HET WEER Haringvloot is op weg naar hollandse nieuwe Gelovigen zongen spirituals Grand Prix leidt tot verkeerschaos tussen Zandvoort en Haarlem Beurskoersen per telefoon Onverwachte pinksterdrukte was politie te veel Gouverneur verzet zich tegen de Kennedy's tW MORRIS "6efore ijou (mij! Bolletje/* DINSDAG 23 MEI 1961 46e JAARGANG NUMMER 167 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I Êj "5" Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. I 1 1 I Ir f 1 f "1 1 I I Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. A A A %^L A A A A A L franco per post 8,15. Losse nummers 12 et Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Giro-rekenine ITmuider Courant no. 129288. Haarlem: hoofdred en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-UMÜ^EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING AdvJtlTtfrieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuidem J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Coventry vecht voor zijn Spanjaardslaan Meer wind In de krant van heden: Het woord is aan... Binnenkort te A'dam Gewaarschuwd SUÉDE DAMES- EN HERENJASJES in de zilveren rol spreken de campagne. BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 COVENTRY UPIDe burgers van de Engelse stad Coventry zijn bezig een campagne voor te bereiden tegen een beslissing van de gemeenteraad om ten behoeve van een nieuwe autoweg enige rijen prachtige, zestig jaar oude esdoorns om te hakken. Drie kantoor meisjes hebben reeds aangeboden zich aan een boom te laten vastketenen, telkens wanneer gevaar dreigt, dat deze aan de houthakkersbijl ten ofjer zal vallen. Anderen hebben het plan dag en nacht de wacht bij de bedreigde bomen te houden. Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Weinig verandering in temperatuur Matige, later krachtige wind tus sen zuidwest en noordwest. Volledige weerrapporten op pagina twee Weerrapporten I, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 5 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 7, 12 Horen en Zien 5 Vlaggetjesdag 5 Feuilleton 9 Panda en andere beeldverhalen.9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 12, 13, 14, 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Om zes uur vanmorgen, volgens het programma het moment van vertrek van de Katwijkse haringvloot, verdrongen zich al wat mensen op de kop van de IJmuidense haven. Ze waren echter voor niets gekomen, want het bleek, dat het tijdstip van vertrek was veranderd in acht uur omdat de Kawijkers pas om zes uur hun huizen wilden verlaten. Daardoor hadden de vroege bezoekers gelegen heid op hun gemak te speculeren over het aantal schepen, dat zou vertrekken. Vele schepen bleken nog niet volledig bemand te zijn, en het was dan ook zo, dat men rekende op een groot aantal loggers, dat niet mee zou gaan. Maar hoe meer het naar acht uur liep hoe beter werden de vooruitzichten. Met de taxi kwamen de vissers uit het gehele land aanrijden. Bussen brachten de Kat- wijkers met hun familieleden naar IJmui- den en omstreeks de vertrektijd heerste er een grote activiteit. Een optimistische ijsverkoper verkocht ondanks het koude weer zowaar nog wat van zijn produkten. De reddingboot Neeltje Jacoba koos ligging in de havenmond, de motorstrandreddingboot lag ook paraat. Rijkspolitieboten kozen hun plaatsen om het andere verkeer te controleren, en op een van die schepen bevond zich de bur gemeester van Katwijk, die zijn mannen vaarwel wilde zwaaien. Terwijl de vrou wen zich nog op de schepen bevonden wer den hier en daar in allerijl nog zuidwes ters en lieslaarzen aan boord gebracht. Om acht uur werd de vloot vrijgegeven. Ieder die klaar was mocht naar zee, maar er bleek hier en daar nog wat te doen te zijn, zodat het een moeizame geschiedenis werd. Het was al ruim over achten, toen de Aafke Jacoba, KW 41, zich als eerste van de kant losmaakte en Zee koos in het spoor van de gloednieuwe kotter KW 139 Bellatrix, die veler bewondering oogstte. De KW 40, 74, 25, 20 volgden, daarna kozen de K W130, 95, 9, 151 en 163 zee. Toen was het al over negenen en ook de andere schepen gingen in traag tempo de haven uit. De uitvaart van de vloot was daardoor ditmaal maar weinig spectaculair en het enige spannende was, hoeveel schepen er zouden blijven liggen. Toen we dit be richt schreven lagen er nog twaalf loggers aan de kant, en negen daarvan zouden waarschijnlijk zee kiezen, zodat de sombe re voorspellingen, die men om zes uur De Scheveningse pier, die zaterdag voor het publiek werd geopend, heeft al 100.000 bezoekers gehad. Maandag middag om 12.20 uur werd het 100.000ste entreebewijs verkocht, 33 bedrijfsuren na de openstelling. De pier is 15 uur per dag geopend). De houdster van dit 100.000ste entree bewijs, mevrouw A. van Splunter uit Den Haag, kreeg 'n toegangsbewijs voor het gehele jaar. Haar werden voorts bloemen en een souvenir aangeboden. hoorde, dat er twintig thuis zouden blijven, niet werden bewaarheid. AI spreekt het geval van de K W170 boekdelen. De schipper had ten slotte elf man mee kunnen krijgen, maar boven aan de trap verklaarde de elfde toch maar thuis te blijven. Toen bedankte de schip per de andere tien mannen ook maar. De haringvloot koerst nu full speed naar de gronden. Om tien uur vanmor gen bevonden de koplopers zich al 34 mijl uit de wal. We zullen onze lezers op de hoogte houden van het verloop van de ha ringrace. Scheveningse vloot uitgevaren Om ongeveer zes uur dinsdagmorgen zijn de eerste schepen van de Scheveningse vissersvloot de haven uitgevaren. Eerder in de nacht waren reeds enkele kleinere schepen vertrokken. Zij kregen een voor sprong in verband met hun geringer mo torvermogen. De gehele nacht zijn de vissers in touw geweest om de schepen zeilklaar te maken. In de loop van de vroege morgen kwamen de familieleden en bekenden van vissers naar de haven om afscheid te nemen en succes toe te wensen. Een loeiende misthoorn kondigde het vertrek van het eerste schip aan. Langs de haven en zelfs op het uiterste puntje van de havenhoofden wuifden familie en ken nissen, maar ook vele belangstellenden, toen de „Adriana Johanna" de haven uit voer. Kort daarop volgden een tweede schip en een derde: de haringrace was begonnen. Vlaardinger vloot uitgevaren Het was een hele drukte aan de Konin gin Wilhelminahaven in Vlaardingen, van waaruit om zes uur vanmorgen de haring vloot is uitgevaren. Ditmaal was het VI.172 „Clara", die als eerste de mond van de haven uitvoer. In Hoek van Holland was het de V1.56 „Ebenhaezer", die als eerste drijfnetvisser uit de pieren de kop in zee stak. Weliswaar was dit schip nog ingehaald door de nieuw ste aanwinst van de Vlaardingse vloot, de motortrawler VL 172 „Voorwaarts', doch deze ging naar IJmuiden om eerst later aan de haringvisserij te gaan deelnemen. De V1.85 „Bertina", had met motorpech te kampen, zodat dit schip eerst enkele uren later kon uitvaren. Negerkerk in Montgomery belegerd Op het hoofdkwartier van de Ame- kaanse nazi-partij worden voorberei dingen getroffen voor een haatcam pagne tegen negers, joden en commu nisten. Men heeft besloten bruin- hemden naar Alabama te zenden. Op de foto: leden van de nazipartij be- Anonymus: Liefde heeft een evolutionaire weg te gaan, om in leven te blijven: men be gint met elkander lief te hebben, daarna oordeelt men elkander, daarna vergeeft men elkander. Velen falen halverwege. De gouverneur van de Amerikaanse staat Alabama, heeft dit weekeinde in Montgomery de staat van beleg afge kondigd, toen verscheidene honder den blanken op weg waren naar een kerk, waar de negerleider dr. Luther King zou preken. De politie sloeg een aanval van de blanken op het kerk gebouw met traangas af. De gelovigen zijn, desondanks uren achtereen be legerd. Bij het verlaten van de kerk moesten zij hun mond, neus en ogen tegen het traangas beschermen, dat even tevoren hun belagers had hel pen verdrijven. lerdrukste gerekend mag worden, heeft de seizoenexploitanten in Zandvoort geen re den tot vreugde gegeven. Vooral de strand- bedrijf-exploitanten hadden meer2reden tot klagen dan tot juichen. Het bleef beide da gen, door de lage temperaturen betrekke lijk stil aan het strand, er waren geen ba ders en geen zwemmers, slechts weinig stoelen stonden uitgezet en het strandbe- zoek beperkte zich in hoofdzaak tot dege nen, die op de terrasjes achter glas en uit de wind het zich nog wat behagelijk wisten te maken. Het strandbezoek was, op tweede pinksterdag beter dan op de eerste. Het feit alleen al, dat op eerste pinksterdag geen extra trein hoefde te rij den bewijst reeds, dat het strandbezoek zeer is tegengevallen. (Vervolg op pag. 2) (Van onze Amsterdamse redacteur) (Van onze correspondent) WASHINGTON. - De stad Mont gomery in de Amerikaanse staat Ala bama heeft een dramatisch weekeinde doorleefd. Een nieuwe groep van „vrij heidsreizigers", bestaande uit blanke en zwarte studenten, is zaterdag in Mont gomery namelijk op een afschuwelijke manier mishandeld door blanken, die met bruut geweld willen voorkomen dat in hun staat de rassen worden gelijk ge steld. Zaterdagavond hielden de negers vervolgens een bijeenkomst in een van hun kerken, waar zij door een blanke menigte werden bedreigd. De gewapen de macht wist te voorkomen dat de aan vallers doordrongen in het gebouw. De predikanten vermaanden hun gehoor kalm te blijven en door te zingen. Traan- gos, waarmede buiten het gepeupel werd verspreid, drong tot in de kerk door. Dramatische gebeurtenissen te over dus, doch tevens werd in deze wilde en bewo gen situatie een nuchtere waarheid duide lijk: indien de centrale regering te Wash ington vastberaden en krachtig optreedt tegen een deelstaat, waar dergelijke uit spattingen door de lokale autoriteiten oog luikend worden geduld, dan kunnen zulke rellen in de meeste gevallen snel worden onderdrukt. Robert Kennedy, Amerika's minister van Justitie en broer van de pre sident, heeft cr dit weekeinde geen twijfel over laten bestaan dat de regering in Washington desnoods tot het uiterste zal gaan, teneinde recht en orde te handha ven, indien een deelstaat daarin te kort schiet. Voorlopig zijn gewapende federale ordebewaarders naar Montgomery gezon den. Mocht dat niet voldoende blijken, dan kan men verwachten dat de regering er toe zal overgaan troepen naar Alabama te zenden. Het optreden van de zogenaamde vrij heidsreizigers vormt een onderdeel van een grote actie in Amerika voor de gelijk stelling der rassen. Hoewel dit in strijd is met de federale wet, worden in een aantal zuidoostelijke deelstaten de negers nog steeds van de blanken gescheiden gehou den in bussen en restaurants van bussta tions. De federale politie kan alleen op treden ten behoeve van negers, die een vervoerbewijs hebben, dat bewijst dat hun plaats van vertrek of van bestemming buiten de staatsgrens ligt. De federale po litie kan niet tussenbeide komen ten guns te van negerreizigers, die de staatsgren zen niet overschrijden. De vrijheidsreizi gers, die zelf nooit tot geweld overgaan, wensen zich echter niet te houden aan deze scheidingsreglementen van de plaat selijke autoriteiten. Ongeveer een week geleden werden twee groepen van deze passagiers op een schandalige manier mishandeld door blanken, die merendeels schijnen te behoren tot de beruchte Ku Klux Klan. Een dergelijke scene heeft zich, zo als gezegd, thans herhaald, toen een nieuwe groep vrijheidsreizigers aankwam in de stad Montgomery. Seigenthaler, de De Amsterdamse telefoonlijst zal binnen kort worden verrijkt met een telefoonnum mer dat zeker zoveel belangstelling zal trekken als die van de tijdmelding, het weerbericht of de nieuwsdienst van het A.N.P. De P.T.T. en het bestuur van de Amsterdamse Effektenbeurs treffen thans voorbereidingen om het mogelijk te maken dat degenen die straks het nummer 203040 draaien het laatste nieuws over de ef fektenbeurs zullen horen. De apparatuur van deze berichtendienst zal worden opgesteld in de effektenbeurs. De installatie is er op berekend dat ge lijktijdig tien gesprekken kunnen worden gevoerd. Elk gesprek zal circa één mi nuut duren. In deze minuut zullen tijdens beurstijd de koersen van de voornaamste fondsen en de beursstemming worden ge meld. Verder zullen door de dienst ook beursstemmingen in het buitenland, Ameri kaanse koersen en eventuele belangrijke financiële bei-ichten worden bekend ge maakt. De tekst zal vaak worden gewij zigd om zo dicht mogelijk het koersver loop ter beur e te kunnen volgen. persoonlijke vertegenwoordiger van presi dent Kennedy, die de demonstranten be geleidde, probeerde een blank meisje te beschermen tegen een aanval van de blan ke menigte. Hij werd daarbij bewusteloos geslagen en lag bijna een half uur op straat voordat hij naar een ziekenhuis werd gebracht. Dat blanke meisje was één der studenten, die samen met de ne gers strijden voor gelijkstelling der ras sen. De bagage van de vrijheidsreizigers werd door de menigte verbrand. Journa listen en fotografen werden eveneens aan gevallen. Evenals de vorige week in Bir mingham trad de politie veel te laat op. De plaatselijke autoriteiten waren tijdig door Washington op de hoogte gebracht, dat opnieuw een bus met vrijheidsstrijders in aantocht was. Zij hadden zelfs beloofd de bus te zullen beschermen. Toen niette min opnieuw een schandelijke rel ontstond zonder dat de politie ingreep, besloot Ro bert Kennedy, die gedurende het gehele weekeinde op zijn bureau is gebleven, krachtig in te grijpen. Hij zond eep groep van vijfhonderd federale ordebewaarders naar Montgomery. Onder hen bevinden zich een groot aantal gevangenisbewakers, gewapende deurwaarders enz. Gisteren besloot minister Kennedy nogmaals twee honderd van zulke agenten naar Alabama te zenden. (Vervolg op pag. 3) De verkeersdrukte op tweede pinkster dag die zich in onze omgeving hoofdzake lijk bij Zandvoort concentreerde, 70.000 mensen bezochten de Grand Prix, bezorg de de verkeerspolitie handen vol werk. Om tien uur 's ochtends ontstonden al files op de Herenweg, Zandvoortseiaan en Heem- steedse Dreef. Op verscheidene plaatsen ontstonden opstoppingen. Auto's en moto ren reden soms achter elkaar over de trot toirs omdat tegemoetkomend verkeer de volle wegbreedte in beslag nam. Veel mo torrijders vonden het nodig na afloop van de races via het rijwielpad langs de Zand- voortseweg Zandvoort te veriaten. Auto mobilisten, die hun wagen in Zandvoort niet kwijt konden hadden die in Aerden- hout en Heemstede geparkeerd, waar in de zijstraten de auto's bumper aan bum per stonden. De N.Z.H. had tijdens de topuren 55 tot 60 bussen rijden naar en van Zandvoort. De wegen in en om de badplaats waren echter zo stampvol dat de bussen alleen al over het stukje Haarlem-Zandvoort, wat zij normaal in een kwartier afleggen, an derhalf uur deden. Dat dit een enorme stagnatie in het personenvervoer ten ge volge had behoeft geen betoog. „We had den drie keer zoveel kunnen doen," werd ons van de zijde van de N.Z.H. meege deeld. In Amsterdam kwam op een gege ven ogenblik geen bus meer binnen. Op vragen van het publiek hoe dat kwam moest men steeds weer antwoorden: „Ja, ze zitten tussen Haarlem en Zandvoort." Op tweede pinksterdag gokte de N.Z.H. goed door een maximaal aantal bussen in Zandvoort en omgeving te zetten hoewel de weersverwachting daartoe geen aanlei ding gaf. Dit kon echter velen niet belet ten reeds in Bentveld uit te stappen en verder te gaan lopen naar Haarlem, want dat ging vlugger. Extra posten De Haarlemse politie had extra posten ingezet op de toeleidingswegen die tot tien uur in werking bleven. De ergste drukte was tussen elf uur en 20 uur. Filevorming deed zich voor op de Wagenweg en de Schimmelpenninckweg. Om half drie kwam een verzoek van de Bloemendaalse politie om geen verkeer meer in de rich ting Bloemendaal door te laten. Gedurende een uur heeft de Haarlemse politie toen het verkeer opgehouden. Pas om halftien 's avonds was de drukte verwerkt. Ook voor de Bloemendaalse politie bete kende tweede pinksterdag een topdag. Op vele plaatsen kwam het verkeer klem te zitten. Men weet dit voornamelijk aan het feit dat de bezoekers van de autoraces in Zandvoort veel te laat van huis gingen. Het was een meevaller dat het op het strand niet druk was. Om twaalf uur ver zocht de Zandvoortse verkeerspolitie het verkeer uit de richting Haarlem, Over- veen, Bloemendaal en Heemstede tegen te houden. Daar hield men dan de stroom een half uur of een uur op en zette dan de sluis weer even open, zodat het verkeer schoksgewijze vorderde. Hoewel het op de Zeeweg veel minder druk was dan op de Zandvoortse weg, moest het verkeer in de richting Zandvoort daar van 17.30 tot 19 uur worden stopgezet. Kilometers lang stonden op de middenberm en zijbermen van de Zeeweg auto's geparkeerd en hier en daar zelfs op de rijbaan, waardoor het verkeer er maar nauwelijks door kon. Wanverhouding De Heemsteedse verkeerspolitie betrok om tien uur in de morgen de posten. Het werd toen vrij snel drukker en om elf uur vormden zich de eerste files. Om half vier werd het verkeer dat naar Zandvoort wilde op verzoek van de Zandvoortse poli tie verspreid. Automobilisten die hun wa gen in Heemstede lieten staan en met de bus verder wilden schoten hiermee niet veel op. Dat het ten zuiden van Haarlem zo traag ging was te wijten aan een wan verhouding in het verkeersaanbod, dat ten noorden van die stad veel geringer was. De post Leidsevaart van de Heemsteedse politie deed dienst tot half elf 's avonds, de post Zandvoortseiaan tot half twaalf. De grote drukte kwam niet meteen na af loop van de races om half zes maar pas om half acht, toen de autobestuurders en motorrijders zich hadden weten los te ma ken uit Zandvoort. Ernstige verkeersongevallen hebben zich niet voorgedaan. Wel waren er enkele kettingbotsingen en lichte aanrijdingen. Dit pinksterweekend, dat tot een der al- Advertentie Advertentie 'll l I I \\\v S

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1