Vissen hebben veel betere ogen dan we denken IN DE 14e EEUW KENDE MEN AL DRIJFNETVISSERIJ ONZE VLAGGETJESDAGQUIZ Theoretisch beste visserij economisch niet houdbaar Duits bezoek op Vlaggetjesdag Paaien of eten Visserij is afhankelijk van de natuur Wat zeggen de Schotten? Haring stelt de mens steeds voor onverwachte situaties DONDERDAG 18 MEI 1961 Vlaggetjesdag voor Radio en T.V. De bezige vis Guido Gezelle ENQUÊTE 1 2 3 Al A 2 A 5 A 4 A 5 QUIZ 1 2 5 Bt B 2 B 5 B 4 B 5 Vergeet niet ep een apart vei uw mening te schrijven Programma voor Vlaggetjesdag 1961 9.0012.00. De vlaggen worden gehesen te Scheveningen, Vlaardingen en IJmuiden. IJMUIDEN 15.00. Mars Rijkspolitiekapel, christelijke gymnastiekvereni ging IJmuiden, het korps Zeekadetten, de r.-'k. gymnas tiekvereniging Velsen en de christelijke korfbalvereni ging DKV. Route: Tiberiusplein, Platanenstraat, Ceder straat, Velserduinweg, Lange Nieuwstraat, Marktplein Oostzijde, Kennemerlaan, Wilhelminakade, Oranje straat, Kanaaldijk, Tegeltjesmarkt. 15.45. Aankomst aan de Tegeltjesmarkt. 15.50. Declamatorium „De vloot gereed tot haringvangen". Zang, dans, vlagoefening. Burgemeester Bührmann hijst de wimpel op de KW 123, het schip, dat in 1960 de best verzorgde haring van de Katwijkse vloot aan voerde. Huldiging bemanning. 16.45. Amerikaanse excercitie van rijkspolitiekapel op Sta tionsplein. 20.00. Feest op het Stationsplein. Demonstratie van alle plaat selijke muziekkorpsen (420 muzikanten). Deelnemende verenigingen: Soli Deo Gloria, St. Caecilia, Wilhelmina IJmuiden), IJmuider Harmonie, Tamboerkorps Voor waarts, Jeugddrumband Schulpen-Meerweiden, Tam boer- en pijperkorps christelijke gymnastiekvereniging IJmuiden. Enkele speciale visserij nummers van de christelijke gymnastiekvereniging „IJmuiden". Op treden van de Ofmano's (rijwielacrobatiek). Op 20, 21 en 22 mei worden om 21.00 uur de schijnwerpers op de vlaggende vloot aan de halzijde ontstoken. Tot en met 24 mei is er in de zaal „Felison", Heidestraat te IJmui- den-Oost, een tentoonstelling van tekeningen en werk stukken, vervaardigd door de Velsense schooljeugd voor de wedstrijd, uitgeschreven door de zeevaartcom missie IJmond. De zaal is geopend van 19.00 tot 22.00 uur. SCHEVENINGEN 14.00. Kindercircus Dr. Lelykade. 15.30. Optocht delegaties Nederlandse vissersplaatsen van Gevers Deijnootplein naar strand. 16.00. Oud-Hollandse visafslag op strand. 16.45. Openluchtspel „Ter haring zal ik varen" op feestterrein Tweede Binnenhaven. Declamatie, zang, vlaggengroet, dans. Huldiging bemanning SCH 16. 19.15. Rondmars Hoornblazerskorps Garderegiment Jagers van Vissershavenstraat naar Dr. Lelykade. 20.00. Concert Koninklijke Militaire'Kapel. 20.15. Taptoe Koninklijke Militaire Kapel. 22.15. Vuurwerk. VLAARDINGEN 14.30. Stertocht van vier muziekkorpsen naar Koningin Wilhelminahaven. 15.00. Aankomst en begin feestelijkheden. 15.20. Optreden Cobi Schreijer aan boord van VL 142. 15.30. Gymnastiekdemonstratie. 15.45. Muziek. 15.50. Cobi Schreijer. 16.00. Aankomst ploeg hardlopers, toespraak burgemeester, hysen Produktschapswimpel. Tot 20.00 uur grammo- foonmuziek. 20.00. Muziek en zang door „La bella Musica". 21.30. Filmvertoning. 21 en 22 mei zijn kijkdagen. Op 23 mei vaart de haringvloot uit: om 6 uur uit Scheveningen, Vlaardingen en IJmuiden. 23 tot 27 mei haringjagerijwie brengt de eerste haring aan? 19 MEI. (Hilversum I, tussen 19.30 en 19.50 uur). Radiokrant. Morgen is het Vlaggetjesdag. 20 MEI. (Hilversum II, 17.30 uur). Radioweekjoumaal. Repor tage van de Vlaggetjesdagviering te Scheveningen. (Hilversum I, 19.25 uur). Maatjes in Memojandum. Een liedje van Jan de Cler. 21 MEI. (Hilversum II, 8.18 uur). „Weer of geen weer". Een programma van Bert Garthoff en Leo de Beer voor de vroege zondagmorgen. Vandaag Vlaggetjesdag vooral in het teken van hen die niet varen, maar er alles mee te maken hebben 22 MEI. (Hilversum I, tussen 19.30 en 19.50 uur). Radiokrant. Het feest is voorbij. Nog een half etmaal en dan: jagen. 23 MEI. (Hilversum I, 11.0011.30 uur). „Onder ons". Straks zijn ze er: de Hollandse Nieuwe. Straks krijgt zij het druk: de vrouw van een detaillist. Laat zij vandaag eens vertellen. Een programma van Mia Smelt. (Hilver sum I, 12.50 uur). Echo. Reportage van het vertrek der haringvloot. (Hilversum II, tussen 16.45 en 17.15 uur). „De Tovercirkel". Uitzending van een vraaggesprek met een reporter aan boord van een logger, die ter haring vaart. (Hilversum I, 19.10 uur). Echo. „Hallo, hallo, hier deReportage van zee. (Hilversum II, 21.0021.15 uur). Klankbeeld over het Visserijproef station te Utrecht. (Hilversum I, 22.20 uur). Haringtrek. Trek in haring. Gesprekken met biologen van het Rijksinstituut voor Visserij onderzoek te IJmuiden over haringvangen, haringrassen, haringtrek en trek in haring. Samenstelling: Joop Reinboud. Produktie: Tom Bouws. 24 MEI. (Hilversum I, 9.40 uur). „Tussen de bedrijven door". De vloot is in zee. Praten en breien zingen en boe ten! Een boetster vertelt.... (Hilversum I, tussen 8.15 en 8.30 uur). Radiokrant (ochtendblad). Vraaggesprek van zee. 25 MEI. (Hilversum I, 12.50 uur). Echo. Jagers spoeden naar het vaderland. Vraaggesprek van zee. (Hilversum I, tussen 19.30 en 19.50 uur). Radiokrant. De jagerij is in volle gang.... Wie zal het winnen? Vraaggesprek van zee. 26 MEI. (Hilversum II). Dingen van de dag. De winnende jager liep binnen. Reportage van aanvoer en verkoop van de eerste Hollandse Nieuwe. (Tijdstip afhankelijk van binnenkomst). 27 MEI. (Hilversum I, tussen 21.10 en 22.25 uur). Malse Maat jes in Tierelantijnen. 30 MEI. (Hilversum I, 12.04 uur). „Ben je zestig". Toen er nog zonder instrumenten werd gevaren. 2027 MEI. (Hilversum I en II, nieuws). De speciale cor respondent meldt, 1 JUNI. (Hilversum II, 11.0011.15 uur). Nieuws over de Nieuwe. Mevrouw Lotgering-Hillebrand bespreekt nieuwe mogelijkheden van de malse maatjes. Bijzondere omstandigheden voorbehouden wordt in het N.T.S.-journaal aan de Vlaggetjesdag-haring jagerij aandacht besteed. 24 MEI. 17.5018.20 uur. „Rooster". Hollandse Nieuwe. Ac tualiteiten en wetenswaardigheden voor oudere kin deren. Vanmiddag een filmreportage van de vangers van het zilver van de zee, een bezoek aan de Visserij- school te Katwijk aan Zee. Samenstelling: Gerrit den Braber. Het gezichtsveld is eenogig en twee- ogig; het zijveld is grof gestreept; het periscopisch gezichtsveld fijn gestreept. Tekening uit „De haring" door Sylvain Lefevere. Het is met het vissen op haring een merkwaardig geval. De haring is name lijk een snelgroeiende vis. Bij langzaam- groeiende vissen kan het voordelig zijn om de vissen flink te laten doorgroeien. Pas even voor de sterfte een grotere rol gaat spelen dan de gewichtstoename moet men gaan vissen. Bij haring komt dit moment echter al op het derde jaar, het paaijaar. Om zoveel mogelijk gewicht aan haring uit zee te halen moet men dus met alle schepen die men maar heeft de driejarige haring uit de zee halen, omdat ze daarna in gewicht gaat verminderen door de door slaggevende rol van de sterfte. Maar er zijn consequenties. Op deze manier gaat de visserij volko men op en neer met de jaarklassen. Het ene jaar zal men driemaal zoveel uit zee halen als het andere. Dit is economisch niet denkbaar. Wel haalt men zodoende over de jaren verdeeld het meeste gewicht uit zee maar er spelen meer factoren mee. De prijzen zullen een belangrijke rol spe len, maar men zit dan ook met perso neelsproblemen en dergelijke. Men doet het zo dus niet. En het gevolg is dat bij een zwakke jaarklas praktisch alles wordt weggevangen en bij een ster ke jaarklas men nog enkele jaren enig profijt van die haring kan hebben. Al is het nu weer niet zo als in Noorwegen, waar één bepaalde jaarklas vele jaren het beeld bepaalt, omdat daar maar eens in de zoveel tijd een sterke jaarklas komt en de haring daar veel ouder kan worden dan hier. Hoe ziet een haring onder water? De geleerden zijn van mening dat een vis on der water net zo scherp ziet als een ge werveld dier daarboven. In het boeiende boekje van Sylvain Lefevere over de ha ring geeft hij een uitvoerige uiteenzetting over het oog van de haring. Een vissenoog lijkt heel sterk op een fototoestel. Door dat de twee ogen opzij van de kop zitten heeft een vis een groot gezichtsveld. Het zijveld van elk oog is enorm. Het zien in de ruimte, dus met behulp van de twee ogen, is veelal niet te onderschatten. Daar door kunnen de vissen ook boven zich een oogje in het zeil houden. Roofdieren en prooien worden dan gezien als stofdeel tjes in een lichtkegel op een donkere ach tergrond. Mensen hebben in het oog een iris, die als diafragma werkt. Vissen hebben dat niet. Pigmentcellen in het netvlies zorgen daarvoor. Vissen schuiven de hele lens naar voren of naar achteren, waardoor de ogen inderdaad werken als camera's. Bij mensen maakt men de lens boller of plat ter. Het netvlies is het licht- en kleurengevoe- lige gedeelte van het oog. Het is één net van zenuwen, aftakkingen van de dikke oogzenuw. Alle zenuwtakjes lopen uit op uiterst kleine „staafjes" en „kegeltjes", de eigenlijke lichtontvangers, die de wand vormen van het netvlies, aldus Lefevere. Hiertussen liggen de pigmentcellen, waar in zich zwarte pigmentkorrels bewegen. Zij stijgen naar de oppervlakte van het netvlies bij sterk licht, om de schadelijke lichtsterkte te verzwakken. De oogleden zijn bijna onontwikkeld, traanklieren ontbreken bij vissen. Het gezichtsveld van een haring is enorm. Dat toont ook de tekening wel aan. De zij- velden bedragen ongeveer 120 graden, het periscopisch gezichtsveld is ongeveer 30 graden. Dit cijfer is waarschijnlijk ook voor het tweeogig gezichtsveld geldig. Dit wil zeggen dat de haring over een sector Als op Buisjesdag de drijfnetloggers naar zee gaan, nagewuifd door de achter blijvende familieleden, is de jacht op de haring begonnen. Enkele dagen later vertrekken de trawlloggers. Ook zij gaan de Hollandse nieuwe vangen. Maar toch zijn dit maar twee van vele manieren om de haring in het schip te krijgen. Voor Hollandse Nieuwe wordt echter geen van die andere manieren gebruikt. Men houdt het bij de vleet of de trawl. De vleet is een lange reeks van afzon derlijke netten, die als een gordijn in zee hangen. Het vissende schip laat zich, na dat de vleet aan het voorschip is beves tigd, rustig door de wind wegdrijven. Het hangt als het ware aan dé netten. 's Nachts komt de haring omhoog, en zwemt met de kop door de mazen van het drijfnet. Wanneer de nacht het einde nadert worden de netten gehaald. De haringen worden uit de netten geslagen en na het proces van kaken en warren in de vaten gekuipt. In de veertiende eeuw gebruikte men deze methode al, want toen had men al ontdekt dat de haringen tegen de avond omhoogkomen. De drijfnetvisserij is nog steeds een ideale visserij wat het produkt betreft. Het net is selectief, de vis wordt niet samengedrukt. Op het dek ziet men dan ook altijd mooie haringen, afgewis seld met een enkele makreel. De tweede visserij is de trawlvisserij, die toch veel veld wint ten opzichte van de passieve drijfnetvisserij. Een zak vormig net wordt door een trawler over de zeebodem gesleept. Een groot voor deel is dat men ook overdag haringen kan vangen. Bij de vleet is men op één keer „halen" aangewezen. Bij zeer rijke visgronden, zoals tussen 55 en 58 graden noorderbreedte soms het geval is, kan men een ringnet gebruiken. Eén van de Duitse hospitaalschepen zal op Vlaggetjesdag een bezoek aan Scheve ningen brengen. Dit bezoek geschiedt om uiting te geven aan de prettige samenwer king tussen de Duitse hospitaalschepen en het Nederlandse hospitaalschip „De Hoop". Men wil schip en bemanning een officiële ontvangst bereiden. Er zijn twee manieren om op haring te vissen: op de paaiplaats of bij het voedsel. Op de paaiplaatsen concentreert de ha ring zich in grote aantallen. Op de plaat sen, waar de haring zijn voedsel zoekt zit hij meer verspreid. De paaiplaatsen zijn dan ook ideale plaatsen voor trawlers, die daar stevige trekken kunnen maken. Met een drijfnet zou men desnoods op de voe dingplaatsen ook nog wel tot successen kunnen komen. Een typische voedselvisse- rij is de Fladenvisserij. Een net van soms een kilometer lengte en een diepte van tegen de honderd me ter wordt om een grote school haring heengevaren door kleine bootjes. Dan haalt men de ondersim toe, en terwijl het net door het grote vissersschip lang zaam wordt ingehaald schept men de haring er gewoon uit. Men kent ook een 1 andzegen, waarbij men de haring omsingelt en dan het net aan de kant sleurt. Een nieuwe loot aan de stam is de spanvisserij. Hierbij slepen twee schepen één trawlnet voort, dat zodoende niet over de bodem hoeft te gaan. Men vaart zover uit elkaar dat het net open blijft staan. Het „atoomnet" blijkt steeds meer een goede vondst te zijn gewéést. Zwevende trawlnetten, voortgesleept door één schip, staan nu ook in de belangstelling. De grote moeilijkheid is vooral het op de juiste diepte afstellen van het net, waar bij echoloden een belangrijke rol moeten spelen. De illustratie is ontleend aan het aardige boekje „De haring" door Sylvain Lefevere, waarin de verschillende soor ten van visserij op haring zeer uitvoerig zijn behandeld. Zo wordt de ringzegen uitgeschoten (1); een haringbank wordt omringd (2); de ondersim wordt aangehaald en de haring is gevat (3); zo wordt de vangst aan boord gehaald (4). Teke ning uit „De haring" door Sylvain Lefevere. De vis, die hand noch voet, huid noch haar en heeft, noch veder, maar die, argloos op en neder, weg en weder, vakende, zijn vinnen doet. Oogen heeft hij, blinkende, en die staan gekeerd, 'k en weet niet hoe; gaat hij slapen, eet of drinkt hij, wilt hij boven zijn, of zinkt hij nooit en pinkt hij, nooit en duwt hij oogen toe. Met den monde middagmalend, einde en heeft hij noch begin, maar hij muffelt, zonder staken, met zijn muïle, en met de vlaken van zijn kaken, water uit en water in. Een grote moeilijkheid bij de haring visserij is dat men afhankelijk is van de natuur. Geeft deze afhankelijkheid van de ene kant de visserij z|ji] bekoring, van de andere kant is een exacte bedrijfsvoering daardoor moeilijker, omdat men aan het begin van het seizoen geen duidelijke be groting kan opmaken. In het verloop van de vangsten komt de afhankelijkheid van de natuur sterk tot uiting. Jaren van goede vangsten en jaren van slechte vangsten kunnen elkaar af wisselen, al is het de laatste jaren toch veelal slecht en maar weinig goed ge weest. De laatste jaren was vooral de Engelse Walvisserij zeer slecht, al vormde 1960 gelukkig een jaar, dat op dat gebied min der slecht was dan het jaar daarvoor. Wanneer de Engelse Wal-visserij slecht is, betekent dat de winst uitblijft. Men kan bij goede resultaten in voor- en mid denseizoen „net-uitkomen", maar de En gelse Wal moet dan de winst geven, en daaraan ontbreekt hét maar al te. vaak. De vangsten zijn niet de enige factor van belang. De koste spelen een. belang rijke rol en ook de export is een zeer be langrijk onderdeel. Elk jaar opnieuw wordt er veel haring uitgevoerd, zowel naar de Euromarktlanden als naar Oost- Europa. Ook hier hebben de vangsten echter grote invloed. Niet alleen de grootte van de vangst, die de prijzen beïnvloedt, maar ook de grootte van de afzonderlijke haringen, omdat men nu eenmaal kleine haringen moeilijk exporteert. van 30 graden voor zijn kop kijken kan. Voor een planktoneter als de haring vormen de ogen een belangrijk zintuig voor het op- en uitzoeken van zijn geliefde procien. Zo pikt een zes weken oude ha ringlarve onder verschillende planktondier tjes het eerst de roeipootkreeftjes weg. Dit is slechts mogelijk omdat deze larve reeds zowel beweging als vorm onderschei den kan. Wellicht speelt de kleur van de prooi ook wel een rol. Kleurenwaameming bij vissen schijnt eigenaardig en toch is het door Von Frisch bewezen op zoetwa tervis. Hij liet een vis enige dagen achter el kaar voedsel halen uit een rood bakje. Daarna hield hij de vis een aantal bakjes van verschillende kleuren voor. In één der bakjes lag voedsel. Wel of geen voedsel in het rode bakje, de vis ging steeds weer naar het rode bakje. Pas wanneer bleek, dat er geen voedsel inzat ging de vis naar een ander bakje. Dit bewijst dat het oog een belangrijker rol speelt in het opzoeken van voedsel dan het reukorgaan. De Schotse biologen zijn niet zo opti mistisch over de vooruitzichten voor het aanstaande haringseizoen. Ze rekenen op een seizoen, dat aan de zeer middelmatige kant is. De stapel van jonge haringen acht men namelijk in geen geval groter dan die van vorige jaren, terwijl men ver moedt dat er minder volwassen haringen zullen zijn dan voorheen. Men grondt dit aan de ene kant op de steeds intensere visserij en aan de andere kant op het achterwege blijven van een voldoende kwantiteit haring op de gronden. Voor de Buchan Area verwacht men de beste resultaten in mei, juni en juli op de meer noordelijk gelegen wateren, alsook op de meer oostelijke, op 50 mijl van de havens van Buchan. Bij de Shet- landvisserij verwacht men van juni tot half augustus enigszins redelijke vangsten van goede kwaliteit. De resultaten van de Aberdeense zoge naamde „Boxing"-visserij in het noord oostelijk deel van de Noordzee taxeert men gelijk aan die van het vorig jaar. In mei verwacht men een goede kwaliteit. Het zou daarna nog beter worden naar mate de visserij zich zou verplaatsen naar het noordwestelijk deel van de Noordzee. De zomer- en herfstdrijfnetvisserij in de Minch acht men ongeveer gelijk aan die van vorig jaar. Er is verder een kans dat de Clyde goede resultaten geeft. Maar werkelijk voortreffelijke vangsten ver wachten de mannen van het Marine Laboratory te Aberdeen nergens. De haring stelt de mens steeds weer voor vele verrassingen. Twee jaar geleden deed zich daarvan op de Engelse Wal een zeer sterk voorbeeld voor. De biologen hadden een goed jaar voorspeld en ze hadden daarin gelijk want de jaarklas was bij zonder sterk. Maar wat deed de haring? Ze bleef weg, en men is er nog niet pre cies achter wat ze gedaan heeft. Alleen heeft men zo'n vaag idee, dat ze vlak onder de Nederlandse kust door kan zijn gezwommen. Het Kessock seizoen is door eenzelfde streek bedorven. De haring, die werd ver wacht, kwam in het geheel niet en de plannen voor een conservenindustrie in het Black Island werden daardoor op losse schroeven gezet. Een Duitse firma had deze plannen ont worpen en met behulp van de Herring Industry Board was men tot een financie ringsschema gekomen. Men zou haring monsters naar het hoofdkwartier in Kiel zenden voor laboratoriumproeven, en als ze gunstig zouden zijn zou men een fa briek stichten. Prachtige ideeën, die alle maal luchtkastelen bleken. Want de haring kwam niet en men heeft maar geen mon sters gestuurd. Drie-en-twintig boten hebben op de ha ring gewacht. Ten einde raad zijn ze ten slotte alle kanten maar opgegaan om dan maar wat anders te vangen. In deze krant leest u het een en ander over de afzet van de haring, over de consumptie, de uitvoer en de conser vering. En het wordt dan wel duidelijk, dat er tal van problemen bestaan. Eén kant is tot nu toe achterwege ge bleven: wat denkt de consument ervan? Daarvandaan, dat we onze lezers met hun gezinsleden in de gelegenheid stel len hun mening te geven. U treft op deze pagina een formulier aan, dat u niet alleen in de gelegenheid stelt iets te vertellen over uw voorkeuren maar dat u bovendien een kans biedt om een mooie prijs te winnen. Wat u te doen hebt? In de eerste plaats vult u de vijf en quêtevragen in. U zet daartoe een kruisje in het voor u juiste kolommetje. Als u bijvoorbeeld geen haring lust zet u een kruisje in de tweede kolom van de eerste vraag. Hebt u dat gedaan dan gaat u over tot beantwoording van de vijf quizvragen. Ook hier geldt weer: zet een kruisje in het goede vak. Denkt u dat de kanaalvisserij met een zinkvleet wordt uitgeoefend, dan zet u een kruisje in het eerste vak van de vijfde vraag. En tenslotte de laatste opgave. We wil len graag van u weten wat u nu zelf denkt van de wijze waarop in Nederland vis in het algemeen en haring in het bij zonder aan de consument wordt gepresen teerd. Hebt u kritiek? Ziet u betere op lossingen? Zoudt u uitbreiding van het as sortiment op prijs stellen? Kortom, geeft u nu eens uw idee als consument. Als u de vijf quizvragen juist heb opgelost be slist deze laatste opgave over een even tuele prijs. Er is een jury gevormd, die de inzendingen zal beoordelen. Deze is gevormd uit: W. Ros te Den Haag, hoofd economische zaken van het produktschap voor vis en visprodukten, J. G. Kolkman, te IJmuiden hoofd voor lichtingsbureau voor de voeding, afdeling vis, J. L. Uitzinger, groothandelaar te Sant poort en voorzitter commissie propaganda vis, W. van Es, kleinhandelaar te IJmui den en G. H. H. Maas, visserij redacteur van dit blad. Voor de beste inzendingen heeft de di rectie van deze courant waardebonnen tot een totaalbedrag van 75,beschik baar gesteld, dat aan vis of haring kan worden besteed. Om mee te dingen dient u het formu lier uiterlijk 3 juni te verzenden naar de redactie van dit blad. A 1. Eet u haring? Als u „ja" antwoordt, zet u een kruisje in kolom 1, bij „nee" in kolom 2, bij „soms" in kolom 3. A 2. In welke maanden eet u haring? „Zomer" is 1, „Winter" is 2, „het hele jaar door" is 3. Als u nooit haring eet, hoeft u niets in te vullen. A 3. Hoeveel haringen eet u per jaar? U kunt antwoorden: „110" (kolom 1), „11—25" (kolom 2) of „25 of meer" (kolom 3). A 4. U loopt op straat en u vindt een los kwartje in uw jaszak. Wat koopt u nu? Kolom 1 is patates, kolom 2 is worst, croquet of nassibal, kolom 3 is haring. A 5. Maakt u de haring zelf wel eens schoon? „Altijd" is kolom 1, „soms" is kolom 2, „nooit" is kolom 3. En nu de quizvragen: B 1. Wat is een groene haring? Denkt u dat het een „niet gezouden haring" is dan vult u kolom 1 in, houdt u het op een „jonge haring", dan is kolom 2 uw keuze, kiest u „lichtgezouten ha ring" dan moet u een kruisje in kolom 3 zetten. B 2. Wat is een joon? „Ui" is kolom 1, „een soort dobber met een vlag erop" is kolom 2, „andere naam voor knor haan" is kolom 3. B 3. Wat is een steurharing? „Gekaakte gezouten haring is kolom 1, „Haring met kuit" is kolom 2, „ongekaakte ge zouten haring" is kolom 3. B 4. Een „logger" is: een zwaargebouwde vis (kolom 1), een schip, waarmee men haring vangt (kolom 2), een instru ment om de snelheid te bepalen (ko lom 3). B 5. De Kanaalvisserjj door Nederlandse loggers geschiedt met een: „zink vleet" (kolom 1), „drijfnet" (kolom 2) of „ringnet" (kolom 3). Hebt u al deze vragen ingevuld dan kunt u op een afzonderlijk vel papier uw me ning geven zoals we boven hebben ge vraagd. Gezinsleden kunnen zelf een for mulier maken en dan meedoen. En dan nog één ding: vergeet niet naam en leeftijd op te geven, benevens de ver melding „man" of „vrouw".

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 7