Bakkentransport door Haarlem via het Spaarne begin juli afgelopen Bruggen worden nu 36 keer per dag geopend om sleep door te laten „Het Mes" kreeg gevarieerd oordeel van de buitenlandse pers SLIJTERIJ SWIER A. R. de Boer VRIJDAG 19 MEI 1961 9 Lange Nieuwstraat 447 Telefoon 7281 Bottleneck IJselvallei vraagt om rijksinstellingen Drukker Geen maatstaf KANTOORJUFFROUW DE VILDER Vlaggetjesdag zonder masten Meer industrie, minder landbouw op de NW-Veluwe Kort nieuws CONSTANT VERLOVINGSRINGEN Schoenenmachines van een concurrent gefotografeerd Examens Jan Koomen voor uw WIJNEN en GEDISTILEERD 1 liter ZOETE SPAANSE WIJN f 3.— Bezorgen door de gehele gemeente „We zullen de dag prijzen dat het afgelopen is met het bakkentransport door Haarlem zegt de heer J. H. W. Scholte, directeur van de gemeentelijke dienst voor Havens en Marktwezen. Dat zeggen met hem de Haarlemse brugwachters en de honderden automobilisten, voetgangers en fietsers die zich staan te ver bijten bij de geopende bruggen en knarsetandend toezien hoe zo'n trage, on handelbare bak door een sleepbootje getrokken de zes bruggen over het Spaarne passeert. Nu is die dag niet zo ver meer. „Volgens de hoofduitvoerder in Schalk wijk zal het begin juli wel zijn afgelopen met het bakkentransport over het Spaarne vertelde ons de heer Scholte. Want dat bakkentransport is de veroor zaker van alle verkeersellende bij de bruggen. Een beeld dat by de bruggen over het Spaarne in de spitsuren helaas niet ongewoon is. omdat zij voor de brug hadden moeten wachten. Mensen uit de polder, die om tien minuten voor half acht voor de brug stonden waren soms om acht uur nog niet bij hun werkgevers. Dat leverde natuurlijk vele klachten op. Bij een gehouden enquête onder de bedrijven bleek dat de directies het over het algemeen eens waren met bo vengenoemde afspraak, die overigens niet geldt voor gewone schepen. Daarvoor gaan de bruggen te allen tijde open. Er kleeft ook een nadeel aan het gesloten houden van de bruggen voor de bakken. Gaan zij weer open, dan krijg je ineens* de dubbele portie erdoor". De heer Scholte heeft een heel dossier over het vraagstuk van de bruggen en de verkeersdrukte tijdens de spitsuren aange legd. „Het is ons moeilijkste probleem", zegt hij. „We doen echt ons best het op te lossen, maar hoe weten we eerlijk gezegd nog niet". De meest hachelijke situaties ontstaan altijd bij de Buitenrustbrug. Die vormt een „bottleneck" voor het steeds drukker wor dende verkeer over de Schipholweg. Be halve dat deze brug ruim onvoldoende is voor het wegverkeer is. zij dat ook voor het verkeer te water. Aan de zuidelijke zijde is namelijk geen remmingswerk aan wezig. Dat betekent een bijzonder onge rief voor wachtende schepen, die dus niet even kunnen meren voor de brug. Bij een harde zuidwestelijke wind is het niet denk beeldig dat een vaartuig tegen de brug of de oever aan zeilt. Het aanleggen van rem mingswerk is te kostbaar en is trouwens om technische redenen ook niet mogelijk. Er zijn plannen om de Buitenrustbrug te vergroten of er een tweede brug naast te maken. Want dat er iets gedaan moet wor den is ieder duidelijk. Ook bij de andere „buitenbrug", de Prinsenbrug, kan het zeer druk zijn. „Daar draait het vooral om, de buitenbruggen", aldus de heer Scholte. In het centrum pikt men vaak de volgende brug als de brug, waar men oor spronkelijk overheen wilde gaan, wordt opengedraaid. Van deze bruggen zal de Melkbrug zolang hij bestaat door man kracht bediend moeten worden. Technisch kan onmogelijk een mechanisme in de Gedeputeerde Staten van Gelderland en Overijsel hebben een raport gepubliceerd over de geschiktheid van de IJselvallei voor de vestiging van rijkinstellingen. Zij hebben het wenselijk geacht reeds tijdens het voorbereidende werk van de commis- sie-Drees de aandacht te vestigen op de huns inziens uitstekende voorwaarden die er in het gebied van Nijmegen tot Kam pen zijn. Indien men aanneemt, dat de voorge nomen decentralisatie van overheidsin stellingen slechts betrekking heeft op de min of meer zelfstandige diensten, dan kan dit een verplaatsing betekenen voor ongeveer 10.000 ambtenaren. In de perio de 1960-1980 zal het aantal ambtenaren bij deze diensten met ongeveer 50 percent toenemen. Bij deze decentralisatie zouden dan, inclusief de verzorgende bevolking, totaal ongeveer 75.000 personen betrok ken zijn. Volgens het rapport kunnen de steden Nijmegen, Arnhem, Apeldoorn, Deventer en Zwolle wbrden gezien als kernen van de eerste orde met een ruime verzorgings functie en een stedelijk outillage die reeds aan vele eisen voldoet Deze plaatsen komen dan ook volgens het rapport in aan merking voor vestiging van instellingen van de rijksoverheid. Deze vestiging zal een versnelde ontwikkeling inleiden, die uiteindelijk een verzorgingspeil tot resul taat heeft, dat vergelijkbaar is met dat in het westen des lands. Ook wordt erop gewezen dat zich aan beide zijden van de IJselvallei belangrijke recreatiegebieden bevinden. brug worden aangebracht. Bij de bouw van de Gravenstenenbrug is wel rekening ge houden voor electrificatie. In de uitvoering hiervan is echter door de bestedingsbeper king enzovoorts vertraging ontstaan. „Maar het staat op ons programma", zegt de heer Scholte. Over de ontwikkeling van het scheep vaartverkeer op het Spaarne moppert de heer Scholte niet. Het wordt drukker. Een deel van het vervoer dat vroeger over het water geschiedde gaat nu over de weg, maar dat doet het niet rustiger worden op het Spaarne. Iedere brugwachter draait dertig tot veertig keer de brug open tij dens de acht uren dat hij dienst heeft. Het meeste scheepvaartverkeer heeft plaats tussen 's ochtends zeven uur en 's avonds acht uur. En, hoewel de schip pers met sociale maatregelen altijd ach teraan kwamen, zijn er nog maar weini gen die 's nachts varen of op zondag. „De nachtvaart en de zondagsvaart is van geen betekenis meer", aldus de heer Schol te. De bakken maken van zeven tot ne gentien uur het Spaarne onveilig. Het bak kentransport stopt op vrijdagmiddag en begint op maandagochtend weer. „In het weekeinde dus geen narigheid". Zes en dertig keer per dag moeten de bruggen open voor de bakken, achttien ko men er uit noordelijke richting en acht tien uit zuidelijke. De bakken vervoeren dempspecie, opgebaggerd uit het Noord zeekanaal, naar een geweldige put bij Schalkwijk, die is ontstaan door het op graven van zand voor het ophogen van het bouwterrein. Het dempen van dergelijke putten is verplicht en Rijkswaterstaat raakt weer wat ongewenste blubber uit het Noordzeekanaal kwijt. Het bakken trans port heeft tot gevolg dat de bruggen onge veer een derde keer vaker moeten wor den opengedraaid dan in normale tijden, als zo'n vijf en dertig tot veertig schepen dagelijks door het Spaarne komen, sche pen dus, waarvoor de bruggen open moe ten. „Nu hebben wij een stille afspraak lo pen met de hoofduitvoerder dat de brug gen 's ochtends van kwart over zeven tot kwart voor acht gesloten blijven voor de bakken. Er kwamen namelijk iedere mor gen tientallen mensen te laat op hun werk De brugwachters R. Nieuwenkamp (voor) en J. H. Deen (achter) hebben net als hun collega's een heilig ontzag voor de bakken. Zij houden helemaal hun hart vast als uit twee richtingen gelijktijdig sleepboten met van die on handelbare bakbeesten bij hun brug arriveren. Advertentie Gevraagd: goed kunn. typen. Zaterdags vrij. VELSERDUINWEG 173 - TEL. 4402 Zeven dronken Scheveningse vissers in de leeftijd van 20 tot 23 jaar hebben van nacht 24 vlaggemasten vernield, die in de omgeving van de Scheveningse haven wa ren geplaatst in verband met „Vlaggetjes dag". Van dit aantal braken er zeventien helemaal aan stukken. De rest stond nog toen de politie arriveerde, maar het zal niet meer mogelijk zijn om er een vlag aan te bevestigen. De daders zijn aangehouden. De heer Echolte breekt zich nu het hoofd over het vinden van maatregelen die het ongerief voor het wegverkeer bij volgen de gelegenheden zoveel mogelijk kunnen beperken. Kleinere bakken die onder de bruggen door kunnen, of alleen 's nachts bakkentransport. In die richting denkt hij. „Men moet natuurlijk ook begrip opbren gen voor de andere partij. De woningbouw mag niet stagneren. Eén ding moet men niet vergeten, het probleem is door het bakkentransport buiten zijn proporties ge trokken. Nogmaals, dit vraagstuk heeft onze volle aandacht. Vroeger hebben we ook wel dergelijke transporten gehad, maar nog nooit in die mate als nu het geval is. Op 9 februari van dit jaar is het al be gonnen. De verhouding is zoek. Men moet de huidige situatie echt niet als maatstaaf nemen. Advertentie De leden van de Gelderse Staten hebben een bezoek gebracht aan de Noordwest- Veluwe, die een ingrijpende gedaantever wisseling ondergaat. Het ene recreatieoord na het andere verrijst daar langs het Ve- luwerandmeer, hetgeen van nationale zo wel als van internationale betekenis is met het oog op het toeristenverkeer. Dr. ir. F. P. Mesu, voorzitter van de Stichting tot Ontwikkeling van de Noordwest-Veluwe, gaf de statenleden een uiteenzetting, waar in hij opmerkte, dat het aantal bedrijfjes (5000 op 26.000 ha. cultuurland) met 40 pet. zal moeten verminderen en dat deze be drijfjes een gemiddelde grootte moeten krijgen van 15 ha. Het grote overschot van agrarische werkers zal moeten afvloeien en met het oog hierop is het noodzakelijk de industrie op de Noordwest-Veluwe zo sterk mogelijk te bevorderen. Aan indu strieterrein zal een oppervlakte nodig zijn van ongeveer 150 ha. Met het bouwrijp ma ken zal ongeveer acht miljoen gulden zijn gemoeid. Behalve industrialisatie zijn ook utiliteitswerken nodig, De meest beruchte brug van de zes: De Buitenrustbrug. De schrik van schipers en chauffeurs. Het middeltje van de zandloper. Op tweede pinksterdag. Het Produkt- schap voor Groenten en Fruit heeft voor aardbeien en asperges voor Tweede Pink sterdag ontheffing verleend van het veil- verbod dat voor zon- en feestdagen geldt. Op Tweede Pinksterdag zullen dus op de Nederlandse vetilingen wel aardbeien en asperges geveild en afgeleverd mogen wor den. Voor de andere tuinbouwprodukten is dat op die dag verboden. Advertentie ALLE MODELLEN I YBIiTVN LANGE NIEUWSTRAAT 413 - TEL. 6321 Een Nederlandse fabrikant van schoe nenmachines en een van zijn technische medewerkers zijn in Pirmasens in Duits land wegens oneerlijke concurrentie en huisvredebreuk veroordeeld tot geldboe ten van respectievelijk 50 en 100 Mark, omdat zij tijdens de schoenenbeurs in de nacht hadden getracht heimelijk foto's te maken van moderne schoenenmachines van een Duitse fabrikant. Zij kregen toegang tot de tentoonstel lingsruimte onder het voorwendsel dat zij nog iets uit hun stand moesten halen. Waehtslieden zagen in een van de hallen flitslicht en riepen de twee Nederlanders ter verantwoording. Zij waarschuwden ook de politie. AMSTERDAM (Gem. univ.) Gepromo veerd tot doctor in de geneeskunde P. Borst Amsterdam en A. A. Haspels, Zwijndrecht. Bevorderd tot arts J. M. Boon (Driehuis -Velsen), W. Nijenhuis (Bloemendaal). Geslaagd voor het artsexamen 1ste ge deelte J. F. v. d. Bruggen (Haarlem). GRONINGEN. Gepromoveerd tot doctor in de letteren J. Heringa (Utrecht). OPMERKELIJKE FILMS' IN CANNES gehouden, accenten leggend en emoties oproepend, kan men er zeker vrede mee hebben en zich erdoor laten boeien. De film behandelt de rassenscheiding en tevens iets van de tegenstelling tussen de generaties, ook onder de negers en ze doet dat op een eerlijke manier, waarbij zij mensen van vlees en bloed voor de toe schouwers neerzet, mensen met hun sym pathieke kanten en met hun kleinere en grotere gebreken, mensen dus in wie men kan geloven. De in het verhaal optredende figuren zijn, op één na, allen negers. Sid- de methoden van de Franse „nouvelle vague", de nieuwe golf van jonge cineas ten: men is met de camera de straat op gegaan en heeft bijna uitsluitend gefilmd in een werkelijkheidsdekor. Een uitstekende vrouwenrol zagen we van de bejaarde Zweedse actrice Naima Wifstrand, die veel optreedt in films van Ingmar Bergman. In De rechter, een film van Alf Sj.iberg, waarmee Zweden in het festival is vertegenwoordigd, speelt ze maar een klein rolletje, maar er kwam haast iedere keer na de door haar gespeel- CANtfES Naarmate het internatio naal filmfestival zijn einde naderde kwa men er allengs meer werken van formaat los. Tot die werken behoorde, naar mijn mening, de enige speelfilm, die Frankrijk zelf heeft ingezonden: Une aussi longue Absence (Een zo lange afwezigheid), waar mee de 39-jarige Henri Colpi debuteerde als speelfilmregisseur. Ik moet er meteen bij vertellen, dat de meningen over deze film heftig verdeeld zijn: de ene helft van publiek en critici vond haar ontzaggelijk vervelend, de an dere helft juichte erover. Zo verdeeld wa ren de meningen ook al bij de allereerste scène: toen parachutisten op het doek kwamen begon een deel van de bezoekers te fluiten en een ander deel te applaudis seren. Dat was natuurlijk vanwege Alge rije, waarmee overigens deze para's en deze film niets te maken hadden. De film, naar een scenario van Margué- rite Duras (van Hiroshima mon Amour) en Gérard Jarlot, vertelt in een zeer ge dragen tempo het verhaal dat mij en velen met mij dus heeft ontroerd, maar anderen, vermoedelijk wegens dat tempo heeft verveeld! van een vrouw, die zes tien jaar na de oorlog in een zwerver haar doodgewaande man meent teruggevonden te hebben. Ze doet allerlei pogingen, de herinnering te laten herleven bij die man, die zijn geheugen heeft verloren door wat er met hem in een concentratiekamp is gebeurd, maar ze zegt hem niet, dat ze Scène uit de Amerikaanse film „A raisin in the sun". meent, zijn vrouw te zijn. De pogingen blijven vruchteloos, maar de film laat de mogelijkheid open, dat hij toch bij haar zal terugkeren. Dit werk, prachtig gefotografeerd, ge maakt in de klassieke Franse stijl, moet het bovenal hebben van de sfeer. Hét her innert daardoor zowel aan Hiroshima mon 'Amour als aan Moderato Cantabile, die, afgezien van de inhoud, buitengewoon sfeervol waren. Wat de inhoud van deze film betreft, zij heeft mij getroffen door het verhaal, dat zonder sentimentaliteit iets duidelijk maakt van wat die vrouw moet doorleven: haar twijfel aanvankelijk, haar hoop, haar verdriet. De regisseur is dit jaar onderscheiden met de Prix Louis Delluc, die op filmgebied net zo iets is als de Prix Concourt op letterkundig terrein. De Italiaanse actrice Alida Valli en de voornamelijk van het toneel bekende Franse acteur Georges Wilson spelen de hoofdrollen. Vooral Alida Valli is opmer kelijk. A Raisin in the Sun Eveneens van een jonge regisseur is de uitstekende Amerikaanse film A Raisin in the Sun (Een druif in de zon). Daniel Pe- trie maakte die film naar het gelijknami ge toneelstuk en met alle grote artiesten, die ook op Broadway in het stuk optraden. De afkomst van het loneelstuk blijft ken baar in de film, door de overvloedige dia logen en door het feit, dat vrijwel het ge hele verhaal zich afspeelt in één kamer. Omdat de camera daarin echter niet sta tisch bleef, maar zeer bewegelijk werd ney Poitier en Claudia McNeil spelen de hoofdrollen. Zowel bij deze Amerikaanse als bij de hiervoor genoemde Franse film was er bij de vertoning herhaaldelijk tus sentijds applaus. Bij A Raisin in the Sun gaf men aldus vooral blijk van gevoelens van bewondering voor het optreden van Claudia McNeil, die inderdaad een heel groot actrice is. We zagen trouwens op dit festival ver scheidene indrukwekkende vertolkingen. Don Murray bijvoorbeeld speelt zó uitste kend de titelrol in The Hoodlum Priest (De priester, die aan de zelfkant van de maat schappij werkt), dat velen hem op grond van deze rol favoriet achtten voor de prijs voor de beste acteur. Deze film, gemaakt door Irvin Keshner, was ook opmerkelijk, omdat zij min of meer gemaakt is volgens De Zweedse actrice Naima Wilfstrand met Gunnar Hellström en Georg Ryde- berg yi „De Rechter". de scènetjes daverend applaus uit de zaal. De film als geheel was interessant maar niet veel meer dan dat Nederland nam aan het festival deel met Het Mes van Fons Radema kers. De vertoning van die speelfilm, in twee middagvoorstellingen, is door een vrij talrijk publiek met aandacht gevolgd en aan het slot klonk er vrien delijk applaus. Fons Rademakers heeft in een persconferentie nog het een en ander verteld over de produc tie van de film en daarna was er een kleine ontvangst op het dakterras van het Festivalpaleis, de volgende mid dag gevolgd door een grotere ont vangst elders in Cannes. Men hoopte, met deze film goede zaken te kunnen doen. De buitenlandse pers oordeelde zeer gevarieerd: van gematigd enthou siast tot afwijzend. i

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 9