Twee onderwijsverenigingen uiten scherpe critiek op loonpolitiek Moet 't mooi èn sterk zijn Ü8f BFiH DE LIEFSTE POES VERDIENT HET BESTE ETEN N COMPLETE UITGEBALANCEERDE MAALTIJD PLASTIC VILTTAPIJT m - m voor uw liefste EN ZO MAKKELIJK,geen koken of verwarmen, geen luchtjes Ontevredenheid over margeregeling en salariëring kleuterleidsters Klank- en lichtspel in de Antillen 13.80 per m2 Franse voorstellen in de kwestie-Laos Twee zonen van minister Malraux verongelukt lilair I i 'Md mm poes *JM WOENSDAG 24 MEI 1961 14 Neem dan ons ONDERHOUD NIET NODIG EN PRACTISCH ONVERSLIDTBAAR I Keuze uit 20 dessins en kleuren ALLEENVERKOOP Kamerlid stelt vragen over verboden leuzen Bestrijder van het Darwinisme overleden Geestelijk verzorger van emigranten naar New York Met hun race-auto tegen een boom gereden Studiebeurzen Raad van Europa F rans-Nederlandse „tweeling-steden" - llKlilllU; ÉÉilli-M wÊÈÈ Ze gaan vaak zo stil hun gang, we weten soms zo weinig van ze. We geven een schoteltje melk, een restje eten en voelen ons dan oprechte dierenvrien den. Maar doen wij ze niet tekort? Ook onze poes heeft een goed samen gestelde maaltijd nodig om echt gezond te blijven. En zó houdt u het meest van haar, met die levendige ogen en die mooie glanzende vacht. Catty komt U hierbij te hulp! Catty heet het nieuwe kattenvoedsel. Catty bevat in gecom primeerde vorm de complete, uitgebalanceerde maaltijd voor uw poes. Catty is klaar voor gebruik, in drie tellen uit het blikje in haar bakje. a Catty bevat een rijkdom aan gezond voedsel: vis (deels witte vis, deels vette vis) voor een gezond beendergestel en de opbouw van bei bloed, meelspijzen voor het verhogen van de energie, vitaminen die heldere ogen en een glanzend velletje geven. Catty is een hy giënisch voedsel (geheel gesteriliseerd). Catty is zo gemakkelijk te eten (geen harde bestanddelen.) Catty is klaar voor het gebruik (niet koken of verhitten). ....en Doggy voor uw hond Op de vergaderingen van twee onder wijsverenigingen is scherpe critiek ge oefend op de loonpolitiek van het ministe rie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. Wij willen de regering graag blijven vol gen, want wij hebben grote waardering voor het vele werk van het ministerie van O. K. en W., maar als de huidige loon politiek van het onderwijs leidt tot een belangrijke achterstand voor bepaalde groepen, zullen wij ons binnen de kring van de Christelijke Centrale voor Over- heids- en Onderwijzend personeel ernstig moeten beraden. Deze waarschuwing uit te de heer D. H. Dutmer uit Den Haag, voorzitter van de Protestants-Christelijke Onderwijzers Vereniging, tijdens een ver gadering van deze vereniging in Musis Sacrum in Arnhem. Dit scherpe geluid liet de voorzitter ho ren over een zogenoemde margeregeling, maar ook toonde hij zich niet tevreden met de laatste ontwikkeling inzake de sa lariëring van kleuterleidsters. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft in de Eerste Kamer de Algemene Nederlandse Onderwijzers Federatie een verwijt gemaakt over de vertraging in de uitwerking van het ak koord dat bereikt is over de salariëring van de kleuterleidsters. Dat verwijt aan vaarden wij niet, zo zei de voorzitter. De A.N.O.F. is akkoord gegaan met de 75 per cent-formule en er is niet gesproken over een volledig uitgewerkte schaal. De A.N.O.F., aldus de heer Dutmer, is niet achteraf gekomen met procuraties om het driekwart-principe te perfectioneren. De vreugde over het aanvankelijk bereikte re sultaat is omgeslagen in teleurstelling over de uitwerking van de toegezegde verhou ding, zo zei de heer Dutmer. Wij hopen dat er alsnog een oplossing gevonden wordt voor dit afschuwelijke misverstand. In verband met de regeling van de mar ge (het bedrag dat hoofden van scholen meer krijgen dan gewone onderwijzers) signaleerde de heer Dutmer niet een af schuwelijk misverstand, maar een opzet telijk misverstand, waarbij de margetrek kers wordt onthouden waarop zij recht hebben krachtens de maatregelen van 1 april 1958, de dag waarop lagere en mid delbare ambtenaren salarisverhoging kre gen. Binnen korte tijd waren regering en onderwijsorganisaties het eens over de op lossing van het probleem. Het was voor de organisaties echter een volkomen verrassing toen bleek dat deze marge-verhouding uit de zogenoemde fran je-pot moest komen, zo memoreerde de voorzitter. „En nu de franje verdeeld is, komt de regering doodleuk met de stel ling dat we nu maar moeten wachten tot 1962". Het is onbegrijpelijk dat tot oordelen be voegde regeringspersonen een dergelijke stelling zonder blikken of blozen als vast staand kunnen poneren. Een derde punt, dat hij noemde, is de nog steeds penibele toestand op de ar beidsmarkt van het onderwijs. Daarom leek het misschien overdreven dat reeds nu maatregelen worden overwogen om te komen tot een zekere regulering van de opleiding. Wij hebben echter zoveel ver trouwen in de commissie die met het on derzoek is belast, dat wij conclusies met een gerust hart tegemoet zien. Voor het kweken van een paniekstemming is geen reden. Uit het instellen van een commis sie is nog niets af te leiden, aldus de heer Dutmer. Het gehele loonbeleid van de regering ten opzichte van het overheidspersoneel en het onderwijzend personeel moet critisch worden bezien, aldus verklaarde de heer Joh. H. M. Derksen, voorzitter van het Katholieke Onderwijzers Verbond bij de opening van de verbondsvergadering in Utreoht. Hij zei, dat de onderwijzers vast houden aan de eis, dat de marges moe ten worden verhoogd, als consequentie van een door de regering genomen maatregel ten behoeve van het gehele overheidsper soneel. Daarbij heeft men eenvoudig de onderwijzers tekort gedaan, aldus de heer Derksen, en dit nemen wij niet. Hij voeg de hieraan toe dat de regering het de on derwijzers rechtens toekomende moet toe bedelen, voordat de nieuwe loononderhan delingen beginnen. Het K.O.V. kan moeilijk akkoord gaan met een methode, waarbij de regering een bepaald totaalbedrag beschikbaar stelt en het dan maar aan de organisaties over laat, hoe de som te verdelen, aldus de spreker. De heer Derksen herinnerde er voorts aan dat in 1957 uitdrukkelijk is vastge steld dat de toenmalige salarisherziening een voorlopige was, in afwachting van het moment dat een juiste bepaling van de plaats van de onderwijzer in het totale raam van het overheidspersoneel zou zijn vastgesteld. Wij menen, dat op de rege ring een plicht rust, deze zaak in zijn to taliteit aan te pakken, aldus de heer Derk sen. Als dit niet zou geschieden, meent de Algemene Nederlandse Onderwijzers Fede ratie dat de onderwijsorganisaties eerlang de vrijheid van optreden ten aanzien van de salarispolitiek moeten hernemen. Grote teleurstelling sprak de heer Derksen uit over het feit, dat nog steeds geen beslis sing is genomen over de salarisverbete ring van de kleuterleidsters. De uiterma te trage gang van zaken wekt, volgens hem, allerwege weerstand en men voelt, zich onbevredigd. Hij meent dat de situatie voor 't groot ste deel het gevolg is van de ingewikkelde, en moeizame weg die elke verandering van de bepalingen inzake salarissen of rechtspositie moet volgen. Als deze over legzaken geregeld werden door een cen traal apparaat, dat uitsluitend met deze taak was belast, zou, volgens hem, mis schien een vlottere wijze van behandeling mogelijk zijn. Een tweede ernstige moei lijkheid noemde hij, dat de regering meest al tevoren een beslissing neemt over een minutieus uitgewerkte maatregel. Voor iedere geringe verandering in de aan de regering ter goedkeuring voorgelegde voorstellen, moet weer de hele ambtelijke machinerie in werking worden gesteld. De heer Derksen acht deze ingewikkelde en op den duur onhoudbare methode een extra zware belasting voor de vertegen woordigers van de organisaties en de amb tenaren. Hij meent dat het overleg zoda nig moet worden gereorganiseerd, dat de ambtenaren die namens de regering optre den in de overleginstanties althans enige onderhandelingsbevoegdheid krijgen. De vertegenwoordigers van de organisaties leggen zich nu, volgens hem, meer dan eens neer bij de huns inziens niet geheel aanvaardbare voorstellen, omdat het an ders weer jaren duurt, voordat men er verder over kan spreken. De heer Derksen zei verder dat de re gering ten spoedigste het gehele stelsel van de gemeenteclassificatie dient af te schaffen voor het onderwijzend personeel. Ook pleitte hij voor een snelle afdoening van het wetsvoorstel betreffende de ver anderde bepalingen bij samenloop van al gemeen ouderdomspensioen en overheids- pensioen. Tijd wordt het, volgens hem, ook, dat de regering eindelijk tot een de finitieve verplichte ziekteverzekering voor het overheidspersoneel komt. De Nederlandse Antillen krijgen zeer waarschijnlijk een klank- en lichtspel, zo als men dit reeds jaren in Frankrijk kent en sinds enige jaren ook in'Nederland. Wanneer op 15 december, de „Statuutdag" het spel in première zal gaan, is het Cu- ragaose Willemstad de eerste plaats op net westelijk halfrond, waar een dergelijk schouwspel te zien zal zijn. Op Curasao is men op het idee van een dergelijk spel gekomen in verband met het toeristenbezoek. Overheid en bedrijfs leven hebben de handen ineengeslagen en nu is het bijna zover, dat de benodigde apparatuur besteld kan worden. Het Cura?aose spel zal worden gegeven in het fort Amsterdam, gebouwd toen de Nederlanders op Curasao voet aan wal zetten. Het eerste tafereel ervan is de bouw van het fort in 1635, daarna de po gingen van de Spanjaarden, het eiland weer in bezit te nemen. Pieter Stuyvesant heeft' destijds een Spaanse verspieder ont vangen. Het door hem uitgebrachte ver slag is in archieven bewaard gebleven en in de tekst verwerkt. Vervolgens wordt het bombardement door de Franse piraat Cassard in 1712 uitgebeeld, waarna het spel zijn hoogtepunt bereikt in een groot volksfeest, gegeven in 1863 bij de afschaf fing van de slavernij. Het slot is de af kondiging van het Statuut van het Konink rijk. Een proloog gaat aan het spel vooraf, waarbij de verklarende tekst wordt uitge sproken door de boom, die zich op de bin nenplaats van het fort bevindt en die zich richt tot de passaatwind, welke door zijn kruin speelt. De tekst is geschreven door Hans Her- ftians aan de hand van al deze historische gegevens. De muziek zal worden gecompo neerd door Hugo de Groot, die veel van de oorspronkelijke Cura^aose muziek op de geluidsband zal vastleggen. De tekst zal worden uitgesproken door leden van de hoorspelkern van de Nederlandse Radio Unie. Ten behoeve van de toeristen komt er ook een Engelse vertaling en eventueel een Spaanse. Het spel zal aanvankelijk iedere avond worden gegeven. Anders dan in vele andere landen zal op de Antillen het weer geen spaak in het wiel kunnen steken. De technische apparatuur zal 205 schijn werpers en 2.000 gekleurde lampen omvat ten. Het geluid, dat van verschillende plaatsen komt, wordt geleid via vier groe pen van zes luidsprekers en vier van acht. Het inschakelen van het licht voor de vele effecten, alsmede de muziek en de tekst komen op een band, waardoor het gehele spel met een druk op de knop in werking kan worden gesteld. MARKTPLEIN IJMUIDES „Is het waar, dat de burgemeester van Amsterdam als hoofd van de plaatselijke politie de leuzen „Geen kernwapens op ons grondgebied" en „Voor opheffing vliegbases in Nederland", die voor de op tweede paasdag gehouden anti-atoom bommarsen onder meer aan hem ter goed keuring werden voorgelegd, heeft afge keurd?" Dit heeft het Tweede Kamerlid de heer N. van der Veen (P.S.P.) ge vraagd aan de minister van Binnenland se Zaken. Amersfoort en Utrecht hadden tegen geen van de leuzen bezwaar, Am sterdam echter tegen de genoemde twee wèl. De burgemeester motiveerde zijn af keuring met de mening, dat het NAVO- standpunt niet door eigen mensen mag worden ondergraven. „Als dit soort de monstraties aan de andere kant van het IJzeren Gordijn ook gehouden wordt, komt het wellicht anders te liggen", zou hij on der meer opgemerkt hebben. De heer Van der Veen meent, dat door deze handelwijze een koers wordt ingesla gen, waarbij feitelijk elke openbare poli tieke meningsuiting, die van het officiële regeringsstandpunt afwijkt of welke niet ook in bepaalde andere landen naar voren gebracht wordt of kan worden, zou kunnen worden geweerd en verboden. Hij vraagt of de minister de handelwijze van de bur gemeester van Amsterdam niet in strijd vindt met de letter en de geest van het in de Grondwet en de universele verkla ring van de rechten van de mens gewaar borgde recht van vrije meningsuiting en daardoor strijdig met de democratische vrijheden. Ds. dr. Harold Paul Sloan, gewezen hoofdredacteur van de Christian Advocate, methodistisch geestelijke, vurig aanhanger van de leer van de onfeilbaarheid van bij bel en scheppingsverhaal en auteur, is op 79-jarige leeftijd in het ziekenhuis van Camden in New Jersey overleden. Dr. Sloan was een bestrijder van het Darwinisme. Hij heeft veertien boeken op zijn naam staan over theologische en wijs gerige onderwerpen en maakte verscheide ne malen deel uit van de generale synode van de Methodistenkerk. Prof. dr. G. B. Wurth, hoogleraar aan de theologische hogeschool van de Gere formeerde Kerken is met de „Grote Beer" als geestelijk verzorger van Nederlandse emigranten naar New York vertrokken. Hij zal tevens de Gereformeerde Kerken vertegenwoordigen op de synode van de Christian Reformed Church in Grand- Rapids. Na de synode, die 13 juni, begint, zal de hoogleraar in Ontario verscheidene voor drachten houden en ook preekbeurten ver vullen. GENèVE (REUTER) (AFP) Op de Geneefse conferentie over Laos heeft de afgevaardigde van Frankrijk, Jean Chau- vel, dinsdag twee ontwerp-verklaringen in gediend. Deze handelen over het afkondi gen van de neutraliteit door de regering van Laos en over een toezegging van de dertien overige deelnemers aan de confe rentie de Laotische neutraliteit te zullen eerbiedigen. Het waren de eerste gedetail leerde westelijke voorstellen sinds de aan vang van de conferentie, een week gele den. Op 17 mei diende de Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromyko even eens twee ontwerpverklaringen in over de neutraliteit van Laos en over de terug trekking van buitenlandse troepen. Het algemene debat is gisteren beslo ten. Vanmiddag zou de zitting worden her vat om de toekomstige gang van zaken te bespreken. De twee co-presidenten van de conferentie, de Britse delegatieleider Mac- Donald en de Gromyko hebben zich reeds over deze kwestie beraden. Van gezaghebbende communistische zij de in Genëve is vernomen dat minister Gromyko vrijdag naar Moskou vertrekt. Na de ontmoeting Kennedy-Kroesjtsjev in Wenen keert hij waarschijnlijk naar Ge- nève terug. De Russische delegatie zal bij Gromyko's afwezigheid worden geleid door onderminister Georgi Poesjkin. Na Gromyko's vertrek zal de Chinse maarschalk Tsjen Ji de enige minister van Buitenlandse Zaken zijn die de zittin gen sinds de aanvang heeft bijgewoond. Van onze correspondenten) PARIJS Onder de 59 levens, die het Franse automobilisme de jongste pinkster dagen weer heeft geëist, bevinden zich twee zonen van de minister voor Culturele Zaken, de vermaarde schrijver André Malraux. De beide jongens, van twintig en in de Cöte d'Or (bij Dijon) in Bourgondië, zeventien jaar, reden op eeh verlaten weg toen hun nieuwe raceauto tegen een boom werd verpletterd. Er waren geen getuigen op de weg, zo dat men naar de oorzaak van dit ongeluk slechts kan gissen. Een garagehouder uit de buurt ontdekte de renwagen, die met de neus rechtop tegen een boom aan stond. De twintigjarige Pierre Guillaume Mal raux die chauffeerde, moet op slag zijn gedood. Zijn zeventienjarige broer Vin cent leefde nog, doch overleed een uur la ter in een ziekenhuis van Bóne. De minister heeft zich vandaag bij het Belgische koninklijke paar, dat Parijs be zoekt» en van welks gevolg hij deel uit zou maken, moeten laten verontschuldigen om zich met zijn vrouw en zijn overgebleven zoon en dochter naar Bóne te kunnen be geven. Groot-Brittannië: 69 LONDEN In Groot-Brittannië zijn tij dens de pinkstervakantie van vrijdag tot en met maandag 69 personen op de weg gedood, 23 minder dan vorig jaar en het laagste aantal van de laatste vijf jaar. Automobilisten, motorrijders, fietsers en voetgangers kregen allen een pluim voor hun over het algemeen uitstekende gedrag tijdens de pinksterdrukte. België: zes BRUSSEL (ANP) Volgens gegevens van de Belgische rijkswacht zijn tijdens het pinksterweekeinde op de Belgische we gen zes personen bij verkeersongevallen om het leven gekomen. Het aantal slacht offers ligt waarschijnlijk hoger, daar in het door de rijkswacht verstrekte cijfer De Raad van Europa heeft voor 1962 een aantal studiebeurzen ter beschikking gesteld van wetenschappelijke werkers, die een studie of onderzoekingen willen ver richten op het gebied van de Europese integratie of van de Europese cultuur. (Noot redacties: aanvragen voor deze beurzen, waarvoor ook Nederlanders in aanmerking komen, kunnen tot uiterlijk 15 september worden gericht tot de afde ling buitenlandse betrekkingen van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, Stadhoudersplantsoen 12 te Den Haag). In Zierikzee zijn tachtig personen uit St. Hilaire-du-Harcouet in Frankrijk en Hat field in Engeland, op bezotk geweest, wel ke steden Zierikzee in 1953 na de waters nood hebben geadopteerd. De burgemeester van Zierikzee, de heer F. Th. Dijckmeester, bood de burgemees ter en de wethouder van St. Hilaire de penning van de stad Zierikzee aan: voor de burgemeester in zilver, voor de wet houder in brons. De burgemeesters van St. Hilaire en van Hatfield spraken de hoop uit, dat dit eerste contact tussen de drie landen een blijvend karakter zal heb ben. Op het havenplein werd een monu ment onthuld als zichtbaar teken van de verbroedering tussen St. Hilaire en Zierik zee. Burgemeester Dijckmeester zei dat het een mooie gedachte was van St. Hi laire (dat dit monument heeft betaald) om in Zierikzee èn in St. Hilaire een monu ment op te richten, dat steeds aan de ban den tussen beide steden zal herinneren. De tekst op het monument luidt: „Op 15 mei 1955 zijn St. Hilaire-Frankrijk en Zierikzee-Nederland tweeling-steden ge worden". niet de gewonden zijn begrepen, die op weg naar het ziekenhuis of daarna zijn overleden. Het aantal ongelukken op de Belgische wegen was overigens ruim honderd min der dan met Pinksteren 1960, toen 't aan zienlijk drukker was. (UPI) Het totale aantal doden bij ver keersongelukken tijdens de pinksterdagen was 150. <4 Slechts 48 ct per blikje. Verkrijgbaar bi) kruideniers, slagers, vishandelaren, dr» gisten en de speciaalhandelaren. Een complete, uitgebalanceerde maaltijd.Doggy bevat vlees (eiwit ten) lever, meelspijzen en vitaminen. Catty en Doggy zijn kwaliteits- produkten, gegarandeerd door Quaker Oats, de grootste fabrikant van katten- en hondenvoer in de Verenigde Staten van Amerika.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 14