Eerste Kamer keurt N.-Guinea- politiek van kabinet goed Alleen kritiek van P.v.d.A. en de communisten i HET WEER m Grietj'e" en „Hette Margaretha" bij de Katwijkers aan kop in de haringrace CITROEN before ijoit êuij! cadeau Zes meisjes naar Amerika 4 IJmond-gemeenten mogen nog 400 woningen bouwen "1 Z.-Koreaanse junta-chef wil Kennedy bezoeken INVALLEN EN ARRESTATIES IN ZUID-AFRIKA DUREN VOORT Bolletje/' Dak van Hilton- hotel ingestort Westduitse marine mag grotere schepen bouwen Wie is er morgen jarig? Geef 'n vrijetijdsverf Onbegrijpelijk ln de krant van bed on: TOMADO Bijna overal droog ■i Het woord is aan... Geen overeenkomst met UNO-bevelhebber Kolenaandeel in het brandstofverbruik gedaald tot 50 in de zilveren rol In Amsterdam Twee arbeiders gewond ID 19 9575.— ƒ6375 2 CV 5995.— AMI 6 5600.— HOOFDAGENT GEERT HOOGEVEEN 1 WOENSDAG 24 MEI 1961 46e JAARGANG NUMMER 168 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN IJMÜIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 et Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur) Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W, Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Van onze parlementaire redacteur) Met uitzondering van de P.v.d.A. en de communisten, heeft de grote meerder heid van de Eerste Kamer haar volle instemming betuigd met de Nieuw-Guinea- politiek van de regering. Het is gemakkelijk argumenten te vinden om Nieuw- Guinea van Nederland los te maken en het had dr. Berghuis (A.R.) getroffen dat die opvatting de laatste tijd nogal wordt verkondigd door mensen die onder invloed van de Indonesische zenuwenoorlog al „au" roepen vóór ze geslagen worden. Het leek mr. Van R i e 1 (V.V.D.) nuttig te wachten. De ontwikkeling in Azië, de botsing van belangen daar tussen Rusland en Amerika, kan er toe leiden, zei hij, dat het Nederlandse belang in Nieuw-Guinea misschien wel niet wordt gediend, maar dat een zedelijk element, het zelfbeschikkingsrecht van de Papoea's, kans krijgt te worden verwezenlijkt. Dat is een groot goed in deze zaak en daarvoor kan Nederland wat onplezierigheden op zien nemen. Het is een beschouwing die wel geba seerd moet zijn op de wetenschap dat het zelfbeschikkingsrecht van de Papoea's het uitgangspunt is van Kennedy's visie op het probleem NieuwGuinea. Volgens 't Ame rikaanse standpunt kan er dus thans geen sprake zijn van de overdracht van Nieuw Guinea aan Indonesië, maar ook niet van een voortdurend beheer van Nederland over Nieuw-Guinea. In geval van een in overleg met Nederland te treffen interna tionale oplossing voor de verdere ontwik keling van Nieuw-Guinea rekent Amerika er echter op dat Nederlanders daarvoor be schikbaar blijven voor het verrichten van ambtelijke diensten, ook indien Nieuw-Gui nea niet meer of niet uitsluitend onder Ne derlands beheer zou staan. Het was voor prof. Beaufort (K.V.P.) onbegrijpelijk, hoe de socialisten in 't voor lopig verslag hebben kunnen doen opne men: „Zij hoopten dat de nieuw opgetre den regering in Washington de minister er van zal kunnen overtuigen dat hij bij vol harding in het huidige beleid met betrek king tot Nederlands Nieuw-Guinea niet op de steun der Verenigde Staten zal kunnen rekenen". Er wordt dan wel achter ge zegd: „omdat dat beleid onjuist is", maar klinkt dat niet een tikje te zelfverzekerd? De heer Beaufort vond het ook onbegrijpe lijk dat zakenmensen rechtstreeks contact hebben gezocht met Soekarno. Men maakt de oplossing van het Nieuw- Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 6 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 6 Uit stad en omgeving .4, 5, 6, 7 Hospitaalkerkschip „De Hoop" 5 In de Vishal en op zee7 Horen en Zien9 Kunst 9 Feuilleton 11 Panda en andere beeldverhalen.11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LElDStSTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN). AMSTERDAM TEL 223596' SUEDE DAMES EN HERENJASJES Advertentie Tornado biedt u zo'n rijke keus uit leuke geschenken dat u al tijd een hartewens kunt vervullen. Verwachting tot morgenavond: Over het algemeen meer bewol king maar op de meeste plaatsen droog weer. Dezelfde of iets lagere temperaturen met in het zuidoosten van het land kans op nachtvorst. Overwegend matige wind uit westelijke richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee Guinea-probleem alleen maar moeilijker, oordeelde m r. Van R i e 1, als men 'n van het regeringsbeleid afwijkende lijn gaat ontwikkelen. Steun van bevriende mogend heden zal alleen worden verkregen als men in het buitenland de overtuiging heeft dat het Nederlandse volk bereid is bepaalde of fers te brengen voor de verwezenlijking van de regeringspolitiek. Dat was ook de mening van dr. Berghuis, waarop mr. De Niet (P. v.d.A.) reageerde met de op merking dat dit het in het leven roepen is van de dolk stoot-theorie. Als het internationaal mis loopt, heeft men bij voorbaat de schuld op de P.v.d.A. geworpen. Het standpunt van Amerika is volgens de heer De Niet, dat de ontwikkeling van Nieuw-Guinea op ba sis van de huidige toestand niet is vol te houden. Hij was ervan overtuigd dat een begin van verbetering van de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië niet onmo gelijk behoeft te zijn. Nederland moet niet afwachten, maar zelf enigerlei initiatief nemen tot oplossing van het Nieuw-Guinea probleem. Nederland heeft tegenover Nieuw-Guinea verplichtingen op zich genomen die het moet nakomen, betoogde mr. Vixse- b o x s e (CHU). Er zit in onze Nieuw- Guinea-politiek een zeker risico: de afhan kelijkheid van bevriende mogendheden, dat wij moeten aanvaarden. In geval van Indo nesische agressie, hoopt hij dat een verde diging zal worden gevoerd, waarbij aan de eer van het land niet te kort wordt ge daan. Als wij door de knieën gaan door de In donesische zenuwenoorlog, merkte dr. Berghuis op, zal men op Nieuw-Guinea het gevoel krijgen in de steek te worden gelaten. Als land en natie zouden wij daar van een kater overhouden. In het algemeen oogstte minister Luns opmerkelijke grote lof voor zijn buiten lands beleid. Alleen mr. De Niet geloofde dat er niet veel Nederlanders zijn, die menen dat Nederlands internationale posi tie versterkt is. Bijna algemeen ondervond minister Luns ook instemming met zijn verzet tegen de Europese plannen van De Gaulle. Mr. Kapteijn (P.v.d.A.) was het daarmee ech ter niet eens, omdat de houding van mi nister Luns alleen maar negatief was. Daarentegen constateerde mr. Van Campet (KVP), dat reeds is gebleken door het uitstel van de tweede Europese topconferentie, dat minister Luns gelijk heeft gehad. Indien in E.E.G.-verband de ontwikkeling van Afrika ter hand wordt genomen, is net noodzakelijk Engeland daarbij te betrek ken omdat anders de verdeeldheid in Euro pa ook in Afrika tot verdeeldheid leidt. Hoe meer er een evenwichtstoestand ontstaat tussen Amerika en Rusland op het gebied van atoomwapenen, des te onwaar schijnlijker wordt het volgens mr. Van R i e 1, dat zij van het kernwapen gebruik zullen maken. Dat verhoogt het gevaar van het gebruik van conventionele wape nen en dat dwingt het Westen een conven tionele bewapening op te bouwen in de ko mende vijf jaar, die gelijk is aan de Rus sische. Er is een overgangsfase ingetre den, waarin Rusland een nog niet .voldane mogendheid is. Men hoeft niet te denken aan een streven van het Kremlin naar wereldheerschapipj, maar het is niet uitgesloten dat het Euro pa op enkele punten, in Duitsland of Noor wegen, zal willen binnendringen. Daarte gen moet Europa worden beschermd. Er is natuurlijk ook weer bijna van alle kanten warm gepleit voor meer hulp aan de onderontwikkelde gebieden in de we reld. Prof. Schermerhorn (P.v.d.A.) drong aan op publikatie van alle documenten over de Indonesische kwestie in en na 1945. Hij be greep niet waarom de regering die publi katie weigert. Geheimzinnigheid en achter houden van de waarheid geeft allerlei schrijvers de gelegenheid conclusies te trekken in strijd met de waarheid. Bij dit betoog sloot de heer A1 g e r a (A.R.) zich geheel aan. Hij vond het een fout van de Tweede Kamer dat deze haar onderzoek op dit punt had gestaakt. Vandaag antwoordt minister Luns. Zes Nederlandse meisjes zijn dinsdag met de „Nieuw-Amsterdam" naar Amerika vertrokken, waar zij een of of twee jaar als stewardess op bus diensten zullen gaan werken. Dit nieuwigheidjeintroduceert „Conti nental trailways". Vijftien Scandina vische meisjes zijn de Nederlandse reeds voorgegaan. De stewardessen worden in Europa aangetrokken, om dat zij doorgaans vele talen spreken. Men gaat zich in de Verenigde Sta ten steeds meer instellen op buiten landse touristen. De standplaats van de meisjes wordt St. Louis. Vandaar uit maken zij 10-daagse bustochten naar New York en Los Angelos. Tweede van links: Mej. H. J. F. Ro denrijs uit Heemstede. De drie IJmond-gemeenten mogen nog vierhonderd woningen bouwen, aldus heeft de minister uitgemaakt. Dit is een gevolg van de extra toewijzing van 2500 wonin gen voor het gehele land. De IJmond-ge meenten mogen van deze 400 woningen er driehonderd in de woningwetsector en hon derd in de premiesector bouwen. Terwijl in IJmuiden nog steeds enkele loggers aan de kant liggen stuiven de meeste Katwijkers momenteel op volle toeren over de Noordzee. Nog maar weini ge mijlen zullen ze moeten afleggen om de plaats te bereiken, waar zo straks de vleet zal worden geschoten. Dan zal de nacht ingaan waarin niemand goed zal kunnen slapen. De spanning zal te groot zijn: zal het goed zitten? Nog wat na- mopperend over het vertrek uit IJmuiden, De KW 41 Aafke Jacoba dat ze iang niet zo gezellig vonden als anders, zijn de Katwijkers gisteren zo snel mogelijk op weg gegaan. Het was goed weer en er waren dan ook niet veel zee zieken. Al waren er op elk schip toch wel een paar, die last hadden van de zeegang. „Bij ons waren er twee 'n beetje hange rig", vertelde de schipper van de KW 41 Aafke Jacoba, Arie Varkevisser, ons van morgen. „Maar nu lopen ze weer, te sprin gen over het dek". De KW 41, die gisteren als eerste de ~T—~ v-; .vgi-oJrO V r. w' X pieren uitging heeft zijn voorsprong niet kunnen handhaven. Snelle, lopers als de KW 20 Grietje en de KW 74 Hette Marga retha zijn hem gepasseerd en vanmorgen zag men ook enkele Scheveningers voorbij gaan. Maar iedereen zal vermoedelijk op tijd de haringgronden bereiken, zodat de kansen nog geheel gelijk staan. Het hospitaalkerkschip „De Hoop" is met de haringvloot naar zee vertrokken en dit schip deelde in de groeten" welkom op zee". Alleen kreeg men later verbolgen schip pers, die boos aan de marconist van de „De Hoop" vertelden, dat ze hem maar een vervelende kerel vonden. „Hoe kun je zo'n slecht weerbericht geven, terwijl het zulk pracht weer is?" vroegen ze. Het is gelukkig meegevallen. Van de voorspelde windkracht 7 op de Doggersbank kwam niets terecht. „We hebben vannacht een lekker weer tje gehad", vertelde Arie Varkevisser. „Windkracht 5, meer niet". De mannen van de „Aafke Jacoba" hebben gisteren bij hun eerste warme hap op zee heerlijk ge smuld. Een pot verse sla met een stevige bal gehakt. Men is trots op de kok, de Noordwijker Smit, die met de pollepel wonderen verricht. De „Aafke" zat vanmorgen op 55.30 gra den noord. De snelsten waren al wat noordelijker. Het is dus vlug gegaan. Ho pelijk gaat het met de vangsten evengoed. Loggers aan de kant In IJmuiden liggen nu nog de volgende Katwijkse loggers: KW 37, KW 138, KW 170, KW 48 en KW 97. De KW 54, die er gistermiddag ook nog lag, heeft nu toch voldoende volk gekregen om. uit te varen. Ook de KW 138, die motorpech heeft ge had, zal vandaag nog wel naar zee gaan. Voor de overige loggers ziet het er echter somber uit. In Amsterdam wordt de oude Wester gasfabriek afgebroken. Gisteren heeft men de 35 meter hoge cokesverdeel- toren omvergetrokken. Bij het neer komen sneed het gevaarte twee spoor rails als houtjes door. Von Jehring: Het waarlijk goede gaat slechts schijn baar ten onder. Als de tijd rijp is en wat is tijd! kiemt het opnieuw en draagt het de vrucht, die van den be ginne af rustte in zijn schoot. SEOEL (UPI) De leider van de mili taire junta, die verleden week in Zuid-Ko- rea de macht veroverde, luitenant-gene raal Tsjang Do Joeng, heeft vandaag in Seoel meegedeeld dat hij onmiddellijk naar de Verenigde Staten zal vertrekken om president Kennedy op de hoogte te stel len van het doel en de bedoeling van de staatsgreep. Desgevraagd verklaarde de Amerikaan se ambassade in Seoel dat generaal Do Joeng niet naar Amerika is uitgenodigd. Generaal Tsjangs mededeling volgde op het afwijzen door de uit 32 leden bestaan de junta van een ontwerp-overeenkomst, opgesteld door de opperbevelhebber van de UNO-troepen in Zuid-Korea, de Ameri kaanse generaal Carter B. Magruder, en generaal-majoor Pak Tsjoeng Hi, Tsjangs directe ondergeschikte, over terugkeer van de strijdkrachten van Zuid-Korea onder het operationeel bevel van Magruder. Naar aanleiding van deze afwijzing heeft de UNO verklaard dat de kans op nieuwe onderhandelingen blijft bestaan. Magruder en Pak hadden hun overeenkomst tijdens een conferentie van vier uur opgesteld, maar Paks medestanders verwierpen haar. De Zuidkoreaanse Opperste Raad heeft dinsdag nieuwe besluiten uitgevaardigd, die zullen leiden tot sluiting van ongeveer zeventig tot honderdtien Zuidkoreaanse dagbladen. Ook zullen circa 175 van de 180 Zuidkoreaanse persagentschappen wor den opgeheven. JOHANNESBURG (Reuter) Ongeveer vierhonderd Afrikanen zijn dinsdag in Jo hannesburg voor de rechter verschenen. Tot dusver zijn in deze stad alleen al 2.500 personen opgepakt tijdens een politie-actie die bedoeld is als voorzorgsmaatregel voor eventuele ongeregeldheden op 31 mei, de dag waarop Zuid-Afrika een republiek wordt en het Gemenebest verlaat. In Dur ban waren tot zaterdag jl. ruim 850 Afrika nen voor de rechter geleid. De invallen in de woningen van vooraanstaande leden van de pro-Britse organisatie van Engels-spre kende Zuid Afrikanen duren voort. In een gemeenschap van Afrikanen op ongeveer vijftig kilometer van Johannes burg is de verkoop van benzine verboden tenzij deze direct in de tank van voertui gen wordt gegoten. Deze maatregel volgt op de „abnormale verkoop" van benzine aan Afrikanen die flessen en losse tanks lieten vullen.' In Zuidwest-Afrika heeft de politie op dracht gekregen schietclubs van vrouwen te vormen en op te leiden. In Windhoek is er een opgericht. In Pretoria in Zuid-Afri ka zelf waren maandagavond reeds 529 van dergelijke clubs in het leven geroepen. In Transvaal hebben de Indische jeugd leiders een beroep op de Indiërs gedaan hun kindreen thuis te houden en ook zelf thuis te blijven. Afrikaanse organisaties hebben zich uitgesproken voor soortgelijke acties in de periode waarin het uitroepen van de nieuwe republiek wordt gevierd. Intussen gaat het oproepen van honder- Het aandeel van de vaste brandstoffen in het totale Nederlandse energieverbruik is teruggelopen van 65 percent in 1956 tot ongeveer vgftig percent einde 1960. Dit vermeldt het jaarverslag van het bedrijf schap voor Nederlandse Steenkolenmijn industrie over 1960. Advertentie '/III I M UNvX den jeugdige blanke Zuid-Afrikanen, die zich bij militaire depots moeten melden, voort. Het is de grootste actie van deze soort in vredestijd. In Zuid-Afrika zijn vandaag voor het aanbreken van de dag weer honderden mensen gearresteerd. Tegen het middaguur is het dak van de in aanbouw zijnde linkervleugel van het Hiltonbotel aan de Apollolaan in Amster dam ingestort. Twee arbeiders, die op het dak aan het werk waren, raakten bekneld onder de verwrongen staalconstructie en betonplaten. Zij werden naar het Wilhel- minagasthuis overgebracht met letsel aan hoofd, armen en benen. Een 24-jarige dakbedekker en een 56- jarige metselaar waren op de ongeveer tien meter hoge linkervleugel bezig met het monteren van betonplaten op de staal constructie. Opeens stortte het middendeel naar beneden. Betonplaten, mastiekvaten, rollen asfalt en ander materiaal vielen ook naar beneden. De gewone arbeiders werden door collega's uit hun benarde positie be vrijd. De schade aan het gebouw is groot. Po litie en Arbeidsinspectie stellen een onder zoek naar de oorzaak van de instorting in. LONDEN (Reuter) De maximale ton nage van de oorlogsschepen die West-Duits- land zelf mag bouwen, is van 3000 ton ver hoogd tot 6.000 ton. Dit besluit, dat een wij ziging betekent van het Brusselse verdrag van 1954, is genomen door de Westeuro- pese Unie, op aanbeveling van de NAVO- opperbevelhebber in Europa, de Ameri kaanse generaal Lauris Norstad. In een communiqué van de WEU wordt gezegd dat de tonnageverhoging nodig is om de Westduitse marine haar defensieve taak te laten verrichten, die haar door de NAVO is toebedeeld. Voorlopig mag Duitsland acht torpedo boot jagers van meer dan 3.000 ton bou wen, alsmede „permanente hulpschepen". Ook heeft de WEU machtiging gegeven tot de vervaardiging van mijnen, hetgeen voorheen ook verboden was. Advertentie SHOWROOM Zijlweg 26 - Tel. 17296 KANTOOR - WERKPLAATS en MAGAZIJN: Mr Cornelisstraat 54 - Telefoon 61447 Advertentie A EEN PRODUKT VA* 1 DE SIKKENS GROEP

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1