Conferentie van Evian kan eindeloos duren JEUGDIG FRIS m Boldoot Kabinet Lefèvre-Spaak krijgt vertrouwen van de Senaat Somalië wenst zijn aanspraken voor te leggen aan de UNO WERELDNIEUWS J Optimisten rekenen zeker een maand NIEUW Baad in weelderig Boete van 10 miljoen voor kobaltsmokkelaar Loemoemba's dood wordt thans onderzocht Linkse betogingen tegen fascistisch congres Conflict met Ethiopië RED <=PraatótceL 3 J BAND p de Dames-, Heren- en Kinderkleding op gemakkelijke betalingsvoorwaarden VRIJDAG 12 MEI 1961 Muis veroorzaakt explosie in Roesselare's stadhuis i Een derde der CVP-senatoren steunt coalitie niet Luxemburger bij verstek in België veroordeeld v. DUIVENBODEN H. B. Fortuin Maarschalk Lyautey in Les Invalides bijgezet (Van onze Londense correspondent) PARIJS De opening der Frans-Alge rijnse vredesconferentie in Evian is nu eindelijk op zaterdag 20 mei bepaald. Het akkoord over die datum werd woensdag door twee communiqué's uit naam der bei de partijen gelijktijdig in Parijs en Tunis bekendgemaakt. Het heeft intussen wel enige verwondering gebaard, dat de con ferentie aan de vooravond van de Pinkster dagen zal beginnen. Na die eerste zitting, op zaterdag, zal de conferentie dus al dadelijk voor twee dagen worden onderbroken. Het schijnt echter, dat zowel de Fransen als de Alge rijnen, zich onmiddellijk na die aanhef graag een adempauze willen scheppen om de delegaties gelegenheid te geven con tact over hun eerste indrukken met hun respectieve opdrachtgevers in Parijs en Tunis te kunnen opnemen- Men herinnert zich, dat protocollaire problemen vorig jaar in Mélun loodzwaar hebben gewogen, waardoor toen de con ferentie zelfs is mislukt. Dit keer hopen, zo lijkt het, beide partijen die prestige kwesties tijdens de eerste dagen te kunnen regelen om te voorkomen, dat de confe rentie opnieuw in het protocol zou worden gesmoord. Uit het feit, dat de drie advocaten van de F.L.N.-leider, Ben Bella, hun cliënt in zijn verbanningsoord op het eiland Aix ge zamenlijk kwamen bezoeken, schijnt de slotsom te mogen worden getrokken, dat deze vice-premier van de voorlopige Al gerijnse regering voor het begin van _de conferentie op de liberalere behandeling mag rekenen. Die was hem door 't Franse staatshoofd, De Gaulle, in zijn laatste pers conferentie al in het vooruitzicht gesteld. Vermoedelijk zal Ben Bella naar een villa in de buurt van Evian worden overge bracht om zo officieus, doch dadelijk en vanaf het eerste begin aan de vredesonder handelingen te kunnen deelnemen. De duur van de conferentie wordt door optimisten in Parijs op ten minste een maand geschat. Pessimisten rekenen, zo zij geen nieuwe mislukking voorspellen, op een periode van ettelijke maanden. Een woordvoerder van de Algerijnse rebellen- regering heeft in Tunis verklaard, dat de delegatie, die nog niet definitief is samen gesteld, geen agenda en ook geen vooraf gaande voorwaarden zal stellen. Wel moe ten ook de Algerijnen de laatste weken niet hebben stil gezeten, zodat hun delega tie begeleid door vrachtwagens vol dossiers ter conferentiezale hoopt te verschijnen. De eerste opgave is natuurlijk de basis voor een staakt-het-vuren te leggen. Daar na zullen de condities moeten worden be studeerd en geformuleerd waaronder het Algerijnse volk zijn recht tot zelfbeschik king zal kunnen uitoefenen. Drie mogelijkheden Doch zelfs tot die beide doelwitten zal de conferentie van Evian zich niet kun nen bepalen. Het is nu wel zeker, dat de Fransen en de Algerijnen het tijdens de voorbesprekingen al eens zijn geworden over de noodzaak nu reeds een gemeen schappelijke keuze te bepalen onder de Advertentie ■L 1 VI U DEODORANT schuim van 8x4 toiletzeep - het nieuwe deodorant werkt, houdt uw huid jeugdig fris, een klokje rond. Sympathiek. Ook in spray poeder. Een product van Beiersdorf. drie mogelijkheden, die Algerije voor zijn verdere toekomst worden geboden: inte gratie, associatie of volledige breuk met Frankrijk. De associatie tussen een on afhankelijk Algerije en Frankrijk is de formule die de Franse president, generaal De Gaulle, met kracht propageert. Het Franse voorstel zou in het bijzonder de gematigde Algerijnen ook wel toelachen. Om echter de radicalere elementen van het F.L.N. wat tegemoet te komen, moet Ferhat Abbas een nieuwe en soepeler for mule hebben ontworpen, die met het woord coöperatie of samenwerking zou worden gedekt. In elk geval zouden die verschillende mogelijkheden in Evian door Frans-Al gerijnse werkcommissies moeten worden onderzocht en gewogen en aangezien die diplomatieke molens zelden overhaastig plegen te malen mag voor de conferentie van nu af aan reeds royaal tijdsbestek worden uitgetrokken. De Franse delegatie zal worden geleid door de minister van Staat voor Algerijn se Zaken Louis Joxe. De Algerijnse dele gatie staat waarschijnlijk onder leiding van de minister van Buitenlandse Zaken in de voorlopige regering, Belkacem Krim. De rivale van het FLN, de Algerijnse Na tionale Beweging heeft in een communiqué verklaard: „de M N.A bevestigt haar vroegere standpunt en hernieuwt haar eis tot deelneming aan de onderhandelingen. Zij zal geen genoegen nemen met enige „raadpleging" of een plaats op zij van de conferentietaf el". (Van onze correspondent) BRUSSEL Het dorp Roesselaere in de buurt van Mechelen werd deze week op geschrikt door een ontploffing als van een bominslag. Alle ruiten van het stad huis vlogen aan scherven en met hen vele vensters in de omgeving. Een eikenhou ten deur van tien centimeter dikte werd uit zijn hengsels gelicht en meters ver der kwam hij op de straatstenen neer. Kalk en stenen vielen uit de gevels van het gebouw dat door een stofwolk was om ringd. De brandweer was spoedig ter plaatse. Het onderzoek wees uit dat de ontplof fing te wijten was aan kortsluiting. Een muisje had in de kelder van hét gebouw aan een elektriciteitsleiding geknaagd. De brandweermannen vonden het ontzielde corpusje naast de doorgebeten draad. Advertentie f Geef moeder wat ze altijd weer even fijn vindt. Verwen haar met de lekkerste Eau de Cologne, met de geurigste toiletzeep. Verras haar met heerlijke parfum, met kostelijke Crèmepoeder. Maak Moeder blij met Boldoot. EAU DE COLOGNE PARFUMERIEËN KOSMETICA De bekende flakon Eau de Cologne in feestelijke Moederdag-verpakking 1.85 - 2.65 - 3.50 - 4.65 - 6.60. Charmante geschenk doos met flakon Eau de Cologne „Impériale" en 'n heerlijk stuk zeep 3.25 „lelietjes van Dalen". Twee heerlijke stukken zeep in plastic wikkel 1.50 Ook in andere verrukke lijke geuren in geschenk doosjes van 1.80 en 1,95 Audrey, een warm par- fum voor jonge harten, in geschenkdoos 3.85 kleiner model 2.95 zakflakon 1.80 Boldoot Crèmepoeder „Belle Jol ie" geeft lang durig een mooie teint. Moderne kleuren 2.95 (Van onze correspondent) BRUSSEL. Met 121 tegen 32 stemmen en met 13 onthoudingen heeft de Belgische Senaat zijn vertrouwen geschonken aan de nieuwe Belgische regering. Tegen stemden twaalf leden van de C.V.P., de communis ten, twee senatoren van de Volksunie en als grootste groep de liberalen. Oud-minis ter Van Audenhove, de voorzitter van de Liberale partij, heeft het verzet van zijn partij tegen het rooms-rode-coalitie kabi net gemotiveerd, doch daarbij verklaard dat de liberale oppositie de nieuwe rege ring alleen met legale middelen zal be strijden. Hij heeft tevens de lof gezongen van premier Eyskens en hij heeft zowel de C.V.P. als de B.S.P. scherp aangevallen. Van de socialisten zei hij: zij hebben de intrekking van de Eenheidswet beloofd, maar nu doen zij mede aan het verhogen van omzetbelasting, die vooral de kleine man zal treffer. De verkiezingscampagne van de C.V.P was gericht tegen de B.S P.. doch thans sluit zij een verbond met die zelfde B.S.P. Premier Lefèvre heeft dat niet op zich laten zitten. Hij verweet de liberale minis ters dat zij juist het meest hebben ge aarzeld sancties te nemen tegen het stakend personeel van hun departementen. Hij heeft verklaard dat de regering streeft naar eenheid in de Belgische politiek ten (Van onze correspondent) BRUSSEL. De Luxemburger André Mankei is dinsdag door de rechtbank van Tongeren (België) bij verstek veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf en tot het betalen van 142.112.085 frank boete (ongeveer tien miljoen gulden). Hij heeft deze veroordeling te danken aan zijn aan deel in de befaamde kobaltsmokkel naar Oost-Europa, welke eind 1958 aan het licht is gekomen. Het bleek toen dat ruwe kobalt te Veldwezelt over de Nederlands- Belgische grens en te Vaals over de Neder lands-Duitse grens werd gebracht en ver der naar Oost-Duitsland geëxpedieerd om tenslotte in de landen aan gene zijde van het ijzeren gordijn terecht te komen. De kobait werd als kalksteen vervoerd of ook wel in tonnen van Duitse brouwerijen over de grens gebracht. Reeds eerder zijn be trokkenen, onder wie een Zweedse dan' seres en ijzergieters uit Belgisch Luxem burg, tot gevangenisstraffen en grote boe tes veroordeeld. Mankei had zich echter tot nu toe steeds aan veroordeling weten te ont trekken. NEW YORK (UPI) Een college van rechtsgeleerden is donderdag in opdracht van de UNO in New York een onderzoek begonnen naar de omstandigheden waar onder de voormalige Kongolese premier Patrice L.oemoemba om het leven is ge komen. Op 21 februari van dit jaar nam de Vei ligheidsraad, met acht tegen twee stem men en onthoudingen van de Sovjet-Unie en Frankrijk, een resolutie aan, waarin werd gepleit voor een onmiddellijk en on partijdig onderzoek naar de omstandighe den waaronder Loemoemba en twee zijner medewerkers om het leven kwamen, kort nadat zij door hun Kongolese tegenstan ders gevangen waren genomen. De Assemblee van de volkenorganisatie benoemde op 15 april een commissie van vier leden om het onderzoek uit te voeren. Op de eerste zitting van het college waren aanwezig juristen uit Birma, Ethiopië en Togo. Mexico, het vierde lid, moet nog een deskundige aanwijzen. Op de eerste vergadering zijn alleen procedurekwesties aan de orde geweest. opichte van Kongo. Verder heeft hij be toogd dat de economische toestand van België gezond is, doch dat de rijksfinanciën moeten worden gesaneerd. Hij besloot met een lofzang op de samenwerking van socia listen en rooms-katholieken „die elkaar na jaren van tegenstellingen beter moeten leren kennen". Een en ander heeft hem een wit voetje bij de socialisten bezorgd, doch de liberalen meer dan ooit in de oppositie gedreven en zeker ook hun nei ging steun te zoeken bij de afvallige C.V.P.-leden, die Eyskens als hun aan gewezen leider beschouwen, versterkt. (ANP) Vorige week vrijdag kreeg de nieuwe regering het vertrouwen van de Kamer met grote meerderheid 147 tegen 38 stemmen en 15 onthoudingen. Evenals in de Kamer, waar 22 leden van de Chris telijke Volkspartij tegen de regering stem den of zich van stemming onthielden, bleek ook in de Senaat verdeeldheid in de groot ste regeringspartij- Ongeveer een derde van de rooms-katholieke senatoren ont hield zijn vertrouwen aan het kabinet. (ANP) Op zijn eerste persconferentie heeft de nieuwe Belgische minister van Financiën, Dequae, medegedeeld, dat hij een tekort van 17 miljard frank 1.2 miljard gulden verwacht op de be groting van 1961, negen miljard frank minder dan in 1960. Linkse partijgangers hebben woensdag avond gedemonstreerd in de Italiaanse stad Modena. Zij verzetten zich tegen de plannen van de neo-fascisten om een ver gadering te houden. De politie moest van de wapenstokken gebruik maken en char ges uitvoeren om de duizenden betogers te verspreiden. De spanning in de stad steeg snel toen de communisten een mobi lisatie van hun aanhang afkondigden. Het ministerie van Binnenlandse Zaken liet woensdag nog bekend maken, dat met straffe hand zou worden opgetreden tegen verstoorders van de openbare orde, of tegen lieden die zouden proberen het neo- fascistisch jeugdcongres te verstoren. Advertentie ■lumlklum laloezieën De beste service bij Gcd. Oude Gracht 108 - 110 - Haarlem Telefoon 17165 MOGADISCIO (Somalië) (UPI) Soma lië is van plan de UNO te verzoeken tus senbeide te komen in het geschil over een grensstrook tussen dit land en Ethiopië. Dit heeft de Somalische minister van Voor lichting Ali Mohamed Hirave dezer dagen verklaard. Hjj voegde er aan toe, dat het plan bestaat de Volkenorganisatie te vra gen een referendum onder haar toezicht te laten houden over het omstreden gebied, reeds eeuwenlang de woonplaats van de Ogaden, een van de belangrijkste stammen van Somalië. De gelijknamige streek ligt op Ethiopisch grondgebied, tegen de grens met Somalië aan. Paradoxaal Minister Hirave zei voorts letterlijk: „Wij wensen, dat onze broeders die daar wonen, herenigd worden met het vaderland. Zo wel ethnografisch als historisch bezien maakt Ogaden geen deel uit van Ethiopië. Het zou toch paradoxaal zijn indien een Afrikaans land, zoals Ethiopië, zich zou ophouden met kolonialisme, in een ander Afrikaans land". Volgens de bewindsman heeft Keizer Haile Selassie van Ethiopië enige jaren ge leden verklaard, dat indien Italië en Groot- Brittannië zich zouden hebben terugge trokken en het land volledige onafhanke lijkheid zou hebben bereikt, de twee par tijen bijeen zouden komen om op vriend schappelijke wijze de kwestie op te lossen. „De Ethiopiërs hebben echter niet alleen weinig gevoel voor toenadering en onder handelingen getoond, zij hebben zelfs op genadeloze wijze het leger gebruikt ten einde de kreten uit Ogaden om hereniging met het stamland met geweld te smoren", merkte Hirave tenslotte op. De voortduren de grensincidenten te Danot, Aisja en Da- gabjoeg, zouden volgens de minister aan honderden Somali's het leven hebben ge kost. Advertentie Geef ons de ruimte! Dóór de Russische en Amerikaanse ruimtevaart]es is 's mensen bewustzijn weer eens even uitgerekt. Wat kapitein Gagarin's rondvaart om de aardbol betreft, die toont aan, dat het leven in de rode unie blijkbaar nog niet zo slecht is. An ders was de Rus nooit naar huis terug gevlogen. Hij had in Washington of op de maan kunnen landen, en vadertje Kroesjtsjev had het nakijken gehad. En dat brengt complicaties mee. Voor dat iemand het heelal in mag satelieren zal hij straks een verklaring in drievoud moe ten tekenen, dat hij terugkomt en een waarborgsom storten. En men zal ruimte visa instellen voor lieden die de lucht ledigheid willen opzoeken. Hetgeen er velen zullen zijn, want voor dames en heren die te veel eten is gewichtloosheid een enorme verleiding. „Gerarda, eet niet zoveel bonbons. Je wordt te dik," zegt papa. Maar tien minu ten later raket Gerarda uit het schuurtje omhoog, om, naar de maan zwierend, de bonbondoos leeg te eten. Per plofbom de lucht in is wellicht veiliger dan de straat oversteken. De twee eenige mannen, die ooit de ruimte ingin gen, kwamen beiden ongedeerd terug, maar hoevelen van ons komen levend het plein over? En waarom zouden u en ik niet kunnen bereiken wat muizen, apen, hon den en Russen doen? We weten nu, dat de aarde rond is, anders was de Rus nooit thuisgekomen. Wat niet betekent dat, als uw man vanavond niet thuis komt, de aarde plat is. De man die in anderhalf uur niet slechts een straatje, maar de hele aardbol om ge weest was, kan in zijn Russisch vuistje lachen om onze verkeersopstoppingen. Hij is nu nog de enige, maar straks doen we het allemaal en per lijnraket. En wat een prachtige gelegenheid om je geld, droog, brand- en inbraakvrij te bewaren. Je schiet je brandkast de hoogte in en ieder uur zie je hem over je huis cirkelen. Als hij tenminste niet onderschept wordt door ruimte-piraten, want die zullen er ook wel komen, net als de zeeschuimers van vroe ger tijden en de wegpiraten van onze tijd. Advertentie PARIJS (AFP) Het stoffelijk over schot van maarschalk Lyautey, oud resi dent-generaal van Marokko en gedurende de eerste wereldoorlog enige tijd minister van Oorlog, is woensdag in Les Invalides in Parijs bijgezet. De stoffelijke resten van Lyautey werden vorige maand in Ra bat opgegraven en met de kruiser „Col bert" naar Frankrijk gebracht.. Generaal De Gaulla sprak bij de plech tigheid in Les Invalides een rede uit waar in hij herinnerde aan 'n rapport van Lyau tey waarin deze zegt dat „vroeger of later Noord-Afrika zal evolueren, een zelfstan dig leven zal gaan leiden, zich van het moederland zal losmaken. Het moet het hoogste doel van onze politiek zijn dat deze scheiding pijnloos verloopt en dat de Afrikanen zmn altijd tot Frankrijk zullen blijven wenden". ..tttfWÉl lansstraat 51 a - lansstraat 65 HAARLEM Ontslagen. Blijkens het Russische persbu reau Tass is premier Kazy Dikambayev van de Kirgiezen-republiek in de Sovjet- Unie ontslagen wegens „onvoldoend lei derschap" en „ernstige tekortkomin gen". De Kirgiezen republiek was een van de staten, die scherp door premier Kroesjtsjev werden gelaakt wegens de onbekwaamheid en de oneerlijkheid van de bestuursambtenaren. Ontslag. Donderdag is te Beiroet van ge zaghebbende zijde vernomen dat vijf Li- benese ministers hun ontslag hebben aangeboden. De meest vooraanstaande onder hen is de minister van Justitie Majdalani. Hakenkruis. Een 25-jarige boer is in Lim burg (West-Duitsland) tot twee maan den voorwaardelijk en een boete van driehonderd mark veroordeeld omdat hij op een besneeuwd stuk land een haken kruis van veertig meter had getekend. De rechter zei ervan overtuigd te zijn dat het een grap was. Maar de boer moest volgens hem toch worden gestraft „omdat door dergelijke daden het ver trouwen van het buitenland gemakkelijk kan worden geschokt." Moordaanslag. De politie van Tokio heeft een negentienjarige jongeman gearres teerd, verdacht van een moordaanslag op eerste minister Hajato Ikeda. De naam van de verdachte werd niet vrij gegeven in verband met zijn jeugd. Vol gens de politie zou hij gewapend met een dolk getracht hebben de residentie van de premier binnen te dringen. De knaap zou een geschreven stuk bij zich hebben gehad, waarin werd gezegd dat de premier „een pro-Amerikaanse reac tionair" was. Alleen voor negers. De politie van Mont gomery in de Amerikaanse staat Alaba ma heeft een aantal banke stludenten gearresteerd, die samen met negers ge luncht hadden in een café dat alleen voor negers toegankelijk is. Deze arres tatie heeft geleid tot een procedure te gen de betrokken politiefunctionarissen, die is ingesteld door de blanke studen ten. De studenten eisen 300.000 dollar schadevergoeding wegens vals arrest. Vertraging. Senator McClellan, de voorzit ter van de Amerikaanse senaatscom missie voor onderzoek in arbeidsaange- legenheden, heeft donderdag in de senaat aannemers er van beschuldigd, dat zij in de afgelopen viereneenhalf jaar wil lens en wetens de uitvoering van het Amerikaanse raket- en ruimteprogram hebben vertraagd. In bepaalde gevallen hadden zij niet alleen een vertraging van het werk toegestaan, maar zelfs aangemoedigd, omdat zij hiervan gelde lijk voordeel zouden hebben. Doodvonnissen. Radio-Moskou heeft don derdag meegedeeld dat twee mannen die een rekeningloper hadden gedood om hem te kunnen bestelen, veroordeeld zijn om voor een vuurpeloton te sterven. Russische luchtdiensten. De directeur van de Russische luchtvaartmaatschappij Aeroflot, generaal Loginov, heeft mee gedeeld dat de maatschappij van plan is een vliegdienst Moskou-Cuba te openen. Ook zal men spoedig beginnen te vliegen op verscheidene andere landen van het westelijk halfrond en in Zuidoost-Azië. Hassan. Koning Hassan de Tweede van Marokko is donderdag uitgenodigd voor een officieel bezoek aan de volksrepu bliek China. Uit Marokkaanse hofkrin gen werd vernomen dat de koning de uitnodiging hoogstwaarschijnlijk zal aan nemen. Rabat zal in juli een ambassa deur in Peking benoemen. Venus. Russische geleerden hebben be kendgemaakt dat door terugkaatsende radiogolven is gebleken, dat de omwen- telingstijd van Venus op tien aardse da gen kan worden geschat. Men ontdekte dat diverse gedeelten van de opper vlakte van de planeet de radiogolven op verschillende manieren terugkaatsten. De proef is onlangs gedaan, toen Venus zo dicht mogelijk bij de aarde was, na melijk op een afstand van veertig mil joen kilometer. Goa. Het te Nieuw-Delhi verschijnende blad Times of India heeft donderdag ge meld, dat nationalisten in Goa een jeep van het Portugese leger hebben opgebla zen. Het incident viel voor op 6 mei. In de jeep zaten vijf soldaten die ern stig werden gewond. De rebellen uit Goa zouden ook een aanval hebben gedaan op een politiepost te Querrin. Doodstraf gewijzigd. De goeverneur van de Amerikaanse staat Zuid-Carolina, Ernest F. Hollings, heeft gisteren de doodstraf voor een twintigjarige neger, die was veroordeeld wegens aanranding van een blanke vrouw, gewijzigd in levenslang. De man zou anders in minder dan vier entwintig uur ter dood zijn gebracht. Illegale handel. De afdeling buitenlandse handel van het Amerikaanse ministerie van Handel heeft donderdag bekendge maakt, dat zij een internationale orga nisatie van handelsondernemingen en particulieren op het spoor is gekomen, die goederen ter waarde van miljoenen dollars uit het Westen illegaal verhan delt naar communistisch China en ande re communistische landen. De organisa tie is gevestigd in Zwitserland, Frank rijk en West-Duitsland. Zij zou onder meer Amerikaans elektronisch materieel ter waarde van vijftigduizend dollar aan communistisch China hebben verkocht.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3