Westberlijnse geestelijke getuigt tegen Eichmann J iin TWIN! \emreklvezH/are! OMDAT de zon u liever is dan alle rijk dom van de wereld, omdat de zon u blij en gelukkig maakt en omdat die goede zon u niet mag verblinden of vermoeien - daarom Sihanoek pleit in Genève voor een neutrale bufferzone Sterkste legereenheid in Z.-Korea blijft neutraal Dr. Scharf bracht bezoek aan musea in Amsterdam GD SUNGLASSES Pleidooi voor vergevingsgezindheid Belgisch soldaat na 40 jaar gerehabiliteerd Vijf jaar voor een beul van Sachsenhausen Boen Oem-delegatie houdt been stijf Revolutionairen graven zich in Galadiner in het Huis ten Bosch Labour-motie over Angola RUSTIG EXAMEN HOPEN WOENSDAG 17 MEI 19 61 11 In 1921 wegens desertie veroordeeld Mijnhardt's Zenuwtabletten Gegrond op 10-tallen jaren ervaring Museum wordt om Vasa heen gebouwd Lady Stansgate kandidaat voor het Lagerhuis? Loos bom-alarm voor de Parijse effectenbeurs De radio geeft donderdag T elevisieprogramma k JERUZALEM (UPI) Deken Heinrich Grüber van de Evangelische kerk in West- Berlijn heeft dinsdag verklaard dat Eich mann „als een blok ijs, een blok marmer" had geluisterd naar zijn pleidooien voor een menswaardiger behandeling van de Joden. Grüber heeft twee jaar in een con centratiekamp vertoefd en men heeft hem de tanden en kiezen uit de mond geslagen. Toch bepleitte hij bij de rechters clemen tie voor verdachte Eichmann. Aan het be gin van de tweede wereldoorlog had proost Heinrich Grüber getracht verbetering te verkrijgen van het lot der Duitse Joden. Hij had een onderhoud gekregen met Eich mann. Deze bleek een man waarmee on mogelijk iets bereikt kon worden: „Ik had de indruk van een man op wie alles wat men trachtte te zeggen gewoonweg af- kaatste". Vier uur lang vertelde de deken van zijn ervaringen. Zijn verklaring kwam neer op een nieuw, belastend getuigenis. Tenslotte vroeg hij verlof voor een korte verklaring: „Ik zou graag mijn veront schuldigingen aanbieden als ik agressief of zenuwachtig heb geleken bij wat ik de rechtbank meedeelde. Ik hoop evenwel dat wat hier gezegd en gedaan is niet alleen zal bijdragen tot begrip tussen Israël en Duits land maar ook de mensheid zal helpen". „Als er vergevende liefde is, wordt de zonde ook vergeven. Ik hoop dat deze lief de en vergevendheid iedereen overal zul len omsluiten, de verdachte inbegrepen, en dat er voor God liefhebbende vergeving zal zijn." Door de schoorsteen Mevrouw Charlotte Salzberger getuigde, met andere vrouwen van Eichmann de waarschuwing gekregen te hebben dat zij „door de schoorsteen" zouden gaan als zij ooit vertelden wat zij in het kamp Ravens- brück hadden doorstaan. Eichmann en drie van zijn medewerkers kwamen naar dat kamp en vroegen de vrouwen een voor een of zij uit het kamp naar het Getto van Theresienstadt gezonden wilden worden. Veel van het getto was camouflage, zei mevrouw Salzberger, maar voor de Joden zelf was het een soort ongedroomde wer kelijkheid, want zij konden er „normaal in gezin, cultuur en interne autonomie leven". De aanklager maakte bekend dat geen vrijgeleide zou worden verstrekt aan drie ex-nazis om te getuigen. De rechtbank stemde toe in een verzoek beëdigde ver klaringen van hen te aanvaarden. Volgens de prosecutie is het drietal bekend met Eichmanns optreden tegen de Joden in Advertentie (Van onze correspondent) Emile Dhaens, een Belgisch soldaat uit de eerste wereldoorlog, in 1921 door een militaire rechtbank wegens desertie tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld, is door een militair gerechtshof te Gent ge rehabiliteerd. In oktober 1914 bevond Dhaens zich in één der forten van de ves ting Antwerpen. Toen 't bevel werd gege ven de forten te ontruimen, vluchtte hij naar Nederland, waar hij vier jaar ver bleef. Na zijn terugkomst werd hij in 1921 veroordeeld. De militaire rechtbank ging uit van het standpunt dat er geen bevel tot evacuatie was gegeven en dat Dhaens alleen in groepsverband uit 't fort had mogen weg trekken. Veertig jaar lang heeft deze gewerkt voor zijn rehabilitatie. Tenslotte vond hij naam en adres van de luitenant-kolonel, die in 1914 het commando over 't fort nad gevoerd. Deze verklaarde dat er wel dege lijk een order tot evacuatie was geweest en dat Dhaens er in de verwarde toestand goed aan had gedaan Antwerpen te verla ten. Na het ontvangen van die verklaring zijn nog enige jaren nodig geweest tijdens welke de pseudo-deserteur van de ene ge rechtelijke instantie naar de andere werd gestuurd. Maar nu is de bijna zeventigja rige dan toch eindelijk gerehabiliteerd, en kan hij het oorlogskruis 1914—'18 op de borst spelden. Hongarije. Het zijn Kurt Beeher, dr. Theo- dor Hort Grel en Hans Jüttner. Vrijgeleiden geweigerd Becher was hoofd van het economisch bureau in Boedapest en heeft een vooraan staande rol gespeeld in onderhandelingen over een ruil van „bloed tegen vracht auto's". De nazi's boden het leven van een miljoen Joden aan in ruil voor tienduizend vrachtauto's die zij dringend nodig had den. De onderhandelingen mislukten. Vol gens aanklager Avriel Bach was Eich mann tegen die ruil vermoedelijk omdat hij wilde voortgaan met het vermoorden Van Joden. Verhoren in Duitsland (UPI) Morgen beginnen de verhoren van de acht Duitse getuigen, die ontlasten de verklaringen wensen af te leggen. Het schema voor de verhoren is: Dr. Eberhard von Thadden, die voor Ribbentrops minis terie van Buitenlandse Zaken de deskundi ge was voor de „Endlösung der Judenfra- ge", 18 mei te Nüss bij Düsseldorf. Otto Winkelmann, voormalig polizeiführer in Hongarije te Bordesholm, bij Kiel, op 19 mei. Dr. Edmund Veesenmayer, voorma lig Duits ambassadeur in Hongarije te Darmstadt op 23 mei. Dr. Franz Six, verte genwoordiger van Alfred Rosenberg in Rusland, te Ketterschwang op 24 mei. Eric von dem Bach-Zelewski, voormalig gesta- po-chef, te Neurenberg op 25 mei Mo menteel zit deze zijn gevangenisstraf uit voor de moord op een SS-officier tijdens de „Röhm Putsch" in 1934. Max Merten, te Berlijn op 26 mei. Richard Baer, laat ste commandant van Auschwitz, en Her man Krumey, medewerker van Eichmann op 29 mei in de gevangenis van Frankfort, waar ze beiden in voorarrest zitten. Geen der verklaringen zal na het ver hoor worden gepubliceerd, teneinde de ver dediging niet ongunstig te beïnvloeden. Advertentie DUSSELDORP (DPA-UPI) De recht bank van Dusseldorp heeft de vroegere di recteur van het politietechnisch instituut, ir. Albert Widmann, wegens medeplich tigheid aan moord op drie gevangenen van het concentratiekamp Sachsenhausen ver oordeeld tot vijf jaar tuchthuis met aftrek van twee jaar voorarrest. De eis was twaalf jaar. Widmann liet op 11 september 1944 drie gevangenen met vergiftigde kogels neer schieten. Zij stierven enkele uren later on der afschuwelijke pijnen. Hij verklaarde dat de proeven in verband stonden met een poging om Stalin, Roosevelt en Churchill in 1943 op de conferentie van Teheran te vermoorden. Widmann, die tot 1959 chef van de schei kundige afdeling van een bedrijf in Stutt gart was, zal zich tevens moeten verant woorden voor het doden van geesteszieken in speciale vergassingswagens en in mijn gangen die werden ondermijnd. Tevens heeft hij veertig kilo goud laten omsmel ten, dat uit de gebitten van in concentra tiekampen vermoorde gevangenen werd gebroken. Jodenmoordenaar In Koblenz is een proces begonnen tegen twee voormalige SS-officieren, de 55-jarige Hans Remmers en de 62-jarige Carl Zen- ner, die er van worden beschuldigd in een kamp bij Minsk 6.624 Joden om het leven te hebben gebracht. Advertentie POLAROID STOCKHOLM (UPI) Het dezer dagen zeer zorgvuldig uit de Steckholmse haven opgehaalde 333 jaar oude Zweedse oorlogs schip Vasa, gezonken in 1628, is geplaatst op een speciaal geconstrueerd betonnen platform waaromheen een museum zal worden opgetrokken. Reeds nu trekt het wrak grote belang stelling van Zweden en buitenlanders. Straks zal men entree kunnen heffen om de kosten van de gehele operatie ermee te bestrijden. LONDEN Het is mogelijk dat de Ame rikaanse echtgenote van Antony Wedigiwood. Benn, de nieuwe Lord Stansgate, zich kan didaat zal stellen voor het Lagerhuis in dien haar man, die herkozen werd tot af gevaardigde van Zuid-Oost Bristol, maar als Peer niet toegelaten werd tot het La gerhuis, zijn zaak voor het verkiezingshof mocht verliezen. Zijn Conservatieve tegen stander, die verre in de minderheid bleef, zal, zoals verwacht wordt, afstand doen van zijn zetel indien hem deze zou worden toegekend. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma GENèVE, 17 mei. Na de grote mogendheden nog een uur te hebben laten wachten omdat hij zijn lunch in Frankrijk niet sneller verorberen kon, heeft het staatshoofd van Cambodja, prins Norodom Sihanoek, dan eindelijk de Geneefse conferentie over Laos geopend. Een minuut voor zes kwam de kleinste staatsman van Zuidoost-Azië in de grootste cabriolet van de Amerikaanse automobielindustrie aan bij het Paleis der Naties om de deelnemers toe te spreken. Het waren er minder dan men had verwacht: Thailand en Zuid-Vietnam ontbraken op het appèl en de Laotische dele gatie van de Boen Oem-regering hield vast aan haar weigering om met de commu nistische Pathet Lao aan een tafel te zitten, hoewel Boen Oem zelf in Laos ijverig onderhandelt over een coalitieregering om zich alsnog een politieke levensverzekering te verschaffen. Wie prins Norodom Sihamoek lichtzinnigheid zou willen verwijten, vergist zich overigens. Want de Cambodjaanse prins liet de Amerikaanse en Sovjet kolossen slechts boeten voor het feit dat zij van het kleine Laos een speelbal van hun ambities hebben gemaakt. - Prins Sihanoek deed, ook uit naam van het even kleine en neutrale Cambodja, een hartstochtelijk beroep pp de grote mogend heden om het Laotische volk met vrede te laten. Hij strafte de zogenaamde „vrien den" van Laos af, die de Geneefse akkoor den van 1954 braken. Hij herhaalde zijn voorstel om van Cambodja en Laos samen, mogelijk met Birma erbij, een neutrale bufferzone in Zuid-Oost-Azië te maken. Hij wees er-op dat hoge persoonlijkheden uit het oostelijke en westelijke blok voor Laos een neutraliteit voorzien als die van Oos tenrijk, verklaarde zich daarmede volledig akkoord en riep de Laotiërs van alle poli tieke groeperingen op zich werkelijk onaf hankelijk van het buitenland te tonen en een coalitieregering te vormen. Tenslotte waarschuwde hij voor een partitie. Sihanoeks stratenkruiser was bij het Pa leis der Naties voorafgegaan door lange reeksen van automobielen. Als eersten kwamen de Chinezen in onafzienbare scharen aan onder aanvoering van maar schalk Tsjen Ji, de minister van Buiten landse Zaken, in een grijs uniform en een zonnebril die hij ook binnen niet afzette. Daarna kwamen de diplomaten van de ou de wereld: Lord Home, Couve de Murvil- le en de Pool Rapacki een kleine wed strijd in distinctie houden. Het Aziatische contingent werd aangevoerd door Krishna Menon, een donker dreigend en mager ge zicht tussen de onduidelijke figuren van de kleinere delegaties. Gromyko kwam in een SEOEL (UPI) De commandant van het Zuidkoreaanse Eerste Leger, luite nant-generaal Lee Han Lim, heeft zijn manschappen vandaag opgedragen neu traal te blijven ten opzichte van de mili taire staatsgreep van gisternacht. Deze order wordt beschouwd als een ernstige tegenslag voor het UNO-contingent in dit land en zijn Amerikaanse comman dant, generaal Carter B. Mugruder, die pogen de militaire junta tegen te werken in het vestigen van gezag in de repu bliek. Het Eerste Leger bevat namelijk het grootste aantal gevechtseenheden der Zuidkoreaanse strijdkrachten. De opstandige Zuidkoreaanse militairen, die gisteren de hoofdstad Seoel hebben in genomen en de regering hebben afgezet, hebben zich inmiddels ten noorden van deze stad ingegraven en zware wapens in stelling gebracht. Dit uit voorzorg tegen 'n mogelijke aanval van contra-revolutio naire eenheden. Niets wees er overigens op. dat een dergelijke aanval op handen zou zijn, maar de tanks, die tot nog toe strate gische punten in de stad hadden bewaakt, zijn eveneens naar het noorden vertrokken om steun te geven in de stellingen van de rebellen. De leider van de revolte, generaal Tsjang Do Joeng, heeft voorts beloofd, dat het burgerlijk bestuur in zijn gezag zal worden hersteld, „zodra alle sporen van het oude corrupte bewind van premier John M. Tsjang zijn opgeruimd". De voormalige re geerders weten zich echter verzekerd van de steun der Verenigde Staten en de UNO. De dagbladen in Seoel hebben alle een beroep gedaan op het revolutionaire co mité om het gezag zo spoedig mogelijk over te dragen aan de burgerlijke autoriteiten. De militaire junta maakte hedenmorgen de arrestatie bekend van twee leden van Generaal Tsjang Do Joeng, voorzitter van het militaire revolutionaire comité, dat gisternacht met behulp van de strijdkrachten de wettige regering van Zuid Korea omver heeft geworpen. dr. Tsjangs voormalige kabinet. Het zijn minister van Binnenlandse Zaken Tsjo Tsjae Tsjoen en minister zonder porte feuille Oj Wi Joeng. De mannen bevonden zich bij hun arrestatie in Poesan. Zij zullen naar Seoel worden overgebracht. Verwacht wordt tenslotte, dat de revo lutionaire machthebbers in de loop van vandaag de formatiepogingen zullen afron den en morgen de samenstelling van een nieuwe regering zullen bekendmaken. De Zuidkoreaanse bevolking had het on der de thans afgezette regering van dr. Tsjang maar weinig beter dan onder Syng- man Rhee, zo meldt Reuter. Dr. Tsjang Tschaika, een slagschip op wielen, en hij was de enige die wuifde. De Amerikaan Dean Rusk sloot de rij, beende met ge weldige stappen naar binnen en glimlach te zelfs niet voor de fotografen. Brits plan Toch begon de zolang uitgestelde confe rentie nadat Sihanoek de majeur-toonaard had aangegeven in een vriendelijk stem ming. Nadat Gromyko de voorzittersstoel had bezet, opende Lord Home de rij der sprekers met een bijzonder redelijke en verstandige verklaring die zonder iemand onnodig te kwetsen de zaken duidelijk stel de. De Britse minister herinnerde aan de pijnlijke en moeizame geboorte van de Laotische neutraliteit en de Laotische een wording, die zo lang door de Pathet Lao- rebellen in het noorden was weerstreefd. Hij zei dat als de huidige wapenstilstand opnieuw verbroken zal worden, een nieuwe burgeroorlog geheel Zuid-Oost-Azië in brand zal kunnen zetten. Voor een oplos sing die de feiten van de overeenkomst van 1954 zal vermijden, stelde Lord Home vier voorwaarden: Er moet één Loas zijn, dus geen partitie maar ook geen autonome machten binnen Laos met eigen legers en regionale regi mes (zoals de Pathet Lao). Helaas kan deze conferentie echter geen binnenlands regime aan Laos opleggen. Laos moet vrij blijven van iedere vorm van internationale druk en interventie. Er moet een internationaal gecoördi neerd economisch hulpprogram voor Laos komen, dus geen concurrentie der grote mogendheden die om de gunst van Laos dingen. Tsjen Ji De Laotische neutraliteit moet worden gecontroleerd door een internationaal lichaam. Home stelde voor de wapen stilstandscommissie die voortreffelijk werk heeft gedaan suggesties te laten doen voor een zo efficiënt mogelijke opzet van zo'n controle-orgaan. De Laotische regering zou voorts de verplichting op zich moeten nemen neutraal te blijven Tot zover was de conferentie in een za kelijke en redelijke atmosfeer verlopen. Deze werd echter verbroken door de Chi nese maarschalk Tsjen Ji, die een rede hield waarvan de toon deed denken aan een ouderwetse scholingsbijeenkomst van communistische agitators. Zijn eindeloze verklaring, die later door een Britse woordvoerder als „onaanvaardbaar" werd gekwalificeerd, drukte als een pneumati sche hamer op „de Amerikaanse imperia listen", de ZOAVO en „haar Aziatische handlangers". Zelfs de Russische corres pondenten keken verbaasd. Het merkwaar dige was echter dat de venijnige vlag een lading dekte die, formeel althans, niet zo schrikwekkend was. Nadat Tsjen Ji het verleden had afgedaan, stelde hij voor de toekomst van Laos de volgende voorwaar den: geen interventie in de binnenlandse aangelegenheden, geen partitie, het terug trekken van alle buitenlands militair per soneel en een bevestiging der Laotische neutraliteit zoals die is vastgelegd in de akkoorden van 1954. Zo is de conferentie dan eindelijk ge start en de meeste westelijke ministers zullen wel iets langer blijven, al was het maar om de neutralistische prins Soevan na Phoema te begroeten, die dinsdag in Genève wordt verwacht. heeft wel een aantal maatregelen genomen om een eind te maken aan de economische corruptie en de produktiviteit te verhogen, maar de levensomstandigheden van de massa zijn er niet veel door verbeterd. Vol gens recente persberichten zijn tweehon derdduizend mensen in afgelegen gebieden en dorpen niet ver van de hongerdood. Het aantal werklozen wordt op 2.600.000 ge schat. Van de 26.000 academici die vorig jaar afstudeerden, konden er totnutoe slechts vijfduizend werk vinden. Precies drie uren heeft het bezoek van de president van Oostenrijk, dr. A. Scharf, gistermiddag aan Amsterdam ge duurd. Men kon eigenlijk meer spreken van een excursie vanuit Den Haag. Geen open koetsen in Amsterdam, geen groot se manifestaties met flonkerende unifor men. Met uitzondering van de krans- legging op de Dam bepaalde het bezoek aan Amsterdam zich tot dat van een voorname gast, die men grote publieke belangstelling wilde besparen. Er waren wel vlaggen en aan de po litieposten op de drukke kruispunten kon de voorbijganger zien dat er iets bijzon ders te doen was, zo ook aan de lopers die over de extra schoon geveegde trot toirs voor de ingangen van Stedelijk en Rijksmuseum waren gelegd. Op de Dam werd dr. Scharf begroet door de minister-president, prof. De Quay, de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland dr. M. J. Prinsen, en Am sterdams burgemeester, mr. G. van Hall. Na de kranslegging werd een minuut stilte in acht genomen. De Amsterdamse Poli- tiekapel speelde vervolgens koraalmuziek. In het Stedelijk Museum, waar ook de Koningin en de Prijs aanwezig waren, bood burgemeester Van Hall de dochter van de president een kopergravure van de Zwitserse kunstenaar Mattheus Merian (1593-1650) aan, voorstellende een gezicht op het IJ. Voorts toonde de burgemeester de Oostenrijkse gasten de oorkonde waar in Keizer Maximiliaan aan Amsterdam het recht gaf de keizerskroon aan het stadswa pen toe te voegen. Het gezelschap vertoefde korte tijd bij twee schilderijen van de Oostenrijkse schil der Oscar Kokoscha en bezichtigde o.a. de stijl-kamers van de Sophia Augusta Stich ting waar authentieke interieurs zijn on dergebracht uit de middeleeuwse grachten huizen. In het Rijksmuseum werden de gasten ontvangen door minister Cals, staatssecre taris Seholten en dr. A. F. E. van Schen- del, hoofddirecteur van het Rijksmuseum. Er werd een rondgang gemaakt door de Frans Halszaal, de Jan Steen-zaal, de Rembrandtzaal, langs de Nachtwacht en door de Vermeerzaal Koningin Juliana werd zo geboeid door de Rembrandt-etsen uit de collectie De Bruyn-Van der Leeuw in een van de nissen, dat zij een ogenblik het gezelschap vergat dat zich reeds naar de uitgang had begeven. Het museumbe- zoek was tijdens de ontvangst van de gas ten niet stopgezet. Een aantal toeristen uit Wenen begroette de president enthousiast. Een rondvaart door de grachten besloot het officiële bezoek van de Oostenrijkse bondspresident aan Amsterdam. Galadiner In het paleis Huis ten Bosch bood gister avond de Koningin een galadiner aan aan de president van Oostenrijk en diens ge- volg. Het was een feestelijke avond, waar de Nederlandse sfeer de charme van de Weense bereikte, niet in de laatste plaats door de muziek van Strauss en Schubert, gespeeld door een strijkje uit de Konink- lijke Militaire Kapel. Het diner werd gehouden in de Oranje' zaal van het paleis. Aan weerszijden van de hoefijzervormige met Hortensia-tafel- linnen uit 1837 gedekte tafel stonden 72 vergulde en met gobelin overtrokken stoe len. Aan het hoofd van de tafel nam de president plaats met aan zijn linkerzijde Koningin Juliana en aan zijn rechterzijde Prinses Beatrix en tegenover zich Prins Bernhard, met aan zijn linkerzijde de doch ter van dr. Scharf, mevrouw Kyrie, en aan zijn rechterzijde Begum Liaquat Ali Kahn, deken van het corps diplomatique. Ter rechterzijde van Koningin Juliana zat de minister van Buitenlandse Zaken van Oostenrijk, dr. Bruno Kreisky, naast deze Prinses Irene en naast haar de Oos tenrijkse ambassadeur in Nederland, dr. A. Afuhs. Het gevolg van president Scharf, ministers van staat, leden van het kabinet, vertegenwoordigers van het corps diplo matique, de burgemeester van Den Haag en andere hoogwaardigheidsbekleders wa ren de overige gasten. Toespraken Tijdens het diner richtte de Koningin zich tot president Scharf in een toespraak, waarin zij de vele aanrakingspunten tus sen beide landen en de wederzijdse beïn vloeding van kunsten en wetenschappen releveerde. „Met dankbaarheid denken wij hier aan al wat Oostenrijk in iedere eeuw bijdroeg aan rijkdom in de cultuur van Europa en in geheel de wereld en wat die dus ook voor ons land steeds betekende. Ik mag u dit zeggen in dezelfde stad, waar Mozart zijn eigen muziek deed klinken", aldus Koningin Juliana, die ook herinner de aan de vele vriendschapsbanden, ont staan door verblijf van Oostenrijkse kinde ren hier te lande zowel door het bezoek van zovele Nederlanders aan Oostenrijk. Wijzende op de middelpuntvliedende krachten, die de landen -soms uiteendrij' ven, zei de Koningin thans hoopvol ge stemd te zijn over het tegenwoordige stre ven tot een toekomstig steeds nader bij el kaar komen. „U hebt zelf mede in de bres gestaan voor het behoud en de overwinning van de geestelijke vrijheid en de onafhan kelijkheid van uw land. Nederland heeft zich van harte verblijd, dat het u vergund werd uw idealen verwezenlijkt te zien. U, die in de vernieuwing van Oostenrijk ge loofde en er mee verweven is, zult met ons ook geloven in de toekomst van een eendrachtig, zich vernieuwend Europa en bruggen trachten te slaan over de kleine re en gTotere diepten heen, die nog schei den daar waar een verbinding zou kunnen bestaan. Uw komst in ons midden is een verblijdend teken van toenadering in een geest van vriendschap en verbondenheid". Tenslotte bracht de Koningin een heildronk uit op de president en op het Oostenrijkse volk. In zijn antwoord zei president Scharf naar Nederland te zijn gekomen om te ge tuigen van de Oostenrijkse vriendschap en waardering voor land en koningshuis. Hij bracht de Nederlandse offers, verliezen en leed in de strijd om de vrijheid in herin nering en zei zeer geïmponeerd te zijn over de wederopbouw van ons land „Men sen, die vrijheid en democratie als grote idealen zien, bewonderen de Nederlandse moed en vasthoudendheid in tijden van gevaar en beproeving", aldus dr. Scharf. Hij releveerde de Nederlandse gastvrij heid voor de Oostenrijkse jeugd in tijden van nooddruft en de dankbaarheid en vriendschap, die daardoor zijn ontstaan. De opmerkingen van de Koningin over de aloude culturele en wetenschappelijke ban den beamend, herinnerde de president aan de Leidse medicus Gerard van Swieten, die de Weense medische hogeschool sticht te. Voorts roemde hij de vele Nederlandse meesters, wier werken in Oostenrijkse mu sea te zien zijn. Maar Oostenrijk voelt zich niet alleen door de cultuur en de zin voor vrijhheid en verdraagzaamheid met Nederland verbon den, zei hij. Ofschoon onze landen nu tot twee verschillende Europese economische blokken behoren, geloven beide aan de toe komst van een verenigd Europa. Dr. Scharf zei met de Koningin te hopen, dat het aan de Nederlandse en Oostenrijkse staatkunde zal gelukken te verenigen wat thans nog gescheiden is en ontbrekende verbindingen tot stand te brengen. „Ik hoop, dat mijn bezoek de betrekkingen verder zal verbeteren en als een teken van goede wil voor betere verstandhoudingen tussen landen en volken opgevat zal wor den", zo besloot dr, Scharf, die daarna een heildronk uitbracht op de koninlijke familie en het Nederlandse volk. PARIJS (Reuter) De Parijse effecten beurs werd dinsdagmiddag in allerijl ont ruimd nadat een telefoontje was ontvangen met de mededeling dat een bom in het ge bouw was verborgen. Een ingesteld onder zoek leverde echter geen resultaat op. Op 4 april ontplofte in het beursgebouw een plastic bom, waardoor enige personen wer den gewond en grote schade werd aange richt. Sindsdien is voor het betreden van het gebouw een bijzondere vergunning nodig, doch de controle is de laatste tijd enigszins verslapt. LONDEN (UPI) De Britse Labour- partij heeft gisteren een motie van wan trouwen tegen de conservatieve regering ingediend, wegens het toestaan van een Brits vlootbezoek aan Portugees Angola. Labour is van mening dat het bezoek in het licht van de jongste gebeurtenissen in Angola had moeten worden afgelast. De regering heeft dit geweigerd, zodat het 1700 ton metende fregat Leopard zich momenteel in de haven van Loeanda, An gola's hoofdstad, bevindt. De socialistische stap betekent dat het debat over buitenlandse zaken dat van daag in het Lagerhuis begint, van de zijde van Labour zal uitlopen op een krachtige aanval op het Britse buitenlandse beleid. Een van de punten zal verder zijn de vraag wat de ministers hebben afgeweten van de invasie op Cuba. Volgens vele so cialistische afgevaardigden heeft de Brit se regering Amerika hierin te zeer op de voet gevolgd. In hetzelfde kamp zou men zich ook onbehaaglijk voelen door de wij ze waarop de regeringspolitiek inzake Laos en Kongo zich heeft ontwikkeld. Het debat over'al deze kwesties zal twee dagen du ren. Verwacht wordt, dat er fel zal wor den gestreden voordat de stemming op donderdag zal plaatshebben. AAtlKOMDIGIHGEn znBESCHOUWIHGEN HILVERSUM I. 402 meter 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00-24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en over weging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de Vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gewijde muziek. 12.00 Middagklok-noodklok. 12.04 Lichte muziek. 12.25 Voor de boeren. 12.35 Land- en tuinbouw-mede- delingen. 12.38 Lichte muz. 12.50 Staatsiebezoek. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Pianospel. 13.40 Volksliederen met gitaar. 14.00 Amus. muziek. 14.25 Gram. 15.40 Vocaal kwart, en piano. 16.00 Vekenningen in de Bijbel 16.20 Kamermuziek. 16.55 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursberichten. 17.45 Metropole-orkest. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Kamermuz. 18.50 Sociaal pers pectief, lezing. 19.00 Nws. en Weerber. 19.10 Op de man af, praatje 19.15 Pianorecital. 19.30 Radio krant. 19.50 Polit. lezing. 20.00 Promenade ork., koor en sol. 20.50 Nieuw Guinea en wij, gesprek. 21.05 Lichte muz. 21.25 Gram. 21.50 Periodieken Parade. 22.00 Orgelconcert. 22.30 Nieuws en SOS- ber. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespr. 23.00 Gram. 23.30 Een langspeelplaat uit de Kerk van het Oosten, lezing. 23.5524.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 800 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Gram. 11.45 Het Continent van de dollar, lezing. 12.00 Tiroler muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmeded 12.33 Gram. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nws meded. en beursber. 13.30 Dansork. en sol. 14.00 Viool en piano. 14.30 Cabaret. 14.50 Volksliedjes. 15.10 Voordracht. 15.30 Gram. 16.00 Gram. 16.30 Lichte muz. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram 17.40 Staatsiebezoek Bondspresident van Oosten rijk. 17.50 Regeringsuitzending: Serie: kies een loopbaan bij het onderwijs. III. P. Tjeerdsma. vertegenwoordiger van het centraal overleg van de drie vakcentrales van werknemers, spreekt over de functie van leraar bij het lager technisch onderwijs. 19.00 Nws. 18.15 Voor de jeugd. 18.30 Lichte muz. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gevar. progr. 19.55 Ronde van Nederland. 20.00 Nws. 20.05 Lezing over Gustav Mahler. 20.15 Gram. 22.00 Jazz. 22.30 Nws en beursber. van New York. 22.45 Act. 23.00 Sportact. 23.10 Discotaria. 23.55— 24.00 Nws BRUSSEL 324 meter 12.00 Nws 12.02 Amus. ork. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.50 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Kamermuz. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen 16.06 Franse les. 16.21 Kamermuz. 16.45 Kinder koor. 17.00 Nws. 17.15 Voor de kinderen. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Sportkroniek. 19.00 Nws. 19.40 Schoolwedstr. 19.50 Polit lezing. 20.00 Voor de vrouw. 21.00 Zangrecital. 21.30 Boekbespr. 2152 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Radio-Universiteit. 22.35 Volksmuz. 22.5523.00 Nws. VOOR WOENSDAG KRO: 17.0017.30 Schoolzangwedstr. NTS: 20 Ui Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Act. 20.30 Rei zen door Nederland. 20.50 TV-film. 21.15 Docu mentair progr. Daarna: NTS: Staatsiebez. bonds president van Oostenrijk. Daarna: Ronde van Nederland. DONDERDAG NTS: 20.00 Journaal. KRO: 20.20 In woord en beeld. 20.30 Documentair programma. 20 45 Kunst kroniek. 21.10 Zwarte kant. toneelstuk Daarna NTS: Staatsiebezoek Bondspresident van Oosten rijk. Daarna: Ronde van Nederland.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 11