1U 111 LI 1UCI V-y VJ Ll I Lin i 51 DRIEMAAL PIER OP PAPIER Militaire greep naar de macht in Anti-communistische junta krijgt echter niet de steun van de Verenigde Staten Z.-Korea President van Oostenrijk drie dagen in ons land TOPGESPREK VAN TWEE ALGEMEEN VERWACHT HET WEER raak is elke 13 .s/W Bolletje/" Veiligheid van Russisch schip niet bedreigd Koninklijke trein bracht dr. A. Scharf van Salzburg naar Den Haag Vandaag weer gesprek over landingsrechten I ejoreyouvuij SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES in de zilveren rol In de krant van heden: Arrestaties Nu een sportieve vakantie-trui breien Het woord is aan Populair Weinig kans op succes Meer wind DINSDAG 16 MEI 1961 46e JAARGANG NUMMER 162 Kantoon Lange Nieuwstiaat 427, IJmuiden. I uajn h ^nj U M T T 4* Verschijnt dagelijks beh. zon en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en JL5 uur. Zat 9-1 uur. I I TY> IT In Pf V nlllT I fl Tl T Abonnement p. weet.59 o, p. kwartaal 7.» DACBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BE VER WIJK EN OMGEVING AdvertenUetLeven op aanvmng ™rMgba»n Hoofdiedacteun Simön Korter Adj. Hoofdredacteun )o« L. Lodewijka Redactjechef te IJmnideniKosali a Uitgave. Grafische Bedrijnen DamiateN.V, Grote Hontstraat 93, Haarlem Pirectiei P.W. Peereboom en Mr. H.C. van der Mij.- koord KOREA ZUID KOREA TAEGOE» 5IKKEN5 BARTEUORtSSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 N\\mi)rii//// /'m im'\\nS Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws3 Uit stad en omgeving 4, 5 In de Vishal en op zee5 Horen en Zien9 Kunst 9 Feuilleton 11 Panda en andere beeldverhalen.11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's bleven dicht. De junta heeft een nieuwe politiechef benoemd; op straat was geen politie te zien. De kranten zijn normaal verschenen, evenwel zonder de verklarin gen van de Amerikaanse ambassade en van het UNO-opperbevel, waarin het oude regime wordt gesteund. Advertentie He'nry George: Hoe kan een mens de grond van zijn vaderen liefhebben, als hij geen recht heeft op zelfs maar een vierkante deci meter ervan? Departement van Defensie: De staatsgreep werd geleid door mari niers en parachutisten die gisteravond om klokke acht de kazernes verlieten en de politie van Seoel onder vuur namen met mitrailleurs, mortieren en artillerie. De re bellerende militairen plaatsten de presi dent, Posoen Joen, onder huisarrest in zijn paleis. Van de zijde der politie werd ver nomen, dat premier John Tsjang en alle leden van zijn kabinet eveneens gevangen zijn genomen. Enige uren later zag het straatbeeld in Seoel er weer vrijwel nor maal uit, behalve dan dat ongewoon ster ke afdelingen militairen bij alle regerings gebouwen en op kruispunten hadden post gevat. Het nieuws over de staatsgreep in Zuid- Korea is in Washington met verbazing ont vangen. Wel was sinds enige tijd bekend, dat er ongenoegen bestomf onder de Zuid- koreaanse legerleiding. Voorzitter Ful- bright gaf als commentaar: „Wij zullen erg voorzichtig moeten zijn met tussenbei de te komen.totdat wij alle feiten ken nen." Het Amerikaanse militaire perso neel in Zuid-Korea moet in de kazernes blijven teneinde te voorkomen, dat het be trokken geraakt in mogelijke onlusten. Leider van de staatsgreep is, zoals ge zegd, de 38-jarige generaal Tsjang Do Yoeng, die een grote populariteit onder de jonge officieren zou bezitten. Hij heeft ge studeerd in Japan en Amerika en is offi cier in het Japanse leger geweest. Bij zijn terugkeer in Korea werd hij dadelijk als generaal aangesteld. Onlangs is hij tot chef van de generale staf benoemd. Ongeveer een jaar geleden werd de uit de Koreaanse oorlog bekende president Syngman Rhee tot aftreden gedwongen, nadat de volkswoede over het vervalsen van verkiezingsuitslagen de aard van een opstand had aangenomen. Op 12 augustus 1960 benoemde de leider van de democra tische partij president Yoon Bo Soen de vroegere vice-president Tsjang Myon tot premier. Na veel moeite slaagde Tsjang Myon er in de twee tegenover elkaar staande fracties van de democratische partij de door hemzelf geleide jonge ren en de ouderen in een regering te verenigen. De aanhangers van het oude regime werden uit de strijdkrachten ver wijderd. Deze zuiveringen hebben echter veel kwaad bloed gezet. Later werd gemeld dat de president van Zuid-Korea, Joen Po Soen, een onderhoud heeft gehad met de Amerikaanse zaakge lastigde Green, de Amerikaanse opperbe velhebber Magruder en generaal Tsjang Do Joeng, de revolutionaire leider. Een ver- Het 220.000 vierkante kilometer grote en ongeveer 25 miljoen inwoners tel lende Korea staat weer in het brand punt van de belangstelling. In het westersgezinde zuidelijke deel, waar tweederden van de bevolking van het schiereiland is samengetrokken, heeft een militaire staatsgreep in de afge lopen nacht namelijk een einde ge maakt aan het democratische bewind van dr. John Tsjang. Ten noorden van het agrarische Zuid-Korea ligt het communistische Noord-Korea, een industriegebied, dat beschikt over rijke steenkoolmijnen, ongeveer negentig percent van de belangrijke Koreaanse zware en andere industrie en alle Koreaanse olie. klaring is niet uitgegeven. Waarnemers achten het niet uitgesloten, dat de presi dent een nieuwe premier zal benoemen. De leider van de junta heeft te kennen gege ven, dat hjj de macht wil overdragen aan een „bevredigende" nieuwe regering. Het departement van Defensie heeft naar aanleiding van berichten in de bin nen en buitenlandse pers over een protest nota van de Sovjet-Unie ontkend dat Ne derlandse marinevliegtuigen bij Hoek van Holland de veiligheid van de Russische walvisvaarder „Spokoyniy" in gevaar heb ben gebracht. Volgens het communiqué van Defensie stegen vrijdag van het marinevliegkamp Valkenburg enige vliegtuigen op van het type S-2-F om bij Texel oefeningen met raketten te houden. In verband met de la ge bewolking gelastte de betrokken squa dron-commandant de oefening af. Hij beval andere oefeningen boven het oefengebied op de Noordzee. Enige van de toestellen zijn daardoor in de drukke scheepvaartroute bij Hoek van Holland over verscheidene schepen gevlo gen, onder meer ook over een Russisch schip. Aan het einde van de oefening heeft een van deze machines op grote afstand van de schepen in veilige richting raketten afgevuurd. Dit vliegtuig is vervolgens op weg naar zijn basis opnieuw langs enkele daar tevoren waargenomen schepen gevlo gen. Van enige gevaarlijke handelwijze met boordwapens, waarbij de veiligheid van een koopvaardijschip in gevaar had kun nen worden gebracht, is geen sprake ge weest, aldus het departement. Een vriendelijke voorjaarszon bescheen Den Haag op deze zestiende mei, de dag waarop het driedaagse officiële bezoek van de bondspresident van de republiek Oostenrijk, dr. A. Scharf, aan Nederland begon. In de afgelopen nacht óm halfvier was de koninklijke trein, die zondag uit Utrecht naar Salzburg was vertrokken om de pre sident af te halen, in Elten aangekomen. Daar begroette omstreeks half negen de Oostenrijkse ambassadeur in Nederland, dr. G. Afuhs. de president op Nederlandse bodem. De president werd van Elten af vergezeld door de ambassadeur en door luitenant-generaal tit. b.d. H. F. M. baron van Voorst tot Voorst, grootofficier van de Koningin, jhr. mr. J. H. de Brauw, ka merheer in buitengewone dienst van de Koningin en luitenant kolonel J. J.' L. ba ron van Lynden, adjudant van de Koning- In het gezelschap van de Oostenrijkse bondspresident bevonden zich de minister van Buitenlandse Zaken, dr. Bruno Kreis- ky, enige andere hoogwaardigheidsbekle ders en zijn dochter en schoonzoon, me vrouw Kyrle-Scharf en prof. dr. Paul Kyr ie. Om kwart voor negen vertrok de ko ninklijke trein uit Elten naar Den Haag. Bij de aankomst op het Staatsspoorstation, om kwart voor elf, speelde de Mariniers kapel het Oostenrijkse volkslied, waarna de Koningin en de Prins de hoge gast verwelkomden. Nadat de burgemeester van 's Gravenhage, mr. H. A. M. T. Kolf schoten, en de gouverneur van de residen tie, luitenant-generaal C. J. Valk aan de president waren voorgesteld, begaf het ge zelschap zich naar de koninklijke wacht kamer, waar o.a. aanwezig waren de voor zitters van de Eerste en Tweede Kamer, de ministers, de gevolmachtigd ministers van Suriname en de Nederlandse Antil len, de ministers van staat, de staatsse cretarissen, de vice-president van de Raad van State, onze ambassadeur in Wenen, de chefs van staven en de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland. De Pier werd door de Duitse bezetting gesloopt met het oog op een mogelijke geallieerde invasie aan onze kusten. Oorspronkelijk zouden de Duitsers (volgens de volksverhalen uit de oorlogstijd) de Pier hebben willen gebruiken om wat dichter bij Engeland te komen, doch de lengte viel wat tegen (Van onze correspondent) WASHINGTON Indien het in juni tot een ontmoeting tussen president Kennedy en premier Kroesjtsjev zou komen, dan zou dit gesprek op hoog niveau een ander karakter krijgen dan Kennedy oorspron kelijk voor ogen moet hebben gestaan. De Amerikaanse president had gehoopt dat gedurende het eerste half jaar van zijn be wind de betrekkingen met de Sovjet-Unie zouden verbeteren en met name resultaat bereikt zou kunnen worden op de conferen- En dit is de nieuwste Pier, kortgeleden voltooid en aanstaande vrijdag toneel van een feestelijke opening. Hiermede is voor Scheveningen een oorlogs hoofdstuk afgesloten, want de nieuwe Pier symboliseert het volledige herstel van de wonden, die onze eerste badplaats opliep en haar tot een troosteloze, onbewoonbare en ongenietbare ruïne maakten. De Duitse badgasten kunnen nu weer hun stramme benen strekken tot ver in de Noordzee. (Foto's KLM Aerocarto) (Vervolg op pagina 3) Advertentie De geschiedenis van de Scheveningse Pier wordt hierbij in drie fasen weer gegeven: de vooroorlogse Pier, gebouwd in de stijl van die tijd en jarenlang centrum van zich steeds meer ontwikkelend strandvermaak, ivaar men ook tal rijke Duitse toeristen van kon zien genieten SEOEL (UPI en AFP) Eenheden van de Zuidkoreaanse strijdkrachten zijn gisteravond om acht uur onze tijd in opstand gekomen. Zij sloegen de tegen stand in de hoofdstad Seoel en andere grote steden in het land neer en stelden een anti-communistische militaire re gering in die trouw zwoer aan de bond genoten in de Verenigde Staten. Des ondanks hebben generaal Magruder, de Amerikaanse opperbevelhebber van de UNO-strijdkrachten in Korea, en Mar shall Green, de Amerikaanse zaakgelas tigde in Seoel, het Zuidkoreaanse leger, dat een half miljoen man telt en feite lijk onder bevel van de UNO staat, op geroepen de wettige regering van pre mier Tsjang Myon te steunen. De rebellen hebben echter inmiddels een zes punten tellend manifest uitgegeven, waarin onder meer een beroep wordt ge daan op alle leden der strijdkrachten om het anti-communistische front in Zuid-Ko rea te verstevigen, alle corruptie in rege ringskringen uit te bannen, de levensstand aard van de bevolking te verbeteren, de nationale economie te versterken, en zich eensgezind tegen de communistische drei ging te keren. Het schijnt dat de junta, die de rebellie onder leiding van luitenant-generaal Tsjang Do Yoeng uitvoerde, zich zonder veel moeite van de macht in alle grote steden heeft meester gemaakt. Het was vanmorgen rustig in Seoel. De scholen be gonnen normaal, maar de meeste winkels van de beroemde Franse PINGOUIN-wol En natuurlijk weer in de mooiste kleuren MARKTPLEIN 7 De leiders van de Amerikaanse en Ne derlandse luchtvaartdelegaties zijn giste ren overeengekomen om vandaag opnieuw te vergaderen over het verzoek van de KLM om een luchtlijn naar Californië. Dit was 't resultaat van het overleg dat maan dag tussen beide delegatieleiders heeft plaatsgehad. De besprekingen hebben verscheidene dagen stil gelegen. In objectieve kringen verwachtte men echter weinig positiefs van een volgend overleg. (UPI) De kans lijkt vrij groot, dat de lucht vaartbesprekingen tussen Nederland en Amerika reeds deze week hun einde zul len bereiken en dat de KLM wederom nul op het request zal krijgen. De infor mele besprekingen, die staatssecretaris S tij kei in Washington heeft gevoerd met topfiguren van de Amerikaanse delegatie hebben niet veel wijziging gebracht in de wederzijdse standpunten. Nederland kan onmogelijk de Amerikaanse opvattingen over de luchtvaartregeling accepteren, doch Stijkel toonde zich wel bereid in de praktijk de Amerikanen tegemoet te ko men. Wat hij kon aanbieden schijnt echter niet zoveel indruk op de Amerikanen te hebben gemaakt, dat de KLM op grond daarvan landingsrechten in Los Angeles kan ver krijgen. Het zou waarlijk een verrassing zijn, indien de officiële reactie tenslotte nog gunstig voor Nederland zou uitvallen. tie in Genève over de stopzetting van de kernproeven. Doorwerkend in dezelfde richting zouden dan Kennedy en Kroesjt sjev te enigertijd in de zomer plannen hebben kunnen maken voor een verdere verbetering van de betrekkingen. De rela tie tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten zijn echter de laatste maanden aan zienlijk meer gespannen geworden. Indien thans een ontmoeting Kennedy-Kroesjtsjev tot stand komt, zou dat niet zijn om door te gaan in de ingeslagen richting, doch, wat de Verenigde Staten betreft, om een ernstige poging te doen van richting te veranderen en een grondslag te vinden waardoor de spanningen van de koude oorlog konden verminderen. Gedurende het weekeind kwamen uit Palm Beach in de staat Florida, waar Kennedy enkele dagen rust had gezocht, geruchten omtrent een ontmoeting van Kennedy en Kroesjtsjev, die zouden kun nen plaatshebben terstond nadat de Ame rikaanse president eind mei in Parijs pre sident De Gaulle zou hebben bezocht. Pierre Salinger, Kennedy's perschef, die ook in Florida was, sprak de geruchten weliswaar tegen, doch niet overtuigend ge noeg om ze definitief in de doofpot te hou den. Maandag waren zes van de tien waarnemers in Washington van mening, dat het gesprek op het hoogste niveau bin nenkort zou doorgaan. Sommigen zijn er nog steeds van over tuigd, dat Kennedy alleen bereid zou zijn Kroesjtsjev te ontmoeten, indien de con ferentie in Genève over de stopzetting van de kernproeven vooruitgang aanwees en indien een bevredigende, neutrale status voor Laos kon worden gegarandeerd. Doch zij, die zo redeneren, zitten waar schijnlijk nog vast in de oude denktrant, waarbij Kroesjtsjev zijn begeerde gesprek met Kennedy zou kunnen krijgen indien hij zich het eerste half jaar van diens re gering netjes gedroeg. Na de begroeting stapte het gezelschap in de calèches. In het koninklijk rijtuig, bespannen met zes bereden paarden, na men de president, de koningin en de prins plaats. Terwijl de stoet naar Huis ten Bosch reed, liet een batterij der artillerie 21 saluutschoten over de residentie dave ren. Bij Huis ten Bosch werd voor de tweede keer het Oostenrijkse volkslied gespeeld, ditmaal door de Koninklijke Militaire Ka pel, die, evenals de erewacht van het Gar deregiment Grenadiers, in ceremonieel tenue stond opgesteld. President Scharf, de Koningin en de Prins inspecteerden de erewacht en betraden daarna tussen een erewacht van studentenweerbaarheidsver- enigingen van de Leidse en Utrechtse uni versiteit het paleis. Na het noenmaal reed de president per auto naar Amsterdam. Twintig minuten la ter vertrokken ook Koningin Juliana en Prins Bernhard naar de hoofdstad waar zij hun gast weer ontmoetten in het Ste delijk Museum. In de hoofdstad had president Scharf in middels een krans gelegd tijdens een plechtigheid bij het nationale monument op de Dam. Advertentie Advertentie Verwachting tot morgenavond: Perioden met zonneschijn en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige, aan de kust vrij krachtige noordoostelijke wind. Kans op nachtvorst. Mor gen ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee de lak vloeit glanzend strak de kleuren weerspiegelen jarenlang uw Flexa-schilderfeest «RAAS DE 85 KIEURSTAIEN VOOR 10 et

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1