Tekort aan arbeidskrachten zal dit jaar nog toenemen Nederland wil oplossing der „praktische" problemen Moeilijk aanvaardbaar voorstel van Gromyko in Genève Hf Wereldnieuws PLANTEN MARGARINE Deze zomer wijziging van AWW-wet Kleurspoeling Zélf doen! Dit jaar weer 30.000 man naar La Courtine Bussumse juwelier slaat roofoverval van Duitser af Tilburgenaar wilde zijn familie vergassen de volmaakte met het enige natuurzuivere middel dat spatten voorkomt bij bakken en braden. een Leeuwenzegel-produkt Maar het zou geen concessies doen Dubbel veto op controle van een eventueel Laotische neutraliteit r 't Silver Stoepke J DONDERDAG 18 MEI 1961 1 MINISTER VAN ROOY IN EERSTE KAMER: tintgevende haarwassing :'44ct DE LANDINGSRECHTEN DE BESTE SPAARPOT KOMPLETE UITRUSTINGEN TERLENKA UNIFORMEN (Van onze parlementaire redacteur) Over het wetsontwerp inzake de Al gemene Kinderbijslagverzekering heeft minister Van Rooy in de Eerste Kamer verklaard, dat het kabinet zich nog beraadt over de diverse beschou wingen, die reeds aan dit onderwerp zijn gewijd. De minister hoopt, dat er een regeling zal komen, die met brede instemming kan worden aangenomen. Economisch baart thans de meeste zorg het gebrek aan arbeidskrachten. Er zullen dit jaar ongeveer 33.000 nieuwe arbeidskrachten beschikbaar komen, maar de verwachting is, dat de vraag met 60.000 zal toenemen. Het tekort zal dus nog nijpender worden. Dat maant tot grote voorzichtigheid in verband met de lonen en de prijzen. De regering draagt de verantwoordelijk heid voor de totaliteit van de economische ontwikkeling en daarom moet zij in be paalde omstandigheden ook op het gebied van de lonen en andere arbeidsvoorwaar den wel eens ingrijpen. Zij draagt een an dere verantwoordelijkheid dan het bedrijfs leven en op een andere plaats, die een ruimer overzicht biedt over het geheel. Het is te begrijpen dat men een zo een voudig mogelijk loonsysteem wenst, maar het leven is nu eenmaal ingewikkeld. Verontrustend is de pendel van Neder landse mannelijke arbeidskrachten naar Duitsland. In de E.E.G. wordt gestreefd naar een vrij verkeer van arbeidskrach ten en op dit moment hebben wij geen mogelijkheid om te beletten dat arbei ders in een ander land gaan werken. Iets anders is het bestrijden van bepaalde uit wassen door een goede voorlichting. Grote waardering had minister Van Rooy in dit opzicht voor medewerking van de Duitse arbeidsbureaus. Bij de pendel speelt de hoogconjunctuur natuurlijk een belangrijke rol, maar van invloed is ook de ontwikkeling van de techniek, die een snelle verplaatsing met de auto mogelijk maakt, vooral in de grensstreken. Het buitenshuis werken van de gehuw de vrouw zal minister Van Rooy niet sterk willen bevorderen. Dat betekent dat men minder dan in het buitenland rekening kan houden met een inschakeling van vrouwelijke arbeidskrachten. Met belang stelling volgt de minister de experimenten in de Zaanstreek om de vrouw ten dele in het productie-proces te betrekken zonder schade aan het gezin. Omtrent het vraagstuk van de emigra tie moet het rapport worden afgewacht van de Emigratieraad. Het aantal emi granten daalt. Naar Zuid-Afrika bedraagt het nog maar enkele tientallen per jaar. Advertentie fiU. Thuis gaat het vlugger, thuis kost het minder, thuis wordt het mooier als U gewoon zelf Uw haar wast met POLYCOLOR -kleurshampoo Naar verkiezing in de eigen natuurlijke kleur of in een chique mode- tint! Haal direct een tube POLYCOLOR. 't Hoort bij Uw makt-up Grote tube f. 1.95 Evenals in de twee voorgaande jaren zuilden dit jaar Nederlandse troepen oefe nen in het kamp van La Courtine in Frankrijk. Tussen 14 juni vertrek van het eerste detachement en 13 novem ber terugkeer van de laatste kampstaf zullen 30.000 man in opeenvolgende transporten van Nederland uit naar Frank rijk gaan. De feitelijke oefentijd in La Courtine is verdeeld in twee perioden van zes weken, namelijk van 10 juli tot en met 19 augus tus voor de 1ste divisie 7 december, en van 11 september tot en met 21 oktober voor de 4e divisie en de lichte brigade. Enige legerkorpstroepen zijn ingedeeld zo wel in de eerste als in de tweede periode. Gedurende elke periode zullen twee briga des met aanvullende onderdelen beurte lings drie weken oefeningen uitvoeren in compagnies-, bataljons-, en tenslotte in brigade-verband. De verplaatsingen geschieden wederom via bivakterreinen te Mourmelon nabij Reims en te Bourges. Vaste kampstaven verblijven gedurende de volledige oefen tijd te Mourmelon en te Bourges. De kampstaf in La Courtine wordt voor elk der twee perioden gevormd uit onderdelen van de betreffende divisie. De staatssecretaris deelde mee dat hij er naar streeft deze zomer een wijziging van de Algemene Weduwe- en Wezenwet in te dienen bij de Tweede Ka mer. De leeftijd om als weduwe voor een uitkering in aanmerking te komen, zal wei omlaag gaan. De staatssecretaris waar schuwde echter tegen het wekken van ver wachtingen dat binnen afzienbare tijd de A.O.W.-uitkering met 50 percent zou kun nen worden verhoogd. De A.O.W. kan niet los worden gezien van de bedrijfspen sioenfondsen. die minder zouden doen naar mate de A.O.W.-uitkering hoger wordt. Te verwachten is dat de A.O.W.- premie met ingang van 1 januari 1962 enigszins verhoogd zal moeten worden als gevolg van de „vergrijzing" van ons volk. In antwoord op de critiek op het onge lukkige regeringsbeleid tegenover de ar beidstijdverkorting in het bouwbedrijf, zei staatssecretaris R o o 1 v i n k dat het re sultaat van dat beleid toch wel meevalt. Het bouwbedrijf is nu zelf met voorstel len gekomen die per week 5 uur winst betekenen inplaats van de drie uur ar- beidsverlies volgens de oorspronkelijke voorstellen. Men kan wel zeggen dat de regering langer overleg had moeten ple gen, maar waarom is het bouwbedrijf pas met zijn nieuwe voorstellen gekomen na de algemene aanwijzing? Onder de vrijere loonvorming zijn de lo nen aanzienlijk gestegen en het belang rijkste voor de economisch zwakken is dat de prijzen niet noemenswaardig omhoog zijn gegaan. De arbeidstijdverkorting gaat snel; er moet alleen worden opgepast dat daarmee geen brokken worden gemaakt. In weerwil van de moeilijkheden kunnen we elkaar met een gunstige sociaal-eco nomische ontwikkeling gelukwensen en de kleine strubbelingen die er onvermijdelijk mee gepaard gaan, moet men niet te zwaar nemen, besloot de staatssecretaris. Replieken Bij de replieken over de begroting van Sociale Zaken gaf de Eerste Kamer er blijk van niet ontevreden te zijn over de inhoud van het sociale beleid dat minister Van Rooy en staattsecretaris Roolvink had den verdedigd, maar men vond de uitvoe ring in psychologisch opzicht niet geluk kig. De overheid heeft natuurlijk het recht op een gegeven moment in het algemeen belang in te grijpen, erkende de heer Van Wingerden (P.v.d.A), maar vele moei lijkheden zouden zijn voorkomen als de regering met meer psychologisch inzicht had gehandeld. De inhoud van het regeringsbeleid te genover het bouwbedrijf was goed, ver klaarde ook prof. De Gaay Fortman (A.R.), maar het gaat er om hoe dat be leid is gevoerd. In ongeveer dezelfde geest sprak ook de heer Middelhuis (KVP) die betoogde dat in het samenspel tussen regering en overheid zorgvuldigheid moet worden betracht. Het verwijt Van de heer Van Wingerden was vooral geweest, dat het samenspel soms ontijdig doorkruist is door eenzijdige beslissingen van de re gering. Wat de arbeidstijdverkorting betreft, merkte pn>f. De Gaay Fortman op dat iedereen het er over eens is dat een lang zaam tempo beter is maar onder de huidi ge omstandigheden is het tempo niet meer te remmen, omdat het leven sterker is dan de leer. In antwoord op de zachte verwijten, merk te staatssecretaris Roolvink op dat met het oude systeem van uniforme loonronden de positie van het College van Rijksbemid delaars veel eenvoudiger was. In een tijd van een groeiende welvaart is de loonvor ming echter niet meer te vangen in sim pele richtlijnen, omdat voor allerlei be drijfstakken en ondernemingen de omstan digheden zeer verschillend zijn geworden. Werkgevers en arbeiders worden het in deze tijd echter gauw eens over een aan zienlijke loonsverhoging of over werktijd verkorting omdat men arbeidskrachten wil aantrekken of althans behouden. Tezamen stellen werkgevers en arbeiders zich dan als pressiegroep tegenover de overheid die er op moet letten dat het algemeen belang niet in gevaar komt. Dan ontstaan er span ningen en blijkt het wel eens heel moeilijk te zijn zich ter verplaatsen in de positie waarin de regering zich bevindt. Een zich fel verwerende Bussumse juwe lier is er woensdag in geslaagd een Duit ser die een roofoverval op hem pleegde, van zich af te schudden en aan de politie over te leveren. De juwelier, de 36-jarige heer P. Kaas- schieter aan de Brinklaan, kreeg in zijn zaak een 22-jarige bankwerker uit Osna- brück, die zei een cadeautje voor zijn moeder mee naar Duitsland te nemen. Het mocht wel 200 mark kosten. De heer Kaasschieter toonde een han ger die de bezoeker in, de etalage had ge zien en vervolgens gouden dameshorloges en colliers. Tenslotte bevestigde hij een hangertje aan een collier en op dat mo ment sloeg de overvaller toe. Hij haalde een stevige ijzeren staaf uit een tas en sloeg de juwelier op het hoofd. De heer Kaasschieter was even duizelig, doch zag kans de volgende slagen af te weren. Hij ging zelfs tot de aanval over en dra rolden de mannen worstelend door de winkel, ruiten sneuvelden en tableaus met ringen rolden over de vloer. De echtgenote van de juwelier hoorde het rumoer en vloog gillend om hulp de straat op. De heer Kaasschieter kon de staaf bemachtigen en gaf de Duitser een klap. Beide mannen bloedden hevig aan het hoofd. Twee voorbijgangers namen de Duitser van de juwelier over, en sleep ten de overvaller letterlijk bij de haren naar buiten. Vervolgens namen zij de man tussen zich in, op weg naar het politiebureau. Onderweg kwam het gezelschap een poli tiewagen tegen, waar de woesteling werd ingeladen. Tegenover de politie verklaar de de Duitser dat hij zich kwaad had ge maakt op de juwelier, die naar zijn me ning te veel had gevraagd. Daarom had hij geslagen. De man bekende echter la ter om te stelen naar Nederland te zijn ge komen. Het motief van zijn daad was geld gebrek. De politie trof later de gehuurde auto van de Duitser op een parkeerplaats in Bussum aan. In de wagen bevond zich onder meer een speelgoedpistooltje. De Tilburgse politie heeft een 24-jarige arbeider ingesloten die in beschonken toe stand heeft geprobeerd zijn familie te vergassen. Na een fikse boemelpartij kwam hij in de ouderlijke woning aan de Jan Grewen- straat, waar zijn vader en moeder, alsmede een zevental broers en zusters reeds naar bed waren gegaan- In de bijkeuken draaide hij de gaskraan open. Hij zette alle verbindiingsdeuren naar de verschillende kamers open en verliet de woning. Een tijdje later kwam hij terug, nieuws gierig naar de uitwerking van zijn daad. Door geroep en gebons overtuigde hij zich ervan dat er geen antwoord meer kwam, zodat hij aannam daf het gehele gezin was gestikt. Voorbijgangers vertelde hij dat hij zijn familie had vergast en dat ze allemaal dood waren. Van verschillende kanten werd toen de politie gewaarschuwd die terstond de gas kraan dichtdraaide en alle ramen open zette. De familieleden van de arbeider bleken echter de aanslag op hun leven te hebben overleefd. De man werd in het holst van de nacht in de stad aangehouden. Advertentie Leeuwenzegels hebben waarde! WAJANG BRINKERS' MARGARINEFABRIEKEN ZOETERMEER (Van onze correspondent) WASHINGTON. De luchtvaartbesprekingen te Washington zjjn thans in een stadium gekomen, waarin men zich gaat afvragen of politieke overwegingen eventueel nog kunnen prevaleren boven de belangen van de Amerikaanse luchtvaartmaatschap pijen. Reden tot optimisme is niet aanwezig, doch alle hoop mag men nog niet op geven. Als het zou afhangen van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen, dan zou de K.L.M. géén landingsrechten krijgen in Los Angeles, ook al is Nederland in prak tische zin tot enige tegemoetkoming bereid. De pressie van de Amerikaanse maat schappijen is bijzonder sterk. Daarom is er zeker geen reden al te optimistisch te zijn. Zou men te elfder ure toch nog tot een bevredigende regeling komen dan zou dit te danken zijn aan overwegingen niet van commerciële, doch van politieke aard. Som migen in de Amerikaanse regering zouden het stellig betreuren indien zelfs na vier onderhandelingsperioden de luchtvaartmoeilijkheden tussen Amerika en Nederland nog niet uit de weg werden geruimd. In de vergadering van de beide lucht vaartdelegaties heeft staatssecretaris Stijkel gistermiddag de totale Neder landse positie nogmaals samengevat. Nederland meent aanspraak te hebben op landingsrechten in Los Angeles, daar andere buitenlandse maatschappijen deze reeds geruime tijd geleden hebben verworven. Nederland ziet geen aan leiding concessies te doen, maar is wel bereik naar een praktische oplossing te streven. Er bestaat overigens verschil van me ning over de interpretatie van de bestaan de luchtvaartovereenkomst. Nederland is van mening dat zij het bestaande akkoord is nagekomen. Amerika daarentegen is van oordeel, dat de afspraken door de K.L.M. zijn geschonden. De onenigheid komt voort uit een verschillende uitleg van de zogenaamde Bermuda-overeen komst. Nederland meent dat de interpreta tie van dit internationale verdragstype niet behoort te worden vastgesteld in de huidige bilaterale onderhandelingen, doch Advertentie waarmee de toekomstige huisvrouw haar huwelijk wil be ginnen, krijgt ze door voor haar uitzet meteen de beste kwaliteit te kopen. Voor tafelbestek levert dat geen probleem op er is immers Gero I En.... er is die speciale Gero-afdeling van Het huis met het carillon GROTE HOUTSTRAAT 49 (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) GENèVE, 18 mei. Met de meeste openingsspeeches achter de rug heeft Andrei Gromyko gisteren zoals de Britten het uitdrukten de aftrap gedaan in de Laos- conferentie door twee werkdocumenten ter tafel te brengen. Het ene is een ontwerp- verklaring waarin de deelnemers van de conferentie zich nog eens plechtig binden de Laotische neutraliteit te eerbiedigen. Het andere is een ontwerpovereenkomst over het terugtrekken van alle buitenlands militair personeel binnen dertig dagen na de ondertekening en over nieuwe instructies aan de wapenstilstandscommissie in Laos (India, Canada en Polen) om daarop toe te zien. Gromyko lanceerde zijn ontwerpen in een opvallend gematigde rede waarin hjj zei dat de omstandigheden gunstig lijken voor het spoedig bereiken van een akkoord. Zijn woordvoerder Kharlamov verzekerde mij later dat er veel overeenstemming bestaat tussen de Amerikaanse en Russische standpunten. Is dat zo? De juridische adviseurs van de Amerikaanse delegatie stelden onmid dellijk vast dat er een paar in serie ge schakelde veto's in Gromyko's ontwerp overeenkomst schuilt. Rusk had in zijn openingsrede 's ochtends al gezegd, d U de controlecommissie onder geen beding door een veto verlamd zou mogen worden. Gro myko's voorstel opent die mogelijkheid juist wel, door te bepalen dat a) De Russische en Britse voorzitters van de conferentie de controlecommissie gezamenlijk opdracht moeten geven overtredingen na te gaan. Als de Sovjet- Unie niet wil zal er dus niet gecontro leerd worden. b) De besluiten van de controlecom missie unaniem genomen moeten wor den (waardoor Polen een veto krijgt). Nu kan men argumenteren dat Canada en Groot-Brittannië voor het westen een veto krijgen, maar daar schiet het westen niet veel mee op. De Amerikaanse inter ventiepogingen zijn inmiddels wel afgelo pen, de nieuwe omstandigheden in Laos ge ven eerder de communistische buurlanden een kans, die bovendien in de Pathet Lao nog over een aanzienlijke sterke arm in het land zelf beschikken. Er was overigens nóg een kenmerkend verschil tussen de wensen die Rusk 's ochtens uitsprak en de voorstellen van Gromyko. Rusk wilde dat de internationale controlecommissie ge- heel onafhandelijk van welke Laotische re- garing dan ook zal opereren en over eigen ruime controlemiddelen zal beschikken. Gromyko stipuleerde dat de controleurs in nauwe samenwerking met de Laotische re gering hun werk zouden moeten doen. Een ander principieel verschil tussen het Ame rikaanse en Sovjet-standpunt betreft de op zet van de internationale controle. Gromy ko wil de bestaande commissie ten hoog ste wat aanvullende instructies geven. Rusk's stelling is, dat de recente geschie denis heeft bewezen, dat) deze opzet nu juist onvoldoende is. Hij wenst uibreiding van de commissie met neutralen en wil in het algemeen een veel verder gaan de con trole en supervisie van de Laotische neu traliteit. Zoals in alle Russisch-Amerikaan- se onderhandelingen blijken ook nu weer de kwestie van veto en daadwerkelijke controle de grote technische struikelblok ken. V oorproefje Over de principes van de Laotische neu traliteit en onafhandelijkheid en het terug trekken van buitenlandse troepen is ieder een het hartroerend eens. Het gaat dus alleen om de interpretatie en de modali teiten die overigens naar vele voorbeelden bewijzen tot eindeloos touwtrekken te kun nen leiden. Ook de Sovjets beschouwen hun voorstellen, die naar zij verzekeren voor honderd percent door de Chinezen worden gesteund, slechts als werkdocumenten en zij weten dat er binnenkort van de andere delegaties eigen voorstellen te verwachten zijn. Dean Rusk gaf gistermorgen een voor proefje van hetgeen de Amerikanen wil len: 1.) een nieuwe definitie van de neutra liteit van Laos die verder gaat dan de klas sieke conceptie 2.) een internationaal or gaan dat die neutraliteit moet bescher men tegen dreigingen van buiten zowel als van binnen. 3.) een gecoördineerd econo misch hulpprogram voor Laos, te finan cieren door de deelnemers aan de conferen tie en te administreren door neutrale lan den in Zuid-Oost Azië. Dat de conferentie over Laos ook nog verderstrekkende gevol gen kan hebben werd aangeduid door de gedelegeerde van de neutralist Soevanna Phoema en door Gromyko, die beiden eis ten dat de clausule die Laos omschrijft als „een te beschermen gebied" uit het ZOA- VO-verdrag geschrapt zal worden. Ook nieuws uit Laos zelf kan de be sprekingen beïnvloeden. Dean Rusk deelde mee dat er ondanks de wapenstilstand in eventueel in een multilaterale conferentie. Over de beginselen kan men thans dus geen akkoord bereiken, doch Nederland is wel bereid in de praktijk naar een oplos sing te zoeken. De suggestie daartoe werd gistermiddag officieel gedaan en Amerika verklaarde zich bereid de Nederlandse sug gestie te overwegen. De Amerikaanse reactie hierop kan eerst in de volgende vergadering worden verwacht. Er is nog geen datum voor deze vergadering be paald. Uitdrukkelijk werd van Nederland se zijde verzekerd, dat Nederland zich niet verplicht acht concessies te doen. Wat kan dan, zo zal men zich afvragen, de prak tische oplossing zijn die door Nederland werd gesuggereerd? Bij het zoeken naar het antwoord op die vraag begeeft men zich op speculatief ter rein. Amerika verwijt de K.L.M. dat zij het evenwicht verstoort in het transatlan tische vervoer. Zou Nederland, zonder concessies te doen, Amerika in de prak tijk tegemoet willen komen, dan zou men van Nederlandse kant wellicht suggereren dat men zichzelf zou willen beperken tot een bepaald aandeel van het totale lucht verkeer op Amerika. Maar dit zijn specu laties, die op dit moment nog niet op hun betrouwbaarheid kunnen worden getoetst. Zou Amerika de overwegingen van politie ke aard ten slotte toch nog doen prevale ren boven de commerciële belangen van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen, dan zou het sein hiertoe van hogerhand moeten komen. Op dit moment zijn echter vele topfiguren uit de Amerikaanse rege ring niet in Washington aanwezig. Martin, de leider van de Amerikaanse delegatie, staat onmiddellijk onder Ball, die onderminister voor economische aan gelegenheden op het State Department is. Ball is echter deze weken in Europa voor textielbesprekingen. Dean Rusk, Ameri ka's minister van Buitenlandse Zaken, be vindt zich zoals men weet in Genève, vice- president Lyndon Johnson is in het Verre Oosten, en president Kennedy ten slotte is in Canada. Chester Bowles, de onder minister van Buitenlandse Zaken is wel in de hoofdstad aanwezig, doch hij bemoeit zich weinig met luchtvaartzaken. Advertentie voor alle maatschappijen van de koopvaardij en voor alle zeevaartscholen. U niformspecialisten ZIJLSTRAAT 71 - HAARLEM sommige streken van Laos nog wordt ge vochten en hij impliceerde dat, waar Ame rika een staken van het vuren als voor waarde voor de conferentie heeft gesteld zulk een voortgaan van de strijd verdere Amerikaanse deelneming aan de conferen tie onzeker zou kunnen maken. Daarente gen presenteerde de internationale contro lecommissie een document dat gewag maakt van allerhartelijkste besprekingen tussen de drie elkaar bestrijdende partijen in Laos. Die drie partijen keuvelden, in aanwezigheid van de commissie en met talrijke journalisten met wie zij later het noenmaal nuttigden, over de voordelen van de neutraliteit, mitsgaders het vormen van een coalitieregering en een gezamenlijke delegatie voor de Geneefse conferentie. De sfeer in Laos heeft blijkbaar iets dat in Genève ontbreekt Grensincident. Een woordvoerder van het Israëlische leger heeft in Jerusalem meegedeeld, dat gisteren een Egypte naar werd gedood en twee werden ge wond in een vuurgevecht in de buiten wijken van Yad Mordecai, een kibboetz bij de strook van Gaza, ongeveer zes ki lometer van de Israelisch-Egyptische grens. Rassenstrijd. Een groep zwarte en blanke studenten heeft gisteren gepoogd een rit te maken in de bus van een onderne ming in Birmingham in de Amerikaan se staat Alabama. De bestuurder van de bus weigerde het gemengde gezelschap mee te nemen. De politie nam de de monstranten „om wille van de veilig heid" in verzekerde bewaring, toen on geveer honderd blanken bewapend met stokken tussenbeide probeerden te ko men. Neo-fascisten. Naar men aanneemt heb ben neo-fascisten gisteren in Rome in gebroken in een onbewaakt clubgebouw van een linkse organisatie. De ijlings ontboden brandweer kon niet verhinde ren dat de brand die in een aantal boe ken was gestoken, schade aan de biblio theek aanrichtte. Vliegtuigbotsing. Kort na de start vanaf het vliegveld van Blida in Algerije zijn twee Franse militaire straaljagers in de lucht met elkaar in botsing gekomen. Beide piloten werden gedood. Verdronken. Bij een amfibie-oefening voor het Westduitse eiland Borkum zijn dins dagavond drie Westduitse militairen ver dronken. Bij het verladen van pantser wagens gleed een amfibievoertuig met 21 militairen in de zee en verdween vrij wel onmiddellijk onder water. Van de inzittenden konden er achttien worden gered. Verzet. Het bestuur van de Britse Labour- partij heeft woensdag op zijn maande lijkse bijeenkomst te Londen zijn ver zet tegen elke poging om Spanje in de NAVO op te nemen gehandhaafd. Eind juni zal de Britse minister van Buiten landse Zaken, Lord Home, een bezoek brengen aan Spanje. Het Labourbestuur uitte zijn bezorgdheid over berichten, dat bij die gelegenheid wellicht over de toelating van Spanje tot de NAVO zal worden gesproken. Belediging. Een rechtbank in Keulen heeft de ex-koopman en ex-nazifunctionaris Bernhard Sander tot vijf weken gevan genisstraf veroordeeld wegens belediging van Joden. Sander had in februari vo rig jaar in een herberg uit Zweden af komstige anti-semitische vlugschriften uitgedeeld. Verstelbaar. Deskundigen van het Ameri kaanse ministerie van defensie werken aan plannen voor een jachtvliegtuig met verstelbare vleugels, zo heeft minister McNamara woensdag in Washington be kendgemaakt. Bij het opstijgen en als het toestel langzaam vliegt, zullen de vleugels een rechte hoek met de romp maken. Voor supersonische snelheden zullen zij naar achteren worden geklapt Sjah. De Sjah van Iran en zijn gemalin, Koningin Farah, zijn vandaag naar Os lo vertrokken voor een staatsiebezoek. Het keizerlijk paar vertrok met een par ticulier vliegtuig na een officiële af- scheidsplechtigheid op het vliegveld van Teheran. De eerste halte is Zürich, waar de Sjah en zijn gemalin zullen overnach ten. De kleine kroonprins Reza is ach tergebleven. Doodstraf. De Turkse procureur-generaal heeft voor de vijfde maal de doodstraf geëist tegen ex-premier Menderes. Ook tegen twintig vroegere ministers en de mocratische leden van het parlement werd de doodstraf geëist. Zij worden be schuldigd van het organiseren van een „thuisfront" als deel van de democra tische partij, om de oppositie krachte loos te maken en verdeeldheid te ver oorzaken. Heroïne smokkel. De Amerikaanse federa le autoriteiten hebben gisteren bekend gemaakt, dat in alle vroegte twaalf mensen in New York zijn gearresteerd, verdacht van heroïnesmokkel. De waar de van de gesmokkelde verdovende mid delen wordt geschat op vijftig miljoen dollar. Het voorlopig onderzoek heeft uit gewezen, dat de heroïne uit Italië via Canada naar de Verenigde Staten is ge bracht. Omstreden tentoonstelling. Britse kerkelij ke leiders hebben hun gelovigen opgeroe pen niet te gaan kijken naar een door een Belgische broederschap in Coventry (Engeland) georganiseerde tiendaagse tentoonstelling over het leven in Duitse concentratiekampen. De gemeenteraad van Coventry heeft geen bezwaar ge maakt. Nood breekt wet. Een gerechtshof in de Italiaanse stad Forli heeft woensdag een meisje vrijgesproken dat in januari een cheque van honderdduizend lire had ver valst om medicijnen te kunnen kopen voor haar zieke moeder. De rechter was van mening dat de achtentwintigjarige Bruna Rossi had gehandeld „uit nood". De moeder van de gedaagde is inmid dels aan kanker overleden.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 19