LANGS SLUIZEN EN HAVENS IN DE VISHAL+EN OP ZEE Velsen-Noord in de toekomst, deel van een groot geheel IEV twee strafschoppen gemist - en Stormvogels staan bovenaan Velsense scholen bestreden elkaar op het sportveld Mijnenvegers en mijnenvissers Pastoor Vollebregt geridderd IJmondverenigingen vandaag en morgen Veisen's voetbalkampioenschap levert veel spanning WOENSDAG 24 MEI 1961 7 Wethouder A. de Jong WEEKABONNEMENTEN Kort nieuws i" De schepen werden tevens ingericht voor het leggen van mijnen en „Onze Traw ler" kwam dan ook als mijnenveger „Tri ton" in dienst. Die Vlaardingse stoomtraw ler, welke in 1906 was gebouwd in Enge land en daar „Hirose" had geheten, was dus een der eerste mijnenvegers van ons land. Als vissersvaartuig had het schip een inhoud van 227 reg. ton bruto. Het geringe aantal mijnenvegers werd in 1918 met vier sleepboten uitgebreid die als mijnenvegers dienst deden en deze taak tot hun einde hebben volbracht. Ze waren aanvankelijk aangeduid als I, II, III en IV, waarvan de beide eerstgenoemde het langste dienst hebben gedaan. Later ston den ze bekend als Ml en M2. In 1928 kwamen er weer vier mijnenve gers bij, respectievelijk, de A, B, C en D. Zij werden op 4 augustus 1930 in dienst gesteld. Bureau Wijsmuller sleepte het viertal naar Oost-Indië. De sleepboten „Vlaanderen" en „Friesland" vertrokken er mee op 7 augustus 1930 en de sleep kwam op 20 oktober 1930 in Soerabaia aan. In het midden van de jaren dertig be stelde de Koninklijke Marine een serie van 8 mijnenvegers: 4 bij de Scheepswerf van P. Smit Jr. te Rotterdam en 4 bij de Werf Gusto in Schiedam. De schepen kwa men in 1936 in dienst. Eerstgenoemde werf leverde respectievelijk de „Jan van Am- stel," „Pieter de Bitter," „Willem van Ewijck" en „Pieter Florisz" en de Werf Gusto de „Abraham Crijnssen", „Eland Dubois", „Jan van Gelder" en „Abraham van der Hulst." Het schip op de foto is Hr. Ms. "Willem van Ewijck," die op 19 juli 1937 in dienst werd gesteld. Standaard waterverplaatsing 460 ton, grootste lengte 55,80 m., grootste breedt 7,80 m., diepgang 2,20 m. De gtoom voor de 1600 ipk. machine werd "geleven! door 2 oliegestookte ketels waarmede ook de overige zeven schepen van deze serie waren uitgerust. Hr. Ms. „Willem van Ewijck" is het eerste schip van de Konin klijke Marint geweest dat in de tweede wereldoorlog verloren is gegaan en wel in Pastoor P. C. Vollebregt uit Beverwijk is gisteren vereerd met een koninklijke on derscheiding wegens zijn veertigjarig priesterschap. De pastoor werd benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De onderscheiding is hem uitgereikt door de loco-burgemeester van Beverwijk, de heer W. J. Vessies. Zaterdagmiddag hebben velen in Bever wijk de jubilerende pastoor P. C. Volle bregt hartelijk ontvangen. Nadat deze was toegesproken door de loco-burgemeester, de heer W. J. Vessies, werd een rondgang gemaakt door de parochie. Zondagmorgen heeft pastoor Vollebregt een plechtige Hoogmis opgedragen in de kerk van Onze Lieve Vrouw van Goede Raad, waarna de oud-kapelaan H. F. Jan sen een feestpreek uitsprak. In de gymzaal van de H. Hartschool werd daarna een receptie gehouden, die zeer druk bezocht was. Nadat Deken B. G. Hosman de jubilaris had geluk gewenst voerde wethouder W. J. Vessies net. woord, namens het gemeentebestuur. De heer W. P. Doorn overhandigde als oudste kerkmeester namens de parochie een ge schenk in couvert, dat door de pastoor be stemd zal worden voor het bouwen van een jeugdhuis. De heer J. F. de Wildt bood namens het kerkbestuur de bouw van een garage voor de auto van de pastoor aan, de heer L. Tervoort sprak namens het kerkzang koor, Dr. K. Groensmit namens de S.T.O.K. en het Pius X College, ir. L. Stoelinga namens de technische scholen, P. Mulder namens de K.A.B., J. Hienkens namens S.S.S.: J Glorie namens de Lour- desactie en M. Stelder namens D.E.M. Nadat de pastoor allen had bedankt zong het kerkkoor onder leiding van L. Tervoort en werd de dag met een Danklof besloten. In het Kennemer Theater is dinsdag avond de buitenkerkelijke viering gehou den van het veertigjarig priesterfeest van pastoor P. C. Vollebregt. De avond begon met een korte toespraak van kapelaan Tol. die zei dat het zeer goed was een priester ook eens van de menselijke kant te bena deren. De leerlingen van de Koorschool en het herenkoor „Cantemus Domino" van de katholieke Basiliek te Haarlem, onder lei ding van de heer K. Bornewasser zongen een aantal toepasselijke liederen. De heer J. L. Schouten zat aan de vleugel. Na de pauze verzocht de heer G. Bonne- ma de pastoor op het podium plaats te nemen en volgde een soort „Dit is uw le ven", waarvoor zelfs de leermeester van de jubilaris, Broeder Servatius uit Noord- Brabant, was overgekomen. Uit Venhuizen, waar de pastoor ook enige jaren priester was, kwam de heer Chris Tol het toneel opstappen en zo wer den oude vriendenbanden weer hernieuwd. Uit een en ander bleek dat de jubilaris een veel bewogen leven achter zich heeft, waar hij met trots op kan terugzien. Marktbericht Beverwijk Beverwijk, 23 mei: aardbeien 4684, bloemkool 3387, spinazie 1247, poste lein 4253, asperge 75245, sla 826, bos- peen 6080. waspeen 5685, radijs 918, rabarber 617. HAVENVERKEER AMSTERDAM In de week van 14 tot en met 20 mei zijn in de hoofdstedelijke haven aange komen 155 schepen (361.184 brt) en ver trokken 151 schepen (455.119 brt). de periode toen ons land nog niet in de oorlog was betrokken. Op 8 september 1939 liep het schip namelijk nabij Terschelling op een mijn en zonk. Daarna gingen er drie van deze serie verloren. Hr. Ms. „Pieter de Bitter" werd op 6 maart 1942 te Soerabaia door de bemanning tot zin ken gebracht. Twee dagen later onderging Hr. Ms. „Eland Dubois" hetzelfde lot op de rede van Gili Genteng. Hr. Ms. „Jan van Amstel" ging eveneens op 8 maart 1942 ten onder bij een poging naar Australië uit te wijken. In de Bali Zee werd de mijnenveger door Japanse zeestrijdkrach ten onderschept en tot zinken gebracht. Behouden gebleven zijn de „Abraham Crijnssen," „Abraham van der Hulst," „Jan van Gelder" en „Pieter Florisz." Hr. Ms. „Jan van Gelder" werd op 2 okto ber 1939 ten westen van Terschelling door een mijnexplosie ernstig beschadigd, doch behouden te Den Helder binnengebracht. Het schip was net voor de meidagen van 1940 hersteld en werd op de 10de mei naar Engeland gezonden als escorte van Hr Ms. „0 13". Gedurende de oorlog heeft het schip escortediensten verricht in de Brit se wateren en het kwam in maart 1946 in Nederland terug. Hr. Ms. „Abraham Crijnssen" heeft na 1942 dienst gedaan in Australië als opleidingsschip voor de onderzeebootbestrijding. Hr. Ms. „Abra ham van der Hulst" en Hr. Ms. „Pieter Florisz" hebben van mei 1940 tot augus tus op de zeeboden gelegen ter hoogte van Medemblik en zij kwamen, na te zijn ge licht, in dienst bij de Duitse marine, res pectievelijk als M 552 en M 551. De vier schepen zijn enige tijd geleden uit de dienst genoemen. Voor slechts weinig belangstellenden, heeft de heer Radema gisteravond in het gemeentelijke vergaderlokaal te Velsen-Noord een summiere uiteenzetting gegeven van de inhoud van het destijds verschenen rapport „De IJmond van streek tot stad". In het bijzonder werd de problematiek van en in Velsen-Noord behandeld. De spreker was dan ook uitgenodigd door de contactcommissie Velsen-Noord, welke commissie destijds is ontsproten uit het actiecomité-Rolink. De heer Radema is een der samenstellers van het in ons blad reeds uitvoerig besproken rapport. De spreker hield een wat taaie inleiding over de problematiek in de IJmond. Hij onderkende problemen van voorbijgaande aard en die waarvan het langer zal duren voor zij zijn verdwenen of opgelost. Van voorbijgaande aard is volgens de heer Radema het vraagstuk van de aan passing tussen oude en nieuwe bewoners. Nieuwe gezichten worden op den duur ook oude gezichten". Moeilijker valt het de diverse bevol kingsgroepen hun „geestelijke bagage" van zich af te schuiven. Spreker wees er na drukkelijk op, dat de verschillende pro blemen in de IJmond, of in Velsen-Noord, niet uitsluitend IJmondiaal of Velsen- Noords zijn. In vele delen van ons land komen dezelfde vraagstukken voor. De IJmond is in zoverre uniek, dat hier een complex van problemen voorkomt. Hoofdzakelijk is de naoorlogse immigra tie in de IJmond verantwoordelijk voor de problemen in dit bedrijvige gebied. Spreker stelde, dat de toekomst van dit gebied ligt in de lijn van de industriële leefwijze der bevolking. De ontspanning in zo'n klimaat zal van Naar wij hedenmorgen vernamen, is de toestand van de heer A. de Jong, wet houder van financiën te Velsen, die. zoals we gisteren meldden, in het Rode Kruis- ziekenhuis te Beverwijk is opgenomen, bevredigend. Het verloop van de ziekte is minder ernstig, dan aanvankelijk ge vreesd werd. WOENSDAG 24 MEI Herv. Jeugdgebouw, IJmuiden, 20 u.: Toneelvereniging Advendo: „Met hartelijke gelukwensen". V.V.V., Wijk aan Zee, 19 u. bij bureau V.V.V., aanvang Avondduin-excursie. DONDERDAG 25 MEI 't Centrum. Beverwijk, 20 u.: Frysk Sel- skip ,Us Memmetael": Jiergearkomste. zeer bijzondere betekenis blijken te zijn, aldus de heer Radema. Overigens steldé hij, dat de vraagstukken zoveel mogelijk in groter verband moeten worden be sproken en niet in secties. Over de vraagstukken in Velsen-Noord sprekende, wees de spreker op de historie van dit Velsense gemeentedeel. De min of meer geïsoleerde ligging in de geschiede nis, heeft bewerkstelligd dat er voor de tweede wereldoorlog een vrij zelfstandige bevolking leefde. Na de afbraak van honderden woningen, konden velen na de oorlog niet terugkeren. En kwamen zij na de herbouw wel terug, dan troffen zij ook nieuwe inwoners. Van de besloten gemeenschap, die Velsen-Noord steeds had gevormd, was spoedig na de oorlog niet veel meer over. Men zal zich moeten realiseren, aldus de heer Radema, dat wat in het verleden is geweest, in de toekomst niet zal terug keren. Velsen-Noord zal een deel zijn van een groot (toekomstig) geheel. En is het erg om in een woonwijk te wonen en te leven? Op het ogenblik is dit zeker niet ideaal, aldus besloot spreker. Er is gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen. In de strijd om het voetbalkampioenschap van Velsen blijft Stormvogels hoge ogen gooien. Door een zege op de naaste concurrent IJmuiden staan de Vogels nu stevig bovenaan en de laatste wedstrijd tegen het sterk tegenvallend SVIJ zal daar wel geen verandering in brengen. Kinheim won in deze poule van een wat ongelukkig Waterloo. In de andere afdeling is de grote strijd tussen VSV en IEV in een gelijk spel geëindigd. IEV, dat alleen Terrasvogels nog ontmoet, is daardoor wat dichter bij een bovenste plaats, al dan niet gedeeld, gekomen. De stand in poule B is als volgt: IEV 3 2 1 0 5 7—3 VSV 2 1 1 0 3 5—1 VVB 2 10 12 6—6 Terrasvogels 1 0 0 1 0 24 Velsen 2 0 0 2 0 0—6 IEV en VSV hebben tegen elkaar op het VSV-terrein geen grootse maar wel een zeer spannende wedstrijd uitge vochten. Er werd fors en direct ge speeld, waarbij aan beide zijden de ver dedigers zeer goed van opruimen bleken te weten. Bij VSV hadden de kanthalfs Van der Wal en Veerman een belangrijk aandeel in het opvangen van de IEV- aanvallen, bij de IEV'ers muntten de twee backs, De Reus en Vendel, en rechtshalf Feyen uit. Na tien minuten wist rechtsbuiten Bilder na goed doorzetten VSV de leiding te geven maar daarna begon IEV steeds feller terug te vechten. Er ontstond bij zo'n IEV-aanval een incident, toen back Kunst zich door lopend hardop met de leiding van de scheidsrechter bemoeide. Deze floot af en gaf Kunst een waarschuwing. Ook later had de scheidsrechter nogal eens moeite om de spelers uiteen te zetten wat wel en wat niet mocht. Er werd nogal eens een bal hard weggetrapt als er al was gefloten en het stevig tegen de man aangaan deed eveneens herhaaldelijk opgeld, evenals het „stelen" bij een ingooi en het met de hand spelen. Het maakte de wedstrijd overigens zeer geladen en van weerskanten ontstonden er vaak spannende momenten. Keeper Jansen moest eenmaal een kogel van Mulder cor ner werken, maar aan de andere kant vloog een zoevende kogel van Korver net naast. Toen de naar rechts gelopen Bos links binnen B. Kramer bediende, zag deze zijn schot door Stoey met de vuist gekeerd. Het bleek evenwel uitstel van executie, want even later had Bos succes uit een voorzet van de fel doorzettende Duin (11). Vlak voor rust mocht B. Kramer wegens hands een strafschop nemen, maar hij schoot naast. Na de hervatting werd de strijd nog veel spannender. Alleen nam men toen aan beide kanten weinig risico, zodat men het voornamelijk zocht in harde trappen uit de verdediging. Na een half uur zwoegen van beide kanten kreeg IEV uiteindelijk een fraaie kans op de zege, toen de scheids rechter een hands van de VSV-verdédiging meende te constateren. Heel VSV kwam er, aan té* pas om te temen dat de VSV'^'feij een val op zijn hand had gesteund en toen dé bal tegen zijn hand had gekregen. De scheidsrechter bleef er bijstrafschop. Dit maal zette F. Kramer zich achter de bal, maar ook hij miste, want hij schoot het leer in handen van Stoey. Het meest opwindend was daarna de solorush van Korver, die alles passeerde, maar toen net voorlangs schoot, maar in de laatste minuut ontsnapte IEV toch aan de nederlaag toen keeper Jansen zich nog juist voor de voeten van de vrijstaande Karton kon werpen. Goed verweer van IJmuiden In poule A is de stand nu als volgt: Stormvogels 3 3 0 0 6 131 IJmuiden 3 2 0, 1 4 84 Kinheim 3 2 0 1 4 49 SVIJ 2 0 0 2 0 2—5 Waterloo 3 0 0 3 0 08 In een snelle maar tevens harde wed strijd, heeft Stormvogels kans gezien, een der medegegadigden voor de bovenste plaats, IJmuiden met een drie-één neder laag van zich af te schudden. Erg gemakke lijk is dat echter niet gegaan, want IJmui den heeft zich uitstekend te weer gesteld Op de velden van Schoonenberg hebben tientallen Velsense scholieren dinsdagmid dag in het kader van de traditionele In- terscholaire de degens, of liever de hockey sticks gekruist. Onder de aanmoedigende kreten van hun medeleerlingen, die het langs het lijntje voor het zeggen hadden, hebben de teams van de verschillende scholen voor voortgezet onderwijs, die aan deze wedstrijdmiddag deelnamen, hun bes te beentje voortgezet. Er werden vele bes te hockeywedstrijden de hoofdschotel, de strijd die even verderop op het korfbal- veld. werd geleverd loog er evenmin om. Vooral niet toen er aan de kant een le raar stond die zijn „Connie's" en „Aad- jes" de nodige aanwijzingen toeschreeuw de. Hockey en korfbal, deze spelen werden dinsdagmiddag beoefend. Maar daarmee is het voor de scholieren van het gymna sium Felisenum, de R.H.B.S., de W. de Zwijgermulo, de H. de Grootschool, de Prins Bernhard h.b.s., de Visserijschool en de Technische school nog niet afgelopen. Volgende week komen er nog basketbal, volleybal en handbal wedstrijden en de school die aan het einde van deze middag met de wisselbekers naar huis ging kon dan nog wel eens flink op zijn huid krij gen. Maar terwijl de schooljeugd in de af en toe doorbrekende zon aan het hockeyen en korfballen was, dacht men nog niet aan de prijzen. Eerst diende men te winnen en dan zou men wel verder zien. Aan enthousiasme was er geen gebrek. Zelfs tussen de wedstrijden door streed men nog met de sticks en als de hockeybal dan eens naast de bezoeker tegen het hek werd geschoten, dan riep men: „Hij is hard hè meneer." Hard waren ze zeker en eigenlijk waren de leerlingen die een pauze benutten om in de zon te liggen het verstandigst. Aan het einde van deze dag om ongeveer vijf uur werden tenslotte de uitslagen be kend gemaakt. Dankzij een beter doelge- middelde won het hockeymeisjesteam van de R.H.B.S. de wisselbeker die een jaar in het bezit was geweest van het gymna sium Felisenum. Bij de jongens verloor het gymnasium eveneens de wisselbeker die in de wacht werd gesleept door de Prins Bernard h.b.s. In de afdeling korfbal speelden slechts twee scholen, de Hugo de Grootmulo en de Willem de Zwijgermulo om de eer. De wedstrijd werd door de laatste school ge wonnen. Een beeld uit de schoolwedstrijden op Schoonenberg. tegen het ongetwijfeld technisch beter voetballend Stormvogels. Beide ploegen startten in een hoog tempo en er werden onmiddellijk hoge eisen ge steld aan de verdedigingen van de zich tot het uiterste gevende teams. Na een kwartier nam Stormvogels de lei ding door Duivenbode, die slecht weg werken van spil Post met een hard schot afstrafte. IJmuiden bleef niet bij de pakken neerzitten maar de voorhoede speelde toch te onsamenhangend om de hechte Storm vogels-defensie, met spil Venus als uit blinker, te verschalken. Vlak voor halftime werd het twee-nul door toedoen van mid- voor Admiraal, die een goed voor het doel geplaatste vrije trap van Maarleveld be heerst afwerkte. Ook na rust waren de elftallen aan el kaar gewaagd, want beide doelverdedigers kregen handen vol werk, dat door Burgers en Van der Does bekwaam werd opge knapt. Toch kon eerstgenoemde niet ver hinderen dat Luppens via de paal de bal In het net schoot, zodat de strijd met nog een kwartier te spelen beslist was. IJmuiden bleef echter voor het verdiende tegenpunt strijden. Harde schoten van mid- voor Vendel en rechtsbuiten J. de Boer werden op prachtige wijze door Van der Does onschadelijk gemaakt. Een snelle uitval van de rechtervleugel leverde nog een doelpunt op dat echter door de arbiter werd afgekeurd voor buitenspel. Vijf seconden voor het eindsignaal mocht dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE oa>axooeio«xoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo6 linkshalf Rob de Boer een vrije trap nemen op de rand van het strafschopgebied. Oer- hard vloog de bal in het net, zodat de eer van IJmuiden gered werd, wat gezien het spelbeeld van deze wedstrijd meer dan verdiend genoemd mag worden. Stormvogels is nu vrijwel zeker van een plaats in de finale, daar alleen nog de wed strijd tegen het tot nog toe zeer teleur stellende SVIJ wacht. In een slechte wedstrijd heeft Waterloo geflatteerd met twee-nul van Kinheim ver loren. Het spel van beide ploegen was van geringe kwaliteit, vooral het tempo liet veel te wensen over. Waterloo was in het veld zeker niet de mindere, maar de voorhoede van de rood- witten was volkomen schotloos, zodat veel kansen onbenut werden. Kinheim nam na een kwartier de leiding door rechtsbinnen Brouwer, die een mis verstand in de Waterlooverdediging reso luut afstrafte. De aanvallen van Waterloo waren te simpel van opzet om de goed wegwerkende defensie van de geelzwarten te misleiden. Na halftime is Kinheim iets in de meer derheid geweest, zodat doelman Brilman vele malen de handen uit de mouwen moest steken om schoten van Brouwer c.s. te stoppen. Waterloo kwam ook nog een en kele maal voor het Kinheim-doel, maar door slecht schieten leverde dit geen enkel resultaat op. Tien minuten voor het einde bracht linksbinnen Hatzman de stand op twee-nul, wat tevens de eindstand zou worden van deze op weinig hoog peil staande wedstrijd. Kinheim heeft nu vier punten en staat gelijk met IJmuiden op de tweede plaats. De Waterloo-voorhoede is er na drie wed strijden nog niet in geslaagd om een doel punt te scoren, wel een bewijs dat deze linie volkomen gefaald heeft, wat van de verdediging zeker niet gezegd mag worden. Een spannend moment uit de wed strijd Stormvogels-IJmuiden. Aanvoer van dinsdag De totale aanvoer aan de IJmuider vis- afslag was dinsdag 8610 kisten, waarvan 1649 tong en tarbot, 7 heilbot, 15 griet, 5 tongschar en schartong. 2314 schol, 18 schar, 571 haring, 1747 makreel, 55 schelvis, 637 wijting, 635 kabeljauw en gul, 40 leng, 30 haai. 58 wolf. 114' poon. 145 koolvis, 40 diversen. Prijzen van dinsdag Per kilo: heilbot 3—2. 40, grdte tong 4— 3.50, grootmiddel tong 3.102 70, kleinmid- del tong 2.80—2.40. kleine tong 1 2.70—2.40. kleine tong 2 1.541.24, tarbot 1 2.702.10, kalm 95. Per 50 kilo: tarbot 4 7220, grote griet 8167, kleine griet 5740, tongschar 96 84, grote schol 4337, grootmiddel schol 3732, kleinmiddel schol 3331, kleine schol 1 3631, klein? schol 2 3310, schar 2010, verse haring 30—15, makreel 22.20 8, grote schelvis 24, grootmiddel schelvis 4822, kleinmiddel schelvis 5022, kleine schelvis 1 50—32, kleine schelvis 2 42—17, wijting 30—8, grote gul 36—25, middel gul 32—21, kleine gul 27—22, kleine leng 25— 23. kleine haai 13.5012, kleine wolf 35— 31, poontjes 10, lommen 26. kleine koolvis zwart 28—21, kleine koolvis wit 4034. Per 125 kilo: grote kabeljauw 23286 grote koolvis zwart 9276, grote koolvis wit 9684. grote leng 7763 grote wolf 75—65. Besommingen vasi dinsdag KW 172 6400, KW 161 f 4080 KW 76 4840, KW 144 24.400, KW 24 f 3540, KW 46 3540, KW 17 f 4270, KW 160 f 2820, KW 169 2590, KW 126 f 3350 KW 66 4220. KW 108 f 3800. KW 125 f 2990 KW 52 3700, KW 69 f 2640, KW 114 f 2980. KW 51 2960. KW 162 2500 KW 64 2600, KW 158, IJM 204 f 3100, IJM 11 f 2390, IJM 67 f 2080, IJM 73 f 3620, IJM 64 2440, IJM 63 3170, IJM 62 f 3150, IJM 4 2700. IJM 61 f 2340. IJM 66 f 3670 KW 58 6580. KW 180 f 4640, KW 165 3100, KW 12 4030. KW 148 f 4310, KW 152 3500, KW 146 3800, KW 174 f 6870, KW 55 3210, KW 68 1880, KW 79 2850, KW 63 3540 KW 93 2330, KW 145 300 KW 31 3260, KW 184 f 2160, KW 103 3080, KW 98 f 1850 KW 96 2390, KW 90 3420, KW 118 f 2620. KW 137 f 3070 KW 34 3500, KW 134 f 2760. KW 186 f 4200, KW 117 f 4040, KW 178 f 2170, WR 58 f 3150, WR 58 f 2840, TX 18 f 3000. MO 1 f 3710, VL 7 f 12.700 VL 153 f 8680 VL 16 f 14.000. Aanvoer van woensdag Te IJmuiden werden hedenmorgen door een trawler, een logger en zeven kotters in totaal 1420 kisten vis aangevoerd. De spe cificatie is als volgt 165 kisten schelvis, 95 wijting, 50 gul en kabeljauw, 25 koolvis, 20 haring, 360 kleine kistjes haring, 770 makreel, 115 schol, 2 tarbot, 62 varia, 105 stuks stijve kabeljauw en 6000 kilo tong. De IJM 34 „Allan Water" kwam aan de markt met 820 kisten, 360 kleine kistjes haring en 50 stuks stijve kabeljauw. De IJm 56 „Willem Robert", had 325 kisten en 40 stuks stijve kabeljauw aan boord. Prijzen van woensdag Haring 39—24.20. makreel 30—14.40, kis ten grote kabeljauw 136, middel kabeljauw 122, regels grote kabeljauw 136126, regels kleine kabeljauw 6560, grote gul 4341, middel gul 4035, kleine gul 35—31. grote zwarte koolvis 112—98. grote leng 92, grote schol 48, grm. schol 48, kim. schol 46—51, schol 1 57—46. schol 2 43—28. middel schel vis 55, kim. schelvis 60, kl. schelvis 1 62— 50. kl schelvis 2 5038, wijting 2515, schar 2314. bot 159, haai 25. grote tong 3 603.50, grm. tong 3.102.80. kim tong 2.90—2.60. kl. tong 1 2.90—2.50, kl. tong 2 1.601.38, heilbot 3.10, tarbot 3102.20, zalm 6, rode poon 2013. Besommingen van woensdag KW 143 f 2680, KW 30 f 4180, IJM 56 f 14.200. Voor donderdag Thuisstomend voor de donderdagmarkt is de HD 87 „Pietertje' met 270 kisten diversen, Scheveningen Te Scheveningen werden hedenmorgen aangevoerd: 30 kisten wijting, 20 koolvis, 30 gul en kabeljauw 340 makreel en 150 stuks stijve kabeljauw- Moeilijkheden De KW 186 heeft, op weg naar de vis gronden. moeilijkheden met de motor ge kregen. De kotter KW 106 heeft de pech vogel op sleeptouw genomen. Beide sche nen hebben geen vis aan boord. Een Vlaar dingse logger. „De Noordster", heeft moei lijkheden gekregen op ongeveer 140 mijl van IJmuiden. Ook dit schip wordt ge sleept door een ander vissersvaartuig naar IJmuiden, Rotsbreker. Bij een werf in Slikker veer is een rotsbreker te water gelaten bestemd voor het Turkse ministerie van Openbare Werken. Aan de voorzijde staat op het dek een drukbok met een zware lier Aan een staaldraad hangt een zwaar ge wicht. waarmee onder water de rotsen gebroken worden De baggermolen, die eveneens op het schip is gemonteerd, zorgt voor het opbaggeren van de losgeraakte rotsdelen. BIJ HET UITBREKEN van de eerste wereldoorlog beschikte de Koninklijke Ma rine niet over mijnenvegers of mijnenvis sers, zoals deze vaartuigen toen nog ge noemd werden. Daarom werden in augus tus- september 1914 enige vaartuigen voor zien van mijnenvistuig, o.a. de stoomloods- transportvaartuigen „Schelde" en „Zee meeuw" en de loodsboot „Frans Naere- bout". De „Schelde" kwam in 1916 in de haven van Nieuwediep tengevolge van een aanvaring tot zinken en de „Frans Naere- bout" liep op 2 mei 1918 op een mijn en zonk eveneens. In september 1914 werd de stoomtrawler „Onze Trawler" VL 61 van de n.v. Maatschappij „Onze Trawler", di recteur de heer K. van Zeventer, door de Koninklijke Marine aangekocht om als mijnenveger dienst te doen.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 7