Pas vlak voor einde kregen Feijenoorders loon naar werken tegen „Spurs" Van Looy in volle glorie aan finish „Luik-Bastenaken-Luik" Waarom zoudt a betalen als weinig kost? Die Raeckse verloor twee keer in promotiecompetitie hoofdklasse Jeugdturnploeg tegen Rijnland Gaat Troubadour morgen winnen? V ertegen woordigende voetbal ftallen Australië tegen open toernooien Piet van Est op vierde plaats AFWAS- MIDDEL R O N D A N N E D E R L A N D Melichov staat er weer beter voor Kampioensbeker van „Laren" is verdwenen Spanjaarden bieden excuus aan CITO al zeker van een plaats y 1961 DINSDAG 16 MEI 1961 15 Gonzales winnaar van Kramers proftoernooi die lekkere shag in de handige doos 95 ct. negermond m - eèdêmMm W arschau-B erlijn-Praag Drie minuten voor het einde van de maandag-avond gespeelde wedstrijd tegen Tottenham Hotspur kreeg Feijenoord loon naar werken. Een van de talrijke mes scherpe voorzetten van de uitstekende linksbuiten Bouwmeester kon niet geheel door doelman Brown worden gestopt en de meegekomen Van Woerden joeg de bal hard in de touwen: de voorsprong van de Londenaren was tot 2-1 teruggebracht. In de korte periode tussen deze fel bejubelde treffer en het eindsignaal hebben de Rot terdammers alles gedaan om alsnog een gelijkspel uit het vuur te slepen, maar dat zat er niet in. ■v.v 'r' Bouwmeester Reeds in het begin van de ontmoeting verraste Feijenoord door een aantal voor treffelijke combinaties, die de gerenom meerde achterhoede van de Spurs voor grote problemen stelde. Het succes kwam evenwel aan de andere kant. Linkshalf Mackay trok ver naar voren en lanceerde linksbuiten Dyson. De lange voorzet van Dyson werd door Medwin met een beheer ste hoofdknik doorgezonden naar linksbin nen Allen, die met een droog schot Pie- ters Graafland passeerde: 0-1. Feijenoord raakte hierdoor niet ontmoe digd. De combinaties in de voorhoede bleven even gaaf als ze voordien waren en de situaties voor het doel van Totten- ham werden steeds gevaarlijker. Maar weer kwam het succes aan de andere kant. Pieters Graafland weifelde even te lang bij een scherpe cross pass, waardoor de toestormende Medwin de stand op 2-0 kon brengen. Na de hervatting speelde de strijd zich veelal op de helft van de Engelsen af. De uitvallen van de Spurs waren echter niet van gevaar ontbloot en zo had Pie ters Graafland eenmaal de grootste moei te met een schot van rechtsback Baker. De hard maar faire ontmoeting werd met het verstrijken van de tijd steeds boeien der. Opgezweept door de enthousiaste toe schouwers trok Feijenoord keer op keer ten aanval. Schoten van Kreyermaat, Van Woerden en Bouwmeester brachten Het Nederlands jeugdturnteam, dat za terdag 27 mei in Straelen tegen de ploeg van Rijnland uitkomt, is als volgt samen gesteld: Henk Kaaks (Hercules, Hengelo), Gerrit ten Bos (Hercules-Hebe, Enschede), Kees Pruys en Henk de Groot (beiden DOS, Amsterdam), Wim Schoenmakers en Jaap van de Bergen (beiden Blijdorp, Rot terdam). Reserve: Jan Horsselenberg (Her cules, Hengelo). Koersen op Duindigt Met de internationale draverijen, waarin de topklasse is uitgesloten, gaat het uit stekend, omdat dan ook de trainers met de minder snelle paarden 'n poging komen wagen. Een duidelijk bewijs hiervan is de internationale draverij op woensdagmid dag op de baan Duindigt. Een sterk veld van 12 paarden met vele kanshebbers. Het ziet er naar uit dat Troubadour gaat win nen van Vita Kinley en Umber. Outsider is de jonge Franse hengst Moutonnet, die in sterk opkomende vorm loopt. Met Xanthi Con Dios blijft Geersen maar winnen. Ook in de autostartkoers mag worden verwacht dat deze mooie vos Vlieger D en Xuthus Hollandia de baas blijft. In het lange afstandnummer geniet nu nog Washington de voorkeur boven Wan da, die zich nog in vorm moet lopen. Volann Erebus is de derde mogelijkheid. De 3-jarige crack Zéfa zoekt het nu tus sen oudere tegenstanders. Hoewel de mer rie geen al te groot uithoudingsvermogen heeft kan zij an dit tweede kaliber paar den winnen. X Lady Hollandia en Wish you were here zuilen hun handicap niet kunnen inlopen. Young Fauna, wiens vader in Zweden vele goede jonge dravers in de baan heeft, doet het steeds beter. Hoewel zijn handicap niet gering is zal hij er toch wel in slagen Your Pride en Y Y Meeske tot overgave te dwingen. Bij de 3-jarigen weer een uitstekende groep jonge paarden, waarvan Zippy Ere bus de snelste wordt geacht. Zibello Han over en Zephyr Magowan zullen de plaat sen bezetten. De veelbelovende Z H Hol landia mag als outsider worden aangeduid. Drie zeer goed bezette rennen comple teren het goede programma. De veteraan Heraut kan in de sprintersren de eerste plaats bezetten vóór Sir Carlston en Grey Cloud. De ren voor amatrires en amateurs brengt opnieuw de Ierse St. Leger-winnaar Magnetic North voor de startinggate. De 4 kg, die hij echter extra te dragen krijgt, zullen deze keer waarschijnlijk de balans doen overslaan naar Sans Valeur. In de laatste ren gaat de voorkeur naar Peter Pan en Turmwacht. Brown in moeilijkheden, maar pas drie minuten voor het einde kwam het ver diende tegenpunt: 1-2. De beste speler bij Feijenoord was on getwijfeld linksbuiten Bouwmeester. Ook de gehele verdediging met de internatio nals Pieters Graafland en Veldhoen kan op een goede wedstrijd terugzien. Bij de Spurs imponeerden vooral de halfspelers Blanchflower, Norman en Mackay, alsme de doelman Brown. Het oostelijke semi-prof elftal, dat woens dag 17 mei in Apeldoorn een oefenwed strijd tegen een westelijk semi-prof team speelt, is als volgt samengesteld: doel: Dijkmans (Enschede); achter: Arendsen (Vitesse) en Van der Wel (Enschede); midden: Kanselaar (AGOW), De Vries (Enschedese Boys) en Kalter (Enschede); voor: Helmuth Rahn (Enschede), Voges (Enschede), De Vries (AGOW), Vrelink (Heracles) en Janssen (Enschede). Het Nederlands amateurelftal dat, even eens op woensdag 17 mei, in Vslsen tegen de Engelse club Middlesex Wanderers speelt, zal in de volgende opstelling in het veld komen: doel: Van Zanten (ZAC); achter: Quaedackers (Hoensbroek) en Werdens (Sittardia); midden: Mul (NAC), Molenaar (KFC) en Libregts (Excelsior); voor: B. Hainje (Heerenveen), Kuipers (Unitas), Bouwman (HFC). Kerens (Em ma) en Brand (DCV). De opstelling van het Nederlands zater dagelftal, dat zaterdag 20 mei in Zwolle de tegenstander van Middlesex Wanderers is, luidt: doel: Woudsma (DES); achter: Korving (SHS) en Koelewijn IJ sselmeervogels midden: Scherpenhuizen (Zwart Wit'28), Visser (Heerjansdam) en Van Duyn (Quick Boys); voor: Van Dalfzen (SC Genemuiden), Nieuwstraten (Zwart Wit '28), Van der Woude (Nunspeet), Verweel (Spijkenisse) en Slagboom (De Zwerver). T ennis De Australische Tennisbond heeft maan dag besloten de voorstellen van Groot- Brittannië en Amerika om te komen tot z.g. open toernooien (toernooien, waaraan zowel professionals als amateurs kunnen deelnemen) met kracht te bestrijden. Op het in juli in Stockholm te houden jaar lijkse congres van de Internationale ten- nisfederatie zullen deze voorstellen ter ta fel komen. Door deze beslissing van de Australiërs zijn de kansen voor open toernooien aan zienlijk gedaald. Dé Australische afvaar diging brengt op het congres in Stockholm twaalf stemmen in en willen de Brits- Amerikaanse voorstellen een twee-derde meerderheid halen, dan zijn deze twaalf stemmen onontbeerlijk. Te meer. daar Frankrijk waarschijnlijk ook tegen de voorstellen zal stemmen. Het Britse voorstel behelst om als proef in 1962 Wimbledon en andere offi ciële kampioenschappen open te stellen voor professionals en amateurs. Harry Hopman, \ie aanvoerder van het Australische Davis Cupteam, is van me ning, dat het Australische standpunt van grote invloed zal zijn op andere landen en geeft de Brits-Amerikaanse voorstellen weinig kans er door te komen. De Amerikaan Pancho Gonzales is als eerste geëindigd in het proftoernooi van het rondreizende tennis „circus" van zijn zijn landgenoot Jack Kramer. In Las Ve gas versloeg hij in de eindstrijd de Span jaard Andres Gimeno. Gonzales kreeg voor zijn overwinning een bedrag van 35.000 dollar (bijna 115.000 gulden). Gimeno moest zich met „slechts" 25.000 dollar (ruim 85.000 gulden) tevre den stellen. Advertentie Rik van Looy, die vorig jaar in Leip zig de wereldtitel op de weg veroverde, in het afgelopen winterseizoen met on ze landgenoot Peter Post als koppelge- noot van de ene overwinning naar de andere fietste, is momenteel ongetwijfeld 's werelds beste wegrenner. Reeds in de eerste klassieker van het seizoen, Milan- San Remo, gewonnen door de Fransman Poulidor, reed de Belg naar een tweede plaats en o zo dicht zat hij toen al bij de overwinning, die hij een maand later inpalmde in de even beruchte als beroem de wegwedstrijd Parijs-Roubaix. In Parijs-Brussel mocht zijn rol meer bescheiden zijn, maandag, in de eerste wedstrijd van het „Ardennen-weekeinde": Luik-Bastenaken-Luik, stond Van Looy weer aan de finish in zijn volle glorie, als overwinnaar van een leger van 135 renners, onder wie helaas slechts twee Nederlanders, Piet van Est en Mies Stol- ker. Overigens heeft dit tweetal zich van zijn beste zijde laten zien en vooral Piet van Est kan trots zijn op zijn prestatie, die met een vierde plaats werd gewaar deerd. Stolker werd als negentiende ge klasseerd. De eerste schermutselingen lieten na de start niet lang op zich wachten, maar voor lopig hadden deze weinig effect en na 50 km was het hele rennersveld nog bijeen. Advertentie HET MODERNE IN DE GROENE KNIJPFLES PokkumTljfZoutkarn p Groningen olsward Delfzijl Leeuvvcrd Veendam Den Helden Emmen tl ff Schogen^ II C^lkmaar/' \^v Hoogevee edemsvaart Zwolle Jmuiden Haarlem y Abcoud Hilversu m sterdam Deventer Zufphen Vorden Doehnchem A pel door mersfoort srarr 16 mei aankomst* 25mei UTRECHT Amerongen Rotterdam Nijmegen Gorku rdrechr Berg en Dal Moerdijk Grave Tilburg Eindhoven Sr.Anrhonis Sheen berg RoosendaaR elmond /sj^^-Zunder Valkenswaar Koningsbosc Sittard Kerkra (S) Etappeplaats •m«» Ploegentijdrit Geneutraliseerd Ravitaillering Premiesprint Hasselt Ie. etappe 16mei 120km. 2e. 17 266 3e. 18 198 4e.etappe 19mei 215km. 5e. 20 101 6e. 21 200 7e.etappe22mei 140 km, 8e. 23 220 9e., 24 44 10e. 25 „245 Het was het trio Letendre (Fr), Barale (It), Messelis (Belg), dat met de wind in de rug er hierna in slaagde een be hoorlijke voorsprong op het peloton te nemen, die in Samree (63 km) ruim ander halve minuut bedroeg. Met Barale op kop kwam het drietal bovenaan de helling van Ortho (79 km), die als eerste meetelde voor het bergklassement. De voorsprong op het peloton was in middels aangegroeid tot drie minuten en in Bertogen (89 km) bedroeg deze zelfs 3,5 minuut. In het peloton zaten echter ver- scheidenen, die zich niet zonder meer naar de nederlaag wilden laten leiden. Zij ont ketenden een actie, die niet zonder succes bleef. Het peloton viel in groepen uiteen en door het geweld, dat de voorste groep, waarin o.a. Van Looy, A. Desmet, Stolker, Cerami, Adriaenssens, Fallarini, Fischer- W ielrennen keiler en Simpson zaten, ontketende, slonk de voorsprong van het drietal vluchtelin gen wel, maar voorlopig voor hen nog niet onrustbarend. Tot tweemaal toe moest Messelis wegens moeilijkheden met zijn derailleur van fiets verwisselen, maar bei de keren slaagde hij erin weer bij te ko men. "De helling van Wanne zou de vluchte lingen de genadeslag geven. In deze grim mige klim, waarin Letendre al spoedig los kwam van Barale en Messelis, wonnen de jagers bij elke pedaalslag terrein en toen Barale als eerste boven kwam (159 km), op een paar lengten gevolgd door Messe lis, was de kop van het langgerekte pe loton nog slechts goed honderd meter van hem verwijderd. De twee minuten voorsprong smelten in 5 km als sneeuw voor de zon. In de afda ling bij Trois-Ponts (165 km) wist Messelis zich weer bij Barale te voegen. Inmiddels hadden zich Schaeken en Con- terno los gemaakt van het peloton en toen zij later gezelschap kregen van de Luxem burger Bolzan, gingen zij op jacht naar de vluchtelingen, die zij na 170 km bereik ten. De vijf aan de kop verstonden elkaar goed en in prima samenwerking slaagden zij erin. zich verder uit het gezicht van het peloton te verwijderen. Op de helling van Rosiers (176 km) lagen zij 1 min 15 sec voor op hun naaste belagers. De leiders kregen het echter wederom moeilijk en in Spa (185 km) was een groep, die zich van het peloton had afgescheiden, hen al op 35 sec genaderd. In Malchamps (190 km) tenslotte moesten zij de onge lijke strijd opgeven en werden door de jagers in hun gelederen opgenomen. Aan de voet van de Bouquette (218 km) zette Rik van Looy zijn aanval in, waarbij hij dadelijk Rohrbach, Otano en Armand Desmet in zijn wiel kreeg. Het zou de beslissende slag blijken te zijn. Onweer staanbaar ging Van Looy de helling op en toen hij boven kwam, had hij 25 sec voor sprong genomen op zijn drie jagers en 45 sec. op een tweede groep. In de afdaling verdubbelde hij zijn voor sprong nog op zijn naaste drie belagers. Alleen ging Van Looy door en aan de voet van de laatste hindernis op zijn weg, de Forges op 12 km van de finish, had hij nog 25 sec winst op Rohrbach, A. Desmet en Otano, en van 40 sec op een groepje, waarin Piet van Est. Rohrbach, een sterke klimmer, slaagde er in de klim in met Armand Desmet in zijn wiel bij Van Looy te komen en met z'n drieen bereik ten ze de top, op honderd meter gevolgd door een groepje, aangevoerd door Emile Daems en waarin zich ook nog steeds Piet van Est bevond. De eindsprint liet geen twijfel over Van Looy's overwinning. Desmet trok de eind sprint voor zijn ploeggenoot aan en onbe dreigd ging hij als eerste over de eind streep. Piet van Est bleek in het tweede groepje over de meeste reserves en over de sterkste eindsprint te beschikken. Hij bereikte er een mooie vierde plaats mee. De uitslag luide: 1. Rik van Looy (Belg), 251 km in 6 uur 44 min. 34 sec. 2. Mar cel Rohrbach (Fr.) op drie lengten'. 3. Armand Desmet (Belg) op zes lengten; 4. Piet van Est (Ned), 6.45.16., 5. G. van Tongerloo (Belg) z.t. 6. Emile Daems (Belg.) z.t, 7. Ruby (Fr.), z.t. 8. Ota no (Sp) z.t. 9. Hermans (Belg) z.t. 10. Jos Plankaert (Belg), z.t. 11. Pizzoglio (It), z.t. 12. Vloeberghs (Belg), 6.46.-., 13. Mar cel Janssens (Belg) z.t. 14. Schroeders (Belg) z.t. 15. Zagers (Belg) z.t. 16. De- Wolf (Belg) z.t. 17. Verheyden (Belg) z.t. 18. Van Aerde (Belg z.t. 10. Mies Stolker (Ned.), z.t. 20. Claes (Belg.) z.t. Rik van Looy De twaalfde etappe van de wegwedstrijd WarschauBerlijnPraag is maandag ge wonnen door de Rus Melichov. Hij reed de 177 kilometer van Tabor naar Brno in 4 uur 22 minuten en 33 seconden. De twaalfde etappe leidde de renners door het Tsjechische heuvelland. Het hoogste punt van de rit was een heuvel van 672 meter bij het dorpje Kasarna. Door zijn overwin ning heeft Melichov zijn leidende positie in het algemeen klassement weer aan merkelijk verbeterd. Wereldkampioen Eckstein legde met een achterstand van twee seconden op Meli chov beslag op de tweede plaats. De uitslag van de etappe luidde: 1. Meli chov (Rusl.) 177 km in 4.22.33 met bonifi catie 4.21.33; 2. Eckstein (O.-Dld.) op 2 sec.; 3. Zanoni (Roem.); 4. Lullau (Noorw.); 5. Boltezar (J.sl.)6. Tscherepowitch (Rusl.); 7. Cosma (Roem.); 8. Kapitanov (Rusl.);, 9. Saidchushin (Rusl.); 10. Megyerdi (Hong.) allen in dezelfde tijd als Eckstein. In het algemene ploegenklassement leidt Rusland voor Oost-Duitsland en Roemenië. In het algemene klassement bezet Coe- horst met 55.56.12 de 39ste plaats en Ste vens is met 46.01.37 43ste. Hockey Over het landskampioenschap dat de hockeyclub Laren op Hemelvaartsdag behaalde, dreigt een schaduw te vallen. De beker van de Koninklijke Nederland se Hockeybond, die Laren voor een jaar in zijn bezit kreeg, is spoorloos ver dwenen. Alle nasporingen zijn tot nu toe vruchteloos geweest. Na afloop van de beslissende strijd LarenVenlo op Hemelvaartsdag, reikte de voorzitter van de hockeybond, mr. J. Westerman, de kampioensbeker uit aan Larens aanvoer der J. W. van Erven-Dorens. De trofee, een bijna historisch kleinood, aangezien het de namen van vele lands kampioenen bevat, werd in triomf mee gevoerd naar hotel Hamdorff, waar de huldiging der kampioenen plaatsvond. Na de gebruikelijke toespraken achtte captain Van Erven-Dorens het raadzaam de beker een veiliger plaatsje te geven buiten het snel aanwakkerende feestge woel- Dit is ook gebeurd. Maar toen de enorme drukte op een laat uur was af gelopen, was de beker verdwenen. Denkende aan een grap, maakten de hockeyers zich over de vermissing geen al te grote zorgen, maar de beker was gisteravond nog niet boven water, alle naspeuringen van het bestuur ten spijt. Bij navraag is gebleken, dat enkele feest gangers in de loop van de avond de beker in handen hebben gehad. Het laat ste is deze gezien in handen van een vrouwelijke supporter van Venlo. Daar om had men bi; Laren aanvankelijk de hoop, dat de Venloënaren het kleinood hadden ontvoerd, en dat na een dag de mededeling uit het zuiden zou komen dat de kampioensbeker toch bij Venlo terecht was gekomen. Maar er is echter nog niets vernomen en hierover is 't bestuur van de landskampioen allerminst te spreken. Het kon een misschien als grap bedoelde ontvoering zijn door wie dan ook- Na enkele dagen vruchteloos zoeken is dit niet meer als zodanig te waarderen. Het geldt tenslotte de belangrijkste trofee, die in de hockeysport is te winnen. Het bestuur van de Spaanse Hockey- associatie heeft op de vergadering van de FIH in Madrid de Koninklijke Nederland se Hockeybond zijn verontschuldigingen aangeboden over de op het allerlaatste moment genomen beslissing de interland wedstrijd tussen Nederland en Spanje, die op zaterdag gespeeld zou worden, af te ge lasten. Nederland heeft dit excuus aan vaard. Dit deelde mr. C. M. Vlitgenthart, se cretaris van de Hockeybond en lid van het bestuur van de FIH, mede toen hij gister avond laat met de heer H. E. A. Molhuy- sen, lid van de TC van de FIH, op Schip hol terugkeerde uit Madrid. Eeerder wa ren jhr L. J. Quarles van Ufförd, FIH-pre- sjdent, en mej. E. de Josselin de Jonghie- stuurslid van de FIH, in ons land gearri veerd, nadat zij in Madrid de vergadering van de Internationale Hockey Federatie hadden bijgewoond. Uitvoerig was de kwestie van het afge lasten op de vergadering besproken. Het was waar, dat de Spanjaarden, die in Rome de bronzen medaille veroverden, enkele geblesseerde spelers hadden en daardoor niet hun sterkste ploeg in het veld konden brengen. Daarnaast echter kampte de Spaanse hockeysport met interne moei lijkheden. „Ik kan me echter niet aan de indruk onttrekken", aldus mr. Vliegenthart op Schiphol, „dat de Spaanse Hockey Asso ciatie niet geheel en al vrij is geweest in haar besluit de wedstrijd Spanje-Neder- land af te gelasten. Ik heb voorts verno men, dat het onwaarschijnlijk moet wor den geacht, dat Spanje nog dit jaar tegen welk land dan ook een interlandwedstrijd zal spelen". .wV ,^JS Bij de training voor de 500 mijlsrace in Indianapolis in Amerika is weer eens een slachtoffer gevallen. De coureur Tony Bettenhausen sloeg met zijn wagen over de kop en kwam daarna in de vlammen om. In het eerste deel van de halve compe titie om drie plaatsen in de westelijke voUeybalhoofdklasse heeft het herenteam van die Raeckse geen succes kunnen boe ken. Van het Zeister Cito werd met 3-2 verloren en vam het Leidse HVL met 3-1. Cito won ook van OVC en is dus ai zeker van een plaats in de hoofdklasse. De Haarlemmers begonnen hun wed strijd tegen de zeer sterk geachte Zeiste- naren overigens uitstekend; met 14-16 en 9-15 werden de twee eerste sets gewonnen. Toen bleek echter, waar de grote kracht van Cito schuilt: in een onverwoestbaar moreel. Het Zeister team begon aan de .derde set, alsof er nog niets gebeurd was en kreeg hierin nog gelijk ook; met 15-10, 15-9 en 15-13 moest Die Raeckse, dat wat te fantasieloos speelde, de winst prijsge ven. Ook tegen HVL hebben de Haarlemse Volleybal rood-witten trouwens goede kansen gehad op de zege. Met uitstekend volleybal brachten zij het in de eerste set tot een 3-14 score, maar het vijftiende en beslis sende punt bleef uit; met 16-14 ging deze set naar HVL. In de tweede set revancheerden de Haarlemmers zich (12-15) en ook de derde set leek in het voordeel van Die Raeckse uit te vallen; de stand 1-9 wekte wel ver wachtingen in die richting. Weer echter misten De Nobel c.s. de kracht om door te drukken; met 15-13 moest ook deze set worden prijsgegeven! Het pleit voor de teamgeest van de Haarlemmers, dat al deze teleurstellingen zonder morren wer den aanvaard. In de vierde set namen de Leldenaren echter geen risico meer en wonnen met 15-12. De eerstvolgende ontmoeting, OVC-Die Raeckse, kan al beslissend zijn. Kunnen de Haarlemmers ook deze wedstrijd niet in winst omzetten, dan behoudt OVC zijn plaats in de hoofdklasse en promoveert HVL tezamen met Cito. Bij de dames, waar het om twee plaat sen in de hoofdklasse gaat, toonde Arma da over een zeer sterk team te beschik ken. Zowel van degradatie-kandidaat DES als van OVC wonnen de Amsterdamse da mes met 2jroot verschil. Ook de kampioe ne van het Noordhollandse district, TOG, begon goed; met 15-1, 5-15, 15-6 en 15-9 versloegen de meisjes uit Hoorn DES.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 15