweede reden ligt in de haast sprookjesachtige opkomst van deze fa briek en de merkwaardige levensloop van haar directeur, de heer K. Vyth". Daar het de eerste keer was dat een lid van het Koninklijk Huis. een officieel bezoek aan Diemen bracht, was het daar feest. De twaalfhonderd schoolkinderen, die een extra vrije dag hadden gekregen, juichten de Prins enthousiast toe bij aan komst en vertrek. Uit Amsterdam is donderdag een groep van 41 Ambonezen (6 families en 1 on gehuwde) uit het woonoord Medemblik per trein naar Genua vertrokken, waar de te rugreis per schip naar Indonesië begint Het zijn de eerste Ambonezen, die sinds vijf jaar naar Indonesië terugkeren. De repatriëring van dezen uit de groep van 280 volgelingen van de Ambonezenleider S. Siwalette, komt geheel voor rekening van de Nederlandse regering, die zich ook voor de eventuele terugreis garant heeft gesteld indien de Indonesische autoritei ten de 15 volwassenen en 26 kinderen niet zou toelaten. Indien de repatriëring slaagt vertrekt begin juni de tweede groep, waar van de heer Siwalette zelf ook deel zal uitmaken. Tijdens het bezoek, dat president Soe- karno aan Rome bracht heeft de heer Si walette met hem gesproken over de mo gelijkheid van terugkeer van zijn volgelin gen naar Indonesië. Soekarno zou hem toen alle medewerking hebben toegezegd, waarna de Nederlandse regering zich be reid verklaarde, de kosten van de repatrië ring voor haar rekening te nemen. De ver eiste papieren zijn in orde gemaakt door bemiddeling van de Indonesische vertegen woordiging in Brussel. De voorlopige bestemming is Djakarta, waar de „Australia", een Italiaans lijn schip op 31 mei of 1 juni zal arriveren Daar zullen de Indonesische autoriteiten dan beslissen wat er met de Ambonezen zal gebeuren. Als zij naar Ambon mogen doorreizen zal de Nederlandse regering ook deze reis betalen. Van de 23.000 in ons land wonende Am bonezen zouden er een kleine 2.000 naar Indonesië willen terugkeren. Advertentie POLAROID zonnebrillen zuiveren zonlicht van hin derlijk reflecterende straling. toont u de complete POLAROID collectie Grote Houtstraat 166 bil de Houtbrug Papoea's vragen Anjerloten. De Anjer- actie-1961 wordt ook gevoerd in Suriname en de Nederlandse Antillen, maar in Nieuw Guinea bestaat geen Anjerfonds of doch terorganisatie van het Prins Bernhard fonds. Merkwaardigerwijze blijkt echter onder de Papoeabevolking een enorme vraag te bestaar naar Anjerloten. Telegra fisch verzocht men het Prins Bernhard fonds om toezending van 6000 loten. De K.L.M. verklaarde zich terstond bereid deze loten gratis te vervoeren. Op Hemelvaartsdag zijn in ons land ver scheidene congressen en landdagen gehou den. Op de wereldvrijgezellendag 1961 in Rotterdam keerde de voorzitter van de Christelijk-Historische Unie, mr. H. K. J. Beernink zich fel tegen de in het wetsont werp algemene kinderbijslagverzekering voorgestelde premiebetalingsplicht voor on- gehuwden en gehuwden zonder kinderen. Als enig juiste oplossing van het kinder bijslagprobleem zag mr. Beernink het uit breiden van de Noodwet Kinderbijslag. In Utrecht namen vijftienduizend jonge ren uit alle delen van het land deel aan de bondsdagen van de Hervormd Gerefor meerde Jeugdbonden en van de Bond van Gereformeerde Jeugdverenigingen. Beide bondsdagen werden gehouden in een jaar beurshal. In de Margriethal keken ruim elfduizend jongeren van de Gereformeerde bond naar het spel „Er wordt op je gewacht", waar aan 160 mensen meewerkten. De bijeen komst van de hervormde gereformeerde jeugdbonden in de Marijkehal stond in het teken van het vijftigjarig bestaan van de Bond van Nederlands hervormde meisjes verenigingen op gereformeerde grondslag. Een belangrijk programmapunt was het afscheid van de presidente van de meisjes- bond, mevrouw A. A. E. Mulder-Rupke, die dertig jaar lid van het hoofdbestuur is geweest, de laatste twintig jaar als pre sidente. Het Christelijk Jongeren Verbond hield een congres in Gouda. In werkgroepen spraken de afgevaardigden over de zin en het werk van het C.J.V. na de fusie en de reorganisatie. In Deventer waren 54 van de 81 plaatse lijke vrouwenadviescommissies inzake wo ningbouw vertegenwoordigd op de land dag. Mevrouw ir. A. Kuiper-Struijk, lid van de Rotterdamse gemeenteraad, sprak over „Woonbehoeften in verband met de geestelijke en lichamelijke ontspanning en activiteit". De Deventer architect M. Reit- sma toonde zich teleurgesteld over het feit dat de vrijheid van de creatieve kun stenaar wat het bouwen betreft zo sterk aan banden is gelegd. In Amsterdam hield de rooms-katholie- ke studentenvereniging Sanctus Thomas Aquinas in haar sociëteit een congres over christendom en marxisme. De vereniging van directeuren en ander leidinggevend personeel van het staatsbe drijf der P.T.T. is van mening, dat de bezoldiging van het middelbaar personeel geen gelijke tred heeft gehouden met de verbeteringen die de laatste jaren zijn aan gebracht in de bezoldiging van het hoger en het lager personeel. Daarvoor is de ba sis aan het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren ontnomen, zo meent de vereniging, die van haar ontstemming over deze gang van zaken blijk heeft ge geven in een tijdens een in Utrecht ge houden vergadering aangenomen motie. Deze is ter kennis gebracht van het amb- tenareneentrum. In de motie wordt voorts opgemerkt, dat door secundaire maatregelen in de bezol diging van het lager personeel het even wicht in de verhouding tussen middelbaar en lager personeel volkomen is ontwricht. Het middelbaar P.T.T.-personeel mist de verbeteringen, welke in 1956 door de toen malige minister van Binnenlandse Zaken in de bezoldiging van het hoger personeel zijn aangebracht door laatstgenoemde groep over te brengen in hogere loon schalen. Het middelbaar P.T.T.-personeel wacht volgens de motie nog steeds ver geefs op inlossing van de door deze mi nister gedane toezegging, om ook in de bezoldiging van het middelbaar personeel verbeteringen aan te brengen, zodra de rijksfinanciën dat toelaten. De regering en de looncommissie van de Stichting van de Arbeid hebben woensdagavond in Den Haag overleg ge pleegd over de spelregels voor de twee de fase van de gedifferentieerde loon vorming. Van regeringszijde waren aan wezig de minister Van Rooij en Zijlstra (als minister van Economische Zaken a.i.) en staatssecretaris Roolvink. Over eenstemming werd bereikt over een ver fijning van bet huidige beleid en een zuiverder produktiviteitsberekening aan de hand van cijfermateriaal van het C.R.S., zonder dat het eigen inzicht en de eigen verantwoordelijkheid van het bedrijfsleven uit het oog zullen worden verloren. Van een principiële verandering van het beleid is geen sprake en de algemene aan wijzing voor de gedifferentieerde loonvor ming van 1959 zal dan ook blijven bestaan. De Stichting van de Arbeid zal vrijdag een nota, waarin de resultaten van het vandaag gevoerde overleg zijn weerge geven, aan de centrale organisaties van werkgevers en werknemers toezenden. Een en ander is gebeurd in afwachting van het S.E.R.-advies over de loonpolitiek op lan gere termijn, dat vermoedelijk in het na jaar zal worden uitgebracht. In de nota wordt gezegd, dat ter be paling van de trendmatige produktiviteits- ontwikkeling in het verleden, zo veel mo gelijk een periode zal moeten worden aan gehouden die een zeker evenwicht ver toont tussen jaren met een gunstige en met een ongunstige ontwikkeling. De duur van die periode is niet van principiële beteke nis. In de regel zal een periode van vijf jaar voldoen aan het uitgangspunt. Voor zover gegevens over een langere periode beschikbaar zijn ligt het echter voor de hand, dat hiervan gebruik wordt gemaakt. Ook voor de tweede fase zal tot op zekere hoogte rekening worden gehouden met de gemotiveerde toekomstverwachtingen van partijen afzonderlijk. Dit moet echter ge beuren tegen de achtergrond van de al gemene produktiviteitsontwikkeling, die de vooruitzichten voor de gehele economische situatie doen verwachten. Ook in de tweede fase der gedifferen tieerde loonvorming zal het prijsbeleid der regering gericht zijn op een stabiel prijs niveau en op vrijwillige medewerking van het bedrijfsleven aan dit beleid. KAAPSTAD (UPI) De vrouwelijke burgemeester van Kaapstad, Joyce New ton Thompson, heeft gezegd, dat zij niet zal deelnemen aan de feestelijkheden ter gelegenheid van het uitroepen van de Zuidafrikaanse republiek op 31 mei. Zij herinnerde er aan, dat als de negers en kleurlingen ook hadden mogen stem men, de meerderheid voor het handhaven van de bestaande banden met Engeland groter was geweest. De helft van de be volking van Kaapstad bestaat uit niet- blanken. jiiiiiiiipiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiii Het K.N.M.I. deelt mede: Het hogedruk- gebied dat dinsdag boven de Britse eilan den tot ontwikkeling kwam is in de nacht van donderdag op vrijdag naar Noordwest Frankrijk getrokken en in omvang afgeno men. Op de Noordzee heeft de stroming van koude polaire lucht plaats moeten ma ken voor de aanvoer van zachtere lucht. Deze zal ons land vrijdagavond bereiken. Het hogedrukgebied verplaatst zich naar Zuid-Duitsland, zodat de wind bij ons naar zuidwest tot zuid gaat krimpen. Omdat het hogedrukgebied nog dicht in onze omge ving blijft zijn de regenkansen klein. Op wat langer termijn gezien heeft de ver plaatsing van het hogedrukgebied naar het continent tot gevolg dat de tempera turen geleidelijk gaan stijgen. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen d binnen- en buitenland. -O 3 E E Neeislag. laatste 34 uur. *3 V 2 a3 Den Helder zwaar bew nw 11 0 Ypenburg zwaar bew. wnw 12 0 Vlissingen licht bew. w 12 0 Eelde geheel bew w 14 De Bilt zwaar bew wnw 13 0 Twente geheel bew w 14 0 Eindhoven zwaar bew. w 14 0 Zd-Limburg geheel bew. w 13 0 Helsinki geheel bew. n 11 1 Stockholm geheel bew. nw 9 0,3 Oslo half bew. o 15 0 Kopenhagen zwaar bew nw 14 0 Aberdeen zwaar bew. windst. 18 0 Londen zwaar bew. windst. 20 0 Amsterdam zwaar bew. wnw 13 0 Brussel zwaar bew. wzw 13 0 Luxemburg zwaar bew. nw 10 0,3 Parijs licht bew. windst. 17 0 Bordeaux onbewolkt no 18 0 Grenoble onbewolkt windst. 15 0 Nice onbewolkt w 20 1 Berlijn regen w 12 5 Frankfort geheel bew. nw 13 1 München regen w 8 12 Zurich half bew. nnw 20 3 Genève onbewolkt ono 14 0 Locarno licht bew. o 19 0 Wenen regenbui nnw 14 7 Innsbruck zwaar bew wnw 10 6 Belgrado geheel bew. wnw 14 5 Athene geheel bew. windst. 0 Rome zwaar bew. no 21 0,2 Ajaccio licht bew. windst. 21 6 Madrid onbewolkt no 27 0 VI a 11 or ca zwaar bew. z 23 0 Lissabon onbewolkt no 31 0 Zaterdag 13 mei Zon op 4.50 uur, onder 20.23 uur. Maan op 4.44 uur, onder 18.51 uur. Maanstanden 14 mei 17.55 uur Nieuwe maan. 22 mei 17.19 uur Eerste kwartier. 30 mei 5.38 uur Volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 12 mei Hoog water 1.52 en 14.16 uur. Laag water 9.45 en 22.18 uur. Zaterdag 13 mei Hoog water 2.38 en 15.04 uur. Laag water 10.38 en 23.07 uur. Het hoog en laag wate. te ZarH.". 10 tot 15 minuten vroeger dan te 1 ';n i

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2