Tal van veranderingen in de zomerdienst der spoorwegen SNELFIX AGENDA Als U werkelijk van Uw pijn af wilt, helpt "Aspirin Nederlandse vertelde in Tokio de waarheid over Japanse kampen Kort en bondig V G.A v.d.STEUR KRUISSTRAAT 7 Lambswool pullovers ƒ22.10 Maastrichtenaar vermoordt zijn ouders waar BAYER achter staat Thuis krijgt ze nu tal van brieven met verwijten Vandalen richten ravage aan in Haagse school Politieman in het gelijk gesteld Onderzoek naar optreden Amerikaanse expeditie op Nieuw-Guinea Delftse V-l wordt uitgegraven Meer bewolking ii 1 h DONDERDAG 18 MEI 1961 2 Herenkleding Haarlem Tel. 0 2500 - 10750 van Ceta-Bever Wij tarten Nederland alleen maar Hoogleraren naar Honolulu Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk met 3 - voudige werking crediet-service Hagenaar verdacht van „traangas-overval" Secretarie-ambtenaar verdacht van fraude Leuke zonnebril Opticien WEBER De nieuwe zomerdienstregeling van de spoorwegen, die op 28 mei ingaat, ver schilt aanmerkelijk van de winterdienst. Voor het noorden is vooral van belang, dat men sneller met het westen verbonden wordt. Zo wordt de reis van Groningen naar Amsterdam zes minuten, naar Rotter dam zestien minuten en naar Den Haag 21 minuten bekort. Voor Leeuwarden is de> ze versnelling nog groter, namelijk respec tievelijk 8, 18 en 23 minuten. In Utrecht geven deze treinen aansluiting op de snel treinen naar Maastricht De sneltreinen naar Amsterdam stoppen voorts elk uur in Hilversum. Deze versnellingen worden mogelijk door de met elektrische locomotieven ge trokken treinen te vervangen door het nieuwste stroomlijnmaterieel. Voor Twen te is van belang, dat de sneltreinen Twen te-Zuid-Holland versneld worden. Daar de rechtstreekse treinen van Twente naar Amsterdam op sommige uren doorgaande rijtuigen uit Duitsland vervoeren moeten zij door een locomotief getrokken blijven. Daar de verschuivingen op het N.S.-net niet ten volle door de Deutsche Bundes bahn gevolgd konden worden, moest een der drie doorgaande verbindingen Amster dam-Hannover vervangen worden door een overstapverbinding. Voor Beverwijk en IJmuiden geldt, dat de treinen naar Amsterdam in de hoofd stad aansluiting zullen geven op de stop treinen naar Amersfoort. In Haarlem wordt de aansluiting naar en van Zand- voort verbeterd en in Santpoort-Noord komt elk uur een aansluiting naar en van de richting IJmuiden, c.q. Beverwijk. De Beverwij kers krijgen bovendien in Alk maar gunstige aansluitingen naar en van de richtingen Den Helder en Hoorn. Tus sen Beverwijk en Uitgeest zullen naast de normale halfuurdienst op de spitsuren eni ge treinen worden toegevoegd, waardoor de aansluitingen in Uitgeest worden verbe terd. De doorgaande treinverbinding Nijme- Advertentie Wat kost nu 'n maatcostuum? Colbert en pantalon van 400.- tot /450.- van de beste Engel se stoffen en 1e klas gemaakt. Met vest ƒ55.- hoger. U kunt uit 800 coupons een keus bij ons maken. U KUNT VOOR DE DEUR EEN Vj UUR PARKEREN Ook op zaterdagmiddag gen-Arnhem-Amsterdam v.v. zal in ere worden hersteld. De doorgaande treinver binding Nijmegen-Amsterdam zal, door het combineren in Arnhem en het stoppen in Eist, in reisduur 9 minuten langer zijn dan thans. Buitenland De nieuwe zomerdienstregeling zal ook enkele veranderingen brengen in het trein verkeer met het buitenland. Zo zal met in gang van 28 mei het doorvoeren van in de binnenlandse treinen lopende rijtuigen naar en van nabijgelegen buitenlandse in dustriegebieden in België en Duitsland ook worden toegepast in treinen over Venlo In deze treinen is geen D-trein-toeslag verschuldigd. Evenals in 1960 rijdt de autoslaaptrein Amsterdam-Avignon eenmaal per week doch thans gedurende de gehele zomer dienst. Een nieuwe autoslaaptrein gaat rijden naar Domodossola, eveneens eenmaal per week gedurende de gehele zomerdienst. Het slaaprijtuig 1ste klasse Hoek van Holland-Moskou, dat thans slechts vier maal per week loopt, zal tijdens de zomer dienst dagelijks rijden en tevens slaap plaatsen 2e klasse krijgen. De Harz-expres zal rijden van 8 juli tot en met 2 september. Advertentie Lijm zonder klemmen met Dr. Soebandrio De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, dr. Soebandrio heeft tot ver slaggevers in Cairo gezegd dat zijn land besloten heeft de kwestie-Nederlands Nieuw-Guinea aan te pakken en met eigen middelen op te lossen. Nadat de onderhandelingen met Neder land waren mislukt en de onmogelijkheid van een resultaat door bemiddeling van de Verenigde Naties was gebleken, heeft Indonesië een gedragslijn aangenomen die eruit bestaat Nederland op politiek, econo misch en militair gebied te tarten. Mi nister Soebandrio voegde er echter aan toe dat Indonesië nooit een militaire ac tie tegen de Nederlanders zal ondernemen Enige Nederlandse hoogleraren zullen als afgevaardigden van de Nederlandse re gering een wetenschappelijk congres bij wonen, dat van 21 augustus tot 6 septem ber in Honolulu zal worden gehouden. Mi nister Cals heeft hiervoor aangewezen, prof. dr. H. A. Brouwer, oud-hoogleraar van de gemeentelijke universiteit te Am sterdam, prof. dr. H. Boschma, hoogleraar aah de rijksuniversiteit te Leiden, prof. dr. H. A. P. C. Oomen, verbonden aan het Koninklijk Instituut voor de Tropen en bij zonder hoogleraar aan de universiteit van Amsterdam, prof. dr. C. G. G. J. Steenis, bijzonder hoogleraar te Leiden en Amstre- dam en prof. dr. J. van Baal, buitenge woon hoogleraar te Utrecht. c Stadsschouwburg: Vrijdag 20 u.: Neder landse Comedie met „Intermezzo". BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag 19 en 21.15 u.: „Ariane", 14 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u., zondag en maandag tevens 16.15 u.: „G.I. Blues", a.l. Frans Halstheater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „Paspoort voor de hel", 18 j. Van vrij dag af 14, 19 en 21.15 u., zondag en maan dag tevens 16.30 u., echter dinsdag 14 en 20 u.: „Een moorddadige echtgenoot", 14 j. Lido Theater: Vandaag 18.45 en 21.15 u.: „La Francaise et l'amour", 18 j. Van vrij dag af 14, 19 en 21.15 u., zondag en maan dag tevens 16.15 u.: „Eddie in vuur en vlam", 14 j. Luxor Theater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „Canaille", 18 j. Van vrijdag af 14 u„ zon dag en maandag tevens 16.15 u.: ,,'t Zit in de lucht", a.l. Van vrijdag af 19 en 21.15 u.: „Tien vrouwen verdwenen in Parijs", 18 j. Minerva Theater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „Wir Wunderkinder", a.l. Vrijdag 20.15 u„ zaterdag, zondag en maandag 19 en 21.15 u.: Operatie „Petticoat", 14 j. Vrijdag, zaterdag, dinsdag en woensdag 14.30, zon dag en maandag 14 en 16.15 u.: „Conny, een meisje van 16", a.l. Rembrandt Theater: Dagelijks 14. 19 en 21.15 u„ zondag en maandag tevens 16.15 u.: „Winden waaien om de rotsen", 14 j. Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „De slavinnen van Bagdad", 18 j. Vrijdag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 u„ zondag i4, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Tarzans verbanning", 14 j. Studio Theater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „La grande illusion", 14 j. Van vrijdag af 14.15, 19 en 21.15 u., echter zondag en maandag 14, 16.15. 19 en 21.15 u.: „De witte wildernis", a.l. Theater Monopole (Zandvoort): Vrijdag tot en met maandag 20 u.: „Mein Schul- freund", a.l. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Tot 1 juni expositie van teke ningen en grafiek van Frans Hollaardt. Dagelijks 10 tot 22 u. Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 22 mei expositie van aanwin sten van moderne kunst der gemeente Haarlem. Dagelijks 1012.30 en 13.30 17 u„ zondag 1417 u. Kunstcentrum De Ark (Nieuw Heilig land 1—3): Tot 3 juni expositie van schil derijen en penseeltekeningen van C. A. Feldmann. Dagelijks 9—17 u„ tevens ma., wo. en vr. 1820 u. Bloemenheuvel (Overveen): Tot 23 mei expositie van plaatselijke amateurfotogra- fenverenigingen. Do. en vr. 19.3022 u„ za., zo. en ma. 1417 en 1922 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van 12 mei). DONDERDAG 18 MEI City Theater, 20 u.: „Menschen im Ho tel". Rex Theater, 20 u.: „Heuvel 24 antwoordt niet". Expositiezaal Heidestraat, 19-22 u.: Ten toonstelling „Velsens jeugd ziet de zee". VRIJDAG 19 MEI City Theater, 20 u.: „Big Sam". Rex Theater, 20 u.: „Rode lippen". Expositiezaal Heidestraat, 19-22 u.Ten toonstelling „Velsens jeugd ziet de zee". Pieter Vermeulenmuseum, 9.3012 u. en 14—16.30 u. Advertentie voor DAMES en HEREN in 5 kleuren Vélu Grote Houtstraat 94 - Telefoon 12210 DONDERDAG 18 MEI Kennemer Theater, géén voorstelling. Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Pssst. Mijn dochter weet er meer van". VRIJDAG 19 MEI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Alles de lucht in". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De brave soldaat Schwejk". W.B. Theater, 20 u.: „Bazooka's en whiskey". Woensdag heeft een 23-jarige kantoorbe diende in Maastricht zijn ouders met mes steken vermoord. De dader is onmiddel lijk na het plegen van zijn daad naar het hoofdbureau van politie aan het Vrythof gelopen, waar hij hevig opgewonden me dedeling deed van het gebeurde. De Maastrichtse recherche ging direct naar de bovenwoning van de ouders van de jon geman en vond daar de 51-jarige vader, de kok F. B. K., en diens 49-jarige echt genote badend in het bloed, in de huis kamer. De moeder bleek reeds te zijn overle den. De vader was stervende; hij werd naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij kort daarna overleed. De dader kon, in verband met zijn over spannen toestand, slechts een zeer kort verhoor worden afgenomen. Over de mo tieven voor deze afgrijselijke daad is nog niets bekend. Het gezin stond zeer gunstig bekend. Het jongste kind, een jongen van 14 jaar, sliep in een bovenkamer, toen zijn ouders werden vermoord. Twee andere kinderen zijn later thuis gekomen. De dader is in het politiebureau in Maastricht ingesloten. Advertentie stilt snel doet de activeert de pijn koorts dalen hef organisme Dezer dagen is mevrouw Van Diejen- Roemen uit Sittard terug gekeerd van een reis naar Japan, die zij op uitnodiging van de Japanse Fuji Telecasting Company in Tokio heeft gemaakt. De aanleiding tot deze uitnodiging was de film „Internees of Kampili" (Witte huid en gele comman dant). Deze film, die vorig jaar in Japan werd gemaakt, had tot onderwerp de ge beurtenissen in het voormalige Japanse concentratiekamp voor Europese vrouwen te Kampili bij Makassar. In deze film wordt de indruk gewekt, dat de kampleider, Ta- dashi Yamai, regelmatig liefdesgeschiede nissen had met de blanke vrouwen uit het kamp. Dit zou er onder meer toe hebben bijgedragen dat de toestanden in dit kamp beter waren dan in enig vrouwenkamp. Tegen de inhoud van deze film is door de Nederlandse regering vorig jaar reeds fel geprotesteerd en naar aanleiding van dit protest kwam de televisiemaatschappij op de gedachte, aan deze affaire een uitzen ding te wijden Van de drie Nederlandse vrouwen, die voor de medewerking aan dit programma werden uitgenodigd, kon alleen mevrouw Van Diejen zich vrijma ken. De reis zou geheel door de televisie maatschappij worden betaald. Na rijp be raad besloot mevrouw Van Diejen de uitno diging aan te nemen. Enige dagen vóór haar vertrek liet het ministerie van Bui tenlandse Zaken weten, dat er wel enig bezwaar tegen de voorgenomen reis be stond, maar dat men de reis niet kon ver bieden. Samen met een vriendin vertrok mevrouw Van Diejen op 24 april per vlieg tuig naar Tokio. De N.I.B.E.G., (Neder lands-Indische Bond van Ex-Geïnterneer den) zond mevrouw Van Diejen een fel protesttelegram achterna. Hierin verweet de secretaris van de bond haar de vrien delijke houding ten opzichte van de Japan ners en werd haar medegedeeld, dat bij terugkomst :n Nederland bepaalde moei lijkheden haar niet gespaard zouden blij ven. In Tokio aangekomen ontving me vrouw Van Diejen dit telegram van de Ne derlandse gezant aldaar. Met de gezant besprak mevrouw Van Diejen de opzet van de reis en de gezant lichtte daarna het mi nisterie van Buitenlandse Zaken nader in. Mevrouw Van Diejen wilde alleen de Ja panners duidelijk maken, dat het kamp Kampili een uitzondering is geweest en dat er door de Japanners in andere kam pen wel degelijk onbeschrijfelijk leed is veroorzaakt. In Kampili was het inderdaad beter. Met gevaar voor eigen leven stond commandant Yamai de vrouwen allerlei faciliteiten toe, die het kampleven draag lijker maakten. Mevrouw Van Diejen is nog in het bezit van oude kamprapporten, waaruit deze faciliteiten duidelijk blijken Zelfs heeft Yamai op Koninginnedag sa men met de gevangenen feest gevierd, dat dan geopend werd met het zingen van het Wilhelmus voor een met houtskool gete kend portret van de Koningin. Ook was deze Yamai zo bezorgd over het geestelijk heil van de gevangenen, dat hij een Ne derlandse geestelijke wist binnen te smok kelen. Tijdens een persconferentie te Tokio, welke door ongeveer 250 journalis ten van de Japanse en van de wereldpers werd bijgewoond, heeft mevrouw Van Die jen op uitdrukkelijk verzoek van Japanse journalisten de volledige waarheid verteld omtrent de vaak mensonterende toestanden in de Japanse interneringskampen. Na haar uiteenzettingen onderstreepte een Japanse geestelijke haar woorden met de verklaring, dat hetgeen zij had verteld, Nadat er kort geleden twee gevallen van vandalisme in een school uit Bussum wer den gemeld en ook in Den Haag de jeugd al tweemaal grote schade heeft aangericht in een school, is daar weer een dergelijk feit gepleegd. Een grote ruit van een school aan de Zaanstraat werd ingegooid, waardoor tegelijk een glasmozaiek, dat de leerlingen onlangs het bestuur van deze school hadden aangeboden, vernield werd. Voorts werd in het gebouw een grote ra vage aangericht, waarbij onder meer een fles azijn in het aquarium werd geledigd. De twee hamsters van de schoolkinderen werden doodgeslagen en een portret van koningin Emma werd besmeurd. de waarheid en niets dan de waarheid was. De toespraak die mevrouw Van Diejen tijdens de opnamen voor de t.v.-uitzending heeft gehouden, was van te voren zorgvul dig op papier gezet en de leiding van de t.v.-maatschappij heeft haar moeten belo ven, er niets aan te zullen veranderen. De Nederlandse gezant in Tokio heeft een af schrift van deze toespraak en zal een en ander kunnen controleren. In deze toe spraak keert zij zich opnieuw fel tegen de gewraakte film en betoogt zij opnieuw dat het vrouwenkamp Kampili slechts één gun- sige uitzondering is geweest. Nu zij weer thuis is ondervindt mevrouw Van Diejen nog dagelijks onaangename gevolgen van haar reis. Vele tientallen brieven heeft ze al in haar brievenbus gevonden van ex-ge interneerden, die haar minder vriendelij ke dingen verwijten. Van de N.I.B.E.G, heeft zij niets meer gehoord. Wellicht dankt ze -rit aan een brief, die ze vanuit Japan aan het secretariaat van deze bond schreef en waarin zij de mistoestanden over het doel van haar reis naar Tokio heeft rechtgezet. Adrtpripntip UW ADVISEURS VOOR NIEUWENDIJK 208-214 (BIJ DE DAM) AMSTERDAM De Centrale Raad van Beroep te Utrecht heeft uitspraak gedaan in de zaak van een wachtmeester bij de rijkspolitie te Rhoden en de beslissing van de Pensioenraad ver nietigd. De raad stelde in haar overwegingen, die tot deze voor de politieman gunstige beslissing hebben geleid, dat de medische gegevens, die de Pensioenraad ter be schikking stonden, niet met doorslagge vende duidelijkheid de ongeschiktheid van de betrokkene wegens ziekte of gebreken aangeven. Daartegenover hebben de gegevens, die de Centrale Raad nog nader heeft verkre gen niet tot de conclusie geleid dat de be trokkene wegens ziekte of gebreken onge schikt zou zijn voor de politiedienst. De Haagse politie heeft een 23-jarige Hagenaar gearresteerd die wordt ver dacht van de roofoverval die maandag avond op een gezin aan de Haagweg in Loosduinen werd gepleegd. De dader drong het huis binnen en eis te geld. Toen hij dit niet kreeg, loste hij zes schoten uit een traangaspistool. De heer des huizes, zijn vrouw en hun 17-ja- rige dochter werden gewond. De aangehoudene geeft zich uit voor particulier detectieve. Hij is ingesloten. Een 23-jarige Apeldoornse secretarie ambtenaar is door de politie aangehouden en overgebracht naar het huis van bewa ring in Zutphen, onder verdenking van het plegen van malversaties. De man, die onder meer belast was met de afgifte van rij bewijzen en paspoorten, wordt er van ver dacht in een periode van enkele maan den 1000,aan ontvangen legesgelden in eigen zak te hebben gestoken. Nederlandse etnoloog spoorde niet tot stanimenoorlog aan De waarnemende gouverneur van Nieuw-Guinea, de heer A. Boendermaker, heeft een onderzoek gelast naar aanleiding van geruchten die controleur Schneiders in Wamena in de Baliemvallei ter ore waren gekomen, volgens welke leden van een Amerikaanse wetenschappelijke antropolo gische filmexpeditie in de Baliemvallei zich op minder gewenste wijze jegens de bevolking zouden hebben gedragen. Volgens deze geruchten zou de door het gouvernement afgestane etnoloog Broek- huyse ten behoeve van de verfilming in boorlingen hebben aangespoord tot oorlog voering. met een naburige stam. Zowel et noloog Broekhuyse als controleur Schnei ders werden opgeroepen naar Hollandia te komen. Na een justitieel onderzoek, dat werd geleid door de waarnemende procureur' generaal, is gebleken dat de geruchten niet op waarheid berusten. Daarom zal het gouvernement geen verdere actie overwe gen, aldus de directeur van Binnenlandse Zaken, de heer H. Veldkamp. Sedert maart is een Amerikaanse expe ditie in het gebied van een der grootste oorlogsbonden onder stamhoofd Koereloe aan het werk. Tot de expeditie behoren dr. Bob Bardner, directeur van de Har vard Film Study Centre, Michael Rocke feller (zoon van de gouverneur van New York) die verbonden is aan het Rockefel ler museum voor primitieve kunst in New York, en Eliot Elisofon, fotograaf van Life. Daar de film *een commerciële maar we tenschappelijke doeleinden heeft en ook van waarde kan zijn voor het gouverne ment, stond de overheid destijds toe dat de expeditie zich in onbestuurd gebied be gaf waar de cultuur der bevolking nog vrij is van westerse invloeden. Omdat dé oorlogvoering een essentieel onderdeel van de zeden en gewoonten der krijgshaftige Dani-bevolking in de Baliemvallei is, wilde de expeditie vooral ook deze oorlogvoering verfilmen die altijd in een „niemands land" wordt uitgevochten. Het gouvernement kan de oorlogvoering nog niet beletten omdat de strijd wordt gevoerd in onbestuurd gebied waar pas twee keer een bestuurspatrouille is gepas seerd. Van enige aanmoediging tot oorlog door de gouvernementsetnoloog (die ook elders in het bergland bestuursambtenaar is) is evenwel niets gebleken aldus de di recteur van binnenlandse zaken. Dinsdag zal een aannemersbedrijf onder verantwoordelijkheid van de hulpverle ningsdienst van het ministerie van Binnen landse Zaken beginnen met het opruimen van de V-l in Delft. Het projectiel ligt sinds 1944 ongeveer tien meter diep in een weiland aan de Schieweg. De werkzaam heden zullen naar schatting twee tot drie maanden in beslag nemen. Het projectiel is indertijd afgevuurd op de lanceerplaats op het terrein van de Lijm- en Gelatinefabriek te Delft. Na de start stortte het neer in het weiland. De vleugels braken af en werden door de eigenaar van het weiland begraven in de krater van de neergekomen V-l. Pas vo rig jaar, toen de gemeente Delft op het terrein bezig was met metingen voor het bouwrijp maken van dit stuk Delfts grond gebied, deed de eigenaar mededeling van zijn ervaringen. Met een detector is de plaats van de vleugels vastgesteld. Omdat de gebruikte apparatuur slechts tot een diepte van vijf of zes meter nauwkeurig werkt, kon de juiste plaats van de V-l nog niet worden bepaald. Voor het uitgraven heeft de gemeente raad van Delft 75.000 gevoteerd, welk bedrag door het rijk zal worden terugbe taald. De aannemersfirma zal met een dragli ne eerst een laag grond van ongeveer ne gen meter verwijderen. Daarna zal perso neel van de Hulpverleningsdienst aan het werk gaan. Het projectiel ligt op ongeveer 100 meter afstand van de spoorbaan Rot terdam-Den Haag. Wanneer men zover is gevorderd dat er gevaar voor ontploffing ontstaat, zullen uitgebreide veiligheids maatregelen worden getroffen. Het terrein is door de Delftse politie afgesloten. Curator. De gemeenteraad van Am sterdam heeft eervol ontslag verleend aan dr. C. H. Delprat als lid van het curatorium der universiteit van Amsterdam. In zijn plaats is benoemd de Amsterdamse chirurg M. Schoorl. Kabinetsmutaties. De Antilliaanse mi nister van Onderwijs en Volksontwikke ling, de heer F. B. Tromp, heeft tegen me dio juni zijn ontslag aangeboden. De An tilliaanse regering is voornemens tot zijn opvolger te benoemen de heer Francisco D. Figaroa. De heer Figaroa is lid van de Arubaanse Nationale Unie. De Antilliaanse regering is voornemens een zevende minis ter te benoemen, de heer E. O. Petronia, die tot de Arubaanse Patriottische Partij behoort. Inktvissen. In de Zeeuwse stromen komen thans veel kleine inktvissen voor, die schade berokkenen aan de kreeften visserij. Nieuwe voorzitter. De heer H. Ch. E. van Ede van der Pais, die sinds de oprich ting van de Stichting Nationaal Lucht vaartmuseum op 19 oktober 1955 het voor zitterschap van het stichtingsbestuur heeft bekleed, zal deze functie neerleggen. Zijn opvolger is mr. F. H. Copes van Hasselt, tot voor kort permanent Nederlands ge delegeerde bij de International Civil Avia tion Organisation te Montreal. De heer Van Ede van der Pais is tot ere-bestuurs- lid benoemd. Advertentie Maar zijn de glazen niet schadelijk voor de ogen Alleen de vakman kan u goed advies geven. Grote Houtstraat 166 bi) de Houtbrug >ill)!llllllUlllllllllllllllllllilllllllllillllllllt1IIIIIIUIIIIIIIIII|l Het K.N.M.I. deelt mee: Het hogedrukgebied tussen Scohtland en IJsland, dat het weer hier te lande beheerst nam nog iets in betekenis toe, maar ver plaatste zich ook langzaam in zuidweste lijke richting. Een van Goenland afkomstige depressie naderde vanmorgen Noord-Noorwegen. Een bij deze depressie behorende hoeveelheid vochtige lucht bewoog zich over de Noord zee naar het zuiden. In deze lucht komt veel bewolking voor, maar ook al honder den kilometers voor deze lucht uit vorm den zich boven de Noordzee wolkenvelden, die vanmorgen de Waddeneilanden be reikten. Aangezien een uitbreiding van deze be wolking in zuidelijke richting moet worden verwacht, zal er morgen meer bewolking zijn dan vandaag, hetgeen tot gevolg zal hebben dat de middagtemperaturen lager zullen worden. De fronten die de vochtige lucht uit het noorden begrenzen, brengen geen regen van betekenis. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen M ,5 d J5 H binnen- en buitenland. *w 3 u a Neerslag: laatste 34 uur. Den Helder licht bew. nno 14 0 Ypenburg onbewolkt nno 17 0 Vlissingen onbewolkt nno 15 0 Hielde onbewolkt nnw 17 0 De Bilt onbewolkt nno 17 0 Twente onbewolkt no 15 2 E'ndhoven onbewolkt nno 17 0 Zd-Limburg onbewolkt no 17 0 Helsinki zwaar bew zo 13 0 -itockholm half bew. n 17 0 Oslo zwaar bew no 21 0 Kopenhagen onbewolkt wnw 15 0 Aberdeen zwaar bew windst. 10 0 Londen zwaar bew nno 17 0 Amsterdam onbewolkt nno 18 0 Brussel onbewolkt no 17 0,6 Luxemburg onbewolkt no 16 0 Parijs half bew nno 19 0 Bordeaux licht bew. n 18 0,5 Grenoble regen windst. 21 6 Nice regen nno 21 3 Herlijn licht bew. n 15 0 Frankfort onbewolkt no 18 0 München onbewolkt ono 13 0 Ziirich half bew. nnw 16 0 Genève regen ono 19 0,1 Locarno regen windst. 21 9 Wenen zwaar bew nnw 14 0 Innsbruck licht bew verand. 17 0 Belgrado half bew. w 15 12 Rome licht bew windst. 25 0 Ajaccio regenbui windst. 22 10 Madrid onbewolkt no 26 0 Mallorca licht bew. windst. 29 0 i .issabon onbewolkt n 24 0 Vrijdag 19 mei Zon op 4.41 uur, onder 20.32 uur. Maan op 8.44 uur, onder uur. Maanstanden 30 mei 5.38 uur Volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 18 mei Hoog water 5.56 en 18.22 uur. Laag water 1.36 en 13.56 uur. Vrijdag 19 mei Hoog water 6.34 en 18.58 uur. Laag water 2.09 en 14.39 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort e 10 tot 16 minuten vroeger d;m t Mmuide Advertentie

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2