Ambtenarenregeling wederom naar Georganiseerd Overleg Nederland het dichtstbevolkte land van ons werelddeel AGENDA Acht doden in het verkeer Nederlandse oplichter in België ontsnapt en Fa. B. ENGELENBERG Arbeidstijdverlenging in 1945 was veel gemakkelijker Limburgse melkhandel wil koelkasten gaan verhuren Politieman overleden na gevecht met dronken jongeman Bejaarde vrouw door gasvergiftiging om het leven gekomen Rapport over de toekomst van de landbouw Mr. W. F. Lichtenauer in de Raad van State Dertien halve vriie dagen voor de tuinbouw Nijmeegse studenten moeten betalen Arbeidstijdverkorting mag geen vloedgolf worden Voorzichtig met de vijfdaagse schoolweek" Onderhuurder stak hoofdbewoner neer Jongen levensgevaarlijk gewond toen gevonden granaat ontplofte Vrij koud met kans op nachtvorst II MAANDAG 15 MEI 1961 2 KORTER WERKEN Bezorgers behoeven dan niet elke dag de klanten langs Wereldbevolking nog dit jaar boven drie miljard Kleuter verbrand na spel met lucifers Haarlem Velsen-lJ muiden Beverwijk OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN „AUTOFLEX" AUTOLAKKEN Nederlander bij ongeluk in Knokke omgekomen Jongeman mishandelde kantoorbediende Politie bij herhaling in het ootje genomen Sociëteitsgevecht C.N.V. standpunt: Voorzitter Volksonderwijs: VLEKKENWEREND HITTEBESTENDIG waterafstotend! voor al uw WEERRAPPORTEN •of si Sa 0 n (Van onze Haagse redacteur) Hetakabinet heeft zaterdag nog geen beslissing genomen over de invoering van de vijfdaagse werkweek voor ambtenaren. Zoals bekend betekent invoering van de voorgestelde vijfdaagse werkweek voor tweederde deel van de ambtenaren een arbeidstijdverschuiving (de arbeidstijd blijft HV2 uur per week). Voor een derde deel van de overheidsdienaren betekent de invoering van de vijfdaagse werkweek een arbeidstijdverkorting van 461/» op 45 uur. Uit de medeling van minister Toxopeus, dat de zaak eerst weer naar het Georganiseerd Overleg gaat dat unaniem tot in voering van de vijfdaagse werkweek had geadviseerd valt af te leiden, dat er nieuwe plannen bij de regering bestaan. Ingewijden verklaarden ons, dat het in het voornemen van de regering zou liggen het Georganiseerd overleg te vragen akkoord te gaan met de invoering van de vrije zaterdag met ingang van 1 november aan staande, waartoe bereids het departement van Defensie heeft besloten. Het ligt voor de hand, dat het Ge organiseerd Overleg, dat nu reeds uit gaat van één vrije zaterdag per veertien dagen tot 1 mei 1962 en daarna de in voering van de volledig vrije zaterdag, niet zal terugkomen op zijn eenmaal in genomen standpunt. Maar mogelijk heeft minister Toxopeus nieuwe argu menten uit de kabinetszitting van vrij dag en zaterdag geput? Enige tijd geleden vernamen wij de mededeling, dat de rijksambtenaren op aandrang van de regering in 1945 langer zijn gaan werken. De administratieve amb tenaren en de daarmede op één lijn te stellen functionarissen zouden toen per week een arbeidstijd van 41 Vfe uur hebben gekregen. Het doet vreemd aan. dat sedert 1945 de arbeidstijd voor ambtenaren niet is verkort en dat er aan de wens tot arbeidstijdverschuiving voor de admini stratieve ambtenaren en arbeidsverkorting voor de anderen zoveel obstakels in de weg schijnen te staan. Daar niemand in staat bleek te zijn ons de circulaire te tonen, waarin de arbeidstijdverlenging van 1945 werd behandeld, zijn we gaan speuren in allerlei ambtelijke stukken en hebben we enige ministers uit die tijd om inlichtingen gevraagd. Het resultaat is niet uitgebleven! we kunnen de brief, die minister Beel als minister van Binnenlandse Zaken aan de ministers van het toenmalige kabinet zond. hierbij reproduceren. Het is een schrijven van 15 augustus 1945. no. 5038/R betref fende de werktijd van rijkspersoneel en heeft de volgende inhoud: Aan heren ministers. Nu de omstandigheden weder normaler worden en daarmede de belemmeringen wegvallen, welke aan een normaal arbeids- tempo van het Rijkspersoneel in den weg stonden, zullen alle krachten moeten wor den ingespannen om te bereiken, dat de rijksdienst weder vlot functioneert en ieder op zijn plaats een maximale arbeids prestatie levert. In verband hiermede zal voor de depar- In verband met het invoeren van de vijf daagse werkweek in de melkfabrieken is een combinatie van een aantal Limburgse melkinrichtingen voornemens, aan haar klanten koelkasten te verhuren. De melk kan hierin langer worden bewaard, met ais gevolg dat de bezorgers niet elke dag hun klantenkring behoeven langs te gaan. Ook voor de melkbereiding zal het een oplossing zijn van het personeelprobleem, dat zich voordoet bij de invoering van de vijfdaagse werkweek. De melkinrichtingen welke zijn gevestigd in de mijnstreek, Heerlen, Maastricht, Roermond en Ven- lo, zullen de koelkasten in huurkoop bij de gezinnen plaatsen. De huurprijs is laag. namelijk één gulden per week. De melk inrichtingen hebben de minister inmiddels verzocht de weeldebelasting op koelkas ten, welke nog 18 percent bedraagt, te wil len verlagen. Men heeft voorlopig plannen tot aanschaffing van 10.000 koelkasten. tementen van Algemeen Bestuur en de diensten, welke thans een kortere werk week dan 41 Vï uur hebben, strikt de hand dienen te worden gehouden aan een werk week van 41V2 uren. De werktijden zouden daaroij. voor wat de administratieve en daarmede op één lijn te stellen functiona rissen betreft, als volgt kunnen worden geregeld: Eerste vijf dagen van de week 913 en 1417.30 uur, 's zaterdags 913 uur. Wanneer de dienst dit noodzakelijk maakt, kan uiteraard van deze indeling worden afgeweken- De gewijzigde werk tijd ware te doen ingaan op 20 augustus 1945. Ik moge uwer excellentie verzoeken met het bovenstaande rekening te houden. De 30-jarige Utrechtse agent van politie C. M. Maasdijk is zaterdagavond na een gevecht met een dronken jongen vermoe delijk aan een hartaanval overleden. Zaterdagavond laat werd de politie ge alarmeerd door burgers, die werden las tig gevallen door de 19-jarige jongen, die tal van café's had bezocht. Hij hinderde een jong paartje, dat door voorbijgangers werd geholpen toen de man een vechten de houding aannam. Ook andere voorbij gangers werden door de jongen gehinderd en zelfs geslagen. Toen een politiewagen arriveerde was de dronkeman omgeven door tientallen personen die hem overmeesterd hadden. Toen de agent Maasdijk hem bij de kraag vatte ontstond er een gevecht. De jonge man zag kans de politieman op de grond te werpen waarbij deze met zijn hoofd te gen de stenen werd gesmakt. Zittend op zijn slachtoffer sloeg de jongen de politie man waar hij kon. De vader van de dron keman hielp de politie. Men slaagde er tenslotte in, de jongeman de politiewagen in te duwen. Agent Van Maasdijk ging naast hem zitten, maar ook in de wagen verzette de jongeman zich nog heftig. Toen de politiewagen een eind was weggereden op weg naar het hoofdbureau, zag de ar restant kans de kruk van het rechterpor tier te grijpen. De chauffeur van de wagen stopte onmiddellijk en zag toen tot zijn schrik dat zijn collega bewusteloos achter in de wagen lag. Een inmiddels ter assis tentie opgeroepen andere politiewagen nam de arrestant over en bracht deze naar het hoofdbureau van politie. De be wusteloze agent werd onmiddellijk naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd, waar hij kort na aankomst overleed. Uit een onderzoek is gebleken, dat hij een hartgebrek had. NEW YORK (UPI) Blijkens het sta tistisch jaarboek van de UNO is Europa het dichtstbevolkte werelddeel en is Ne derland in Europa het dichtstbevolkte land. In Azië is op Formosa (Taiwan) de bevolkingsdichtheid het grootst. De bevolkingsdichtheid van Europa be draagt thans 85 mensen per vierkante ki lometer, van Azië 60, van Amerika 9, van Afrika 8 en van Australië 2. Het wereld gemiddelde is 21 mensen per vierkante kilometer. In de cijfers heeft men de Sovjet-Unie niet verwerkt in Europa of Azië. De be volkingsdichtheid in Rusland bedraagt 9 per vierkante kilometer. Nederland, Europees recordhouder, heeft 350 mensen op elke vierkante kilometer. Voor Azië gaat de titel naar Nationalis tisch China met een bevolking van 285 op elke vierkante kilometer. Enkele andere cijfers voor landen, kolonieën en steden: Malakka 51, India 123, Indonesië 61, de Chinese Volksrepubliek 70, Macao 13,438, Hongkong 2.820, Singapore 2,719, België 298. Oost-Duitsland 151, West-Duitsland 213, Noorwegen 11. Blijkens het jaarboek zijn er slechts wei nig gebieden waar de dichtheid afneemt. In Oost-Berlijn loopt het zielental jaarlijks terug met 1.4, in Ierland met 0.6 en in Oost-Duitsland met 0,8 percent. Voor de rest van de wereld geldt een toeneming: Australië 2,4 Afrika 1,9, Amerika 2,4, Azië 1,8 en Europa 0,8 percent. Het wereldgemiddelde is dus 1,7 percent toeneming. Dit betekent, dat de wereld dit jaar nog meer dan drie miljard mensen zal tellen, gebaseerd op een wereldbevol- In het ziekenhuis in Doetinchem is over leden de 4-jarige Jacqueline Roelofs, die in de ouderlijke woning aan het Zadelhoff- plein met lucifers had gespeeld. Het nylon jurkje van het kind vloog in brand en in een oogwenk brandde het kind als een fakkel. Op het hulpgeroep kwam de moe der toesnellen, die de vlammen wist te do ven, maar het meisje was toen reeds zo danig gewond dat overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk was. c Concertgebouw: Vandaag 20.15 u.: con cert Ned. Ver. voor Hedendaagse Muziek. Dinsdag 20.15 u.: concert N.Ph.O. BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 14, 19 en 21.15 11.: „De vechtjas", 14 j. Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., echter dinsdag 14 en 20 u.: „Pas poort voor de hel", 18 j. Lido Theater: Dagelijks 14, 18.45 en 21.15 u.: „La Framjaise et l'amour", 18 j. Luxor Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „Zij was een van hen", 18 j. Minerva Theater: Vandaag en dinsdag 20.15 u.: „The third man", 14 j. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u„ „Winden waaien om de rotsen", 14 j. Roxy Theater: Dagelijks 14.30, 19 en 21.15 u.: „De slavinnen van Bagdad", 18 j. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 u.: „La grande illusion", 14 j. Theater Monop '3 (Zandvoort): Dinsdag 20 u.: „De prijs der zonde", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Tot 1 juni expositie van teke ningen en grafiek van Frans Hollaardt. Dagelijks 10 tot 22 u. Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 22 mei expositie van aanwin sten van moderne kunst der gemeentr Haarlem. Dagelijks 10 tot 12.30 en 13.30 to' 17 u„ zondag 14 tot 17 u. Kunstcentrum De Ark (N. Heiligland 1 3): Tot 3 juni expositie van schilderijen er penseeltekeningen van C. A. Feldmann Dagelijks 9-17 u„ tevens ma., wo. en vr. 18-20 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van 12 mei.) MAANDAG 15 MEI City Theater, 20 'i.: „Het begon met een kus". Rex Theater, 20 u.: „De 1000 ogen van dr Mabuse". DINSDAG 16 MEI City Theater, 20 u.: „Het begon met een kus". Pieter Vermeulenmuseum, 9.3012 u en 14—16.30 u. MAANDAG 15 MEI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Lok kende horizon". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Teenager Schlagerparade". W.B. Theater, 20 u.: „Kom van 't dak af" DINSDAG 16 MEI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Lok kende horizon". Luxor Theater, 19 en 21.15 u..- „Pssst!. Mijn dochter weet er meer van". W.B. Theater: Géén voorstelling. Advertentie Dopfstraat 59 - Haariem - Tel. 15252 king van 2,905 miljoen in het midden van 1959. Volgens de jongste gegevens wonen er in Azië 1,624 miljoen mensen, in Europa 421 miljoen, Amerika 398 miljoen, Afrika 236 miljoen, de Sovjet-Unie 210 miljoen en Australië 16 miljoen. De cijfers werden in 1959 verzameld. In een huis in de Emmastraat in Zaan dam heeft zich een geval van gasvergifti ging voorgedaan, waarvan een 78-jarige Zaandamse het slachtoffer is geworden. De vergiftiging is veroorzaakt doordat een rubber gasslang van het gastoestel is los- geifaaktjm- Het slachtoffer, de 78-jarige mevrouw C. C. Venema-Eimers, woonde samen met haar stiefdochter. Toen zaterdag iemand aan de woning kwam, werd niet openge daan. Buren verschaften zich daarop toe gang tot de woning. De stiefdochter lag bewusteloos onder aan de trap, de 78-jari- ge vrouw bleek bij aankomst reeds over leden te zijn. De dochter kwam spoedig tot bewustzijn. (Van onze correspondent) BRUSSEL In de nacht van zaterdag op zondag is te Knokke, aan de Belgische kust, een Nederlandse personenauto door tot nu toe onopgehelderde oorzaak tegen een boom gereden. Een van de inzittenden de Nederlander Raymond van Hyse werd op slag gedood. Zijn broer en een derde inzittende zijn naar het ziekenhuis overge bracht. De Haarlemse politie heeft zondag een achttienjarige perser in- verzekerde bewa ring gesteld. De jongeman had, terwijl hij onder invloed was van sterke drank, zaterdagavond op de Grote Markt een 56-jarige kantoorbediende aangevallen, ge slagen en geschopt. Deze liep daarbij bloe dende verwondingen op aan zijn gezicht. Ook werden hem twee stifttanden uit de mond geslagen. De jongeman wierp ook nog een andere man op straat en schopte deze tegen een hand. Het is reeds de vier de keer binnen een jaar dat hij ter zake geweldpleging is aangehouden. De 43-jarige bromfietser A. J. van 't Slot uit Vaassen is, toen hij in Wenum de Apeldoornse weg wilde oversteken, door een personenauto aangereden. De man en zijn 14-jarig zoontje werden zwaar gewond naar het ziekenhuis in Apeldoorn overge bracht, waar de heer Van 't Slot overleed Voor het leven van de jongen wordt ge vreesd. In de Sint-Annastraat in Nijmegen is de 68-jarige bromfietser J. W. Peters uit Nij megen aangereden door een scooterberij der. De bromfietser wilde van het fietspad het zogenoemde schutterspad inrijden, doch lette niet op het verkeer. Hij werd aangereden door de scooter en zo ernstig gewond dat hij direct aan de gevolgen is overleden. Ook de scooterrijder werd ge wond, maar niet levensgevaarlijk. De 35-jarige heer W. Veldhuis uit Raal- te, is met zijn auto van de Kanaalstraat aldaar het Overijsels kanaal ingereden. Enkele Raaltenaren die het ongeluk zagen gebeuren, schoten toe en slaagden erin de inzittenden: de heer Heer Veldhuis, zijn vrouw en twee kinderen, op het droge te brengen. De heer Veldhuis bleek bij aan komst in het rooms-katholiek ziekenhuis van Raalte te zijn overleden. Aangeno men wordt dat hij door een hartverlam ming is getroffen, waardoor de auto in het kanaal reed. In Tienhoven, onder de gemeente Maars- sen is de 22-jarige ongehuwde heer P. G. de Graaf op zijn bromfiets bij het over steken aangereden door een bestelauto. Hij was op slag dood. De 23-jarige heer J. J. Jansen uit Mil lingen die op 5 mei bij een verkeersonge luk in Nijmegen ernstig werd verwond is in het ziekenhuis aldaar overleden. Op zijn Het secretariaat van het Landbouw schap heeft een 25 pagina's tellend rapport opgesteld, dat ten doel heeft in ruime kring binnen de landbouw een discussie op gang te brengen over de toekomstige ont wikkeling van de Nederlandse landbouw en de in verband met die ontwikkeling te voeren landbouwpolitiek. De landbouw in Nederland gaat een tijd van grote veranderingen tegemoet, menen de opstellers van het rapport. De snelle ontwikkeling van de laatste tien jaren (herinnerd wordt o.m. aan de daling van het aantal bedrijven, aan de toeneming van de mechanisatie, de bruto-produktie en de arbeidsproduktiviteit) zal zich in de komende jaren, waarschijnlijk zelfs in ver sneld tempo, voortzetten. De afvloeiing van arbeid uit de landbouw zal doorgaan, de mechanisatie zal nog sterk toenemen en er zullen belangrijke wijzigingen ko men in de bedrijfsvormen en de produk- tierichting. De opstellers verklaren dat het rapport geenszins een ontwerp voor een geheel nieuwe landbouwpolitiek wil zijn. Zij heb ben slechts getracht het geheel der land bouwpolitieke maatregelen te stellen in het licht van de toekomstmogelijkheden voor de Nederlandse landbouw. Hun poging het perspectief voor de Nederlandse land bouw te schetsen, blijft beperkt tot het aangeven van enkele grote lijnen en laat nog vele vragen en onzekerheden bestaan Toch hebben zij, met die schets als uit gangspunt, een beschouwing gewijd aan de doelstelling en de middelen van het landbouwbeleid van bedrijfsleven en over heid. Ook die beschouwing draagt een glo baal karakter. Voor een uitwerking van de stof zal op vele punten nadere studie en overleg met deskundigen nodig zijn. Doel bewust is afgezien van uitspraken en voor stellen over he* op korte termijn te voeren beleid. Tot lid van de Raad van State is be noemd mr. W. F. Lichtenauer. thans lid van de Eerste Kamer. De benoeming gaat in per 1 oktober 1961 De heer Lichtenauer behoort tot de C.H.U is geboren op 11 mei 1900 en is algemeen voorzitter van de Scheepvaartvereniging Zuid te Rotterdam Als zijn opvolger in de Eerste Kamer staat op de C H U -liist de heer H. C Kranenburg te Rotterdam. De werkgevers- en werknemersorgani saties in de Westlandse tuinbouw hebben niet kunnen komen tot een vaststelling van het uitvoeringsbesluit inzake invoering van de vrije zaterdag. Het Landbouwschap heeft nu bepaald, dat de tuinarbeiders in het Westland dertien halve vrije dagen krijgen, zes vallende op zaterdag en zeven op andere dagen. De hele vrije zaterda gen vallen tussen 14 augustus en 31 janua ri. In dezelfde periode krijgt men tevens om de vier weken een vrije middag. (Van onze correspondent) BRUSSEL Een door Interpol en door de Nederlandse en Belgische politie ge zochte oplichter, de dertigjarige Nederlan der Van D., was vrijdagavond bijna door de Belgische politie gepakt. Hij heeft zich echter door zijn vindingrijkheid en welbe spraaktheid weten te onttrekken aan ar restatie. Van D„ die ontelbare vergrijpen op zijn naam heeft staan, verkleedt zich bij voorkeur als officier van het Belgische leger of een' geestelijke. Hij had enige tijd geleden een huis gehuurd in Wechelerzan- de bij Turnhout. De veldwachter van Wechelerzande vertrouwde de zaak niet en hij waarschuwde de recherche van Turn hout. Toen de politie zich echter aan de woning vervoegde, vluchtte Van D. in onderkleding uit zijn huis. Daarna stal hij uit een villa een kostuum. Een klop jacht leverde geen resultaat op. De avond daarna wachtte de politie hem op, om dat zij wist dat hij aan het station van Herendals zou zijn. Inderdaad verscheen hij tegen negen uur in een taxi uit Ant werpen De politiemannen, die in burger waren, sommeerden hem uit te stappen De taxi reed echter weg, rakelings langs de auto's van de politie en verdween in de richting Antwerpen. De achtervolging had geen resultaat, want de auto's van de politie konden de taxi niet inhalen. Wel werd het nummer genoteerd en dat maak te het mogelijk de taxi zaterdagavond in Antwerpen aan te houden. De chauffeur was of deed hoogst verbaasd. Hij vertelde dat hij inderdaad Van D., die hij niet kende zo zei hij had vervoerd. Deze had hem echter gezegd in Herendals, dat er een aanval op hem werd gepleegd door misdadigers. Daarom had hij hem ver zocht hem in veiligheid te brengen en zo spoedig mogelijk naar Antwerpen te rij den. In deze stad had hij hem ergens af gezet. Het is niet onmogelijk dat Van D. zijn werkzaamheden reeds heeft hervat. Zaterdag zijn zowel een juwelier te Meche- len als een te Brugge opgelicht door iemand die ringen kocht en ze meenam na ze te hebben „betaald" met vervalste postchèques. motor had hij geen voorrang verleend aan een auto. De 44-jarige heer G. F. Blok uit Wapen veld (Gld) die vorige week maandag zwaar gewond werd bij een aanrijding op de Zuiderzeestraatweg aldaar is in het zie> kenhuis in Zwolle overleden. Op de dr. Mansveltkade in Wassenaar verloor de 50-jarige heer E. Albers uit Wassenaar, die per bromfiets op weg naar huis was, de macht over het stuur. Hij reed tegen de trottoirband en kwam zo on gelukkig met het hoofd tegen een lantaarn paal dat hij op slag dood was. De 37-jarige mejuffrouw M. C. J. Dor- beek uit Den Haag is op slag gedood toen zij onder een bus van de Haagse Tramweg maatschappij raakte. Het slachtoffer reed op een scooter en raakte bij het passeren van de bus vermoedelijk in een slip. Na meer dan een half jaar is uitge maakt wie het meeste geld zal moeten be talen na de ravage die ongeveer 250 stu den ten uit Nijmegen op 1 oktober des nachts hebben aangericht in de sociëteit van de r.k. studentenvereniging Veritas in Utrecht. Het ging om een bedrag van ruim 7000 gulden. De 350 leden van de sociëteit Roland, een onderdeel van het Nijmeegse studentencorps, moeten van dit bedrag het grootste deel op tafel leggen. De ravage, die de Nijmeegse studenten aanrichtten, was ontstellend In een kwar tier tijd hadden zij de 70 Utrechtse stu denten verslagen en een schade van 4078 gulden aangericht aan gebouw en inventa ris. Binnen een half uur na de inval wa ren persoonlijke eigendommen zoals kle ding, vulpennen, brillen en dergelijke van de leden van Veritas beschadigd of ver nield. Gewoonlijk wordt de schade van der gelijke vechtpartijen gedeeld door de ont vangende en de bezoekende vereniging. Ditmaal meende Veritas echter dat de ac tie de perken te buiten was gegaan zodat men vergoeding eiste. Roland was bereid 3500 gulden te betalen. Op verzoek van de Nijmeegse studenten werd een arbitra gecommissie ingesteld, bestaande uit prof. mr. W. Pompe voor Veritas, prof. mr. F. Duynstee voor Roland en prof. mr. W Lemaire uit Leiden als voorzitter. De ar biters meenden dat er sprake was van „een onduldbare schending van de alge mene behoorlijkheidsregels". Daarom be slisten zij dat Roland 4078 gulden plus 5 pet. rente moet betalen. Voor persoonlijke schade moeten de Nijmeegse studenten slechts 100 gulden betalen als een sym bolische vergoeding. De arbiters gingen er namelijk van uit dat schade aan privé- bezit behoort tot de risico's van het nor male sociëteitsverkeer en sociëteitsgevech ten. Op een conferentie van het Christelijk Nationaal Vakverbond CNV, die te Sondel (Fr) werd gehouden, heeft de algemeen voorzitter van het CNV, de heer C. J. van Mastrigt zaterdag gezegd, dat de vijfdaag se werkweek niet als een vloedgolf mag komen, zonder dat de gevolgen kunnen worden overzien. De instelling ervan brengt veel problemen met zich mee, en het ligt ook op de weg van de vakbewe ging, om deze problemen onder ogen te zien. Maar principieel en praktisch is de arbeidstijdverkorting volkomen aanvaard baar. Het produktie- en welvaartsniveau moeten bij het instellen van de vijfdaagsp werkweek gelijk blijven, zo zei spreker, en de arbeider zal uiteraard ook hetzelfde willen blijven verdienen. Dit kan zowel van de techniek als van de mens meer vergen. In sommige bedrijven was de hal ve werkdag aan het einde van de week echter al moeilijk rendabel te maken en proeven op kantoren hebben inmiddels aan getoond dat het invoeren van de vijfdaag se werkweek geen extra aanstellingen van personeel noodzakelijk maakt. Hoewel de vijfdaagse werkweek niet voor alle werk nemers zal zijn weggelegd, vooral in de landbouw en de verzorgende bedrijven zijn er problemen zal men toch moeten zoeken naar mogelijke oplossingen. Ook een andere vorm van arbeidstijdverkorting is in dergelijke bedrijven het overwegen waard. De voorzitter van de vereniging „Volks onderwijs". mr. A. de Rooë, heeft in Gro ningen op het jaarlijkse congres van deze vereniging verklaard, dat men het vraag stuk van de vijfdaagse schoolweek zeer voorzichtig zal moeten aanpakken. Er wordt op de suggesties, die hierover in middels zijn gedaan, zeer verschillend ge reageerd. Bij de ouders bestaat een zekere aarzeling. De algemeen secretaris, de heer P. van Thuyl, heeft een bespreking gewijd aan het beleid van het hoofdbestuur. Hij zette onder meer uiteen, hoe „Volksonderwijs' tegenover de Vereniging van Hoofden van Scholen staat. Er zijn op dit punt nog steeds moeilijkheden. „Volksonderwijs' heeft nu haar standpunt bepaald en dit neergelegd in een memorandum. Dit zal worden doorgenomen met het hoofdbestuur van de „Nederlandse Onderwijzersvereni ging". De heer Van Thuyl stelde, dat Volksonderwijs" tegen de Vereniging van Hoofden van Scholen als zodanig niets heeft. Maar als „Volksonderwijs" contact met deze groep zou zoeken, zou de nauwe samenwerking tussen haar en de N.O.V. verbroken zijn. „Dit laatste wensen wij be slist niet", zei de secretaris. „Volksonder wijs" wil een grote verzwakking- van haar mogelijkheden tot actie niet riskeren ter- wille van een betrekkelijk kleine groe pering. si Advertentie SIUCONENWAS MEUBELEN Gebrek aan straatmakers. Doordat het aantal stratenmakers in gemeentelijke dienst te Venlo is geslonken tot twee, zal de aanleg van een plein de gemeente waarschijnlijk vierduizend gulden meer gaan kosten. De gemeenteraad had reeds 24.000 uitgetrokken voor de aanleg van een plein voor een bejaardentehuis. Door het personeelsgebrek zijn B. en W. genood zaakt zich tot de aannemers te wenden, die het tehuis hebben gebouwd. Zij vragen echter 28.000 voor het bestraten van het plein. Openlegging. In Nederlands Nieuw- Guinea is de functie van commissaris voor de openlegging van het centrale bergland ingesteld. Daarmee is belast de hoofd administrateur R. den Haan. Zijn voor naamste taak zal zijn de meest geschikte bestuursvorm voor het centrale bergland te vinden en materiële voorwaarden te scheppen voor het functioneren van deze nader te bepalen bestuursvorm. Boerderijbrand. In Rekken (gemeente Eibergen) is in de nacht van zondag op maandag een oud boerderijtje door onbe kende oorzaak totaal uitgebrand. Het vuur breidde zich zo snel uit dat vrijwel niets kon worden gered. Twee varkens en een kalf kwamen in de vlammen om. Een reeds lang bestaande vete tussen de hoofdbewoner van een huis aan de J. M. Kemperstraat in Amsterdam en zijn 22-jarige onderhuurder is zondagmiddag tot een uitbarsting gekomen. Er ontstond een hevige ruzie tussen de twee mannen. De onderhuurder greep een broodmes en stak daarmee de hoofdbewoner, de 42-jari- ge W. P. in de rug. De gewonde moest in een ziekenhuis worden opgenomen. Zijn toestand is ernstig maar niet zorgwek kend. De dader is gearresteerd. Tijdens het demonstreren van een gra naat, die zij zondagmiddag in de bossen bij Gilze Rijen hadden gevonden, zijn twee jongens, de 10-jarige Johan van de Werf en de 14-jarige Adrie Voermans, respectie velijk licht en ernstig gewond. Nadat de jongens de granaat gevonden hadden, zijn zij ermede naar een schuurtje gegaan. Daar werd geprobeerd de granaat te de monteren, met als resultaat dat het pro jectiel ontplofte. Adrie Voermans verloor enkele vingers, Hij liep ook darmverwon dingen op. Zijn vriendje werd licht aan armen en benen gewond. Beide jongens zijn naar een ziekenhuis in Breda overgebracht. De toestand van Adrie Voermans is levensgevaarlijk. >l!llillll>lll!i!lllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllillllllllll||||||||||| Een rug van hoge druk, die zich zater dag al ten noorden van Schotland bevond, kreeg gedurende het weekeinde verster king van het zuidwesten uit. Er is daar voor een omvangrijk ^gebied van hoge druk ontstaan, dat zich nu over Noorwegen, de Britse Eilanden en onze omgeving uitstrekt. Langs de oostelijke rand hiervan stroomt voortdurend koude lucht over de Noord zee naar onze omgeving. Boven land ont wikkelen zich hierin stapelwolken, maar in de nacht zal deze bewolking grotendeels oplossen. Omdat er dan tevens weinig wind zal zijn, is de uitstraling sterk en is nacht vorst mogelijk. De koude luchtlaag wordt waarschijnlijk niet voldoende dik om on stabiliteit te veroorzaken. De kans op re genbuien blijft daarom klein. Maximum-temperaturen d CO g binnen- en buitenland. Neerslag, laatste 24 uur. E 2 EU Den Helder zwaar bew n 12 0 Ypenburg zwaar bew nno 14 0 Vlissingen half bew. no 18 0 Hielde geheel bew nw 13 0 De Bilt zwaar bew. windst. 14 0 Twente geheel bew windst. 13 0 Eindhoven onbewolkt nno 15 0 Zd-Limburg onbewolkt ono 17 0 Helsinki licht bew. O 13 0 Stockholm zwaar bew n 9 5 Oslo onbewolkt n 15 0 Kopenhagen half bew. nno 12 0 Aberdeen geheel bew windst. 10 0 Londen zwaar bew nno 18 0 Amsterdam onbewolkt n 12 0 Brussel zwaar bew nno 21 0,1 Luxemburg zwaar bew nno 21 3 Parijs geheel bew w 25 0 Rordeaux mist windst. 19 0 Grenoble half bew. w 28 0 Nice zwaar bew n 19 0 Berlijn geheel bew n 13 2 Frankfort onbewolkt nnw 20 iVtünchen zwaar bew w 18 22 Zurich geheel bew wzw 23 5 Genève zwaar bew zw 25 0,2 Locarno onbewolkt ono 22 0 Wenen geheel bew n 17 0 tnnsbruct zwaar bew windst. 21 14 Belgrado regen wzw 0 Athene onbewolkt nw Rome licht bew. zzo 22 Ajaccio zwaar bew. O 20 0 Madrid half bew. windst. 32 0 Mallorca onbewolkt windst. 23 0 Lissabon geheel bew. zw 32 0 Dinsdag 16 mei Zon op 4.45 uur, onder 20.28 uur. Maan op 6.21 uur, onder 22.08 uur. Maanstanden 22 mei 17.19 uur Eerste kwartier 30 mei 5.38 uur Volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 15 mei Hoog water 4.04 uur en 16 28 uur. Laag water 12.07 en uur. Dinsdag 16 mei Hoog water 4.41 en 17.07 uur. Laag water 0.25 en 12.46 uur. Het hoog en laag water te Zandvoo, t 0 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuid i.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2