Eerste Kamer kraakt harde noten over loonpolitiek en „vijfdaagse" m Neo-Silvikrin I 'xi Roxy?...ja, ROXY Verplichte voor alle w.a.-verzekering motorrijtuigen Ook de verzekeraar kan men rechtstreeks aanspreken Tweede Kamer aanvaardt Boswet 6 Bewindslieden hebben samenspel met bedrijfsleven niet goed gespeeld Apeldoorns raadslid bij het stropen betrapt MET ROXY BENT U BETER UIT! WETSVOORSTEL INGEDIEND Amsterdammer saneert Rotterdams marktwezen Dagbladjournalisten en werktijdverkorting Tweede Kamer akkoord met mijnbouw op Nieuw-Guinea Gemeenten mogen het kappen van bomen op erven verbieden i WOENSDAG 17 MEI 1961 13 PAS HIER VOOR OP! de biologische haarvoeding! Nederlandse student mag jaar in V.S. studeren Zo'n picknick heeft 'n sportieve charme - voor jong en oud, voor iedereen. De mand zit mudvol met heerlijkheden... en natuur lijk is Roxy van de partij 1 Roxy - de sigaret die nérgens weg te denken is Kort nieuws WEEKABONNEMENTEN Examens De loonpolitiek, de verkorting van de werktijd, de kinderbijslagverzekering en de emigratiepolitiek vormden de belangrijkste onderwerpen die de Eerste Kamer dinsdag heeft besproken bij de behandeling van de begroting van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Er kwamen echter ook nog tal van andere onderwerpen aan de orde, zoals het ernstige verpleegsterstekort, dat volgens dr. Q u e r i d o (P.v.d.A.) mensenlevens kost. Van verscheidene kanten werd ook bezorgdheid geuit over de toenemende pendelen van Nederlandse arbeiders uit het grens gebied naar Duitsland. Toch meende mr. Regout (K.V.P.) dat er op dit punt geen reden voor paniek is. Betoogd werd, onder meer door prof. Witte- v e e n (V.V.D.) dat men de arbeiders die wensen te pendelen, niet in hun vrij heid mag beknotten. Ten aanzien van het emigratiebeleid pleitten verscheidene Kamerleden voor een zekere afremming. De Kamerleden die over de gedifferen tieerde loonpolitiek spraken, waren vrijwel zonder uitzondering van oordeel dat het hierbij om een subtiel samenspel tussen de regering, het bedrijfsleven en de Stich ting van de Arbeid gaat. Van verschillen de kanten werd de vertrouwenscrisis, wel ke tussen de regering en de stichting was ontstaan naar aanleiding van de onderhan delingen in de bouwsector, betreurd, maar men sprak er anderzijds zijn voldoening over uit dat deze vertrouwenscrisis ook weer is opgelost In het samenspel moet men elkaar ver trouwen, zo betoogde prof. De G a a y Fortman (A.R.) Voorts moet men vooral niets buiten elkaar om doen en ten slotte moet men elkaar voortdurend in de zaken kennen. Aldus gespeeld, en zo ge schiedde het in het verleden, is het stel sel een zegen voor ons land gebleken. Prof. De Gaay Fortman noemde het onjuist als men de gedifferentieerde loonpolitiek een vrije loonpolitiek noemt. De gedifferen tieerde loonpolitiek maakt het geschetste samenspel wel moeilijker. Dit laatste bleek ook de mening van prof. Witteveen te zijn. Wat het gebeurde in de bouwnijverheid betreft, had prof. De Gaay Fortman er begrip voor dat de bewindslieden bezwa ren hadden tegen de voorstellen die de partfjen waren overeengekomen, maar, zo voegde hij er aan toe: de voorstellen pas ten in de spelregels. Toen er dan ook vrij onverwacht een algemene aanwijzing kwam, deden de bewindslieden (minister Van Rooy en staatssecretaris Rooi vink) enigermate tekort aan de rechtszekerheid. In het stelsel past niet het uitvaardigen van een algemene aanwijzing in de ene maand en het intrekken in de volgende maand, en dergelijke handelwijze is dode lijk voor het samenspel, aldus prof. De Gaay Fortman, die het verder betreurde dat in het bouwbedrijf geen overeenstem ming mogelijk bleek te zijn zonder dat die algemene aanwijzing werd uitgevaar digd. Tot staatssecretaris Roolvink zei prof. De Gaay Fortman: loonpolitiek is niet door te drijven tegen het eenstemmige oordeel van het bedrijfsleven in. Natuur lijk heeft de regering een eigen verant woordelijkheid, maar de regering mag die Advertentie Eerst komt roosdan volgt haar uitval... daarna verhoornt de hoofdhuid... en kaalheid is het eind. Dit kunt u verwachten, als u niet bijtijds zorgt voor „bijvoe ding" van de hoofdhuid. NEEM NEO-SILVIKRIN! Siivikrin bevat in de juiste verhouding alle 18 natuurlijke opbouwstoffen, die ook üw haar nodig heeft. Vandaar dat niets zo helpt tegen roos en haaruitval als Neo-Silvikrinl Kuurflacon Neo-Silvikrin f 7.60 Voor de dagelijkse haarverzorging is er Silvikrin-Lotion (met of zonder vet) f 1.70 of f3.30 «•i Een 36-jarige Loenense landbouwer, te vens lid van de Apeldoomse gemeente raad is door de politie op heterdaad bij het stropen betrapt. Er werd de laatste tijd in de omgeving vrij dikwijls gestroopt, zodat de politie er een intensieve controle hield. Toen een van de Loenense jachtopzieners een strik met een reegeit ontdekte werden er posten uit gezet. De politie zag toen hoe het raads lid het gestrikte dier benaderde en met een mes de keel afsneed. Daarna legde hij 't kadaver op een kruiwagen en bracht het over naar de schuur van zijn in de na bijheid gelegen woning. In Loenen heerst over dit geval grote ontstemming, omdat de landbouwer een reegeit heeft gedood die drachtig was. De man is na verhoor, waarbij hij ook een an der geval van stropen toegaf, op vrije voe ten gesteld en zal dezer dagen voor de of ficier van Justitie worden geleid. niet gaan beleven zonder uitvoerig over leg met het bedrijfsleven. De heer Van Wingerden (PvdA) bleek op onderdelen wel waardering te hebben voor het beleid van de bewinds lieden aan Sociale Zaken, maar hij betwij felde of zij ten aanzien van de lonen en de werktijdverkorting wel het juiste be leid voeren. De heer Van Wingerden had voor de staatssecretaris een wat hij noemde „troostrijk citaat",: „Hij was half zo slecht als men zei en half zo goed als hij dacht". Buskruit en champagne De heer Van Wingerden citeerde ook nog: „Monniken wisten een heil bij elke ramp te stichten. Vond de een het bus kruit uit, de andere zorgde voor de cham pagne". Weliswaar heeft staatssecretaris Roolvink het buskruit niet uitgevonden, niettemin maakt hij graag van dit ont plofbare middel gebruik. Dat is te beden kelijker, omdat de champagne, die soms goede diensten zou kunnen bewijzen, niet altijd bij de hand is, aldus de heer Van Wingerden. Hij kon zich overigens voor een goed deel wel verenigen met het regeringsstand punt omtrent de werktijdverkorting, maar hij had geen waardering voor het tempo en de wijze waarop deze wordt verwezen lijkt. De heer Van Wingerden ontkende de eigen verantwoordelijkheid van de regering niet, maar hij verweet haar gebrek aan inzicht en een volstrekt ontbreken van een vaste lijn. Aan het samenspel hebben de bewindsleden heel wat laten ontbreken. De heer Middelhuis (KVP) was van me ning dat er in de tweede fase van de ge differentieerde loonpolitiek bepaald argu menten zijn aan te voeren voor een min dere detaillering en voor beperking van de aanwijzingen. De gedifferentieerde loonpo litiek heeft volgens hem niet tot de ram pen geleid die hier en daar waren voor speld. Ook de heer Middelhuis betreurde de vertrouwenscrisis die tussen de bewinds lieden en de Stichting van de Arbeid was ontstaan. Voor enige bezorgdheid ten opzichte van de werktijdverkorting zag de heer R e- g o u t (KVP) geen reden. Wel was hij van oordeel dat de regering heeft verzuimd bij het temporiseren van de invoering van de werktijdverkorting tijdig in te grijpen. De heer Van Mastrigt (CHU) die zich in grote vinen wel met het regerings beleid ten aanzien van de lonen en de werk tijdverkorting kon verenigen, sprak er zijn twijfel over uit of de regering wel voldoen de vertrouwen stelt in het bedrijfsleven. Intussen meende hij wel dat regering en bedrijfsleven niet steeds de juiste vorm hebben gevonden om het streven naar een gedifferentieerde loonvorming te doen sla gen. Ten aanzien van de arbeidstijdverkor ting geloofde de heer Van Mastrigt, dat deze misschien wel wat te snel is inge voerd. Twijfel over loonbeleid Prof. Witteveen (V.V.D.) bracht enige twijfel tot uitdrukking over de vraag of het tegenwoordige loonbeleid op den duur zal kunnen blijven bestaan. In dit verband vroeg hij zich af of de loonstij ging wel binnen de grenzen van het stel sel is gebleven. Loonstijging en produkti- viteitsstijging zijn weliswaar vrijwel in evenwicht gekomen, maar dat kwam vol gens hem, doordat de produktiviteit in 1960 sterk is toegenomen. Wat de regering door het niet toestaan van het openbreken van c.a.o.'s aan de werknemers heeft ont houden, geeft ze nu weer weg door het toestaan van de werktijdverkorting, aldus prof. Witteveen, die niet het optimis me van prof. De Gaay Fortman deel de dat de arbeidstijdverkorting geheel zal worden „inverdiend". Het tegenwoordige loonsysteem heeft, volgens prof. Witteveen, nog niet bewezen dat het de spanningen de baas kan blij ven. Ondanks alles lijkt de loonstijging in flatoir te werken. Prof. Witteveen meende dat de produktiviteit niet meer zo sterk zal stijgen omdat in menig geval de gren zen van het produktievermogen al zijn be reikt. Prof. Witteveen zei voorts nog dat de regering tijdig met een nieuwe huur verhoging zal moeten komen, in elk geval vóór de tweede fase van de gedifferen tieerde loonpolitiek op gang komt. De heren Van Bruggen (C.H.U.), prof. De Gaay Fortman (A.R.) en prof. W i ttevee n (V.V.D.) bleken het in grote lijnen eens te zijn over het vraag stuk van de kinderbijslag verzekering. Alle drie somden ongeveer dezelfde bezwaren op, maar zij meenden ook dat het moge lijk moet zijn voor die bezwaren een op lossing te vinden. Prof. De Gaay Fortman zou een kabinetscrisis in verband met de kinderbijslagverzekering niet helemaal verantwoord vinden. Vandaag antwoorden minister Van Rooy en staatssecretaris Roolvink. Het Amerikaanse Institute of Internatio nal Education dat onlangs van het Ford Motor Company Fund een schenking heeft ontvangen van 250.000 dollar teneinde een vijftigtal studenten uit de vrije wereld in staat te stellen een jaar aan een univer siteit in de Verenigde Staten te studeren, heeft besloten een dergelijk studieverblijf aan te bieden aan de Nederlandse student J. H. Burgers in Den Haag. De heer Burgers heeft, na het gemeente lijk gymnasium in zijn geboorteplaats Delft te hebben doorlopen, economie en rechten gestudeerd aan de universiteit van Amsterdam, waar hij in 1953 cum laude slaagde voor zijn doctoraal examen. De Nederlandse student zal zijn verblijf in de Verenigde Staten aangrijpen om de uitgebreide voorhanden zijnde documenta tie aldaar ten dienste van enige speciale aspecten van zijn verdere studies te be- Advertentie Alleen Roxy heeft het uiterst dunne Elfin papier. Zo geniet u meer van de beste tabakken uit Amerika. (Vervolg van pagina 1). Alleen dan als het rijtuig wordt gebruikt door iemand, die zich door diefstal of ge weldpleging van het voertuig heeft mees ter gemaakt (of het wordt gebruikt door iemand, wetende dat het door diefstal of geweldpleging is verkregen, zonder dat daarvoor geldige redenen zijn) behoeft de aansprakelijkheid niet te worden gedekt. In het ontwerp van wet zijn de bedra gen, waarvoor de verzekering tenminste moet gelden, niet genoemd. Zij zullen bij algemene maatregel van bestuur worden vastgesteld. Wel worden bedragen ge noemd in de Memorie van Toelichting. Daarin wordt gesproken van 100.000 per gebeurtenis voor bromfietsen en landbouw tractoren, 200.000 per gebeurtenis voor auto's en motorrijwielen en 250.000 per gebeurtenis voor vrachtauto's. Na de oorlog is getracht een oplossing te vinden voor het verplicht stellen van ver zekering tegen wettelijke aansprakelijk heid in Benelux-verband. De Belgisch-Ne derlands-Luxemburgse studiecommissie tot eenmaking van het recht heeft inder tijd een ontwerpverdrag aangeboden. Het werd op 7 januari 1955 in Brussel onderte kend. Een aanvullende overeenkomst werd op 3 juli 1956 in 's-Gravenhage onderte kend en tenslotte is in voorbereiding een gewijzigde vaststelling van het verdrag. Het verdrag is nog steeds niet geratifi ceerd. De parlementaire Benelux-raad heeft zich in januari van dit jaar intens bezig gehouden met de wettelijke vormgeving van de verplichte w.a.-verzekering. De ar- De chef B. D. van het Amsterdamse marktwezen, de heer C. G. de Vries is voorlopig voor de duur van zes maanden bij 't marktwezen in Rotterdam tewerk ge steld, om daar de noodzakelijk gebleken sanering ter hand te nemen. Het „uitle nen" van de heer De Vries is gebeurd op verzoek van het gemeentebestuur van Rot terdam. Zoals bekend is, heeft onlangs de direc teur van het marktwezen in de Maas stad ontslag genomen nadat reeds twee van zijn functionarissen waren geschorst in verband met misstanden op de Rotterdam se markten. De kringraden van de NJK, KNJK en PCJK hebben gisteren in Utrecht gezamen lijk een ontwerp-aanvulling van de CAO- dagbladjournalisten betreffende werktijd verkorting behandeld. De ontworpen rege ling die slechts tot 1 januari van kracht zou zijn, omdat dan de geldende CAO af loopt, kent in beginsel één extra vrije dag per vier weken toe. De kringraden hebben bij meerderheid van stemmen een motie aangenomen waarin zij verklaren de rege ling te aanvaarden, zij het onder protest. De bij de ontwerp-aanvulling behorende toelichting is in de motie verworpen we gens daarin vervatte interpretatieve be perkingen. tikelen 1 tot en met 16 in het Nederlandse ontwerp bevatten dezelfde bepalingen als de artikelen 1 tot en met 13 in het Belgi sche ontwerp. De andere artikelen zijn niet gemeenschappelijk. Bij de aanvaarding van het ontwerp kan men bezwaarlijk stellen, dat de Benelux- landen bijzonder vooruitstrevend zijn. Bij na alle Europese landen zijn reeds voor gegaan. Slechts in Spanje, Portugal en Ita lië kent men de verplichte w.a.-verzeke ring nog niet. Een bijzonderheid van de wettelijke re geling is dat de benadeelde niet alleen de aansprakelijke bestuurder, maar ook diens verzekeraar rechtstreeks kan aanspreken. Dat is vooral van belang indien de be stuurder zich financieel in een weinig roos kleurige toestand bevindt, bijvoorbeeld in staat van faillissement. U itzonderingen Hoewel er sprake is van verzekerings plicht, bestaan er toch drie categorieën, waarvoor een uitzondering mogelijk is. In de eerste plaats geldt een vrijstelling voor de staat, die nu eenmaal in verband met de grote omvang van zijn bezittingen en de grote spreiding van zijn risico's geen verzekeringen pleegt te sluiten. In de twee de plaats kan bij algemene maatregel van bestuur vrijstelling worden ver leend ten aanzien van handwagens met hulpmotor en dergelijke, vrij ongevaarlij ke motorrijtuigen. Tenslotte kunnen ook zij die tegen het sluiten van verzekeringen gemoedsbezwaar hebben, vrijstelling ver krijgen. Hoe moet nu een slachtoffer van een door een „gemoedsbezwaarde" aan zijn schadevergoeding komen? In het ontwerp van wet is de instelling van een waar borgfonds motorverkeer voorzien. Dit waarborgfonds zal schadeloossteling toe kennen: a. indien de aansprakelijke persoon we gens gemoedsbezwaren is vrijgesteld, b. als de aansprakelijke persoon onbe kend blijft of zijn verzekeringsplicht niet is nagekomen, c. als de bestuurder het motorrijtuig heeft gestolen, d. als de verzekeraar in geval van on vermogen verkeert. In al deze gevallen zal de benadeelde eerst moeten trachten zijn verhaal te zoe ken op de aansprakelijke persoon zelf. Pas indien dit niet lukt, kan hij zich tot het waarborgfonds wenden. Het waarborgfonds wordt gevoed door bijdragen uit de verzekeringspremies. Het heeft een bijzondere kas voor de regeling van de ongevallen, veroorzaakt door hen die wegens gemoedsbezwaren van de ver zekering zijn vrijgesteld. Wie namelijk vrijgesteld wordt van de verzekering we gens gemoedsbezwaren, wordt wel ver verplicht jaarlijks een bedrag in de specia le kas van het waarborgfonds te storten. Een commissie van toezicht op het waar borgfonds wordt in het leven geroepen. Ze bestaat uit vier leden, aan te wijzen door de regering, twee leden, aan te wijzen door de verzekeringsmaatschappijen en twee leden, aan te wijzen door organisa ties die geacht kunnen worden de verze kerden te vertegenwoordigen. De controle op de nakoming van de ver zekeringsplicht verschilt naar gelang van het feit, of het motorrijtuig getekend is of niet. In het eerste geval bestaat reeds een centrale registratie der betrokken mo torrijtuigen. Daarvan kan bij de controle gebruik worden gemaakt door de verzeke raar te verplichten het sluiten en beëin digen van verzekering aan de registreren de instantie door te geven. De bestuurders van motorrijtuigen die geen kenteken dra gen (bromfietsen, landbouwtractoren) zul len daarentegen zelf een bewijsstuk van de verzekering bij zich moeten hebben. Het niet nakomen van de verzekerings plicht wordt met hechtenis en boete be dreigd. Daarnaast kan ontzegging van de rijbevoegdheid voor een bepaalde tijd wor den opgelegd, alsmede de verplichting tot storting van een bedrag van drieduizend gulden in het waarborgfonds motorver keer. Hoofdredacteur. Tot hoofdredacteur van de „Amigoe di Curasao" zal benoemd worden de heer A. J. M. H. de Mug, thans chef-redacteur van het in Den Haag ver schijnende katholieke dagblad „Het Bin nenhof". De heer De Mug volgt de heer F. L. L. Verhorst op als hoofdredacteur. Vaststelling streekplan. Er is een nota van wijziging verschenen op de Wet Ruim telijke Ordening, waarbij het vaststellen van een streekplan in handen van Provin ciale Staten wordt gelegd in plaats van in handen van Gedeputeerden. Daarnaast is echter bepaald, dat in spoedeisende ge vallen Gedeputeerde Staten een streekplan kunnen vaststellen of herzien. Eervol ontslag. Op zijn verzoek is dr. N. A. C. Slotemaker de Bruine, laatstelijk consul-generaal te Kaapstad, eervol ont slag uit de buitenlandse dienst verleend. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft met bijna al gemene stemmen het wetsontwerp aange nomen tot het sluiten van een overeen komst met vier particuliere maatschappij en voor de opsporing en ontginning op Nieuw-Guinea van ijzer, nikkel, kobalt, chroom, mangaan, pyriet, platinametalen en goud- en zilverhoudende ertsen of mi neralen. Alleen de vertegenwoordiger van de communistische fractie stemde tegen. In het algemeen toonde men zich ver heugd over de inschakeling van particu lier initiatief bij de ontwikkeling van Nieuw-Guinea. De Oostbomeo maatschap pij in Amsterdam, Wm. H. Müller en co. in Rotterdam en de United States Steel Corporation in Pittsburg, zullen voor het beoogde doel een aparte n.v. oprichten die wordt gevestigd in Den Haag, omdat de onderneming overwegend Nederlands is. De n.v. krijgt voor 75 jaar de beschik king over een aantal te exploiteren terrei nen op Nieuw-Guinea. Eventueel zullen de ertsen daar worden verwerkt. Voor de eco nomische ontwikkeling van het land is de nieuwe mijnbouw van groot belang, vooral na de teleurstellende olie-ontginning. De Tweede Kamer zal op 30 mei weer bijeenkomen ter behandeling van de nota over de ruimtelijke ordening (de ontwikke ling van het westen en overig Nederand). oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Amsterdam. (Gem. Un.). Gepromoveerd op een proefschrift getiteld „Het werk van Arthur van Schendel" tot doctor in de letteren en wijsbe geerte de heer F. W. van Heerikhuizen. Promo tor was de hoogleraar in de Nederlandse letter kunde en taalbeheersing aan de Universiteit van Amsterdam prof. dr. G. Stuiveling. Leiden. Geslaagd voor het kandidaatsexamen westerse sociale wetenschappen mej. E. J. Ober te Bloemendaal. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft, ter bewaring van het Nederlandse bosbezit, zonder hoofdelijke stemming de nieuwe Boswet aangenomen, nadat de regering nog enige wijzigingen had aangebracht, waardoor een aantal amendementen kon worden ingetrokken. De gemeenten blij ven bevoegd een kapverbod te leggen op bomen in tuinen en op erven. In de nieuwe Boswet is tenslotte vast gelegd dat de bevoegdheden van de ge meenten en de provincies door de Boswet slechts in zoverre worden beperkt dat zij geen regelen mogen stellen ter bewaring van: a) Wegbeplantingen en eenrijige beplan tingen op of langs landbouwgronden, voor zover bestaande uit populieren of wilgen. b) Vruchtbomen en windschermen om boomgaarden. c) Fijnsparren, niet ouder dan 12 jaar, be stemd om te dienen als kerstbomen. d) Kweekgoed en voorts in het algemeen bossen die deel uitmaken van bos- bosbouwondernemingen en als zodanig bij het bosschap geregistreerd staan. Een amendement van de heer Den H a r t o g (V.V.D.) om ook bomen op erven en in tuinen aan de bevoegdheden van de gemeenten te onttrekken, werd met 35 tegen 91 stemmen verworpen. Van de P.v.d.A., P.S.P. en C.P.N. stem den alle leden tegen, de S.G.P.-fractie stemde voor. De overige partijen waren verdeeld. Van de K.V.P. stemden 13 leden voor en 30 tegen, van de V.V.D. 11 voor en 6 tegen, van de C.H.U. 7 voor en 5 tegen, van de A.R. 2 voor en 8 tegen. Zoals reeds gezegd is, zullen de gemeen- juni 1954 aan de regeringen der drie lan- ten niet het kappen mogen verbieden van bomen die deel uitmaken van bosbouw- ondernemingen, die geregistreerd zijn bij het bosschap. Ter bescherming van de kleine bosjes wilde mej. S c h i 11 h u i s (P.v.d.A.) die registratiebepaling laten ver vallen en in het algemeen vaststellen dat de gemeenten geen kapverbod mogen leg gen op houtopstanden die een aaneenge sloten oppervlakte van 5 hectare beslaan. Bij zitten en opstaan werd het amende ment verworpen. Alleen P.v.d.A. en P.S.P. stemden voor. Indien een eigenaar door een kapverbod schade lijdt die redelijkerwijze niet of niet geheel te zijnen laste behoort te blijven, wordt een naar billijkheid te bepalen schadevergoeding toegekend. Alleen de P.v.d.A. zou een „tegemoetkoming" in de schade voldoende hebben gevonden. In geval van een krachtens een provin ciale of gemeentelijke verordening opge legd kapverbod, is beroep mogelijk bij de Kroon. i

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 13