Ramp met „Arie van der Zwan" was te wijten aan zijn schipper SPOR T IN DE IJ MOND Hoe de duiven vlogen Binnenlopen was niet verantwoord Uitspraken van de Raad van de Scheepvaart H a venber ichten Scheveningers berecht wegens vervalsing van monsterrol P. J. Kroone nam na 50 jaar afscheid van VGZ KARPETTEN DINSDAG 16 MEI 1961 4 Wasmachines - Centrifuges Weer autocross in Beverwijk Nieuw gebouw voor r.-k. kinderuitzending nodig Prix d'Excellence voor Albert de Groot? Hoge boeten en voorwaar delijke gevangenisstraffen Velserbad dicht Kennemerstaten-jeugd behaalde zwemdiploma Zoals reeds eerder is gemeld, heeft de Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam de schipper J. J. P., wegens het stran den en het verloren gaan van zijn schip de „Arie van der Zwan" Sch. 21. ge straft, door hem de bevoegdheid om als schipper te varen op vissersschepen te ontnemen voor de tijd van een maand. Wij laten hier uitvoeriger het oordeel van de raad over deze ramp volgen. Op 10 december 1960 bevond de SCH 21 zich in het Engelse Kanaal. Men had met de vleet gevist. Te 1.00 uur aanvaardde men de thuisreis. De betrokkene P. was schipper van de SCH 21. Men had 17 last haring aan boord. Het schip lag gelijklastig Op 11 december 1960 te 0.45 uur bevond men zich voor de Schevenigse haven. Sedert 23.45 uur liep daar de ebstroom om de zuid. Er stond een N.O. wind, die te 0.00 kracht 4 had, maar gaandeweg toe nam tot 6 te 1.00 uur. De zee was aanschie tend. Schipper P. zag, dat de semafoor 30 dm water in de vaargeul binnen de jioof den aangaf. Het was duister, goed vuren- zicht. De schipper wist, dat de SCH 21 circa 30 dm diep stak. Toen de SCH 21 tot voor de haven was gevorderd, bevond dit schip zich een halve tot één mijl uit de havenhoofden. Men heeft de machine gestopt en men heeft het achterzeil weggenomen. Daarna is men in de koers van 131 graden r.w. naar binnen gaan stomen. Op zeker ogenblik kreeg men de lichten van de lichtenlijn 131 gr. r.w., ineen. Toen het voorschip juist even binnen de hoofden was, raakte plot seling het achterschip van de SCH 21, die stampte, de grond. De motor stond op voile kracht vooruit. Nadat het achterschip de grond had geraakt, ging de kop zeker 4 streken stuurboorduit. De schipper liet bakboordroer geven. Het achterschip be woog zich in de richting van het zuider- hoofd en deze beweging heeft ten gevolge gehad, dat de SCH 21 op zeker ogenblik tussen de koppen van de hoofden dwars kwam te liggen met het achterschip een 15 a 20 meter van het zuiderhoofd en met net voorschip naar de kop van het noorder- hoofd. Ondertussen had de schipper de motor gestopt, ten einde te zien wat het schip zou gaan doen. Op dat moment be sloot hij te trachten weer naar buiten te komen. Met de motor op volle kracht voor uit en hard bakboordroer trachtte hij weer de ruimte bereiken. Deze manoeuvre mis lukte. Het voorschip zwaaide over bak boord rond. Door grondzeeën werd de SCH 21 vervolgens met de bakboordzij tegen de kop van het zuiderhoofd gedrukt en op de bazaltblokken geworpen. Mede door uiterst doortastend optreden van een aantal politiemannen en burgers zijn vervolgens in de loop van de nacht 15 van de 16 opvarenden heelhuids aan wal gekomen. Eén opvarende, de jeugdige reep schieter Spaans, is echter jammerlijk cm het leven gekomen. De SCH 21 is verloren gegaan. Schipper P. heeft aan de ramp, die aan zijn schip is overkomen, schuld. Hem treft verwijt zowel voor het feit, dat hij onder de gegeven omstandigheden besloten heeft binnen te lopen, als tér zake van de wijze, waarop hij deze manoeuvre heeft uitgevoerd. De Scheveningse haven Ter zitting heeft de schipper de toegang tot de Scheveningse haven gekenschetst ais moeilijk, te nauw en te droog. Deze eigen schappen van de haven waren hem dus bekend. Hij wist, dat zijn schip 3 meter diep stak en hij wist, dat volgens de sema foor het ondiepste punt in de vaargeul bin nen de havenhoofden 3 meter of ternau wernood iets meer moest wezen. De zee was aanschietend en er liepen grondzeeën; hij moest dus ernstig rekening houden met de waarschijnlijkheid, dat zijn schip bij stampen dieper dan 3 meter onder water lijn zou steken. Hij wist voorts, dat het vallend water was, en verder moest hij in aanmerking nemen, dat de diepte in golfdalen geringer zou zijn dan de semafoor aangaf. Daaruit volgt, dat de schipper zich toen heeft moe ten realiseren, dat aan het binnenlopen van de haven grote risico's verbonden waren, zowel voor schip en lading alsook vooral voor de opvarenden. Ter zitting heeft de schipper zich te dezen beroepen op de traditie onder de Scheveningse vissers. Hij heeft aange voerd, dat het onder hen algemeen aan vaard wordt, dat men toch naar binnen gaat, ook al geeft de semafoor een betrek kelijk geringe diepte aan in verhouding tot de diepgang van het schip. De ervaring, zo zei betrokkene, heeft geleerd, dat dat altijd wel goed gaat. De raad wil aanvaarden, dat er onder de Scheveningse vissers dergelijke opvattin gen bestaan, maar daaruit volgt geenszins, dat men zich op dergelijke opvattingen kan beroepen ter ontlasting van schuld. Goede zeemanschap zou geëist hebben, dat de schipper zich bij het nemen van zijn he sluiten in het belang van opvarenden, schip en lading rekenschap gaf van de risico's, die hij wenste te lopen. Het had schipper P. voor ogen behoren te staan, dat het binnenlopen van de haven niet ver antwoord was. De schipper heeft vervolgens aange voerd, dat de op de SCH 21 volgende, motor- logger veilig de haven is binnengekomen en daartoe voor de SCH 21 langs is ge komen, toen dit schip dwars tussen de kop pen van de hoofden lag. Ook dit feit kan de schipper niet ontlasten. Men kan hoog stens constateren, dat die motorlogger kennelijk veel geluk heeft gehad, doch zulks kan in de schuld van de betrokkene geen verandering brengen. Te weinig om de Noord Niet alleen tegen het besluit om binnen te lopen heeft de raad ernstige bedenkin gen, bedenkingen richtten zich ook tegen de wijze, waarop betrokkene zijn eenmaal genomen besluit heeft uitgevoerd. Er was een sterke N.O. wind, er liep een zuidelijke ebstroom. Eenmaal voornemens de haven aan te lopen, had de schipper vanzelfsprekend zulks zo ruim mogelijk om de noord behoren te doen. Toen de bezaan was weggenomen, bevond de SCH 21 zich op een halve tot één mijl buiten de hoof den. Men is toen gaan stomen in de koers van 131 gr. rechtwijzend, dat is in de strek king van de lichtenlijn. Aan de scheep vaartinspectie heeft d schipper verklaard, dat hij voer iets benoorden de lichtenlijn. Ter zitting heeft hij verklaard, dat hij voer noord van de lichtenlijn, zonder te vertellen, hoe ver ten noorden van de lichtenlijn hij voer. De havenwachter heeft van zijn post op de semafoor af de bewegingen van de SCH 21 waargenomen. Volgens hem ging de SCH 21 op ongeveer een halve mijl afstand buiten de hoofden in de koers naar de haven liggen en het schip bevond zich toen even benoorden de lichtenlijn. Hij zag vervolgens het schip naar het zuiden ver lijeren en toen het schip misschien nog 50 meter buiten de pieren was, zag hij de koers naar bakboord veranderen. Ook de kustlichtwachter heeft de bewe gingen van de SCH 21 gezien. Ook volgens hem voer de SCH 21 even benoorden de lichtenlijn. Hij zag het schip flinke schui vers maken. Uit al deze verklaringen in onderling verband staat vast, dat schipper P. veel te weinig om de noord gekoerst heeft, toen hij eenmaal besloten had om de haven aan te lopen. Hij had ervoor kunnen zorgen, dat hij veel meer ruimte aan stuurboord zijde had. Had hij daarvoor wel gezorgd, dan zouden mogelijk de desastreuze gevol gen van zijn ongelukkig besluit en van een de grond raken zijn uitgebleven. De raad betuigt zijn medeleven met de nabestaanden van de omgekomen schepe ling en spreekt daarnaast zijn waardering uit voor het manmoedig gedrag van de redders. Schipper P. dient disciplinair te worden gestraft. De door hem gemaakte fouten zijn ernstig en de gevolgen zijn zeer ernstig geweest. Dit alles werkt op zich zelf in ernstige mate strafverzwarend. De raad wil echter ten gunste van deze schipper in aanmerking nemen, dat er voor hem reeds een aanmerkelijk leed gelegen moet zijn in het feit, dat hij niet alleen zijn schip heeft verspeeld, maar dat ook een van de schepelingen, voor wiens welzijn hij mede verantwoordelijk was, is omge komen. Rekening houdende met al deze omstan digheden, straft de raad schipper J. J. P. door hem (Je bevoegdheid om als schipper te varen op visserij schepen te ontnemen voor de tijd van een maand. Advertentie VERKOOP - REPARATIE De grootste keuze en de beste service Het aloude en bekende adres Velserduinweg 173 - Telefoon 1402 KOOPT BIJ DE VAKMAN Precies twee maanden na de eerste auto cross zal op zondag 28 mei de tweede wor den gehouden op het terrein aan de St. Aagtendijk. De Eerste Beverwijkse Auto Cross Club heeft de wedstrijden georga niseerd. Was het de vorige maal een club ontmoeting met de vereniging uit Winkel, het wordt nu een open wedstrijd waaraan 25 auto crossers zullen deelnemen. Laatste klaverjasavond van DEM-leden Tot besluit van het seizoen heeft men bij de voetbalvereniging DEM maandag avond de klaverjasdrive besloten met een feestelijke prijsuitreiking. Ieder jaar op nieuw stelt DEM haar leden door middel van een achttal contactavonden in de ge legenheid te klaverjassen. De voorzitter van DEM de heer M. Stelder heeft de prijzen uitgereikt. Hij wees er op dat de ze avonden gehouden worden om de onder linge band in de vereniging te verstevigen. De wisselbeker kon voor dit seizoen uit gereikt word§ji aan de heer P. Welagen die met 36582 p. als eerste eindigde. 2 P. Kaaijdorp 36515 p, 3. D. Heijnen 36086 p, 4. Mevr. van Egmond 35447 p, 5. L. Schel vis 35314 p. De poedelprijs was voor de heer C. Tromp met 30999 p. Honderden kinderen kregen verkeersdiploma In het Kennemer Theater te Beverwijk zijn maandag de diploma's en insignes uit gereikt aan 39 van de 772 kinderen, die hadden deelgenomen aan het schoolexa men 1961 vah het „Verbond voor veilig Verkeer". Vijf en zestig kinderen werden afgewezen en 668 kregen het teken dat ze geslaagd waren. Wethouder A. J. Hermes sprak in de morgenuren de kinderen toe en in de namiddag nam de hoofdinspecteur van politie, de heer L. H. Molenaar deze taak op zich. In beide gevallen wees men de kinderen op het nut van deze verkeers- examens. De Raad voor de Scheepvaart heeft de kapitein F. G. V. van het motorschip „Huba", dat op 27 april 1960 nabij Cayo Lobos is gestrand en verloren is gegaan gestraft door hem de bevoegdheid om als kapitein op zeeschepen te varen voor de tijd van twee maanden te ontzeggen. De raad is van oordeel dat de kapitein schuldig is aan de stranding van het schip, dat geladen met explosieven op weg was van Kingsbay naar Belize. Het motorschip „Amstelhoek", op de reis van Torre Annunziata naar Amster dam, is 16 februari van dit jaar tijdens slecht zicht in de Noordzee benoorden Sandettie-lichtschip in aanvaring gekomen met het Amerikaanse stoomschip „Ocean Evelyn". De Raad voor de Scheepvaart te Am sterdam is van oordeel, dat de oorzaak van de aanvaring allereerst hierin is gele gen, dat de betrokkene H. J. V., gezagvoer der van de „Amstelhoek" in plaats van vaart te minderen en daarna te stoppen, niet direct volle kracht achteruit heeft la ten slaan om aldus zo snel mogelijk de vaart uit zijn schip te halen en door deze krachtige handeling te trachten een drei gende aanvaring te vermijden. Daarnaast acht de raad het onjuist, dat betrokkene, terwijl het zicht zo slecht was, dat gere geld mistsignalen moesten worden gege ven, vrijwel steeds volle kracht, vaart on geveer 12 mijl per uur, is blijven varen. De raad acht betrokkene in ieder geval medeschuldig aan de aanvaring, weshalve de raad betrokkene H. J. V. straft door hem de bevoegdheid om als kapitein te va ren op zeeschepen te ontnemen voor de tijd van twee weken. In juli 1960 is het motorschip „Pax," op reis van Norwich naar Brugge ten gevol ge van motorschade gestrand bij Westka- pelle. Tijdens het onderzoek naar deze stranding, dat de Raad voor de Scheep vaart op 16 maart van dit jaar heeft inge steld, is gebleken, dat de kapitein van het motorschip geen enkel verwijt trof over zijn wijze van handelen. Het verwon derde de raad, dat hoewel de kapitein tij dens het afdrijven naar het strand en de daaropvolgende stranding vuurpijlen heeft afgeschoten en rooksignalen heeft gegeven geen enkel schip op deze drukke route te hulp is geschoten. Vorig jaar november is het motorschip „Sertan", op de reis van Rotterdam naar Manchester, bij het manoeuvreren voor de ingang van het Manchester Ship canal te gen een paal gestoten; het schip is daarna gezonken. De Raad voor de Scheepvaart is van oordeel, dat de oorzaak van het lekstoten van de „Sertan" ligt in het feit, dat de be wuste paal onder water en dus onzicht baar - een glooiende en oneffen betonnen fundering had. De kapitein wist dit niet en kon dit niet weten; de loods had het moe ten weten en er rekening mee moeten hou den. Weliswaar behoort een kapitein, wiens schip in zinkende toestand verkeert, te pro beren zijn schip aan de grond te zetten, doch er is niet gebleken, dat te dezen aan de kapitein van de „Sretan" een verwijt kan worden gemaakt. De raad is van oordeel, dat de kapitein van de „Sertan", J. W. V. geen schuld jbeeft aan het lekstoten en zinken van zijn schip. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Rijsber- gen Karlstad; Vliestroom, Liverpool; Wittekind, Mantyluoto; Elsa Esbergen, Curacao; Ask, Stock holm; Gea, Sornaes; Foxfield, Swansea, Clan- gula, Liverpool; Warden, Rouaan; Stavos. Rot terdam; Flowergate, Las Palmas; Westland, Hamburg; Silen, Rotterdam; Hervard, Karlstad met hout voor Zaandam. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Cd de Bucaramanga, Antwerpen; Praunheim, Narvik; Oranjestad. Antwerpen; Marthon, Paramaribo: Grote Beer, Southampton; Heinkehr, Vestervik; Maandag vertrokken uit IJmuiden: Cherie, Helsinki Rote, Halstavik; Arbon, Sluiskil: Kaap Falga, Delftzijl; Corbeach, Liverpool; Pegasus, Antwerpen; Arendskerk, Bremerhafen; Progress, Rotterdam, Ledig Zaandam; Carmen, Rotterdam; Kinnard Head, Londen; Atlas, Kopenhagen; Stella Prima, Rouaan, bijlegger IJmuiden; Astra Antwerpen; Netherland Coast, Rotterdam; Jan Kreumer, Rotterdam, ledig IJmuiden Clothilda, Rotterdam. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Phoenix, Teignemouth; Margit Gorthon, Landskrona, ledig Hooogovens IJmuiden. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen andere aan duiding volgt betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Kookkunst in „Het Gentrum" In het veilinggebouw „Het Centrum" te Beverwijk was maandagavond een aantal dames bijeen, op uitnodiging van de afde ling Beverwijk van de Stichting Huishou delijke- en Gezinsvoorlichtingsdienst. Het bestuur had mevrouw N. Eekhof-Stork, kooklerares en voedseldeskundige, verbon den aan het Nederlands Zuivelbureau be reid gevonden het een en ander te vertel len over ons dagelijks voedsel. Dat daar bij de producten, melk, boter en kaas een grote plaats innemen, spreekt wel van zelf. Door middel van een film konden de dames zien welke heerlijke gerechten en hapjes gemaakt kunnen worden van zui velproducten. In de pauze was het moge lijk verschillende soorten kaas te proe ven en door middel van een prijs vraag werd de kennis van de dames getest. In de film „Holland cum laude" werden de kwaliteiten van de Nederland se zuivelproducten duidelijk belicht. De afdeling Velsen-Noord van de r.k Bond voor het Gezin heeft maandagavond in een zeer matig bezochte vergadering de komende kinder-vakantieuitzending be sproken. De heer G. Buur, voorzitter, moest zijn teleurstelling uitspreken over de bedroevend slechte opkomst van de ouders, wier belangen door de uitzending toch worden gediend, maar niettemin moest een beslissing worden genomen in zake het nieuwe strandhuis te Wijk aan Zee. De heer J. Wosyka moest in zijn fi nancieel verslag van 1960 een beduidend tekort vaststellen, ondanks de papieractie van de heer G. Duin. De gemeentelijke subsidie is verminderd. Deze verminde ring was moeilijk te slikken, aangezien de vakantie-uitzending tevens de kinde ren van 't Vinkennest uit Velsen-zuid aan trekt. Het oude onderkomen is verkocht Ook is financiële medewerking, hoewel lang niet toereikend, van het hoofdbestuur gekregen. Om het geldelijke probleem op te lossen, aangezien een nieuw onderko men er móet komen, zal worden gepro beerd renteloze leningen te sluiten. Als hoofdleidster werd mevrouw Wosyka aangewezen. De uitzending zal opnieuw vier volle vakantieweken duren, waarbij de kinderen met autobussen zullen worden vervoerd. De kosten van uitzending zijn ongewijzigd gebleven. De bijeenkomst kreeg een zeer interes sant slot door de vertoning van de RVD- film over de bouw van de Velser tunnel De organist Albert de Groot uit Sant poort hoopt donderdag aanstaande op het orgel van de Jeruzalemkerk aan de Jan Mayenstraat te Amsterdam-west, voor een internationale jury de Prix d'Excellence te behalen. De avond begint te 20.15 uur. Dit is de hektrawler „Vikingbank", die bij de Seebeckwerf is gebouwd voor de Norddeutsche Hochseefischerei AG, Bre merhaven. Het is een zusterschip van de nog in aanbouw zijnde „Groenland". De ze is voor de rederij Ludwig Janssen en Co bestemd. Het schip is gebouwd volgens construe tielijnen, die gelden voor trawlers in slecht weer. De tweedekker is voorzien van een ijsversterking. De lengte over alles is 73.52 meter, de breedte 11 meter, de hoogte tot het bovendek 7.30 meter. Het verse vis ruim meet 580 kubieke meter, het diep vriesruim 85 meter, het vismeelruim 95 meter, de traanruimte 27 kubieke meter, de olieruimte 278 kubieke meter, de vers waterruimte 80 kubieke meter en die voor ballastwater 120 kubieke meter. Met behulp van twee winches wordt de Dammen In de onderlinge competitie van de IJmuider damvereniging „Sportief" waren de resultaten van de laatstgespeelde par tijen in groep A als volgt: W. PostJ. Vis ser 20; F. PostmaJ. Groen sr. 11; P. C. BaisP J. Smit 11; J. Groen sr.H. Leeuw 2P. J. Smit—J. Visser 2—0; H, VisserF. Postma 20. Afgebroken partij W. PostH. Visser 11'. Door de minder goede eindspurt van P. C. Bais en P. J Smit en de taaie vasthoudendheid van Henk Visser, heeft deze laatste nu een prachtige kans de clubtitel te behalen. Henk Visser speelt nog tegen H. Leeuw, P. J. Smit en J. Groen sr., P. J. Smit en Coen Bais spelen beiden nog tegen Henk Leeuw. In de onderste regionen moet nog uit gemaakt worden wie uiteindelijk Henk Leeuw zal vergezellen naar groep B. Hier zijn nog drie kandidaten voor de voorlaat ste plaats. De regel Is dat de twee laatst- geplaatsten degraderen en de twee boven ste van groep B promoveren. De stand in groep A is met nog slechts enkele partijen te spelen als volgt: 1. P. J. Smit 16 9 5 2 23 2. P. C. Bais 17 9 5 3 23 3. H. Visser 15 9 4 2 22 4. J. Snel 18 6 10 2 22 5. C. Lodder 18 5 7 6 17 6. F. Postma 18 3 10 5 16 7. W. Post 17 3 8 6 14 8. J. Groen sr. 17 4 5 8 13 9. J. Visser 17 3 7 7 13 10. H. Leeuw 13 1 1 11 3 Afgebroken partij H. Visser- -P. J. Smit. In groep B is Henk van Nieuwenhuizen vrijwel zeker van promotie naar groep A. De Bonte Duif De Bonte Duif nam deel aan een wedvlucht van St. Ghislain af. In concours waren 236 dui ven. De duiven werden gelost om 7.30 uur. De eerste duif bereikte om 10.45.55 en de laatste om 11.16.36 uur het hok De uitslag is als volgt: J. Kaldenbach 1 20 21; A. Donkersloot 2 4 6 11 13 29 48; P. Verschuren 3 7 14 17 25 28 30; C. Broek 18 J. Swart 8 32; W. Willemsfloet 9; Sj. Heis 10 16 24 ?5 42 43; E. Klinge 12 18 33; J. Minnebo 15 46; G. v. Zutphen 19 22 23 31 38 39; K. Jellema 26 27; Th. Dekker 34 37; R. Schaper 36 44; P. Griekspoor 40; W. Donkersloot 41 47; H. Verduin 45. De Luchtpost Met 226 duiven heeft de Castricumse duiven- sportvereiging De Luchtpost deelgenomen aan de bondsvlucht van St. Ghislain Hornu in Frankrijk af Dit betekende voor de vogels een afstand van 242 kilometer. Ze werden gelost om 7.30 uur. De eerste duif die zijn hok na ruim 3 uur vliegen bereikte was van A. Peeters die zijn vogel om 10.58.23 uur kon klokken. De laatste werd geklokt om 11.54.01 uur. De volledige uitslag was: 1. A. Peeters 10.58.23; 2. H. Jaspers 11.03.28 3. J. Steen manman 11.02.15; 4. P. Verdonk 11.06.30; 5. J. Zentveld 11.07.02; 6. P. Kappers 11.08.20; 7. G. Aardenburg 11.10.45; 8. S. Kos 11.15.12; 9. N. Hol- lenberg 11.16.12; 10. H. Sanders 11.19.11; 11. A. Metselaar 11.19.14; 12. J. Roskam 11.20.34; 13. J. Beentjes 11.20 00; 14. pastoor W. Minneboo 11.22.28; 15. J. Vonk 11.23.21; 16. G. Tromp/J. Lust 11.35.20; 17. G. Gort 11.54.01. Oranje Nassau Van de postduivenhoudersvereniging Oranje Nassau te IJmuiden namen het afgelopen week einde 177 duiven deel aan een wedvlucht van St. Ghislain Hornu af over een afstand van 230 km. De lossing van de duiven geschiedde om 7.30 uur. Een duif van E Schreuder bereikte als eerste het hok om 10.50.4 uur, de laatste prijsduif om 11.21.56 uur. De uitslag was als volgt: E. Schreu der 1 6 22 23 30 31; A. Broek 2; J ,v. Sikkelerus 3 14 18 34 35; R. Middelkoop 4 13 32; B. Visser 5 19 25 26; M. Broek 7 11 28; M Rutte 8 15 16 23 24; L. Wassenaar 9; E. Broek 8 12 22; A. de Waard 14 17 20 21 29; J. Dekker 24 33; S. v. Leeuwen 35. De IJmonden Van de postduivenhoudersvereniging De IJmon den (zaterdagvliegers) te IJmuiden namen het afgelopen weekeinde 81 duiven deel aan een wed vlucht van St. Ghislain,Hornu af over een af stand van 230 km. De lossing van de duiven ge schiedde om 12.15 uur. Een duif van Suurmond bereikte als eerste het hok om 15.59 uur, de laat ste prijsduif om 16.13 uur. De uitslag was als volgt: Suurmond 1 6; Knapen 2 6 16; De Vlugt 3 17; Vendel 4 14; Koffeman 7; Blok 8 10 II; Vis ser 9; Wijker 12 15; Van Slooten 13. De Snelvlieger Van de postduivenhoudersvereniging De Snel vlieger te IJmuiden namen het afgelopen week einde 333 duiven deel aan een wedvlucht van St. Chislain Hornu af over een afstand van 230 km. De lossing van de duiven geschiedde om 7.30 uur. Een duif van E. de Boer bereikte als eerste het hok om 10.41.48 uur, de laatste prijsduif om 11.13 uur. De vlucht had een zeer onregelmatig ver loop, gezien de toch gunstige omstandigheden. Zwanenburg draaide echter ondanks alles erg goed. De uitslag was als volgt: E. de Boer 1 15 50 58; C. Zwanenburg 2 4 5 6 7 14 41 55 64; J v. d. Kammen 3; D. Wezelman 8 19 46 61; L. Otte 9 17 24; A. Ham 10 23; G. Glas 11 40; S. Voet 12; In 't Velt 13 42; J. Wijker 16 32 47 53; H. J. Broek 18; B. Glas 20 25 34 48; F. Reker 21 22 45 62; H. v. Lingen 26; J. Verwer 27 30 39 43; J. Anepool 28 44; E. Reker 29; P. Schelvis 31 56 57; C. Boen der 33 35 4 9 52; Joh. Broek 36 67; B. Baak 37 66; W. Remmers 38, E. Sloot 51; J Koorn 54; A, Schotvanger 59; L. v. Breemen 60; R. Junug 63; W. Rolvink 65. 16 14 15 13 13 14 16 16 18 8 8 7 6 5 5 4 4 1 5 3 0 2 3 4 4 5 3 16 16 15 14 14 13 J1 11 -J. H Zijn resterende partij speelt hij nog tegen G. Mooij. Het lot van H. Holt is reeds oe- zegeld. Hij zal het volgend seizoen in groep C moeten proberen het verloren terrein te herwinnen. Wie er uiteindelijk met hem mee degra deert is nog niet zeker. De uitslagen in groep B waren: J. Groen jr.—N Micnel 0—2; G. Mooij—J. v. d. Wel 0—2; G. Hui Sen- H. Holt 20; N. MichelH. Veldman 1—1. De stand in groep B is thans: 1. H. v. Nieuwenhuizen 17 9 2. J Bakker 3. G. Huigen 4. P. Jasperse 5. G. Mooij 6. J. Groen jr. 7. N. Michel 8. H. Veldman 9. J H. v. d. Wel 10. H. Holt Afgebroken partij H. Veldman- v. d. Wel. In groep C staat de promotie van Henk Dijkhuizen en Jan Lichtendahl reeds vast, alleen moet nog uitgemaakt worden wie zich kampioen mag noemen van deze twee. Jan Lichtendahl speelt nog tegen J. Was selius, terwijl Dijkhuizen, Wesselius nog tweemaal ontmoet. De resultaten van de gespeelde partijen waren hier: W. v. Don gen—J. "J. Wesselius 20; H. Dijkhuizen- J. Hiemstra 0—2; J. J. Wesselius—H. Hui gen 20; G. MolemanJ. Lichtendahl 11; J. de RuiterG. Moleman 20; H. HuigenG. Moleman 02. De stand in groep C is nu: 1. J. Lichtendahl 2. H. Dijkhuizen 3. W. v. Dongen 4. J. de Ruiter 5. P. Westerwal 6. J. Hiemstra 7. G. Moleman 8. H. A. Mijnsbergen 9. J. J. Wesselius 10. H. Huigen Voor de bekersompetitie werden nog ge speeld: G. Huigen—J. de Ruiter 20; P. WesterwalW. v. Dongen 20; C. Lodder J. Snel 02; J. de RuiterJ. Visser 20; W. PostJ. Bakker 11; H. Dijkhuizen J. Hiemstra 02; H v. Nieuwenhuizen—J. Snel 0—2. J. de Ruiter heeft in deze competitie de leiding met 12 punten, gevolgd door J. Snel en H. v. Nieuwenhuizen met respectieve lijk 8 en 7 punten. KORFBAL Voor de christelijke korfbalvereniging DKV loopt het seizoen naar het einde. De meeste beslissingen zijn gevallen. Zo wer den zaterdag zowel het eerste als het twee de twaalftal uitgeschakeld voor het kam pioenschap. Het eerste verloor in Wormerveer van Sport Vereent met 82. In het begin zag het er niet naar uit dat het een zo grote nederlaag zou worden. Wel hadden de IJ- muidenaren bij de rust een 30 achter stand, maar na de pauze kwamen zij door Truus de Graaf en Cor Smit op 32. Daar na moesten zij echter toezien, hoe een nog al fors spelend Sport Vereent, dat ten koste van alles de punten thuis wilde houden, tot 82 uitliep. Ook het tweede twaalftal zag zijn kans 17 10 4 3 24 16 10 2 4 22 18 10 2 6 22 18 11 0 7 22 16 6 4 6 16 17 6 2 9 14 15 6 1 8 13 18 5 3 10 13 13 5 1 7 11 18 3 3 12 9 vangst binnenboord gehaald. De tekening is ontleend aan de Allgemeine Deutsche Fischwirtschaftszeitung. De politierechter in Den Haag heeft boe ten variërende van f 1500,- tot 250,- met daarnaast voorwaardelijke gevan genisstraffen opgelegd aan vier Scheve ningse vissers, die betrokken waren bij de vervalsing van de monsterrol van de ha ringlogger SCH.46 in mei van het afgelo pen jaar. Dit schip had op 23 mei 1960 nog geen volledige bemanning. Er ontbraken nog twee matrozen en krachtens de wette lijke bepalingen mocht het schip dus niet uitvaren. De schipper en de chef van de loonadmi nistratie van de rederij vonden echter twee schepelingen van de SCH.72, welk schip als gevolg van een aanvaring op Vlagge tjesdag niet kon vertrekken, bereid hun namen op de monsterrol te plaatsen. „Jullie behoeven de reis niet mee te ma ken en krijgen er geen last rhee" werd de schepelingen verzekerd. Zij plaatsten ten overstaan van de waterschout hun handtekening op de monsterrol. Van de vier verdachten was alleen de schipper niet verschenen. De drie anderen, de 38-jarige chef van de loonadministratie, een 37-jarige varensgezel en diens 22-jari- ge collega gaven het hun tenlastegelegde toe. „Wat heeft de monsterrol op deze wij ze voor zin?" vroeg de politierechter zich af. „De moeilijkheden zijn zo enorm groot" was de reactie van een van de verdachten. „Als blijkt dat hoge boeten niet helpen, zullen heel snel gevangenisstraffen vol gen," waarschuwde de officier van Justi tie. „Aan het begin van het nieuwe vissei- zoen volgende week zullen de mon sterrollen getekend worden Daarom wil ik nog een laatste waarschuwing geven door een hoge boete met een voorwaardelijke gevangenisstraf te eisen". Hij vorderde te gen de chef van de loonadministratie een boete van f 3000,- en drie weken voorwaar delijk, tegen de twee schepelingen geld boeten van 300,- en voorwaardelijke ge vangenisstraffen van een week, en tegen de niet verschenen schipper een boete van f 1500,- en twee weken voorwaardelijk. De politierechter veroordeelde de man nen tot respectievelijk een boete van f 1500 en drie weken voorwaardelijk, geldboeten van 250,- en een week voorwaardelijk en een boete van f 1000,- en twee weken voor waardelijk. Met de huldiging van de heer P. J. Kroo ne, magazijnbediende in de afdeling Elek trische Werkplaats van de Koninklijke Pa pierfabrieken Van Gelder Zonen n.v. te Velsen, ter gelegenheid van zijn gouden ar- beidsjubileum, dat maandag onder zeer grote belangstelling is gevierd, kwam te vens het einde van een halve eeuw plichts getrouwe werkzaamheid van deze man. Deze gouden jubilaris is reeds tien jaar geleden wegens zijn langdurige trouw be giftigd met de bronzen eremedaille, ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau. Hij, zijn vrouw en kinderen zijn op het directiekantoor ontvangen, waar het hoofd van de Technische Dienst, ir. G. A. Schoon- kind de grote verdiensten van de heer Kroone belichtte. In grote gemoedelijkheid kwam de heer Schoonkind, door de jubilaris zelf aange voerd, tot de herinnering, dat het de heer Kroone was, die als eerste het monteurs vak ging bedrijven als vijftienjarige. Hij bracht het tot volwaardig elektricien, maar moest daarna wegens een ge zichtsstoornis terugschakelen. Deson danks kon de heer Kroone in zijn elek trisch „element" blijven omdat hij sedert dien als magazijnbediende voor het elek trische materiaal ging fungeren en zich in deze taak volledig is blijven inzetten ook al werden de moeilijkheden steeds inten siever. De heer Schoonkind bracht de scheidende hartelijk dank namens de di rectie onder aanbieding van een enveloppe met inhoud en schriftelijke gelukwensen van de hoofddirectie. Voor zijn langdurige trouw kreeg de jubilaris toegezegd het ver erende getuigschrift en de bijbehorende grote zilveren legpenning van de Maat schappij voor Nijverheid en Handel. Ir. Schoonkind maakte zich tevens tot tolk van de directie om de heer Kroone nog eens extra te danken voor zijn langdurige plichtsbetrachting onder vaak zeer moei lijke omstandigheden en bood hem ten af scheid van de vijftigjarige arbeidsperiode aan het bedrijf het fraaie delftsblauwe herinneringsbord aan. In de Elektrische Werkplaats heeft de heer Krabbendam op geestige wijze herin nerd hoe de heer Kroone vijftig jaar gele den uit de eerste „inboorlingen" uit de Breesaap het elektriciensvak ging leren. De chef was de heer Kroone dankbaar omdat hij bovendien een goede sociale in slag steeds heeft weten te propageren en niet alleen in de E.W. Een elektrische bad kamerkachel werd het geschenk van werk plaats en magazijn, mevrouw Kroone kreeg bloemen. De heer Van der Aart, magazijnchef. merkte op, dat de jubilaris met grote energie en wilskracht zijn dagelijkse taak heeft kunnen verrichten. Een geïmproviseerd mannenkoor van E. W.'ers, begeleid op de gitaar, zong vervol gens een zeer goed afscheidslied. Aan het slot van deze warme huldiging en dit af scheid vond de heer Kroone amper woor den om allen, die deze dag tot een goede herinnering maakten, te danken. In de woning van de familie Kroone aan de Ladderbeekstraat kwamen talrijke ge schenken en vele bloemen, waaronder fleu rige stukken van directie en van de r.k. fabrieksarbeidersbond alsmede vele schrif telijke gelukwensen, onder andere van de r.k. Blindenbond „St. Odilia". MARKTBERICHT. De noteringen bij dt Beverwijkse groen teveiling waren maandag: aardbeien 77 128, bloemkool 45125, sla 628, spinazie 945, rabarber 1229, prei 1127, asperge 110250, waspeen 6283, bospeen 6284, postelein 3755, bos uien 610. Het Velserbad zal dit jaar van 10 juli tot 20 augustus worden gesloten. Terwijl het bad een grote beurt krijgt zal men dan In het Herenduinbad kunnen zwemmen. FLINKE OPBRENGST VOOR GEREFORMEERDE KERK De onlangs in Heemskerk gehouden ba zaar ten bate van de gereformeerde kerk heeft het mooie bedrag van 1575,15 op geleverd. De opbrengst zal worden aan gewend voor verandering van het interieur van de Morgenster-kerk of voor de aan schaffing van een orgel in een nieuwe kerk te Oosterwijk-Meeresteyn. Advertentie modern ot klassiek Kiest uit onze grote collectie. MARKTPLEIN 29 in rook opgaan, omdat Diemen zijn laatste wedstrijd tegen Mik II met 103 won en daarmee de titel behaalde. Het derde twaalftal dat al enige weken uitgespeeld is, bezet de tweede plaats ach ter Mik III. Bij de junioren is het B-team een week geleden door een 80 overwinning op SDO b kampioen geworden, terwijl het A- team op een misstap van KIOS a wacht. Verspeelt KIOS echter geen enkele punt meer in zijn laatste wedstrijden, dan zal een beslissingswedstrijd noodzakelijk zijn. Alleen de nacompetitie voor junioren is nog in volle gang en het zal nog wel enige weken duren, voordat hier de beslissing valt. Het gaat hier hoofdzakelijk tussen KIOS a 12—21. KWV c 12—20 en DKV a 1319. Het B- en D-team spelen in deze nacompetitie een ondergeschikte rol. Jam mer was, dat de belangrijke ontmoeting DKV cKIOS a zaterdag geen doorgang kon vinden. VOETBAL De ploeg van SVIJ speelt vanavond om kwart voor zeven op Waterloo in de vol gende opstelling tegen IJmuiden: Venus; Glas en Van der Zwet; N. Schaap, P. van Eerden en R. Schippers; J. Buding, R. v. Hooff, P. Spanjaard, N. Minneboo en N. Akkerman. De opstelling van IJmuiden: Burger; Van der Steen en Verburg; Verwoerd, Post en L. v. d. Plas; J. de Boer, P. de Boer, Vendel, v. d. Hij den en C. Zwart. In het Velserbad heeft de vereniging Kennemerstaten, die steeds weer vele jeugdleden de mogelijkheid biedt om zich in het zwemmen te bekwamen, een groot aantal kinderen de eerste zwemproeven doen afne.nèn. Alle „eerstelingen" kwa men uitstekend door de proeven, maar van de tweede categorie lieten enigen ver stek gaan, zodat zij een volgend keer kun nen mogen demonstreren. Geslaagd zijn voor het A-diploma: Mony Ackermans, Rob. J. v.d. Akker, Jan Bak ker, Joke G. M. van Berkom, Tonnie Boe- rema, Wim Boterman, Michael F. ter Braak, Corry Duin, Casper S. de Graaff, Feike Greidanus, Rob de Jong, Lupko Kappert, Peter Kentie, Willy Klitsie, Cor nels Kok, E. Loocks, Willy Martinus, Car- la Molleman, Hetty A. C. den Nieuwen- boer, Paul Retel, Her Roest, Kees Roest, Liesje van Rooij, Adri Schepers, Johan Schelvis, Rob Schmitz, Rika Soesan, Anne Terpstra, Sonja Tesselaar, Marga van Toor, Ca rel Vermeulen, Kees Vriezinga, Hannie v.d. Wensch, Gatha Wernke, Henk van Wielink, Peter Wortel, Marijke Wijers, Jacques Zonjee B-diploma: Henk Bekker, Martha Blan- kesteijn, Ellie de Bruijne, Ronald Groene- woud, Peter Guit, Jos Huider, Wim de Laat, Mary Nan, Marianne Nooi, Els Over, Lenie Rietkerk, Kees Roos, Frans Schelvis, Johan Schoo, Houke S. Stobbe, Jan Willem Tuinman, Tonny Tuinman, Luuk Wagter en Henny Kooiman.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 4