Drie referaten op eerste dag van kinder- en jeugdboekencongres Zonnend Nederland ontdekt Navix Sun-Foam! HOPEN 3 JUNI CAMERA INRUIL ACTIE Alphqnaar Record-bruin in record-tijd! De Plankeniers Jubileumopvoering door de Johez Operettevereniging in Haarlem Revue ,,'t Is alles koek en ui" bij jubileumfeest Mater Amabilisschool A A nKOtiD/G/nCEfi eh BESCHOUWINGEN UW OUDE FOTOTOESTEL IS 7.50, 10.-of 15.- waard! DONDERDAG 18 MEI If/61 21 In Tropeninstituut te Amsterdam Heel weinig NAVIX SUN-FOAM is voldoende voor heel veel zon! Prof. Bomhoff: „Moeilijk bepaalbare grenzen" Inlichtingen bij uw fotohandelaar A mateurtoneel Speelgroep van Jeugd en Muziek concerteerde P. Zwaanswijk Leerlingenuitvoering van Haarlems Muziekinstituut De negen Muzen Kent gij het land (en taal)? Portret van Ko van Dijk in O.K en W.-opdracht Brussels Kamertoneel naar Nederland Westduitse televisie' maatschappij opgeheven Het Britse lijnensysteem Russische televisiemast De radio geeft vrijdag T elevisieprogramma Het kinder- en jeugdboekencongres 1961, dat vandaag en morgen in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam wordt gehouden, is vanochtend geopend door de voorzitter der commissie voor de Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek, de heer G. Lubberhuizen. De aanleiding voor de C.P.N.B. om een congres over dit onderwerp te organiseren is dat zeer veel groepen zich met het kinderboek bezig houden en er vele, soms strijdige opvattingen bestaan, die het bijzonder moeilijk maken de situatie van het kinderboek juist te zien en het peil er van te verhogen. Aan het congres nemen ongeveer 200 leeszaalmedewerkers, schrijvers, illustratoren van kinderboeken, uitgevers, boekhandelaren, recensenten, leerkrachten, psycho logen deel. Advertentie U wilt zo snel mogelijk een mooie bruine tint hebben, een gave huid, sprankelend van gezondheid. Dat kanThans is OOK in Nederland het fantastische NAVIX SUN- FOAM verkrijgbaar, waarmee U in record tijd record-bruin wordt. Neem NAVIX SUN-FOAM mee wanneer U gaat zonnen op het strand, in het zwembad of op de heide. NAVIX SUN-FOAM laat de zon U zoveel sneller bruinen! En... zéér voordelig. NAVIX SUN-FOAM is een SCHUIM dat U héél zuinig kunt uitsmeren en verwaait bij het opbrengen niet met de wind. De huid met de beschermende NAVIX SUN-FOAM (sterk geconcentreerd lanoline extract en hoog siliconengehalte) is koel en fris. De bescherming is geen plakkerige laag, maar zit in de huid, zodat U zich veel prettiger voelt, en er veel charmanter uitziet. Waar U ook gaat zonnen (dus ook in Uw eigen tuin): zorg ervoor, dat U NAVIX SUN- FOAM bij de hand hebt. „Hardop denken over jeugdboeken" was het onderwerp van de eerste referent, prof. dr. J. G. Bomhoff, hoogleraar in de algemene literatuurwetenschap aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Uitgangspunt vanelke beschouwing over jeugdlitera tuur zou volgens deze inleider moeten zijn het dubbele feit dat ten eerste het kinder boek ontstaat wanneer de orale litteratuur verstoord is en ten tweede dat het jeugd boek niet alleen inleidt tot maar ook be hoort bij het domein der litteratuur, zodat de misvatting dat deze litteratuur ook „litterair" gewaardeed zou moeten wor den heel begrijpelijk is. Dit te meer daar de grenzen tussen jeugdlitteratuur en de overige litteratuur uiterst vloeiend zijn. Lezen kan voor kinderen een aantrekkelij ke ontspanning zijn, maar de verantwoor delijke opvoeder ziet tegelijkertijd in de jeugdlectuur een uitgelezen opvoedings middel. Deze situatie voert volgens de Anne de Vries spreker licht tot tegenstrijdige eisen. De opvoeder van het jeugdboek moet aller eerst eisen dat het bijdraagt tot de op bouw van het waardenrijk en dat het de wereld der kinderlijke verbeelding helpt ontwerpen en verrijken. Al is het zo dat de huidige nationale produktie van jeugd boeken geen reden tot juichen heeft, zo besloot prof. Bomhoff, een feit is, dat in temationaal gezien er een rijk geschakeer de jeugdlitteratuur bestaat. Allereerste taak der volwassenen is dus dat deze boe ken ter beschikking blijven voor heel de jeugd en zodoende mede inleiden tot om gang met de litteratuur van volwassenen voor volwassenen. Anne de Vries In de middagzitting hield de schrijver Anne de Vries een referaat over „Het peil van onze kinderlitteratuur". Er is volgens hem geen wezenlijk verschil in litterair opzicht tussen het goede kinder boek en de roman voor volwassenen: bei de willen een stuk leven tekenen, zo sug gestief, dat de lezer erin gelooft. De schrijver voor de jeugd moet echter een voudiger taal schrijven naarmate het kind waarvoor hij schrijft jonger is. Ook kun nen niet alle levensgebieden voor het kind worden opgesteld. De schrijver voor de jeugd heeft echter voor, dat hij schrijft voor de hele kinderwereld en dat in zijn publiek de massamens met zijn bedorven doorsnee-smaak zich nog niet gevormd heeft, aldus de heer De Vries. De karak- tervormende invloed van het goede jeugd boek is belangrijk nu het gezin niet meer de morele draagkracht heeft van vroeger. „We moeten meer boeken hebben die van een ideaal uit zijn geschreven. Boe ken, die alleen maar verstrooiing geven, hebben we voldoende verstrooiing geeft het leven genoeg door radio, film en televisie". Een verdieping van de be langstelling voor dit litterair op peil staan de, opvoedende kinderboek acht de spre- Twee prijsvragen ter herdenking van Henriëtte Roland Holst De Henriëtte Roland Holst-stichting heeft besloten, twee prijsvragen uit te schrijven, die elk zullen worden beloond met een prijs van 1000 beschikbaar gesteld door de n.v. „De Arbeiderspers". Het onder werp van de eerste prijsvraag, een gra fisch werk, is het kind in de grafiek. De jury bestaat uit Aart van Dobbenborgh, Cees Bolding en Johan Schwencke. De tweede prijsvraag heeft tot onderwerp een radio-hoorspel of een televisiespel, waar uit een sociale bewogenheid moet spreken, dat reeds in 1958, 1959 of 1960 uitgezonden is. Juryleden zijn mevrouw Hella Haasse en de heren P. Beishuizen, H. Schaafs- ma, Kees van Iersel, David Koning en W. G. van Maanen. Kunstveiling. Paul Brandt zal op 6, 7 en 8 juni in de zalen van „Arti et Amicitiae" te Amsterdam een veiling houden van kunstvoorwerpen uit de nalatenschappen van barones E. L. Baud-Van Riemsdijk en van mevrouw J. G. Verkoren-Kerber, uit de verzameling van M. - W. van Linden Tol en verscheidene andere collecties. Tot de te veilen stukken behoren werken van Albert Cuyp, Jan van G.oyen, Andreas Schelfhout, Vermeer, Avercamp. Schotel, Frans Hals, Van der Helst, F. en W. van Mieris, Honthorst; voorts werken van Breitner, Louis Apol, Th. de Bock, Jozef en Is. Israëls, Maris, Mauve, Jan Sluyter; etsen en tekeningen van Chagall, Picasso, Karei Appel, Desnoyer, en anderen. ker hard nodig en eveneens het scheppen van mogelijkheden tot deskundige selec tie. Dit kan zijns inziens niet zonder we tenschappelijk gerichte studie van het kin derboek, waarin ons land tot nu toe een belangrijke achterstand heeft. Prof. Perquin „De jeugdige en het „serieuze" boek" was het onderwerp van de derde referent, prof. dr. N. C. A. Perquin, hoogleraar in de pedagogie en pedagogische psycholo gie ten behoeve van de leraarsopleiding aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Voor de auteurs van kinder- en jeugdboeken is het schrijven een ernstige zaak, zo begon de spreker. Voor -jonge lezertjes moet het verhaal voldoen aan hun meest elemen taire grondbehoeften, namelijk aan die van veiligheid en geborgenheid. Na deze periode èaan de kinderen zich met hun werkelijkheid bezig houden. Zij identifice ren zich met hun leeftijdsgenoten. Hun wereld wordt verruimd door het binnen treden in het leefmilieu van anderen. Het grote gevaar is nu, volgens prof. Perquin, dat de auteurs zich houden aan een onge nuanceerde oppervlakkigheid zonder diep te-perspectief en zonder scherpe tekening van het ruimte-beeld. Vervolgens komt de tijd, zo vervolgde de hoogleraar, waarin het avontuur een verleiding wordt, voor jongens en ook voor meisjes. Het gevoel van stand te kunnen houden in gevaren en verwikkelingen, zij het slechts door de kracht van de gedachte en fantasie, vol doet aan diepe behoeften. Deze tendentie der jeugdigen benutten nu would-be-schrijvers om hen te overla den met eindeloze herhalingen van dezelf de of nagenoeg dezelfde gebeurtenissen, in onduidelijke en nietszeggende situatie tekeningen vervat, met vage gestalten vervuld, zonder zinrijke ontwikkeling van spanningsmomenten. In de ergste vorm vindt men dit in strips. Wanneer de jeugdigen behoefte gaan voelen aan volwassen helden is in guns tige omstandigheden het niet ver meer dat zij onder een „serieus boek" een boek voor grote mensen verstaan. De reële pro blematiek van het leven dringt zich aan hen op. De overgang voltrekt zich, zodra zij zich bij voorkeur bezig gaan houden met de sexualite'it in de ruimste zin. Jeugdboeken die deze kwestie gaan be handelen zijn er, aldus spreker, nauwe lijks. Trouwens, zodra zij zestien, zeven tien jaar zijn willen deze jongeren op de een of andere manier beleven wat de vol wassenen beleven. Is dit ogenblik aange broken dan is „censuur" voor jonge men sen in dit tijdgewricht nauwelijks moge lijk. Het enige afdoende middel om ver rassingen te voorkomen is naar sprekers mening een vertrouwensvolle relatie tot de volwassenen. Aan het slot van zijn re feraat ging prof. Perquin in op de grote betekenis van schrijfsters en schrijvers, die de jeugd „serieus" nemen. Advertentie De Johez Operetteveremging herdenkt dit jaar haar vijftienjarige bestaan. Vanaf de oprichting werd de vereniging muzikaal geleid door de dirigent Joh. van 't Vlie. De regisseur Jan Voogt is tien jaar aan de „Johez-operette" verbonden. Om dit ver- enigings-jubileum en de persoonlijke jubilea te vieren heeft het gezelschap in de Stadsschouwburg te Haarlem een opvoe ring gegeven van de operette „Als de kleine viooltjes bloeien" van de componist Robert Stolz. Dit muzikale theaterstuk van Stolz sluit wat toneelsfeer betreft geheel aan bij de oudere operettes en toneelstukken, die studenten, kostschoolmeisjes en oud-stu denten op de planken brachten om daar de romantiek van het leven tot een tijde lijke realiteit te maken. Ten dele staat ook de muziek dicht bij die oudere, zo ver trouwde voorbeelden. Maar een groot ge deelte kan ondergebracht worden bij de luchtige amusementsmuziek van onze tijd, die in songs en films een plaats is gaan innemen. Veel diepgang heeft de operette van Stolz niet. Zelfs voor de typering der rol len is weinig karakteristieke bezieling nodig, met uitzondering misschien van de rol van de directrice van het meisjespen sionaat. Maar plezier kan de opvoering van het werk wel geven en dit is bij de ver toning die Johez van de. operette gaf, wel gebleken. Met de opvoeringen van Wilfred Mas- sey's blijspel „Pechvogels", dinsdag en woensdag in het Hervormd Jeugdheuis aan de Rembrandtlaan gegeven door de oud- katholieke toneelvereniging „De Planke niers" uit IJmuiden, is de toneelwedstrijd van de sectie toneel van de Velser Gemeen schap voor dit seizoen weer beëindigd. Dit maal waren er slechts vier deelnemende verenigingen, zodat de belangstelling voor dit concours tanend lijkt. Het is misschien wel eens interessant een onderzoek naar deze verminderde animo in te stellen, ten einde de oorzaak hiervan te kunnen aan wijzen. „De Plankeniers" heeft het voor ditmaal in de luchtige sector gezocht, vandaar de opvoering van het genoemde blijspel. De auteur trachtte het publiek te amuseren met de wederwaardigheden van de fami lies Harrow en Ferrier, die er ieder voor .zich heilig van zijn overtuigd hetzelfde huis te hebben gehuurd. Zij nemen hier dan ook beiden onvervaard hun intrek, met het vaste voornemen zich door niets en niemand te laten verdrijven. Een belang rijk deel van de dialogen wordt ingenomen door de wederzijdse pogingen elkaar dit privilege te betwisten; waarbij het voor naamste argument dan bestaat uit de da tum, waarop de huur al of niet werd ver zonden. De andere pijlen voor de boog van de schrijver bestaan dan uit de gevolgen van een logeerpartij door oma Parker, waarbij zij door de familie nu niet be paald voorkomend wordt bejegend. Het publiek heeft deze woningperikelen onge twijfeld met de nodige hilariteit gadege slagen, maar dit lachsucces was ditkeer toch niet de belangrijkste factor. Voor het bepalen van de plaats op de ranglijst, is de mening van de jury nu eenmaal van doorslaggevende betekenis. De begrijpelij ke nieuwsgierigheid behoeft echter niet lang meer in toom te worden gehouden, want reeds woensdag 31 mei zal deze in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rem brandtlaan haar uitspraak bekendmaken. Zoals reeds eerder bericht, wordt deze avond ter opluistering door een centraal gezelschap een opvoering gegeven van Christopher Fry's toneelspel „Droom der gevangenen". Een bijeenkomst van de Haarlemse af deling van „Jeugd en Muziek" in het Jeugdgebouw aan de Kleverlaan bracht de eerste kennismaking met een speel groep, gevormd uit leden van deze afde ling. Er werd een cyclus ten gehore ge bracht die door de Haarlemse musicus Gé Michels oorspronkelijk voor blokfluiten, violen, solozang en koor was geschreven, maar voor deze gelegenheid omgewerkt was voor een uitgebreider ensemble. Er konden nu, onder leiding van de compo nist, zevenentwintig musicerende leden aan de uitvoering meedoen, in een bezet ting van vier dwarsfluiten, blokfluiten, een hobo, een klarinet, piano, gitaar, accor deon, violen, celli, plus een meisjeskoor tje en een solostem (die als enige „gast rol" vervuld werd door de alt Nel de Boer). Er werd met grote toewijding ge musiceerd, en over het algemeen kwam alles er heel gaaf uit. Zelfs de blokfluiten pasten zich verdienstelijk aan! De compo sitie van Gé Michels is bijzonder geschikt voor het doel, de melodiek roept soms herinneringen op aan het oud-"Nederlandse volkslied, de componist heeft zijn afwisse ling meer gezocht in een eenvoudige poly fonie en een sfeervolle vermenging van de aanwezige klankkleuren, dan in harmo nische verschuivingen die al gauw tot moeilijkheden met de intonatie leiden. Een werkingsvol besluit was het laatste deel waarin het hele orkestje zich in een soort cantate-stijl a la Bach beijvert, terwijl het koor er een „echte" cantus firmus door- heenzingt. Het is de bedoeling dat deze speelgroep, die hiermee haar debuut maakte, blijft voortbestaan. De heer Mi chels deelde mee dat hij het op prijs zou stellen als zich voor de volgende uitvoe ring nog wat jonge violisten zouden aan melden. Na de pauze werden met aandacht nog een drietal voordrachten van werkende le den beluisterd: twee delen uit een Sonate van Handel voor viool en piano, „Cordoba" van Albeniz, en een vioolsonate van Vival di. En tenslotte hoorde men enkele wer ken van Liszt vertolkt door de Russische pianist Swiatoslaw Richter. Maar dat was via een grammofoonplaat. Sas Bunge FILM EN FILMWERELD Volgend jaar zal op 11, 12 en 13 mei in Den Bosch het tweede „Benelux filmfesti val voor amateurs", worden gehouden. Het draagt, evenals in 1960 het geval is ge weest, het karakter van een wedstrijd, waarin elke smalfilmer uit België Neder land en Luxemburg kan deelnenem. De films moeten betrekking hebben op het on derwerp „Op reis" en moeten n a 1 janu ari 1958 voltooid zijn. De toeschouwers hebben volop kunnen lachen om de vermakelijke gang van zaken in het spel, om de situaties en om de grao- pige uitbeelding der rollen. Men heeft kunnen lachen om het spel van Rie Zwart als de directrice, van Koos Weeteling als de levenslustige oude ritmeester, van Paul Steenbakker, Dick Bos en Harm Dissel koen als de drie studenten. Prettig en vlot waren de leerlingen van het pensionaat met aan het hoofd Ank Schoenmaker, Liny Wever en Mia de Haan. Simon Verstraeten kon zich als Vader Katzensteg goed weren en Corry Hooft was als Augusta en later als Moeder Katzensteg uitstekend op naar plaats. Lies Huysman was als haar dochter Gustl een bewust meisje, dat wist wat zij wilde en verder waren er nog andere speelsters en spelers, die er voor zorgden de indruk van eenheid van opvoering niet te verstoren. Een orkest, gevormd door leden van het Nederlandse openra-orkest speelde de populaire wijsjes van Stolz met pittig elan of met warme expressieve klank. Johan van 't Vlie zorgde voor een behoorlijk contact van dit orkest met koor en solisten. En tenslotte moet het ballet genoemd worden, dat geïnstrueerd door Jan van Hemert, voor aantrekkelijke intermezzo's zorgde. Reeds drieëndertig jaar bestaat aan Haarlems Muziek Instituut de gewoonte het cursusjaar in de zomermaanden te be sluiten met een reeks leerlingenuitvoerin gen. Voor dit jaar zijn acht uitvoeringen vastgesteld, waarvan de eerste woensdag avond in de Tuinzaal van het Gefneente- lijk Concertgebouw in Haarlem werd ge geven. Pianoleerlingen van mejuffrouw W. Doornebosch kwamen het eerst aan de beurt. Zij speelden allerlei aardige in structieve stukjes met titels, die de fan tasie konden stimuleren. Een „Schlummer- lied", stukjes over een „drummer-boy", een draaimolen, vrolijke eendjes, een eerste verdriet, wilde narcissen en woud feeën lieten aan duidelijkheid de bedoeling niets te wensen. Maar de typering van „Beef-eaters" door de componist D. Gray was toch wel een echt persoonlijke aan gelegenheid. Later op de avond kwamen nog meer leerlingen van dezelfde lerares. Van de pianoleraar M. Coenraad ver scheen eveneens een groep leerlingen op het podium, die marsen en dansen speel den of uitbeeldingen gaven van woeste Indianen en logge olifanten. Een leerling van de vioolleraar de heer J. Vierveyzer en blokfluitleerlingen van de heer Jac. Wildschu t kwamen eveneens goed voor de dag. De klarinet was ook in het programma opgenomen ter bespeling door leerlingen van de heer J. Wildschut en de heer T. v. d. Zwan. Twee trompet leerlingen van Nico Hoogerwerf Jr. had den werk gemaakt van moderne dans muziek met het instuderen van „Livery Stable Blues" en „Doctor Jazz". En accor deon-leerlingen van de heer D. Vrugt waren in dezelfde zin actief geweest met een tango en met ,,'n Vrolijke bui". Een goede beurt maakten een fluitiste, een violiste en een pianiste met de voor dracht van twee delen uit een trio van Georg Philipp Telemann. Het jeugdorkest van het ihstituut be sloot de avond met toegewijde uitvoeringen van een miniatuur-symfonie van J. An- driessen en een Menuetto van W. A. Mozart. P. Zwaanswijk Veiling. Op de van 30 mei tot en met 1 juni te houden veiling van Frederik Muller en Cie te Amsterdam komen onder meer werken van Breitner, Isaac en Jozef Israëls. elk der drie gebroeders Maris. Van Ostade en Jan Sluyters onder de hamer. Dit lustrumfeest werd woensdagavond in het Kennemer theater besloten met de op voering van de revue ,,'t Is alles koek en ui", speciaal voor deze gelegenheid door Ben Heuer geschreven en door een groot aantal leerlingen van de school met flair en enthousiasme voor het voetlicht ge bracht. Het gebruikelijk welkomstwoord werd hier uitgesproken door de admini strateur, de heer J. W. G. Reijkers, die tot duidelijk merkbare wrevel van het pu bliek, hiervoor ruim een half uur bleek te hebben uitgetrokken. Hij ging dan ook bijzonder uitvoerig in op de korte historie van de Mater Amabilischool, waarbij een even langdurig dankwoord werd gericht aan het adres van het onderwijzend per soneel en diverse officiële personen. Blijk baar duurde deze toespraak ook de van ongeduld trappelende spelers „achter" te lang, zodat de woordenstroom ten slotte met een luid muzikaal akkoord werd on derbroken. Wellicht niet in alle opzichten elegant, doch onder de gegeven omstandig heden volkomen te verontschuldigen. Een spreker dient nu eenmaal te begrijpen, dat het publiek op dergelijke feestavonden in de allereerste plaats op het programma is afgekomen. Dit programma was overigens bijzonder geestig en dikwijls zelfs met een verras sende originaliteit samengesteld. Ben Heuer heeft in zijn revue ,,'t Is alles koek en ui" een twintigtal taferelen onderge bracht, rechtstreeks of zijdelings op dit specifieke schoolleven betrekking hebben de. Zo werd op een amusante wijze aan schouwelijk gemaakt, hoe de wittebroods weken van een jong paartje grondig kun nen worden bedorven, wanneer de vrouwe lijke helft voor haar huwelijk heeft ver zuimd, zich op de Mater Amabilisschool Zijn rubriek „Kent gij het land" wijdde dokter van Egeraat gisteren aan de rand stad Holland, waarbij hij ook inging op de vraag welk gebied nu eigenlijk onder deze veelgebruikte term begrepen moet worden. Hij bleek een ruime opvatting te huldi gen: zelfs Vianen en Alblasserdam moch ten van de partij zijn. Als men eenmaal door de zure appels van zijn gladde toon en de overladen voordracht heen heeft ge beten, moet men toch telkens weer erken nen dat van Egeraat een knap prater is die altijd een goede greep op zijn onder werp behoudt en in korte tijd zowel het geheel als enkele tekenende details tot hun recht doet komen. De wat versleten grap jes vormen niet zijn sterkste punt en de vraag mag gesteld worden of de enkele rustige plekjes die deze toeristen-kampioen ons nog kon noemen, na zo'n uitzending nog wel begenadigd en stil kunnen blijven. Aan de vrije nieuwsgaring van de heer Jim Backus geven wij ons langzamerhand geheel gewonnen. In deze serie televisie films doet men met betrekkelijk eenvou dige middelen heel leuke dingen. Er wor den een paar mooie types in klucht-situa ties die er niet om liegen door formidabe le acteur-prestaties overeind gehouden. Aan het programma „Chansons, songs of liedjes" was door de VARA kennelijk zeer veel voorbereidende zorg besteed. Men ging in op het door kijkers opgewor pen probleem of er door de televisie niet te veel buitenlandse teksten te horen zijn. Voor ieder zinnig mens staat van te voren vast wat het antwoord hierop zal zijn. Uit de veelheid van meningen kwam dan ook wel naar voren dat het vertaalwerk vaak wel heel lastig, maar zelden onmogelijk, en bijna altijd de moeite waard is. De beide vaak gehoorde extreme meningen, enerzijds dat alles vertaald moet worden, anderzijds dat het Nederlands een onge schikte taal voor liedjes zou zijn, werden wel weer verkondigd maar klonken als steeds vrij onzinnig. Het geheel leverde een boeiend, levendig en soms ook wel geestig programma op, waarvoor de sa menstellers en ook gastvrouwe Netty Ro- senfeld alle lof verdienen. Beeldschermer de moeilijke kookkunst eigen te maken. Echte revue was ook de kostelijke scène over de vier spoken, die minister Cals in zijn nachtrust komen storen, omdat Bever wijk nog altijd niet over een eigen school gebouw voor dit onderwijs beschikt. Ande re succesvolle tafereeltjes behandelden de babyverzorging, de kunst van het vrijen en het conservatisme van sommige ouders. Dit alles werd afgewisseld met enige le vendige balletjes en de frisse zang van een meisjeskoor, dat telkens voor wellui dende divertissementen zorgde. Deze on derdelen stonden respectievelijk onder lei ding van mevrouw Gré Bolhoven en de heer H. C. van Kuyeren. Bovendien ont braken de fleurige kostuums evenmin als de opmerkelijk originele decors, waardoor de heer J. Stam en een aantal leerlingen van de katholieke levensschool voor jon gens „Dr. Ariëns", zich bekwame ver vaardigers van zetstukken toonden. Als ge heel een bijzonder geslaagde revuevoor stelling, een dergelijk jubileum in alle op zichten waardig. Tot laat in de avond heeft het publiek zich er kostelijk mee geamu seerd. De Amsterdamse schilder Arie Kater heeft in opdracht van de staatssecretaris van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen mr. Y. Scholten, een portret vervaardigd van de toneelspeler Ko van Dijk in diens rol van Danton in „Danton's Dood" van Georg Büchner. Het Brusselse kamertoneelgezelschap „Toneel Vandaag", dat vorig jaar in de Belgische hoofdstad het internationale avantgarde toneelfestival organiseerde waaraan ook de Nederlandse toneelgroep „Test" deelnam, zal eind volgende week een drietal voorstellingen in Nederland geven van Robert Pinget's „De dode brief" (lettre morte). Dit stuk waarmee „Toneel Vandaag" vorige maand in het Paleis voor Schone Kunsten te Brussel veel succes oogstte, wordt geregisseerd door Raf Reymen en Rudi van Vlaenderen. Suzanne Juchtmans, Alex Wilequet, Jan Pere en Rudi van Vlaenderen spelen er in mee. De drie voorstellingen in Nederland woden gepresenteerd door het Nederlands Centrum van het Internationaal Theater Instituut en hebben respectievelijk plaats op vrijdagavond 26 mei in het Hypokri- terion Theater te Amsterdam onder auspi ciën van de toneelgroep Puck, op zater dagmiddag 27 mei in „Het Paradijs" (Koninklijke Schouwburg) in Den Haag onder auspiciën van de Werkgroep Haag- sche Comedie en op zondagmiddag 28 mei in het repetitielokaal van het Rotterdams Toneel De Westduitse Onafhankelijke Televisie maatschappij een geesteskind van bonds kanselier Adenauer heeft haar 450 werk nemers per 30 juni ontslag aangezegd, op last van het Westduitse kabinet. De maatschappij, die aan programma's werkte met speling tot vier maanden in de toekomst, heeft in werkelijkheid geen minuut uitgezonden. Het Duitse constitu tionele hof in Karlsruhe beschikte in fe bruari van dit jaar, dat televisie een „culturele aangelegenheid" is en daarom alleen door de „lander" te exploiteren. De British Broadcasting Corporation zal binnenkort een begin maken met experi mentele uitzendingen met het 625-lijnen- stelsel, dat een scherper beeld oplevert. Het experiment zal ook kleurentelevisie omvatten. De B.B C. heeft al enige tijd experimentele kleurentelevisie over het 405-lijnensysteem uitgezonden, dat thans ook gebruikt wordt voor de uitzendingen in zwart-wit. De B.B.C. is van mening dat de kijkers het beste worden gediend met het 625-systeem. In Moskou is men begonnen aan wat de hoogste televisietoren ter wereld zal wor den 520 m met een restaurant op 350 m hoogte. Advertentie KRUISWEG 47-49f HAARLEM HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Radio krant. 8.35 Gram. 900 Voor de zieken. 9.35 Water standen. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Zangrecital. 11.15 Voor de oudere luisteraars. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinbouw, meded. 12.33 Orgelspel. 12.48 Gram. of act. 12.53 Staatsiebezoek. 13.00 Nws. 13.15 Promenadeork. en zang 14.05 Schoolradio. 14.25 Radiofilharm. ork. 15.20 Gram. 15.40 Vocaal ens. 16.00 Vraaggesprek over de tuinbouw 16.15 Oude muziek. 16.45 Gram. 17.00 Voordracht. 17.20 Kamermuziek. 17.40 Beursberichten. 17.45 Gram. 18.00 Fanfaremuziek. 18.20 De Hangmat. 18.50 Regeringsuizending: Voor de middenstand. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte muz 20.15 Gevar. progr. 21.30 Geestelijke liederen. 22.00 ue Ronde Lutherse Kerk te Amsterdam, gespt 22.15 Gram. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Wijd als de wereld, lezingen. 23.05 Gram. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 Gym voor de vrouw. 9.30 Gram. 9.40 Schoolradio VPRO: 10.00 Dit en het andere, praatje. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. 10.30 Lichte muz. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Viool en piano. 11.40 Orgelspel. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringsuitz. Uitz. voor de landbouw. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Openlucht klanken. 13.00 Nws. meded. en beursberichten. 13.30 Metropele-ork. 14.00 Fluit enpiano. 14.20 Boekbespr. voor de jeugd. 14.40 Kinderkoor. 15.00 Levend verleden, lezing. 15.30 Gevar. muziek. VARA: 16.00 Grepen uit de muziekgeschiedenis, muzikale lezing. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Gram. 17.25 Roemeens ork. 17.50 Act. 18.00 Nws. 18.15 Pol. lezing. 18.25 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de i, praatje. 19.00 Voor de kind. 19.10 Kinder koor. VPRO: 19.30 De stad nu, lezing. 19.45 VPRO- nws. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.10 Toneel premières. 20.20 Kamermuz. 20.35 Honderd jaar modernisme. lezing. 20.50 Scholen-Benelux, lezing. VARA: 21.00 Spaanse Zigeunermuziek. 21.25 Ronde van Nederland. 21.30 Klankbeeld over Sneek. 22.15 Buitenlands weekoverzicht. 22.30 Nws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gespr. VARA: 23.00 Soc nws. in Esperanto. 23.10 Ver gelijkenderwijs, muzikaal gespr. 23.55—24.00 Nws. BRUSSEL 324 meter 12.00 Nws. 12.02 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Lichte muziek. 12.50 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 13.30 en 13.45 Gram. 14.00 Schoolradio. 14.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.15 Kamermuziek. 16.45 Gram. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 17.45 Duitse les. 18.00 Pianorecital. 18.10 Voordracht. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Sportkroniek. 19.00 Nws. 19.40 Schoolwedstr. 20.00 Ork. eocert. 21.30 Ka mermuziek. 22.00 Nws. 22.15 Jazzmuz. 22.55—23.00 Nws. DONDERDAG NTS: 20.00 Journaal. KRO: 20.20 In woord en beeld. 20.30 Documentair programma. 20 45 Kunst kroniek. 21.10 Zwarte kant, toneelstuk Daarna: NTS: Staatsiebezoek Bondspresident van Oosten rijk. Daarna: Ronde van Nederland. VRIJDAG NTS: Weekjoumaal en weeroverzicht. AVRO: 20.30 De toestand in de wereld, lezing. 20.45 TV- kroniek. 21.15 Gevar. programma. 22.05 Met het oog op.... NTS: 22.15 Staatsiebezoek Bonds president van Oostenrijk. Daarna: Ronde van Nederland. De jubileumfeesten, ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de katholieke stichting voor Mater Amabilis Scholen in Beverwijk en omgeving, werden ingeleid met een bijzonder druk bezochte receptie in het Statenhuis. Hier werd onder meer het woord gevoerd door de landelijke directeur, drs. H. J. Penders, die daarbij uitging van het standpunt, dat het vormingswerk onder de jeugdige werknemers steeds meer een eigen plaats in de huidige sociale structuur gaat innemen. Door de voortschrijden de industrialisatie, zoals dit zeer zeker in de IJmond het geval is, komen naast de economische, ook de sociale facetten van dit alles sterk naar voren. Gelukkig beseft de overheid dit volgens spreker eveneens en is er enige tekening gekomen in de taak, welke dit onderwijs zich heeft gesteld. De activiteiten van het vormingswerk moeten zich aldus in het bijzonder richten op industrie en bedrijfsleven, omdat het een nood zakelijke aanvulling kan zijn op de sociale vorming, welke de jonge werknemer in de arbeidssfeer ondergaat. Uit dit alles concludeerde spreker tenslotte, dat samen werking in deze onmisbaar is gebleken. i

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 21