Rijschoolhouders en C.B.R. kruisen opnieuw de degens AGE Directie N.S. wil per 28 mei werkweek van 46^ uur „Deken" en „ambassadeur" van „Heilige Daad" staan terecht t J Twee doden door kolendamp Padvindstersgilde vierde in Baarn Jubeldag Vakbonden gaan niet akkoord Kelner en „filosoof" leefden goed van Socrates-geld N.-Guinearaad ontving Kamerleden uit Nederland Meer bewolking 24 MEI 1961 APPèL VAN TWEE KORTE GEDINGEN I Vondst op zolder Luchtmachtkapitein houdt 200 boete Wegens overtreding van Uitverkoopwet veroordeeld - '"l i, Protestvergadering van belastingambtenaren Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk Friendships voor Japan KOGEL DOOR DE KERK WEEKABONNEMENTEN WERELDHERVORMERS OF OPLICHTERS? Nicolaas Jouwe waar- schuwt tegen te vroege zelfstandigheid LEERRAPPORTEN «4 sl I Sr Voor het Haagse gerechtshof Is het ap pèl van de twee korte gedingen behandeld die de Nederlandse Bond voor Autorij schoolhouders (N.B.A.) en de Centrale Bond van Rij-instructeurs hadden aange spannen tegen het Centraal Bureau voor Afgifte van Rijvaardigheidsbewijzen (CBR). Beide bonden eisten dat het C.B.R. zou af zien van „discriminerende maatregelen" tegen rij-instructeurs, met name dat het C.B.R. geen voorrechten zou verlenen aan rij-instructeurs die het VAMOR-examen hebben afgelegd. In beide korte gedingen stelde de president van de Haagse recht bank de bonden in het ongelijk. Zoals men weet is in overleg met de minister van Verkeer en Waterstaat en in samenwerking met de verkeersbonden en vier bonden van rij-instructeurs de stich ting VAMOR opgericht, die examen af neemt aan instructeurs. De geslaagden mogen de rij-examens van hun cliënten bij wonen. Mr. W. Dobe van der Kuil, die pleitte namens de N.B.A. zei opnieuw dat door het verlenen van voorrechten aan VA- MOR-instructeurs inbreuk wordt gepleegd op de onderwijsvrijheid die in de grondwet wordt gegarandeerd. Hij noemde het recht om de rij-examens bij te wonen voor VA- MOR-instructeurs een zuivere discrimina tie van degenen die opgeleid zijn door iemand die geen VAMOR-examen heeft ge daan. Volgens zijn mening heeft het C.B.R. een monopolie-positie die wordt misbruikt. Mr. M. A. Levison pleitte voor de Cen trale Bond van Rij-instructeurs. Hij stelde dat het van belang is, dat het recht ge geven in art. 208 van de grondwet wordt gehandhaafd voor iedere burger. De rege ring beoogt het bezit van het VAMOR-di- ploma zó aantrekkelijk te maken dat het voor de rij-instructeurs een economische noodzaak wordt. Zij worden daardoor ge troffen in hun vrijheid van onderwijs. De Instelling van deze regeling, aldus pleiter met al haar gevolgen is een daad van de- toumement de pouvoir. Men is aan de ge nade van het C.B.R. overgeleverd. Mr. I. E. Hess, pleitend voor het C.B.R. zei dat dit alles doet denken aan het sprookje van de „grote slechte wolf": Als men het maar vaak genoeg herhaalt, wordt het geloofd. Men slaat in het wilde in het rond en treft om beurten de minister, de bonden en het C.B.R. De indruk wordt ge wekt dat er grof onrecht geschiedt, maar de zaak wordt bijzonder tendentieus voor gesteld. Van 21 tot en met 25 april werden 6750 rij-examens afgenomen. Van de kandida ten waren 826 opgeleid door VAMOR-di plomahouders. Die woonden 227 examens geheel bij en 94 alleen voor 't praktische gedeelte. Dus 58 percent maakte niet eens gebruik van zijn recht, aldus mr. Hess. Er blijkt uit dat de leerlingen niet eens zo gesteld zijn op het bijwonen van hun exa men door de instructeur. Volgens pleiter was de bedoeling "*n de regeling alleen maar, de geheimzinnigheid om de rij-examens op te heffen. Overigens geeft het C.B.R. een uitgebreide service Advertentie miiiiiiMiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiii ,,'t Zat 'm in de kleren van de planken vloer. Nooit goed schoon te krijgen. Stofnesten en bakteriehaar- den van jewelste. Mijnvrien- 1 din gaf goede raad. 'n Fikse 1 scheut Glorine in het water. Ideaal!" Juist, Glorine des- 1 infecteert, reinigt diep, en neemt onaangename geur- tjes weg! 23 cent per fl.es. Biiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiii De heer L. P. F. R. Leinweber en zijn echtgenote, mevrouw A. J. Leinweber- Eckringa, zijn in hun woning aan de Ket tingstraat in Geldrop dood op bed gevon den. Vermoedelijk zijn zij het slachtoffer geworden van kolendampvergiftiging. De man was 71 jaar en zijn echtgenote 66 jaar oud. Het echtpaar woonde alleen in huis. Een schoonzoon, die zijn schoonouders een bezoek kwam brengen, trof beiden leven loos aan. aan alle rijschoolhouders door het toezen den van een volledige documentatie van alle afgelegde examens. Het gaat hier, aldus pleiter, alleen over de openbaarmaking van de examens en alle gepraat over sanering slaat op niets. Volgens art. 208 van de grondwet moet er toezicht worden uitgeoefend op het onder wijs en dus is het heel gewoon dat een instelling die machtiging heeft voor het af nemen van rij-examens, bepaalde voor rechten verleent aan bezitters van het VAMOR-diploma ter bevordering van de rijvaardigheid en de veiligheid op de weg. Niemand wordt verder iets in de weg ge legd bij de opleiding van leerlingen. De uitspraak werd bepaald op woensdag 28 juni. Ongeluk op Volkel Het Hoog Militair Gerechtshof heeft in zijn arrest het vonnis van de krijgsraad, waarbij kapitein H. van 't H. van de Ko ninklijke Luchtmacht is veroordeeld tot tweehonderd gulden boete, bevestigd. De kapitein was door de krijgsraad ver oordeeld, omdat hij schuldig werd geacht aan het medewerken bij het teniet doen van sporen die na een ongeluk met een zweefvliegtuig op 5 juni 1960 op de vlieg basis Volkel zouden hebben kunnen leiden tot het vaststellen van de oorzaak. Bij dit ongeluk werden de bestuurder van het zweefvliegtuig, een majoor van de Koninklijke Luchtmacht en een leerling zweefvlieger zwaar gewond. De economische politierechter te Rotter dam heeft dinsdagmiddag twee grote tex- tiefirma's veroordeeld tot boeten van res pectievelijk 1000,- en 500,-, omdat zij in het begin van dit jaar een uitgebreide re clamecampagne voor goedkope aanbiedin gen hebben gehouden. Dat gebeurde enke le weken vóór de wettelijk toegestane uit verkoopperiode. Het publiek zou, zo werd in het vonnis overwogen, met deze verkoop de indruk hebben kunnen krijgen van een vroegtijdige opruiming of uitverkoop, het geen in strijd is met de Uitverkoopwet. De officier van Justitie had boeten van 3000 respectievelijk 1000 geëist. Namens de beide firma's was betoogd, dat men geprofiteerd had van gunstige aanbiedingen van fabrikanten, die in het naseizoen nog een surplus aan goederen hadden. De artikelen, welke van speciale etiketten waren voorzien, werden met de geldende winstmarges verhoogd, maar de verkoopprijzen lagen toen uiteraard nóg ver'onder het normale peil. Naar hun me- hing was er slechts sprake geweest van een normale seizoenactie. De vereniging van ambtenaren van rijks belastingen, domeinen, hypotheken en ka daster heeft voor 3 juni in „Lommerrijk" in Rotterdam een protestvergadering be legd. De vereniging is van mening dat door het elimineren van de huidige salaris-ach terstand van het belastingpersoneel ten op zichte van het overige overheidspersoneel de toekomst van de belastingambtenaren en hun gezinnen niet veilig is gesteld. Tijdens de protestvergadering zullen drie wensen van de vereniging besproken wor den. De eerste is dat de bonden zullen erkennen dat de positie van de belasting ambtenaren niet vergelijkbaar is met die van het overige overheidspersoneel. Voorts wil de vereniging meer beslissingsbevoegd heid voor het georganiseerd belastingper soneel in de subgroepen van de Algemene Bond van Ambtenaren, Nederlands Chris telijke Bond van Overheidspersoneel, Alge mene R.K. Ambtenarenbond en de Katho lieke Algemene Bond van Overheidsperso neel. De derde wens van de vereniging is een gereglementeerde federatie van alle in het bijzonder overleg toegelaten bon den of subgroepen belastingen. Na de vergadering in Rotterdam zullen nog in enkele andere plaatsen protestver gaderingen worden gehouden. c BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „G.I. Blues", a.l. Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u„ „Een moorddadige echtgenoot", 14 j. Lido Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „Eddie in vuur en vlam", 14 j. Luxor Theater: Dagelijks 14 u.: ,,'t Zit in de lucht", a.l. Vandaag 19 en 21.15 u.: „Tien vrouwen verdwenen in parijs", 18 j. Donderdag 14, 19 en 21.15 u.: „Operatie Amsterdam", 14 j. Minerva Theater: Vandaag 20.15 u.: „Dr. Vlimmen", 18 j. Donderdag 20.15 u: „De zeven zondaars", 18 j. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „Winden waaien om de rotsen", 14 j. Roxy Theater: Dagelijks 14.30, 19 en 21.15 u.: „Brigades des doods", 14 j. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 u.: „De witte wildernis", a.l. Theater Monopol e (Zandvoort) Dagelijks 20 u.: „De avonturier met de 100 gezich ten", a.L TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Tot 1 juli expositie van teke ningen en grafiek van Frans Hollaardt. Dagelijks 10 tot 22 u. Kunstcentrum De Ark (Nieuw Heiligland 1-3): Tot 3 juni expositie van schilderijen en penseeltekeningen van C. A. Feldmann. Dagelijks 9-17 u„ tevens ma., wo. en vr. 18-20 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van 19 mei). WOENSDAG 24 MEI City Theater, 20 u „Let's make love". Rex Theater. 20 u.: „Verandering van spijs doet liefhebben". Expositiezaal Heidestraat, „Velsens jeugd ziet de zee", van 1922 uur. DONDERDAG 25 MEI City Theater, 20 u.: „Zondaars in bezet tingstijd". Rex Theater, 20 u.: „Verandering van spijs doet liefhebben". Pieter Vermeulenmuseum, 9.3012 u. en 14—16.30 u. WOENSDAG 24 MEI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u-: „De hel van Saipan". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De brave soldaat Schwejk". DONDERDAG 25 MEI Kennemer Theater: géén voorstelling. Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Tosca". Het Nederlands Padvindstersgilde heeft gisteren zijn 45-jarig bestaan en tevens „Jubeldag 1961" gevierd op eigen terrein: op het centrum Buitenzorg in Baarn. Er waren ongeveer 7500 padvindsters, pioniers, kaderleden en genodigden. Het N.P.G. had ten behoeve van de noodlij dende jeugd van Sicilië 6500 geschenkpak ketjes bijeengebracht, een aantal dat alle verwachtingen voor deze jubeldaad had overtroffen en waardoor het mogelijk is geworden door het Jeugd Rode Kruis óók een deel van de pakketten naar Thailand te sturen. Kabouters, padvindsters en pioniers, maar ook de Blauwe Vogels (gehandicap te padvindsters) en N.P.G.'sters uit Suri name hebben meegeholpen dit resultaat te bereiken. De groep uit Sorong op Nieuw Guinea maakte als jubeldaad geschenkpakketten voor alle kinderen van de leprozerie, 12 km buiten Sorong. Minister Toxopeus, wiens echtgenote een der vice-presidentes is van het N.P.G.woonde de jubeldag bij. Voorts was er de ambassadeur van Thailand, prins Vongsamaship Jayamkura. Dank woorden werden gesproken door de verte genwoordigster van het Jeugd Rode Kruis, mej. J. J. C. M. Geldens. Massaal huldig den de N.P.G.'sters twee van hun pio niers: de dames E. Oosthoek-Robijns uit Utrecht en J. van der Dussen-Biegel uit Dordrecht. Beiden werden onderscheiden met de zilveren vis, een ereteken dat slechts bij hoge uitzondering wordt uitge reikt. Een openluchtspel, geschreven en gere gisseerd door Guido van Deth, moest drie Tijdens de negende lustrumviering in Baarn van het Nederlandse Padvin- sters Gilde werd een jubelspel opge voerd, geschreven en geregisseerd dóór de heer Guido van Deth. keer worden opgevoerd omdat het vorig iaar gebouwde openluchttheater 2500 toe schouwers kan bevatten. Guido van Deth had als uitgangspunt de Padvindsterswet genomen, die in het spel werd uitgebeeld in kleur en klank. De eerste van de door de Japanse lucht vaartmaatschappij „All Nippon Airways" bestelde zes Fokker-Friendship-vliegtuigen heeft zijn eerste vlucht uitgevoerd. Be stuurd door een bemanning van de Fok kerfabrieken bleef het toestel een uur in de lucht. „All Nippon Airways" zullen dit jaar drie van de Friendship-machines, die aan 40 passagiers plaats bieden en een kruis snelheid hebben van bijna 500 km per uur, op de binnenlandse luchtlijnen in Japan gaan gebruiken. De drie andere machines zullen volgend jaar worden afgeleverd. Zes Japanse vliegers krijgen op het ogenblik op Schiphol een speciale training voor het besturen van de Nederlandse toestellen. In Japan zal de Friendship te zijner tijd de DC-3 (Dakota) vervangen voor het vervoer van passagiers. De Dakota's zul len dan worden gebruikt als vrachtmachi nes. De directeur van de Nederlandse Spoorwegen heeft gisteren de minister van Ver keer en Waterstaat en het College van Ryksbemiddelaars voorgesteld met ingang van de zomerdienstregeling zondag aanstaande 28 mei voor de werknemers die thans 48 uur werken de 46Vï urige werkweek in te voeren. Dit kan echter nog niet gelden voor het personeel in de roulerende diensten (17 a 18.000 man, dit is zestig percent van de totale personeelsomvang). Hiervoor wordt echter volgens het voorstel in oktober, als de winterdienstregeling ingaat, over de extra gewerkte uren een uit kering ineens gegeven. Dan zou tevens voor het gehele personeel de 45-urige werk week worden ingevoerd. Voor degenen, die reeds 45 uur of minder werken zal geen werktijdverkorting worden ingevoerd. De vakbonden kunnen zich met het directie-voorstel niet verenigen en heb ben het College van Rijksbemiddelaars verzocht om een antwoord op hun ver zoek om per 28 mei direct de 45-urige werkweek in te voeren. Dit verzoek werd reeds op 4 maart gedaan. De afgelopen zomer waren directie en vakbondsver tegenwoordigers het vrijwel eens over de invoering van een 45-urige werkweek per 1 januari 1961, totdat de regering in augustus 1960 de spoorwegdirectie te verstaan gaf, dat dit haar veel te snel ging en zij hiermee niet akkoord kon gaan. De regering stelde zich op het standpunt dat de spoorwegen niet voor 1 oktober in aanmerking kwamen voor de 45-urige werkweek. Een vroegere invoering zou na melijk moeilijkheden geven bij onder an dere politie en PTT, die pas 1 november van de werktijdverkorting zullen gaan profiteren. De personeelsorganisaties heb ben toen begrip getoond voor de moeilijk heden van de directie, die gebonden was aan het regeringsvoorschrift, maar willen thans niet langer dan tot 28 mei wachten. Het nu door de directie gedane voorstel is een compromis suggestie van de looncom- missie van de Stichting van de Arbeid, die door de minister is overgehomen. Dientengevolge heeft staatssecretaris Stijkel van Verkeer en Waterstaat de NS- directie op 3 mei schriftelijk laten weten dat een voorstel als nu door de directie gedaan in welwillende overweging zou worden genomen. De personeelsraad heeft echter geen brief ontvangen en weet dus officieel van niets. Gezien de houding van de regering zal de 45-urige werkweek voor het spoorweg- Mengmeststof voor kamerplanten 65°/o - 100 grs - 65 ets. Volop bloei en groei dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorger» op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE (Van onze Amsterdamse redacteur) Precies een half jaar nadat de „deken" en de „ambassadeur" van de mysterieuze organisatie „De Heilige Daad" werden gearresteerd, zal de Amsterdamse recht bank zich morgen de gehele dag bezig houden met de merkwaardige financiële manipulaties, die „deken" M. J. J. V. en „ambassadeur" Jolle J. hebben gepleegd met gelden, die voor een belangrijk deel afkomstig waren uit het eveneens zo mysterieuze Socrates-concern van Nico- laas den B. Een halfjaar lang hebben hoofdinspec teur H. Molenkamp, chef van de af deling Zwendel van de Amsterdamse Centrale Recherche, en diens medewer kers in Nederland, Duitsland en Zweden gezocht naar de oplossing van de inge wikkelde „Heilige Daad"-puzzel, die ten slotte voor de officier van Justitie mr. J. F. Hartsuiker aanleiding is geweest zowel M. J. J. V. als Jolle J. wegens op lichting te vervolgen. De rechtszaak van morgen kan als een voorspel worden beschouwd van het op 20 juni te beginnen Socratesproces met Nico laas den B. als hoofdverdachte. Zijn de geldverslindende activiteiten van de figu ren rond de Socrates-affaire een gevolg ge weest van ziekelijke fantasieën of van ge raffineerde oplichterstr-ucs? Van Jolle J. staat vast, dat hij bijna an derhalf jaar op kosten van de n.v. Socra tes door Europa reisde en in die tijd op zeer royale voet leefde. Enkele jaren tevo ren was Jolle J. werkzaam als kelner. Hij staat bekend als een van de oprichters van de jeugdorganisatie A.N.J.V., maar hij zegt deze vereniging te hebben verlaten, toen deze een communistische mantelor ganisatie werd. Het bestuur van de A.N.J.V. heeft echter verklaard, dat Jolle J. uit de leiding is ge stoten, omdat hij gefraudeeerd zou hebben. „Miljoenenproject" Jolle J. werd op 1 februari 1959 aange steld als procuratiehouder en bedrijfsdi recteur bij de n.v. Socrates, hoewel hij toen reeds tweemaal met de justitie in aanraking was geweest. Blijkens de in schrijving in het handelsregister mocht hij voor de n.v. verbintenissen aangaan tot een bedrag van 20.000,-. Voorts was hij ingeschreven als bedrijfsdirecteur van de door het Socrates-concern" opgeslokte n.v. gebr. Overbeek, die een steenfabriek en gronden in Hengelo beheerde. Het perso neel van Socrates kan zich herinneren, dat hij met „een miljoenenproject" bezig was, waarvoor hij grote bedragen nodig had. In de Beursstraat te Amsterdam, waar het Socrates-hoofdkantoor was gevestigd, werd hij dikwijls gesignaleerd in een grote auto die voorzien was van het kenteken CD (Corps diplomatique). Dit zou verband hou den met zijn benoeming tot ambassadeur van de interkerkelijke organisatie „De Heilige Daad". Toen Jolle J. eind november werd gear resteerd, bewoonde hij met vrouw, drieja rig dochtertje en zijn ouders een kapitale villa in Bussum. De villa was hem „toege wezen" door Nicolaas den B„ die ook voor de meubilering zorgde. Voorheen was er een „internationale mannequinschool" ge vestigd en huisvestte Den B. er de manne quins, die voor de Socrates-dochtermaat- schappij Imotex n.v. badpakken moesten demonstreren voor buitenlandse inkopers. Duitser was president De tweede verdachte uit het proces van morgen M. J. J. V., woonde met zijn ouders aan de Haarlemmer Houttuinen te Amsterdam, in welke buurt hij bekend stond als een vreemde man, die nooit werkte. Hij noemde zich een filosoof en het is gebleken, dat hij o.m. contacten heeft gehad met de neofascistische groepering van Paul van Tienen en met de godsdien stige organisatie van Lou Voorthuizen, de palingboer uit Muiden. Wie de geestelijke vader is geweest van „De Heilige Daad" is tot dusver nog niet tot klaarheid gekomen. President van deze organisatie was de zich ingenieur noemen de Arnold Dreis in Wiesbaden. Hij bevindt zich in Duitsland in arrest. M. J. J. V. en Dreis hebben elkaar enkele jaren geleden ontmoet in een bar te Wiesbaden. Het con tact tussen de beide mannen ontstond uit de belangstelling, die Dreis toonde voor een grote ring, die V. droeg „ten bewijze" dat hij van adel was. V. was sterk in het bedenken van adellijke titels, waarmee hij indruk probeerde te maken. Hij noemde zich meestal „Volraat von Greifen-Klaue". Uit dit contact tussen B. en Dreis zou tenslotte „De Heilige Daad" zijn ontstaan. Spoedig daarop werd Jolle J. in deze „we reldorganisatie" (doel: sociale, economi sche, culturele en religieuze coördinatie) opgenomen. In hoeverre hebben deze drie welbespraakte mannen elkaar het hoofd op hol gebracht? Vaststaat, dat zij ook anderen, kapitaal krachtige mensen, wisten te interesseren. Jolle J. en M. J. J. V. maakten lange en dure reizen en zouden o.a. op Majorca een stuk grond hebben gekocht voor de bouw van een universiteit, waar het toekomstige kader van „De Heilige Daad" zou worden opgeleid. V. kocht voor de somma van één gulden de lege „Universal Mercantile Bank", die werd gevestigd te Amsterdam aan de Haarlemmer Houttuinen. Met een dood ernstig gezicht verklaarde hij aan persver tegenwoordigers, dat deze bank, die zijn persoonlijk eigendom was, de honderd mil jard dollars zou beheren, die Amerikaanse banken aan „De Heilige Daad" hadden toegezegd in ruil voor garanties van Euro pese bankhuizen. „Nicolaas den B. is een moordkerel", plachten Jolle J. en M. J. J. V. te zeggen. Geen wonder: deze verstrekte niet minder dan 300.000 uit de Socrates-kas, deels als gift, deels als lening, om de opbouw van „De Heilige Daad" mogelijk te maken. Was de Socrates-directeur te goeder trouw? Hechtte hij geloof aan de gladde praatjes van de beide mannen, zoals hij omringd als hij was door louche avontu riers zo dikwijls bereid was geld te ste ken in projecten, die slechts in de fantasie van anderen bestonden? De justitie heeft zich overigens ook geïnteresseerd voor de vraag of „De Heilige Daad" wellicht een noodsprong was om het laatste geld van de met faillisement bedreigde n.v. Socrates over te brengen naar het buitenland. De gelden, die door „De Heilige Daad" zijn aangetrokken, waren niet uitsluitend van Nicolaas den B. afkomstig. Gbeleken is, dat daarnaast van diverse Nederlanders 150.000 is „losgepraat" en dat #n 't bui tenland leningen zijn gesloten tot een be drag van 100.000. Bij de arrestatie van J. en V. hadden beiden geen cent meer over. Is een deel van het „Heilige Daad"-kapitaal in veilig heid gebracht of is het geheel opgegaan aan vele dure vliegreizen, verre autotoch ten en hoge hotelrekeningen? Vaticaan: niets bekend Het faillissement van de n.v. Socrates bracht Jolle J. en M. J. J. V. in een moei lijk parket. Niet alleen raakten zij hier door hun belangrijkste geldschieter kwijt, maar bovendien wilde de curator in de So crates-affaire, mr. C. D. van Vliet, wel eens weten wat er was overgebleven van de drie ton, die Nicolaas en B. in die merkwaardige organisatie had gestoken. In hun hotel te Zürich bliezen J. en V. voor het laatst hoog van de toren. Zij zei den het te betreuren, dat de werkzaamhe den van „De Heilige Daad" nu reeds in de openbaarheid waren gekomen. Zij hadden nog graag een half jaar in stilte willen werken om de voorbereidende werkzaam heden te kunnen afsluiten. Zij schermden ook met een „erkenning" door de R.K. Kerk. V. zou naar het Vaticaan gereisd zijn om, zoals hij zei, persoonlijk bij de paus bevestiging te krijgen van die erken ning. Het zal niemand verbazen, dat hij een gesloten deur vond. Ook de bisschop van Mainz, door V. genoemd als bemidde laar tussen „De Heilige Daad" en Rome, ontkent zich ooit met deze zaak te hebben ingelaten. Hotelrat De enige man, die nog iets over „De Heilige Daad" kon zeggen was toen nog Arnold Dreis in Wiesbaden. Deze haastte zich te distanciëren van de beide Nederlan ders zijn „deken" en „ambassadeur", die hij ronduit „fantasten" noemde. Hij zei nu alleen verder te zullen gaan met de uitwerking van zijn ideaal. Maar daarvoor kreeg hij geen kans. Op 7 december werd hij door de Duitse poli tie gearresteerd om een straf van vijf maanden uit te zitten. Arnold Dreis, presi dent van „De Heilige Daad" bleek name lijk een doodgewone hotelrat te zijn, die na dertig hotelliers te hebben bestolen, einde lijk tegen de lamp was gelopen. Tijdens zijn hechtenis heeft de politie gelegenheid gehad uit te zoeken in hoeverre Dreis heeft geprofiteerd van de kapitalen, waar over „De Heilige Daad" beschikte. „De Heilige Daad", de organisatie, die in feite nooit heeft bestaan, maar die des ondanks tonnen gelds verslond, zal morgen opnieuw ter sprake komen bij de behande ling voor de Amsterdamse rechtbank. personeel echter wel moeten wachten tot 1 oktober en zal men zich daar voorlopig wel tevreden moeten stellen met het com promis van 46 Vz uur. In Hollandia is in het gebouw van de Nieuw-Guinearaad een buitengewone ver gadering gehouden ter gelegenheid van het bezoek dat de Nederlandse parlementaire missie aan Nieuw-Guinea brengt. De leider van de Nederlandse missie, de heer Van de Wetering, zei dat het doel van het bezoek was, luisteren en waarne men ter voorlichting van het Nederladnse parlement. Het lid van de Nieuw-Guinea raad, de heer Nicolaas Jouwe sprak van een historische ontmoeting tussen ervaren parlementariërs en beginnelingen. „Er zijn er velen in Nederland en op Nieuw- Guinea die menen dat het Papoease volk maar binnen tien jaar of zelfs eerder zelf standigheid moet krijgen. Deze mensen gaan van de veronderstelling uit dat zij door het uitdragen van dergelijke leuzen de wereldmening voor zich kunnen win nen. Te vroege zelfstandigheid leidt tot rampzalige breuken tussen de oude wereld en de pas vrij geworden jonge landen," aldus de heer Jouwe. Een ander lid van de Nieuw-Guinearaad, mr. De Rijke, zei dat het kleine, arme en weerloze in de kolkende maalstroom van het wereldgebeuren betrokken volk van Nieuw-Guinea met vertrouwen opzag naar het leiderschap uit Nederland. De voorzitter van de Nieuw-Guinearaad, de heer Sollewijn Gelpke, sprak de hoop uit dat de raad zou kunnen profiteren van de ervaring van de Nederlandse parlemen tariërs. Hij zei dat de leden van de raad in de afgelopen weken het gebrek aan er varing opnieuw gevoeld hadden (UPI). illlilillllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllll Het K.N.M.I. deelt mede: Boven Frankrijk en het Alpengebied is de luchtdruk geleidelijk hoger geworden. Het hogedrukgebied dat ontstond beheerst vandaag ook het weer in Nederland. Voor de Noorse kust lag vanmorgen het cen trum van een diepe depressie. Het kou front ervan trekt langzaam over de Noord zee naar het zuiden. Het kan morgen bo ven Nederland komen, waardoor de be wolking weer zal gaan toenemen. Tenge volge hiervan worden de middagtempera- turen lager dan vandaag, vooral in het noorden en midden van het land. In het zuidoosten van het land kan het nog ge ruime tijd helder blijven, zodat daar d komende nacht kans op nachtvorst be staat. Het front veroorzaakt vrijwel geen regen. Maximum-temperaturen c «t binnen- en buitenland. ■o-? Neerslag, laatste 34 uur S c3 V S Den Helder licht bew zzw 14 0,1 Ypenburg onbewolkt zzw 12 0 Vlissingen onbewolkt z 13 0 Eelde zwaar bew zzw 12 0,1 De Bilt onbewolkt windst. 12 0 Twente geheel bew verand. 13 0 Eindhoven onbewolkt windst. 13 0 Zd-Limburg zwaar bew. n 14 0 Helsinki zwaar bew. zzo 11 0,4 Stockholm licht bew. zw 16 0 Oslo licht bew. zw 16 0 Kopenhagen zwaar bew. w 13 0 Aberdeen zwaar bew. w 16 0 Londen zwaar bew. wzw 18 0 Amsterdam onbewolkt z 12 0 Brussel zwaar bew. windst. 15 0 Luxemburg half bew. no 19 0 Parijs onbewolkt windst 20 0 Bordeaux half bew. ono 22 0 Grenoble licht bew. windst 15 3 Nice onbewolkt n 21 0 Berlijn geheel bew w 18 0 Frankfort onbewolkt windst. 21 0 Vlünchen licht bew. wzw 17 0 Zürich zwaar bew windst. 16 0 Genève zwaar bew. windst 13 0,1 Locarno zwaar bew. wzw 15 9 Wenen half bew. nnw 19 0 Innsbruck regen windst. 21 20 Belgrado zwaar bew. no 19 0 Athene half bew. windst. 25 Rome onbewolkt windst 23 0 Ajaccio onbewolkt o 22 0 Madrid half bew windst. 23 13 Mallorca onbewolkt windst. 23 0 Lissabon zwaar bew. z 22 1 Donderdag 25 mei Zon op 4.33 uur, onder 20.41 uur. Maan op 14.58 uur, onder 2.46 uur. Maanstanden 30 mei 5.38 uur Volle maan. Hoog en laag water In Ï.Ttnniden Woensdag 24 mei Hoog water 11.02 en 23.35 uur. Laag water 6 Ofi en 18 56 uur. Donderdag 25 mei Hoog water 12.14 en uur. Laag water 7.19 en 20.09 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2