Home, Rusk en Menon verlaten Geneefse conferentie Z.-Koreaanse junta vormt een nieuwe regering door dr. R. van Egmond W est en zet het Laos-gesprek op een lag er niveauvoort Castro wil gevangenen ruilen voor tractors Kroesjtsjev zinspeelt op bezoek aan Londen „Linksgezind is staatsgevaarlijk99 Jachtopziener door jongens mishandeld Paul de Groot opende C.P.N.-congres Zeer snelle auto's tegen botersmokkel naar België Grote drukte op de banen Duindigt en Mereveld tijdens pinksterweekeinde ZATERDAG 20 MEI 1961 Britse Beurs beter dan Amerikaanse, zegt hij Sir Winston weer herstek Wittebroodsweken van de Kents in Birkhall Nieuwe boot voor Texel en Den Helder Terwijl U gezellig winkelt, verzorgt de Uw was van A-Z! (jjauknecht N.V. Technische Maatschappij P. J. F. v. OEFFEL Vakgroep veehouders in L.T.B. is teleurgesteld Merelveld WEEKABONNEMENTEN GENEVE (UPI) De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Lord Home, is van de Geneefse conferentie over Laos naar Londen teruggekeerd; zijn Ameri kaanse ambtgenoot Rusk is vanmorgen naar Washington vertrokken. Beide minis ters hebben gezegd te geloven dat de con ferentie van veertien landen nog geruime tijd zal duren. Minister Krisjna Menon van India is ook naar huis gegaan. De leiding van de Ame rikaanse delegatie berust thans bij Averell Harriman, de reizende ambassadeur van de Verenigde Staten. Hij zal in de confe rentiezaal Andrei Gromyko en Tsjen Ji, de minister van Buitenlandse Zaken van communistisch China, tegenover zich vin den. De delegatie van de pro-Westerse rege ring van Laos, die uit protest tegen de toelating van een delegatie van de Pathet- Lao weigert de vredesconferentie over Laos bij te wonen, heeft vrijdagavond meegedeeld dat de communistische strijd krachten in Laos voortgaan een slachting aan te richten onder de regeringstroepen. De verklaring van de delegatie uit Vien tiane werd in de conferentiezaal voorgele zen door de minister van Buitenlandse Zaken van Zuid-Vietnam, Vu Man Mau, die er een fel protest aan verbond tegen de voortgaande communistische interventie in Laos. De zitting is later verdaagd tot maandagmiddag. Birma, Polen en Cam bodja zullen dan spreken. Dinsdag volgt Thailand. HAVANNA (Cuba) (Reuter/UPI) President Castro van Cuba heeft op een vergadering van kleine boeren gezegd, dat de gevangenen die bij de mislukte inva sie zijn gemaakt, moeten werken voor de kost. Anders zou hij voorstellen hen met de Verenigde Staten te ruilen voor bull dozers of tractoren. Cuba heeft goed ge vonden dat morgen 92 Amerikaanse bur gers uit Cuba naar huis terugkeren. Onge veer 300 tot 350 van de naar schatting 1.200 Amerikanen in Cuba willen vertrek ken. Na de invasie werden ongeveer twin tig Amerikanen gearresteerd. De Cubaanse overheid wil een honderd duizend „verdedigingscomité's" van vijf personen oprichten „ter verdediging van de revolutie tegen de vijfde colonne". Zij zullen „elke straat en elk huis" in het oog houden en tevens behulpzaam zijn bij de bestrijding van het analfabetisme. WASHINGTON (UPI) Het Amerikaan se Huis van Afgevaardigden heeft Cuba „een duidelijk en dwingend gevaar" voor het westelijk halfrond genoemd, en een beroep gedaan op de Organisatie van Ame rikaanse Staten om gezamenlijk actie te gen premier Fidel Castro te ondernemen. In een krachtige (adviserende) resolutie, welke thans naar de Senaat gaat, verzoekt het Huis aan de OAS sancties tegen Cuba in te stellen en zijn vertegenwoordiger uit te sluiten van deelneming aan vergaderin gen van de inter-Amerikaanse defensie raad. Volgens de resolutie is Cuba geworden tot een „basis en springplank van het in ternationale communisme op het westelijk halfrond", en derhalve een bedreiging van de vrede en rust in Noord- en Zuid-Ame- (Van onze correspondent) LONDEN Premier Kroesjtsjev zin speelde er tijdens de opening van de Brit se handelstentoonstelling in Moskou op dat hij wellicht een bezoek zal brengen aan de Russische handelsbeurs die op 7 juli in Londen zal worden geopend en die drie weken zal duren. „Ik tracht naar zoveel mogelijk beurzen toe te gaan omdat de handel deze volgt", zei hij toen hem ge vraagd werd of hij naar Londen zou willen gaan. Kroesjtsjev zei ook nog dat hij de Britse beurs beter vond dan de Ameri kaanse. De Britten hebben de Russen niet met consumptiegoederen willen verblin den, maar zijn vooral met machines en allerlei technische snufjes voor de dag ge komen. Dit leek Kroesjtsjev aan te staan. „Het is een grote fabriek, daar houd ik van", zei hij. Kroesjtsjev was in een jolige bui. De Britse handelstentoonstelling is de grootste buitenlandse beurs, welke ooit in Moskou gehouden is. Er worden, voordat de expositie op 4 juni sluit, meer dan een miljoen bezoekers verwacht. Zo groot is de vraag naar toegangskaarten dat er zich reeds een zwarte handel in heeft ontwik keld. Er is ook een zwarte handel in En gelse sigaretten. De Britse minister van Handel Maudling zei in zijn openingswoord dat in het verleden concurrentie op han delsgebied vaak tot oorlogen heeft geleid Thans is het internationale handelsverkeer echter een belangrijke vredesfactor. Hij leidde Kroesjtsjev langs de stand Kroesjtsjev zei, dat hij erg onder de in druk was van hetgeen hij had gezien. Bij de stand van een staalfirma zei hij: „De Britten weten hoe zij staal moeten ma ken. Wij hebben het van hen geleerd, evenals voetbal". „U leert nog steeds van ons", zei Maudling lachend tot Kroesjtsjev herinnerende aan een recente Russische nederlaag tegen de Britse voetbalclub As ton Villa. Bij de whisky-stand merkte Kroesjtsjev op: „Daarover hoeven jullie me niets te vertellen. Schotse whisky is goed, zeer Churchills huisdokter, Lord Moran en Sir Russell Brain, een bekende neuroloog hebben de patiënt gisteren bezocht. „Het gaat veel beter", vertelde Lord Moran bij zijn vertrek aan de pers. LONDEN De Hertog van Kent en Katharine Worsley, die op 8 juni in de his torische kathedraal van York in het huwe lijk zullen treden, zullen het eerste deel van hun huwelijksreis doorbrengen in de koninklijke residentie Birkhall, welke deel uitmaakt van het Schotse koninklijke land goed Balmoral, dat het aanstaande jonge paar hiervoor in bruikleen is afgestaan door koningin-moeder Elizabeth. Ook Ko ningin Elizabeth, toen nog prinses, en Prins Philip brachten in 1947 een deel van hun huwelijksreis in Birkhall door. Birkhall, al meer dan een eeuw konink lijk bezit, ligt afgelegen, op vier kilometer van het kasteel. Het werd gebouwd in 1715. Ook koning Edward VII mocht er als Prins van Wales graag verblijven. SEOEL (UPI, Reuter en AFP) De militaire junta die dinsdag j.l. de macht in de republiek Zuid-Korea aan zich heeft getrokken, heeft vandaag de vorming van een kabinet van veertien leden bekendgemaakt, nadat gisteren het aftreden van president Posoen Joen en de ontbinding van de Nationale Vergadering was gemeld. Eerste- minister in het nieuwe bewind is luitenant-generaal Tsjang Do Joeng, de leider van de staatsgreep. Ook de portefeuille van Defensie staat onder z(jn beheer. Het kabinet bestaat uitsluitend uit militairen. De junta heeft voorts gisteren een anti communistisch decreet het licht doen zien dat het bijna tot een misdaad maakt al leen maar aan het communisme te denken. De acht punten van het decreet defi niëren de communistische partij en aan verwante bewegingen als „staatsgevaarlij ke organisaties. De voornaamste grief die de junta tegen de afgezette regering van premier Tsjang had, was dan ook dat zij te zachtzinnig met de communisten om sprong en de groeiende neiging in Zuid- Korea, vooral onder studenten, om con- tacUte zoeken met het in communistische handen zijnde noorden niet voldoende te gen ging. Het decreet stelt zware straffen in het vooruitzicht voor hen die op enigerlei wijze handelen in strijd met de bepalingen in zake de staatsgevaarlijke organisaties. Vijf jongens van 15 tot 18 jaar werden bij het stropen op eenden bij de vijver achter het kasteel „Enghuizen" te Hum- melo (Gld door de 66-jarige jachtopzie ner G. Veldkamp betrapt. Toen deze hun namen noteerde, besprongen twee knapen hem van achteren, terwijl een derde hem met een stop op het hoofd sloeg. De heer Veldkamp werd ernstig gftMIPad- HÜ viel, maar zag kans een waarschuwingsschot te lossen. De jongens jjamen hierop de benen. De jachtopziener wist zijn woning te be reiken en de politie te alarmeren, die de knapen arresteerde. Zij hebben allen be kend. Sinds dinsdag zijn reeds ongeveer 3.500 personen, onder wie 930 „pro-communis ten", gearresteerd. Tot de „communistische aanhangers" be horen enkele ministers van de vorige re gering, twaalf vice-ministers, negen gene raals, acht journalisten, twintig hooglera ren en zestien leden van de juridische com missie die het proces tegen ex-functiona rissen van het regime-Syngman Rhee moest voorbereiden. Tenslotte werden nog enkele honderden mensen aangehouden wegens overtreding van de avondklokvoorschriften, doch zij werden na korte tijd weer in vrijheid ge steld. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben de Provinciale Staten voorgesteld de provincie voor 50 percent borg te stel len voor rente en aflossing van een door de n.v. Texel's Eigen Stoomboot Onderne ming te Texel te sluiten lening voor de financiering van de bouw van een veer boot en de kosten van een nieuwe accomo- datie der maatschappij bij de haven van 't Horntje tot een nader door Gedeputeer de Staten bedrag met een maximum van 5.000.000. De gestadige groei van het verkeer tussen Texel en Den Helder heeft de stoemboot-ondernenming doen besluiten tot het aanschaffen van een nieuwe veer boot. Het nog *e bouwen schip zal geschikt zijn voor het vervoer van zestig personen auto's en 600 passagiers. De totale lengte wordt 68. meter, de breedte 16,52 meter, de diepgang 4.30 meter en de dienstsnel- heid 12 km per uur. De algemeen secretaris der Communis tische Partij Nederland, de heer Paul de Groot, heeft ter opening van het twintig ste partijcongres, dat tot maandagmiddag in Amsterdam wordt gehouden, een rede uitgesproken waarin hij zei van mening te zijn dat de C.P.N. op de goede weg is. „De huidige conjunctuur en werkgele genheid zijn" zei hij voorts ,niet de vrucht van een welvaartspolitiek ten bate van het volk, zoals prof De Quay voorgeeft, maar steunen op de machtsuitbreiding en oorlogsvoorbereiding van West-Duitsland. Voor een ander deel, dat er onmiddellijk mee samenhangt, zijn zij een gevolg van de toeneming der Amerikaanse investe ringen, die sinds 1955 verdrievoudigd zijn, en waarbij thans ook Engelse investerin gen komen, die alle eveneens de machts uitbreiding van West-Duitsland bevorde ren". Hij verweet de regering „haar agressie ve koloniale optreden tegenover Indone sië, haar militaire machtsvertoon op Nieuw Guinea en de poppenkast met de Nieuw- Guinearaad". Voorts sprak hij over „de verdergaan de verklerikalisering van het onderwijs, in het bijzonder het geven van meer in vloed aan de r.k. geestelijkheid in het on derwijs waartoe de Mammoetwet zal moe ten dienen". Naar zijn mening is „de ar beidersklasse het meest getroffen door de vrijere loonpolitiek van het huidige ka binet, gepaard aan de huurverhogingen en de stijging van andere kosten van het'le vensonderhoud en daarnaast door de ver scherpte uitbuiting door, de in de laatste tijd wijd verbreide, invoering van werk- classificatie. „Nog nooit in de geschiedenis was de produktie zo groot en de produktiviteit zo hoog als tegenwoordig, doch tezelfdertijd is het kapitalisme nog nooit zo grof en vraatzuchtig opgetreden. De winsten die thans gemaakt worden zijn de hoogste ooit behaald. Ongegeneerd worden ontzaglijke rijkdommen in de handen van een kleine groep opgestapeld of naar het buitenland overgemaakt, rijkdommen die de wer kers door ingespannen arbeid gedurende lange werkdagen geschapen hebben, doch waarvan ze maar net genoeg ontvangen om de eindjes aan elkaar te kunnen kno pen", aldus de heer De Groot. Hij zei verder „dat het mogelijk moet zijn om de NAVO-generaals de handen te binden vóór de atoombommen beginnen te vallen. Volgens hem diende de over dracht van Nieuw-Guinea zeer spoedig te geschieden. „Zo niet, dan lopen wij de kans dat duizenden Nederlandse en Indonesi sche jongemannen zullen sterven voor de uranium-concessies van de familie Dulles en de oliebelangen van Luns", aldus de heer De Groot, die voorts mededeelde dat de C.P.N.-werfcampagne van ongeveer een jaar meer dan drieduizend nieuwe leden heeft opgeleverd. „Er wordt wel eens ge vraagd waarom wij onze ledentallen niet publiceren. Dit is niet zo eenvoudig. Wij hebben onze leden niet in rolletjes van tien liggen met een papiertje eromheen. Ook de samenstelling van onze partij willen wij niet iedereen aan de neus hangen". Drieling in Leiden. De 27-jarige me vrouw L. de GoedeTer Voorn in Leiden heeft het leven geschonken aan een drie ling. De moeder en de drieling twee jon gens en een meisje verkeren in uitste kende welstand. Het echtpaar De Goede had reeds een kind. Advertentie Bstuknedü volledige wasautomaat Reeds compleet v.a. f. 1460.- draaistroom^ en f. 1495.- 220 Volt wisselstroom Vraagt demonstr. Imp. N.V. Mentor - Apeldoorn^ GONNETSTRAAT 30 (bij het Ripperdapark) - TELEFOON 13658 - 17638 (Van onze correspondent) In de loop van 1960 werden totaal 600.000 kilogram Nederlandse boter door de Bel gische douane langs de Nederlands-Belgi sche grens in beslag genomen. De douane autoriteiten schatten de hoeveelheid Neder landse boter, die niet in beslag kon worden genomen en die klandestien in België werd ingevoerd gedurende 1960 op 131/* miljoen kilogram. Het overschot aan boter op de Belgische markt werd voor 1960 geschat op 8.000 ton. De schade die hierdoor aan het Belgische Landbouwfonds werd toege bracht wordt op 400 miljoen Belgische franc (ongeveer 28 miljoen gulden) ge raamd. Inmiddels hebben de Belgische douane-diensten de beschikking gekregen over Amerikaanse auto's, die een topsnel heid kunnen bereiken van 200 kilometer per uur en die zijn uitgerust met radio en met radar. Men hoopt daarmee de smokke laars te vlug af te zijn. Over positie van de boer Het bestuur van de vakgroep veehouders van de L.T.B. heeft in zijn laatst gehouden besprekingen in ruime mate aandacht ge schonken aan de maatschappelijke positie van de veehouders. Daarbij werd geconstateerd dat de boe renbevolking niet deelt in de algemeen heersende welvaart en in vergelijking met andere bevolkingsgroepen duidelijk is ach tergebleven. Bijzonder teleurgesteld was men in deze kring dat telkenjare van overheidswege aan het niveau van de prijsgaranties ge tornd moet worden. Het stabiel houden van de kosten van levensonderhoud gaat ten koste van de boerenbevolking, meent men in L.T.B.-kringen. Deze achterstelling zal in versterkte mate doorwerken in de maat schappelijke positie van de boerenbevol king. Dit alles verontrust het bestuur van de vakgroep veehouders van de L.T.B. ten zeerste. Dit bestuur is dan ook voornemens zich diepgaand te beraden omtrent stappen die ondernomen kunnen worden vóór het gebruikelijke overleg met de overheid over de vaststelling van de melkprijs voor het nieuwe melkprijsjaar zal beginnen. Met de regelmaat van de klok komen steeds weer de zelfde, of tenminste gelijk soortige problemen naar voren in de betrekkingen tussen Nederland en Amerika. Lan dingsrechten voor de K.L.M. in Californië, Amerikaanse bij- dragen aan onze defensie die een deel is van de NAVO- macht, wel of geen steun voor onze politiek inzake Nieuw GuineaAndere, en niet minder belangrijke vragen, blijven op de achtergrond en worden meestal in het geheel niet gesteld; juist op die laat ste vragen willen wij hier na der ingaan. Maar vooraf een opmerking ov§r de eerstbe doelde kwesties, die wèl voort durend in het middelpunt van de Nederlandse belangstelling staan. Die drie kwesties heb ben dit gemeen dat Nederland steeds weer de vragende partij is en Amerika de "gevende (of, vaker, de niet-gevende).Waar- op baseert Nederland dan die voortdurende aanspraken op Amerikaanse welwillendheid? Nederland beschouwt terecht Amerika als het land dat de vrije, niet-communistische we reld leidt en het beschouwt zichzelf, met niet minder recht, als een trouwe zij het kleine bondgenoot van dat machtige land. En toch schuilt er in die eenzijdige verhouding, waarbij Amerika ons veel geven kan en, naar de gangbare opvatting in Nederland, ook geven moet iets dat eigenlijk niet deugt. Iets ook dat steeds weer leidt tot ontgoochelingen. Van Amerikaanse zijde be zien is Nederland natuurlijk maar een heel klein land, één uit een lange reeks van bond genoten. Veel égards worden ons niet getoond, omdat dit ook niet zozeer in de Ameri kaanse aard ligt, en de bond genootschappelijke trouw, die wij stellen tegenover ons vra gen om concessies en om wel willendheid en om wapens, wordt ginds terecht be schouwd als een vanzelfspre kende zaak. Men weet er bo vendien heel goed. dat Neder land toch geen alternatief heeft, maar ook geen enkele mogelijkheid, om zichzelf te maken tot een tweede Cuba dat steun gaat zoeken bij de Russen. Het is alsof de opeenvolgen de Nederlandse regeringen van de laatste vijftien jaren ernaar hebben gestreefd het stand punt van hun land in Washing ton te versterken door nog een extra schepje te leggen op BETREKKINGEN MET AMERIKA die trouw die de brave kleine bondgenoot moet kenmerken, en steeds weer met nadruk zich te gedragen als het dank bare land dat aan de Verenig de Staten al zoveel verplicht is- Dit gebeurt dan aan de ene kant door op allerlei Ame rikaanse verzoeken, zoals bij het opslaan van kernwapens op ons grondgebied of het af nemen van bepaalde modellen gevechtsvliegtuigen, grif in te gaan en aan de andere kant doordat Nederland zich tegen over de andere NAVO-landen steeds weer opwerpt als de kampioen voor de sterke NAVO, waarin Amerika het practise! alleen voor het zeg gen heeft en Engeland. Frank rijk en de Bondsrepubliek niet anders zijn dan kleine jongens zoals wijzelf. Deze politiek heeft weer twee uitvloeisels. Misschien ver hoogt zij inderdaad onze good will in Washington enigermate, en ijpor zover dat het geval mocht zijn kon men van een zeker succes spreken. Dit suc- cfes zou dan blijken uit de con crete resultaten: óf de K.L.M. de landingsrechten verkrijgt, óf er grote wapenleveringen komen en óf er steun komt voor de Nederlandse Nieuw- Guinea-politiek. Omtrent de punten één en twee kan men dezer dagen meer vernemen uit de dagbladen, en wat punt drie betreft zou alleen een doldrieste optimist nu nog re kening willen houden met Amerikaanse steun. Het tweede uitvloeisel van deze pro-Amerikaanse politiek a outrance is, dat wij tegenover de andere bondgenoten, en met name onze grote partners in de Europese gemeenschappen, uitermate onhandelbaar blij ken te zijn en dat wij bij tijd en wijle onszelf zware lasten opleggen zonder daartoe strikt verplicht te zijn. Hier denken wij zowel aan de zeer lange diensttijd van de Nederlandse recruten als aan de risico's verbonden aan het opslaan op ons grondgebied van kern wapens. risico's die toch geen zinnig mens geheel kan weg praten. Wij komen nu toe aan de kwesties die minder dicht aan de oppervlakte liggen, doch die uiteindelijk voor ons land ze ker niet minder belangrijk zijn dan de vragen van het ogen blik waarover wordt onder handeld en gesproken. De al lerbelangrijkste lijkt ons die van de uiteindelijke verant woordelijkheid, ook van Ne derland, voor alles wat de vrede kan redden of voor wat haar in gevaar kan brengen. Het onbevredigende van de huidige betrekkingen die wij onderhouden met Amerika is vooral dat dit land. door hele series verdragen en pacten verbonden met alle mogelijke staten waarmee wij weinig of zelfs niets te maken hebben (men denke bijvoorbeeld aan Formosa-China), ons zowel als al die andere bondgenoten midden in een crisis kan stor- ten waaraan wijzelf part noch deel zouden wensen te hebben. Dat dit gevaar niet denkbeel dig is moge blijken uit de weliswaar mislukte invasie op Cuba. waarvan de regering te Washington de geestelijke leidster was. De hoogste be langen van ons land, zo goed als van die van andere NAVO- landen. zouden er ten zeerste mee gediend zijn wanneer be reikt werd dat de Raad van Ministers van de NAVO ge raadpleegd diende te worden alvorens één der partners ge rechtigd was een politieke of militaire actie te ondernemen die de vrede in gevaar zou kunnen brengen. Men moet hierbij wel in de eerste plaats, doch niet uitsluitend, denken aan acties van de Verenigde Staten. Het is ook mogelijk dat de Bondsrepubliek op een ge geven ogenblik een conflict met Pankow of Praag op de spits zou willen drijven en het is zelfs denkbaar dat Portugal, in zijn ijver om zijn grote koloniale rijk te redden, een actie zou ondernemen die in haar consequenties de grenzen van dat rijk te buiten zou gaan. Natuurlijk zou een dusdanige hervorming van de NAVO ook betekenen, dat te eniger tijd onze eigen activiteiten op Nieuw-Guinea, omderwille van het behoud van de we reldvrede. zouden worden in geperkt daarmee zouden wij dan vrede moeten hebben. Steeds weer is door de Ame rikanen en de andere leden van de NAVO de nadruk ge legd op het defensieve karak ter van dit grote bondgenoot schap; deze stelling zou in niet geringe mate gesteund worden als door alle leden eert politiek van behoud van de vrede werd gevolgd. Onbezon nen en ongecoördineerde acties daarentegen, zoals die van de Engelsen en Fransen bij Suez er één was (om niet wéér te spreken van die door Amerika getrainde troepen Cubanen), doen de gehele wereld twijfe len aan de oprechtheid van de vreedzame bedoelingen van het grote bondgenootschap en van zijn leden, de Westerse landen. Dit alles behoeft niet te be tekenen. en mag ook niet be tekenen. dat van nu af aan de NAVO een politiek van „ap peasement" zou volgen. Er is kennelijk een tussenweg tus sen steeds maar toegeven en zich storten in avonturen. Vergeleken met de alles overheersende vraag van oor log of vrede zijn de overige kwesties die rijzen in onze verhouding tot Amerika van secundair belang. Toch gaat het ook daar om kwesties welke zeker niet verwaarloosd mogen worden, en waarvan de betekenis zonder twijfel veel groter Is dan het al of niet verlenen nu van zekere lan dingsrechten of de levering in dit jaar van een bepaald aan tal Starfighters. Wij denken in de eerste plaats aan de coör dinatie, in NAVO-verband, van de hulpverlening a An achter gebleven landen. Dit is een zaak waarvoor met name Amerika meermalen heeft ge pleit, zodat wij ervan ver zekerd kunnen zijn dat wij met het aan de orde stellen daarvan succes kunnen heb ben. Dat deze coördinatie lang zamerhand heel nodig is. kan nauwelijks worden betwijfeld. Of echter de principes welke wij dienaangaande hebben door de Amerikanen en de overige partners ook aanvaard zullen worden, is een heel an dere vraag. Maar in ieder geval kunnen wij ons steentje bijdragen en daardoor helpen bevorderen dat de steun aan de achtergebleven landen niet is een militaire steun, en dat zij zoveel mogelijk ten goede zal komen aan de bevolking van die landen. Er zou ook alles voor te zeggen zijn om aan die steun zoveel mogelijk ieder politiek karakter te ont nemen, hem dus niet te ge bruiken of te misbruiken als een pressie-middel. Evenzo zou het wenselijk zijn dat alle steun van die aard, welke door de onderscheiden leden van de NAVO wordt verleend in die coördinatie werd betrokken, dus ook bij voorbeeld de Franse steun aan de gebieden van de Union Francaise en zeker ook de Amerikaanse steun aan de landen van de Organisatie van Amerikaanse staten. Neder land zou dan ook niet langer op eigen houtje allerlei dingen op dit gebied moeten gaan uit voeren hoe goed die pogin gen meestal ook bedoeld zijn. Dit zijn grote objecten, die nieuwe inhoud kunnen gaan geven aan onze betrekkingen met de Verenigde Staten. Het zal niet gemakkelijk zijn, ons doel te bereiken en met name een politieke controle van de NAVO op al haar leden zal door de Verenigde Staten ze ker niet voetstoots worden ge accepteerd. Zo ergens dan is hier een prealabele benadering van het vraagstuk in Benelux- verband. en waarschijnlijk ook in het verband van de Zes. een noodzakelijke voorwaarde voor mogelijk succes. Doch de vraag van het behoud van de vrede is zozeer primair dat geen Nederlandse regering haar uit de weg mag gaan en dat geen moeite te veel mag zijn. Wat ook de gebreken en tekort komingen van onze wereld mogen zijn, zij is een paradijs naast wat zij zou zijn indien er een nieuwe wereldoorlog uitbrak. Hoewel gedurende de pinksterdagen op de banen Duindigt, Eenrum, Mereveld en Heerenveen meetings zijn uitgeschreven, is de bezetting vooral op de beide grote banen van een uitstekend gehalte. Duindigt, dat op eerste pinksterdag een gemengd pro gramma heeft, heeft als hoofdnummer de semi-klassieke Prijs der Veelbelovenden voor vierjarigen. Het merkwaardige toeval wil dat in deze draverij trainer Dooye- weerd met drie paarden een eerste kans heeft. De voorkeur gaat dan ook naar zijn keuze (Youthful Nora, Ybe van Papenhoef, Ynno Con Dios), gevolgd door de pas her stelde Yberflöte. Een mogelijk outsider is Yataghan Hanover. De traditionele Grote Pinksterprijs is ge reserveerd voor de internationale klasse. Over het 2500 meter lange parcours zal de strijd gaan tussen Jour de Java en de voor treffelijke Quicksilver S. Beide paarden hebben gelijke kansen, doch daar Jour de Java iets gunstiger staat, wordt van dit paard de zoveelste zege verwacht Out siders zijn Iniopile en Tabor. Bij de leerlingen kan Xavier winnen van Wish you were Here en WH Hollandia. De snelste driejarigen staan in de Baronesse K-prijs. De schimmel Zombrewer mag on der deze voorwaarden als eerste aan de finish worden verwacht, gevolgd door Zeno en Zephyr Magowan. Outsider is Zita Bei- win. Ook voor de onfortuinlijke Van H ligt een overwinning in het verschiet, dit ten koste van Victor Alsvin en Vrijbuiter. In het andere klassenummer mag een zege worden verwacht van de in vorm komende vroegere Derby-winnaar Waiter Hollandia, die Upupa S en Vlieger D moet slaan. In het openingsnummer kan Yolige Miss haar belangrijke voorgift omzetten in een zege, daar Y Nellie en Yonker Aster de handicap van respectievelijk veertig en zestig meter niet zullen kunnen inlopen. Bij de Volbloeds een klassieker voor de merries van drie jaar en ouder. Hoewel Marialva II tot nu toe weinig heeft laten zien, staat zij nu zo gunstig onder gewicht dat haar de overwinning moeilijk zal kun nen ontgaan. De geode Expectation en de opkomende Marian zullen de plaatsen be zetten. In de Admiraal Togoprijs komt de grote klasse aan de start. De goede Le Faquin, die zijn seizoendebuut maakt, staat vrij wel gedeclasseerd, zodat Delbrassinne hier mee kan winnen. Altai en Paljas zullen deze uitstekende jockey nog het dichtst kunnen benaderen. Als gevolg van de har de baan zullen vermoedelijk weinig twee jarigen lopen. De voorkeur gaat in dit kleine gezelschap naar Flying Peter, vóór Happy Time. Met bijna honderd paarden in negen draverijen slaat Mereveld op de tweede pinksterdag een uitstekend figuur. Hier is de Grote Pinksterprijs gereserveerd voor de vijf- en zesjarigen, waarvan dan ook het puikje aan de start komt. Bij haar de buut bleek Wanda van Gonny grote vor' deringen gemaakt te hebben, zodat het in de lijn der verwachting ligt dat zij hier haar tegenstanders het nakijken zal geven. Streekgenoot Walter Mitty en de wispel turige Wendy Hollandia zijn de belang rijkste concurrenten. Uiteraard is er ook voor de internatio nale klasse een draverij, waarin Quick silver S opnieuw voor §en zeer zware taak komt te staan, zelfs zo zwaar, dat hij het onderspit zal delven tegen Vanadis en stal- genoot Vitalis. Outsider is Vita Kinley. Te betreuren valt dat door de zeer losse baan de cracks Jour de Java en Hairos II deze dag van deelneming hebben afgezien. Het amateursnummer is gereserveerd voor de goede klasse. De steeds beter gaan de Xema S profiteert hierin van haar be trekkelijk lage winsom door in de kop groep te kunnen starten. Het gevolg is dat hij door Xenocraat en Victor Hanover niet te achterhalen zal zijn. Het enorme aantal driejarigen maakte zelfs een splitsing noodzakelijk. In de eer ste afdeling gaat de debuterende Zane Grey vermoedelijk de overwinning behalen over Zauberfiöte en Zuidenwind en in de tweede afdeling zal Nottelman dit thans kunnen doen met Zypani. Kapers op de kust zijn ZH Hollandia en Zusanna van Gonny. Outsider is Zambesi. Nu X Hanover achter de auto wordt ge start zal de startfout wel achterwege blij ven en dat betekent dat hij dan een ge makkelijke zege zal kunnen boeken, het geen Winny Cliff en Wordly Hanover zul len trachten te verhinderen. In de Roosendaalprijs eveneens een sterk veld. William Hanover K zal zijn tweede zege niet kunnen boeken, daar hij zal stui ten op Xanno Hanover en Yankee Maid. De in voortreffelijke vorm lopende Xessi- dor zou kunnen verrassen. Daar Xirene Hollandia de goede weg blijft bewandelen kan zij in de Beek- en Donkprijs opnieuw een zege boeken, daar Xavier en Yucatan nog lang niet haar snel heid kunnen halen. In het vijftien paarden tellende openingsnummer treedt de goede X Double Six na een lange afwezigheid op. Indien in vorm zal zijn kunnen winnen van Yon Brewer en de niet te onderschat ten Yum Yum Hanover. Oooooooooe?oooooo<x500oooooorxxx dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE 6°OOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOCXX>COOOOOOOOOOOOOOOCXX30CX.X

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 9