Rijksambtenare n vrije zaterdag krijgen hun per 1 juli HET WEER Spierenburg beschuldigd van omkoopbaarheid Morgen start Frans-Algerijnse vredesconferentie in Evian Kroesjtsjev onverwacht op Britse handelsbeurs Werkweek tot 1 januari 46 uur in plaats van 45 voor niet-administratief personeel Dag Hammarskjoeld stelt België aan de kaak Aanklacht wegens laster ingediend Kennedy wil onderwereld onderwerpen Vergaderingen verboden irtaïïL koffers EEN STAD DIE LEEFT, HAKT AAN H éee MORRIS 'êefore tjou êiti/! VRIJDAG 19 MEI 1961 46e JAARGANG NUMMER 165 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 et Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmmdem J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der M:jü TOEKOMST Heeft u feest op Ie en 2e Pinksterdag Voor uw uitstapjes Patisserie DEKKERS Voor uw wijnen en gedistilleerd FRANS VAN ROOD TASSEN ByOUX VLOTTE ZOMERTASSEN in Nappa en Skai Enkele buien .Holderdebolder' .Onbegrijpelijk' TREKT U ER OP UIT met PINKSTEREN HAZENBERG Het woord is aan Militaire hulp aan Kongo gewraakt WORMS OP HET OORLOGSPAD SUÊDE DAMES EN HERENJASJES In de krant van heden: In Zuid-Afrika: IJmuider Courant MOSKOU (UPI) Premier Nikita Kroesjtsjev, gehuld in een dikke mantel tegen de kille wind, maar in een stralend humeur, verscheen vanmorgen volkomen onverwacht op de openingsplechtigheid van de Britse handelsbeurs in Moskou. De president van de Britse raad voor de Handel, Reginald Maudling, verrichtte de openingsplechtigheid. Hij kreeg 'n enthou siast applaus van Kroesjtsjev, toen hij zei, dat de handel de beste ambassadeur is. Maudling leidde Kroesjtsjev langs de stands, en onderhield een luchtige en op gewekte conversatie met de Russische premier. De beurs is ondergebracht in tijdelijke gebouwen in het Sokolnikipark in een van de Russische buitenwijken. Advertentie Wij garanderen onze soorten gebak op houdbaarheid en smaak Kano's - Gevulde koeken - Boterpunten - Amandelbroodjes Zandschelpen en nog vele andere soorten. CENTRUM GALERIJ - TELEF. 4302 Advertentie naar de vakman bij uitstek Willemsbeekweg 90 - Telefoon 5691 Advertentie nAnrri moior BARTELJ0RISSTR.I6 HAARLEM Dit zijn de droeve overblijfselen van de Spanjaardslaan in de Haarlemmer Hout, eertijds Nederlands mooiste boslaan, wier roemrijk verleden verbonden is met de rijke Haarlemse historie en litteratuur. De Spanjaarden, die lang geleden hun bitter vijandig beleg om Haarlem sloegen, zou den nu als zij de plek van hun leger kamp nog eens zouden kunnen terug zien beschaamd moeten toegeven dat hun vernielingen indertijd maar kinder spel waren in vergelijking met wat het Haarlem van 1961 weet te presteren. In Griekenland zijn de parken en bossen ge sierd met plaatjes, waarop geschreven staat: „Eert en bemint de bomen." In Nederland beperkt men zich tot: „Ver boden zich op het gras te bevinden." Het gras, netjes gemillimeterd binnen strakke perken, is ons dus liever dan de eeuwen oude reuzen, die zich door de knippende, kwekende, regulerende en dirigerende mens niet laten schikken binnen de strak ke lijnen. Het Griekse advies wordt door ons in de praktijk gebracht onder de aan vullende leuze: voorzover ze jong en door onszelf geplant zijn." Hoe dan ook, de Spanjaardslaan is definitief van de aardbodem weggevaagd. Zij is ten offer gevallen aan een bomenziekte, die in ons land merkwaardig epidemisch blijkt te zijn. In de volksmond de hakziekte, offi cieel echter wijst men die boosaardige ironie met stelligheid van de hand. De waarheid zal wel in het midden liggen net als al die trotse reuzen op bijgaande foto, die dood en storrf nog slechts het spreekwoord: „Van dik hout zaagt men planken" illustreren. Minister Toxopeus heeft donderdagavond in een bijeenkomst van de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambtenarenzaken de regeringsbeslis sing meegedeeld op het advies dat deze commissie heeft uitgebracht omtrent de vijfdaagse arbeidsweek en arbeidstijdverkorting voor rijkspersoneel. De vijf daagse arbeidsweek gaat in op 1 juli voor het gehele rijkspersoneel. Voor hen die langer werken dan 46 uur per week, wordt tevens de arbeidstijd verkort tot 46 uur met ingang van dezelfde datum. Met ingang van 1 januari 1962 zal de arbeidstijd voor deze groep van rijkspersoneel worden verkort tot 45 uur per week. Wat het personeel van lagere organen, zoals provincies en gemeenten, betreft, stelt de minister zich voor zeer spoedig tot een overleg te komen met de wethouders van personeelszaken der drie grote gemeenten (Amsterdam, Rotter dam, Den Haag) teneinde ook een regeling voor dit personeel te kunnen treffen. In de kringen van de ambtenarenorgani- saties heeft men geen goed woord over de regeringsbeslissing. De commissie had ge adviseerd met 1 juli de werktijdverkorting tot 45 uur te doen ingaan. Er zijn geen voorbeelden bekend in het bedrijfsleven zo zei men waarin over vijf dagen ver deeld 46 uur gewerkt wordt. Tientallen ge meenten hebben reeds de 45-urige werk week. Daardoor is opnieuw een verschil ontstaan tussen de werktijden van gemeen te- en van rijkspersoneel. Men acht het onbegrijpelijk dat de regering niet het eenstemmig advies van de centrale com missie van 8 mei volledig heeft gevolgd. Zij heeft dit nu niet gedaan terwille van een aantal van 26 werkuren per jaar in totaal. De regeringsbeslissing is, zo lichtte de minister Toxopeus later aan de pers toe, zo genomen omdat een te snelle doorvoe ring van de arbeidstijdverkorting voor de economische toestand van Nederland zorg baart. De regering wil geen versnelling van het proces van arbeidstijdverkorting teweeg brengen en daarom wil zij ook geen arbeidstijdverkorting verder dan tot 46 uur met ingang van 1 juli invoeren. Voor het bedrijfsleven zou deze impuls te groot kunnen worden, waardoor mogelijk op groter schaal nog dan nu tot arbeids- Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaarbewolkt met plaatselijk enkele buien. Matige, tijdelijk vrij krachtige wind tus sen west en noord. Ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. Volledige weerrapporten op pagina twee. tijdverkorting zou worden overgegaan in het particuliere bedrijf. Thans is reeds meer dan de helft van de in het arbeids proces opgenomen bevolking in het genot van de vrije zaterdag. Het is voor het overheidspersoneel heel moeilijk na te gaan of produktiviteitsver- groting op enigerlei wijze te bereiken is. De regering wil er ernstig naar streven om prijsstijgingen, voortvloeiend uit ar beidstijdverkorting in het particuliere be drijf, zo gering mogelijk te doen zijn. „Ik denk hierbij zelf," aldus minister Toxopeus, „aan het feit dat met name de vergeten groepen geen compensatie kun nen vinden voor die prijsstijgingen." De minister schonk ook aandacht aan het feit dat de beslissing in de ogen van sommigen wat tijd heeft gekost. Niet ver geten mag echter worden, dat er „ver schrikkelijk v#el factoren in de eindbeslis sing verdisconteerd moesten worden." De minister verklaarde nog dat het ver krijgen van de vrije zaterdag een bijzon der tempo heeft gekregen. Men zegt, dat men „holderdebolder" naar de vrije zater dag schijnt te gaan, maar iedereen zegt ook er niet buiten te kunnen. De regering meent er blijk van te hebben gegeven de ontwikkeling te volgen en bereid te zijn ook voor het rijkspersoneel de bakens te verzetten. Desgevraagd zei de minister dat in het georganiseerd overleg de organisaties van overheidspersoneel te kennen hebben ge geven niet tevreden te zijn. Met name is men met de arbeidstijdverkorting niet ver genoeg gegaan naar de mening van de or ganisaties. De regering kon echter over eenkomstig het algemeen ambtenarenre glement afwijken van het advies van het georganiseerd overleg in haar beslis sing. Gebruikelijk is, dat deze afwijking dan gemotiveerd wordt. Vandaar dat de minister die motivering, voor zover moge lijk, zelf heeft gegeven. Het landsbelang is daarbij door de regering steeds voor ogen gehouden. Minister Toxopeus rekende nog uit dat de werktijdverkorting per 1 juli op 46 uur evenveel betekent als een werktijd ver korting met ingang van 1 november tot 45 uur. Er zijn ruim 60.000 overheidsdienaren, die van de arbeidstijdverkorting profite ren, hetgeen ongeveer een derde is van het totaal aantal ambtenaren. Voor de an deren is er door de invoering van de vrije zaterdag een verschuiving van arbeids tijd. De ambtenarenorganisaties zijn, zoals reeds Is gezegd, zeer teleurgesteld over de regeringsbeslissing. Zij achten het onbe grijpelijk dat de regering zulk een beslis sing heeft durven nemen. Onverbloemd is het oordeel van de ambtenarenorganisa ties naar voren gebracht, toen daartoe de gelegenheid werd geboden. „Het blijft uw verantwoordelijkheid, minister",, zo heb ben de ambtenarenvertegenwoordigers ge zegd. De regeringsdelegatie in het georgani seerd overleg heeft haar mening zoals gebruikelijk is als de regering eenmaal haar beslissing heeft kenbaar gemaakt Advertentie Geniet dan dubbel met onze heerlijke roomboterproducten. Roomboterrondjes - Roomboter- spritsen - Roomboter vakantie koeken - Amsterdammertjes - Pindakoeken. Alles keurig verpakt, dus gemakkelijk om mee te nemen. Niet te vergeten onze alom bekende TAARTJES voor zich gehouden en zweeg in de bijeen komst van het georganiseerd overleg. De organisaties zullen blijven proteste ren tegen de genomen beslissing. Op de mededeling dat de gemeenteambtenaren als de schorsingsbesluiten ongedaan worden gemaakt gunstiger uit de bus zullen komen dan het rijkspersoneel zou de minister in het georganiseerd overleg vrij lakoniek hebben geantwoord: „Maar u wilt toch dat de minister van Binnen landse Zaken meer vrijheid aen de ge meenten laat?" Voorlopig zullen de organisaties zich be palen tot het kenbaar maken van hun me ning in de eigen organen. Jacques Gans: Men ziet de dingen nooit duidelijk, zo lang men ze dichtbij heeft. Men schijnt ze te moeten verliezen en wel onher roepelijk, om ze pas werkelijk te kun nen bezitten. NEW YORK (AFP) In een rapport over de uitvoering van de resolutie over Kongo van de Veiligheidsraad van 21 fe bruari jl., verklaart secretaris-generaal Hammarskjoeld dat België wat betreft de terugtrekking van zijn militair en politiek personeel niet ten volle aan de inhoud van deze resolutie voldoet. Hammarskjoeld zegt in zijn rapport, dat de Belgische mi- minister van Buitenlandse Zaken in een memorandum van 6 mei aan hem, Ham marskjoeld, „een houding aanneemt die noch naar de letter, noch naar de geest in overeenstemming is met de resolutie van 21 februari". De secretaris-generaal hoopt echter, dat in de toekomst „België een meer constructieve houding zal aannemen, die meer in overeenstemming is met zijn verplichtingen". „Een Haagse advocaat heeft mij onder getuigen medegedeeld, dat de heer D. Spie renburg grote geldbedragen in ontvangst heeft genomen op het kantoor van een Nederlandse zakenman, die dumpgoederen naar landen achter het Ijzeren gordijn zou verkopen. Ik heb u daar reeds maandag telefonisch van in kennis gesteld. Verlang onmiddellijk diepgaand onderzoek en indien informatie juist is, ogenblikkelijke schorsing van de heer Spierenburg. Houd mij iedere vrijheid van handelen voor. Worms. Dit telegram heeft de heer L. Worms aan de directeur-generaal voor handel en nijverheid van het ministerie van Economische Zaken gezonden. De heer Spieren burg, die thans vice-voorzitter is van de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal, zal heden bij de Nederlandse justitie een aanklacht wegens laster tegen de heer L. Worms indienen. Inmiddels is de heer Worms uitge nodigd om hedenochtend te verschijnen op het parket van de officier van Justitie te 's-Gravenhage, mr. dr. J. C. Maris. „Het is mijn uitdrukkelijke bedoeling, dat er tegen de heer Spierenburg wordt opgetreden", zo zei ons de heer Worms. „Ik hoop dat men mij zo nodig van smaad zal beschuldigen, opdat ik de gelegenheid Advertentie BARTLLiORISSlR. HAARLEM TEL. .13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596. WASHINGTON (REUTER) De Ame rikaanse minister van Justitie, Robert Ken nedy, schat dat de georganiseerde onwet tige kansspelen in de Verenigde Staten ze ven miljard dollar per jaar opleveren. Met dit geld wordt naar zijn mening allerlei andere criminele activiteit gesteund, „daarbij inbegrepen het omkopen van plaatselijke ambtenaren". De minister vroeg in een subcommissie van het Huis van Afgevaardigden steun voor nieuwe wettelijke bepalingen ter be strijding van de georganiseerde misdaad. Sommige benden zijn de plaatselijke auto riteiten boven het hoofd gegroeid, zei hij. krijg het bewijs van de waarheid te leve ren". De heer Worms, die mededeelde het vaste voornemen te hebben de „zwendel" die bij de EGKS heeft plaatsgevonden aan de kaak te stellen, zoals hij het uitdrukte, verklaarde niet te zullen rusten, voor hij zijn doel had bereikt. „Ik heb minister De Pous de namen van de betrokken zaken man en de getuigen genoemd en ik heb hem ook alle bijzonderheden gegeven, die op deze zaak betrekking hebben. Het gaat hier om tienduizenden guldens, die de heer Spierenburg, kort na de oorlog, heeft ge toucheerd, toen hij nog directeur was van het rijksbureau voor Metalen, dat onder het ministerie van Economische Zaken ressorteerde. In die tijd was de verkoop van goederen naar landen achter het ijze ren gordijn verboden". Vervolg op pag. 11) Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 9, 11 Van Dag tot DagS Op de Praatstoel8 Buitenlands nieuws3, 9, 11 Medische verzorging 4 Uit stad en omgeving4, 5 In de Vishal en op zee5 Horen en Zien 13 Kunst 13 Uitgaan in Haarlem13 Feuilleton 15 Panda en andere beeldverhalen.15 Economisch nieuws17 Beurs 17 Scheepsberichten 17 Sport 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) GENèVE, 18 mei. Een kleine, drie maal wegens opstandige activiteiten ter dood veroordeelde Algerijn verscheen gisteravond op het vliegveld van Genève in de open deur van een DC-6. Voordat hij de trap afdaalde, snoof hij de lucht op en in de blik waarmee hij de journa listen en de cameramannen monsterde lag een stille triomf. Belkacem Krim, mi nister van Buitenlandse Zaken van de „voorlopige Algerijnse regering" kwam aan het hoofd van zijn delegatie in de neutrale vredeshoofdstad aan. En mor gen beginnen aan de overkant van het Meer van Genève, in Evian, de onder handelingen met Frankrijk over vrede en onafhankelijkheid voor Algerije. Achter Krim, de gewezen boerenzoon uit de bergen van Kabylië en ex-korporaal in het Franse leger, de enige overlevende van de negen Algerijnse guerrillaleiders is zeven jaar geleden de Algerijnse op stand begonnen, kwamen de andere gede- delegeerden van het F.L.N. als een wan delende historie van die opstand. Dr. Ah med Francis, de zwager van president Abbas, Ahmed Boemendjel, de joviale ad vocaat uit Parijs die zich pas in 1956 bij het F.L.N. voegde nadat zijn broer door Franse parachutisten uit de zevende ver dieping was gesmeten, dan de leden van de nieuwe generatie, de diplomaten der revolutie, Ben IJahia en Taieb Boelahroef. En tenslotte twee donkere mannen, De guerrilla-majoors Slimane en Mendzel, ver tegenwoordigers van de „Moejahidz", de rebellen in de Algerijnse bergen. (Vervolg op pagina 11) KAAPSTAD (Reuter) Van heden tot 26 juni zjjn vergaderingen in Zuid-Afrika en Zuidwest-Afrika verboden. Voor som mige bijeenkomsten, zoals godsdienstige, wordt een uitzondering gemaakt Belkacem Krim, vice-premier van de voorlopige regering, die de Algerijnse delegatie leidt, tijdens het afleggen van een verklaring op het vliegveld van Genève. Links glimlachend de bijzonder gevolmachtigde afgevaar digde Boelahroef.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1