Groningse werf bouwt onderlossers voor verlenging IJmuider pieren SPOR T IN DE IJ MOND VERSPUY Verplichte w.a.-verzekering is van grote sociale betekenis IJmuiden helpt Frankrijk bij vlamonderzoek Egmont trof bij Groenland beter weer dan op Noordzee Gerard van Praag IJmuider Harmonie bij VSV-Blauw Wit Sierlijk zijn de modellen O nverwoestbaar is de bekleding Solide is de constructie Voor sfeer in uw woning Opvangfonds voor makreel? Havenberichten Onbevoegde of dronken rijders zullen niet veiligzijn Voorzitter W. Louwman verlaat Kinheim „L A N A" -1 a p ij t ƒ24.50 p.m. Rook de fijnste Amerikaanse sigaret van tïjssen textiel DONDERDAG 18 MEI 1961 15 Aan dit etiket herkent u heren kleding die gemaakt is vol gens het nieuwe, wetenschap pelijk ontwikkelde maatsys- teem 4 D. 9 van de 10 Neder landse mannen passen perfect in 4 D-kleding. Uw maat bestaat in herenconfectie 4D-kleding is in Dmuiden natuurlijk verkrijgbaar bij Faillissementen meubelen van Woninginrichting PLEIN 1945 No. 2 TELEFOON 8089 in plastic tabakszak 1. AUTOMOBIEL-ASSURADEUREN MENEN: Aanstaande bijeenkomsten Burgerlijke Stand van Heemskerk Bewonder de nieuwe Formule serie 7000. Prachtig mat-glanzend teak! Twee luilakmarkten in Beverwijk Een nieuw K.V.T. „Kon. Ver. Tapijtfabrieken"-product JAC. SPIJKER woninginrichting Snelllusstraat 25-27 - Telefoon 5455 Bij de scheepswerf Foxhol te Gronin gen zijn enkele van de vijf onderlos sers in aanbouw, die bestemd zijn om materialen aan te voeren voor de ver- Reeds enkele malen is de vriestrawler „Egmont" van de IJmuidense Visserij- maatseha'ppij Medan-Batavia nu al ver van huis geweest- De laatste reis, waar het schip nu van is teruggekomen, heeft de „Egmont" nog voorbij IJsland gevoerd, tot op 70 mijl afstand van Groenland. Het schip is achttien dagen weggeweest en in die tijd was een van de ervaringen, dat het weer zo goed was. Men heeft in de verre zee zelfs drie dagen volkomen wind stil weer gehad. De indruk is dan ook wel zeer sterk geworden, dat er iets hapert aan de gangbare opvatting onder de vissers, dat het boven de 5960 graden een hel is. Het zal waarschijnlijk beter zijn het zo te stellen, dat juist de 5960 graden de hel is en dat het daarboven beter gaat. De indruk, die men op de „Egmont" heeft gekregen, is in elk geval wel zo. dat de Noordzee beroerder is wat weer betreft dan de zee bij IJsland en Groenland. Als op de Noordzee de windkracht 56 was, was het daar maar 3 tot 4. En de ene dag, dat men met windkracht 9 te kampen kreeg, bleek het op de Noordzee nog harder te spoken, namelijk met windkracht 10. De reizen van de „Egmont" gaan dus op dit punt gevestigde meningen danig schok ken. De reizen betekenen overigens ook een omwenteling op het gebied van de visserij zelf. Technisch nieuwe aspecten komen aan de orde en deze beheerst men nog niet geheel. De laatste reis van de „Egmont" was dan ook een weinig geslaagde, maar men heeft er toch weer veel van geleerd, zodat het inzetten van de vriestrawler op de verre visserij op den duur toch zijn vruchten moet afwerpen voor de gehele Nederlandse visserij Advertentie Kennemerlaan 100-106 -Tel. 5501 De voetbalwedstrijd VSV-Blauw Wit, die op tweede pinksterdag op Schoonenberg wordt gespeeld, kan voor Velsen een van de sporthoogtepunten van het jaar worden Blauw Wit kan in deze wedstrijd kampi oen worden en men zal dus een grote Am sterdamse invasie kunnen verwachten. Als voorwedstrijd wordt een ontmoeting gespeeld tussen de aspiranten van VSV en Blauw Wit. De IJmuider Harmonie zal voor de aanvang van de hoofdwedstrijd 'n show ten beste geven op de grasmat en ook in de pauze voor pittige muziek zor gen. De wedstrijd zelf kon wel eens zeer span nend worden. Blauw Wit won in Amster dam maar met 1-0, na heldhaftig verzet van onze stadgenoten en het zit er zeker in, dat de Amsterdammers nu op Schoo nenberg zullen struikelen. Vooral omdat VSV bij een zege flink omhoog schiet uit de gevaarlijke zone. lenging van de IJmuidense haven hoofden. De schepen kunnen zeven honderd ton materialen bevatten. Aan boord komen een kapitein, een machinist, twee dekknechten en een kok. De vijf bemanningsleden zullen 5 dagen achteen aan boord zijn. De Groningse werf heeft een onderlosser gereed (zie foto). Een tweede staat nog op de kade. Ook bij een Belgische werf zijn enkele onderlossers in aan bouw. De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag in staat van faillissement verklaard: C Scheerman. isoleerder. Schubertstraat 6. Zaandam. Rechter-Commissaris is mr. P. Petersen en curator: mr. D. Aten. advocaat en procureur, Provincialeweg 52, Zaandam. Handbal De handbalvereniging „IJmond" kan, daar de competitie tijdens het Pinkster- weekeinde stil ligt, met een dames-, een heren-, een meisjes junioren- en vier meis- jesaspirantenteams deelnemen aan het op eerste Pinksterdag op het Gemeentelijk Sportpark in Alkmaar te houden toernooi van de vereniging AVA. De IJmond- dames spelen in dit toernooi onder andere tegen twee dames-teams van AVA en van de Duitse verenigingen Rie- derwald en Darmstadt. Ook de IJmond 1- heren krijgen teams van AVA, van Alk maar en van Darmstadt tegenover zich. De situatie ten aanzien van het (mogelijk te behalen) kampioenschap in de eerste klasse dames afdeling Haarlem is voor de IJmond 1-dames gunstig. Zij hebben nog twee wedstrijden te spelen. Het worden beide uitwedstrijden. De stad is thans: IJmond 1 leidt met 25 uit 14 en Concordia (Haarlem) volgt met 25 uit 15. Dit houdt in, dat de IJmond-dames zondag na Pink steren door zelf te winnen van Concordia (Hillegom) of van HBC en een neder laag van Concordia-Haarlem, al kampioen kunnen zijn De IJmond 1-heren zitten rustig wegens automatische promotie naar de overgangs klasse ondanks de derde plaats in de eer ste klasse van district West A. Korfbal De Watervliet-korfballers uit Velsen- Noord gaan de tweede Pinksterdag weer hun traditionele jaarlijkse uitstapje doen naar Den Haag, waar twee senioren twaalftallen en twee aspirantenteams deel nemen aan de seriewedstrijden van de ver eniging ALO en waaraan talrijke vereni gingen uit alle delen van het land mee werken. Met de tweede plaats in de reserve tweede klasse KNKB zal het tweede Wa- tervliet-twaalftal-een kans wagen om door middel van promotiewedstrijden in de eer ste reserve-klasse te komen. Hoewel het programma van deze wed strijden nog niet bekend is kent men in Watervliet-kringen al wel de namen van de mededingers. Dit zijn Swift 2 en SVK 2 uit Amsterdam en Groen Geel 2 uit Wormer. Vermoedelijk wordt de promovendus door het spelen van een halve competitie gevon den. Duits bezoek aan VVB Zaterdag zal de voetbalvereniging „Bree- saap" (VVB) uit Velsen-Noord in het sport- paviljoen „Watervliet" een gezelschap van meer dan veertig personen van de voetbal club Solingen-Wald uit Duitsland ontvan gen. Met deze vereniging, waarvoor een aardig ontvangst- en verpozingsprogram ma is samengesteld, worden eerste Pink sterdag, op het sportpark „Watervliet" twee wedstrijden gespeeld. Van VVB is de opstelling van het eerste elftal: A. van den Boogaard; G. Steinvoord en H. Altena; P. van Vuuren, A. Both en J. Kersbergen; A. Luitjes, J. Hoogendijk, F. Kooimans, R. Luitjes en C. Koppen. Dit is hetzelfde elftal, dat op Hemelvaartsdag in de grote match tegen Vitesse uit Cas- tricum een 0-0 gelijk spel wist te handha ven. VVB 2: De Leeuw; A. v. d. Schans en G. Roos; v.d. Horst, R. Jagt en Harmeijer; C. Spruit, B. v.d. Schans, W. Boeren, G. hes, en Wijbenga. Reserve: P. de Wolf. Voetbal De voetbalvereniging „Kinheim" gaat een zeer druk bezet Pinksterweekeinde te gemoet, dat reeds vrijdagavond wordt in gezet meet de voetbalwedstrijd op het Wa- terlooterrein tussen Kinheim 1 en SVIJ voor het Velser kampioenschap. Voor de jeugd is er deze dagen een uitwisseling met VKW uit Westerbork in Drente. De jeugd van Westerbork wordt vrijdagavond in het gemeentelijk wijkcen trum te Velsen-Noord ontvangen door de Kinheimers. De voetbaljeugd van Kinheim vertrekt zaterdagmorgen om acht uur naar Drente om in Westerbork een toernooi te spelen. De Westerbork-jongeren nemen maan dag deel aan het door Kinheim te houden „Cor Boot-tournooi" op „Rooswijk", dat om tien uur begint en waarin op drie velden wordt gespeeld. In Leiden zullen een junioren- en een as piranten A-elftal deelnemen aan het op 111 juni te houden Roodenburg-toernooi. GESLAAGD Voor het examen van de Nederlandse Rijwiel- en Motorrijwielherstellers Exa men Corporatie (R.E.M.E.C.) slaagden te Amsterdam de heren J. H. van Tunen en N. Castricum uit Heemskerk. Advertentie Het bestuur van het Visserijschap heeft in principe besloten tot het instellen van een opvangfonds voor zowel makreel als verse vis. Door het Produktschap voor Vis en Visserijprodukten is een ontwerp-ver- ordening samengesteld voor een minimum prijs-makreel, waarbij de vraag rijst of een opvangfonds noodzakelijk is. De opvang- regeling voor makreel zou een maximale hoogte moeten hebben van 1 per 50 kg. Het overschot dat na een periode ont staat, zal tot b v. een maximum van ƒ25.000 worden vastgehouden, zodat voor een nieu we periode geen of gedeeltelijke heffing gedaan kan worden. Tot het instellen van een opvangregeling voor verse vis is in dertijd besloten gelijk met de opvangrege- lingen voor verse vis en gezouten haring Nu deze regelingen in werking zijn ge treden, is het bestuur van mening dat het nu tijd wordt om een verordening voor te bereiden en overleg te plegen met het Produktschap voor Vis en Visprodukten. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Descubri- dor van Duinkerken, laden Binnenhaven IJmui den; Ponza, Hudiksval, hout lossen Zaandam; Sylt, Dublin; Montferland, Las Palmas; Ahrens- hoop, Londen, laden Binnenhaven IJmuiden; Hee rengracht, Kasko; Irazu (ex m.s. Waal), Antwer pen; Freshfield, Swansea; Andalien, Hamburg; Sandaa, Bremen; Hecuba, Bremen; Jean E., Lon den; Ericht Hasslinger, Kotka; Hunzestroom, Vlaardingen; Coenraad K., Kotka; Balticborg, Hamina; Saint Marc, Le Havre; Jans, Londen; Spirit, Londen, oud papier lossen Wormerveer; Senegalkust, Le Havre; Aegir, Boston; Lucas Bols-1, Karlsvik; Peregrine, Felixtowe; Katen- drecht, Rotterdam; Wim 2, Bodo, bijlegger IJ muiden; Illstein. Antwerpen. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Fisch- bek van Antwerpen; Nore, Antwerpen; Mythras, Antwerpen. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Praun- heim naar Bremen; Elsa Essberger, Hamburg; Inge Ursula, Gefle, bijlegger IJmuiden; Jurjen de Vries, Kotka. ledig van Buitenhaven IJmuiden; Foxfield, Bremen; Marathon, Rotterdam; Zuider- kerk. Bremen; Adler, Rotterdam; Koserow, Stet tin, walsmateriaal geladen IJmuiden; Oktant, Aarhus; Hillwy. Macabe; Dietert, Walkom, bijleg ger IJmuiden; Silen, Karlstad; Westerdok, Ant werpen; Looiersgracht, Antwerpen; Olaf, Ham burg; Stavos, Rotterdam; Ask, Rotterdam; Her- vard, Aarhus; Wormo, Londen, walsmateriaal bij geladen IJmuiden; Hector, Rotterdam; Eos, Ham burg; Amstelstroom, Plymouth; Draco, Le Havre; Neleus, Genua; Lies, Hamburg. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Clio naar Rotterdam; Theano, Rotterdam; Rijsbergen, Go thenburg; Wim 2, Rouaan, bijlegger IJmuiden. Advertentie WINNER De In de Nederlandse Vereniging van Automobiel-assuradeuren samenwerkende verzekeraars erkennen de grote sociale betekenis van een verplichte w.a.-verzeke- ring voor motorrijtuigen en zullen uiter aard hun volledige en loyale medewerking aan de uitvoering van de wet verlenen, al dus lieeft de voorzitter van de N.V.V.A., mr. J. C. van Laer verklaard tijdens een persconferentie naar aanleiding van het in gediende wetsontwerp „Aansprakelijkheid verzekering Motorrijtuigen". Mr. van Laer zei dat het aantal automo bilisten zonder w.a.-verzekering op het ogenblik zeer klein is. De verplichting zal op de gang van zaken bij de automobiel assuradeuren nauwelijks van invloed zijn. Anders is het met het miljoen bromfiet sers, van ie zeker de helft niet verzekerd is. De assuradeuren hopen dat de verzeke- ringsvorm voor bromfietsen zeer eenvou dig zal worden gehouden. Men hoopt op een systeem dat bijvoorbeeld in West- Duitsland tot volle tevredenheid van justi tie, politie en verzekeraars werkt, name lijk het invoeren van een jaarlijks plaatje met een code en nummering per maat schappij. De kleur van het plaatje is jaar lijks anders. De controle is eenvoudig. De concurrentie onder de ongeveer hon derd in Nederland werkende auto-assuran tiemaatschappijen zal naar mening van mr. Van Laer bij de invoering van de verplichte w.a. niet veranderen. Daardoor zullen de oremies op een redelijk niveau blijven. De in de Memorie van toelichting genoemde minimumbedragen en de aan de dag tredende verzwaring van risico's zullen wel hun weerslag in de premiebe dragen gaan vinden, maar het is niet te zeggen hoe groot die weerslag zal zijn. Dat zal in de praktijd moeten blijken. De verplichte w.a.-verzekering is zeker geen ongevallenverzekering. Alleen als de schuld van een verzekerde vaststaat zal, juist zoals nu, schade worden vergoed Reed een „chuldige zonder rijbewijs of on der drankinvloed, dan zal een maatschap pij betalen, maar volledig verhaal hebben op de verzekerde. Onbevoegde of dronken chauffeurs zullen dus geenszins „veilig" zijn bij verplichte w.a.-verzekering. De vrijwillige w.a.-verzekering bedoelde de verzekerde financieel veilig te stellen De verplichte w.a.-verzekering draagt een socialer karakter, namelijk niet de bescher ming van het economische risico van de verzekerde, maar wel bescherming van het belang van slachtoffers van schuldige ver zekerden. Het vaststellen van de wettelijke aan sprakelijkheid verandert niet, maar wel de verhouding slachtoffer-verzekeraar en ver zekeraar-verzekerde. Immers in afwijking van het gemeen recht zal een slachtoffer een verzekeraar aan kunnen spreken, on geacht de aansprakelijkheid van de verze kerde. Het Waarborgfonds Motorverkeer sluit voor slachtoffers iedere onzekerheid over uitbetaling van schade uit. Nu echter de minima van te verzekeren bedragen om hoog zullen gaan, is het mogelijk dat de claims en de gerechtelijke uitspraken hier over eveneens zullen stijgen, aldus de voorzitter. De weerslag hiervan zal, even als het premiedeel dat voor het waarborg fonds wordt bestemd, op den duur in de premies tot uiting moeten komen. Aange zien echter een automobiel-assuradeur slechts op praktijkbasis zijn risico's kan berekenen, hangt een eventueel geleidelijk stijgingspercentage van de premies, mede gezien de concurrentieverhoudingen, in de lucht. Aangezien een w.a. alleen schade van derden dekt lijkt een vermindering van de all-risk-verzekeringen niet waarschijnlijk Er zijn tal van gevallen, waarin alleen „eigen schade" optreedt, aldus mr. Van Laer. Het mannenkoor „De Vriendschap" geeft op vrijdag 26 mei een concert voor patiën ten van het Rode Kruis Ziekenhuis te Be verwijk. Op 2 juni wordt gezongen in het provinciaal ziekenhuis „Duinenbosch" te Castricum. GEBOREN: Astrid J. M., d. van A. J. J. Klous en G. C. Webbe; Gerardus J. J., z. van G. J. J. Postma en van A. S. de Boer te wijk aan Zee; Hubertus J. F., z. van H. J. Nagel en van M. A. v. d. Zon; Maria C. A., d. van J. J. Bruinenberg en van A. M. Warmenhoven te Wijk aan Zee; Maria H., d. van G. Bakkum en van M. H. Swart te Beverwijk; Cornelia E. M., d. van O. de Ruyter en van A. de Ruyter; Petronella C. M., d. van K. H. Stroethoff en van T. J. M. van Lieshout te Limmen; Monica M., d. van B. Marguenie en van W. P. F. Zaal berg; Paulus G. L., z. van H. A. Schopman en van E. J. M. v. d. Erf; Jolanda, d. van J. C. Buxtorff en van E. M. Gnodde te Castricum. ONDERTROUWD: P. J. M. Eilers en L. Freeth; P. J. Klotz te Eilendorf (Did) en H. A. Portier; B. J. Eeltink te Beverwijk en G. Koppen. OVERLEDEN: Maartje Leuring, oud 81 jr., wed. van J. Beentjes. aanbouwmeubelen t--.ARXVU:N UMUIDEM De leden van de voetbalvereniging „Kin heim" zullen hedenavond in het gemeen telijk wijkcentrum aan de Smidt van Gel derstraat voor de moeilijke taak staan een vervanger te kiezen wegens het afscheid van de heer W. Louwman als voorzitter, die zich bij de te houden verkiezingen niet herkiesbaar heeft gesteld. Voordat de heer Louwman zijn functiè zal neerleggen zullen verschillende be stuursmededelingen worden gedaan, ge volgd door verkiezingen van elftal- en jeugdcommissies, alsmede bespreking van het bestuursbeleid. Traditiegetrouw zal er ook dit jaar aan de vooravond van het Pinksterfeest een Luilakmarkt worden gehouden in de Bree- straat te Beverwijk. Deze markt wordt vrijdagavond gehou den en zal de gehele nacht voortduren Behalve op de Breestraat wordt er ook een op de Plantage gehouden. Van de elftalcommissie zijn herkiesbaar de heren W. v. d. Star, W. Groeneveld, K Tuinenbreyer en A. Lorjé. De heer E. Ka rel is niet herkiesbaar. Van het bestuur is evenzeer niet herkiesbaar de heer W Groeneveld. IJMUIDEN GAAT FRANKRIJK HELPEN bjj het wetenschappelijk onderzoek dat dezer dagen begint in de nabijheid van Toulouse en verband houdt met de rjjke aardgasreservoirs die verborgen zijn in de bodem van Zuid-Frankrijk en van dé Franse Sahara. De Fransen willen namelijk nagaan, wat de beste manier is om aard gas te verbranden en hebben voor dit doel een groot laboratorium gebouwd. Nu houdt IJmuiden zich al twaalf jaar bezig met „vlamonderzoek" en op het ogenblik is het zo, dat op het terrein van Hoogovens zich het grootste onderzoekcentrum ter wereld op dit gebied bevindt. Van de hier opgedane ervaringen zullen de Fransen mogen profi teren, zo is beloofd en afgesproken, dat er een „warme samenwerking" zal zijn tussen de twee „vlammencentra". Het centrum voor vlamonderzoek in IJmuiden is al bijna tien jaar „interna tionaal". Reeds in 1949 was Hoogovens er van overtuigd, dat veel meer profijt kon worden getrokken uit de brandstof die wordt gebruikt. Er werd een losse proef- oven gebouwd. De resultaten van het on derzoek in IJmuiden werden niet geheim gehouden en in het buitenland begon men hoe langer hoe meer geïnteresseerd te ge raken. Het contact dat aldus ontstond tussen IJmuiden en het buitenland resul teerde in de oprichting van de „Interna tional Flame Research Foundation", wel ke stichting reeds na een jaar, in 1953 vorm kreeg in de oprichting van een apart onderzoekingsstation op het terrein van Hoogovens. In dit station worden nu on derzocht de vlammen van gassen, vloei bare brandstoffen en poederkool. Hoog ovens heeft slechts belang in de eerste twee. De deelnemende landen zijn: Neder land, Engeland, Frankrijk, België, Luxem burg, de Verenigde Staten van Noord-Ame rika, Zwitserland en Duitsland. Elk dezer landen heeft een vertegenwoordiger in het bestuur, waarvan de Fransman prof. C. M. Ribaud voorzitter is. Belangrijke fi nanciële steun wordt verkregen van de Europese Kolen- en Staal Gemeenschap, die veel geld beschikbaar stelt voor weten schappelijk onderzoek wanneer het kolen en staal betreft. De onderzoekingen in IJmuiden staan on der leiding van een wetenschapsman uit een van de eerder genoemde landen; hij blijft, meestal met zijn gezin, hier dan een paar jaar wonen. Secretaris is ir. G. W. van Stein Callenfels. De I.F.R.F. heeft zijn bestaansrecht reeds ruimschoots bewezen. Het is er een voortdurend komen en gaan van weten schappelijke onderzoekers uit alle delen der wereld, niet alleen uit de eerder ge noemde landen, maar eveneens uit Tsjecho-Slowakije, Hongkong, Argentinië, Canada, Japan, Australië, Finland en. zelfs Rusland (waar, niet ver van Moskou, zich eveneens een dergelijk centrum, maar kleiner, bevindt, dat onlangs door Neder landers is bezocht). Elke industrie die er belang bij heeft kan deelgenoot worden van wat men in het IJmuidense laboratorium weet. In het algemeen zijn alleen industrieën die met hoge temperaturen te maken hebben, zo als staal-, glas- en cement-fabrieken geïn teresseerd. Deze immers hebben altijd een heel hoge rekening bij de kolenboer of olieman en willen daarom ook wel graag een zo groot mogelijk rendement hebben van hun ingekochte brandstof. Ook op de Technische Hogeschool in Delft houdt men zich bezig met onderzoek op het gebied van verbrandingstechniek. In het laboratorium voor energievoorziening door middel van stoom aldaar, heeft men daarvoor een geheel onderzoekingspro gramma opgesteld om te kunnen uitma ken, wat de beste manier is om olie te verbranden. Bij deze onderzoekingen houdt men contact met de „International Flame Research Foundation" te IJmuiden, die op dit gebied reeds veel belangrijk weten schappelijk speurwerk heeft verricht, zo bij voorbeeld op het gebied van de vlam- vorming en de uitstraling. Werkt men in IJmuiden met ongekoel- de vuurhaarden, waarbij de hoge tempe ratuur primair is, in Delft experimenteert men met gekoelde vuurhaarden van stoomketels, waarbij de aandacht aller eerst is gericht op watergekoelde vuur haarden. De I.F.R.F. te IJmuiden is vorig jaar begonnen met de uitvoering van een vijf jarig werkprogramma. En daarna? Daar na zal men zeker niet kunnen zeggen, dat men alles weet. Want elk probleem dat men oplost, werpt nieuwe vragen op. En het zal de moeite waard zijn, om het ant woord op al die vragen te zoeken. Ten minste, zolang kolen, olie en gas onmis bare brandstoffen zijn op deze wereld. Advertentie Zuiver wol - motecht. Kan geplakt worden. Rafeloos snijdbaar. Direct te stofzuigen. Moderne kleuren. Bestel tijdig voor de grote voorjaarsdrukte.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 15