Bekendmaking gesprek van Grote Twee vandaag verwacht India contra Russische Laos-voorstellen WERELDNIEUWS Van dag tot dag Naast de roos en Razzia's in Kaapstad en Johannesburg GEEN VETO-RECHT Uitbreiding van de internationale commissie niet noodzakelijk Krupp erdoctor van een instituut te Aken deze zaterdag herenmode-tip Dp de raatótoel Oostenrijkse maatregelen tegen de ex-SS-er Hoettl Herhaling van Shepard's vlucht op 27 juni VRIJDAG 19 MEI 1961 cent In ijzeren kooien Churchill licht ongesteld RESULTAAT BETWIJFELD prijsuitreiking van de EPED A PRIJSVRAAG Wegens zijn prestaties bij de wederopbouw Engeland krijgt 7 nieuwe universiteiten I Floris Flaneur Geen staatsexamen op zijn particuliere school De heer Louis Worms, die het eerst de moed had om de schrootfraude aan het licht te brengen waarvoor hij beloond is met een voor zijn bedrijf funeste boy cot en die van de Nederlandse regering noch van de Hoge Autoriteit tot dusver een enkel openlijk blijk van erkenning van zijn verdiensten heeft ontvangen, is door deze gehele gang van zaken kenne lijk bitter teleurgesteld. Uit menselijk oogpunt zeer begrijpelijk, maar een excuus voor zijn houding in de nieuwe „affaire" die hij nu naar voren wenst te brengen is dat niet. Het rapport van de Hoge Autoriteit over de schrootfraude was naar zijn mening on volledig en onjuist, daarvan heeft de heer Worms geen geheim gemaakt. Na over dat rapport onlangs de fiolen van zijn toom uitgegoten te hebben, trekt hij thans van leer tegen de Nederlandse vice-voorzitter van de Hoge Autoriteit, de heer Spieren burg. Hij beschuldigt hem publiekelijk van omkoopbaarheid en dat is een hoogst ernstige aangelegenheid. Nu de kwestie sub judice is, past het ons allerminst een oordeel te vellen over de juistheid van de aanklacht, maar als de heer Worms zo zeker van zijn zaak was, waarom heeft hij zich dan niet tot het Openbaar Mi nisterie gewend, in plaats van tot het mi nisterie van Economische Zaken? Wil de heer Worms er per se een geruchtmaken de affaire van maken en de heer Spieren burg in opspraak brengen? Mikt hij, in zijn rancuneuze woede, wellicht zelfs ver der, namelijk op een verdachtmaking van nog anderen die bij de K.S.G. betrokken zijn? Waarschijnlijk schiet de heer Worms zo doende een flink eind naast de roos. Hij zal door de methoden die hij thans toe past ook de goodwill verliezen van hen, die hem om zijn verdiensten in de schroot fraude kunnen waarderen. De ambtenarenorganisaties in ons land zijn boos. Weliswaar heeft de regering voor het rijkspersoneel de weg geopend naar de vijfdaagse werkweek ingaande 1 juli, maar in afwijking van het advies van het Georganiseerd Overleg in Ambte narenzaken heeft zij de werkweek nog niet verkort tot 45 uur. Tot 1 januari zullen ongeveer 70.000 niet-administratieve over- heidswerknemers namelijk nog een uur per week méér moeten werken en de amb tenarenbonden vinden het onbegrijpelijk dat de regering zo'n beslissing heeft „dur ven nemen". Zoals het gebruik wil, heeft minister Toxopeus in de vergadering van het Geor ganiseerd Overleg het afwijkende stand punt van de regering gemotiveerd. Gelet op de economische toestand van ons land baart het lawineachtige karakter van de werktijdverkorting in het algemeen ernsti ge zorgen. De regering wil het tempo niet nog versnellen. Het invoeren van de 46- urige werkweek van vijf dagen per 1 juli vindt minister Toxopeus dan ook een „ver gaande beslissing". Tegen de argumenten van de regering zélf is weinig of niets in te brengen. Dat de niet-administratieve ambtenaren zo te leurgesteld zijn heeft een diepere oorzaak dan dat ene uurtje per week meer werken tot 1 januari. Het gaat niet zozeer om de knikkers, als wel om het spel. Juist dezer dagen nog heeft onze Senaat de regering verweten dat er aan het sa menspel van de regering met het bedrijfs leven nog heel wat schort. De vertrou wenscrisis met de Stichting van de Arbeid is symptomatisch. En nu besluit de rege ring dat het overheidspersoneel wekelijks vijf dagen van 9 uur en 12 minuten gaat werken. Waarom niet rond vijf dagen van negen uur, zoals voor tienduizenden ande re werknemers al geldt? In de vergadering van het Georgani seerd Overleg bijgewoond door minis ter Toxopeus waarin het advies voor de regering is opgesteld, is ook eenstem mig „vijf maal negen" aangehouden. De minister zegt nu wel dat hij zich niet aan dit advies heeft gebonden, omdat hij het nog in het kabinet moest brengen. Dat is formeel volkomen juist. Maar het overleg tussen de regeringsdelegatie en de bonden heeft weer een deuk gekregen. De ambtenaren zijn ontstemd. En te recht. Toen de lawine van het korter wer ken begon te rollen, keek de regering eerst lijdelijk toe. Plotseling trok zij voor de ge meenteambtenaren de rem aan. De bouw vakarbeiders kregen zij het na ettelijke strubbelingen hun 45-urige werkweek de rijksambtenaren hebben nu tot het nieuwe jaar 46 uur. Ten aanzien van hun collega's in provincies en gemeenten is nog niets beslist. De minister gaat nu eerst praten met de besturen der drie gro te gemeenten en daarbij zullen uiteraard ook de schorsingsbesluiten ter sprake ko men. Het«is de ambtenaren niet kwalijk te ne men dat zij het regeringsbeleid „onbegrij pelijk" vinden. Ook buiten hun kringen geeft het twijfelachtige en brokkelige ka rakter van het beleid ten aanzien van de werktijdverkorting reden tot bezorgdheid Bezoek uit Joegoslavië. De Joegosla vische minister van Buitenlandse Zaken, de heer Koca Popovic, zal een officieel be zoek van vijf dagen aan Nederland bren gen. De minister wordt op 25 mei in Neder land verwacht. Advertentie K 4104 JOHANNESBURG (Reuter) De politie van Johannesburg heeft woensdag meer dan zeshonderd Afrikanen gearresteerd wegens „straatschenderij". In ijzeren kooien achter het gebouw van de recht bank voor Bantoe-zaken wachten zij thans op hun berechting. De gevangenen werden, al naar gelang hun vergrijp, over vijf kooien van elk circa twaalf bij vier meter verdeeld. Gis terochtend begonnen vijf rechtbanken met de behandeling van de zaken: voor elke verdachte gemiddeld anderhalve minuut. Tegen het middaguur waren ongeveer vierhonderd Afrikanen voor de rechter verschenen. In de meeste gevallen besloot de rechtbank tot verlenging van de hech tenis tot 1 juni. Sinds de razzia's van vorig jaar, toen vijftienhonderd Afrikanen wegens over treding van de wetten op het persoonsbe wijs werden gearresteerd, zijn in Johan nesburg niet zoveel arrestaties verricht. Ook de politie van Kaapstad heeft tij dens een reeks razia's onder „balieklui vers en leeglopers" honderden mensen van alle rassen gearresteerd. In een verklaring werd toegelicht dat men „werkloze personen" van de straat wilde halen die zich daar „op verdachte wijze" ophielden. Velen van de gearresteerden zijn negers die zich „wederrechtelijk op terreinen be vonden waar zij niet mogen toeven krach tens het verbod op verplaatsing, of die niet in het bezit waren van hun passen." De gearresteerden werden in overval wagens geladen. De politie, die opdracht had geen geweld te gebruiken en met zach te hand op te treden, liet naderhand een aantal gearresteerden gaan. De 86-jarige Sir Winston Churchill is licht ongesteld. Zijn secretaris zei don derdagavond, dat er niets ernstigs aan de hand is. Woensdag zagen wij Churchill nog bij de opening van het Lagerhuisde bat over de buitenlandse politiek. Donder dag bracht hij de dag in bed door. Hij be vindt zich in zijn Londense woning aan het smalle rustige straatje, dat tot Hyde Park Gate behoort. WASHINGTON (UPI) In diplomatieke kringen te Washington zei men gisteren er aan te twijfelen of iets positiefs kan worden verwacht van een tweegesprek tussen president Kennedy en premier Kroesjtsjev. Terzelfdertijd verluidde echter, dat heden de officiële bekendmaking van de zijde van het Witte Huis werd verwacht. In gezag hebbende kringen merkte men op dat Kennedy op 3 juni van Parijs naar Wenen zal reizen. Na zijn onderhoud met premier Kroesjtsjev zou de Amerikaanse president wellicht nog Londen aandoen voor een conferentie met de Britse premier Macmillan. In dezelfde kringen is vernomen, dat de Britse ambassadeur in Moskou Sir Frank Roberts een rol heeft gespeeld bij de voorbereidingen van de verwachte bijeenkomst tussen de twee leiders van de grootste staten. In het NAVO-hoofdkwartier te Parijs toont men zich bezorgd over de gevolgen die een tóp-tweegesprek op den lange duur zou kunnen hebben, vooral gezien het feit, dat nog niets bekend is geworden over een eventuele agenda. Ook hier heerst verwondering over de plotselinge ommezwaai van Kennedy, de „tegenstander van tapgesprekken". Onze correspondent in Wenen telefoneer de naar aanleiding van deze kwestie: Op herhaaldelijke aanvragen omtrent nadere gegevens in verband met de ontmoeting van Kennedy en Kroesjtsjev in Wenen heb ben de Amerikaanse en Russische ambas sade aldaar, eenstemmig geantwoord „of ficieel weten wij niets". Ook verklaren Oostenrijkse regeringskringen dat zij nog geen officiëlé aanvraag hebben ontvangen, maar hen is wel te kennen gegeven, dat zij met de mogelijkheid van een dergelijke ontmoeting dienen rekening te houden en daarom bepaalde voorbereidingen zullen moeten treffen. In alle geval zijn alle va kanties voor de leden van de Amerikaanse ambassade in Wenen afgelast. Tevens heeft reeds een aanzienlijk aantal bijzonde re correspondenten uit het westen kamers in Wenen besteld. Men verwacht onge veer duizend journalisten uit de hele we reld, die echter moeilijk een kamer zullen vinden, omdat in de eerste dagen van juni reeds het Weense muziekfestival is begon nen en de meeste hotelruimte voor deze ge legenheid is gereserveerd. De regerings voorlichtingsdienst heeft echter de nodige voorbereidingen getroffen, om de duizend journalisten te ondersteunen bij hun be richtgeving. Wanneer de ontmoeting vaststaat, is het aannemelijk dat Kennedy in de particulie re villa van de Amerikaanse ambassadeur in Wenen zijn intrek zal nemen; Kroesjtsjev zal waarschijnlijk wonen in de villa van de Russische ambassadeur in Purkersdorf, een plaatsje op twee kilometer afstand ten westen van Wenen. Men heeft deze voorlo pige beslissing genomen, omdat de politie niet in staat is de twee politici voldoende te beschermen, wanneer ieder van hen in een apart hotel zijn intrek zou nemen. De besprekingen zullen afwisselend plaatsheb ben in de Amerikaanse ambassade in de Boltzmanngasse en de Russische ambas sade in de Reisnerstrasse. Wanneer de twee partners echter aan een zogenaamde .neutrale" plaats de voorkeur zouden ge ven, dan maakt het slot Belvedere meer kans dan Schönbrunn, dat veel te groot is. 'ff ft GENèVE (UPI) Het strikt neutrale India heeft zich gisteren in Genève waar thans ook Zuid-Vietnam aan de conferentietafei heeft plaatsgenomen geschaard aan de zijde van het westen bjj het verwerpen van het Russische voorstel om veto recht te geven aan de leden van de controlecommissie ter handhaving van de vrede in Laos. Tegelijkertijd wees de Indische minister van Defensie Krisjna Menon echter de suggestie van de Amerikaanse minister Rusk van de hand, dat de controlecom missie in Laos moet worden uitgebreid en meer bevoegdheden dient te krijgen. Menon keerde zich voorts tegen de economische hulp die de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten zich voorstellen aan Laos te gaan geven. Hij voorzag dat hieruit consequenties zouden voortvloeien. In ieder geval, aldus Menon, moet onverschillig welke hulp worden verleend via de internationale controlecommissie. Couve de Murville zei op zijn beurt, dat Frankrijk niet bereid zal zijn over het in ternationale aspect van de crisis in Laos te spreken, zonder te maken te kunnen hebben met een Laotische regering van on betwistbare samenstelling. De Franse mi nister deelde mee, dat hij de conferentie twee resoluties zal voorleggen, die zullen pleiten voor vorming van een constitutio nele regering in Laos met representatieve bevoegdheden en het verlenen van niet meer militaire hulp dan in de verdragen van 1954 is voorzien. Advertentie UITSLAG en Donderdag 18 mei j.l. had in het Haarlem's Matrassenhuis, Grote Houtstraat 103, de offi ciële prijsuitreiking plaats namens de Directie van de Epeda-fabrieken. De juiste oplossing van de prijsvraag hoe lang de gehele draad was in de matras is: 579 meter 87 cm. De prijswinnaars waren vol lof over de aller prettigste ontvangst en nog meer vanzelf sprekend over de uitgereikte prijzen. De gelukkige prijswinnaars waren le prijs Familie Van de Graaf. Lijsterbeslaan 9, Heemstede; 2e priis Zr. M. M. v. d. Vegte. Crayenesterlaan 132, Haarlem; 3e prijs C. G Houtzager. Ged. Oude Gracht 13 rd., Haarlem. Dean Rusk verliet gistermiddag de veer tienlandenconferentie toen de vertegen woordiger van de pro-communistische Pa- thet Lao-beweging het woord nam. Hij bleef weg voor de duur van diens rede. Een woordvoerder van de Amerikaanse delegatie zei evenwel dat er geen sprake was van een protestgebaar. Rusk had na melijk een onderhoud met het staatshoofd van Cambodja, prins Norodom Sihanoek. Optimisme Onder de westelijke afgevaardigden ter conferentie heerst overigens een zekere mate van optimisme inzake het bereiken van een of ander compromis. Dit optimis me vloeit voort uit een opmerkelijk verbe terde sfeer tussen oost en west naar aan leiding van de berichten dat president Ken nedy en premier Kroesjtsjev elkaar op een topconferentie in Wenen zullen ontmoeten. In westelijke kringen doet bovendien de mening opgeld dat Rusland de neutralisa tie van Laos wenst om de communistisch Chinese opmars in Zuid-Oost-Azië te stui ten. De Russische strategie, zo gelooft men, is in grote mate beïnvloed door de druk en de vijandigheid der Chinese communis ten aan de grenzen van het neutrale India in de afgelopen maanden. Ook meent men dat de Sovjet-Unie er niet op gebrand is om, wat Laos betreft, in conflict te ko men met het westen en de Verenigde Sta ten in het bijzonder. Een conflict over Laos zou immers in een grote oorlog kun nen ontaarden. Weliswaar hebben de Russen geen di recte aanwijzingen gegeven over de mo tieven van hun politiek op de conferentie, maar uit privé-gesprekken en ook uit ver klaringen zou blijken dat zij, wat Laos be treft, tot zaken wensen te komen. AKEN (West-Duitsland) (UPI) Al- fried Krupp von Bohlen und Halbach. di recteur van het gigantische industriële complex in het Ruhrgebied, heeft donder dag een eredoctoraat in de technische we tenschappen ontvangen van het technolo gisch instituut in Aken. In een verantwoording zei de rector- magnificus dat Krupp verdiende geëerd te worden voor het aandeel dat zijn Stahl- werke in de wederopbouw van het indus triële apparaat i» Duitsland hebben ge had, en voor het aandeel dat zij hebben in de hulp aan achtergebleven gebieden. Krupp is oud-leerling van het technolo gisch instituut van Aken. „Moordlustig" LONDEN (UPI) De enige klacht van Krupp tijdens de tweede wereldoorlog in gediend bij de S.S. had betrekking op het tekort aan stalen zwepen (zwepen met een stalen kem, red. UPI) om de slavenarbei ders af te ranselen. Deze beschuldiging werd woensdag geuit in het Britse Hoger huis door Lord Ogmore. „Moeten wij nu werkelijk geloven, dat de Westduitsers, die zich er zo graag op laten voorstaan, dat zij zo handig zijn niet in staat zijn om de grote industrieën van West-Duitsland te laten floréren zon der de hulp van deze moordlustige „mijn heer" Kri pp?" aldus Lord Ogmore. Het debat werd geopend door burggraaf Elibank die aan de onder-minister voor Buitenlandse Zaken, de markies van Lans downe, had gevraagd, wat Krupps bezit tingen waren. Lansdowne antwoordde, dat ingevolge het ontmantelingsplan reeds ter waarde van 12 miljoen pond sterling aan bezittin gen van Krupp waren verkocht. Hij zei niet te kunnen zeggen hoeveel de waarde van de overgebleven Rheinhausen-bezittin- gen nog bedraagt. Hij voegde er aan toe, dat de gezamenlijke waarde van het aan delenkapitaal, dat namens anderen voor Krupp werd beheerd, naar schatting de 100 miljoen pond sterling teboven gaat. Na Lord Ogmore's aanval op Krupp, zei de Markies van Lansdowne: „Het is te betreuren, dat deze woorden hier zijn ge vallen." Ogmore zei daarop: „Ik vind dat het tijd wordt, dat de Britse en de Ameri kaanse regering optreden, tegen de man, w'ens gedrag tijdens de tweede wereld oorlog absoluut afschuwelijk is geweest, Velen zijn door Krupp in het ongeluk ge stort." LONDEN. Engeland krijgt zeven nieu we universiteiten. Drie waren er reeds aangekondigd voor Brighton, Norwich en York. Er komen er thans nog vier bij, na melijk in Colchester, Canterbury en Co ventry en in een nog nader vast te stellen stad. Advertentie ventilerende absolu strijken correct vuilwerend fa Trieste bedoening Een van de erbarmelijkste verschijnse len in onze nationale volkshuishouding vin ik de bemoeienis met de vrijtijdsbeste ding. Niet de bemoeienis vind ik. erbarme lijk, maar het feit dat zij wat ik niet betwist nodig is. Het feit dat volwassen mensen als kinderen bij de h&nd genomen moeten worden, om hen naar de speeltuin te brengen en dat ze als kleuters door andere volwassen mensen op de wip en in de draaimolen gezet moeten worden. Het feit dat miljoenen mensen zeer klaarblij kelijk met hun leven geen raad weten, wanneer ze er zelf iets van moeten maken. Miljoenen mensen die de eerste beginse len van levenskunst niet kennen, die als kudden moeten worden gedreven naar hun vermaak en hun afleiding en die met hun neus op hun „plezier" gedrukt moeten worden vóór zij bij machte zijn het te zien. Als er van een verwijt in dit opzicht sprake mag zijn, dan mag dit verwijt ze ker niet aan het adres van deze geestelijk hulpbehoevenden worden gericht, doch veeleer aan dat van hen, die met prijzens waardige ijver het prijzenswaardige doel hebben bereikt van grotere welstand van de door hen geleiden, doch die zeer blijkbaar verzuimd hebben hun scharen naast betere levensomstandigheden de vaardigheid bij te brengen van deze om standigheden te profiteren. Wanneer de economen zeggen dat het kan en dat het zonder schade voor 's lands economie (en dus in eerste en laatste in stantie: voor de werknemers) mogelijk is de arbeidstijd te verkorten, dan ben ik glad vóór die verkorting. Hoe meer hoe beter. Ik ben de laatste om te veronder stellen dat een mens levensvreugde kan putten uit het staan achter een machine, of uit het schrijven van handelscorrespon dentie, of uit het staan achter een toon bank. Als ik zulk werk moest doen zou ik naarstig ijveren voor de nul-urige werk week. Maar dit neemt niet weg, dat het een mee lijwekkende zaak is dat al die miljoenen van de te zware druk van het arbeidsjuk bevrijden, blijkbaar met lege handen en dito hoofden in hun moeizaam verkregen vrijheid staan. Ik vraag mij ook af: gaat ons onderwijs stelsel ten deze vrijuit? De school die van alles leert, behalve nu juist het belang rijkste: hoe te leven? Het is een trieste bedoening. Het is eigenlijk een geweldig drama dat zich hier voltrekt. Veel dramatischer dan met op het eer ste gezicht geneigd is te geloven. WENEN (UPI) Het Oostenrijkse mi nisterie van Onderwijs heeft een middel bare school die onder leiding staat van de voormalige S.S.-Sturmbanriführer Wilhelm Hoettl, het recht ontzegd staatsexamens voor het schooljaar 1960-1961 af te nemen. De Israëlische procureur-generaal heeft Hoettl vrijgeleide aangeboden als hij a dé charge in Jeruzalem zou komen getuigen in het proces-Eichmann. Hoettl heeft ech ter geweigerd te gaan omdat hij het te druk heeft. Het Oostenrijkse ministerie van Onder wijs zegt dat de particuliere school Hoettl „geen behoorlijk pedagogisch succes garan deert". De school, die ongeveer vierhonderd leer lingen uit Oostenrijk en West-Duitsland heeft, staat in Bad Aussee (Stiermarken). Dr. Hoettl is eigenaar-directeur van de school en de acht schoolgebouwen. Hij kan ontslaan of aanstellen wie hij wil. De school zou volgens enkele Oosten rijkse dagbladen een soort asiel voor ex- nazi's zijn: leraren die een nazi-verleden hebben zouden zich geborgen weten bij de school van Hoettl. Drie medewerkers van Eichmann zitten met zes anderen in Oostenrijk gevangen wegens moorden die tijdens het nazi-re gime zouden zijn gepleegd, zo heeft de Oostenrijkse minister van Justitie, dr. Christian Broda, in Wenen meegedeeld. De autoriteiten hadden pas onlangs uit het buitenland bewijzen ontvangen die arres tatie wettigden. Het gevangen zetten van de medewerkers van Eichmann zou niet het resultaat zijn van het huidige proces in Jeruzalem. CAPE CANAVERAL, (UPI) De Ame rikaanse nationale raad voor lucht- en ruimtevaart (NASA) heeft gisteravond be kendgemaakt, dat het volgende bemande schot in de ruimte door de deskundigen van de Verenigde Staten op 27 juni zal worden afgevuurd. Nadere bijzonderheden over de aard van de lancering zijn nog niet bekend. Omstreeks 12 juni zou men willen trach ten een onbemande Mercury-ruimtecabine in een baan om de aarde te brengen. De eerste Amerikaanse poging om dit te doen, mislukte op 25 april, toen de Atlasraket, die de cabine op de vereiste hoogte zou brengen, uit de koers raakte en moest wor den vernietigd. De cabine kon echter uit de Atlantische oceaan worden opgevist. Drie maal Als de proef met de onbemande cabine ditmaal gelukt, zal achtereenvolgens wor den gepoogd, nog een onbemande cabine, vervolgens een cabine met een chimpan see en tenslotte een bemande driemaal om de aarde te laten draaien. Voor deze vluch ten zijn nog geen data vastgesteld. Wat de bemande ballistische vlucht van 27 juni betreft, zal daarbij waarschijnlijk luitenant-kolonel John Glenn of kapitein Virgil Grissom met behulp van een Red- stoneraket worden afgeschoten. Als de ruimtecabine zich van de raket zal heb ben gescheiden, zal de inzittende bepaal de instrumenten moeten bedienen. Hij zal enige handelingen moeten verrichten die niet tot de taak van Shepard behoorden. J Ghanese diplomaat beroofd. Een Ghanese diplomaat in Washington is donderdag onder bedreiging door drie negers be roofd, nadat ze hem hadden wijsge maakt dat ze over Afrikaanse zaken wil den praten. Het gesprek kostte de twee de secretaris van de Ghanese ambassa de, Mark B. Aaku, eenendertig dollar, zijn polshorloge, stropdas en het colbert van zijn costuum. „De totale waarde ging niet boven de honderd dollar," al dus de beroofde diplomaat, „maar ik zal er toch een politiezaak van maken en het onderzoek bevorderen. Dat is mijn burgerplicht. Ik heb zo het een en ander gehoord over de misdadigheid hier en ik zal helpen voorkomen dat anderen er slachtoffers van worden." Asiel. De kapitein van een klein Russisch schip heeft volgens een donderdag ver strekte mededeling van het Britse minis terie van Binnenlandse Zaken, politiek asiel in Engeland gekregen. De Rus is Victor Stizhko, die zijn 348 ton metende schip Zarniza op 3 mei op de rots van Gibraltar had gestuurd en de Britse autoriteiten daar om asiel gevraagd. Volgens de mededeling van het ministe rie is Stizhko enkele dagen geleden in Engeland aangekomen. Wilde staking. Ongeveer vijftigduizend brieven en postpaketten zijn gisteren in de kantoren en brievenbussen blijven lig gen door een wilde staking van de Deen se postbestellers. Zij gingen tot actie over toen zij vernamen, dat de onder handelingen over 'n loonsverhoging tus sen minister van Financiën Kjeld Phi- lipp en de ambtenarenbonden waren af gebroken. Soepeler. Uit betrouwbare bron wordt ver nomen, dat Peking aan de bevelhebber in Tibet, generaal Tan, opdracht heeft gegeven een soepeler politiek toe te pas sen. Een maand geleden meldde de Ti betaanse radio, dat de Chinezen beslo ten hadden voorlopig niet verder te wer ken aan de instelling van volkscommu nes en de hervorming van de landbouw in Tibet. Terrorisme. Uit onofficiële kringen in de Zuidkameroense stad Beau ontvangen berichten blijkt, dat terroristen bij een aanval op een nederzetting op dertig ki lometer van de stad Aschang Bamilike, drieëndertig mensen hebben gedood en dertig anderen gewond. Opgeheven. Op aandringen van Dahomey, Niger en Tsjaad heeft de regering van Nigerië de beperkende bepalingen voor Franse schepen en vliegtuigen opgehe ven. Na de ontploffing van de derde Franse kernbom verbrak Nigerië de di plomatieke betrekkingen met Frankrijk. Franse schepen en vliegtuigen mochten geen havens en vliegvelden in dat land aandoen. Poolse regering. Het Poolse parlement heeft donderdag een van de onafhanke lijke ministers in het kabinet vervangen door een communistische veteraan die de betrekkingen tussen kerk en staat placht te regelen. Professor Rajmund Baranowski, 67 jaar oud, is vervangen door zijn voorganger op het ministerie van Gezondheid, de vijftigjarige Jerzy Sztachelski. Sztachelski stond als minis ter zonder portefeuille aan het hoofd van het bureau voor de betrekkingen tussen kerk en staat. Deze functie staat nu open.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3