Prix d' Excellence voor organist Albert de Groot uit Santpoort „Natura docet" vijftig jaar f r RMilltn Groen Co UITGAAN IN HAARLEM- itisso Twee eerste prijzen in Cannes Lisztjaar geopend in Oostenrijk Ook Rotterdam heeft een Kriterion rJuxaflex ■lum" J A A HKOND/GINGEM En BESCHO UW!MGEN VOLOP BLOEMEN VRIJDAG 19 MEI 1961 13 v. DUIVENBODEN Voor Franse en Spaanse film FILM EN FILMWERELD Nederlands oudste streekmuseum De negen Muzen het kleine wonder! KO VAN DIJK ALS DANTON mki wmmmgmmm T elevisie-onderzvijs Centrale Verwarming Oliestook-installaties TONEEL AMATEURTONEEL MUZIEK DIVERSEN TENTOONSTELLINGEN LEZEN EN LATEN LEZEN Mooi acteren De radio geeft zaterdag en gezonde planten met Bloemen-mest kegeltjes Televisieprogramma Aan de jonge Santpoortse organist Albert de Groot is gisteravond in de Amster damse Jeruzalemkerk de Prix d'Excellence toegekend na een concert, waarin hij werken vertolkte van Jacob Bijster, Johann Sebastian Bach, César Franck, Maurice Duruflé, Max Reger en improviseerde op thema's die hem door dr. Anthon van der Horst waren verstrekt. De commissie van beoordeling, gevormd door de heren Adriaan Engels, George Robert, Hennie Schouten, Gabriël Verschragen, de directeur van het Amsterdams Conservatorium Jan Odé, Simon C. Jansen en Anthon van der Horst, met Wouter Paap als rijksgecommitteerde, besloot tot toekenning van de prijs van uitnemendheid na een korte beraadslaging. Wouter Paap sprak vervolgens als secre taris van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst en ds. F. L. van Duijkeren namens de kerkeraad van de Jeruzalemkerk, waar de bekroonde als organist aan verbonden is en welker grote orgel vele klankmogelijkheden bevat. In de Nederlands hervormde kerk te Santpoort begon de organist Albert de Groot, die in 1930 te Velsen werd gebo ren, zijn kunstenaarsloopbaan. Hij had het einddiploma van het Amsterdamse Con servatorium behaald op grond van pres taties, die grote verwachtingen omtrent zijn artistieke ontplooiing hadden gewekt. Zijn leraren achtten het zonder voorbe houd gerechtvaardigd zijn vorming als or ganist voort te zetten met als doel: een examen voor de prijs van uitnemendheid. De orgelpedagoog Jacob Bijster, die hem opleidde voor het einddiploma, nam ook zijn vorming tot meester in de orgelkunst ter hand, maar helaas kwam hieraan door het onverwachte overlijden van Jacob Bijs ter in 1958 een einde. Het heengaan van zijn leraar was een harde slag voor Al- bert de Groot. Vrij lang heeft het ge duurd, voordat hij besloot weer te gaan werken voor de uitzonderlijke onderschei ding onder leiding van de organist Simon C. Jansen. Het concertexamen Albert de Groot opende gisteravond in de Jeruzalemkerk in Amsterdam-West zijn concertexamen met het spelen van een Ri- cercare van Jacob Bijster, hetgeen een zinvolle postume hulde was aan zijn over leden leraar. De Groot demonstreerde een gave, zekere speeltechniek, waarmede een transparante tekening van de polyfone structuur van het werk gegeven kon wor den. En daarbij werd ook aandacht be steed aan de klankkleuren, die de muziek het gunstigst konden dienen. In aansluiting op de Ricercare gaf De Groot een meesterlijke vertolking van de Passacaglia en Fuga van Johann Sebas tian Bach, welk werk prachtig opgebouwd werd tot een schone eenheid. Aangrijpend in mystieke bezonkenheid klonk hierna Bachs koraal voorspel: „Wir glauben all an einen Gott". Als derde werk van Bach hoorde men de stralende blijde en ook in- nig-expressieve tweede orgelsonate, een veel-eisend stuk. dat duidelijk van lijn en met lenige ritmiek gespeeld werd. Advertentie laloex lumlMlum lefin De beste service bij Ged. Oude Gracht 108 - 110 - Haarlem Telefoon 17165 CANNES (AFP) Op het filmfestival in Cannes is de gouden palm gelijkelijk toegekend aan „Une aussi longue ab sence" van de Fransman Henri Colpi en aan „Viridiana" van de Spanjaard Luis Bunuel. De speciale prijs van de jury viel toe aan de Poolse film „Moeder Johanna van de engelen" van Jerzy Kawalerowicz. De acteur Anthony Perkins kreeg de prijs voor de beste mannelijke hoofdrol voor zijn optreden in de film „Goodbye again", de Amerikaanse filmversie van Frangoise Sagans roman „Aimez-vous Brahms?". De Italiaanse filmster Sophia Loren werd de beste actrice geacht op grond van haar rol in de Italiaanse rol prent „La ciociara" van Vittorio de Sica De regieprijs ging naar de Russische Julia Solntzeva, die in de „Geschiedenis van de oorlogsjaren" het werk van haar echtgenoot, Aleksander Dovsjenko, voort zette. Italië kreeg de prijs voor de beste in zending als geheel. De Gary-Cooperprijs, die dit jaar voor het eerst werd toegekend, viel om zijn menselijke waarde ten deel aan „Raisin in the sun" van Daniel Petrie. De eerste prijs in het eurovisie-filmfes tival dat gelijk met het internationale filmfestival werd gehouden, werd toege kend aan de Russische film „De tove naar" en aan de Canadese documentaire „The days of whiskey gap". De Oostenrijkse inzending „Simplicissi- mus" van Rudolf Kammel kreeg een spe ciale onderscheiding tezamen met „De droom" van de Fransman Jean Prat. D De Shell Nederland verkoopmaatschap pij n.v. vertoont op 20 mei in hotel Bouwes te Zandvoort de nieuwe Shellfilms „He roic days" en „Hold back the sea". De films geven respectievelijk een beeld van de geschiedenis van de autorensport en van de gedaanteverandering van de Neder landse bodem in de loop van de historie. De film „Volk onder wapenen", die de Nederlandse cineast Joris Ivens onlangs over het Cuba van Fidel Castro heeft gemaakt, zal hoogstwaarschijnlijk niet ver toond kunnen worden tijdens een grote bijeenkomst, die door de vereniging Frank- rijk-Cuba is belegd. Om diplomatieke re denen of wel het verlangen de Amerika nen niet voor het hoofd te stoten, had de Franse filmcensuur deze nieuwe documen taire van onze landgenoot al eerder ver boden. De controle-commissie zou opnieuw bijeenkomen om te onderzoeken of Ivens' film bij uitzondering op de bijeenkomst vertoond zal mogen worden. Veel hoop op een positieve uitslag bleek het bestuur van de vereniging Frankrijk-Cuba niet te koes teren. f De organist Albert de Groot uit Santpoort. Een andere klankenwereld openbaarde zich met de vertolking van het „Grande pièce symphonique" van César Franck, muziek, die in rijke afwisseling van klan- kentinten Francks ideaal, uitgedrukt met de woorden: „mon orgue est mon orches- tre", vertegenwoordigde en ook zijn zin voor ontroerende mystiek. Maar in dit mo numentale werk herkende men Franck toch ook als de grote orgel-virtuoos. Een korte pauze scheidde deze symfo nische romantische orgelmuziek van de he dendaagse muziek van M. Duruflé, samen gevat in het „Prélude et Rugue sur le nom d'Alain", een orgelwerk van overwegend fijn, bewegelijk karakter, waar Albert de Groot een voortreffelijke indruk van gaf. De machtige Fantasie en fuga in d van Max Reger bracht ons terug naar een be wogen neo-barok stijl. Het slot van het lange en zeer veel eisende programma was een Improvisatie, waarvoor de thema's werden verstrekt door dr. Anthon van der Horst. Zij wer den door Albert de Groot verwerkt in één grote improvisatie, levendig bewogen met lyrische contrasten, waarvan de toe gepaste contrapunctische orde van bijzon dere betekenis werd. P. Zwaanswijk Met Pinksteren zal het natuurhistorisch museum „Natura docet" te Denekamp vijftig jaar hebben bestaan. Het is het oudste streekmuseum van deze aard in Ne derland. Het wordt jaarlijks door ruim 15.000 personen bezocht. Bestuur en direc tie hebben een jubileumsactie op touw ge zet, die met een volledig succes werd be kroond: uitbreiding van het bestaande ge bouw met een tweetal geheel nieuwe ex positiezalen, een modern ingericht labora torium en een afzonderlijke directeurswo ning. Een en ander is inmiddels tot stand gekomen en bovendien is de inrichting van de bestaande zalen geheel gereorgani seerd. Het gemeentebestuur van Denekamp heeft bij wijze van jubileumgeschenk een ruime parkeerplaats voor het museum aangelegd. „Natura docet" (de natuur onderwijst) is het levenswerk van de Denekampse dorpsonderwijzer Jonannes Bernardus Ber- nink (geboren 1878, overleden 1954). Hij bracht voor het aanschouwelijk onderricht op school collecties planten, insecten, vo gels en stenen bijeen en deze verzamelin gen, die aanvankelijk in zijn woning wa ren ondergebracht, trokken geleidelijk aan kijkers uit alle delen van het land en uit het nabije grensgebied. Contact met de natuuronderzoekers E. Heimans en Jac. P. Thijsse deed het plan rijpen, de allengs aanzienlijk groeiende collecties naturalia in een klein museum onder te brengen. Met een landelijke ac tie werd de financiële grondslag gelegd en in 1911, met Pinksteren, werd Nederlands eerste streekmuseum toen een eenvou dig woonhuis met enkele tentoonstellings zaaltjes feestelijk geopend. In de jaren twintig werd uitgezien naar een nieuw terrein, waarop het thans nog bestaande gebouw verrees, dat in 1922 ge opend werd en in de loop van bijna 40 jaar aanzienlijk werd vergroot. De collecties zijn thans ondergebracht in zes zalen en bestrijken onder andere geologie, minera logie, paleontologie en Nederlandse zwerf stenen; verder zijn er boorprofielen, in heemse zoogdieren, vogels en insecten, als mede exotische naturalia uit tropische ge bieden. Het museum wordt beheerd door de gelijktijdig opgerichte vereniging „Na tura docet". Deze vereniging bezit voorts een prachtig natuurreservaat in midden- Twente, het 42 ha. grote Molenven bij Saasveld (gemeente Weerselo), dat in 1922 door drie Enschedese industriëlen aan het museum werd geschonken. Critiek op Russische architecten. De regering van de Sovjet-Unie en de leiding van de communistische partij hebben cri tiek geleverd op het werk der Russische architecten die onaantrekkelijke en on economische gebouwen ontwerpen. Deze critiek was vervat in een boodschap welke werd voorgelezen bij de opening van het derde congres van architecten te Moskou. Premier Kroesjtsjev was bij de opening aanwezig. De boodschap werd voorgelezen door Mikhail Soeslow, lid van het partij presidium, aldus Tass. (Van onze correspondent) WENEN De plechtigheden ter herden king van Frans Liszt, die 150 jaar gele den in het Oostenrijkse dorpje Raiding werd geboren, zijn reeds in Oostenrijk be gonnen, ofschoon het hoogtepunt op 22 ok tober valt, de dag namelijk waarop de componist werd geboren. Op die dag zal Paul Hindemith in Eisenstadt, de hoofd stad van de provincie Burgenland, een groot Liszt-concert dirigeren. Niet ver van Eisenstadt en vlak bij de grens van het tegenwoordige Hongarije, ligt het onaanzienlijke dorpje Raiding met het geboortehuis, waarin een wagenma ker lange tijd heeft gewoond en gewerkt. Liszt zelf heeft in 1846 pogingen in 't werk gesteld om dit huis te kopen, maar dit plan mislukte. Des te meer valt het daarom te waarderen, dat het met steun van de mu sicoloog E. Schenk werd opgeknapt en als museum werd ingericht, want het is ze ker dat veel bewonderaars in de loop van het gedenkjaar dit dorp en het geboorte huis zullen komen bezoeken. In de dorpskerk heeft men intussen ook het orgel gerepareerd, zodat het nu weer bespeelbaar is en dezelfde klank heeft als in de tijd toen Liszt er op speelde. Overi gens had de componist indertijd zélf 200 gulden aangeboden om de nodige repara ties door te voeren. Die taak hebben nu provinciale staten van Burgenland en de Oostenrijkse regering overgenomen. Ofschoon men in Oostenrijk weet dat Frans Liszt door de Hongaren niet ten onrechte als een van hun grootste musici wordt vereerd, toch ligt Raiding op Oos tenrijks grondgebied. En al heeft de com ponist een bijzondere voorkeur voor Hon garije en voor Hongaarse volksmuziek ge toond, toch heeft hij zijn geboortedorp her haaldelijk bezocht. Daarom heeft Oosten rijk evenals Hongarije een rijk her denkingsprogramma opgesteld, doch daar Raiding te klein en onaanzienlijk is, wor den de concerten in Eisenstadt gegeven, voornamelijk in de grote zaal van het slot Esterhazy, waar onder andere Haydn re gelmatig is opgetreden. Tijdens het eerste herdenkingsconcert, waarmee het Liszt jaar werd geopend, heeft de dirigent Loib- ner de Legende van de Heilige Elisabeth en het symfonische werk Tasso aldaar ten gehore gebracht. Advertentie 4 '/'''slecht horend Een volkomen nieuw hoortoestel van ADITONE, dat geheel on zichtbaar achter hef oor gedragen kan worden, is zojuist op de markt gekomen. Vraagt een brochure van deze nieuwe ADITONE type 615 Gratis twee weken op proef! Ook de oorhangers van Audium, Linke, Philips, Siemens, en Willco voorradig. De grootste keuze en de beste service vindt U bij horen m zien KONINGSTRAAT 11 HAARLEM TEL lót71 De betekenis van de opbouwdag, die Rotterdam elk jaar viert, is gisteren wel bijzonder geaccentueerd, toen de geno digden bijeenkwamen op de enige plaats in de stad, waar de sporen van het bom bardement nog niet geheel uitgewist zijn: de St. Laurenskerk in het centrum. De toren is sinds kort uit de steigers. Het ca rillon, dat bij het bombardement gespaard is gebleven, heeft men nu eindelijk op zijn oude plaats terug kunnen brengen. Op de opbouwdag is het ingewijd. Letterlijk een hoogtepunt van de opbouw dat vormde de opening van het Kriterion- theater op het dak van het Groothandels gebouw. Om dit feit aantrekkelijk te ma ken is het doek zo geconstrueerd dat het in de pauze terzijde geschoven kan wor den. De bezoekers hebben dan een prach tig uitzicht over de stad. Het personeel be staat uit 12 werkstudenten. De directie is dezelfde als die van Kriterion Amsterdam en Kriterion Den Haag. In Capelle aan de IJsel, werd voorts de eerste woning van het Rotterdamse con tingent op het gebied van deze naburige gemeente opgeleverd. GERESTAUREERD ORGEL VAN DE NIEUWE KERK IN DELFT BESPEELD. Met een condcert dat werd gegeven -foor dr. H. L. Oussoren, rijksadviseur voor or gels, met medewerking van Jaap Stotijn en Pim den Hollander, beiden hobo, is giste ren het gerestaureerde uit 1837 daterende Baetzorgel in gebruik genomen in de Nieuwe Kerk te Delft. De veranderingen die in de loop der ja ren in de dispositie werden aangebracht, de moeilijke bespeelbaarheid en de duide lijk hoorbare gevolgen van slijtage, hebben de kerkvoogdij der Nederlands Hervormde Gemeente te Delft doen besluiten tot de restauratie die door de firma Sanders uit Utrecht is uitgevoerd. Moeilijkheden als gevolg van ziekte van de heer Sanders veroorzaakten een onderbreking van de werkzaamheden, die daarom werden voort gezet door de firma Flentrop uit Zaan dam. Deze heeft de tractuur van de ma nualen en pedaal zodanig verbeterd dat 't orgel thans voor een oud mechanisch in strument een goede speelaard heeft. V w De Amsterdamse schilder Arie Kater heeft in opdracht van de staatssecre taris van het mini sterie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschapen, mr. Y. Scholten, een portret vervaardigd van de acteur Ko van Dijk in diens rol van Danton in „Danton's Dood" van Georg Büchner. De foto toont de heer Kater bij het voltooide werk. In het zuiden van Italië in de „teen" en in de „hak" van de Italiaanse laars kunnen van elke honderd mensen er twaalf niet lezen of schrijven. Behalve het eiland Sicilië zijn Calabrië, Apulië en Lucanië reeds lange tijd de probleemkinderen van Italië, economisch en anderszins. Deze pro vincies zijn gezegend met zon, maar eco nomisch zijn zij misdeeld. Driekwart van het totale aantal Italiaanse emigranten komt uit dat arme zuiden. De regering in Rome probeert niet alleen haar best te doen om door middel van een industrialisatieprogramma dat zuiden naar het niveau van de rest van het land op te trekken, maar zij probeert ook het onder wijs algemener en beter te maken. Daar toe is een der beste televisiecursussen ter wereld ontworpen. Die „Telescuola", of wel televisieschool, is thans een belangrijk hulpmiddel geworden naast de gewone school. De programma's zijn samengesteld door de R.A.I. (de Italiaanse omroep). Zij hebben een tweeledig doel: schoolgaande kinderen extra onderwijs geven door mid del van cursussen, die elk een kwartaal duren, en volwassen mensen, die nooit on derwijs hebben genoten, lezen en schrijven bijbrengen onder het motto: „Het is nooit te laat om te leren." Dit televisie-onderwijs, in Italië uit nood zaak geboren, heeft op andere landen een diepe indruk gemaakt. Zo zelfs, dat op een onlangs te Madrid gehouden vergadering van de Europese radio- en televisie-unie met algemene stemmen besloten werd om het televisie-schoolprogramma van de Ita liaanse omroep als basis te nemen voor een congres over televisie-onderwijs, dat dit jaar in Rome zal worden gehouden. Op dit congres zal men de ontzaglijke moge lijkheden onderzoeken van televisie-onder- wijs in Afrika, het Verre Oosten en Zuid- Amerika. Advertentie BLOEMENDAAL TELEFOON 54855 Vrjjdag 19 mei, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie speelt „Inter mezzo" van Jean Giraudoux onder regie van Peter Oosthoek. Medewerkenden zijn onder anderen Jacqueline Royaards- Sandberg, Petra Laseur, Ko van Dijk, Joan Remmelts en Allard van der Scheer. Zaterdag 20 mei, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Rotterdams Toneel speelt „Irma la Douce" van Alexandre Breffort. mu ziek Marguérite Monnot, onder regie van George Vitaly, met medewerking van onder anderen Lia Dorana. Steye van Brandenberg, Peter Aryans, Pieter Lutz, John Lanting. Willy Ruys, Sacco van der Made en Onno Molenkamp. Muziek: Henk van Dijk. piano. Jan Blok, gitaar, Tom Disseveld, bas en Rudi Bos, trom bone. Zondag 21 mei, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Rotterdams Toneel speelt „Huwe lijkslessen" van Leslie Stevens, onder regie van Pim Dikkers, met medewer king van onder anderen Enny Meunier, Trins Snijders, Pim Dikkers en Jos. Knipscheer. Maandag 22 mei, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Rotterdams Toneel speelt „Dubbel spel" van Jean Guitton, onder regie van Pim Dikkers en met medewerking van onder anderen Enny Meunier, Pim Dik kers en Pieter Lutz- Woensdag 24 mei. Stadsschouwburg, 20 uur: De personeelsvereniging „Figee" speelt „De man. de vrouw en de moord". Woensdag 24 mei. Die Raeckse, 20 uur: De toneelvereniging „Vondel" speelt „Flat te huur'. Donderdag 25 mei, Stadsschouwburg. 20 uur: De toneelvereniging „De Prove niers" speelt „Zeeman pas op". Donderdag 25 mei. Concertgebouw, 20 uur: De toneelvereniging „Vriendenkring" speelt „Een vreemd meisje". Dinsdag 23 mei. Concertgebouw, 19.30 uur: Het Haarlems Muziekinstituut geeft een leerlingenuitvoering. Dinsdag 23 mei, Coen Cuserhuis, Oliesla gerslaan 5, 20 uur: Het Collegium Musi- cum St. Martini uit Bremen concerteert onder leiding van Lothar Stöbel. Het concert wordt georganiseerd door de af deling Haarlem van de Vereniging voor Huismuziek. Woensdag 24 mei. A. H. Gerhardschool aan de Raaks, 19.45 uur: Grammofoon- platenconcert. Donderdag 25 mei, gebouw Deining, Rip- perdastraat 13 A. 19.30 uur: De Koblenzer Sing- und Spielgruppe, speelt en zingt werken van Bach. Stamitz. Ditter von Dittersdorf e.a voor Jeugd en Muziek. Vrijdag 19 mei. café-restaurant Brink- mann, 20.15 uur: Uitreiking bandrecor ders aan blinden. Medewerking Jules de Corte. Zaterdag 20 mei. Hervormd Jeugdgebouw aan de Schoterweg, 20 uur: Lezing met dia's over de koopvaardij door J. A. de Groote, oud-gezagvoerder van de „Johan van Oldenbarneveld" voor jongeren boven de vijftien jaar. Donderdag 25 mei, Jeugdhuis aan de Don- kerelaan, Bloemendaal, 20 u.: maande lijkse bijeenkomst Nederlandse Christe lijke Vrouwenbond. De heer P. Baretta zal spreken over ,,'t Is maar een weet". Vrijdag 25 mei, wijkgebouw Irene, Over- veen, 20 u.: maandelijkse bijeenkomst Nederlandse Christelijke Vrouwenbond, mejuffrouw A. C. Heule zal spreken over „Het leven van de naturellen in de re servaten van Afrika". Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heiligland 13: Tot 3 juni expositie schilderijen en penseeltekeningen van C. A. Feldmann. Dagelijks geopend van 917 uur, tijdens de concerten op maandag, woensdag en vrijdag van 1820 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat. Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken. Dagelijks ge opend van 1017 uur: zondagen 13—16 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de eeuw tot op heden In mei dagelijks geopend van 1017 uut Tot 23 mei dagelijks van 20.3022.30 uur avondopenstelling. Voormalig woonhuis Jacobus van Looy Kleine Houtweg 103: Op donderdagen ge opend van 10-12.30 en van 13.30-17 uur. Op zondagen van 14-17 uur. I'eylersmuseum, Spaarne 16. Tentoonstel ling uit eigen bezit. Schilderijen 19de en 20ste eeuw Tekeningen Hollandse, Ita liaanse en Franse school. Fossielen, his- torisch-natuurkundige instrumenten, 31- toons Fokker-orgel. Dagelijks geopend (behalve op maandag) van 11-15 uur. De eerste zondag van elke maand van 13- 15 uur. Kunstzaal 't Goede Uur. Nieuwe Kerks- plein. Dagelijks geopend van 1022 uur- Dagelijks van 21—22 uur klassiek gram- Lijst van door de Stadsbibliotheek aangeschaf te boeken: Romans: Hidding, Als de bramen rijpen; Sime- non, Maigret en het lijk bij de sluis; van de Wal- le, De muggen van San Antonio; von Salomon, Das Schicksal des A.D.; Allingham, Sweet dan ger; Lawrence, The lost girl; Cabrini, Les iles sans abord. Ontwikkelingsboeken: de Beaufort, Gisterenen vandaag, essays; Wolters, Wat doet de grafoloog; Impeta, Kaart van kerkelijk Nederland! Litjens, Onmaatschappelijkheid; Schaly, Verbonden blok schrift; van der Drift, Beknopte leidraad bij de toepassing van speltherapie, culturele therapie en bewegingstherapie in de psychiatrische in richtingen; Daane, Prisma spelen boek, I. Kinder spelen binnenshuis; Lueger, Lexikon der Tech- nik, Bd. 2, Grundlagen der Elektrotechnik; Fore man, F.M. in theorie en praktijk; Marcus, Tele visie-ontvangst in theorie en praktijk; Seinen en opnemen, 5e dr.; Dam, Honden; Marsman (schrij vers prentenboek); Kan, Roland ons kind; Claes, Ik en de Witte: Verdet, Marc Chagall; Hana, Klokken; Opfermann, Film zó; Steinmetz, Vier im Himalaya; Pearlman, Eichman, 6.000.000 doden vragen gerechtigheid; Chapman, The last Tudor king, a study of Edward VI. Hofmannsthal, Andreas, Oder die Vereinigten; Seidel, Sterne der Heimkehr; Allingham, Mystery mile; Gallico, Too many ghosts; Heym, Golds- borough; Wynaham, The day of the Triffids; Lesort, Le fer rouge; Schuurman, psychologie godsdienst en religie; Palmade, Karakterologie; Tenhaeff, De voorschouw; Veldhuizen, De leu' ning is gebroken; Enkele problemen van de Ne derlandse onderwijzersresearch; Vedder, Inleiding tot de psychiatrie, 7e druk; Schubert en Lapp, Straling en stralingsgevaar; Maak het zelf., met goed gereedschap; Bandrecorderversterkers voor zelfbouw', Nuyens, De kanarievogel; Aldington, Jagen om te leven; de Vries, Coplas, 700 liederen van het Spaanse volk; Kunst der Welt, Ozeanien und Australien, die Kunst der Südsee; Byvanck, De kunst der oudheid, dl. 4; van Loggum, Het huis aan de haven; Reyne, Herman, Kruyder; Chaplin jr., Mijn vader Charlie; Freytag, Filmen in kleur: De wereld waarin wij wonen en wer- ken, dl. 3, De Slavische wereld; Evans, De bas tions van het onverstand; Balsan, The glitter and the gold; Van der Heide, Speurtocht naar onze voorouders. mofoonplatenconcert. Gedurende de maand mei expositie van tekeningen en grafiek 'an Frans Hollaardt. Museum „Het Huis van Looy". Tot 22 mei tentoonstellingen van aanwinsten van moderne kunst van de gemeente Haar lem. Dagelijks geopend van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur. Des zondags van 14 tot 17 uur. Gebouw Bloemenheuvel, Bloemendaalse- weg, Overveen: Van donderdag 18 tot en met maandag 22 mei fototentoonstelling van alle plaatselijke amateurfotografen- verenigingen ter gelegenheid van „De week van de fotografie 1961". Openings uren: 18 en 19 mei van 19.3022 uur; 20. 21 en 22 mei van 1417 uur en van 1922 uur. Tot de goede voorstellingen van het te- levisietoneel-seizden zal men de vertoning van donderdagavond in het K.R.O.-pro- gramma beslist mogen rekenen. Het stuk Zwarte kant" van Lesley Storm bevatte alle hoedanigheden voor een televisiepre sentatie. Het speelde zich af in de entou rage van een gezin, bezat daardoor inti miteit en werkte met sterke spanningen, die in de vele scènes a deux prachtig tot gelding kwamen, zelfs al zou men willen afdingen op het materiaal dat ervoor aan gedragen werd. Regisseur Frits Butzelaars en zijn spelers hebben die kans uitgebuit. Er werd bijzonder goed geacteerd. Dat viel te meer op, omdat de regie zo ge concentreerd te werk ging en ons dwong bovenop de dramatische ontwikkeling te zitten, waardoor onze huiskamer in het verlengde kwam te liggen van die op het beeldscherm. Zo ontstond een waarachtig medeleven, een geïnteresseerd raken in het gestelde probleem, dat zeer reëel en bijzonder gevoelig werd uitgespeeld. In de hoofdrol overwon Loudi Nijhoff de soms wel wat al te litteraire uitwijdingen van haar moederfiguur met glans. Zij creëerde een vrouw van allure, waardig en dapper ondanks de verschrikkingen, waaraan de ze vrouw werd bloot gesteld. Het was een heel knappe spelprestatie, waarvoor het woord bewonderenswaard geheel opgaat. Adolf Rijkens slaagde erin haar echtge noot binnen de perken van de redelijke verblinding te houden hetgeen beslist een heuse opgave was. Hans Croiset, iets te nonchalant in het begin, maakte de positie van de zoon toch wel heel helder en zelfs zuiver bestaanbaar. Heel natuurlijk paste Anne Marie Heyligers zich in de situatie aan, door Coba Keling geëvenaard waarl het om de spontane hartelijke verschij ningsvorm ging. Zoals altijd sympathiek, serieus in heel zijn spelopvatting liet Jo han Schmitz met Martine Crefcoeur in een kleinere rol blijken hoe goed er voor de camera's geacteerd kan worden. Beeldschermer HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en over weging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Kamer- muz. 10.45 Clavecimbelrecital. 11.00 Voor de zie ken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Metropole-ork. en solist. (12.3012.33 Land en tuinbouwmeded.). 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Voor de jeugd. 15.00 Ronde van Nederland. 15.10 Franse les. 15.30 Amateursprogramma. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Instrum. octet. 16.50 Amateursprogr. 17.15 Gram. 17.20 Sportperiscoop. 17.30 Lichte muz. 18.00 Kunstkroniek. 18.30 Gram. 18.45 Van klanten en wanten weten, vragenbeantw. 19.00 Nieuws. 19.10 Nederlandse Missieweek 1961, lezing. 19.15 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Lichte muz. 19.50 Lichtbaken, lezing. 20.00 Residentie-ork. en solist. 21.00 U bent toch ook van de partij?, lezing. 21.10 Gevar. progr. 22.25 Er is wat aan te doen, lezing. 22.30 Nieuws. 22.40 Wij luiden de zondag in. 23.00 Muzikale lezing. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor u en uw gezin, praatje. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Samen thuis, praatje. 10.05 Morgen wijding. VARA: 10.20 Cabaret. 10.50 Geknipt voor herhaling. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Hammondorgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA- varia. 13.20 Voor de jeugd. 14.10 Idem. 14.45 Van de wieg tot het graf, lezing. 15.00 Gram. 16.40 Boekenwijsheid 17.00 Jazzclub. 17.30 Act. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Ook het schipperskind heeft recht op onderwijs, lezing. 18.30 Lichte muz. 18.55 Voetbaluitslagen. 19.05 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, praatje. 19.40 Tussen Pasen en Pinksteren, lezing. 19.55 Deze week, praatje. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Mariniers kapel. 20.35 Voetbaluitsl. 20.50 Lichte muz. 21.15 Soc. comm. 21.30 Gevar. muz. 22.00 Sportnieuws. 22.30 Nieuws. 22.40 Lichte muz. 23.00 Gram. 23.55 24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws. 12.02 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gesproken aperitief. 12.45 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Voor de teenagers. 14.00 Gram. 14.25 Ope- rettemuz. 15.00 Accordeonmuz. 15.15 Gram. 15.45 Accordeonmuz. (verv.). 16.00 Gram. 16.10 Voor de toeristen. 16.20 Gram. 16.30 Operettemuz. 17.00 Nieuws. 17.15 Dagklapper en Litt. kalender. 17.20 Kinderkoor. 17.30 Vocaal trio en orgelspel. 17.45 Engelse les. 18.00 Vocaal trio en orgelspel (verv.). 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Gram. 19.40 Schoolwedstr. 20.00 Ork.concert. 21.05 Koor zang. 21.10 Ork.conc. 22.00 Nieuws. 22.15 Amus.- ork. 23.00 Nieuws. 23.05 Gevar. muz. 23.552400 Nieuws Advertentie J^4eststoffenmengseM>-12M8^0^ VRIJDAG NTS: Weekjournaal en weeroverzicht. AVRO 20.30 De toestand in de wereld, lezing. 20.45 TV- kroniek. 21.15 Gevar programma. 22.05 Met hel oog opNTS: 22.15 Staatsiebezoek Bonds president van Oostenrijk. Daarna: Ronde van Nederland. VOOR ZATERDAG NCRV: 17.0017.30 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Journaal en weeroverz. NCRV: 20.20 Memo. 20.30 Cabaret. 20.55 TV-film. 21.20 Lichte muziek. 21.50 Morgen is het Pinksteren, gesprek.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 13