I NIEUWE EERSTE NEDERLANDSCHE mm Macmillan langzaam aan naar poging tot toetreding DE BEURS Per Saldo Nieuwe Wereldbanklening op Nederlandse markt Koers Volkswagen boven DM 1000 Raiffeisen-Bank had een goed jaar Geldmarkt merkt niets van inkrimping liquiditeit Bedrijfswinst Thomassen Motoren scherp gedaald Lagere transatlantische luchtvrachttarieven SCHEEPVAARTBERICHTEN I WOENSDAG 17 MEI 1961 17 5 V*''5' V Groot 50 min, 4l/z Britse handelsbalans veel verbeterd ENGELAND EN DE EEG Hoger dividend en emissie Rademakers KSG-ministers voelen niet veel voor nieuwe oprichting Ruhrkartel DE WEEKSTAAT Deviezenvoorraad daalt door schuldaflossing Hallstein sprak met president Kennedy im Advertentie i I'1 - v .y Het plan dat de voorzitter van het Pro testants-Christelijke Werkgevers-Verbond, de heer A. Borst Pzn., op de jaarvergade ring van dat verbond heeft gelanceerd, is belangwekkend genoeg om nader bestu deerd en uitgewerkt te worden. Volgens de heer Borst zou de regering in nauwe samenwerking met de S.E.R. en het Cen traal Plan-Bureau moeten komen tot het aangeven van de mate waarin de Neder landse produktie binnen een bepaald tijd vak moet groeien. Het bedrijfsleven zou zich dan op de zo aangegeven doelstellin gen moeten richten en de S.E.R. zou als „waakhond" moeten fungeren en „aan slaan" bij al te grote afwijkingen tussen plan en praktijk. Op het eerste gezicht is het voorstel niet onaantrekkelijk. Uit een oogpunt van con junctuur- en structuurpolitiek zou een der gelijk plan, uitgebreid met een aangepas te fiscale en monetaire politiek, stabilise rend op de volkshuishouding kunnen wer ken. Knelpunten zouden van te voren kun nen worden aangegeven en men zou reeds bij voorbaat kunnen pogen met vereende krachten tot oplossingen te komen. Maar men moet de betekenis van een dergelijk plan ook niet overschatten. Voor spellen is in de economie zoals overal niet gemakkelijk; het Centraal Economisch Plan is er ook nog al eens naast. Het be drijfsleven dwingen om zich aan het plan te houden is principieel onverenigbaar met het wezen van de vrije ondememingswijze produktie die onze maatschappij kenmerkt. Maar ook al zou 't bedrijfsleven vrijwillig alle zeilen bijzetten om de plandoelen te bereiken, dan nog blijft het grote bezwaar van nationale plannen, vooral bij kleine landen, dat hun uitvoering licht verstoord kan worden door het gebeuren in het bui tenland. Terecht heeft de heer Borst er daarom op gewezen dat overleg met E.E.G. en in het Atlantisch kader moet plaats hebben. Het lijkt de aangewezen wég om dóér mee te beginnen. Een syndicaat van Nederlandse banken onder de leiding van de Nederlandsche Handel-Maatschappij, n.v. zal binnenkort overgaan tot publieke uitgifte a pari op de Nederlandse markt van een 4pet. twin tigjarige obligatielening, groot 50.000.000, ten laste van de International Bank for Reconstruction and Development. De betreffende overeenkomst tussen de international bank en het syndicaat is he den te Amsterdam getekend, waarbij voor de debitrice optrad de heer Eugene R. Black, president van de International Bank, die daartoe gistermorgen naar Am sterdam was overgekomen. Het propectus zal deze week verschijnen. Dit wordt de derde guldenslening van de internationale bank. In 1954 en in 1955 werden hier te lande uitgegeven twee 3'/, pet. obligatie leningen, elk groot 40.000.000. LONDEN De Engelse handelsbalans over april toont thans een nadelig saldo van 24 miljoen pond, het laagste in twee jaar en slechts een derde van dat over maart. Er was sprake van toenemende uit voer en een scherpe daling van de in voer, hoewel deze laatste beïnvloed is door de havenstaking, welke namelijk de in voer meer heeft beïnvloed dan de uitvoer. De noodmaatregelen welke Selwyn Lloyd, de kanselier van de Schatkist, achter de hand houdt om eventueel de binnenlandse vraag te remmen en de export te prikke len, zijn waarschijnlijk voorlopig niet no dig. Tot het lage nadelige saldo hebben bijgedragen de verkoop van het oceaan schip Empress of Canada en van een oor logschip aan India, welke samen 12 mil joen pond opbrachten. ADVIESKOERSEN BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bank papier geldend in Amsterdam luiden: Engelse pond 10,0410,14. Amerikaanse dollar 3,573,61, Canadese dollar 3,61 3,66, Franse frank (100) 73,3073,80, Bel gische frank (100) 6.997,04, Duitse mark (100) 90,2090,70, Zweedse kroon (100) 69,1070,10. Zwitserse frank (100) 82,95 83,45, Italiaanse lire (10.000) 57,5059,50, Deense kroon (100) 51,5052,50, Noorse kroon ƒ100) 49,8550,85, Oostenrijkse schilling (100) 13,8013,90. Portugese es cudo (100) 11,95-^12,10, Spaanse peseta (100, grote coupures) 5,976,12. (Van onze correspondent) LONDEN. Premier Macmillan heeft gisteravond in het Lagerhuis in antwoord op vragen gezegd, dat het een „verschrikkelijke fout" zou zijn, indien formele onder handelingen over Engelands toetreding tot de gemeenschappelijke markt zouden mis lukken. Niet vergeten mag worden dat Engeland zich reeds eenmaal aan de steen heeft gestoten, toen het Britse voorstel inzake een Europese Vrijhandelszone vooral op verzet van Parijs stuitte. Macmillan zei dat het mogelijk is dat Engeland als volledig lid wordt toegelaten, zij het met inachtneming van een protocol in verband met zekere overwegingen. Zoals men weet houdt Engeland een slag om de arm wegens de voorkeurstarieven van het Britse Gemenebest, welke vrije invoer van landbouw- produkten uit het Gemenebest verzekeren. Macmillan heeft wat de Europese markt betreft te kampen met een zekere tegen stand en aarzeling niet in het minst in zijn eigen partij. Ook het kabinet schijnt nog niet helemaal voor het denkbeeld ge wonnen. Aan de andere kant zou Engeland geen beslissende- stap kunnen doen zonder de overige leden van EVA, de Europese Vrijhandelsassociatie, te raadplegen. Bo vendien hangt het van de „zes" af wan neer en onder welke voorwaarden zij En geland als lid willen omhelzen. Zij stre ven uiteindelijk naar de verwezenlijking van de Verenigde Staten van Europa. Voor Engeland was tot voor kort namelijk het economische motief voor aansluiting be langrijker dan het politieke. Volgens de oude, langzaam stervende Britse opvatting is het vasteland van Euro pa nog altijd een politiek wespenest en een vat vol tegenstellingen waar Engeland zich zoveel mogelijk buiten dient te houden om uit zelfbehoud een tegenwicht te vor men in geval van nood. Sommigen, Enge lands verzwakte positie sinds de oorlog er kennende, klemden zich in de Eisenhower- periode vast aan de zogenaamde speciale band tussen Engeland en de Verenigde Sta ten, zoals deze in de oorlog is gegroeid. Kennedy, die ruimer denkt, voelt weinig voor een dergelijke relatie. Hij wil De Gaulle de hand reiken en er het Angel saksische onderonsje aan opofferen. Kennedy en Macmillan trachten daarom thans de gehele Atlantische eenheid stevi ger te grondvesten, waarbij de kloof tus sen Engeland en het vasteland misschien van lieverlede zal worden gedempt. In elk geval heeft Kennedy tegenover Macmillan duidelijk gemaakt dat Engeland zo spoe dig mogelijk het zijne zal moeten doen om de Europese splitsing op te heffen. Mac millan was van de noodzaak hiervan reeds overtuigd sinds de mislukking van het top- gesprek in Parijs van juist een jaar gele den. Nu Kennedy wat dit betreft achter hem staat, en deze ook De Gaulle zal trachten te beïnvloeden, is het proces van aanpappen met het vasteland zich, zoals uit de dagelijkse uitspraken in Londen blijkt, bezig te versnellen. Veelbetekenend gewaagde Macmillan dezer dagen van de grote kans welke thans geboden wordt door de toeschietelijker houding van de Verenigde Staten inzake een beter gefun deerde geallieerde samenwerking. In de Engelse openbare mening is duidelijk een kentering waar te nemen ten gunste van hen die de sprong naar Europa willen wa gen. (Van onze correspondent) BONN Op de beurs te Frankfurt zijn de Volkswagenaandelen met een nomi nale waarde van 100 mark en een uitgifte- koers van 350 gisteren voor 't eerst ge noteerd voor een koers, die boven de dui zend lag. Nadat er volkswagenaandelen bij 1005 waren verhandeld, daalde bij het toe nemende aanbod de koers enigszins en be droeg aan het einde van de beurs 990. Dat betekent dat de Volkswagenaandeel houder, die anderhalve maand geleden zijn aandeel voor 350 mark kocht, thans 640 mark heeft verdiend. Alleen de aandeel houders, die hun stukjes vol hebben be taald dat wil zeggen geen gebruik heb ben gemaakt van de rabatten van tien en twintig percent, die aan lagere inkomens groepen waren toegestaan kunnen hun aandelen vrij verkopen. De „rabatkopers" mogen dat pas over twee jaar. Zij kunnen die termijn verkorten door onmiddellijke terugbetaling van het toegestane rabat, hetgeen thans uiteraard veelvuldig wordt gedaan. Volgens experts zal de koers van de Volkswagenaandelen nog verder stijgen. Zij wijzen erop dat Daimler-Benz aandelen voor 2900 mark worden verhandeld. Het Metaalbedrijf Rademakers n.v. stelt voor het dividend over 1960 te bepalen op 8 °/o (7 °/o) op de gewone aandelen. De vennootschap zal binnenkort overgaan tot de uitgifte a pari van nominaal 750.000 gewone aandelen, gerechtigd tot de helft van het dividend over 1961 en ten volle tot dat over volgende boekjaren, uitslui tend voor houders van claims van de gewone aandelen in de verhouding van nominaal 500 nieuw aandeel op nominaal 1500 uitstaand kapitaal. In Utrecht is gisteren de algemene ver gadering van de Coöperatieve Centrale Raiffeisen-Bank gehouden. Zowel de aan gesloten banken als de centrale bank hebben een zeer goed jaar achter de rug. Prof. dr. G. Minderhoud, voorzitter van het bestuur van de Centrale Bank, deel de mede, dat de Boerenleenbanken de ge hele aanwas van spaargelden en zelfs nog iets meer in eigen kring hebben kunnen uitzetten. De spaargelden namen bij de Boerenleenbanken ook in 1960 weer flink toe, namelijk met 215 miljoen gulden. De bedrijfsresultaten van de aangeslo ten banken en de Centrale Bank stemmen tot volle tevredenheid. De batige saldi over 1960 waren groter dan zij ooit tevoren zijn geweest. Nadat de verschuldigde vennoot schapsbelasting in rekening is gebracht, resulteert bij de Boerenleenbanken een bedrijfsoverschot van 10 miljoen en bij de centrale bank van ruim 3,5 miljoen. Overeenkomstig de grondslagen van de Raiffeisenbanken worden deze overschot ten geheel aan de reserves toegevoegd. Naar de mening van drs. R. Manschot, directeur van de Centrale Bank, die voor de algemene vergadering een inleiding hield, is het optreden van de handelsban ken op de spaarmarkt, waardoor de spaar der in de commerciële sfeer wordt getrok ken, niet in het belang van de spaarders te achten. De echte spaarder is voor alles gebaat bij een solide beheer van zijn spaar gelden, zo zei hij. De ministerraad van de E.G.K.S. heeft gisteren in Luxemburg bij een eerste be schouwing van Westduitse voorstellen voor een herziening van de anti-kartelbepalin gen van het verdrag een zeer voorzichti ge houding aangenomen tegenover het Westduitse plan dat 't mogelijk moet ma ken dat er aan de Ruhr weer een een heidskartel voor de verkoop van kolen komt. Vooral van Nederlandse zijde voelt men niet veel voor dit plan. De Westduitse staatssecretaris Westrick verklaarde aan het slot van de gedachten- wisseling, dat hij voor de volgende bijeen komst van de Ministerraad, op 20 juai, een gewijzigd voorstel zal indienen, waarin re kening wordt gehouden met de opmerkin gen die de ministers en de Hoge Autoriteit hadden gemaakt. Het jongste Duitse voor stel wil de mogelijkheid openen dat de Hoge Autoriteit in geval van diepgaande wijziging in de kolenafzet een centrale ver kooporganisatie toestaat, zij het onder be paalde voorwaarden waarvan controle door de Hoge Autoriteit en sanering van de kolenindustrie de voornaamste zijn. De Franse minister van Handel en Industrie, Jeanneney stelde als bezwaar tegen de Duitse voorstellen dat ze te weinig alge meen waren. In het officiële communiqué is voorts verklaard dat de ministers ten aanzien van de coördinatie van de energiepolitiek der zes landen hebben besloten om aan het begin van elk jaar een energiebalans te laten opmaken. Aan de hand daarvan kun nen in de eerste maanden van elk jaar eventueel aanpassingsmaatregelen worden getroffen. Uit de weekstaat van de Nederlandsche Bank per 15 mei blijkt, dat de eerder be kend gemaakte aflossing door de staat van leningsschuld aan Amerika 82 min. heeft plaatsgevonden. De deviezenvoorraad is met 73 min gedaald tot 707 min, zo dat er uit anderen hoofde een deviezenaan- was is geweest van 9 min. Daar de goudvoorraad ongewijzigd bleef op 5.252 min, is de totale goud- en devie zenvoorraad thans 5.959 min. Ondanks voormelde betaling is het sal do van de schatkist met 57 min gestegen tot ƒ367 min, waaruit volgt, dat het beta lingsverkeer met de staat 139 min aan de markt heeft onttrokken. Tegenover dit bedrag stonden weinig marktverruimende factoren. Naast bovengenoemde 9 min uit deviezen, kwamen ƒ25 min in de markt door inkrimping van de chartale circula tie. De stand hiervan is thans 4.795 min. Daar nog 6 min afvloeide naar de reke ning „andere ingezetenen", waarvan de stand tot 177 min is gestegen, teerden de banken 114 min in op hun tegoed bij de Nederlandsche Bank, hetwelk tot 779 min is gedaald. Er blijft derhalve nog altijd een surplus bestaan ten opzichte van het verplicht aan te houden kasreservegemid- delde. De geldmarkt heeft van de inkrim ping van de liquiditeit der banken niets ge merkt. De markt blijft ruim. De daggeld- rente bleef ongewijzigd driekwart percent. Vooral in de eerste helft van 1960 zijn de lopende orders niet voldoende geweest om alle afdelingen van de n.v. Motorenfabriek Thomassen in de Steeg, zoals de directie reeds tussentijds mededeelde, op volle ca paciteit te bezetten. In de tweede helft van het jaar trad echter een merkbare ver betering op. Het bedrijfsresultaat vóór afschrijving, doch na belastingen, daalde van 2,95 min tot 1,88 min. Na afschrij vingen was de bedrijfswinst 297.000 1.30 min). Inclusief andere resultaten ad in totaal 514.000 266.000) is de brutowinst vóór reserveringen 810.000 1,03 min). Na reservering resteert ter verdeling X98-O00 876.000). Hieruit wordt een van dertien tot twaalf percent verlaagd dividend voorgesteld, waarvan reeds zes pet. interim werd uitgekeerd. Voor 1961 is de directie niet pessimistisch gestemd. Indien de voortekenen niet be driegen, kan mede op grond van de huidige orderportefeuille worden verwacht, dat de omzet over 1961 hoger zal zijn dan die over 1960. Aan een maatschappij behorende tot het Japanse Mitsui-concern verleende Tho massen licentie voor de fabricage en ver koop van onder andere gasmotoren. Aan een andere onderneming van dit concern droeg het Nederlandse bedrijf de ver tegenwoordiging van haar belangen in Japan en het Verre Oosten op. Belangrijke inkomsten zal Thomassen ontvangen aan door Mitsui verschuldigde licentierechten VERDEELDE MARKT De stemming was gisteren bij opening verdeeld voor de internationals. Philips lag flauw in de markt terwijl certificaten Hoog ovens goede belangstelling van kopers zijde ontmoetten. De handel bleef in alle hoeken binnen nauwe grenzen. Kon. Olie opende op 135,80. De aandelen werden ex tien pet stockdividend en ex 3,- slotdivi- dend 1960 verhandeld. De koers werd ge drukt door lokaal aanbod in stockdividen- In Montreal is maandagavond overeen stemming bereikt over nieuwe verminde ring der luchtvrachttarieven over de At lantische Oceaan. De kern van de overeen komst is de aanvaarding door de transat lantische luchtvaartmaatschappijen van een systeem van progressieve reducties der algemene vrachttarieven bij verschil lende ladingen van grote omvang. Krachtens de nieuwe regeling, zou bij voorbeeld, het tarief van een grote lading van New York naar Londen met niet min der dan 65 dollarcent worden verlaagd. Functionarissen van de I.A.T.A. (Inter national Air Transport Association) heb ben in Londen de verwachting uitgespro ken dat de transatlantische luchtvrachtta rieven drastisch zullen dalen als gevolg van de in Montreal bereikte overeenkomst. De nieuwe tarieven moeten eerst door de betrokken regeringen worden goedge keurd voor zij op 1 september tot maart 1963 van kracht worden. De bestaande ta rieven blijven tot 30 juni van kracht maar zullen verlengd worden totdat de regerin gen hun fiat aan de nieuwe hebben gege ven en deze kunnen worden gepubliceerd. De voorgestelde basistarieven voor luchtvracht per kg tussen Londen-New York vice versa, zijn: onder 45 kg 2,20 dol lar; van 45 tot 99 kg 1,52 dollar; 100 tot 249 kg 1,10 dollar; 250 tot 499 kg 90 dollar cent; 500 tot 999 kg 80 dollarcent; boven de 1.000 kg 72 dollarcent. De British Overseas Airways Corp. heeft inmiddels bekend gemaakt dat haar tarie ven met ingang van 1 september zullen worden verlaagd met bedragen van af 22 dollarcent voor kleine ladingen, tot 61 dol larcent voor ladingen van meer dan een ton. Walter Hallstein, de voorzitter van de Europese Executieve Commissie, heeft gis teren een onderhoud van een half uur ge had met president Kennedy. Na afloop werd een gemeenschappelijk communiqué gepubliceerd, waarin werd medegedeeld, dat Kennedy en Hallstein het er volledig over eens waren, dat de Europese integra tie-beweging van de gemeenschappelijke markt „de geleidelijke ontwikkeling van een werkelijke Atlantische gemeenschap aanvult en versterkt". Naar Hallstein na afloop van het bezoek aan verslaggevers mededeelde werd er „niet in bijzonder heden" gesproken over het vraagstuk van toetreding van Engeland tot de Euromarkt. zo zei Hallstein. Aagtedijk 16 v. Durban n. East-London. Aardijk 16 v. Galveston n. Beaumont. Abbekerk 16 v. Aden n. Suez. Abida 16 te Lulea verwacht v. Umea. Achilles 17 v. Rotterdam n. Bremerhaven. Acila 16 460 m. z.o. St. Helena n. Curagao. Acmaea 16 250 m. z.o. Port Sudan n. Gibraltar. Acteon 16 v. Curagao n. Punta Cardon. Adonis 16 te Puerto Cabello verw v. Willemstad. Alblasserdijk 16 te Antwerpen. Aldabi 16 te Antwerpen. Algenib 16 50 m. z. Ras Al Hadd n. Abouzenima. Algol 16 50 m. z.w. Ad.laide n. Aden. Alhena 16 te Santos verwacht v. Montevideo. Alioth 16 v. New York n. Montreal. Alkes 16 v. Mombasa n. Aden. Alkmaar 16 v. Lagos n. Curagao. Almkerk 17 te Tanga. Alphard 16 440 m. w. Landsend n. Montreal. Aludra 16 500 m z.z.w. Kp. Verd. eil. n. L. Palm. Ameland 16 te Curagao verwacht v. New York. Ammon 16 te Puerto Ordaz verw. v. Paramaribo. Ampenan 16 320 m. n.w. Azoren n. Genua. Amsteldiep 16 v. Kobe n. West-Australië. Amsteldijk 16 te Havana verwacht v. Rotterdam. Angolakust 17 te Lagos. Appingedijk 17 v. Rotterda mn. Bremen. Archimedes 16 v. Cristobal n. Curagao. Arendskerk 16 te Bremerhaven. Arkeldijk 17 te Le Havre. A verdijk pass. 16 Lissabon n. Marseille. Bali 17 te Vizagapatnam. Banda 16 340 m. o.z.o. Socotra n. Djibouti. Bawean 16 300 m. w. Minicoy n. Singapore. Bengalen 17 te Penang. Bengalis 16 ten anker Bahrein. Beninkust 18 te Lagos verwacht. Bennekom 16 v. Pampatar n. Matanzas. Blitar 16 60 m. n.n.w. Lissabon n. Marseille. Bonita 17 v. La Ceiba n. Charleston. Borneo 16 te Willemstad verwacht v. Cartagena. Breda 16 170 m. w.z.w. Landsend n. Willemstad. Calamares 17 te Guayaquil verwacht. Caltex Arnhem 16 40 m. n.o. Masira eil. n. Suez. Caltex Delfzijl 18 te Kopenhagen verwacht. Caltex Madrid 16 27 m. o.n.o. Algiers n. Pt. Said. Caltex The Hague 16 v. Immingham n. Bahrein. Casamance pass. 16 Finisterre n. Fecamp. Castor 17 te Kingston verwacht. Ceres 17 te Callao verwacht. Charis 16 v. Antwerp enn. Amsterdam. Chiron 18 te Paramaribo. Cinulia 15 335 m. n.n.o. Barbados n. Landsend. Congokust 16 te Bordeaux verw. v. Amsterdam. Dahomeykust 17 v. Abidjan n. Freetown. Daphnis 17 te Barbados verwacht. Diogenes 16 v. Antofagasta n. Tocopilla. Dorestad 16 30 m. o. Str. Bab A1 Mandeb n. Suez. Doris 16 180 m. w.z.w. Madeira n. Point a Pitre. Eenhoorn 16 140 m. z.o. Bermuda's n. Havana. Esso Amsterdam 16 te Rotterdam. Esso Nederland pass. 16 Kp. St. Vincent n. Sidon. Esso Rotterdam pass. 16 Rastanura n. B. Mashur. Forest Hill 16 300 m. o.n.o. P. Rico n. Landsend. Forest Lake 16 50 m. z.w. Kreta n. Mena. Fravizo 16 v. Karlsborg n. Norrköping. Friesland KRL 16 te Dunedin verw. v. Wellington. Gaasterkerk 16 te Rotterdam. Gaasterland 16 v. Teneriffe n. Recife. Garoet 16 te Hamburg. Geertje Buisman pass. 16 K. Finisterre n. R'dam. Groote Beer 16 v. Amsterdam te Rotterdam. Grootekerk 16 v. Las Palmas n. Kaapstad. Haarlem 16 1100 m. n.o. Sombrero n. Saint Croix Hecuba 1.6 v. Bremen n. Amsterdam Heemskerk 16 v. Hongkong n. Hsinkang. Helena 17 te Galveston verwacht. Helicon 15 430 m. z.w. Ouessant n. Hamburg. Hera 16 '00 m. z.w. Scillys n. Hamburg. Hestia 16 te Rotterdam. Holendrecht 16 480 m. n.w. Finist. n. IJmuiden. Hoogkerk 16 90 m. z.o. Kreta n. Genua. Houtman 16 540 m. o. Durban n. Durban. Hydra 16 8 m. o. Dover n. Palermo. Irazu 16 v. Antwerpen n. Amsterdam. Isis 15 v. Aruba n. Curagao. Jason 16 v. Demerara n. Paramaribo. Java 15 v. Bandar Abbas n. Khor Ramshahr. Johannes Frans 17 v. Vera Cruz n. Chanaral. Kamperdijk 17 v. Rotterdam n. Antwerpen. Kara 16 160 m. z. Rio n. Buenos Aires. Karimata 16 50 m. z.o. Kreta n. Genua. Karimun 16 45 m. w. Oporto n. Marseille. Katelysia 16 1300 m. w. Azoren n. Harburg. Katwijk 16 20 m. o. Bermuda's n. Mobile. Kenia 16 v. Curagao n. Punta Cardon. Kerkedijk 16 405 m. o.z.o. K. Race n. Antwerpen. Kermia 16 v. Turku n. Curagao. Khasiella pass. 16 Gibraltar n. Pernis. Kinderdijk 16 te Antwerpen. Kloosterdijk 17 v. Tampico n. New Orleans. Korenia 16 125 m. n.n.w. Muscat n. Yokohama. Korovina 16 v. La Spezia n. Abadan. Kreeft 16 te Rotterdam. Kreon 16 270 m. n. San Miguel n. Paramaribo. Kryptos 16 Malta gepass. n. Mena A1 Ahmadi. Laarderkerk pass. 17 Kuria Muria n. Suez. Ladon 16 650 m. z.w. Azoren n. Amsterdam. Laertes 16 70 m. z.o. Ceylon n. Penang. La'wak 17 te Tema. Leeuwarden 17 te Galveston. Lekhaven 16 v. Bahia n. Las Palmas. Lekkerkerk 16 te Genua. Loenerkerk 16 v. Bremen n. Antwerpen. Madisonllovd 16 v. Akaba n. Djibouti. Marathon i6 te Amsterdam n. Rotterdam. Maron 16 15 m. o. Trinidad n. Curagao. Mataram 16 te Rotterdam. Maureen 16 240 m. z. Kp. Race n. Liverpool. Mentor 16 80 m. z.z.w. Athene n. Cartagena. Merwelloyd 16 te Rotterdam. Mississippilloyd 17 v. Philadelphia n. New York. Montferland pass. 16 Ouessant n. Amsterdam. Moordrecht 16 te Genua. Munttoren 16 60 m. z. Puerto Rico n. Bahama's Mijdrecht 16 400 m. z. Socotra n. Perzische Gofl. Naess Commander 16 460 m. n.w. Az. n. Amuay Naess Lion 16 180 m. n.n.w. Perim n. Mena. Naess Tiger 16 400 m. o. Azoren n. Paulsboro. Neder-Ebro 16 25 m. w. Kp. St. Vincent n. Antw Neder-V/eser pass. 16 Gibraltar n. Malta. Nestor 16 te Lattakia. Neverita 16 65 m. n.w. Cochin n. Calcutta. Notos 16 te Amsterdam. Nijkerk 17 te Aden verwacht. Oldekerk 16 v. Manilla n. Singapore. Oostkerk 17 te Rotterdam. Oranje Nassau 17 et Barbados verwacht Oranjestad 16 te Amsterdam n. West-Indië. Ouwerkerk 16 520 m. o. Colombo n. Aden. Parthenon 16 te Caracol verwacht v. Gonaives Pendrecht 16 80 m. w. IJmuiden n. Bremen. Pericles 16 v. Amsterdam n. Curagao. Philidora pass. 16 Gibraltar n. Banias. Philine 16 v. Londen n. Mena A1 Ahmadi. Philippia 0 te Port Said verwacht. Poseidon 17 te La Guaira. Prins Frederik Hendrik 17 te Glasgow. Pr. Joh. Will. Friso 16 200 m. n. Az. n. Montreal. Prins d. Neder). 16 300 m. z.w. Flores n. Plymouth Prins Willem George Frederik. 16 190 m. z.o. Kp Race naar Londen. Prinses frene 17 te Montreal. Purmerend 16 v Maracaibo n. Curagao. Reza Shah The Great 16 170 m .n.n.o. Finisterre naar Perzische Golf. Riouw 16 450 m. n.n.o. St. Helena n. Kaapstad Rossum pass. 15 Bermuda's n. Montreal. Rotte" 17 v. Las Palmas n. Avonmouth. Rotti 16 v. Vancouver n. Hongkong. Salatiga 16 240 m. w.z.w. Cochin n Pt. Swettenh Saloum 17 te Port Etienne verwacht. Sarpedon 15 v. Wageningen n. Europa. Schelpwijk 16 73 m. n.o. Tj. Sirik n. Singapore. Scherpendrecht pass. 16 Dardan. n. Novorossisk Senegalkust 16 v. Le Havre n. Amsterdam. Serooskerk 16 100 m. o. Malta n. Port Said. Skadi 16 dwars Kp. De Gata n. Genua. Sloterdijk 16 v. Bremen n. Rotterdam. Solon 17 te Curagao. Sommelsdijk 16 540 m. w. Scillys n. New York. Stad Amsterdam 16 80 m. z.w. Ushant n. R'dam. Stad Breda 17 te Kaapstad. Stad Dordrecht 16 te El Ferrol. Stad Gouda 17 te Rio de Janeiro. Stad Haarlem 16 110 m. z.o. Kp. Vine. n. R'dam. Stad Kampen 16 130 m. n.n.o. K. Villano n. R'dam. Stanvac Adventure 19 te Bangkok verwacht. Statendam 16 v R'dam, 17 te Le Havre n. N.York. Statue of Liberty 16 85 m. n.o. Rastanura n. Suez. Stentor 15 dwars Gibraltar n. Rotterdam. Steven 16 v. Rotterdam n. Rouaan. Straat Cumberland 17 te Dar Es Salaam. Straat Lombok 17 te Newcastle. Straat Magelhaen 16 v. B. Aires n. Montevideo. Sumatra 16 te Akaba. Sunetta 18 v. Ornskoldsvik n. Norrköping. Tacana 16 te Hamburg. Tahama 16 70 m. z. Kreta n. Port Said. Tamara 16 170 m. z.o. Kuwait n. Landsend. Telamon 16 v. Port of Spain n. Paramaribo. Themis 16 te Willemstad verwacht. Theron 16 te Bremen v. Hamburg. Tjipanas 18 te Singapore verwacht. Tjisadane 16 v. East-London n. Durban. Tjitarum 16 te Beira. Tweelingen 16 10 m. n.o. Dungeness n. Vigo. Van Heemskerk 17 te Cebu. Van Linschoten 17 te Lagos. Van Spilbergen pass. 16 P. Elisabeth n. Kaapstad. Vasum 17 te Anacortes verwacht. Viana 16 90 m. w.n.w. Malta n. Liverpool. Vivipara 16 60 m. z.o. Bermuda's n. Curagao. Vlieland 17 te Barry. Vlist 16 te Bremen verwacht. Weltevreden 16 135 m. w. Miniciy n. Penang. Wieldrecht 16 te Paulsboro verwacht v. Covenos Willem Ruys 17 te Southampton. Willemstad 16 v. Paramaribo n. Port of Spain. IJssel 17 te Port Said. Zonnekerk 17 te Aden. KLEINE VAART Ank T 13 Kiel gepass. n. Ostrand. Ardeas 15 v. Malaga n. Cadiz. Atlas 15 v. Amsterdam n. Kopenhagen. Bab T pass. 15 Utklippan n. Karskaer. Eljo pass. 14 Kp. Finisterre n. Aberdeen. Elsa 13 te Soemaes v. Kotka. Heerengracht pass. 16 JE-9 v. Kasko n. A'dam, Helvetia S pass 14 Lizardhead. Inspecteur Mellema 15 dw. Kp. Nao n. Marseille. Joost 15 v. Delfzijl n. Karskaer. Kaap Falga 15 v. Amsterdam n. Delfzijl. Leonidas 16 dwars Ku. Tenez n. Antwerpen. Midas 15 v. San Feliu n. Tanger. Nero 15 te Oran n. Barcelona. Phidias 15 v. Limassol n. Tel Aviv. Plato pass. 15 Finisterre n. Amsterdam. Strabo 15 te Savona n. Genua. Tilly 15 v. Delfzijn n. Karskaer. Twee Gebroeders 15 v. Algiers n. Sevilla. Wilpo 13 v. Hudiksvall te Zaandam. SLEEPVAART Cycloop en Help 16 1000 m. z.w. Calcutta (best.) Friesland 16 100 m. w. Vigo n. IJmuiden. Gele Zee 16 v. Rotterdam n. zee. Hudson 11 te St. Michaels. Humber 11 v. Istanbul n. Port Said. Maas 11 v. Galveston n. Bremen. Noordholland 16 600 mijl z.z.o. Yokohama naar Nagasaki. Utrecht 15 750 m. o.n.o. Honolulu n. Japan. Zeeland 16 300 m. z.o. St. John n. Montreal. Zwarte Zee-3 pass. 13 Lizardhead n. Baltimore. den. Later daalde de koers tot 134,40. De stockdividenden werden op dat moment verhandeld op 13,42. Philips opende gis termiddag op 1102 (1125). Later op de mid dag werd 1110 gedaan, doch de stukken verlieten de beurs op circa 1105. Hoog ovens was vast op 1146 10). AKU kalm met een koerswinst van twee punten op 509. Unilever een paar punten lager op 871. De scheepvaartaandelen konden zich over de gehele linie goed handhaven. Aan delen Koninklijke Boot boekten op 208 een koerswinst van 2 punten. Cultures onge animeerd met eerder iets lagere koersen. Staatsfondsen doorelkaar onveranderd met een iets gemakkelijker ondertoon. In de lokale afdelingen werden aandelen Hoek's Machinefabriek op 1050 (1025) en aandelen Brocades op 700 (650) geadviseerd. Figée van 250 op 246. VERHANDELDE FONDSEN. 15 mei 16 mei Totaal 433 416 Hoger 207 (47.8°/o) 168 (40.4%) Lager 138(31.8%) 179 (43%) Gelijk 88 (20.4%) 69 (16.6%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN. Slot A.K.U Kon. Olie134.10—134.40 134.20 Philips 1090 gb—1103 1092 Unilever 865—868 867 Hoogovens 1145—1150 1146 VOORBEURS VAN HEDEN. 1ste tijdv. 2de tijdv Slot A.K.U 508—510 gl 506 134.20—134.30 f 134.10 1094—1103 1101 867—869 866 Hoogovens 1148—1159 1154 Vorige slotkoers Amsterd. Bank 399 Ned. Handel Mij 322 Rotterd. Bank 385 Twentsche Bank. 329 A'dam Rubber. 118 H.V.A 144% A.K.U 510 Van Berkei's Pat. 365 Deli Mij 168.90 Fokker 359 Nederl. Ford 810 Van Gelder Pap 420 Hoogovens 1144 Müller Nat. Bezil 534 Ned, Kabelfabr... 720 Philips Gem. Bez 1111 Philips Pref 309 Unilever 870 Wilton Fijenoorc 311 Billiton Mij. II 552 Dordtsche Olie 706 134.60 ex H.A.L. 173 K.L.M 92.90 K.N.S.M 208 Stoomv. Mij. Ned 195 Ommeren, Phs. v 339 N Scheepv. Unie 172 Interunie 228.50 255.— Unitas 544.— Ver. Bezit v. 1894 153.50 Albert Heijn 740 585 809 Bührmann Papiei 725 Ned. Gist- en Sp 480 Van der Heem 399% Heineken's 637% Hoogenbosch Sch Exd. 693'/s Ketjen 683 Kon. Ned, Zout 1428 Sikker's Groep 900 Stokvis R.S 308 ex Thomassen Dr 725 Ver. Machinefabr 370 b Wessanen 395 Zwanenberg-Org 1169 y, Aluminium Ltd... 38 American Motors Anaconda 62 Bethlehem Steel.. 48% Cities Service.... 56 General Motors. 46% Kennecott Coppei 92% Republic Steel 63% Shell Oil 43% U.S. Steel 89% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) NEW YORK: Sterke stijging Gisteren hebben vooral aandelen zware industrie op de Newyorkse effectenbeurs goede tijden doorgemaakt. Elektronische fondsen en andere specials die aan de raket- en ruimtevaart verwant zijn, profi teerden mee, maar kwamen niet tot grootse winsten, maar staal, koper, olie en rubber waarden, alsmede automobielfondsen boek ten aanzienlijke winsten. Leidende staal- fondsen wonnen alle een dollar of meer, met Youngstown bovenaan met een winst van 2. Bij de chemische fondsen liep Union Carbide twee dollar op. Kennecott en Mag ma bij de koperwaarden 2 of meer. U.S. Gypsum profiteerde ook mee. Philips Mor ris leidde zijn afdeling met een winst van ruim 3 dollar. Ford gaf bij de autofabrie- ken de toon aan met een winst van 2, Goodrich deed bij de rubberfabrieken het zelfde. Texas Instruments en IBM moesten 2 dollar afstaan. Vast in de markt lagen Alcoa, Amerace. Revlon. General Foods, American Tobacco, Anaconda, Pure Oil. Chesapeake, Louisville and Nashville en International Nickel. De omzet was 5.110 000 aandelen. Van de 1297 fondsen die werden verhandeld, sloten 657 hoger en 450 lager Het industriegemiddelde kwam van R9? 37 op 697,74. dat van spoorwegen van 1^75 op 144,98 en dat van onenharp n^tc' ij- ven van 113,71 op 113,61. (UPI)

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 17