IJmuider Titan verslaat sterkere Gele Zee in race naar Democraat Kinheim-jeugd leverde in twee toernooien strijd Waterleidingtoernooi levert zege op voor Utrecht Wethouder de Jong door beroerte getroffen Havenberichten Weer 6-6 uitslag voor Terrasvogels Kijk Uit wint beker bij Aalsmeer Nieuwe rederijen in Bremerhaven Maidenhead Unitec ook CSV te sterk Dammen Overzicht produktschap over maart j;?....s..s - m DINSDAG 23 MEI 1961 7 Kustvaarder kreeg zeewater in meellading tl: ÉS Zeevis geschikt dieet voor maagziekten Noorwegen ontwerpt plan voor drijvende visserij school Exporteurs zagen veel in Beverwijkse irissen Drukke verjaardag voor A. van Nieuwkoop (80) Burgerlijke Stand Velsen Na een spannend avontuur op de Noordzee is maandagmiddag de sleepboot Titan met de Nederlandse kustvaarder Democraat op sleeptouw de Haringhaven van IJmuiden binnengelopen. De mannen van het Bureau Wijsmuller hadden alle reden om tevreden te zijn: niet alleen hadden de IJmuidenaren een schip dat dreigde onder te gaan weten te behouden, maar hun Titan had zijn veel sterkere rivaal Gele Zee verslagen, ondanks een door de kampioen uit Hoek van Holland toegepaste krijgslist. Tijdens de Evangelisatielanddag die in Velserbeek is gehouden is de Velsense wet houder van financiën, de heer A. de Jong plotseling ernstig ziek geworden. Hjj werd terstond naar het Rode-Kruisziekenhuis in Beverwijk overgebracht. Het bleek dat hij door een beroerte was getroffen. Vanmor gen was zijn toestand slecht. De heer De Jong had 's ochtends de deelnemers in een toespraak welkom geheten. Zondagavond omstreeks negen uur kwam op 48 mijl ten zuidwesten van IJmuiden en 48 mijl ten noordwesten van Hoek van Holland de kustvaarder Democraat in ern stige moeilijkheden. De Democraat, een klein schip van 198 ton, was met een la ding aardappelmeel op weg van Groningen naar Londen. De coaster had geen radio aan boord, maar had in de mast het vlag- gesein NC gehesen, welk sein zoveel bete kent als: „Ik verkeer in nood en verlang dringend hulp". Er was alle reden voor, want de Democraat had door een lek in de bodem water binnengekregen en maak te ongeveer vijfentwintig graden slagzij. Het noodsein werd opgemerkt door het Deense schip Bettina Borg. De Deen liet een sloep te water er> nam de vier op varenden van de Democraat aan boord, die reeds met de zwemvesten om op dek stonden om hun zwaar slagzij makende schip te verlaten. Inmiddels had de Deen het dringend ver zoek om hulp van de Democraat via zijn radio uitgeseind. Zowel de kapitein van de Democraat als de betrokken verzekerings maatschappij voegde hieraan toe, dat de hulp volgens „Lloyds open form" zou wor den geaccepteerd van de eerste sleepboot die het in nood verkerende en verlaten schip zou hebben bereikt. In IJmuiden en in Hoek van Holland hadden de waakhonden Titan en Gele zee er geen gras over laten groeien: zij ver lieten onverwijld hun bases. Nog enige tijd waren hun radio-seinen in de lucht om de juiste positie van de Demicraat, die zich (die zich dus aan boord van de Bettina Borg bevond, te peilen; daarna zwegen beide sleepboten als een graf, terwijl zij „full speed" naar hun prooi snelden. Zoals eerder gezegd, was de afstand die beide rivalen hadden af te leggen gelijk 48 mijl. De veel sterkere Gele Zee met zijn 2200 pk's was theoretisch in het voor deel, want de Titan kon hiertegen slechts 1200 pk's stelen. De IJmuidenaar had ech ter het (geringe) voordeel van de wind richting, die enigszins in het nadeel van de sleper uit De Hoek waaide. Eerst na uren van intense spanning ven brak de telegrafist van de Gele Zee de stilte. Het was tien minuten over een, toen zij de gezagvoerder van de Democraat (dei zich dus aan boord van de Bettina Borg bevond) mededeelde: „Zoals u ziet, komen we er aan, over enkele minuten zijn we bij u. We leggen recht op u aan.' De kapitein van de Democrat liet ant woorden: „Ja, ik zie een sleepboot. Zo, jullie zijn dus de Gele Zee.» Vertel mij, wat jullie nu gaan doen." „We hebben de motoboot al klaarge maakt Onze mannen gaan meteen over op de Democraat en als we ermee klaar zijn, komen we u en uw mannen van de Bet tina Borg afhalen." Aldus de telegrafist van de Gele Zee. Maar toen verbrak ook de kapitein van de Titan zijn zwijgen. „Hallo, kapitein van de Democraat: nou, ik dacht zo, dat je ons in je kijker had, ouwe." We zetten nu een motorsloep buiten boord." Zo was het! Niet de Gele Zee was vanaf de Deen te zien, maar de Titan! De sleep boot uit Hoek van Holland had kennelijk een krijgslist toegepast om de Titan te ont moedigen, in de hoop dat de IJmuidenaren erin zouden vliegen en onverrichterzake rechtsomkeert zouden maken. De Titan zette echter hardnekkig door en by ruwe zeer werd de motorsloep gestreken, met drie man plus het benodigde materieel om vast te maken aan boord. De motor sloep had pech. Door de ruwe zee sloeg de sloep tegen de Democraat lek. Dit verhin derde echter niet, dat alsnog twee man van de Titan op de Democraat overspron gen. Het waren de IJmuidenaren H. Spie renburg en eerste stuurman R. Zwarter, die vastmaakten. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Hilda van Gefle; Hodur, Lulea; Katsina Palm, Huil; Hinde, Londen; Hansa Hoft, Londen, bijlegger; Martha Russ, Balangen; Gerd Frese, Skutskar; Honte- stroom, Poole; Progres, Kingslyn, laden IJmui den; Diana V, Londen, bijlegger; Atlantic, Swan sea; Henriette B, Portsmouth; Marjan, Antwer pen, bijlegger; Magas, Rotterdam; Phoenix, Par. Zondag kwamen in IJmuiden aan: Theron van Rotterdam; Niobe Bayonne; Hector, Jacobstad; Waalborg, Hernösand; Socrates, Antwerpen; Oranjefontein, Antwerpen; Rilda, Gravesand; Na- vida, Benisaf, erts voor IJmuiden; Guarico, Ant werpen; Gefle, Stockholm, bijlegger; Mari Viki, Norfolk; IJstroom, Londen; Eemland, Hamburg; Dunera, Malmö; Belgia, Gothenburg; Ubbergen, Klaipeda; Schieborg, Rochester, ledig IJmuiden; Julia Mary, Londen; Morbihan, Le Havre; Ivoor kust, Hamburg; Neth. Coast, Newcastle; Gerd, Londen; Gudur, Ljusne; Aldert L, Kristinehamn; Martha Ahrens, Hamburg; Ore Jupitere Newcast le; Schinkelstroom, Hull; Dido, Aarhus; Lelie gracht, Kaskö; Trito, Drogheda; Ludo Vallde- marsvik, hout voor Zaandam. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Salomo van Calais; Havelland, Antwerpen; Waverstroom, Par; Biri, Oslo; Eemstroom, Grangemouth; Mosel, Hamina; Spes, Stettin, Kalk voor IJmuiden; Axel, Mantyluoto, hout voor Zaandam; Imperator, Kö- ping; Vechtstroom, Liverpool; Java, Falkonara; Prins der Nederlanden, Plymouth; Rea, Kotka; Lista, New York; Barlind, Drammen; Democraat, Noordzee, binnengesleept door Wijsmuller; Lin- geborg, Rundvik; Ladon, Paramaribo; Lijnbaans gracht, Sornaess; Dotterel, Liverpool; Merwestad, New Ross, bijleggei, Harrogate, Goole; Susanne Fritzen, Gefle; Hartington, Mormugao, erts voor IJmuiden; Lucas Bols 2, Karlsvik; Flevo, Kopen hagen; Dieksand, Le Havre Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Naess Enda- vour naar Perzische Golf; Hestia, Funchal; Her man Buisman, Rotterdam; Adler, Liverpool; Tor, Malmö; Jans, Londen; Marineri, Middlesborough; Anna Elisabeth, Bayonne; Heriot, Leith; Tank Baron Fidel Castro, Cuba; Fischbek, Hamburg; Groningen, Basse Indre, coils van IJmuiden; Ro- zenburgh, Stockholm; Lucas M, Kopenhagen, ruw ijzer van IJmuiden; Frank Delmas, Duinkerken; Steady, Spijk, ledig van Zaandam; Clio, Helsing- fors; Libertas, Gibraltar; Cyprinia, Santos; Notos, Kopenhagen; Lucas Bols 1, Rotterdam; Tarfala, Narvik; St. Michael, Curagao. Zondag vertrokken uit IJmuiden: Elisabeth naar Wismar; Heerengracht, Antwerpen; Marjan, Abenra, bijlegger IJmuiden; Alk, Stockholm; Tim S, Odense; Hodur, Lulea; Statenlaan, Londen, walsmateriaal van IJmuiden; Gefle, Rouaan, bij legger IJmuiden; Plato, Odense; Beth, New Or leans; Lingestroom, Londen; Grebbestroom, Huil; Zaanstroom, Shoreham; Jean E, Londen; Sene- galkust, Antwerpen; Charis, La Guaira; Wolanda, "lull; Spaarnestroom, Fowey; Mithras, Hamburg; rheodora, Newcastle. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Ubbergen 'aar Klaipeda; Diana V, Delfzijl, bijlegger IJ muiden; Hansa Hoft, Turku, bijlegger IJmuiden; lunera, Newcastle; Hectos, Rotterdam; Nether- and Coast, Rotterdam; Phoenix, Rotterdam; Mer westad, Aarhus, bijlegger IJmuiden. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Intussen was nu ook eindelijk de Gele Zee op het toneel verschenen. De gezag voerder van de Democraat had het schouw spel tot dusver zwijgend gadegeslagen. Maar nu begon hij zich toch enigszins on gerust te maken. „Maak jullie twee nou geen ruzie, maar doe je best om m'n schip te redden," verzocht hij via de radio. De Gele Zee toonde zich toen een goede verliezer en feliciteerde de Titan met het prachtige succes. Doordat de sloep van de Titan, zoals gemeld, uitgeschakeld was, kon men de vier opvarenden van de Democraat niet van de Bettina Borg afhalen. De Deen is daarop met kapitein en bemanning van de Democraat doorgevaren naar Londen. De Democraat kreeg ligplaats bij de gro te bunker aan de Haringhaven. De Titan mensen hebben gedurende de sleeptocht De zeesleepboot „Titan" van Wijsmuller. naar IJmuiden geducht moeten pompen om de kustvaarder dHjvende te houden, maar met het prima materiaal ging het ze best af. De lading van de Democraat onderging evenwel veel schade van het binnenge stroomde zeewater en met het aldus ont stane aardappelmeeldeeg zal weinig of niets meer aan te vangen zijn. Maar de Democraat is behouden gebleven en op het Bureau Wijsmuller heeft men nog eens smakelijk gelachen om de mislukte krijgs list van de concurrentie, die er voortaan wel rekening mee zal houden, dat IJmui denaren zich niet zo gauw laten overbluf fen. De jeugd van de voetbalvereniging „Kin- heim" heeft het pinksterweekeinde op twee geheel verschillende plaatsen in ons land deelgenomen aan twee toernooien, die toch wel wat met elkaar gemeen hadden aan gezien in de beide toernooien de voetbal vereniging „VKW" uit Westerbork tot de deelnemers behoorde. 1£^n de Kinheimers gingen veertig pupil len met hun leiders zaterdagmorgen om jeven uur wegens luilak „geen bezwaar al per autobus op pat? naar Westerbork, waar zij om twaalf uur aankwamen. De Kinheim-A-pupillen hadden blijkbaar de lange reis in de benen, want zij brachten het niet ver. De Velsense B-pupillen de den het heel wat beter door zonder een enkel tegenpunt de bovenste plaats te be zetten. De eindstanden werden in poule A: ZBC 3 gesp. 4 pnt.; 2. Beilen 4 pnt.; 3. VKW 3 pnt.; 4. Kinheim 1 punt. Poule B: 1. Kinheim 5 pnt.; 2. VKW 4 pnt.; 3. ZBC 3 pnt.; 4. Beilen 0 punten na drie gespeelde wedstrijden. Na dit geslaagde toernooi hebben de Kin heim- en VKW-jongeren een prachtige bus tocht door Drente gemaakt met bezoek aan Saksische boerderijen, de ja-knikkers, langs de Duitse grens, het turfafsteken Emmen's industrie, de Borger hunnebed den en het Drouwenerzand. Hier werd de maaltijd gebruikt en in de fraaie tuin ge speeld. Niet vergeten werden de sprookjes- tuin in Zuidlaren (de Drentse Efteling), het jeugdverkeerspark „De Gouverneurstuin" in Assen en de T.T.-baan. Het regenachti ge weer van de morgen veranderde des middags in volle zonneschijn. Maandagmorgen speelden VKW en Kin heim nog tegen elkaar met de uitslagen: VKW a—Kinheim a 0-0; VKW b—Kinheim 4-1, waardoor de VKW-medaille in de eigen kast terecht kwam. Het „Cor Boot-toernooi" Dank zij de betere weersomstandigheden in de IJmond, vooral op tweede pinkster dag, heeft de VWK-jeugd, die de gast was van Kinheim, enige prettige dagen hier doorgebracht. Zaterdagmiddag werden be zoeken gebracht aan vlaggetjesdag en de sluizen, zondag werd een prachtige tocht door de Noordhollandse dreven met bezoe ken aan Amsterdam en Volendam gemaakt en maandagmorgen om precies tien uur begon het grote toernooi, voorafgegaan door muziek van drumband Schulpen- Meerweiden. De heer Cor Boot, de Kinheimer, die ve le jaren lang zeer veel voor de geelzwarte jongeren heeft gedaan en wiens naam het toernooi draagt, verrichtte de aftrap. Spoe dig bleek, dat in de gezellige wedstrijden De Kennemers en Alkmaarse Boys hoge ogen zouden gooien wegens de overtuigen de overwinningen maar ook wegens het ge ringe krachtsverschil in de wedstrijden te gen elkaar. De Beverwijkse aspiranten be haalden net iets betere resultaten, zodat De Kennemers in het gehele toernooi in drie poules het grootste aantal punten ver zamelden en dus wonnen op fraaie wijze. De uitslagen waren: Poule A: Kinheim VKW 0-1; Kennemers—IEV 4-0; Alkm. Boys—Kinheim 7-0; VKW—IEV 1-1; Ken nemersAlk. Boys 1-2; KinheimIEV 0-0; KennemersVKW 3-0; Alkm. BoysIEV 3-0; KinheimKennemers 1-0; Alkm. Boys VKW 1-1; 1. Alkmaarse Boys 7 pnt. (lau wertak); 2. De Kennemers 4 pnt.; 3. VKW pnt.; 4. Kinheim 3 pnt.; 5. IEV 2 pnt. Poule B: KennemersIEV 6-0; Kinheim VKW 0-1; IEV—Alkm. Boys 0-3; Kenne mersKinheim 4-0; VKWAlkm. Boys 0- 3; IEV—VKW 1-0; Alkm. Boys—Kenne mers 1-2. 1. De Kennemers 8 pnt. (lauwer tak); 2. Alkmaarse Boys 6 pnt.; 3. Kin heim 2 pnt.; 4. IEV 2 pnt.; 5. VKW 2 pnt. Poule C: Alkm. BoysIEV 0-2; Ken nemersVKW 4-0; KinheimAlkm. Boys 0-3; IEVKennemers 1-1; KinheimVKW 1-1; Alkm. BoysKennemers 0-1; IEV Kinheim 1-0; VKW—Alkm. Boys 1-2; Ken nemers—Kinheim 2-0; VKW—IEV 0-0. 1. De Kennemers 7 pnt. (lauwertak); 2. IEV 6 pnt.; 3. Alkmaarse Boys 4 pnt.; 4. VKW 2 pnt.; 5. Kinheim 1 pnt. Voor De Kennemers was het dus een zeer goed toernooi, aangezien de Bever- wijkers niet alleen twee eerste en een tweede pouleplaats bezetten, doch boven dien in de totaaluitslag de eerste plaats innamen met 19 punten, waardoor, de prachtige Cor Boot-beker naar Beverwijk verhuisde. Alkmaarse Boys kwam met een eerste, een tweede en een derde poule plaats en 17 punten op de totale tweede plaats, gevolgd door 3. IEV met 10 punten, 4. VKW met 8 punten en Kinheim met 6 punten. Met hartelijke woorden aan spelenden en vele medewerkenden, die deze sportdag deden slagen, reikte de heer Boot de prij zen uit. Na een korte rust van de Wester- borkers werd de autobus weer opgezocht, die de veertig VKW-ers na enige prettige dagen weer huiswaarts bracht. Terrasvogels heeft opnieuw een gelijk spel geboekt, ditmaal tegen Ajax 2. De Santpoortse honkballers hebben evenals vorige week tegen Shell de zege in handen gehad, maar opnieuw ging een 6-4 voor sprong verloren. Aanvankelijk ging het Terrasvogels niet zo erg naar den vleze, maar in de zevende innings, bij een 3-4-achterstand, beet Pel lemans de spits af. Hij wist zich naar het derde honk te werken en toen ook op het tweede honk een Terrasvogel verscheen zag het er goed uit. Helaas ging Pelle mans toen uit, doordat hij even weifelde tengevolge van een misverstand, maar het bleek uitstel van executie, want toen drie andere Terrasvogels wel over de thuis plaat kwamen had de ploeg een comforta bele 6-4-voorsprong. In de achtste innings wist Ajax echter tot 6-5 te komen en in de laatste innings werd het zelfs nog 6-6 tengevolge van een klein foutje. Honkslagen werden gegeven door Hoefsmid (tweemaal) en Pellemans (tweemaal). Herkemey sloeg een twee- honkslag. Werper Disselkötter had twaalfmaal drie slag en geen enkele maal moest hij 4 wijd toestaan. Hij kreeg negen honkslagen te gen. Terrasvogels heeft nu twee punten uit drie wedstrijden. De andere uitslagen zijn: Terrasvogels 2 Vliegende Vogels 2 18-4, Kennemerland 3—Terrasvogels 3 12-1, Terrasvogels 4— HFC Haarlem 2 2-15. In Aalsmeer heeft de schaakclub Kijk Uit deelgenomen aan een serie nederlaag wedstrijden van deze vereniging. De IJ muidenaren kwamen metj een sterk tiental in het veld dat, als laatste van vier deel nemende verenigingen, wilde trachten de hoogst mogelijke score te bereiken en daarmee beslag te leggen op een wissel beker. Het is de IJmond-schakers uitstekend gelukt. Met niet minder dan 28 over speelden zij hun rivalen, die reeds na een goed uur spelen tegen een 0—3 achterstand aankeken en eerst bij de stand 06 ge legenheid kregen een remise te noteren. Met deze grote overwinning overtroffen de Kijk Uiters ruim de prestaties van de andere verenigingen. Heemstede bracht het tot 3Vz6y2; Zukertort uit Amstelveen kwam tot 4*/z5V2, terwijl het KNSB- team van Het Oosten (Haarlem) in vrijwel de sterkste opstelling slechts tot een voor lopig 41/24V2 gelijk spel kwam. Wel een bewijs dat men bij Kijk Uit de zaken se rieus heeft aangepakt. De volledige uitslag luidt: Aalsmeer— Kijk Uit: 1. A. Spaargaren—K. Steijn 0—1 D. C. BouterseF. J. Walda remise; F. E. Noordhoek—Tj. de Jong 1—0; P. G. Knib- beJ. Blok 0-1; C. NoordhoekP. Lanser 01M v. d. BeekA. B. Kistemaker 01 M. J. DolJ. L. Wijdoogen remise; G. Bou logne—G. L. de Haas 0—1; W. Alderden— Th. Hölscher 0—1W. v. d. Schilden—M. J. Warnez 01. Totaal 28. De internist van het St. Marcus-zieken huis in Frankfurt, dr. Marth, lieeft zeevis aanbevolen als dieet bij een serie maag ziekten en verwante aandoeningen. De dok ter onderstreept daarmee de reeds lang bij de voedingswetenschappelijke advies commissie van het Duitse visserijbedrijf bestaande mening, dat zeevis bij een groot aantal ziekten als ideale dieetkost kan wor den beschouwd. Beslissend acht men daarbij de hoog waardigheid van het viseiwit en ook van de zich in de vis bevindende vetten. De uitslagen waren: Poule A: Amsterdam-r Ploegen van negen waterleidingbedrij ven hebben op tweede pinksterdag op poule A; Amsterdanw-Bloemendaal 0-1, de bijvelden van Sehoonenberg een felle Bloemendaal—Deventer 2—0, Amster- voetbalstrijd uitgevochten, die uiteinde- damDeventer 02. lijk door de Utrechtse ploeg werd ge- Poule B: 's-HertogenboschOudenbosch wonnen. De Utrechtenaren waren ook l""1' Oudenbosch Rotterdam 1—1, 's-Her- 1 i- 1 1 togenbosch—Rotterdam 2—2. beslist de sterksten. Zij wonnen al hun Poule C: Utrecht—Hilversum 8—0, Hil- ontmoetingen zonder ook maar één doel- versum—Velsen 01, Utrecht—Velsen'1—0. punt toe te staan. Velsen kan er trots op de zevende, achtste en negende zijn tegen deze ploeg de kleinste neder laag te hebben geleden, namelijk 1—0. De Velsenaren kwamen in hun poule op de tweede plaats en werden tenslotte vijf de. De ploeg van PWN Bloemendaal legde beslag op de derde plaats. Het toernooi werd door uitzonderlijk weer begunstigd. Terwijl de mannen zich beijverden om hun ploeg aan de zege te helpen vlijden de vrouwen zich op het gras rondom de velden en zij hielden zich daar onledig met het maken van foto's, het luisteren naar muziek via draagbare radio's en natuurlijk met het kijken naar het voet ballen. Na de wedstrijden reikte de heer J. ten Cate, die de evenementen goed in de hand had gehouden, de prijzen uit. Alle deel nemende ploegen bleken behalve de ge wone prijs ook nog een door de Hoogovens beschikbaar gesteld bekertje in ontvangst te mogen nemen. De heer De Klerk, direc teur van gas en water, opende en sloot het toernooi. Velen maakten gebruik van de gelegenheid na afloop de vlaggende vis sersvloot te bezichtigen. plaats: Hilversum—Oudenbosch 12, OudenboschAmsterdam 02, Amster damHilversum 20. Om de vierde, vijfde en zesde plaats: Deventer—Rotterdam 2—1, Rotterdam— Velsen 12, VelsenDeventef 01. Om de eerste, tweede en derde plaats: Bloemendaal's-Hertogenbosch 03, 's-Hertogenbosch—Utrecht 03, Bloemendaal—Utrecht 02. De heer J. ten Cate reikt de beker uit aan de aanvoerder van de winnende Utrechtse ploeg. In Bremerhaven is een nieuwe rederij gesticht, de Stella Hochseefischerei GmbH Deze rederij verzorgt nu de trawler „Paul Meentzen" van de in liquidatie verkerende rederij Friedrich Albert Pust. Het schip zal worden verkocht. Het is nog niet be kend wat met de trawler „Max Pust" zal gebeuren. De nieuwe rederij schijnt een nieuw schip te willen laten bouwen, aldus meldt de Allgemeine Deutsche Fischwirtschafts zeitung, die verder ook nog rept van de stichting van de rederij Kampf en Co, waarin de rederijen Grundmann en Gros chel en Carl Kampf verenigd zijn. Voor deze nieuwe rederij is een nieuw schip be steld, een 1000 ton grote hektrawler, die in het voorjaar van 1962 in dienst zal wor den gesteld. Na de motortrawler „Carl Kampf" wordt dit de tweede hektrawler voor deze rederij. Noorwegen heeft 3ö tot 40 miljoen kro nen voor de ontwikkeling van de Indische visserij geïnvesteerd. In India is al een Noors visserijstation ter opleiding van de Indische vissers gesticht. In Noorwegen en India heeft men vaartuigen gebouwd om de visserij in de Indische wateren te ra tionaliseren. „Dansk Fiskeritidende" con stateert dat de resultaten tot nu toe niet in overeenstemming zijn geweest met de aan gewende middelen. Er is nu een privéplan opgeworpen om een drijvende visserij school naar Azië en Afrika te zenden. Er zou dan een moeder schip moeten worden uitgezonden. Techni sche experten zouden de bevolking moeten helpen bij de bouw van nieuwe vissers vaartuigen en landinstallaties. De kosten worden geschat op 5 miljoen kronen per jaar. De Engelse amateur Maidenhead Uni ted, die .gedurende de afgelopen week een trip maakte door West-Duitsland, heeft tijdens deze trip ook verschillende voet balwedstrijden gespeeld. Na de eerste klasser Spartaan te heb ben verslagen (3-0) gewonnen te hebben van HRC (1-0) en gelijk te hebben gespeeld tegen Hollandia (1-1), wist men zaterdag voor Pinksteren het Castricumse CSV met 2-1 te kloppen. De Castricummers konden na 24 minu ten spelen wel een voorsprong nemen door van Maarleveld, maar 8 minuten na rust kon de Engelse linksbinnen de stand in evenwicht brengen. Toen groeide hun spel naar een hoger peil en daardoor kwamen de Castricummers steeds meer in de ver drukking. Met tijgerachtige sprongen wist keeper Strick vele malen redding te brengen maar toen hij een kwartier voor het einde een bal uitgooide naar zijn linkervleugel ving de tegenpartij het leer keurig op en nog voor een Castricums been er aan te pas had kunnen komen lag nummer twee in het CSV-net. De vlottere combinaties van de Engelsen hadden voordien de CSV defensie al voor problemen gesteld maar spil Borst speel de een goede partij en wist met Warmen- hoven en Webster vele gevaarlijke situaties te redden. De Castricumse aanvalslinie verzwak te bovendien nog toen v.d. Valk gebles seerd raakte en werd vervangen door Balk. Zij kregen echter geen kans meer om de Engelse doeiverdediger te slaan en daarom moesten zij een kleine nederlaag incasseren. De acht damclubs, die in de eindstrijd om het clubkampioenschap van Nederland zullen uitkomen, zijn bekend. Het zijn, DCY, Jozeph Blankenaar, 't Oosten (Rot terdam), Excelsior (Den Bosch), Ons Ge noegen (Utrecht), Groningen, Residentie Damgenootschap (Den Haag) en Almelo. Voor DCY zijn drie thuiswedstrijden vastgesteld en vier uitwedstrijden. Het programma ziet er voor DCY als volgt uit: Donderdag 1 juni thuis tegen 't Oosten, 4 juni uit tegen Excelsior, 10 juni uit naar ,Ons Genoegen", 18 juni Groningen thuis, 21 juni RDG thuis, 24 juni Almelo uit (in Utrecht) en 28 juni Jozeph Blankenaar uit. Er wordt met een tempo van 45 zetten per anderhalf uur gespeeld. De volgende 15 DCY-spelers komen in aanmerking voor opstelling in het eerste tiental. P. Roozen- burg, H. Laros, B. Dukel, T. Tielrooy, P. v. d. Berg, H. v. Gerrevink, T. Postma, H Swier, L. Vooys, Ir. M. Krijgsman, Leo Binkhorst, A. Beukema, K. v- d- Steen. J. van Straten en V. Merseveld. DCY heeft een uitstekend tiental en maakt fraaie kansen het clubkampioen schap te winnen al zal de strijd dit jaar bijzonder zwaar zijn. In 1937 won DCY voor de eerste en enige maal het club kampioenschap van Nederland. Hoog waren de prijzen van bloemen, die werden aangevoerd aan de Beverwijkse veiling Het Centrum. Vooral de irissen no teerden een ongekend hoge prijs. Er werd tussen de 0,85 en f 2,45 per bos betaald. De hoogste noteringen kwamen voor in de sector van de export. Maar gisteren was de belangstelling van de zijde der expor teurs veel minder, wat een behoorlijke daling van de prijs der irissen tot gevolg had. De overige bloemensoorten waren ook al duur. Men zag onder meer grieten, pyre- trums, violieren, anjers en rozen. De prij zen van pot- en perkplanten lagen aan de hoge kant. Het overzicht van het Produktschap voor Vis en Visprodukten over maart geeft weer veel gegevens over het wel en wee van de Nederlandse visserij. Op het IJselmeer werd een begin ge maakt met de hoekwantvisserij op paling. De aanvoer bedroeg 75 ton voor een waar de van 232.000. De totale produktie van het IJselmeer lag op 247 ton voor een waarde van 300.000tegen 111 ton voor een waarde van 78.000 in maart 1960. De uitvoer van zoetwatervis (exclusief paling) bereikte in maart 1961 het totaal van 249 ton voor een waarde van 419.000. Afnemers waren België (12 ton), West- Duitsland (77 ton), Frankrijk (64 ton), Zwe den (33 ton) en Zwitserland (47 ton. In maart waren de uitvoertotalen respec tievelijk 215 ton en 456 000. In de garnalensector waren de vangsten aanzienlijk ruimer dan in februari zonder nochtans een hoog peil te bereiken. De aanvoer liep op van 67 ton voor een waar de van f 303.000 tot 195 ton voor een waarde van 651.000. De grootste aan voeren vielen te IJmuiden (25 ton) en Scheveningen (23 ton). De export van gepelde garnalen bedroeg 35 ton voor een waarde van 379 000 tegen 18 ton voor een waarde van 184.000 in maart 1960. Afnemers waren België (32 ton) en Frankrijk (3 ton). De uitvoer van ongepelde garnalen be reikte in maart 1961 het totaal van 147 ton voor een waarde van 594.000. In de over eenkomstige maand van 1960 waren deze totalen respectievelijk 144 ton en 567.000. Verzonden werd naar Frankrijk (126 ton) en België (20 ton). Vergeleken met februari, toen in de mos selsector van een recordaanvoer kon wor den gesproken, liep de aanvoer van mos selen in de verslagmaand zeer sterk terug, namelijk van 7.359 ton tot 2.576 ton. Laatst genoemde hoeveelheid was op 44 ton na afkomstig uit de Waddenzee. Als een gevolg van het voor de tijd van het jaar uitzonderlijk warme weer in de afzetgebieden, liep de export van mosselen eveneens terug. Uitgevoerd werd 3.751 ton voor een waarde van 771.000 tegen 3.517 ton voor een waarde van 742.000 in maart 1960. Verzending vond onder meer plaats naar België (990 ton) en Frankrijk (2.757 ton). In de verslagmaand begonnen veel kwe kers met het uitzaaien van mosselen op hun percelen. Ondanks het vergevorderde seizoen kon in de oestersector een betrekkelijk hoog exportniveau worden bereikt. De uitvoer van oesters bedroeg namelijk 2,5 miljoen stuks voor een waarde van 477.000. Geëxporteerd werd onder meer naar Bel gië (1,2 miljoen stuks), West-Duitsland (146.000 stuks), Frankrijk (790.000 stuks) en Groot-Brittannië (278.000 stuks). In maart 1960 waren de exporttotalen respectievelijk 2,4 miljoen stuks en 464.000. De voor de visconservenindustrie ge schikte vissoorten, makreel en verse ha ring, waren in de verslagmaand niet in grote hoeveelheden aan de markt. De pro duktie van visconserven lag dan ook niqt op een hoog niveau. De uitvoer van visconserven bedroeg 1.166 ton voor een waarde van 1,6 mil joen tegen 749 ton voor een waarde van 978 000 in maart 1960. Door.de mosselconservenbedrijven werd het seizoen 1960-1961 op 11 maart beëin digd. In de verslagmaand werd 496 ton mosselen verwerkt. De uitvoer bedroeg 103 ton voor een waarde van 178.000 tegen 98 ton voor een waarde van 126.000 in maart 1960. Verzonden werd onder meer naar België (91 ton) en Frankrijk (6 ton). De heer A. van Nieuwkoop, die gisteren tachtig jaar is geworden, heeft in de zaal van café Kraak vele handen moeten schudden. Reeds gistermorgen om tien uur kwamen de eersten hem feliciteren. Tot hen behoorden ook de wethouder van sociale zaken, de heer C. P. J. Maas, als mede de heer J. Hühl, de secretaris van de commissie ontspanning voor bejaarden Namens het gemeentebestuur werd de vi tale jarige een kist sigaren aangeboden. Uit het pliatselijk verenigingsleven kwa men tientallen hem gelukwensen. Er wa ren vertegenwoordigers van de voetbalver eniging Stormvogels, de supportersvereni ging van deze IJmuidense voetbalvereni ging, de afdeling IJmuiden van de Bond van Ouden van Dagen en de wielrenners vereniging „De Bataaf" uit Halfweg. Het was er vooral des avonds druk. De heer Van Nieuwkoop zal ongetwijfeld de meest prettige herinnering bewaren aan deze verjaardag, die voor hem een kroonjaar is. BEVALLEN: M. H. Punt-De Boer, d„ Ch. de Bourbonlaan 6, Santpoort; H. Cornet-Jung, d., Kortenaerstraat 27, IJmuiden (oost); W. M. Seheenaard-Gortzak, d„ Eenhoornstraat 109, IJ muiden; E. Th. Raaphorst-Verburgt, z., Warde- naarstraat 36, Velsen (noord); Th. G. H. van der Aart-Harkema, z„ Van Dalenlaan 141, Santpoort; A. van Bodegraven-Rooze, z., Leeuweriklaan 43, IJmuiden (oost); M. C. A. Arisz-Beentjes, d., Wijkerstraatweg 51, Velsen (noord); J. C. Wennis- Samson, d., Steenbokstraat 46, IJmuiden; M. Th. Otto-Rijnders, d., Wulverderlaan 17, Santpoort; N. Zuurveld-Van der Borg, z., Chopinstraat 72, Heemskerk; C. P. Timmers-De Wit, d., Maerelaan 42, Heemskerk; H. W. Grim-De Vries, z., Besoeki- straat 11, Haarlem; Chr. P. M. Tromp-Overzier, z., Bonairestraat 31, Santpoort. ONDERTROUWC. Mooiman, Rijksweg 338, Santpoort en T. R. de Vries, Rijksweg 338, Sant poort; B. van der Plas, Tadamastraat 12, Katwijk en J. F. Smits, Eikenstraat 34, IJmuiden (oost); L. Rijke, Hofgeesterweg 18, Santpoort en H. Hol leman, Hofgeesterweg 18, Santpoort; J. Vrolijk, Orion weg 79, IJmuiden en F. de Vries, Tromp straat 108, IJmuiden (oost), t.a. IJmuiden (oost), Trompstraat 108; E. L. H. Peglow, P. C. Hooft- laan 17, Driehuis en C. J. Hoogerduin, P. C. Hooltlaan 17, Driehuis; J. Tol, Van Poptaplant- soen 14 rd., IJmuiden en M. J. van Duijn., Satur- nusstraat 21, IJmuiden, t.a. IJmuiden, Saturnus- straat 21; J. A. Boekhout, Krugerplein 2 I, Am sterdam en W. Huizing, Bonifaciusstraat 6, IJmui- S?nTioost): D' H- Weidemann, Van Speijkstraat 20, IJmuiden (oost) en S. van Duijvenbode, Boer- haavestraat 18, IJmuiden, t.a. IJmuiden, Boer- haavestraat 18. GEHUWD: R. van Veen en C. C. Sip, IJmuiden (oost), IJmuiderstraatweg 106; E. H. Dijkhuizen A- Sloot, IJmuiden (oost), De Ruijterstraat 120; E. J ten Boom en G. C. van der Hoek, IJ- muiden (oost), Gerard Doustraat 35: G. A. van Vuuren en E. B. Smit, Velsen (noord), Velserbos- straat 8; B. Stuart en M. S. Plug, Wagenineen Riemsdijkstraat 1 a; R. van Tolie en C. L. Smo- lenaars, Velsen (noord), Wijkeroogstraat 90; H. Bruijnes en S. Dubbeld, IJmuiden, Bloemstraat ?-ee?,®rs en A- Riechelman, IJmuiden, a: Y Yan Toor en S' Vleeschhouwer, Santpoort, Arubastraat 5; H. J. G. de Bruin en M. A. Meester Haarlem, Spaame 24; D.Bannink M r ÏTi1' I3Uuiden' Diezestraat 15; ItrÉÉn i k 1' IJmu"3en (oost). Berken- straat 40 J. Krab en T. H. Huijer, IJmuiden, An- ïaat 14:. Wadman en G M. Dee- ,Zaanc*am. Prins Hendrikstraat 119- C K C ^terduinpl?inR6. Holzhausen' duiden Wh OVERLEDEN J. de Koning, 77 jr., weduwnaar HnT v=,n°rS' PSes'JCrugerstraat 84' "muiden: H. J. van Amersfoort. 65 ]r„ echtgenoot van A M. Hoogenstem, Corverslaan 90, Velsen (noord): p.,f,,pï Haas' 37 echtgenoot van C J Gaijaard, Joh. M. van Nassau laan 5, Santpoort. 1

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 7