Sovj'et-Unie richt protest aan Nederlandse regering Zuivering in HET WEER Perzië wegens corruptie Gary Cooper overleden Andersen is niet Anastasia Militaire vliegtuigen deden een aanval op een Russisch schip MORRIS beforeijocfêui/: Guerilla-training voor Zuid-Vietnamezen Castro's vliegtuigen van Amerikaanse makelij Vier generaals en tien ambtenaren van Justitie gearresteerd Overleg van Kennedy met Kroesjtsjev? Russisch dreigement op de kernstopconferentie Recessie is voorbij Bolletje/' Hoger beroep tegen uitspraak van de Hamburgse rechtbank MAANDAG 15 MEI 19 61 DAGBLAD VOOR V E LS E N - IJ M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING 46e JAARGANG NUMMER 161 Zonnebaden op barricaden Kongolees parlement mogelijk bijeen Hamburg heeft grootse havenplannen SUÉDE DAMES- EN HERENJASJES Amerikaanse steun: Droog Sjah verdeelt land Vandalen richten grote schade aan in een school te Bussum Ter voorbereiding van akkoord over kernstop Het woord is aan... Dillon verklaart: WASHINGTON (UPI) - De Ameri kaanse minister van Financiën heeft zondag gezegd, dat de recessie thans over is". „Het is nu slechts de vraag hoe snel en hoe ver het economisch herstel van het land zal plaatshebben". Hij voor spelde dat het bruto nationaal inkomen aan het eind van dit jaar weer 520 a 530 miljard dollar zou bedragen. Tijdens de recessie bedroeg dit minder dan 500 miljard dollar. in de zilveren rol In de krant van heden: Algemene spoorwegstaking in Argentinië VOETBALWEDSTRIJD Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 et. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288, Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van dei Mij In een officiële nota aan de Neder landse regering, welke zondag door het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken aan de Nederlandse ambassadeur in Moskou is overhandigd, protesteert de Sovjet-Unie tegen „vijandige, provo cerende acties van Nederlandse mili taire vliegtuigen tegen Russische sche pen". De Nederlandse regering wordt gevraagd de schuldigen te straffen en herhaling „van dergelijke provocerende incidenten" te voorkomen. Het Russische schip „Spokonyi" zou vrijdag, volgens de nota beschoten zijn door twee Nederlandse vliegtuigen, geken merkt met de nummers 159 en 163. Beide vliegtuigen zouden „van 70 tot 100 meter hoogte het schip beschoten hebben. Drie granaten vielen zeer dichtbij het schip." In de nota wordt er op gewezen dat het optreden van de vliegtuigen mensenlevens had kunnen kosten en ernstige consequen ties had kunnen hebben. Radio-Moskou heeft in een uitzending in het Engels medegedeeld dat het incident plaats vond, toen de walvisvaarder „Spo- koyniy" „die een normale koers voer", het kanaal van Kiel naderde. Beide vliegtuigen voerden schijnaanval- len uit. Het toestel dat het nummer 159 droeg loste schoten en drie granaten ex plodeerden op korte afstand van het schip. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag deel de zondagavond desgevraagd mede, dat in Den Haag nog niets bekend was over de Russische nota. „De berichten omtrent het vermeende optreden van Nederlandse militaire vlieg tuigen zijn minder indrukwekkend dan ze schijnen" zei prof. dr. J. J. de Jong, de coördinator van de voorlichtingsdiensten van het departement van Defensie.' „Er zijn zovele vliegtuigen, die 159 en 163 als registratienummers hebben, dat deze „identificatie" niets zegt. Op zichzelf zijn deze nummers beslist onvoldoende om vliegtuigen te identificeren". Ook het hoofd van de Marine-voorlich tingsdienst liet zich op deze wijze uit. „Een officieel bericht' zal echter van de Nederlandse regering moeten komen", zo voegde deze aan zijri mededeling toe. Op het ministerie van Buitenlandse Za ken verklaarde men, dat men nog geen be- De Franse jeugd, van Algiers heeft zich weinig aangetrokken van de strenge veiligheidsmaatregelen die tijdens het weekeinde waren geno men. Zij namen de gelegenheid waar om op de barricaden aan het strand bij de haven van de stad te gaan zonnebaden. richt van onze ambassadeur had ontvan gen omtrent de aanbieding van een Russi sche nota. (Dat was om half elf vanoch tend.) Wel verklaarde men, dat het zeer ongebruikelijk is, dat de inhoud van een nota wordt gepubliceerd voordat deze bij de regering, waaraan de nota gericht is, bekend kan worden verondersteld. Later heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken meege deeld, dat de Nederlandse ambassade in Moskou Den Haag ervan in kennis heeft gesteld, dat de Russische regering zondag in Moskou de nota aan de ambassadeur heeft overhandigd. Op het ministerie in Den Haag wacht men nog op de volledige tekst van de Rus sische nota. Coquilhatstad (UPI) De Kongolese pre sident Kasavoeboe heeft zaterdag bekend gemaakt dat hij het Kongolese parlement zal bijeenroepen onmiddellijk na beëindi ging van de conferentie van Kongolese lei ders in Coquilhatstad. Hij zeide dat hij de UNO had verzocht te helpen de parlements leden uit de provincie naar Leopoldstad te laten komen en tevens hun veiligheid te waarborgen. Het parlement is sedert september van het vorig jaar geschorst, toen premier Loemoemba door president Kasavoeboe werd ontslagen. Aan de volksvertegenwoor diging zal worden verzocht te stemmen over de nieuwe grondwet die door de con ferentie te Coquilhatstad wordt opgesteld. HAMBURG (DPA) Over het grootse toekomstproject van Hamburg een ha ven aan de Elbemond voor schepen tot 100.000 ton schrijft het landelijke West- duitse dagblad „Die Welt": „De nieuwe haven zal zo gunstig liggen,' dat men ook binnen de E.E.G. met de an dere havens, zelfs met die aan de Rijn mond, kan concurreren". Niet alleen de Noordduitse kust, maar ook het hele achterland heeft een tweede haven nodig, zoals er tot nu toe alleen een in Rotterdam bestaat, zo meent het blad. „Men houdt in Hamburg de plannen nog angstvallig geheim, maar reeds spoedig zullen de industrieën in het Ruhrgebied druk gaan uitoefenen op de havenbouwers aan de Noordzeekust", zo voegt het blad eraan toe. Iu verband met de nog steeds niet be gonnen Geneefse conferentie over Laos hebben de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk (rechts) en zijn Russische ambt genoot Andrei Gromyko (links) een bespreking gehad in de villa van de laatste. Zij schudden hier elkaar de hand aan het slot van deze bespreking. Advertentie i '^AfetELJORlSSTR..'^HAARLEM TÉl* *«39 LE1DS6STRAA1 (ÖJ] KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL '223596 WASHINGTON (Reuter) Van officiële zijde in Washington is vernomen dat onge veer honderd Amerikaanse deskundigen op het gebied van guerilla-oorlogvoering naar Zuid-Vietnam zullen worden gezonden om Zuidvietnamese troepen op te leiden voor de strijd tegen de pro-communisti sche rebellen. De gehele Amerikaanse adviesgroep in Zuid-Vietnam omvat thans 685 man. Zoals gemeld is na een bezoek van vice-presi dent Lyndon Johnson aan Saigon besloten de Amerikaanse militaire hulpverlening uit te breiden. Verwachting tot morgenavond: Droog weer met nu en dan op klaringen. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen noord en oost. Kans op nachtvorst. Morgen overdag dezelfde tem peraturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee WASHINGTON (UPI) De democrati sche senator Wayne Morse heeft zondag in Washington meegedeeld, dat een onder zoek ingesteld naar de invasie op Cuba door een subcommissie uit de senaat heeft uitgewezen, dat de Russische Mig-straal jagers, die aan de zijde van de troepen van Castro hebben meegevochten, geen Migs waren maar Amerikaanse toestellen. Deze vliegtuigen waren destijds door de Verenigde Staten aan de voormalige dicta tor Batista geleverd. TEHERAN (PERZIë) (REUTER) De nieuwe Perzische regering van premier Ali Amini heeft bekendgemaakt, dat vier generaals, onder wie twee oud-ministers, zijn aangehouden wegens verduistering. Voorts deelde de regering mee, dat tien hoge functionarissen van het ministerie van Justitie zijn ontslagen. Berichten dat honderd mensen, onder wie landspeculan- ten en voormalige parlementsleden, zou den zijn aangehouden, konden niet worden bevestigd. De premier, die enige dagen geleden de bevolking verzocht te helpen om het land te behouden voor een bankroet, gaf zondag alle regeringsinstanties opdracht, voortaan bij officiële maaltijden slechts een gang te serveren. Bij officiële recepties zal voortaan geen alcohol meer worden ge schonken. Naar de procureur-generaal heeft be kendgemaakt, worden dossiers van alle leden van de kiesraden, die met de parle mentsverkiezingen te maken hebben ge had, zorgvuldig onderzocht. Degenen die zich aan knoeierijen schuldig hebben ge maakt, zullen worden berecht. De gearresteerde generaals zijn gene raal Mehdigholi Alavi-Moghadam, oud-mi- De filmacteur Gary Cooper is zaterdag in Hollywood op zestigjarige leeftijd over leden. Cooper leed aan kanker. De laatste weken was hij voortdurend buiten bewust zijn. Zijn vrouw en dochter waren aan zijn sterfbed aanzwezig. De uitvaartplechtigheid zal dinsdagmor gen worden gehouden in de parochiekerk van Cooper in Hollywood. De lijkrede zal worden uitgesproken door mgr. Timothy Manning, hulpbisschop van Los Angeles. De begrafenisplechtigheid van Gary Coo per zal alleen worden bijgewoond door in tieme vrienden en kennissen. Als slippen- dragers zullen fungeren James Stewart en Jack Benny, regisseur Henry Hathaway, William Goetz, producent Jerry Wald en Coopers agent Charles Feldman. Mevrouw Cooper heeft gevraagd geen bloemen te sturen, maar in plaats daarvan een schen king te doen aan het „Sloan Kettering" instituut in New York, dat zich speciaal bezig houdt met de kankerbestrijding. VATICAANSTAD (UPI) Paus Joan nes XXIII heeft een condoleance-telegram gezonden aan de weduwe en dochter van de zaterdag overleden filmacteur Gary Cooper. (Men zie voort? pag. 4) nister van Binnenlandse Zaken en hoofd van de politie., generaal Ali Akbar Zarg- ham, oud-minister van Financiën., gene raal Hadj Ali Kia, voormalig hoofd van de geheime dienst en de contraspionage van de strijdkrachten en generaal Roe- hollah Nevici, hoofd van het departement van Visserij. Er worden nog meer aanhoudingen ver wacht. De nieuwe premier, Amini, heeft zaterdag drie commissies in het leven ge roepen om een onderzoek in te stellen naar corruptie. Alle klachten van het publiek zullen worden onderzocht. Intussen heeft de Sjah, die woensdag met keizerin Farah naar Oslo vertrekt voor een staatsbezoek aan Noorwegen, zon dag in de omgeving van Teheran domein grond gegeven aan 736 boeren. Bij de ge legenheid zei de minister van Landbouw, dat het noodzakelijk is het grondbezit te beperken en grote landgoederen onder de boeren te verdelen. De nieuwe grondbezit ters zullen voortaan pas na vijf jaar be hoeven te beginnen met het afbetalen van hun schuld aan de staat. (UPI) Inmiddels heeft de procureur- generaal in Teheran een onderzoek gelast naar de wettigheid van de geloofsbrieven van de ambtenaren die het toezicht hadden op de verkiezingen in januari voor de in middels ontbonden Majlis, het Perzische parlement. Elkeen die hierbij bedrog ge pleegd heeft, aldus de procureur-generaal, zal worden vervolgd. Onbekenden hebben in de lagere en ulo school van het instituut Gooiland aan de Meentweg in Bussum een onbeschrijflijke chaos aangericht. Om binnen te komen rukten de vandalen een deur uit haar voegen. Vervolgens sloe gen zij de een centimeter dikke ruit van een aquarium stuk en vernielden de in stallatie. De visjes werden op de grond dood getrapt of in stukken gesneden. Bloempotten werden door de lokalen ge smeten en kasten leeg gehaald. Met een scherp voorwerp werden boeken vernield en schilderijen werden als schietschijven gebruikt. Zelfs een portret van de konink lijke familie werd geschonden: er werden gaten in geprikt. De stoker van de school ontdekte de chaos en hij alarmeerde de politie en de hoofden van de scholen. Er wordt niets vermist, ook geen examenopgaven. Twee jaar geleden is eveneens in het schoolgebouw ingebroken. Ook toen lieten de indringers een chaos achter. WASHINGTON (Reuter-UPI) De New York Times schrijft dat president Kenne dy een persoonlijke ontmoeting met pre mier Kroesjtsjev overweegt wanneer de conferentie over het staken van proeven met kernwapens mislukt. Alvorens de Amerikaanse regering besluit de onder grondse proefnemingen met kernwapens te hervatten zou de president een gesprek met de Russische leider willen hebben. Kennedy heeft zich gedurende de verkie zingscampagne sceptisch uitgelaten over topconferenties, tenzij door de voorberei dingen een redelijke kans op succes blijkt. Hij hecht echter veel waarde aan een overeenkomst over het staken van proe ven met kernwapens, die hij als een con ditio sine qua non voor het welslagen van ontwapeningsbesprekingen beschouwt. Kennedy overweegt ernstig om volgende maand een ontmoeting te hebben met Kroesjtsjev, mogelijk in Stockholm of in Wenen, zo verluidt in Palm Beach. De perschef van het Witte Huis, Pierre Salinger, verklaarde: „Voor dit ogenblik bestaan er geen plannen voor een derge lijke ontmoeting. Dat is alles wat ik er van kan zeggen." Hij weigerde te ant woorden op de vraag of plannen tot het voorbereiden van een ontmoeting tussen de staatslieden in voorbereiding waren. Een gesprek tussen Kennedy en Kroesj tsjev zou het beste kunnen worden gehou den, na het bezoek van de president aan Parijs, wanneer hij reeds in Europa is. De jongste toespraak van Kroesjtsjev, welke gematigder van toon was dan ge woonlijk, en het feit, dat de besprekingen over een kernstop te Genève nog altijd niet op gang zijn gekomen, zouden het Ameri kaanse staatshoofd er toe hebben gebracht om een ontmoeting met de premier van de Sovjet-Unie in overweging te nemen. Een ontmoeting met Kroesjtsjev zou evenwel een ombuiging van Kennedy's oorspronkelijke politiek betekenen. De Amerikaanse president had na zijn ambts aanvaarding duidelijk gemaakt, géén voor stander te zijn van topconferenties, tenzij op lager diplomatiek niveau, de weg hier toe was bereid. GENèVE (Reuter) De Sovjet-Unie heeft vandaag gedreigd de conferentie over het staken van de kernproeven te zullen verlaten en de proeven te züllen hervattén als Frankrijk of een ander westelijk land nog kernproeven neemt. Goethe: Ouder wordend wordt ons oordeel milder: ik zie geen misslag begaan, die ik niet zelf ook zou hebben kunnen begaan. De minister zei, dat de bijzondere maat regelen van president Kennedy van kracht zouden blijven, ondanks het economische herstel. Deze maatregelen zijn namelijk voor een groot deel erop gericht om een einde te maken aan de werkloosheid, wel ke nog altijd een groot probleem vormt in de Verenigde Staten. Hij verwachtte, dat de economische voor uitgang pas later zou worden bemerkt in de stand der werkloosheid. Een toeneming van het aantal werklozen tijdens de ko mende winter achtte hij niet onwaarschijn lijk. Minister Dillon noemde zelfs een per centage van zes berekend over de totale werkende bevolking. In een vraaggesprek voor de televisie zei Dillon voorts, dat de regering bezig was met het uitwerken van een ontwerp om de belastingen te vermin deren. Een hoofddel was, aldus de be windsman, om de uitzonderlijk hoge per centages waarmee de hoogste inkomen- groepen werden belast, tot een redelijker niveau terug te brengen. De verminderin gen zouden echter ook in de andere groe pen worden doorgevoerd, zei hij. Advertentie N\U uuln//// '///nnu\vS Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem. 2 Uit het binnenland 2 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Horen en Zien 4 Kunst 4 Uit stad en omgeving5 In de Vishal en op zee5 Feuilleton 7 Panda en andere beeldverhalen7 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 10 tot 14 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's BUENOS AIRES (UPI) Vandaag is in Argentinië een algemene spoorwegstaking van 24 uur gehouden. Door de staking, waarbij 240.000 arbeidskrachten zijn be trokken, zullen de treinen over een spoor wegnet van totaal 30.000 mijl niet kunnen rijden. De spoorweg-employés .isen een loonsverhoging van 2.000 peso per maand. De spoorwegen in Argentinië zijn staats eigendom. HAMBURG (DPA) De arrondissementsrechtbank in Hamburg heeft de 61-jarige Anna Anderson niet als de jongste doohter Anastasia van de laatste tsaar en erf gename van de op 17 juli 1918 vermoorde tsarenfamilie erkend. Na een proces, dat drieëneenhalf jaar heeft geduurd, heeft de rechtbank vanmorgen een desbetreffend erkenningsverzoek van mevrouw Anderson als ongegrond van de hand gewezen. De Hamburgse rechtbank heeft tegelijkertijd ook de eis van hertogin Barbara von Mecklenburg niet ontvankelijk verklaard. De hertogin had verklaard, dat Anna Anderson de Poolse boerin Franziska Schanzkowski is. Kurt Vermehren, de advocaat van me vrouw Anderson, heeft te kennen gegeven dat hij beroep zal aantekenen tegen de uitspraak. De rechtbank verklaarde in zijn toelich ting dat Anna Anderson in de afgelopen veertig jaar heeft geweigerd Russisch te spreken en een door de rechtbank aange wezen Russische tolk te ontvangen, zodat niet bewezen kon worden dat zij een Rus sische is. Mevrouw Anderson weigerde ook haar zaak te bespreken met de president van de rechtbank, Henrich Backen, die daarvoor speciaal naar haar woning in het Zwarte Woud was gereisd. Nerveus „Haar naaste verwanten, de zuster van de tsaar, groothertogin Olga, en de zus ter van de tsarina, prinses van het huis von Hessen, weigerden haar te erkennen", aldus de rechtbank. „Het zou hoogst na tuurlijk voor de echte Anastasia zijn ge weest om haar dierbare tantes spontaan te verwelkomen. In stede daarvan was eise res, toen zij hen ontmoette, nerveus en scheen zich er niet van bewust te zijn wie de groothertogin en de prinses waren." Ook de verklaringen van de getuigen deskundige professor Otto Reche, deken der Duitse anthropologen, en Minna Bec ker, een officiële handschriftkundige, acht te de rechtbank niet voldoende bewijs voor de bewering dat mevrouw Anderson Anas tasia is. Professor Reche was na bestudering van ruim tweehonderd foto's van de echte Ana stasia en haar familieleden en van mevrouw Anderson tot de conclusie gekome n dat laatstgenoemde groothertogin Anastasia is. Minna Becker meende uit het hand schrift van de jonge Anastasia en dat van Anna Anderson te moeten opmaken dat zij een een dezelfde persoon zijn. Advertentie WOENSDAG 17 MEI Sportpark „Schoonenberg" Nederl. elftal (amateurs) Middlesex-Wanderers Aanvang 1? uur

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1