Rusthuishouders zijn verontrust over maatregelen van geriater v. Duivenboden Amerika steunt schoorvoetend de Zuidkoreaanse junta Geen geestelijk gestoorden meer in Heemsteeds rusthuis Worms op het oorlogspad tegen Spierenburg Wn MORGEN START IN EVIAN DE VREDESCONFERENTIE MEUBELSHOW Onenigheid in het militaire comité Onregelmatigheden bij Hoogovens Volkskredietwezen moet bromfietsen financieren De Prins opende Scheveningse pier Acht doden in het verkeer Utrecht beperkt bus diensten wegens chauffeurstekort Opening strandfiliaal Modehuis Laila Vijf opperofficieren in Rusland omgekomen UNO teleurgesteld over Portugal Amerikaanse steun aan Thailand verf; VRIJDAG 19 MEI 1961 11 Bond is voorstander van rijksregeling op rusten verpleegtehuizen Bertrand Russell 89 jaar en nog steeds actief BEZOEKT DE PERMANENTE SPAARNE 11 VERF S was te rwlj! umet WAST wonder B. EN W. VAN HEEMSTEDE: Drs. H. Peschar: Kerkelijk nieuws Gen. Cronjéstraat 120 Winkelgalerij Oberbayern, Zeestraat, Zandvoort op zaterdag 20 mei 1961. Vliegtuigongeluk op een niet genoemde plaats Opening LONDEN Bertrand Russell, de beroem de Britse filosoof, is donderdag 89 jaar ge worden. Hij is herstellende van een lichte ziekte. Overigens is Lord Russell nog een zeer actief man, die aan het hoofd staat van de campagne voor eenzijdige kernont wapening door Groot-Brittannië en zich soms nog aan het hoofd van demonstraties plaatst. Op een zeer druk bezochte vergadering die donderdagavond in restaurant Brink- mann in Haarlem was belegd door het dis trict Noordholland Zuid van de Nederland se Bond van Logies-, Pension- en Aanver wante Bedrijven heeft de landelijk voor zitter van deze bond, de heer H. Meijer uit Amsterdam, uiting gegeven aan de on gerustheid die in kringen van rusthuis- houders heerst over de maatregelen die de Haarlemse gemeentelijke geriater dokter K. Kok aanbeveelt te nemen tegen rust huizen, waar misstanden heersen. Aanlei ding tot deze vergadering was het rap port dat dokter Kok heeft gestuurd aan B. en W. van Heemstede betreffende door hem geconstateerde misstanden in een Heemsteeds verpleegtehuis. De heer Meijer zei met nadruk dat zijn bond er voorstandster van is dat er een rijksrege ling op rust- en verpleegtehuizen komt, mits daarbij de verpleegprijs voor bejaar den en geestelijk gestoorden wordt vrijge laten en in de commissies van toezicht vertegenwoordigers van de particuliere rusthuishouders worden opgenomen. De heer Meijer noemde de prijzen, die bij voorbeeld in Amsterdam door de dienst van Sociale Zaken worden vergoed voor namens de gemeente verpleegde bejaar den, schandelijk laag. Deze vergoedingen varieerden van 4,30 per dag voor de laagste klasse tot 6,95 voor de hoogste categorie. Hij was van oordeel dat de com merciële rusthuishouders allerlei moeilijk heden in de weg worden gelegd, als zij vergunningen nodig hebben om hun ver pleegtehuizen te verbeteren. Wat de stich tingen van bejaardentehuizen betref merkte de heer Meijer op dat ook deze niet zonder geld kunnen werken. Als voor beeld haalde hij het geval van een stich ting aan, die een bedrag van bijna 3.500 vroeg voor iedere bejaarde die een plaats je in het bejaardentehuis wenste. Deze som was samengesteld uit een entreebe drag plus verplichte inschrijvingen in obli gatie- en waarborgleningen en verplichte deelneming in het bouwfonds. Daarbij kwam dan nog een verpleegprijs van 200 per maand. Over het Heemsteedse geval sprekend oefende de heer Meijer scherpe critiek op dokter Kok, die via de achteringang van het tehuis onverhoeds naar boven zou zijn gelopen, waar hij geconstateerd had dat een bejaarde met riemen aan het bed ge bonden was. Spreker vergeleek deze maat regel van de rusthuishouder met het vast binden met riempjes van kinderen in wan delwagentjes. Deze maatregelen zouden volgens hem moeten geschieden om de geestelijk gestoorde bejaarde tegen zichzelf en voor zijn omgeving in bescher ming te nemen. Dit vastbinden geschiedt ook elders. De heer Meijer zei bewijzen te hebben dat het ook was gebeurd in de Haarlemse gemeentelijke inrichting voor geestelijk gestoorde bejaarden, de Clara- kliniek in Zandvoort, en wel in opdracht van dokter Kok. Aan het slot van zijn betoog riep de heer Meijer de aanwezigen op zich aaneen te sluiten, omdat het hier gold „een groep 'Advertentie t.o. Damstr. en Teylermuseum De keur-collectle op meubelgebied wordt daar geëxposeerd. KLASSIEK en MODERN; o.a.: ARTIFORT FORMULE COJA - TESSI - PROPOS en vele andere. Eigen werkplaatsen Allround service Gemakkelijk parkeren Complete Interieurverzorging Ged. Oude Gracht 108 - Telefoon 13608 - 17165 110 Advertentie oOSBl osPsPftc^JTrtC/0 Vraag Uw drogist! SEOEL (UPI, Reuter en AFP) De militaire junta, die dinsdag aan de macht is gekomen in Zuid-Korea, heeft vandaag de verzekering gekregen, dat de Amerikaanse hulp aan dit land onverminderd zal worden voortgezet. De verzekering werd gegeven door woordvoerders van de Amerikaanse militaire missie in Seoel. De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, Chester Bowles, heeft in Washington ver klaard te geloven dat de Verenigde Staten diplomatieke betrekkingen zullen aan knopen met het nieuwe regime in Zuid-Korea. „De Amerikaanse regering kan nauwe lijks verheugd zfln over de omverwerping van een grondwettige regering, maar het nieuwe regime, hoe ongrondwettig ook, is anti-communistisch en pro-Amerikaans", aldus Bowles. De Zuidkoreaanse ambassadeur in Washington, dr. Lie Woek Tsjang, heeft zijn functie neergelegd. Dinsdag sprak hij zich uit voor de afgezette regering van premier John Tsjang. De vraag wat nu precies de doelstel lingen en de politiek van het militaire bestuur zouden moeten zijn, deed echter de kans op een spoedig mislukken van de gehele coup toenemen. Volgens be richten zouden de mariniers zich niet akkoord kunnen verlaren met de politiek Een overzicht van de zaal tijdens de vergadering. mensen, die in angst leven, omdat hen taak en broodwinning dreigt te worden ontnomen. De gepensioneerde commissaris van politie de heer J. L. Posthuma uit Amster dam zal tijdelijk worden toegevoegd aan de bedrijfspolitie van Hoogovens IJmui- den. Directe aanleiding hiertoe is geweest dat onregelmatigheden bij de inkoopafde ling van genoemd bedrijf aan het licht zijn gekomen. De inkoper H. D. is reeds ont slagen: hij zou geschenken hebben ontvan gen van een (inmiddels failliet verklaard) constructiebureau, dat opdrachten uitvoer de voor Hoogovens. De heer Posthuma heeft opdracht gekregen uit te zoeken of misschien ook andere dergelijke gevallen zich hebben voorgedaan. De door eerdergenoemde inkoper ge pleegde onregelmatigheden zijn, voor zover is nagegaan, niet in strijd met de wet, al kunnen zij door zijn werkgeefster niet worden getolereerd. Er is dan ook geen aangifte gedaan bij de politie. Reeds enige tijd geleden heeft de Velser recherche zich gewend tot de directie van Hoogovens naar aanleiding van geruchten dat bij Hoogovens onregelmatigheden zou den zijn gepleégd die in strijd met de wet zouden zijn. Deze informaties zijn prompt verstrekt maar de recherche heeft tot dus ver hierin geen aanleiding kunnen vinden om zich ermee te bemoeien. B. en W. van Heemstede zijn van me ning dat in het Heemsteedse rusthuis, waar volgens het rapport van de Haar lemse gemeentelijke geriater dokter K. Kok misstanden zouden heersen, niet vol doende waarborgen bestaan voor een re delijke verzorging of verpleging van de in het tehuis opgenomen geestelijk gestoor den. Het college heeft daarom op grond van de Verordening op de verzorglngs- en verpleegtehuizen, de aan de eigenaar van het tehuis verleende voorlopige vergun ning ingetrokken. Wel mogen in het tehuis gezonde bejaar den worden gehuisvest. Tot dit doel heeft het college van B. en W. besloten de eige naar een nieuwe voorlopige vergunning te verlenen tot uiterlijk 1 mei 1962. Een intensieve controle zal moeten uitwijzen dat geen bezwaren bestaan deze vergun ning te zijner tijd te verlengen. B. en W. zijn tot deze maatregel geko men op grond van het rapport dat de Haar lemse gemeentelijke geriater dokter K. Kok heeft uitgebracht over de wijze van verzorging en verpleging in het rusthuis. Uit dit rapport en uit de naar aanleiding daarvan door de wethouder van Volksge zondheid, de heer J. C. Corver, ontvangen inlichtingen, gehouden besprekingen en ge voerde verhoren, is komen vast te staan dat niet voldoende waarborgen bestaan Het vorig jaar is het aantal volkskrediet banken in Nederland gestegen tot 57. Voor 1950 waren er slechts enkele van deze ban ken, in 1950 waren er 21, twee jaar later 35 en in 1954 telde Nederland er 47. Dit deelde de voorzitter van de Vereniging voor Volkskredietwezen, de heer H. Peschar mede tijdens de in Utrecht ge houden vergadering van deze vereniging. Hjj noemde deze ontwikkeling niet onbe vredigend. Drs. Peschar is van mening, dat het volkskrediet een begeleider is van de welvaartsgroei en niet zoals velen nog denken een symptoom van armoede. Hij zei dat in 1960 met name het ge bruik van duurzame goederen is gestegen met acht percent, de hoeveelheid met zes percent. Het door financieringsmaatschap pijen verstrekte consumptieve krediet steeg met zeven percent en de kredieten die de gemeentelijke banken verstrekten namen met tien percent toe tot een waarde van bijna 59 miljoen gulden. Drs. Peschar noemde het opvallend, dat sinds 1955 het aantal kredieten bevroren schijnt te zijn. Dit aantal schommelt tussen de 120 en 130 duizend. In 1960 is het aantal kredieten 'ten opzichte van het jaar daarvoor terugge lopen met 2700. Het gemiddelde bedrag van de in 1960 verstrekte kredieten steeg zo doende belangrijk: van 416,in 1959 tot 465,— in 1960. Drs. Peschar zei, dat men moet streven naar een verdere ontwikkeling van de banken. Deze ontwikkeling is niet gebaat bij de houding van sommige banken om geen kredieten te verschaffen voor de aan koop van bromfietsen of televisietoestellen. Een dergelijke houding geeft blijk, zo meent drs. Peschar, van een verouderde opvatting van de taak der gemeentelijke volkskredietbanken. (Vervolg van pag. 1 De verkoop had betrekking op een gro te hoeveelheid dump-goederen, die in Ne derland waren en waarbij zich onder meer honderden auto's bevonden. De heer Spie renburg zou zonder dat hij daartoe het recht had een handelaar een vergunning hebben gegeven de dumpgoederen naar Oosteuropese landen uit te voeren. „De Nederlandse staat is door het in ontvangst nemen van grote bedragen voor deze on rechtmatige handelwijze door de heer Spie renburg benadeeld", zo zei de heer Worms. „En al is het feit dan strafrechtelijk mis schien verjaard, civielrechtelijk is het dat nog niet". Ook ambtelijk acht de heer Worms de zaak niet afgedaan. „Dit is nog maar het eerste begin", zei de heer Worms ons. „Ik wil, dat de heer Spierenburg mij zal aanklagen en ik ver trouw dat geen officier van Justitie een dergelijke aanklacht zal seponeren. De be noeming van deze man op een belangrij ke post bij de E.G.K.S. is een akelige ge schiedenis. In Luxemburg heb ik het hem persoonlijk verweten en hij vroeg me toen hem tijd te geven. Die heb ik hem ruim schoots gegeven. Nu echter het laatste rapport over de schrootfraudes van de Hoge Autoriteit is verschenen, een rap port, dat een vervalsing is van wat er in werkelijkheid is gebeurd, nu wil ik niet langer wachten. Achtereenvolgens ik zal het paplepelgewijs doen zal ik mijn Prins Bernhard heeft hedenmorgen om elf uur de nieuwe Scheveningse pier ge opend door een scheepssirene in werking te stellen. Prins Bernhard was de eerste die daar na, toen de fraaie houten hekken waren opengeschoven, de pier opstapte. Het was bijna een nationaal gebeuren, want alle drie de militaire kapellen, de Koninklijke Militaire Kapel, de kapel van de Grena diers en Jagers en de Marinierskapel wa ren aanwezig. De Koninklijke Militaire Kapel speelde de speciaal voor deze ge legenheid door Jurriaan Andriessen gecom poneerde „Scheveningse Piermars". Aan het eind van de rechte weg op de pier, bij de driesprong naar de verschil lende eilanden, wachtte de Prins een ver rassing. Een kinderkoor van een Haagse school bracht hem een zanghulde. Daarna lieten de kjhderen duizenden ballonnetjes op, die in de frisse wind snel wegdreven. De zeer talrijke genodigden begaven zich hierna naar het verste punt van de 381 meter lange pier: de visring van het toren eiland. Daar, in het dorado voor henge laars, verwelkomde de „Club van Hon derd", de hengelaarsclub waarvan vele kunstenaars en kleinkunstartiesten lid zijn, de Prins. beschuldigingen publiek maken". Met de heer De Pous heb ik een telefonisch ge sprek gehad en daarbij heb ik mijn voor nemen kenbaar gemaakt, zo voegde de de heer Worms hieraan nog toe. Een woordvoerder van het ministerie van Economische Zaken heeft bevestigd, dat een dergelijk telegram, als hierboven geciteerd, aan de directeur-generaal voor Handel en Nijverheid van het ministerie is gezonden. Commentaar kon hij echter niet geven. Intussen heeft de heer Worms naar aan leiding van het commentaar, dat de Hoge Autoriteit vanmiddag op de beschuldigin gen van de heer Worms heeft geleverd, het volgende verklaard. „Door mij was aan de directeur-gene raal voor Handel en Nijverheid gevraagd een onderzoek te willen instellen, naar aanleiding van bepaalde informaties, die mij ter kennis waren gekomen. Aangezien op mijn verzoek niet werd gereageerd, heb ik gemeend de autoriteiten nu publiekelijk op een en ander te moeten attenderen". Ter toelichting hierop zei de heer Worms, dat hij de directeur-generaal maandag ochtend telefonisch van bepaalde feiten op de hoogte heeft gesteld, waarna hij de toezegging kreeg, dat men 's anderendaags nader contact met hem zou opnemen. Toen dit niet gebeurde verstuurde de heer Worms woensdag zijn telegram, waaraan hij publiciteit gaf. Hoge Autoriteit verontwaardigd De voorlichtingsdienst van de Europe se Gemeenschappen deelt mee, dat de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal met veront waardiging heeft kennis genomen van be schuldigingen, door bepaalde personen in Nederland geuit tegen haar vice-voorzit ter, de heer D. P. Spierenburg. „De ge volgde methode, die daarin bestaat dat men de goede naam van een vooraanstaan de Europese persoonlijkheid schaadt door in het publiek lasterlijke beweringen te verspreiden, voordat zelfs gelegenheid is aangegeven een onderzoek in te stellen op grond van concrete gegevens, kan slechts weerzin wekken", aldus de verkla ring van de voorlichtingsdienst. voor een redelijke verzorging of verpleging van de in het tehuis opgenomen geestelijk gestoorden. De thans nog in het tehuis aanwezige geestelijk gestoorde bejaarden zullen zo spoedig mogelijk in overleg met de wet houder van Volksgezondheid en de geria ter in andere tehuizen moeten worden ge plaatst Hiermee kan, gezien het plaats gebrek in deze tehuizen, wel enige tijd ge moeid gaan. Op het kruispunt Quatre Bras (Friesl.) zijn de 55-jarige landbouwer A. de Noor denbos en zijn 54-jarige vrouw uit Ooster- Nijkerk op slag gedood toen hun perso nenauto werd aangereden door een met ruim 17 ton papier beladen vrachtauto en circa 75 meter verder tegen de voorge vel van een woning werd plat gedrukt. Mevr. De Noordenbos werd uit de totaal vernielde auto geslingerd en kwam onder het wtak. De bestuurder raakte bekneld tussen de voordeur en de stoep van de woning. Het duurde ruim anderhalf uur voor het lichaam was bevrijd. Het ongeluk ontstond doordat de heer De Noordenbos met flinke snelheid de rijks straatweg Leeuwarden-Groningen opreed, hoewel hij had moeten stoppen. Het echt paar laat een dochter van 14 jaar achter Het ongeluk gebeurde op dezelfde plaats waar bijna vijf jaar geleden een personen auto eveneens onder een met papier ge laden vrachtwagen schoot, waarbij vier jongelui de dood vonden. In Aalten is de 46-jarige vertegenwoor diger J. C. van Gorkum, uit Arnhem met zijn personenauto in botsing gekomen met een melkauto. De vertegenwoordiger werd uit de wagen geslingerd en liep een sche- delbasisfractuur op. In zorgwekkende toe stand werd hij naar het ziekenhuis in Doe- tinchem vervoerd, waar hij in de loop van de dag overleed. Hij was gehuwd. De 67-jarige heer C. M. Boer uit Am sterdam stak bij Muiden per fiets de rijks weg 1 over en weifelde even nadat hij de eerste twee rijbanen voorbij was. Daarna reed hij door. Een automobilist kon een aanrijding niet voorkomen. De bejaarde man kwam op de motorkap en werd 25 meter verder tegen de grond gesmakt. Hij overleed enkele minuten later. Bij een hevige autobotsing op een kruispunt bij een der grensovergan gen in Venlo zijn vijf van de zes in zittenden van twee Duitse auto's gewond en naar het ziekenhuis in Venlo overge bracht. Een der gewonden, de 66-jarige mevrouw Verbeek uit Straelen (Duitsland) is daar overleden. In de Ursulakliniek in Wassenaar is overleden de 62-jarige H. Buth uit Den Haag die op 12 mei in Den Haag het slacht offer werd van een verkeersongeval. In het ziekenhuis aan de Zuidwal in Den Haag overleed de 10-jarige B. G. M. Pen- nings die op 16 mei bij een ongeval gewond raakte. Bij het gemeentelijk vervoerbedrijf in Utrecht zal een beperkte dienst op vijf buslijnen worden ingevoerd wegens een tekort aan buschauffeurs. Geref. Kerken Beroepen te Ee (Fr.) W. L. Mulder te Nieuwolda. Aangenomen naar 's-Graven- hage-Loosduinen (7de pred.pl.) W. Grif fioen te Nijkerk. Remonstr. Broederschap Beroepen te Dordrecht E. J. Kuiper te 's-Gravenhage. van sommige legeraanvoerders. President Posoen Joen, die blijkbaar op het laatste ogenblik de zijde van de rebellen koos, heeft inmiddels een zekere wetmatigheid aan de revolte gegeven door een toe spraak te houden tot de bevolking. Anti-linkse acties Volgens sommige andere berichten zou de uiterst rechtse revolutionaire raad van plan zijn de „linksen, spionnen en sympa thisanten" hard aan te pakken. Dit deed de vrees voor een bloedbad ontstaan maar er is tot dusver weinig gebeurd, dat deze vrees heeft versterkt. Verscheidene lieden, die men verslijt voor spionnen, werden echter gearresteerd. Ook een aantal uit gevers van linkse dagbladen werd teza men met vijftienhonderd „bandieten" op gepakt. Juntaleider generaal Tsjang Do Joeng heeft vanochtend op een persconferentie voorts medegedeeld dat tot nu toe 930 communistisch gezinde elementen" zijn vastgehouden. Hij voegde hieraan toe dat de arrestaties zullen worden voortgezet totdat al deze elementen achter slot en grendel zitten." De generaal zei verder dat de vroegere hoge regeringsfunctionarissen, onder wie de ministers van het voormalige kabinet' Tsjang, zich als gearresteerd dienen te be schouwen. Er zullen vervolgingen tegen hen worden ingesteld, indien zou blijken dat zij op de een of andere wijze de wet hebben geschonden. TOKIO (Reuter) Volgens in Tokio van gewoonlijk betrouwbare Koreaanse zijde ontvangen berichten, is luitenant- generaal Ham Lim Lee, de opperbevelheb ber van het Zuidkoreaanse veldleger, op last van de revolutionaire raad eveneens achter slot en grendel gezet. Volgens deze berichten zou zijn arresta tie zijn gelast in verband met zijn aarze lende houding om zich bij de staatsgreep aan te sluiten. Advertentie txclusief voordelig J Iedere dag geopend van 10 uur 's ochtends tot 10 uur 's avonds, uitgezonderd maandagochtend. Als speciale reclame geven wij zaterdag en zondag op vertoon van deze advertentie in onze zaak Zandvoort 10% korting op alle artikelen. Japonnen, rokken, blouses, pullovers, vesten, shorts, pantalons etc. MOSKOU (UPI) Vier Russische ge neraals en een kolonel onder wie een „Held van de Sovjet-Unie" zijn bij een vliegtuigongeluk om het leven gekomen. Uit de korte zakelijke mededelingen van het Russische ministerie van defensie bleek niet, waar, wanneer en hoe de vijf opperofficieren aan hun einde gekomen waren. De namen van de generaals waren Vla dimir Jakoflefitsj Kolpaktsji, held van de Sovjet-Unie en commandant van het Rus sische 69ste leger dat deel had aan de aanval op Berlijn in de Tweede Wereld oorlog onder de algemene leiding van maarschalk Georgi Zjoekov, kolonel-gene raal S.N. Perevertkin, luitenant-generaal V. I. Goffe van de artillerie, generaal-ma- joor A. P. Morozov en kolonel V. V. Khikhovski. Kolpaktsji, een veteraan uit de bolsje wistische revolutie, heeft met zijn leger gevochten in Smolensk, aan de Dnjepr, in Wit-Rusland, aan de Oder en bij de Poolse stad Lodz. De laatste jaren was hij verbonden aan de staf van het minis terie van Defensie in Moskou. In 1945 kreeg hij de Orde van Lenin. In 1955 werd hij begiftigd met de titel „Held van de Sovjet-Unie". Van 1954 tot 1956 was hij commandant van het noordelijke militaire district van de Sovjet-Unie. De mededeling van de dood der gene raals was even kort en beknopt als die van zeven maanden geleden, waarin ge wag werd gemaakt van het verongeluk ken van maarschalk Mitrofan Nedelin, een raketdeskundige en commandant van de daarmee uitgeruste Russische troepen onderdelen. Uit onofficiële Russische bron in Mos kou is vernomen dat de vijf opperofficie ren in een helikopter zaten die pendelde tussen Moskou en een militaire basis. Be vestiging van het bericht kon niet worden verkregen. NEW YORK (Reuter-AFP) De UNO- commissie voor gegevens over niet-zelfbe- sturende gebieden heeft met negen tegen twee stemmen, bij vier onthoudingen, een resolutie aanvaard, waarin wordt ver klaard dat het betreurenswaardig is dat Portugal de UNO geen inlichtingen wil verschaffen over zijn koloniale gebieden. De resolutie was ingediend door de ver tegenwoordigers van Ceylon, India, Gha na, Irak, Liberië en Mexico. Portugal was bij de stemming niet ver tegenwoordigd. Ook over dit feit werd in de resolutie diep leedwezen uitgesproken. Volgens de rebellenleider Roberto uit Portugees Angola zijn sinds 14 maart 25.000 Angolezen door de Portugezen ge dood en 25 dorpen gebombardeerd. Holden Roberto beweerde dat de Angolese op stand „zijn laatste fase ingaat." (Vervolg van pag. 1) De Algerijnse nationalisten die nu mis schien dichter dan ooit bij het doel zijn waarvoor zij zeven jaar lang gestreden hebben tegen een Frans leger van een half miljoen man, waarvoor driekwart mil joen Algerijnen zijn omgekomen, werden niet alleen verwelkomd door keurige amb tenaren van de Zwitserse regering. De ambassadeur van communistisch-China was er en de Noord Vietnamese vice-minis ter van Buitenlandse Zaken ook. Westelij ke diplomaten waren er niet. Maar Boe- mendjel beende met grote stappen naar de afrastering om die westelijke journa listen en daar waren ook Fransen bij de hand te drukken die de afgelopen jaren het Algerijnse bloedbad hebben beschre ven. De' ex-korporaal Belkacem Krim, die er nog steeds moeite mee heeft de non chalante gewichtigheid van een echte mi nister van Buitenlandse Zaken na te boot sen, legde een korte verklaring af waarin hij de Zwitsers bedankte voor hun gast vrijheid en waarin hij zei dat de Algerij nen nu definitief het verouderde koloniale regime willen afschudden, vrij en onaf hankelijk willen zijn en hun eigen beschei den bijdrage willen leveren aan de vrede en de vooruitgang van het mensdom. Vijf helikopters Daarna werd de Algerijnse delegatie in vijf roffelende helikopters 'van het Zwit serse leger naar haar hoofdkwartier ge vlogen, de villa van de Emir van Qatar, die met het oog op mogelijke aanslagen van Franse terroristen in een soort con centratiekamp is veranderd. Drie dikke rijen prikkeldraad, schijnwerpers, machi negeweernesten, politiehonden hebben de villa tot een onneembare vesting gemaakt, die bovendien wordt omringd door Zwit serse troepen in volledige gevechtsuitrus ting met de vinger aan de trekker van hun geweren en brenguns. In een straal van vijf kilometer patrouilleren voorts speciale gevechtseenheden van het Zwit serse leger. Het is overigens niet zo zeer de angst van de Algerijnse afgevaardig den zelf, die bijna allen de verplichte twee jaar bij de F.L.N.-guerrilla's hebben ge diend, dan wel de Zwitserse bezorgdheid dat er op Zwitserse bodem iets zal ge beuren, die tot deze verstrekkende maat regelen heeft geleid. Afgegrendeld Even scherpe maatregelen zijn aan de overkant van het meer in het conferentie oord Evian genomen, waarheen de Alge rijnse delegatie zich straks dagelijks per helikopter zal begeven. Zevenhonderdvijf tig gendarmes hebben het stadje afgegren deld en zij houden controles op de wegen met spijkerplanken bij de hand, die on der de wielen van doorrijdende auto's kun nen worden geworpen. De badplaats Evian zelf ziet er uit als een stad die door een epidemie is getroffen. Er is geen toerist te zien en de straten zijn leeg. De inwo ners hebben de moord op hun burgemees ter nog niet vergeten en er worden op nieuw aanslagen voorbereid door dreig brieven van Franse terroristen die een plastic-festival voorspellen. Drie explosies deden zich gisteren trouwens al in Evian voor. In afwachting van verdere aanslagen, die zowel in Evian als in Genève kunnen worden gedaan en die vanwege de zucht tot lijfsbehoud der terroristen eerder te gen onschuldige burgers dan tegen de Franse of Algerijnse delegatie worden ver wacht, kan men gissen naar het verloop van het politieke vuurwerk aan de confe rentietafel, dat overigens nog niet morgen zal losbarsten. Na een korte ontmoeting over procedure-kwesties tussen Krim en de Franse onderhandelaar, minister Louis Joxe, zal de voltallige zitting zaterdagoch tend worden geopend met een toespraak van Joxe, waarin deze het Franse plan voor een onafhankelijk, maar met Frank rijk geassocieerd Algerije uiteen zal zet ten. Daarna is het woord aan de Algerij nen die of hun bezwaren tegen de Franse opvatting, of hun eigen inzichten omtrent de Algerijnse onafhankelijkheid op tafel kunnen brengen. V er daging De conferentie zal daarna vermoede lijk worden verdaagd tot na de twee Pin- sterdagen, en misschien ook nog voor de Mohammedaanse feestdag Aid El Kebir, die op dinsdag valt. De twee delegaties kunnen dan intussen eikaars uitgangspun ten bestuderen, voordat zij in het levende vlees gaan snijden van de geweldige pro blemen die een oplossing van het Frans- Algerijnse probleem in de weg staan en waarover in de voorbereidende bespre- reikt. Het FLN wenst een onvoorwaarde lijke soevereinitiet, al is het bereid later Frankrijk wil de Sahara scheiden van Al gerije en dreigt met verdere partitie om de Fransen in Algerije en de pro-Franse Mohammedanen te beschermen wanneer het onafhankelijke Algerije een associatie zou weigeren. Een niet minder klemmen de vraag is, of er eerst nog een wapenstil stand gaat komen (Franse wens) of dat men die wapenstilstand wil doen afhan gen van een prealabele politieke regeling zoals de Algerijnen dat willen. Al die vra gen zullen in het eerste stadium van de conferentie, die, tot grote opluchting van de Evianse horecaf, slechts een maand zal duren, ten hoogste voorbereidend kunnen worden aangesneden. BANGKOK (Reuter) Amerika over weegt Thailand militaire hulp aan te bie den, zo is officieel meegedeeld kort voor het vertrek van vice-president Lyndon Johnson uit Thailand. De Verenigde Sta ten zijn voorts bereid Thailand te helpen bij de bestrijding van „ondermijnende ac tiviteit en communistische agressie". Ook op het gebied van onderwijs, verkeer en volksgezondheid wil Amerika de helpende hand bieden.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 11