Ondanks koude wind gezellige Vlaggetjesdag in IJmuiden Rijkspolitiekapel had veel succes NEDO-NE JBI KATOENEN PAKJES TRICOTBEST few! elke woensdag jongensmarkt Proefsatelliet voor telefoon- en televisie- communicatie A A HKON PtG/MGEM em BESCHOUW!HGEN mé- DINSDAG 23 MEI 1961 5 B&jsntqf liKnaHSli f&hM Pinksteren voor en na Engelse vertaling van Nederlands televisiespel Wagenings toneelfestival met succes bekroond De radio geeft woensdag T elevisieprogramma Expositie in Leiden van werk van Kees Verwey Scheveningen van Ceta-Bever MISS HOLLAND 1961 5^^ Vw. vx-y Sgitt aS. KJ*-*-*** mi'''htt'niiiÉÉ 'ó?^»*«5aL -> vx<.».^ •>-•><■> v,.<.v.:3 en en Zaterdagavond bracht een zoetig caba- retje van Jelle de Vries en Jaap Molenaar, waarin de lente-humor geen nieuw geluid betekende. Het is verwonderlijk hoe snel onze hedendaagse tekstschrijvers met hun eigen werk tevreden zijn! „Vader weet het beter" houdt maar niet op. Op gevaar af dat men zegt: „Beeldschermer weet het beter" zouden we de NCRV willen aanra den, eens om te zien naar een iets Europeser getinte serie niemendalletjes op dit gebied, want het Amerikaanse tandpasta-gezin-r netje begint toch werkelijk vervelend te worden, ook al verwekken zijn avonturen bij de Amerikaanse luisteraars nog steeds stormen van hilariteit (als men tenminste het kunstig gemonteerde bijgeluid mag ge loven). Toen kwam „Primavera", een muzikaal revuetje dat nu en dan het aanzien waard was. De „Hi Five' echter moesten wat meer achter de schermen blijven. Hun muzikale prestaties zijn uitstekend, doch het is een opgave om naar hen te moeten kijken, zoals ze in de houding van vijf glimlachende etalagepoppen in wonderlijke standëh 'telen èlkafider staan aan te zingen. Dit genre samenzang ware beter voor de radio gereserveerd. De V.P.R.O. verzorgde het programma van de Eerste Pinksterdag. Hoogtepunt moest zijn de eerste aflevering van de serie „Reizen zonder paspoort", in samen werking met België in Finland opgenomen. Wim lbo was daarvan de producent. Wij moeten eerlijk bekennen, dat het nogal mager uitviel. lbo, die zichzelf belangrijk genoeg vindt om telkenmale in het beeld te verschijnen, zwierf wat rond op de markt in Helsinki en presenteerde daarna een specialiteiten-revue uit een Fins theater, waar de voornaamste represen tanten van de kleinkunst en het variété aan bod kwamen. Karakteristiek Fins werd het nergens, televisie op zijn best evenmin. Het was de grootste gemene deler van het amusement, dat wij in Nederland op ons beeldscherm krijgen, het stak bijvoorbeeld vergeleken bij de uitzending, indertijd aan Scheveningen gewijd, erg pover bij die coproductie met de Scandinavische landen af. Wij hebben niet de behoefte om altijd maar schamper over de Nederlandse beeld- buis-officials te spreken, maar het is ons nog steeds een raadsel waarom Wim lbo altijd als de heelmeester van alle kwalen wordt geïntroduceerd. Wat hij ons van Finland offreerde was in der werkelijkheid niets niéuws- Vooraf ging de „Inleiding tot de dans", ditmaal zeer instructief opgezet en voor de niet-ingewijden bepaald verhelderend. Ook memoreren wij graag de reportage van het optreden van Mahalia Jackson, zeer toepasselijk voor deze dag. Een zeer interessant en boeiend „Tele- vizier" bracht maandagavond een hommage aan de „filmer van de kleine wereld" J. C. Mol, die als pionier de film dienstbaar maakte aan het onzichtbare micro-orga nisme en een wereld opende, die normaal ongezien wordt voorbijgegaan. Het was jammer dat de gesproken tekst meer op sierlijkheid en prozakunst dan op duide lijkheid was geschreven. Corry Brokken, middelmatig talent, komt veel tekort om zich met Edith Piaf te meten, doch pro beert krampachtig haar grote Franse col lega te benaderen in vertalingen. Het zou voor een twintig-minuten-optreden voor haar meer zin hebben gehad, de kans te grijpen zichzelf te zijn- Want ze heeft een eigen karakter, al is het niet dat van de eerste sterregrootte De imitatie van erken de grootheden bezorgt haar en haar publiek teleurstellingen. „Muziekmozaiek" van Willem O'Duys, ditmaal aan dirigenten gewijd, was zeer instructief en boeiend gecomponeerd. Het Prins Bernhard Fonds heeft aan de heer James T. Brockway te Amsterdam opdracht verleend een Engelse vertaling te maken van het televisiespel „Acht Paardjes van Jade", dat vorig jaar door de N.C.R.V. op het Nederlandse televisie scherm is gebracht. Het stuk is geschre ven door J. D. M. de Koek en kreeg een eervolle vermelding bij de toekenning van de televisieprijs van het Prins Bernhard Fonds. Het, eerste Nederlandse studententoneel' festival dat vrijdag en zaterdag is gehou den en dat georganiseerd was door de Stu denten Spektakelvereniging „De zingende Tractor" van de R.K. Studentenvereniging „Franciscus Xaverius" heeft zoveel be langstelling gewekt dat het bestuur van de organiserende vereniging heeft besloten jaarlijks een festival uit te schrijven. Dit besluit werd gunstig beïnvloed door het feit dat deze vereniging zelf de hoofd prijs heeft gewonnen. Men had namelijk besloten de organisatie van het volgende festival op te dragen aan de winnende ver eniging. De hoofdprijs werd gewonnen met de opvoering van „Victime du Devoir" van Ionesco, onder regie van Ad Hooykaas. HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muz.. 8.00 Nieuws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Om een klein straatje, hoor spel. 11.50 Gram. 12.05 Lichte muz. 12.30 Land- en, tumbouwmeded. 12.33 Gram. 12.53 Gram. of ™00 Nieuws. 13.15 Musette-ens. 13.40 Gram. 14.00 Bondsdag Herv. Meisjesverenigingen. 14.45 Lessen in het muziekbesluisteren. Yt°?t de jeu«d- 17 20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Het spektrum, lezingen. 18.00 Het muziek- ,°£ps onder de loep, muzikale lezing. 18.20 Gram. 18.30 R V.U.: De vestiging van het Christendom m de streek van Rome, door dr. M. J. Vermase- ren. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte muziek. 20.15 Concertgebouwork. 21.10 De kerk en de pinksterbeweging, lezing. 21.30 Kerk- K-v.r iGn lns.^r- ens. 22.00 Tot ziens in Jeruzalem, bijbelse quiz. 22.30 Nieuws en S.O.S.-ber 22 40 Avondoverdenking. 22.55 Disco-caus. 23.40 Platen- nieuws. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 10 00 VPRO vap°a207Vo^- 19 30 VPRO- 20.00-24 00 VARA! VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 ^!nU^s' 5 ^"ram- 9.0® Gymn. voor de vrouw «i 9v?m' 10,00 Thuis. lezing. 10.05 Mor^ gen wijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 11.30 Cabaret. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Hram-T 13.00 Nieuws en tentoonstellingsagenda. 13 20 Hammondorgelspel. 13.35 Gesproken portret. EoIist' 1435 Volksliedjes en -dansjes. 14.50 Ronde van Nederland. 15.00 Heb ben we teveel kinderen?, lezing. 15.10 Voor de St1'*. Hammondorgelspel. 17.20 Milit. ork. 17.50 Regermgsuitz.Jeugduitz:. Mensen aan de kust en in de bergen van Nieuw-Guinea. door r- „ya? Doorenmaalen. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Act. 18.30 Lichte muz. 18.55 VARA- varia. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Ik hoor de roep, toespr. 19.20 Draaiorgelmuziek. VPRO: 19 30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 2oio5 Promenade-orkest en so1- 20.35 Dit is uw leven. tW ?,rac?1'T l4? Tussen mens en nevelvlek, le- i,1.-55 Llchte muz- 22.20 Sport halverwege 2l:55-24le0ÖWNieuws° Kamermuziek- 23.05 Gram! BRUSSEL. 324 m. n?2tn° Jv'as'ufj.A,1?,'02 1215 Lichte muziek. U ,?T 35 Weerber.). 12.50 Beursber. 13.00 Nws Amus.muz. 14.00 Schoolradio. 14.45 Gram! 15.00 Gram. 15.30 Operamuz. 16.00 Beursber.. 16 06 Engelse les. 16.21 Ork.concert. 17.00 Nieuws. 17 15 Gram. 17.20 Toneelbespr. 17.45 Gram. 17.50 Boek- bespr. 18.00 Lekenmoraal en -filosofie. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Sportkron. 19.00 Nieuws. 19 30 Schoolwedstnjd. 19.50 Herinneringen aan toen ??nn 441ankb' 20.30 Akademie der Diskofielen. 22.00 Nieuws. 22.15 Pedagogisch praatje. 22.25 Gi- taarmuziek. 22.55 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden. VOOR DINSDAG NTS:20.00 Journaal. 20.20 Actie Toltèn. NCRV 20.30 Memo. 20.45 Nieuw leven voor een oud filmverslag. 21.20 Genevieve, film. Daarna- NTS: Film verslag van de Ronde van Nederland VOOR WOENSDAG nNTS:Eurotdsie: 10.15-10.45 en 12.30-13.00 Rep. ^"tenpaar aan Parijs. Eurovisie: 15.55 1 4. rep> uR Rome interland voetbal- wedstr. Italië—Engeland. AVRO: 17.45—18.15 Voor K-nrvP90 vn Dgdï NTSGm2.00 Journ- en weeroverz. KRO. 20.20 Proloog. NTS: Eurovisie: 20.30 Rep. *n het Paleis te Stockholm t.g.v. huwelijk H.K.H. Prinses Birgitta. KRO: 21.00 Te veel om Anoe?e1; documentaire. 21.40 Gevar. progr. 22.20 Avondcollege Nederlandse taal. Daarna NTS- Filmverslag Ronde van Nederland. Contract wordt spoedig ondertekend Advertentie IJmuiden heeft weer zijn Vlaggetjesdag gevierd. Niet zo groots als vorig jaar, maar toch wel gezellig. Er was op de Tegeltjesmarkt een aardig declamatorium en ook de rest van het programma was goed verzorgd. Het feest begon met het hijsen der vlaggen aan boord van de loggers en toen gingen de mensen zich op straat verzamelen om de mars van de Rijkspolitiekapel te zien, waarachter de zeekadetten en de gymnasten zich hadden geschaard. Een kleine stoet, die het verlangen naar een grote optocht zoals vorig jaar sterk opriep. Burgemeester Bührmann hijst de Produktschapwimpel aan boord van de KW 123. WASHINGTON Enige tijd geleden hebben wij iets gemeld over de concurren tie tussen diverse Amerikaanse maatschap pijen, die er alle naar streefden een com municatie-satelliet in omloop te brengen. Thans krijgt men de indruk, dat R.C.A. (Radio Corporation of America) als eerste meet een satelliet over de streep zal gaan: De National Aeronautic and Space Admi nistration (N.A.S.A.) wil namelijk voor drie en een kwart miljoen dollar een con tract aangaan met de R.C.A. om medio 1962 een communicatie-satelliet in omloop te brengen. Zulk een satelliet krijgt tot taak om tele foongesprekken en televisie-uitzendingen naar ver verwijderde plaatsen door te geven: bijvoorbeeld van Amerika naar Europa. Men is van plan deze eerste satelliet zoveel „kanalen" te geven in het kortegolf frequentie systeem, dat zes honderd telefoongesprekken tegelijk door gegeven kunnen worden. Slechts één tele visie-programma zal edhter maar doorge seind kunnen worden. Engeland en Frankrijk zullen aan dit eerste experiment meewerken. Om door zending mogelijk te maken, moet de satel liet in een positie zijn van waaruit zowel Amerika als Europa „gezien" kunnen worden. Deze eerste satelliet zal cirkelen op een hoogte waarop die situatie zich tel kens slechts gedurende een half uur zal voordoen. Op de duur wil men ernaar streven een hele reeks satellieten in circu latie te hebben. Dan zal telkens de volgen de satelliet het werk kunnen overnemen van de voorafgaande. Bij uitreiking Rembrandtprijs De Rembrandtprijs 1961 van de gemeente Leiden zal in september aan de Haarlemse schilder Kees Verwey worden uitgereikt. Ter gelegenheid hiervan zal in de Leidse Lakenhal een ere-expositie worden gehou den van werk van de bekroonde. Het blijkt nu dat de Leidse gemeenteraad de toekenning van de prijs niet behoeft te bekrachtigen, daar het recht van toeken ning aan de jury was gedelegeerd. Op de Tegeltjesmarkt plaatsten de mu ziekkapel en de drumband zich terzijde van het toneel en daarna kon men een ritmische oefening zien van de meisjes, die aan het slot met letters „De vloot gereed tot haringvangen" vormden. Een binnenvarende kotter, de IJM 67, demon streerde ondertussen duidelijk, dat het visserijbedrijf altijd doorgaat. Ineke Grosfeld declameerde op de bak van het schip en solozang vulde deze de clamatie goed aan. Burgemeester mr. J. C. Bührmann hield een toespraak vanaf de KW 123 Robert William, de produktschaps- winnaar. Hij bezong de roem van Katwijk en zijn wapen, waarin het kruis van St. Andreas, de schutspatroon van de zeeva renden, prijkt. Daarna hees hij de pro- duktschapswimpel, welk proces later we gens technische moeilijkheden nog enkele malen moest worden herhaald. Ineke Grosfeld vroeg om zegen voor de visserij en dit werd op de achtergrond ge ïllustreerd door het „Blijf bij mij, Heer". Het geheel werd besloten met een nieuwe lettermanoeuvre, die na enige moeilijkhe den leidde tot het „goede vangst en behou den vaart". Op het Stationsplein gaf de Rijkspolitiekapel daarna een Amerikaanse excercitie ten beste. IJmuiden heeft zaterdagavond met een feest op het winderige Stationsplein de vlaggetjesdag besloten. Althans de gemeen schappelijke viering. Want tot laat in de avond heeft men na deze afsluiting in ver schillende cafébedrijven aan de havenkant het feest voortgezet en het glas geheven op een behouden vaart en een goede vangst. Zo'n vlaggetjesdag vormt tenslotte maar een traditionele inleiding op d e haringja-, gerij en het wordt pas ernst als de loggers dinsdag hun boegen in de woelige Noord zee steken en de schippers na verloop van tijd aan de radio naar de vangstresultaten van hun concurrenten luisteren. Terwijl de bonte vlaggen strak stonden in de koude wind en de IJmuidense jeugd zich achter de rug van de dienstdoende agenten langs het talud naar beneden liet glijden, marcheerden de vele muziekkorp sen die aan deze demonstratieavond deel namen het plein op. Alle plaatselijke korp sen waren aanwezig en de veelkleurige uniformen van de 420 muzikanten, maakten het aanschouwen van dit evene ment nog waardevoller. De talrijke toeschouwers konden echter niet alleen genieten van de muziek. Op vaardige en vlotte wijze voerde de gymna stiekvereniging „IJmuiden" tussen het op treden van de verschillende korpsen door, voor een décor van vlaggen, een aantal oefeningen uit die verband hielden met de visserij. Het publiek dat dit alles met een applaus beloonde had intussen medelijden gekregen met de in korte witte rokjes ge klede meisjes die bij hun knotszwaaioefe- ning soms met hun knieën op de vochtig koude straatstenen steunden. De koek was echter nog niet op. De „Of- mano's" brachten nog hun rijwielacroba- tiek, waarna de korpsen luid musicerend en met af en toe een sliert jeugd achter zich aan het plein verlieten. En bij dit al les vonden velen nog de tijd om aan een stalletje een worstje of een zak patat te ko pen en kauwend met familie en vrienden de hallen en de havenkant op te zoeken waar de vloot met stille masten lag te wachten op de dag na Pinkster. Weergod Pluvius was Scheveningen niet welgezind. Nadat hij bij de opening van de Pier voor regen en een koude wind had ge zorgd, heeft hij ook nog getracht Vlagge tjesdag in het water te doen vallen. Hij is daar niet volledig in geslaagd. Wel is de jaarlijkse vaartocht van de loggers met gasten aan boord niet doorgegaan door de sterke wind (windkracht vijf). Maar regen of geen regen, de andere festiviteiten zijn doorgegaan. „Pièce de résistance' hierbij vormde een optocht van afgevaardigden van Ne derlandse vissersplaatsen. Voorafgegaan door muziek, wandelden de in prachtige traditionele klederdracht gestoken verte genwoordigers - van Marken, Volendam, Urk, Huizen, Ierseke, Veere, Arnemuiden, Hindelopen, Makkum, Katwijk, Noordwijk Zandvoort, Bunschoten, Spakenburg, Stel lendam, en Vlaardingen over de Scheve- ningse boulevard. Na de wandeling daal den ze af naar het strand. Daar namen ze deel aan een ouderwetse visafslag, zoals die omstreeks 1900 aan het strand gehou den werd. Na afloop van de afslag ging men naar de Binnenhaven. Hier werd het spel „Ter haring zal ik varen" opgevoerd. Tot slot voer de Scheveningen 102 de ha ven in en legde aan. Met hulp van een ta kelwagen werd een platvormpje uit het ruim getakeld met twee knappe „haringko ninginnen" er op. Zij boden schipper A. de Niet van de Scheveningen 16, die in 1960 de best verzorgde haring van de Schevening- se vloot aanvoerde, een geschenk aan. Stuurman A. de Bruin deelde in de hulde. Met een mars door het Jachthoornkorps Garderegiment Jagers, een concert door de Kon. Militaire Kapel en een vuurwerk langs de haven werd Vlaggetjesdag 1961 besloten. In Zoutkamp Zoutkamp heeft vlaggetjesdag gehouden met een festijn, dat zaterdagavond werd ingeleid met een muzikale mars door het stadje door de Johan Willem Frisokapel, een concert op het water en een taptoe op het haventerrein. In de ochtenduren was er een schouw van de gepavoiseerde gamalenvloot en daarna zijn de schepen uitgevaren om de garna- lenkoningin op te halen. Na haar aankomst in Zoutkamp hield de Garnalenkoningin in de vishal een toespraak. De Garnalenkonin gin zei te hopen, dat de overheid tijdig maatregelen zal nemen tot steun aan de vissers en anderen die zich aan de zich wijzigende omstandigheden zullen moeten aanpassen. De burgemeester van Ulrum, de heer Faber, zei in zijn antwoordtoespraak dat Zoutkamp op het ogenblik in grote onze kerheid verkeert. Hij geloofde overigens, dat de Zoutkampers in het bestrijden van de nadelen van de afsluiting van de Lau- werszee en het uitbuiten van de voordelen ervan zelf in hechte samenwerking voorop zullen moeten gaan. Inde avonduren werd het feest voortge zet. Vlaardinger. De feesten ter gelegenheid van vlagge tjesdag in Vlaardingen begonnen met een stertocht van vier muziekkorpsen vanuil het centrum van de stad naar de Koningin Wilhelmina haven. Daar verwelkomde dt voorzitter van het comité, de heer P. dt Goede, de menigte die er opeengepak stond te wachten op de dingen die komei zouden. Onverwachts verscheen een groep esta fettelopers met een grote vlag in de Vlaai' dingse kleuren, welke werd overhandigt aan de loco-burgemeester, de heer H. K van Minnen, die deze namens het gemeen tebestuur aanbood aan schipper F. vai Schoor van het nieuwe motorloggerschi] „Voorwaarts" van de Doggermaatschappi nv„ omdat deze onderneming voor de der de achtereenvolgende maal de Produkt schapswimpel voor de best verzorgde ha ring van de Vlaardingse vloot had gewon nen. 's Avonds was er muziek en zang. Verder werden visserijfilms vertoond. Advertentie Transparante kleurlak Ter gelegenheid van Vlaggetjesdag is op het Scheveningse strand een ouder wetse visafslag gehouden. iifWi leuke modellen in kleurige ruitjes en streepjes. gemakkelijk wasbaar Speciaal verlaagde J. M. prijs leeftijd 2 jaar kleine stijging per maat Advertentie in badpak van Alle mooie meisj'es, die graag Miss Holland 1961 wilden worden, toonden zich op hun mooist in prachtige, flatteren de badpakken. Zowel tijdens de voorverkiezingen als bij de finale droegen zij allen Tricotbest-badpakken van Enkalon-mousse. Vraag Uw winkelier ernaar: U baadt ermee in weeldel

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 5