LANGS SLUIZENENHAVENS I Perée Burgemeester Bührmann heette leden van U.V.V. welkom DIAMANT AAN DE ZEEWEG koelkasten Nieuwe volière in Velserbeek Van wie? Concierge-echtpaar 50 jaar gehuwd VLOOT GEREED VOOR HARING ■k Gasgeysers en Gasfornuizen ideale sporftrui grofgsbreid vest ef een tricot weekender Rita Reys naar IJmuiden WOENSDAG 17 MEI 1961 4 nhüLium Arie van der Veer Dameskapsalon HAGEDOORN «E PROVINCIEDAG VAN VRIJWILLIGSTERS Voor een gaat u naar Aanstaande bijeenkomsten en uitvoeringen Ondanks staking treilers van Grimsby uitgevaren Een keurig kapsel jff OVER EEN WEEK is de Vlaggetjesdag achter de rug en als alles goed is, ht hoen de haringschepen dan de vangplaats bereikt. Met spanning kunnen we dan de nieuwe haring tegemoet zien. Gedurende één week staan de haring- °ggers 'n het teken der belangstelling, vandaar dat we deze week een haring- ^gger hebben uitgekozen en wel het schip van Katwijk dat het laagste nummer draagt. Dan weten we meteen dat het een schip is van de Rederij Meerburg, want sedert haar bestaan, en dat is al ettelijke tientallen jaren, voeren de schepen van Meerburg de laagste nummers van de Katwijkse vloot. Vijftig jaar geleden, in 1911 telde de vloot van de Rederij Meerburg 14 schepen, namelijk 8 houten zeilloggers en 6 bom schuiten. De namen van de loggers luid den als volgt: Willemina KW.l, schipper Bastiaan Varkevisser; Adriana KW.2 schipper Berwerd van der Plas; Mr. Don ker Curtius KW.3, schipper Jacob Gijijt Adriana en Catharina KW.4, schipper C van Beelen; Devotion KW. 6, schipper Cornelis van der Plas; D. Meerburg Sr. KW.7, schipper Cornelis Varkevisser; Pie- ter Samuel KW.8, schipper Machiel Hoek en de Fierman Eduard KW.9, schipper Piet van der Bent. De 6 bomschuiten droe gen de namen De Jonge Dirk KW.5, schip per Leendert van Duijn; Cunegonda kw 10, schipper Leen van der Plas; Adeleida Petronella KW 11, schipper W. de Jong; Petronella Fierman KW 12, schipper J G. Knoester; Hermina Johanna Helena KW.13, schipper A. van der Plas Tz en de Geertrudia Johanna KW.14 schipper Cor nelis van Duijn. De 8 loggers maakten ge durende de haringteelt in 1911 totaal 30 reizen en brachten 6139 kantjes pekel- en steurharing binnen. Zij vingen dus per reis gemiddeld ruim 200 kantjes haring De 6 bomschuiten maakten toen 17 reizen en voerden bij elkaar 3349 kantjes pekel en steurharing aan of gemiddeld 197 kant jes per reis. Van die oude vloot is niets meer over. In 1913 kwam er al een nieuwe KW.5, Hubertha Gerarda genaamd, welk vaar tuig nu nog in de vaart is; de naam is echter sedert 1945 veranderd in Fierman Eduard KW.5. De houten zeillogger MR. Dirk Donker Curtius werd in 1924 vervangen door een stalen logger, die zijn loopbaan was be- gonnen als vrachtvaarder. Deze vrachtlog- ger was in 1916 gereedgekomen bij de scheepswerf van Gebr. Boot te Leiden en gebouwd voor de Vrachtvaart Mij. Zaan dam. Onder die naam is het schip een viertal jaren in de vrachtvaart geweest. Daarna is er een 100 pk motor in geko men en kwam het schip in de visserij, na te zijn aangekocht door de Maatschappij De Merwede van K. Knoester te nïrigen, onder de naam Merwede SCH.154. Weer 4 jaar later veranderde logger van eigenaar, hij kwam in het "<=- zit van de Rederij Meerburg te Katwijk aan Zee en van die tijd af kennen we het vaartuig als Mr. Dirk Donker Curtius KW.2, de eerste motorlogger van genoem de rederij. Gedurende de jaren 1941 tot 1944 heeft het schip nog aan de visserij van IJmui- den uit kunnen deelnemen; het heeft de periode meegemaakt van de gasgenera tors, waarmede het schip in 1942 werd uit gerust. Enkele jaren na de oorlog werd de oorspronkelijke motor door een andere vervangen doch deze maakte in 1953 plaats voor een nieuwe Deutz motor van 150 pk; tevens kwam er 'n nieuw dekhuis met brug. Zo heeft deze Mr. Dirk Donker Curtius al heel wat jaartjes er op zitten, maar het is nog steeds een echte haringlogger en nog altijd geschikt voor de haring- drijfnetvisserij. Toch zal dit scheepstype te zijner tijd verdwijnen. --.wv-v N VN \X\\V \v.\N vvvvv .w Dan tijdig bespreken Reggestraat 86, hk. Rijnstr. - Tel. 4546 I Midden in de Rivierenbuurt, bush. Scheldestraat. ALLE HAARBEHANDELINGEN <v' KAV-BEVERWIJK SLOOT SEIZOEN MET MOEDERAVOND. Het is bij de KAV van de parochie St. Agatha en O.L. Vrouw van Goeden Raad te Beverwijk een vaste gewoonte om het winterseizoen te besluiten met een moe deravond. Deze bijeenkomst werd dinsdag avond in „Het Centrum" gehouden. Mede gedeeld werd dat men op 31 mei zal deel nemen aan de lichtprocessie naar Heiloo Na een korte uiteenzetting van de heer Smit over de inhoud werd met de opvoe ring van „De reis naar de zon" begonnen Intens leefde men mede met het gezin Riezenkamp, waarvan een der dochters, werkzaam bij een luchtvaartmaatschappij door een ongeluk haar gezichtsvermogen had verloren. Haar verloofde koesterde hierna meer genegenheid voor een zuster van het reeds zo zwaar beproefde stewar desje dan voor haar. Het spel werd ver dienstelijk vertolkt. BEJAARDEN GAAN UIT. De jaarlijkse uitgangsdag-"VOör de ouden van dagen van Heemskerk is vastgesteld op woensdag 5 juli". Waarheen de tocht zal gaan is nog niet vastgesteld. Dit hangt in grote mate af van de collecte die in de week van 29 mei tot 3 juni zal worden ge houden. Elke Heemskerker die dit jaar 67 wordt of ouder is, kan aan de tocht deel nemen. Advertentie Advertentie KENNEMERLAAN TEL. 5271 ERKEND GAS- EN WATERFITTER „Ik voel mij als Daniël in de leeuwen kuil". Dit zei Velsens burgemeester, mr. J.C. Bührmann, dinsdagmorgen in de raadzaal tot de om hem heen verzamelde leden van de Unie voor Vrouwelijke Vrij willigsters. Deze woorden maakten deel uit van een historisch toespraakje met toe ristische gegevens dat de burgemeester hield als inleiding van de provinciedag voor de uit geheel Noordholland afkomsti ge vrijwilligsters. Dit jaar was deze bij zondere dag georganiseerd door de afde ling Velsen, IJmuiden en Santpoort en het was de presidente van de afdeling Velsen, IJmuiden, mevrouw C. P. J. Anten-Butze- laar, die de burgemeester ten slotte dank te voor zijn toespraak en hem en zijn vrouw aan wie inmiddels bloemen wa ren overhandigd uitnodigde aan de lunch deel te nemen. Na deze min of meer officiële begroeting (een deel van het damesgezelschap werd in de theeschenkerij in Velserbeek op soortgelijke wijze door de wethouders C. P. J. Maas en A. de Jong verwelkomd) volgde een rondrit met N.Z.H.-bussen, waarbij de dames al die toeristische at tracties zagen die mr. Bührmann in zijn welkomstwoord reeds had aangekondigd; zoals onder andere de Engelmunduskerk, de tunnel en de hoogovens. Er stond echter nog meer op het pro gramma voor de vrijwilligsters, van wie velen zelfs uit Hilversum en Bussum kwa men. In de middag werd het gezelschap in de IJmuidense Petrazaal op instructieve wij ze voorgelicht over de Kennemerduinen. De provinciedag werd ten slotte besloten met een ontvangst in hotel „Duin en Kruidberg", waar de thee werd gebruikt. De heren Maas en De Jong hielden aan deze dag een herinnering over in de vorm van een fruitmand, die mejuffrouw T. Houtsma 's morgens in de Theeschenkerij Velserbeek had overhandigd. Dames- eb Herenmodes "v Confectie Maatkleermakers Kennemerlaan 36 Ijmuiden Tel. 44S3 Voor de leden van De Gieteling wordt I donderdag 18 mei een kamermuziekavond gegeven in het Statenhuis te Beverwijk, f Het Christelijk Jeugdkoor de Zangvo gels geeft donderdag 18 mei een concert I in de Gereformeerde Kerk aan de Konings- weg te Velsen-Noord. De Ned. Chr. Vrouwenbond, afdeling I IJmuiden-West, houdt donderdag 18 mei een ledenvergadering in het Herv. Wijk- gebouw aan de Radarstraat te IJmuiden; mej. T. T. Smith spreekt over „Aan moe- ders hand naar schoolland". Zaterdag 20 mei geeft de toneelvereni ging Advendo in het Herv. Jeugdgebouw I aan de Rembrandtlaan te IJmuiden een toneelvoorstelling; opgevoerd wordt „Met hartelijke gelukwensen". Woensdag 24 mei houdt VVV Wijk aan I Zee een avondduinexcursie; aanvang 191 uur, bij bureau VVV. De Heemskerkse toneelvereniging I Vriendenkring" geeft op de woensdagen 17 en 24 mei opvoeringen van het blijspel van Harold Brighouse, Hobson's dochters" in zaal Dam. De afdeling Heemskerk van de Neder landse christen-vrouwenbond houdt op I vrijdag 19 mei de laatste bijeenkomst van dit winterseizoen. De heer Van Andel, hoofdinspecteur van politie te 'j-Graven- hage zal een lezing houden over het onder- werp „Het leven in donker Den Haag". Advertentie GRIMSBY (UPI) De vakbond van I stokers en machinisten der in Grimsby ge stationeerde Britse treilers heeft besloten de staking voort te zetten, in weerwil van het feit dat de bond van treilerofficieren in onderhandeling is getreden met de re dersvereniging. Maandag zijn uit Grimsby achttien trei lers uitgevaren, waarvan er elf koers zet ten naar de IJslandse visgronden, voor het I eerst sinds de staking anderhalve maand geleden uitbrak. De vakbond van stokers en machinisten I zal strafmaatregelen treffen tegen de le den die aan boord van deze schepen zijn uitgevaren. Het is wel een week van goud en diamant. Zestig jaar geleden getrouwd zijn deze week de heer en me vrouw C. BraamM. v. Kolk, die een knus huisje aan de Zeeweg (260) m IJmuiden-Oost bewonen. Menig kunstschilder is dit een geliefd plekje. Het echt paar Braam woont er sedert het einde van de tweede wereldoorlog. Zij zijn beiden echte Velsenaren, die IJmui den hebben zien groeien van niets tot iets. Meneer Braam heeft daarin zelf een werk zaam aandeel gehad als ver voerder van enorme hoe veelheden zand, die vrij kwamen bij het afgraven van duinen. Zijn vader, die Duitser was (afkomstig uit Emme rich) vestigde zich hier in de negentiende eeuw. Aanvan kelijk was de familie woon achtig op een boerderij in de Breesaap, het bos- en duin- rijke gebied dat later ten offer zou vallen aan de bouw van een hoogoven- en staalbedrijf. Op die boerderij is de heer Braam grootge bracht. Zijn vrouw bewoon de eveneens een boerderij in de Breesaap. Zij huwden in het jaar 1901. Inmiddels was de vader van de jubilaris 'n vervoersbedrijf begonnen, compleet met paarden, wa gens en werklieden. De heer en mevrouw Braam kwamen in dit bedrijf, dat gevestigd was aan de Kanaalstraat in IJmuiden. „Die paarden ver huurden we voor zes gulden per dag", vertelt de jubilaris. Maar er werd nog meer ge daan. De doden werden naar hun laatste rustplaats ge reden en de jonggehuwden konden rekenen op 'n plech tige trouwrit in een open wagen, getrokken door paar den. Bovendien had de fami lie Braam een Jan Plezier. Van 1901 tot en met 1919 dreven de heer en mevrouw Braam de zaken. Nadien wilde het een poos niet zo best meer vlotten. Dank zij de energie en de zakengeest van mevrouw Braam gelukte het echter om opnieuw te be ginnen in een boerderij aan de huidige Rambonnetlaan (haast onvoorstelbaar dat hier eens een boerderij heeft gestaan). Er werd toen ge reden met vrachtauto's en taxi's. Tot de evacuatie van Velsen gelast werd, ging het goed met dit bedrijf. De ge dwongen verhuizing bracht echter met zich mee, dat het materieel van de familie Braam moest worden opge slagen. Dit gebeurde in de fabriek van de n.v. Frigo. Hierop viel korte tijd later een bom, waarbij ook de auto's van Braam werden vernield. „Hoe kon je dót weten", roept mevrouw Braam uit. Na de oorlog is het bedrijf voortgezet door twee zoons van het jubilerende echt paar. Het is met trots in zijn stem dat meneer Braam zegt: „Het bedrijf bestaat nog steeds". Braam is een ener gieke man, iemand die niet stil kan zitten. Zelfs nu nog heeft hij het al is hij dan drieëntachtig druk. Over dag maakt hij het gebouw van de Rode Kruis-colonne schoon (De gemeente Velsen heeft destijds de ruim drie honderd jaar oude boerderij aan de Zeeweg laten op knappen en het Rode Kruis heeft de beschikking ge kregen over de puik inge richte stal). De heer en mevrouw Braam genieten nog van een goede gezondheid. „Alleen ben ik een beetje doof', zegt Braam, maar zijn vrouw merkt schalks op, dat hij alleen maar doof is als bij iets niet wil horen Bij de politie is aangifte gedaan van de volgende ge vonden voorwerpen: munt biljet. voetbalbroek, sjaals, zakschaartje, keulse pot, portemonnee, sleutels, bank biljetten, polsriem, kinder fietsje, regenjas, dameshand schoenen, halskettinkje, jute zak, boodschappentas, regen jasje, plastic balétui met in houd, herenhandschoen, mes sokjes, herenpolshorloge, gasboys (doosjes), fototoestel, regencape, een geldbedrag, portemonnee, herenrijwiel, voetbalschoen, plastic bal, wieldop van auto, portemon nee, autoped, damessportrij- wiel, doos met drank, ring met stenen, kinderwagenkus sen, postduif, damesregen- kapje, imitatie parelsnoer, rozenkrans in étui, porte monnee, dameshandschoen, herenregenjas, ketting met medaillon, vulpen. Deze voorwerpen zijn terug te halen elke dinsdag van 17.00 tot 18.00 uur en elke zaterdag van 12.00 tot 13.00 uur. De Velser Jazz Club is voornemens het seizoen het eerste op grootse wijze af te sluiten. Op zaterdag 3 juni namelijk zal de zangeres Rita Reys met het trio Pim Jacobs naar IJmuiden ko men om hier te concerteren voor leden en introducé's van de Velser Jazz Club. De uitvoering vindt plaats in de bovenzaal van Hotel Royal aan de Kennemerlaan. Dit zal het eerste optreden van het befaamde trio en Rita in IJmiuden worden. Zoals men weet is Rita vorig jaar in net huwelijk getreden met pia nist Pim Jacobs. Broer Ruud Jacobs bespeelt de bas en ce gitaar wordt bespeeld door Wim Overgauw. Het belooft een mooie avond te worden. Zij zitten nu op het bal konnetje en genieten van de lentezon. Zij zien uit over 't goed onderhouden grasveld van het W. F. Visser-bejaar dentehuis in Velsen. De neer en mevrouw Amse zitten hier bijna twee maanden, dat wil zeggen op dit kamertje. Overigens zijn zij goede be kenden in het Velsense be jaardentehuis want zij heb- Den ruim vijf ja ah in een van de knusse huisjes gewoond. Maar op ë'è'n dag ging "dat niet meer. De heer Amse loopt moeilijk en zijn vrouw kan helaas ook niet meer zeggen dat zij een goede ge-' zondheid geniet. Reden dus om in het grote tehuis te gaan, waar de mensen vol ledig en uitstekend verzorgd worden. „We hebben het hier reuze naar ons zin, het eten is prima, je krijgt het op tijd en de mensen zijn allemaal even aardig", vertelt me vrouw Amse. En zo genieten zij van een rustige levens avond, in hun kamertje en op hun balkonnetje, als de zon schijnt. Maar over een paar dagen zal het niet zo rustig zijn op deze kamer, dan zal er wel licht het „lang zullen ze leven" gezongen worden door krachtige stemmen en door zachtere, hier en daar wat bevende stemmen. Dan zijn meneer en mevrouw Amse Tabak vijftig jaar getrouwd, ter gelegenheid waarvan de kinderen komen, de broers en zusters, de neven en de nichtjes. Op 24 mei is het de dag. Natuurlijk kunnen meneer en mevrouw al die mensen niet in hun kamer bergen. Vandaar dat besloten is de receptie die dag in de recreatiezaal van het W. F. Visserhuis te houden, 's Mid dags is daar voor de familie leden 'n gezamenlijke brood maaltijd, dan volgt de recep tie en tot slot eten de mensen weer gezamenlijk, maar dan in Hotel Royal. „Als ze maar geen grapjes uithalen", mompelt mevrouw Amse een tikkeltje bezorgd, eerder omdat zij niet goed meer tegen drukte kan. Maar je kunt zo'n dag ook niet ongemerkt voorbij laten gaan, zeggen beide echtge noten. De jubilaris is nu 77 jaar, zijn vrouw 79 jaar. Meneer Amse is al twaalf jaar ge pensioneerd. Zevenendertig jaar lang heeft hij hard moeten werken als con ciërge van gebouw „Concor dia" in Velsen-Noord. Hon derden kennen hem uit hoofde van die functie en Amse kent eveneens honder- Grote keus - tot 300 L. inhoud, Veilige aansluiting. Betaling in overleg. AMCO-dealer VELSERDUINWEG 173 TELEFOON 4402 „EXCELSIOR" GAF UITVOERING. De belangstelling voor de uitvoering van I de hervormde muziekvereniging „Excel sior" te Heemskerk was zo groot dat velen zich met een staanplaats tevreden moesten stellen. „Excelsior" gooide vorig jaar net roer om en werd van een kleine mond- accordeonclub een algemene muziekver eniging. Allereerst trad het gitaarorkest op I onder leiding van de heer E. Teer. Onder leiding van de heer G. Stolp kwamen hier- na de mondaccordeonisten op de planken. Tenslotte kon men luisteren naar het ac cordeonorkest. Ter opluistering werd medewerking verleend door de Beverwijk- se accordeonvereniging onder leiding van de heer A. v. d. Wolf. In het park Velserbeek is men thans bezig een nieuwe volière te bouwen. Dit wordt uitgevoerd door de firma Ruigrok uit Vogelenzang. Te volière is cirkelvormig en heeft een middellijn van vijf tien meter. Zij zal straks een groot aantal vogels bergen. De oude volières, die tien tallen jaren in het park heo- ben gestaan zijn opgeruimd. Een aantal vogels is tijdelijk ondergebracht in de kinder boerderij. Overigens moeten nog nieuwe dieren worden aangeschaft om de ruime volière te bevolken. den mensen. Met veel en thousiasme en ijver hebben de beide echtelieden de za ken in „Concordia" gedre ven. Zij babbelen nog graag over die tijd, waarin zij veel plezier hebben beleefd. De heer Amse is een ver woed muziekliefhebber. Net zolang als hij conciërge is geweest bij „Concordia", is hij werkend lid geweest van de harmoniekapel „De Een dracht". Hij blies bas, was daarin zeer bedreven en alle anderen hadden dan ook óe grootste waardering voor hem. Zijn muziekkennis kwam hem vooral na de tweede wereldoorlog van pas, toen „De Eendracht" niet meer op sterkte was en veel instrumenten niet bo ven water waren gekomen. Tijdelijk heeft Amse de diri geerstok ter hand genomen en ijverig gestudeerd met de mannen, ja zelfs nog een uitvoering gegeven. En met succes. Ook bespeelde de heer Amse het orgel en dan net liefst het Müller-orgel in de Grote Kerk. Achtentwintig jaar lang was Amse de orga nist tijdens de diensten in deze kerk van de Hervormde gemeente. De heer Amse laat zijn handen zien, één is nogal dik en stijf. Hij kan niet meer spelen. Beneden in de aula van het Visserhuis staat een piano en daarop probeert bij het nog wel eens. „Het gaat niet meer", stelt hij dan elke keer vast. Maar op de dag van hun vijftigjarig huwelijksfeest zal er zeker een ander voor het gouden echtpaar spelen. Advertentie

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 4