Leidse Sterrenwacht viert haar honderdjarig bestaan 'Aronal\ Kroesjtsjev pleitte voor opbouwende en steunende litteraire critiek Ook voor Moederdag I. KAN Aronal t-fam UITGAAN IN HAARLEM met Jon haarcrème mag het gezien worden llHOPEjJBa^ZIEnJI NATU-voorzitter bepleit jeugdamateurtoneel De negen Muzen Europees lijnsysteem voor tweede Franse programma i ito»al 1 A 9 VRIJDAG 12 MEI 1961 5 Uw tandpasta heet Nieuwe Engelse litteraire onderscheiding Het I.C.C.-concours voor jeugdige violisten FILMWERELD Kort na de affaire-Pasternak WAT KAN KAN KAN KAN ALLEEN Barteljorisstraat 2 Uw tandpasta heet Apothekers-assistenten willen ook „vijfdaagse" Men ziet mijn haar TTjT fantastisch TONEEL BALLET AMATEURTONEEL MUZIEK DIVERSEN TENTOONSTELLINGEN LEZEN EN LATEN LEZEN SIL.JD V ariatie Beeldschermer De radio geeft zaterdag T elevisieprogramma WEEKABONNEMENTEN Vandaag viert de Leidse sterrenwacht het eeuwfeest met een expositie, jubi leumtoespraken en een receptie in de tuin van de sterrenwacht, al is die da tum dan ook vrij willekeurig gekozen. In 1860 kwam het gebouw voor de sterrenwacht gereed, maar de appara tuur kwam een jaar later en pas daarna kon Leidens eerste hoogleraar in de as tronomie, prof. Kaiser, met een assistent en een bediende aan het werk gaan. Aanvankelijk was het plan het eeuw feest eind vorig jaar te vieren, maar ver bouwing van het huidige onderkomen er komt een nieuwe vleugel bij deed tot uitstel tot dit voorjaar besluiten. Bij de jubileumviering heeft prof. Oort een terugblik geworpen op honderd jaar „of ficiële" Leidse astronomie. Andere sprekers waren prof. Vogelen zang van de faculteit voor wis- en natuur kunde, president-curator baron De Vos van Steenwijk en dr. J. J. Raimond van de Vereniging voor Weer- en Sterrenkun de. Buitenlandse gasten waren er niet. Het gezelschap heeft de sterrenwacht en de nieuwe vleugel bezichtigd en een bezoek gebracht aan de tentoonstelling die ook voor het publiek opengaat. In de 17de eeuw deed men in Leiden al aan sterrenkunde. De eerste hoogleraar die er zich mee bezighield was prof. Go- lius, hoogleraar in het Arabisch en jaren lang gezant in het buitenland. Maar prof. Kaiser was de man die de eerste steen leg de voor wat de sterrenwacht nu is en die met zijn bescheiden staf ging werken in het gebouw dat een getrouwe copie was van de toen beroemde sterrenwacht bij Leningrad. Nu zijn er rond 65 medewer kenden aan de sterrenwacht, die tot circa 1890 werkte met de meridiaankijker, voor plaatsbepalende astronomie. Eind vorige eeuw schakelde men over op de fotogra fische kijkers, in de dertiger jaren werden elektronische middelen ingeschakeld en na de tweede wereldoorlog kwam de ra- dio-astronomie, waarmee men de straling van de hemellichamen meet, op. Advertentie Tijdens de landdag van de Nederlandse Amateur Toneel Unie, die in Grouw is ge houden, heeft de algemeen voorzitter van de NATU, de heer P. Cleveringa, de na druk gelegd op de noodzaak, de jongeren voor de toneelspeelkunst te winnen. Hij meent, dat men in eerste aanleg de jeugd moet aanmoedigen om eigen toneelgroe pen op te richten, die dan tezamen in or ganisatorisch verband een werkgemeen schap zouden kunnen vormen binnen het raam van de NATU. De bestaande vere nigingen zouden, volgens hem, van een dergelijke ontwikkeling op de duur ook de vruchten kunnen plukken. Met het oog op de smaakverandering van het publiek, iets, waarop met name de televisie een grote invloed uitoefent, be pleitte de heer Cleveringa een grotere plaatselijke coördinatie en samenwerking ven en tussen de toneelverenigingen. Hij deed hierbij met name een beroep op de gemeentelijke overheden om in navolging van rijk en provincies meer te doen voor het amateurtoneel dan op het ogenblik. In dit verband kondigde de heer Cleveringa aan, dat het hoofdbestuur van de NATU in samenwerking met de betrokken afde lingsbesturen zal trachten te komen tot een systematische benadering van de ge meenten die daarvoor in aanmerking ko men tot gemeentelijke subsidieregelingen voor de in landelijke organisaties georga niseerde amateurtoneelverenigingen. Advertentie De telescoop in Dwingelo en het „fili aal" tussen Pretoria en Johannesburg in Zuid-Afrika verrichten nu belangrijk werk. Zij verrichten de waarnemingen die goed deels in Leiden worden uitgewerkt. Be zwaar voor vaderlandse waarnemingen is het feit dat ons klimaat te weinig „mooie nachten" biedt. Zuid-Afrika, waar dus een Leidse post gevestigd is, heeft die volop en stelt astronomen in staat waardevol materiaal te verzamelen. Het Leidse in strumentarium, gericht ook op de oplei ding van studenten kan bescheiden blijven daar het door klimatologische omstandig heden nooit volledig intensief en effectief gebruikt kan worden. Het Leidse station in de Unie van Zuid- Afrika ondervindt veel medewerking van de regering daar, men verleent vele faci liteiten en stelt de Leidse equipe in staat belangrijke waarnemingen te verrichten. De financiering geschiedt door het Leids sterrenwacht-fonds, dat rijkssubsidie ont vangt. Leidse deskundigen achten het van het grootste belang dat hun overzeese filiaal gelegen is op het zuidelijk halfrond; bijna 95 percent van alle posten ter wereld voor astronomische waarnemingen zijn gelegen op het noordelijk halfrond. De vraag of de honderdjarige Leidse sterrenwacht, nu de stad zich uitbreidt en veel hinder ondervonden wordt van licht werking, verplaatst moet worden, beant woorden zij ontkennend. Ook al zijn er bezwaren tegen vestiging in de straat, genoemd naar Leidens eerste echte astronomie-hoogleraar prof. Kaiser, om allerlei redenen wil men deze toch niet verlaten, ondermeer omdat een verhui zing kapitalen zou kosten en vele contac ten met in de nabijheid gevestigde weten schappelijke centra daardoor zouden wor den bemoeilijkt. Sir Winston Churchill, reeds de meest onderscheiden man ter wereld, heeft een hoge litteraire onderscheiding gekregen. Churchill is Companion of Literature ge worden, samen met nog vier anderen. Het aantal levende leden van deze, onlangs in gestelde, orde zal nooit de tien overschrij den. Van de onderscheidenen waren alleen Somerset Maugham ("87 jaar) en de poet laureate John Masefield (82 jaar) persoon lijk naar de bijeenkomst van het Konink lijk Genootschap voor Letteren geko men om de perkamenten rol in ontvangst te nemen. Churchill zond zijn dochter, mevrouw Christopher Soames, echtgenote van de huidige Britse minister van Landbouw. De andere onderscheidenen zijn de 85-jarige bijna blinde historicus dr. G. M. Trevel- yan en de auteur E. M. Forster (81), die herstellend is van een hartaanval. De jury van het jaarlijkse concours voor jonge violisten van het Internationaal Cul tureel Centrum te Amsterdam heeft van de twaalf deelnemers aan de voorronden vijf kandidaten aangewezen voor de finale van dit concours, die zaterdagmiddag in het I.C.C.-paviljoen in Amsterdam wordt gehouden- Het zijn Jeannelotte Herzberger (Amsterdam), Lucie Rijkens (Vinkeveen), Rena Scholtens (Amsterdam), A. Spiero (Den Haag) en Marietta Vogel (Amster dam). De voorronden zijn woensdag en donderdag gehouden. De jury voor dit con cours bestaat dit jaar uit Oscar Back, Jan Odé, Jo Juda, Nap de Klijn en Willem Noske. Dezer dagen is opgericht „Cine cartoon centre", voor de produktie van tekenfilms, dat wordt toegevoegd aan de filmproduk- tiegroepen, ondergebracht in „Cinecen- trum" te Hilversum. De creatieve afdeling van deze groep bestaat uit Amerikaanse, Engelse en Ne derlandse krachten. Door een internatio nale uitwisseling van talent wil „Cine car toon centre" meer mogelijkheden scheppen voor het verkrijgen van een zo groot mo gelijke verscheidenheid in het ontwerpen van tekenfilms, die voor amusement, re clame en industriële doeleinden worden gebruikt. Het centraal orgaan van de Westduit- se filmindustrie heeft bekendgemaakt, dat Asta Nielsen ter gelegenheid van haar tachtigste verjaardag op 11 september ge huldigd zal worden wegens de belangrijke rol, welke zij in de geschiedenis van de Duitse film heeft gespeeld. HET RUSSISCHE COMMUNISTISCHE partijorgaan „Kommunist" heeft onlangs de tekst gepubliceerd van een rede, die premier Kroesjtsjev negen maan den geleden heeft gehouden en waarin hij zegt, dat critiek op „loyale" Russische schrijvers „welgemeend" moet zijn en niet ten doel mag hebben hun „de moed te ontnemen". Volgens waarnemers in de Russische hoofdstad heeft „Kommunist" deze rede gepubliceerd bij wijze van waarschuwing tegen de mogelijkheid van een nieuwe affaire-Pastemak. Deze affaire, waarvan de Russische ro manschrijver Boris Pasternak het middel punt was, heeft in de gehele beschaafde wereld geleid tot vijandigheid jegens de culturele politiek van de Sovjet-Unie. Pas ternak werd zodanig onder druk gezet, dat hij de Nobelprijs van 1959 voor zijn roman ,Dr. Zhivago" weigerde. Tot aan zijn dood op 20 mei 1960 was hij het mikpunt van de Russische critici, zowel in woord als in geschrift. De rede, waarvan „Kommunist" thans de tekst heeft gepubliceerd, werd door Kroesjtsjev twee maanden na Paster- naks dood gehouden en wel op Kroesj- tjevs landgoed even buiten Moskou voor een gehoor van vooraanstaande schrijvers, schilders en componisten. De Russische premier noemde Pasternak echter niet met name. Hij hield zijn gehoor evenwel voor, dat critiek welke het werk van een auteur in zijn geheel verwerpt, te vergelijken was met „het afhakken van de wortels van een appelboom". Kroesjtsjev zei: „Wij strijden ervoor om boomgaarden te doen bloeien, niet om ze te vernielen. Hetzelfde kan van de critiek gezegd worden. Wij willen een soort cri tiek, dat een man aanmoedigt en zijn ta lenten versterkt. Critiek dient meedogen loos en onverzoenlijk te zijn, wanneer het er om gaat ideologische en politieke begin selen te verdedigen". „Maar tezelfdertijd zo ging Kroesjtsjev verder moeten wij bedenken, dat fouten, in het bijzonder bij scheppende kunst, gemaakt kunnen worden door mensen, die anderszin hun land getrouwelijk dienen. Critiek op zulke mensen moet een uiting van bezorgdheid zijn en welgemeend.anders verliezen zij het vertrouwen in hun eigen werk en wordt hun creativiteit aangetast. Daarom zo zei Kroesjtsjev moet critiek op fa lende auteurs kameraadschappelijk zijn en dient men schrijvers het gevoel te geven, dat al is de pastei vandaag mislukt, hij morgen wel beter zal zijn". Kroesjtsjev zei evenwel, dat hij bleef bij zijn scherpe critiek op Vladimir Doedin- tsevs boek „Niet bij brood alleen", die hij in 1957 geuit had op een Russisch schrij verscongres. „Het is noodzakelijk om de tactiek van de vijandelijke machten te doorzien en hun leugens en laster aan de kaak te stellen". Buiten Rusland heeft men die roman opgevat als een critiek op het Sovjet-systeem. Advertentie JUWELIER HORLOGER TELEFOON 13004 Heilslegerband. Den Haag is de be ginplaats van een tournee dat Engelands beroemdste Heilslegerband, het Boscombe Citadel Corps, van 13 tot 22 mei door ons land gaat maken. Het 42 muzikanten tel lende korps zal spelen in Delft, Rotterdam, Enkhuizen, Alkmaar, Wageningen, Almelo, Groningen, Leeuwarden en Amsterdam. Tekening voor 300.000 verkocht. Op de veiling van Sotheby in Londen is woens dag een pentekening van Hugo van der Goes (14401482) voor ruim 300.000 gulden verkocht. De koper was een Londense kunsthandelaar. De tekening stelt een hei lige voor, vermoedelijk de Heilige Barbara. Blokker-festival. Het jaarlijkse Blokker festival is ingezet met een „teenager"- avond. Een keur van „sterren" onder wie Rex Gildo, Jan en Kjeld, Pning Ping en de Blue Diamonds zongen en speelden in de veilinghal van Blokker, die gevuld was met enthousiaste jongeren, die zich gedis ciplineerd gedroegen, alsof ze op een schoolfuifje waren onder leiding van °ea leraar. De organisator Ben Eising schatte het aantal bezoekers op 6000. Norman Mailer. De 37-jarige Ameri kaanse romanschrijver Norman Mailer heeft een voorwaardelijke straf, met een proeftijd van zes maanden, gekregen voor zijn vorig jaar in dronkenschap gepleegde mishandeling van zijn echtgenote. De rechter die vonnis wees zei: „Ik gok op mensen, en ben voornemens op u te gokken". Stilte in twee delen. Enige tijd geleden werd er in Londen een (geluidloos) piano concert gegeven, waarbij het publiek danig bij de neus werd genomen. Ongetwijfeld was dit concert een rariteit-novum in de hedendaagse muziekgeschiedenis. Ook ons land krijgt nu iets dergelijks voorgescho teld, nu een grammofoonplaat op de markt is verschenen, met aan twee zijden slechtsstilte. Eredoctoraten. De Engelse schrijfster Agatha Christie (pseudoniem voor Agatha Mary Mallowan), de astronoom prof. Sir William Hodge, de pottenbakker B. Leach en de vroegere Westduitse Bondspresident Theodor Heuss hebben een eredoctoraat ontvangen van de universiteit van Exeter, Engeland. Advertentie (Van onze correspondent) PARIJS Frankrijk dat tot dusver het enige land was dat voor zijn televisie-uit zendingen het systeem van 819 lijnen toe paste, heeft zich in beginsel nu ook uit gesproken voor de 625 lijnen. De Franse regering heeft woensdag namelijk bekend gemaakt, dat het tweede televisieprogram ma volgens het 625 lijnsysteem zal worden uitgezonden. De overweging, dat de kwaliteit van het Franse beeld met 819 lijnen thans onte genzeggelijk superieur is, heeft Frankrijk nu dus niettemin opgeofferd terwille van de internationale en vooral de Europese samenwerking, waarvoor het bestaan van twee verschillende lijnsystemen inderdaad altijd als een zwaar obstakel moest worden beschouwd. Vermoedelijk zal Frankrijks tweede televisieprogramma een commer cieel karakter dragen. Het tweede televi sieprogramma zal op zijn vroegst pas over anderhalf jaar de lucht in gaan en dan voorlopig nog maar een deel, ongeveer 60 percent, van het land kunnen bestrijken. Voor de producenten van televisieappara ten komt er veel werk aan de winkel. Alle toestellen die nu in functie zijn zullen moe ten worden herzien om ze ook voor het 625 lijnensysteem bruikbaar te kunnen maken. De Franse televisie-kijkers zullen in verband met die ombouw op een extra uitgave van 100 a 200 gulden per toestel moeten rekenen. Tijdens de algemene vergadering in Utrecht van de Algemene Apothekers-as- sistentenbond. heeft de voorzitter, de heer H. J. Reumer opgemerkt dat er door het tekort aan apothekers-assistenten in oris land in sommige plaatsen een noodtoe stand dreigt te ontstaan. Een van de be langrijkste oorzaken hiervan noemde hij het achterblijven van de secundaire ar beidsvoorwaarden, zoals het ontbreken van een uniforme regeling van sluiting op bijzondere feestdagen als Koninginnedag en Bevrijdingsdag. Gesteld werd dat deze dagen als officiële sluitingsdagen in de re geling arbeidsvoorwaarden dienen te wor den opgenomen. De voorzitter zei voorts dat het moge lijk moet zijn ook voor de apothekers-assi tenten de vijfdaagse werkweek in te voe ren, wil men niet achterop raken. De vergadering nam tenslotte een reso lutie aan, waarin er bij het hoofdbestuur op wordt aangedrongen te streven naar invoering van de vijfdaagse werkweek, het opnemen van Koninginnedag als vrije d„g in de regeling van de'arbeidsvoorwaar den en in het algemeen het verbeteren van de secundaire arbeidsvoorwaarden in de apotheken. Pieter Giltay. In de kunstzaal Van Hul sen te Leeuwarden zal een tentoonstelling van tekeningen en etsen van Pieter Giltay uit Zandvoort worden gehouden van 13 tot 31 mei. Advertentie FORSE TUBE F 1.75 ALLEEN VERKRIJGBAAR BIJ DE EEN PRODUKT VAN INDOLA Zaterdag 13 mei. Stadsschouwburg, 20 uur: De Haagse Comedie speelt „Een mal meisje" van Marcel Achard onder regie van Bob de Lange Medewerkenden zijn onder anderen Myra Ward, Paul Steen bergen, Leo de Hartogh. Cas Baas. Bas ten Batenburg en Kees Coolen. Zondag 14 mei, Stadsschouwburg, 20 uur: De Haagse Comedie speelt „Familie genoegens" van Philippe Hériat onder regie van Joris Diels. Medewerkenden zijn onder anderen Georgette Hagedoorn, Do van Stek. Fiet Dekker. Kitty Klup- pell. Maria de Booy, Carla Dura, Piet Romer, Jan v d. Linden, Joris Diels en Broes Hartman. Vrijdag 12 mei, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Nederlands Dans Theater met Con certino van Blacher/Van Manen, Doorn roosje, Pas de Deux van Tsjaikofski/ Petipa. Het Proces van Mul/Flier, Jazz- ballet Klaar Af van Ellington/Van Ma nen. Solisten zijn Willy de la Bye, Milly Gramberg, Hannie van Leeuwen, Jaap Flier, Aart Verstegen, Charles Czarny en Hans van Manen. Laatste balletavond van het seizoen. Zaterdag 13 mei. De Prinoehof, Heemstede, 20 uur: De toneelvereniging „Nut en Genoegen" speelt „Leven-sschaduwen". Zaterdag 13 mei, Minervatheater, Heem stede, 14.30 uur: Het Aerdenhouts Kin dertoneel speelt „De betoverde prinses". Za'terdag 13 mei. Gebouw Rehoboth. Ben- nebroek, 20 uur: De toneelvereniging „Onder Ons" uit Heemstede-Bennebroek speelt „De voetbalpool". Zondag 14 mei. Nieuw-Berkenrode, Heem stede, 19.30 uur: Het Katholiek Kinder koor Heemstede speelt het zangspel „De Koningskeuze" Maandag 15 mei, Stafdsschouwburg, 20 uur: De toneelgroep Thalia speelt „Het leven gaat door". Dinsdag 16 mei. Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelgroep Thalia speelt nogmaals „Het leven gaat door". Woensdag 17 mei, Stadsschouwburg, 20 uur: De Johez Operette Vereniging met „Wenn die kleinen Veilc-hen blühen". Donderdag 18 mei. Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelvereniging St. Genesius speelt „Een Engel kwam voorbij". Zaterdag 13 mei Concertgebouw, 20 uur: De Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" geeft een concert onder leiding van Jack P. Loory en met mede werking van de Kon. Zangvereniging „Venlona" en het Kon. Mannenkoor „Die Haghe Sangers" onder leiding van Jos Vranken. Maandag 15 mei, Concertgebouw, 20.15 uur Ned- Ver. voor Hedendaagse Muziek geeft een concert met medewerking van Ans Bouter en Miep van Luin, piano. Het programma vermeldt werken van Pijper, De Leeuw, A. B. Zimmerman en Hinde- mith. Dinsdag 16 mei, Concertgebouw, 20.15 uur: Derde concert in de Beethovencyclus door het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Henri Arends. Uitgevoerd zullen worden de ouverture „Die Ruïnen von Athen", het derde pianoconcert met als solist Theodore Lettvin en de zesde symfonie. Woensdag 17 mei, Concertgebouw, 19.30 uur: Het Haarlemse Muziekinstituut geeft een leerlingenuitvoering. Woensdag 17 mei, Sportgebouw Kleverlaan, 19.30" uur: Muziekavond Jeugd en Mu ziek. Een speelgroep onder leiding van Gé Michels geeft een uitvoering van de cyclus voor jeugdorkest en koor van Gé Michels. Na de pauze spelen leden van Jeugd en Muziek werken van Handel, Mozart, Schumann, Bartók en Albeniz. Zondag 14 mei, Concertgebouw. 20 uur: Openbare dansavond. Iedere zafterdag in het sportgebouw aan de Kleverlaan: Jongerensociëteit Haar lem. Vrijdag 12 mei tot en met maandag 15 mei, Circus Toni Boltini, terrein Dreefzicht: Voorstellingen iedere avond 20 uur. za terdag en zondag ook om 14.30 uur. Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heiligland 13: Tot 3 juni expositie schilderijen en penseeltekeningen van C. A. Feldmann. Dagelijks geopend van 917 uur, tijdens de concerten op maandag, woensdag en vrijdag van 1820 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat. Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken. Dagelijks ge opend van 1017 uur: zondagen 1316 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de eeuw tot op heden In mei dagelijks geopend van 1017 uur Tot 23 mei dagelijks van 20.3022.30 uur avondopenstelling. Voormalig woonhuis Jacobus van Looy Kleine Houtweg 103: Op donderdagen ge opend van 10-12.30 en van 13.30-17 uur Op zondagen van 14-17 uur. reylersmuseum, Spaarne 16. Tentoonstel ling uit eigen bezit. Schilderijen 19de en 20ste eeuw. Tekeningen Hollandse, Ita liaanse en Franse school. Fossielen, his- torisch-natuurkundige instrumenten, 31- toons Fokker-orgel. Dagelijks geopend (behalve op maandag) van 11-15 uur. De eerste zondag van elke maand van 13- 15 uur. instzaal '4 Goede Uur. Nieuwe Kerks plein. Dagelijks geopend van 1022 uur Dagelijks van 21—22 uur klassiek gram- Lijst van door de Stadsbibliotheek aangeschaf te boeken: Romans: van Dijk-Has, Jeugd stijgert; Geissler Een generatie zwijgt: Stewart, Dal van de stor men: Ambler, The Schirmer inheritance; Wilson Ritual in the dark: Dhötel, Le ciel du faubourg Thomas. John Perkins, suivi d'Un scrupule. Ontwikkelingsboeken: de Graaf en Bakker, De mondige mens tussen goed en kwaad, van Petrar- ca tot Sartre, dl. 3; Hussein, Stad des verderfs, een vrijdag in Jeruzalem; Halm, Economie systems Reeves. Bloedbal in Sharpeville; Völlmar, Het Nederlandse handels- en faillissementsrecht, 1961 Flitsen uit de school van nu, dl. I, lagere klassen Teilhard de Chardin. Het verschijnsel mens; Bod dens Hosang, Bescherm u zelf; Uyldert, Lexicon der geneeskruiden; Krabbé, Verborgen mogelijk heden, uitbeeJdingsmogelijkheden voor jonge handen; Lueger, Lexikon der Technik, Bd. Grund lagen des Maschinenbaues; Drenthen en de Ko ning. Licht- en krachtinstallaties, dl. B; Tube and transistor handbook: Wenke, Sterrenkijkei maak t zelf; Timmer e.a Over Poesjkin: van Gulick, Nederlandse kastelen en landhuizen Mehrtens, Kerk en muziek: Campbell, The heart of India; Hatch, De onbekende De Gaulle: Pah lavi, Op de pauwentroon gezeten. mofoonplatenconcert. Gedurende de maand mei expositie van tekeningen en grafiek 'an Frans Hollaardt. Museum „Het Huis van Looy". Tot 22 mei tentoonstellingen van aanwinsten van moderne kunst van de gemeente Haar lem. Dagelijks geopend van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur. Des zondag van 14 tot 17 uur. Gebouw Bloemenheuvel, Bluemendaalse weg, O verveen: Tot 15 mei tentoonstel ling van werken, vervaardigd door Bloemendaalse beroeps-beeldende kun stenaars. Dagelijks geopend van 10 tot 17 uur. Des zondags van 1417 uur. Gebouw Bloemenheuvel, Bloemendaalse weg, Overveen: Van donderdag 18 tot en met maandag 22 mei fototentoonstelling van alle plaatselijke amateurfotografen verenigingen ter gelegenheid van „De week van de fotografie 1961". Openings uren: 18 en 19 mei van 19.3022 uur 20. 21 en 22 mei van 1417 uur en van 1922 uur. A A flKONDIGINGEfl snBESCHOUWIHGEN De V.P.R.O.-televisie heeft Woensdag avond weer eens voor een mooi, gevarieerd programma gezorgd. De vijfde aflevering van „Inleiding tot de dans" gaf ongeveer het zelfde beeld te zien als de vorige ke ren en dat is voor een t.v.-serie eigenlijk niet zo best. Het commentaar van Gerard Heystee doet in zijn ironie op de burger man nogal gewild aan en ditmaal was er ook niet zo'n duidelijke lijn in het vertoon de als andere keren. Na een aardige ge danste scène met Hans van Manen, als een verlegen student die alleen in een visioen voor zijn hartstocht durft uit te komen een goed gevonden thema dat iets wezenlijks liet zien van wat ballet vermag werden we weer eens doodge gooid met de atoombom. Een hevig mo dern balletje, Opus 58 genaamd, op ont stellend nare muziek pretendeerde ons te confronteren met dit modeprobleem en liep uit tot machteloos rondtollen over de vloer. Een aantal mooie, maar niet nieu we vondsten (de negatiefbeelden!) maak ten ook deze aflevering wel weer geniet baar, zij het in mindere mate dan de voor gaande. Een schrille tegenstelling uit de nuch tere praktijk van het leven vormde toen de bespreking gewijd aan de mammoetwet van minister Cals. Het inleidende teken filmpje vate de stof overzichtelijk samen, maar was helaas volkomen ten onrech te voor illustratiemateriaal niet objec tief. De sprekers die daarop het wetsont werp aan- of bijvielen waren dat uiter aard ook niet. Maar eigenlijk alleen me vrouw Van Someren was in staat haar mening (in casu ernstige bezwaren) bondig en zonder opwinding samen te vatten. Dui delijk werd het dat dit forum over een zo veel omvattend onderwerp veel te weinig tijd was toegemeten, wat de voorzitter noopte tot een zenuwslopende activiteit bij het woord „verlenen" en weer „ontnemen". Een telerecording van nog slechtere kwa liteit dan gewoonlijk maakte Hetty Blok in een kort cabaretprogramma aanvanke lijk bijna onherkenbaar. Vol afwisseling en weergaloos knap bracht ze een vijftal mooie liefjes, maar haar expressiemid delen zijn zo sterk dat ze met mimiek en al söms bijna door de beeldbuis breekt. Simon van Collem bacht tot slot zijn lang verwachte draaidoos over Docter Je- kyl en mister Hyde. Zijn sobere inlei ding was ditmaal gelukkig ontdaan van de malle fratsen die er vroeger wel aankleef den, maar de schutterige explicatie bij de stomme-filmbeelden was beneden peil en deed soms aan een parodie denken, wat toch bepaald niet de bedoeling was. Hoe ouder de vertoonde fragmenten, hoe zin voller dit programma blijkt te zijn. In zijn geheel genomen een hoogstaande avond voor een zo kleine zuil als de V.P.R.O. Het derde deel van Alfred Gehri's „De zesde etage" verscheen donderdagavond via de VARA op het beeldscherm. Het was de apotheose van de ergste soort keuken- meidenromantiek, een gewauwel zonder weerga, een geschuif met sen timentjes en typetjes tot ze pasten in de legpuzzel van meneer Gehri, die een soort dramatische beunhaas is. Overal pikt hij een graantje en wij worden dronken van de ellende. On begrijpelijk dat Kees van Iersel dit bedrog- en-masse durfde regisseren. Hij zette er zichzelf mee te kijk als een man, die met dure acteurs de goedkoopste dingen deed- Dat viel temeer tegen, omdat Van Iersel juist de t.v.-regisseur is, die het artistieke experiment niet schuwt. Het ergste van alles is, dat een hele groep kijkers ertoe wordt misleid te denken, dat wat 't gister avond zag. mooi toneel is. gegrepen uit het leven. Deze waanvoorstelling is nu niet meer weg te vagen. Wij moeten er niet aan denken wat ons te wachten zou staan als de heer Gehri ook de andere etages onderhanden zou nemen. HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 KRO. KRO 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en over weging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middag klok - noodklok. 12.04 Metropole-ork. en soliste. (12.30—12.33 Land- en tuinb.meded.). 12.50 Act. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platennieuws. 13.25 Lich te Muz. 13.50 Voor de jeugd. 14.00 Vrouwenkoor. 14.25 Lichte muz. 14.50 Gram. voor de jeugd. 15.10 Franse les. 15.30 Lichte muziek. 15.50 Gram. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Instr. oct. 16.50 Sportact. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Kunstkron. 18.30 Gram. 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nieuws 19.10 Act. 19.25 Zang. 19.30 Amateursprogr. 19.50 Lichtbaken, le zing. 20.00 Klassieke muz. 21.00 U bent toch ook van de partij?, praatje. 21.10 Gevar. progr. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nieuws. 22.40 Religieus progr. 23.00 Religieuze muz. m. comm. 23.5524.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor u en uw gezin, praatje. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Samen thuis, lezing. 10.05 Morgen wijding. VARA: 10.20 Gevar. progr. 12.00 Orgel spel en zang. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Nieuwe gram, met comment. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-varia. 13.20 Sportuitz. 13.45 Lichte muziek. 14.05 Voor de jeugd. 14.40 Hammondorgelspel. 15.00 Gram. (15.4016.00 Boekbespr.). 16.45 Van de wieg tot het graf, vragenbeantw. 17.00 Jazz- muz. met comm. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Jazzmuz. 18.35 Zigeunerork 19.00 Kunstact. VPRO. 19.30 Passepartout, lezing 19.40 Tussen Pasen en Pinksteren, lezing. 19.55 Deze week, lezing. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.35 Metropole-ork. 21.15 Soc. comm. 21.30 Klank beeld. 22.00 Lichte muz. 22.30 Nieuws. 22.40 Ca baret. 23.05 Oude gram. 23.25 Gram. 23.55—24.Q0 Nieuws. BRUSSEL. 324 m 12.00 Nieuws. 12.02 Omr.ork. 12.30 Weerber. 12.35 Gesproken aperitief 12.45 Gram. 13.00 Nieuws 13.15 Voor de jeugd. 14.00 Gram. 14.30 Gevarieerd progr. 16.00 Zangrecital. (16.10—16.20 Voor de toeristen). 16.30 Lichte muziek. 16.55 Gram. 17.00 Nieuws. 17.15 Dagklapper en lit. kal. 17.20 Liturg, gezangen. 17.30 Gram. 17.45 Engelse les. 18.00 Or gelconcert. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Schoolwedstrijd. 20.00 Cabaret. 21.00 Gram 21.15 Amus.orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Verz.progr. 23.00 Nieuws. 23.05 Gevar. muz. 23.5524.00 Nws. VOOR VRIJDAG NTS: 20.00 Weekjourn en weekoverzicht. KRO: 20.30 In woord en beeld. 20.40 Het gezicht van Azië, tilmreport. 21.20 Report. S.U.S.-taptoe. 21.40 Avondcollege Nederlands. 22.10 Epiloog. VOOR ZATERDAG NTS: 16.4517.30 Eurovisie: Rep. Rolhockey- wedstr. Duitsl.—Argentinië in Stuttgart. AVRO: 17.30—18.00 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Joum. en weeroverz. AVRO: 20.20 Televizier. 20.30 TV- spel. 20.5022.20 Revue. dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE ooooooooocoooooooooooooooooooooooocooocxxxxxxooo/

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 5