■no mm Verplichte w.a.-verzekering voor alle motorvoertuigen Belastingverlaging per 1 juli gaat niet door Hoogconjunctuur duidelijk verscherpt j H HET WEER Kees Verwey aangewezen voor de Rembrandtprijs mem Douanetarieven voor aluminium mogen in de Benelux laag blijven |\]JJ Geef 'n TOMADO cadeau In najaar wetsontwerp met nieuwe datum Wetsontwerp is thans ingediend Geen vervolging van dr. Stalmann door justitie in Den Haag Lagerhuisdebat over EEG en Groot-Brittannië De honderdduizend op nummer 2488 De walvisvaartconventie Vier doden in het verkeer WÊmê j Wie is er morgen jarig? Aeè MORRIS 'êeforeijou êiuj! WOENSDAG 17 MEI 1961 46e JAARGANG NUMMER 163 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I u 1 V *w> Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. I I T 1 T 1 0| |r r E J I I Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. X X X JL LA X V_r X Vl X V^L 11 L franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct lïS DAGBLAD VOOB VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMCEVING AZ^Siè^^S^Ttri^ Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Bal 'Siémm'i 'Sk I - no! mm. mHNI. i-f'ê f-l;. <4 M Het bezoek van de Oostenrijkse president aan de hoofdstad werd besloten met een rondvaart door de grachten. Op de achtergrond de dochter van dr. Scharf. (Mie zie ook pagina 11) Tornado biedt n zo'a rijke keus art leuke geschenken dat u al- een harte wens kunt vervullen. Hogerhuis tegen het weer invoeren van lijfstraf Liberale critiek op de aarzelende houding Het woord is aan In de krant van heden: SUÉDE DAMES- EN HERENJASJES Meer bewolking WMOHIIft v Van onze correspondent) BRUSSEL. De Commissie van de Euro pese Economische Gemeenschap heeft de regering van de landen van de Benelux gemachtigd om de aanpassing van de rech ten van hun douanetarief en die van het gemeenschappelijk buiten-tarief, voor wat betreft ruwe aluminium, uit te stellen. De ze beschikking is hierop gebaseerd, dat de produktie van ruwe aluminium in de lid staten van de Europese Economische Ge meenschap onvoldoende is voor de normale voorziening van de verwerkende industrie- en van de Benelux en dat deze voorziening in hoofdzaak afhankelijk is van invoer uit derde landen. Advertentie De minister en de staatssecretaris van Financiën hebben vandaag in een nota aan de Tweede Kamer meegedeeld dat de regering op grond van conjuncturele overwegingen niet kan voorstellen de in de wet van 28 december 1960 tot stand gebrachte verlaging van de inkomsten- en loonbelasting op 1 juli in werking te doen treden. De regering heeft evenwel besloten in 't najaar een wetsontwerp in te dienen, waar in een vaste en definitieve datum voor het in werking treden van de verlaging van de inkomsten- en loonbelastig zal zijn op genomen. Dit wetsontwerp zal zo tijdig worden ingediend dat het voor het einde van dit jaar het staatsblad zal kunnen be reiken. Bij die gelegenheid zal de regering tegens overwegen of het verantwoord is in het wetsontwerp ook een datum voor het in werking treden van de verlaging van de vennootschapsbelasting op te nemen. De bewindslieden stellen vast dat de reeds geruime tijd bestaande hoogconjunc tuur zich duidelijk en zelfs in ernstige ma te heeft verscherpt. De produktiecapaci- teit is volledig in beslag genomen. Een ver dere opvoering van de produktie wordt met name bemoeilijk door 't tekort aan ar beidskrachten dat zich in steeds meer sec toren scherp manifesteert. Daarbij komt de zich in snel tempo uitbreidende ar beidstijdverkorting. In de thans bestaande economische si tuatie, zoals deze blijkt uit de spanning op de arbeidsmarkt en uit andere ver schijnselen, achten de bewindslieden het conjunctureel niet verantwoord door het thans in werking stellen van de belasting verlaging bij te dragen tot het verder op voeren van de grote spanningen die in de Nederlandse economie aan de dag treden. De kans is zeer groot dat het even- wichtsverstorende effect van het ingaan van een belastingverlaging van rond een half miljard gulden dat is rond een derde van het jaarlijkse accres van het totale beschikbare inkomen de bestaan de spanningen tot ontlading zou brengen. Licht zou een prijsstijging ontstaan welke de tot dusverre gunstige resultaten van het financieel-economische en sociale beleid te niet zou kunnen doen, aldus de bewinds lieden. In hun nota wijzen de minister en de staatssecretaris van Financiën er op dat voor het conjunctuurverloop de ontwikke ling op de arbeidsmarkt een zeer goede aanwijzing geeft. Thans is het aantal per sonen dat niet in het produktieproces is opgenomen, gedaald tot 'n historisch diep tepunt De geregistreerde arbeidsreserve, die eoind september 1960 nog 48.000 perso nen omvatte, is eind april van dit jaar teruggelopen tot 33.000 personen. Een nog lager werkloosheidspeil is zelfs nauwelijks denkbaar. De geregistreerde openstaande aanvra gen van werkgevers namen toe van 94.000 in september van het vorige jaar tot ruim 112.000 in april. Het verschil tussen de openstaande aanvragen en de geregistreer de arbeidsreserve is dus van september 1960 tot april toegenomen van ruim 45.000 tot bijna 80.000. De spanning op de arbeids markt is hiermede groter geworden dan in de hausseperiode 1956/'57 ooit het geval is geweest. In de bouwsector heeft de recente con juncturele ontwikkeling geleid tot 'n ster ke stijging van de aanvragen van bouw vergunningen, terwijl in alle grote sectoren de vraag zo is opgelopen dat de wachttij den belangrijk zijn gestegen. De economische situatie vertoont dus duidelijk symptomen van oververhitting. Niet telkens uitstel Naar het oordeel van de bewindslieden kan evenwel 'n dringende verlaging als die van de loon- en inkomstenbelasting niet telkens weer op conjuncturele gronden worden uitgesteld. Bij 't voortschrijden van de tijd, menen zij, wordt het honoreren van de wettelijke belofte van belastingver lichting een steeds dringender eis, temeer nu deze in een groter geheel van belas tingvoorzieningen ook samenhing met net permanent maken van enkele belasting verzwaringen. Men zal hier, aldus de bewindslieden, tegenover elkaar staande argumenten moe ten afwegen. Aan de ene kant pleit een verantwoorde belastingheffing van de indi viduele burgers voor een onverwijlde in voering van de belastingverlaging, aan de andere kant verzet zich het conjuncturele motief tegen een invoering in een econo mische situatie als de huidige. Bij een juis te afweging nu van deze tegengestelde be langen leidt het conjuncturele argument niet verder dan tot een temporisering van de belastingverlaging, namelijk het uitstel len daarvan voor een beperkte duur. Aldus verkrijgt de eis van 'n juiste conjunctuur- Verschenen is het ontwerp van wet „Aansprakelijkheidsverzekering motor rijtuigen". Reeds lang voor de verschij ning werd gesproken over de „Wet op de verplichte w.a.-verzekering" en het is ook niet zo dat het ontwerp vorm geeft aan een gedachte van de laatste tijd. In tegendeel: in 1937 werd aan een com missie onder voorzitterschap van prof. mr. P. A. J. Losecaat Vermeer reeds op dracht gegeven de vraag te onderzoeken of de wet dient te verplichten tot ver zekering tegen wettelijke aansprakelijk heid die uit het gebruik van motorrijtui gen voortvloeit. Dit heeft geleid tot een kort na de oorlog aangeboden voor ontwerp. De wet beoogt te bereiken dat het slachtoffer van een verkeersongeval erop kan vertrouwen dat de hem toekomende schadevergoeding hem ook wordt uitge keerd. Daarom wordt iedere eigenaar van een motorrijtuig en daaronder wordt De officier van Justitie te 's Gravenhage ziet geen termen om tot een vervolging over te gaan naar aanleiding van de aan klacht wegens belediging, die namens dr. Otto Stalmann is gedeponeerd bij het par ket in Den Haag. De officier van Justitie heeft hierbij overwogen, dat in de aan gifte geen bepaald feit is aangeduid, en dat met name niet is aangegeven welke gebeurtenis door de verzoeker bedoeld wordt. De officier kan ook in het te Bonn tegen dr. Stalmann ingestelde onderzoek geen aanleiding vinden ambtshalve een ver volging in te stellen. Inmiddels bericht DPA uit Bonn, dat het onderzoek daar in de zaak-Stalmann zich over een wijder veld is gaan uitbreiden en vermoedelijk nog wel enige tijd zal vergen. De „Staatsanwalt" te Bonn onder zoekt nu het totaal van activiteiten van dr. Stalmann als hoofd van de handels afdeling van het Bondsministerie van Voedselvoorziening gedurende de laatste jaren. Naast de bemoeiingen van dr Stal mann met d'e verdragen met Nederland zullen vooral ook die met handelsver dragen met de Scandinavische landen aan een onderzoek worden onderworpen. politiek de betekenis van het binnen een beperkte periode kiezen van het meest verantwoorde tijdstip voor de invoering van de belastingverlaging. Bij het bepalen van haar standpunt over de duur van het uitstel van de invoering van de belastingverlaging heeft de rege ring aandacht gewijd aan het verloop van de conjuncturele ontwikkeling in de toe komst. Alhoewel thans nog weinig symp tomen in die richting wijzen, achten de bewindslieden het niet uitgesloten dat de conjunctuur nu wel haar hoogtepunt heeft bereikt. Kees Verwey LONDEN Na een dramatisch debat heeft het Hogerhuis dinsdagavond met grote meerderheid, namelijk 88 tegen 31 stemmen, een voorstel van een groep Con servatieve Peers tot wederinvoering van de in 1948 afgeschafte lijfstraffen verwor pen. Zij leden deze grote nederlaag on danks het feit dat Lord Parker, de Britse opperrechter, aan hun zijde stond. Een an dere vooraanstaande rechter bestreed het voorstel echter. De Lord-Kanselier, het hoofd van de rechterlijke macht en voorzit ter van het Hogerhuis, deed zulks eveneens namens de regering. ook bijvoorbeeld een bromfiets verstaan verplicht een verzekering tegen wette lijke aansprakelijkheid te sluiten. Deze verzekering moet in het algemeen de scha de dekken die een bestuurder ook al is hij niet de eigenaar van een motorrij tuig veroorzaakt. (Vervolg op pagina 13). LONDEN In het woensdag en donder dag te houden Lagerhuisdebat over de bui tenlandse politiek zal de kwestie van En- gelands eventuele aansluiting bij de Euro pese Economische Gemeenschap voor het eerst sinds lange tijd uitvoerig aan de or de komen. De liberalen hebben een motie ingediend waarin bij de regering wordt aangedrongen om zich aan te melden voor het lidmaat schap van de E.E.G. en waarin critiek wordt uitgeoefend op de aarzelende hou ding tot nu toe. (Reuter) De liberale „Guardian" ver wijt premier MacMillan dat hij dinsdag in het Lagerhuis geen duidelijk antwoord heeft gegeven op de vraag of Groot-Brit tannië van plan is lid te worden van de E.E.G. Het wordt tijd, aldus de „Guardi an", dat de premier zich gaat afvragen wat voor nut het kan hebben de publie ke opinie hier en in Europa zo in het on gewisse te laten. Volgens de „Times" heeft de premier echter duidelijker dan tevoren verklaard dat er geen sprake kan zijn van Britse toe treding zonder meer. Er zullen protocollen nodig zijn ter bescherming van de Britse landbouw, het Gemenebest en de Britse partners in de Europese Vrijhandelsasso ciatie. De „Times" meent dat Groot-Brittannië vraagt om wijziging van het E.E.G.-ver- drag en dat „de zes" moeten zeggen of volledig Brits lidmaatschap of alleen maar een of andere vorm van associatie moge lijk is. De „Guardian" wijst echter op het feit, dat het E.E.G.-verdrag meer is dan alleen maar een handelsovereenkomst en dat Groot-Brittannië dit in ieder geval zal moe ten erkennen. In de heden gehouden trekking van de Staatsloterij is de hoofdprijs van 100.000 gulden gevallen op nr. 2488. De series van dit nummer zijn verkocht in Amsterdam, Rotterdam. Haarlem. Almelo. Nijmegen en Den Haag. Op iets langere termijn lijkt enige ont spanning niet uitgesloten. Zo kan 'n zeke re matiging van de conjunctuur worden verwacht van het volledige doorwerken van de in 1960 tot stand gebrachte beper king der investeringsfaciliteiten. Verder zal in toenemende mate de revaluatie haar ef fect doen gelden. En tenslotte mag aange nomen worden dat de te verwachten gro tere toevloed van jeugdige arbeidskrach ten als gevolg van de vele geboorten kort na de oorlog een gunstige uitwerking zal hebben op de situatie van de arbeidsmarkt. Vergeten mag niet worden dat de ont wikkeling van lonen en andere inkomsten in de komende tijd voor het conjunctuur verloop van bijzondere invloed is, aldus de bewindslieden in hun nota. De jury, welke geadviseerd heeft tot het toekennen van de Rembrandtprijs 1961, noemt de bekroonde in het jury rapport een schilder die „als voortzetter en vernieuwer van de beste tradities in onze kunst terecht voor de hoge onder scheiding in aanmerking komt". Het rapport luidt als volgt: Kees Ver wey werd in 1900 in Amsterdam geboren en woont thans in Haarlem. Zijn oeuvre omvat schilderijen in olieverf, aquarellen en tekeningen. Hij beoefent bij voorkeur het portret en het stilleven. De veelzijdig heid van zijn werk, zowel in technische als in thematische zin, maar vooral de hoge kwaliteit ervan, hebben de jury bij haar aanbeveling geleid. Zijn sterke persoonlijkheid heeft Verwey in zijn werk tot uitdrukking gebracht, zo dat hij door zijn niet aflatende werk lust een omvangrijk oeuvre bijeen ge bracht heeft. George Chapman: Flirten is datgene wat een vlinder met de bloem doet. Doch de vlinder huwt niet met een bloem hij weet dat er altijd ergens voor hem een andere vlinder wacht. De Nederlandse regering is bereid op nieuw toe te treden tot de Internationale Walvis Conventie, indien de voortgezette besprekingen tot een bevredigend resultaat leiden. Dit is het geval als het Verenigd Koninkrijk, Noorwegen en Japan bereid zijn, Nederland op een aantal punten tege moet te komen, die voor het voortbestaan van ons land als walvisvarende natie van vitale betekenis zijn. Dit heeft de minister van Landbouw en Visserij, mr. V. G. M. Marijnen, mede na mens de minister van Buitenlandse Za ken, geantwoord óp schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid de heer C. Egas (P.v.d.A.) De verdeling van tachtig per cent van de vangstlimiet vormt thans nog onderwerp van overleg tussen het Verenigd Koninkrijk, Noorwegen, Japan en Neder land. Het nader overleg zal vermoedelijk eind mei in Londen beginnen, zo verklaart minister Marijnen. De totale vangstlimiet, welke voor de vangstseizoenen 1960/61 en 1961/62 is opge schort, bedraagt ingevolge het bepaalde bij het reglement, dat is toegevoegd aan de internationale walvis conventie 1946, 15.000 B.W.U.'s (blue whale units). Op een onbewaakte overweg in Mierlo- Hout bij Helmond is een personenauto door een trein aangereden. De twee inzittenden, de 33-jarige J. van Gerwen uit Mierlo- Hout en zijn 17-jarige verloofde G. Stou- kes waren op slag dood. De trein had drie kwartier vertraging. In het gemeenteziekenhuis in Zaandam is overleden de 17-jarige B. Mooybroek uit Landsmeer die maandagmiddag op zijn bromfiets in botsing kwam met een vracht auto, doordat hij geen voorrang verleende. In het ziekenhuis in Nijmegen is de 19- jarige F. Meurs aan de gevolgen van een ongeluk overleden. Zaterdagmiddag was hij met zijn scooter in botsing gekomen met de 65-jarige motorrijder P. Peters, waarbij hij ernstige verwondingen opliep. De heer Peters werd op slag gedood. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 13 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3, 11 Langs sluizen en havens4 Uit stad en omgeving ....4, 5, 6 In de Vishal en op zee6 Horen en Zien11 Peuilleton 13 Panda en andere beeldverhalen.15 Scheepsberichten 17 Economisch nieuws17 Beurs 17 Sport 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Hoewel hij in zijn werk het experiment nooit geschuwd heeft, werd hij daardoor niet van zijn eigen weg gebracht; integen deel tegen de vervlakkende internatio nale modestromingen in, handhaafde hij een uitgesproken Hollands karakter. Door zijn persoonlijke standpunt, zijn groot meesterschap en zijn levendige fan tasie zijn zijn werken verre boven ieder provincialistisch karakter verheven. Het oeuvre van Verwey, die zich ook thans weer in een bijzonder creatieve en zichzelf vernieuwende periode bevindt, be vat werken die tot de beste behoren die gedurende deze eeuw zijn ontstaan en thans reeds als klassiek gelden. Als voortzetter en vernieuwer van de beste tradities in onze kunst komt deze schilder, wiens grote bewondering voor Floris Verster een bijzonder accent ver leent aan deze Leidss prijs, terecht voor de hoge onderscheiding van de Rembrandt prijs in aanmerking. Aldus het juryrapport. Verwachting tot morgenavond: Op de meeste plaatsen droog weer met wolkenvelden, maar vooral aanvankelijk ook plaatse lijk opklaringen. Zwakke tot matige noordelijke wind. De zelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze kunstredactie) B. en W. van Leiden hebben het advies van de jury overgenomen om de Rembrandtprijs voor schilderkunst 1961 toe te kennen aan de Haarlemse schilder Kees Verwey voor zijn gehele oeuvre. De gemeenteraad van Leiden zal in de eerstvolgende vergadering hierover beslissen. De prijs, groot 5.000, is in 1956 bij de grote Rembrandtherdenking door de Leidse gemeenteraad ingesteld. De eerste maal is de prijs toegekend aan mej. Coba Ritsema in Amsterdam; thans is het advies gevolgd van een jury, bestaande uit de heren H. H. Kamerlingh Onnes (voorzitter), drs. J. N. van Wessem, Lex Horn, Daan Wildschut, A. C. van Wijngaarden en dr. J. M. Roosenschoon (secretaris). Voor de prijs komen telkens alle Nederlandse kunstenaars in aanmerking. Het jury-advies is op 2 de cember 1960 opgesteld. De uitreiking van de prijs zal in september plaats hebben.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1