Record aantal verkeersdoden betalen als bro AGENDA Het vuur hield duchtig huis tijdens de pinksterdagen Verkeerschaos tijdens pinksteren Balans tot dusver: 17 doden AFWAS- MIDDEL Minder verkeersdoden in het buitenland tijdens de pinksterdagen Proces tegen de Staat der Nederlanden CALVE SIASAUS Predikantsvrouw in Bunschoten van brandstichting verdacht Resoluties van C.P.N.-congres Het blijft koud RUSTIG EXAMEN J DINSDAG 23 MEI 1961 2 ^.0 Maximumsnelheid lijkt gunstig te werken In Zweden 8 In Noorwegen 4 In Denemarken 2 Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk Kerkelijk nieuws Mijnhardt's Zenuwtabletten Gegrond op 10-tallen iaren ervaring Tijdens het weekeinde en de pinksterda gen zijn in ons land tientallen verkeers ongelukken gebeurd. Bij vele ervan wa ren doden te betreuren. In Rotterdam-zuid botste de 16-jarige scholier Franklin Advocaat met zijn brom fiets in volle vaart tegen een autobus. Hij werd op slag gedood De jongen hield met nog twee jonge bromfietsers een wed strijd. Toen hij uit de Goede Hoopstraat de Putselaan wilde inrijden, merkte hij blijkbaar de autobus te laat op. De 15-jarige bromfietser M. S. uit Krimpen aan de IJsel kwam in Krimpen aan de Lek met een hem tegemoetkomen de luxe wagen in aanraking en viel tegen de waterkering aldaar. De jongen over leed tijdens het vervoer naar het zieken huis in Rotterdam. In de Kanaalstraat in Utrecht is de 67- jarige M. R. van S. uit Bunnik om het leven gekomen door een verkeersongeval. Mevrouw S., die op een bromfiets reed, werd geschept door een personenauto. In Soest botste een auto afkomstig uit Osinabrück (Did.) met grote snelheid op de Birkstraat tegen een boom. De wagen draaide om zijn as en reed vervolgens met de achterzijde tegen een andere boom. Bij de botsing werd de motor uit de auto geslingerd. Een der drie inzittenden, de 21-jarige H. M. uit Aschendorff werd zo zwaar gewond dat hij enige uren later in het ziekenhuis in Amersfoort overleed. Op de rijksweg in Bunnik kwam de 46- jarige mevrouw J. Blom-Van Barneveld om het leven. De auto waarin zij zat en die werd bestuurd door haar man, werd door een andere wagen ingehaald. De in halende auto kreeg een klapband, waar door deze tegen de auto van de heer Blom botste. Deze verloor de macht over het stuur en sloeg over de kop. Mevrouw Blom werd zwaar gewond en overleed in het Diaconessenhuis in Utrecht. Op de Laageinderweg in Kootwijker broek werd de 8-jarige H. J. Vonk op zijn fiets ingehaald en aangereden door een be stelauto. De jongen viel en werd zo ern stig gewond dat hij ter plaatse overleed. Op de onbeveiligde spoorwegovergang in Glanerbrug (O) is een autobusje aangere den door een uit de richting Enschede komende sneltrein die op weg was naar Münster. De 18-jarige H. W. M. Benneker uit Enschede, werd op sag gedood. Zijn Advertentie dubro HET MODERNE IN DE GROENE KNIJPFLES 25-jarige broer werd zwaar gewond naar het ziekenhuis in Enschede overgebracht. Het vierjarig dochtertje van de familie De Olde uit Barsbeek (gemeente Vollen- hove) werd door een auto aangereden, toen het onverwacht de straatweg ter plaatse overstak. Het kind was op slag dood. Op de rijksweg in Vries (Dr) werd de 79-jarige wandelaarster mevrouw S. Mul- der-Engelsman geraakt door een wagen die werd voortgetrokken door een op hol geslagen paard. Zij kwam zo ernstig te vallen dat ze kort daarna overleed. Op de rijksweg in Franeker botste een personenauto, bestuurd door de 24-jarige R. Post uit Wijnaldum in volle vaart tegen een boom. De bestuurder werd op slag ge dood. De auto was totaal vernield. Op de Witteweg in Bljja bij Dokkum werd de 3-jarige Meindert van der Hoek door een auto aangereden, toen hij plotse ling de weg overliep. Het jongetje over leed enkele ogenblikken later. Op de Nieuweweg bij Hoomsterzwaag gaf een automobilist geen voorrang aan een auto, bestuurd door de 28-jarige heer M. Huizing uit Nieuw-Roden, waarin tevens zijn schoonvader en vijf kinderen zaten. Bij de botsing die hierbij ontstond, wer den alle inzittenden van de wagen van H. uit de auto geslingerd, waarbij de heer Huizing in de Schoterlandse compagnons vaart raakte en verdronk. De overige in zittenden liepen allen verwondingen op. Een der kinderen werd dusdanig gewond dat het in een ziekenhuis in Groningen op- LONDEN In Engeland en Wales be droeg het aantal doden op de weg volgens de voorlopige opgaven op vrijdag, zater dag en zondag 52, zes minder dan vorig jaar. Dat is een teleurstellend cijfer om dat het gedrag van de meeste automobi listen prijzenswaardig is geweest. Tweede pinksterdag is meestal de zwarte dag. De cijfers hierover komen later. (UPI) Het koude weer en bewolkte hemel vormden geen beletsel voor duizen den automobilisten om narr de badplaat sen aan Het Kanaal te rijden. Er was geen parkeerplaats meer te vinden in Brighton waar tweeduizend auto's per uur binnenstroomden. De wegen naar andere badplaatsen aan de zuidkust, zoals Fol kestone, Worthing en Margate, waren even eens vol wagens met vakantie-gangers. In Londen was het koud met tempe raturen van ongeveer 10 graden. Een maximumsnelheid van 50 mijl per uur werd over het algemeen in acht ge nomen. STOCKHOLM (UPI) De maximum snelheid van negentig kilometer per uur die voor de pinksterdagen op de Zweedse bui tenwegen was ingesteld, is grotendeels een overbodige veiligheidsmaatregel geweest. De drukte was zo groot, dat de auto's op weg naar Stockholm niet harder dan veertig kilometer konden rijden en veelal met een slakkengang van twintig moesten volstaan. Het aantal doden tijdens de pinksterda gen was acht, tegen twaalf in 1960. Dit jaar verdronken maar twee mensen tegen dertien verleden jaar, vermoedelijk als gevolg van het killere weer. OSLO Tijdens het pinksterweekeinde heeft het verkeer in Noorwegen vier men senlevens geëist. KOPENHAGEN (UPI) Twee perso nen kwamen om het leven bij verkeerson gelukken in Denemarken tijdens de pink sterdagen. Verkeersspecialisten zijn geneigd dit ge ringe aantal toe te schrijven aan de stren ge cmaximumsnelheidsbepalingen, die in werking treden tijdens feestdagen. Op de ze dagen heeft de politie ook extra pa trouilles op de weg om te voorkomen, dat de bepaling wordt overtreden. Een aantal vrachtwagens werd aange houden wegens te hard rijden. Het staat vast, dat een zware boete de chauffeurs zal blijven herinneren aan pinksteren 1961. c Concertgebouw: Vandaag 19.30 u.: leer lingenuitvoering Haarlems Muziekinstituut. BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „G.I. Blues", a.l. Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., echter vandaag 20 u.: „Een moord dadige echtgenoot", 14 j. Lido Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „Eddie in vuur en vlam", 14 j. Luxor Theater: Dagelijks 14 u.: „t Zit in de lucht", a.l. Vandaag en woensdag 19 en 21.15 u.: „Tien vrouwen verdwenen in Pa rijs", 18 j. Donderdag 14. 19 en 21.15 u.: „Operatie Amsterdam", 14 j. Minerva Theater: Vandaag en woensdag 20.15 u.: „Dr. Vlimmen", 18 j. Woensdag 14.30 u.: „Conny, een meisje van 16", a.l. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „Winden waaien om de rotsen", 14 j. Roxy Theater: Dagelijks 14.30, 19 en 21.15 u.: „Brigades des doods", 14 j. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 u.: „De witte wildernis", a.l. Theater Monopoie (Zandvoort) Dagelijks 20 u.: „De avonturier met de 100 gezich ten", a.l. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein)Tot 1 juli expositie van teke ningen en grafiek van Frans Hollaardt. Dagelijks 10 tot 22 u. Kunstcentrum De Ark (Nieuw Heilig land 13): Tot 3 juni expositie van schil derijen en penseeltekeningen van C. A. Feldmann. Dagelijks 917 u., tevens ma., wo. en vr. 1820 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van 19 mei). DINSDAG 23 MEI City Theater, 20 u.: „Let's make love". Expositiezaal Heidestraat, „Velsens jeugd ziet de zee", 1922 uur. WOENSDAG 24 MEI City Theater, 20 u.: „Let's make love". Rex Theater, 20 u.: „Verandering van spijs doet liefhebben". Expositiezaal Heidestraat, „Velsens jeugd ziet de zee", van 1922 uur. Pieter Vermeulenmuseum, 9.3012 u. en 14—16.30 uur. DINSDAG 23 MEI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „De hel van Saipan". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De brave soldaat Schwek'. WOENSDAG 24 MEI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „De hel van Saipan". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De brave soldaat Schwejk". Ned. Herv. Kerk Beroepen te Nijmegen (vac. J. B. Os kamp) J. Colijn te Woldendorp te Ob- dam (toez.) M. B. Blom, vicaris te Oegst- geest. Aangenomen naar Oudewater J. Zwij nenburg te Oldebroek naar Waddinx- veen J. Verwelius te Oldebroek naar Roswinkel S. Meyburg, kand. te Oegst- geest. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Alphen a. d. Rijn J. C. van Ravenswaaij te Scheveningen. genomen moest worden, evenals de schoon vader van H. De andere auto reed, eveneens in de vaart. De bestuurder en zijn echtgenote konden zich bevrijden. Het echtpaar werd in het ziekenhuis in Heerenveen opgeno men. In het Wilhelmina Gasthuis in Amster dam is de 14-jarige Andrean Jager overle den, die de avond tevoren, toen hij on voorzichtig het Leidseplein overstak, werd aangereden door een personenauto. In Den Haag is de 61-jarige weduwe M. W. S. Wijling, die vrijdagavond in de Jan Hendrikstraat met haar fiets slipte en tegen een geparkeerde auto opreed, over leden. Op de Katwijkse weg in Wassenaar kwam de 64-jarige bromfietser J. T. uit Rotterdam, in aanraking met een auto, waardoor hij over de kop sloeg en zeer ernstig werd gewond. Onderweg naar het ziekenhuis overleed hij. De sportparkrally die op eerste pink sterdag werd gehouden door de Tilburgse scooterclub, is tijdens de rit afgelast. In Dongen, op 't kruispunt Eikenstraat, bots te de 24-jarige mejuffrouw U. B. uit Ratin gen (Did.), een deelneemster aan deze in ternationale rally, tegen een personenauto. De scooterrijdster verleende geen voor rang. Zwaar gewond werd zij, evenals de kaartlezer, de 16-jarige Peter Maas uit Tilburg, die op de duo zat, naar het zie kenhuis vervoerd. De jongen is aan zijn verwondingen overleden. Bij een verkeersongeluk bij Pier in West Duitsland kwam de 56-jarige heer L. H. Busman uit Amersfoort om het leven. Zijn echtgenote werd gewond en moest in een ziekenhuis worden opgenomen. De heer Busman reed met zijn auto op een natte weg en slipte in een bocht. De wagen botste tegen een boom. De overlede ne was hoofd van een school in Amers foort. In Nieuwe Pekela botste een autobus te gen de boerderij van de heer R. de Lange. Twee gevels stortten gedeeltelijk in en de bus kwam half in de kamer tot stilstand. Mevrouw De Lange die zich in de kamer bevond kreeg geen letsel. De bus was zo goed als leeg. De materiële schade aan de woning was aanzienlijk. De echtgenote van de chauffeur van de bus werd aan de be nen gewond en naar het ziekenhuis in Winschoten overgebracht. De cheuffeur kreeg hoofdwonden. Op de onbewaakte overweg in Leusden bij Amersfoort botste een goederentrein te gen een personenauto die ongeveer hon derd meter werd meegesleurd. Drie van de vier inzittenden werden ernstig gewond in het ziekenhuis in Amersfoort opgenomen. Mevrouw Invernizien en de heer Dunne- wijk, beiden uit Utrecht verkeren in le vensgevaar. De bestuurder van de auto bleef ongedeerd. Hij had geen rijbewijs. De Vereveningskas voor Schroot in Brus sel heeft een proces aangespannen tegen de Nederlandse Staat en een voormalige ambtenaar, de heer V D. G., ter terugvor dering van ten onrechte uitgekeerde ver- pveningstoeslagen op schropt. De Arron dissementsrechtbank in Den Haag heeft vanochtend, toen de zaak voor het eerst voorkwam, aanhouding ervan verleend. Dit proces is een onderdeel van de af wikkeling der schrootfraude. De heer V. D. G. is een voormalige ambtenaar van het ministerie van Economische Zaken in Den Haag, die in 1958 werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en negen maanden wegens het verstrekken van valse verklaringen van zogenaamde derde-landenschroot waarop door de kas in Brussel ten onrechte toeslagen werden uitgekeerd. Advertentie CALVÉ SIASAUS ML In Den Haag heeft zaterdagavond een felle brand gewoed in de nieuwe of Litte raire Sociëteit „De Witte" De eerste mel ding kwam van een voorbijganger, die rook uit het dak zag komen. Daarop volg den in enkele minuten tientallen meldin gen. In de speelzaal onder de zolder, waar de brand is ontstaan, zaten verscheidene leden te bridgen. Zij hoorden vreemde ge luiden boven hup hoofden, waarop een VAh, hen een kijkje ging nemen. De vlammen sloegen hem toen al tegemoet. De brandweer bestreed het vuur met zes stralen en twee nevelstralen. De zolder, waar oude meubels waren op geslagen, brandde geheel uit. Behalve grote schade door het vuur is ook veel schade toegebracht door het wa ter. Niet alleen het bluswater stroomde naar beneden, maar ook water uit wegge smolten waterleidingen. In de onder de speelzaal gelegen biljartzaal, waar tien biljarts stonden, klaterde urenlang een (Vervolg van pag. 1) Geheel anders lag de situatie in het dorp. Daar maakten de exploitanten goede zaken en heerste op beide dagen een grote druk te. De pinksterkermis draaide op volle toe ren, de patatefrites-bedrijven kregen stro men eetlustigen te verwerken en ook de café's en restaurants hadden over de drukte niet in 't minst te klagen. Nu het de ze dagen op het strand al gauw te koud was, zocht men zijn vertier meer en meer in het dorpscentrum. Pensions en hotels waren geheel volgeboekt, bij de particulie ren was dit niet het geval, al was de ver huur hier veel groter dan tijdens de Paas dagen. Onverwacht druk Tweede pinksterdag stond geheel in het teken van de autoraces op het circuit, die hun stempel ook drukten op het bezoek in het dorpscentrum en gedeeltelijk ook aan het strand. Een dergelijk bezoek aan het circuit, voorlopige ramingen wijzen uit, dat meer dan 75.000 bezoekers bij de ra ces aanwezig waren, had Zandvoort nog niet gekend en men had er waarschijnlijk ook niet op gerekend, want het handjevol politiemensen er was aanzienlijk min der assistentie van Rijkspolitie dan in vo rige jaren bleek niet in staat, de enor me toevloed van gemotoriseerd verkeer afdoende te regelen, waardoor vooral in de avonduren chaotische toestanden ont stonden. Rijen dik en bumper aan bumper stonden de wagens in alle belangrijke ver keersstraten en er was tussen zes en acht uur vrijwel geen beweging in te krijgen. De politie stond machteloos, omdat ver keersopstoppingen in de omgeving van Haarlem en Heemstede ook moeilijk te voorkomen waren. De bussen naar Amster dam, die met vele extra's reden, hadden soms meer dan twee en half uur werk voor de rit van Zandvoort naar Amsterdam en deden er terug meer dan anderhalf uur over, zodat om negen uur 's avonds nog met vele extra diensten gereden moest worden, om de talloze wachtenden af te voeren. Met de trein ging het beter, al moesten tussen zes en acht uur zes extra treinen worden ingelegd om alle circuit bezoekers naar huis te brengen, hetgeen zonder enige moeilijkheid gelukte. Afzetting doorbroken Ook op het circuit liep door de enorme belangstelling een goede organisatie de po litie volkomen uit de hand. Niet alleen wis ten vele jongelui door de afzetting heen te komen en bevonden zich zonder toe gangsbewijs op het terrein, ja zelfs op de hoofdtribune, doch werkelijk chaotisch werd de toestand na afloop van de race, toen het publiek bij honderden over de hekken klom, zich verspreidde voor en ach ter de pits, zodat het zelfs onmogelijk werd de winnaar zijn ererondje te laten rijden en het volkslied te spelen. Een dergelijke wanordelijke toestand maakten wij op het circuit nog nimmer mee en van enig poli- tie-optreden hiertegen was geen sprake. Dit kon ook moeilijk, want men was veel te gering in aantal. Het was na negen uur in de avond, voor men weer van een enigszins geordend ver keer kon spreken en de rust wat weer keerde na een vooral emotievolle tweede pinksterdag, die wat het verkeer be treft, tot een der allerdrukste gere kend mag worden van de laatste jaren. De weersomstandigheden gedurende de beide pinksterdagen zijn er de oorzaak van geweest dat een grote stroom toeristen het Openluchttheater en het land goed Caprera in Bloemendaal heeft be zocht. Het aantal bezoekers overschreed de drieduizend. De uitzichttoren op het Kopje in Bloe mendaal kreeg zelfs nog meer bezoekers te verwerken. Vooral op tweede pinkster dag. Door het heldere weer was het mo gelijk met behulp van de daar pas ge plaatste verrekijkers zelfs de televisie-an tenne van Lopik te onderscheiden. Een opvallend groot aantal automobilis ten vertoefde op Pinkstermaandag in Bloe- mandaal. De parkeerterreinen waren dan ook reeds in de vroege morgenuren vol. Na de inbraak in het paviljoen van het Openluchttheater tijdens het vorige week einde, is er nu op Luilakmorgen getracht in te breken in het controleurshuisje bij de uitzichttoren. Men is echter niet verder gekomen dan het vernielen van een grote glasruit. De beveiliging van de ruiten met houten schotten bleek voldoende om ver dere vernielingen te voorkomen. 275.000 buitenlanders Naar schatting van de A.N.V.V. zijn er in de pinksterdagen 275.000 buitenlandse toeristen, voornamelijk uit Duitsland, in Nederland geweest. Zij logeerden voorna melijk in hotels en pensions in de grote steden en de kustplaatsen. Vergeleken met de toeloop met Pasen (375.000) en het eer ste weekeinde in mei (320.000), is het pink- sterbezoek dus matig te noemen. De kam peerders, ook uit het buitenland, zochten voornamelijk de Gelderse vallei en de Utrechtse heuvelrug op, in mindere mate het Gooi en de Veluwe. De kampeerterrei nen aan de kust waren gemiddeld voor de helft bezet, behalve in Bloemendaal en Zandvoort waar de toeloop groter was in verband met het verrijden van de Grand Prix op het circuit van Zandvoort. De logiesinformatiediensten van A.N.V.V.- V.V.V. brachten ongeveer 7000 bezoekers onder. De kampeerinformatiedienst van de A.N.W.B. v/e.':te bevredigend. Door de betere weersomstandigheden op tweede pinksterdag werden heel veel Ne derlanders verlokt voor het maken van een dagtochtje, dat veel drukte op de wegen veroorzaakte. waterval neer. Hoewel de brandweer met een groot aantal dekzeilen trachtte de in ventaris zo goed mogelijk te beschermen, kon zij de enorme waterschade toch niet voorkomen. De oorzaak van de brand is vermoede lijk kortsluiting. De inventaris van de speelzaal is gedeeltelijk ingestort en ver moedelijk niet meer te herstellen. Waar schijnlijk zal een nieuw plafond moeten worden aangebracht. Voorts liep door de uitgebrande zolder een deel van de lucht- verwmmingsinstallatie. -Deze is> gok -ge smolten. De totale schade wordt voorlopig op meer dan 100.000 geschat. Schiedam In Schiedam heeft maandagavond brand gewoed in een bromfietsenfabriek aan de Boterstraat, waarin ook een galvaniseer- bedrijf en een emballagebedrijf zijn geves tigd. De brand ging gepaard met een zwa re rookontwikkeling, zodat de binnenstad van Schiedam gedeeltelijk verduisterd werd. De drie bedrijven hebben door de brand, die na ruim een uur was geblust, grote schade geleden. Barneveld Maandagavond heeft een felle brand ge woed in de cafetaria „De Straaljager" in Barneveld. De eigenaar, diens echtgenote en twee kleine kinderen konden zich ter nauwernood redden. De brand is waar schijnlijk ontstaan, doordat frituurvet heeft vlamgevat. Het vuur is geblust door de brandweren van Barneveld en Voorthui zen. De benedenverdieping van het pand, waarin een keuken en een restaurant wa ren ondergebracht, is geheel uitgebrand. De bovenwoning brandde gedeeltelijk uit. Oude Pekela Zondagavond is in Oude Pekela een ar beiderswoning in de as gelegd. Het pand stond in een oogwenk in lichterlaaie. De brandweer kon niets meer uitrichten. Wo ning, inboedel en 15 kuikens werden een prooi der vlammen. De oorzaak is onbe kend. Tripscompagnie Zondagmiddag heeft een felle brand in Tripscompagnie (Oost-Gron). een uit 1735 stammende boerderij, eigendom van de heer A. Alons te Musselkanaal, totaal ver woest. Daarbij gingen een tractor, een aardappelpootmachine, twee karren, een bromfiets, een jacobsladder en tal van kleine rereedschappen verloren. Tegen drie uur ontdekten de bewoners, het echtpaar Geling en zeven kinderen, dat de schuur in lichterlaaie stond. In allerijl werden de kin deren naar buiten gebracht. Toen men het jongste kind, dat in een ledikantje lag te slapen, in veiligheid had gebracht sloeg het vuur over naar het woongedeelte. Hier van bleef niets gespaard. De oorzaak van de brand is onbekend. Naaldwijk Zaterdag brak brand uit in het bedrijfs- en kantoorpand van de handelsonderne ming „Thermeta" te Naaldwijk. Dank zij buurtbewoners konden alle huisraad en ook vele bescheiden worden gered. Het be drijfspand werd grotendeels verwoest. De schade is zeer groot. Bunschoten De rijkspolitie heeft de echtgenote van een predikant te Bunschoten (Utr.) gear resteerd, verdacht van brandstichting. Vrijdagavond is de pastorie van de Ge reformeerde Kerk (vrijgemaakt) te Bun schoten grotendeels door brand verwoest, nadat het echtpaar die dag was verhuisd naar de nieuwe standplaats Eemnes. De predikant had 16 jaar in Bunschoten ge staan. Bij zijn afscheid werd 1400 bijeen gebracht voor een afscheidscadeau. Zo goed als de predikant zich in Bunschoten thuis voelde, zo slecht kon zijn echtgenote zich aanpassen. Meermalen was zij oor zaak van moeilijkheden, die ondermeer hierin resulteerden, dat zij het lidmaat schap van haar kerkgenootschap opzegde Zij is in Amersfoort ingesloten. Het twintigste congres van de Commu nistische Partij Nederland heeft in zijn bij eenkomst te Amsterdam een resolutie aan genomen, waarin onder meer wordt ge zegd dat de strijd voor loonsverhoging, verkorting van de werktijd, verbetering van de sociale wetgeving en verwerkelij king van de vele op de bedrijven door de arbeiders gestelde eisen een centrale plaats in de actie van de partij zullen moe ten innemen. Hierbij staat de actie voor acht pet. loonsverhoging voorop. Voorts werd betoogd dat „de strijd voor eenheid van vakbeweging in het N.V.V. als mach tigste wapen van de arbeidersklasse tegen de grote geldmachten en hun regering met verdubbelde kracht dient te worden voort gezet". Het CPN-congres besloot tevens „het cultureel en persoonlijk contact met de Sovjet-Unie en andere socialistische lan den te stimuleren en de handel met deze landen te versterken, teneinde de eenheid van alle vredelievende mensen voor de vrede en voor een neutraal atoomvrij Ne derland te bewerkstelligen". Ook met bétrekking tot Nieuw-Guinea heeft het congres een resolutie aangeno men. „Nederland moet", aldus deze reso lutie, „onmiddellijk met Indonesië gaan onderhandelen over de overdracht van Nieuw-Guinea". De C.P.N. wil komen tot de vorming van één front, waarin alle tegen standers van de huidige Nieuw-Guinea po litiek zich moeten verenigen. Boodschap uit Moskou Het centraal comité van de Communisti sche Partij van de Sovjet-Unie heeft in een boodschap aan het congres van de C.P.N. de Nederlandse zustervereniging geprezen om „haar optreden ter verdediging van de levensbelangen en de democratische vrij heden van de arbeidersklasse en alle wer kers tegen de heerschappij van de mono polies." Voorts wordt in de boodschap gememo reerd „de actieve strijd van de C.P.N. voor het afwenden van de dreiging van een atoomoorlog, tegen het herrijzen van de krachten van het fascisme in West- Duitsland, en voor een politiek van neu traliteit van Nederland". Tenslotte verklaart het centraal comité in zijn boodschap dat „in de huidige om standigheden, waarin de internationale communistische beweging op grondslag van de historische besluiten van de Mos- kouse bijeenkomst van de communistische en arbeiderspartijen in nieuwe opgang is, zich voor de C.P.N. nieuwe perspectieven openen voor de versterking van haar ban den met en van haar invloed in de arbei dersbeweging, voor de aaneensluiting van de brede massa's van het volk in de strijd voor hun rechten en levensbelangen, voor de vrede en de vriendschap tussen de volken". Tot nieuwe leden van het partijbestuur van de C.P.N. werden gekozen: H. Clerx, F. Dragstra, A. van Dijk, C. Haringa, G. Hoorn, G. van Oosterum, T. Stuivenberg en G. Verrips. Nieuwe plaatsvervangende leden van het partijbestuur zijn F. Randse en H. Niemeijer. i r*6V ^•0 Advertentie Het K.N.M.I. deelt mede: De komende dagen komt het weer onder invloed van een actieve depressie, die vanmorgen bij IJsland was gelegen en nu in de richting van Midden-Noorwegen koerst. Aan de achterkant van deze depressie stroomt een nieuwe hoeveelheid koude lucht uit de poolstreken in de richting van Engeland. Deze lucht zal ook tot het vaste land door dringen, zodat de temperatuur de komende dagen beneden normaal blijft Het door dringen van de koudere lucht zal aanlei ding geven tot enige regen of enkele buien. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 34 uur. Den Helder zwaar bew. nnw 14 0,1 Ypenburg zwaar bew. n 15 0 Vlissingen geheel bew. nnw 15 0 Eelde motregen wnw 16 0,1 De Bilt zwaar bew. windst. 17 0 Twente half bew. verand. 0 Eindhoven licht bew. windst. 17 0 Zd-Limburg zwaar bew. n 17 0 Helsinki geheel bew. zzw m Stockholm half bew. windst. 16 2 Oslo zwaar bew. windst. 19 0 Kopenhagen zwaar bew. w 16 0,1 Aberdeen zwaar bew. windst. 13 0 Londen licht bew. n 18 0 Amsterdam geheèl bew. nw 17 0 Brussel zwaar bew. n 17 0,4 Luxemburg onbewolkt nnw 16 0 Parijs onbewolkt n 18 0 Bordeaux licht bew. n 20 0 Grenoble zwaar bew. windst. 17 0 Nice zwaar bew. Ti 19 0 Berlijn half bew. nw 18 0 Frankfort licht bew. ono 20 0 München zwaar bew. o 11 0,6 Zürich geheel bew. no 10 0,1 Genève geheel bew. wzw 14 0,3 Locarno geheel bew. windst. 18 0 Wenen half bew. zw 16 6 Innsbruck half bew. wzw 11 Belgrado geheel bew. w 18 8 Athene half bew. nw 24 0 Rome licht bew. windst. 21 0 Ajaccio zwaar bew. o 20 0 Madrid zwaar bew. windst. 26 0 Mallorca half bew. windst. 25 0 Lissabon zwaar bew. z 23 0 Woensdag 24 mei Zon op 4.34 uur, onder 20.39 uur. Maan op 13.52 uur, onder 2,23 uur. Maanstanden 30 mei 5.38 uur Volle maan. Hoog en laag water in I.Tmuiden Dinsdag 23 mei Hoog water 9.54 en 22.30 uur. Laag water 5.00 en 17.36 uur. Woensdag 24 mei Hooo water 11.02 en 23.35 uur. Laag water 6.09 en 18.56 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort i# 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2