Afscheid van het Amsterdams Ballet en Mascha ter Weeme's levenswerk N! Collegium Musicum uit Bremen met blokfluiten en gamba's Festival van Cannes geen mislukking II Misdadigheid opnieuw gestegen in Amerika Eén Lutherse kerk in V.S. Joan Davis overleden Directeur van Provinciale Planologische Dienst Mefkproduktie zal dit jaar met 2,5 stijgen Regisseur Peter Sjarov koninklijk onderscheiden CHlEfl WOENSDAG 24 MEI 1961 9 Opdracht voor Haarlemse componist Jan Mul Pocketboekenserie over b-wetenschappen De kerkorganist en zijn salariëring OP VERZOEK VAN DUIZENDEN NU OPNIEUW DE^ BIJ F 1.25 20 MERKJES 1 KUSSENSLOOP OF 2 FLEURIGE THEEDOEKEN Jan Koomen Paul Huf opgenomen in Boerhaavekliniek Kerkelijk nieuws Harpenconcert voor t.v. De radio geeft donderdag T elevisie programma AFGEZIEN VAN ééN HERHALING in Utrecht is de dinsdagavond in de hoofdstad gegeven voorstelling van een grotendeels nieuw programma de laatste gelegenheid geweest, waarbij het Amsterdams Ballet optrad in de samenstelling die door samen voeging van het Ballet der Lage Landen en het Ballet van de Nederlandse Opera werd verkregen. Het is nog niet met zekerheid te zeggen, welke formatie hiervoor in de plaats zal treden. Weliswaar heeft intendant Hans Tobi een groot aantal dansers en danseressen in afwachting van de subsidieverlening een voorlopig contract aan geboden, maar intussen begint het er meer en meer op te lijken dat eindelijk ook het Amsterdamse gemeentebestuur voor de regeringsplannen tot concentratie gaat voelen, zij het dat men het over de vorm daarvan wel niet snel eens zal worden. EéN DING is zeker: aan de vijftien jarige fase van het levenswerk van Mascha ter Weeme is thans een einde gekomen. Voor haar bijdragen tot de vestiging van een balletcultuur in ons land en haar energieke inspanning tot de verbreiding daarvan, in menig op zicht pioniersarbeid te noemen, past op deze plaats en op dit moment een woord van buitengewone erkentelijkheid. EEN VAN HAAR VROEGERE mededi recteuren, Pieter van der Sloot, die ook geruime tijd deel van het gewezen Ballet Recital van Sonia Gaskell heeft uitgemaakt staat sinds jaren in Italië aan het hoofd van een eigen gezelschap. Kort geleden is hij weer eens in zijn vaderland terugge weest, ditkeer om het repertoire van het Amsterdams Ballet met zijn „Suite Ro ma" op de gelijknamige compositie van Georges Bizet te verrijken. Het is een luchtig en doorgaans elegant divertisse ment, door zijn compagnon Vittorio Rossi zeer behoorlijk aangekleed. Men kon vast stellen, dat Pieter van der Sloot vaktech nisch een vrij aanzienlijke ontwikkeling heeft doorgemaakt. Compositorisch is dit oppervlakkige werk echter allerminst in teressant. Ten gunstigste kan men het ken schetsen als een revue met speels gebruik van lege vormen en simplistisch gestileer de pantomime door iemand, die gewend is te denken in danstermen voor een klein ensemble. Van de solisten gebruikte Ben de Rochemont beheerst de beste kansen. De Saltarello aan het slot gaf Angela Bay- ley voor haar terugkeer naar Engeland royaal gelegenheid met enkele van haar specialiteiten haar afscheid van het Neder landse publiek te vieren. In engere kring heeft zij een voortvarend aandeel geno men in de voorbeeldige opvoering van het executieve niveau (om een toepasselijk anglicisme te gebruiken). JACK CARTER'S PARABEL „De Ont goochelden" op muziek van Sjostakowitsj vormde het tweede programmanummer. Na de pauze werd als première Leonide Massine's vrolijke paradestuk „Le beau Danube" voor het voetlicht gebracht, zo wel voor dansers als toeschouwers een we zenlijke aanwinst van het repertoire. Dat het hoe dan ook opnieuw ingestudeerd zal moeten worden, als men het voor Neder land wil behouden, kan nauwelijks gelden als een bezwaar voor wie de ontoereikende vertoning heeft bijgewoond. Deze specta culaire aaneenschakeling van zwierige, ko mische en sentimentele taferelen in het Wenen van de meeslepende romantiek op allerlei door Roger Désormière gearran geerde walsen en polka's van Johan Johan Wagenaarstichting Het bestuur van de Johan-Wagenaar stichting in Den Haag heeft besloten aan de volgende componisten een opdracht te verleyen: Jan Mul te Haarlem, voor een werk voor piano a quatre mains met bege leiding van klein orkest. De tijdsduur zal 15 a 20 minuten bedragen. Marius Monnikendam in Den Haag, voor een sonate voor orgel met een tijdsduur van ongeveer 15 minuten. Jan Felderhof te Bussum, voor een sin- fonietta voor amateursymfonie-orkest, duur ongeveer 20 minuten. Louis Toebosch te Breda, voor een koor werk a capella op een tekst naar eigen keuze, waarvan de duur ongeveer 10 mi nuten zal bedragen. Dit najaar brengt A. W. Bruna en Zn. Uitgeversmaatschappij n.v. te Utrecht een serie academische pocketboeken op de markt. In deze reeks zullen deskundigen onderwerpen op het gebied der zogenaam de b-wetenschappen: geneeskunde, biolo gie, farmacie, geologie, enzovoorts behan delen op een wijze, die voor de leek met middelbare schoolopleiding of gerichte vakkennis de mogelijkheid schept op dit gebied meer kennis en een grondiger in zicht op te doen dan uit populaire beschou wingen in dag- of weekbladen, of uit al te summiere artikelen in een encyclopedie te putten is. De eerste vijf boekjes van de nieuwe se rie zullen aan medische onderwerpen ge wijd zijn. Zo zal van de hand van G. J. van Andel, stralingsarts der Rijksuniversi teit te Utrecht, een boekje verschijnen on der de titel „Diagnostisch gebruik van ra dio-isotopen". Het tweede werkje in deze reeks is van dr. J. J. R. Houtzagers: „Suikerziekte en haar behandeling door middel van tabletten". Het derde, geschre ven door drie deskundigen: dr. J. J. R. Houtzagers, M. J. van de Velde en prof. dr. P. Sorgdrager, behandelt de water- en zouthuishouding van het menselijk li chaam. Van de hand van K. Put, inter nist aan het Academisch Ziekenhuis te Utrecht, verschijnt voorts een studie ge titeld „Bloedtransfusie en plasma-vervang- middelen". Als vijfde in de serie zal dr. J. Grashuis, directeur van de Schothorst te Hoogland een studie wijden aan de toepassing van hormonen bij het vee. WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse departement van Justitie deelt mede, dat het aantal ernstige misdaden in de Verenigde Staten in het eerste kwar taal van dit jaar met tien percent is ge stegen. De directeur van de federale recherche, Hoover, heeft de toestand „verontrustend" genoemd. Strauss vraagt een samengaan van elan en finesse in snelle combinaties, die onbe reikbaar waren voor de Amsterdamse dan sers en danseressen, die nota bene zelfs aan uithoudingsvermogen tekortkwamen. Geen van de solisten kwam ook maar bij benadering aan typering van de toch uiter mate vluchtig geschetste rolfiguren toe. De reden waarom Massine gemeend heeft de felle ballerina Marga Nativo uit Italië te moeten laten overkomen om als de Straat danseres op te treden, valt buiten het be- oordelingsveld van de criticus. Het naar pastelschilderingen van Constantin Guys gekopieerde decor werd jammer genoeg ontsierd door een volstrekt misplaatst witte manteau. EéN DING HEEFT DEZE vertoning ons nogmaals duidelijk voor ogen gesteld: wat er ook met het Amsterdams Ballet gaat gebeuren, nodig is in de eerste plaats een ingrijpende verbetering van de training, een verscherping van de discipline. Zo slordig als er thans werd gewerkt, zou bij iedere andere manifestatie van kunst als ontoelaatbaar worden uitgefloten. Er was voor het Noordhollands Philharmonisch Orkest en dirigent Hans van den Hom- bergh geen begeleiden aan. Ruim zestig Nederlandse organisten zijn in Groningen bijeen geweest op de 71ste algemene jaarvergadering van de Neder landse Organisten Vereniging. De stem ming der vergadering werd overheerst door de slechte sociale voorzieningen van de protestantse organist in Nederland. De heer Evert Westra, algemeen voorzitter, beweerde zelf dat de toestand niet veel beter is dan 100 jaar geleden. Aan het einde van de vergadering werd een reso lutie opgesteld met de volgende inhoud: „De Nederlandse Organistenvereniging, in algemene jaarvergadering te Groningen bijeen, spreekt haar grote ontevredenheid uit over de volstrekt ontoereikende sala riëring en sociale voorziening welke de or ganist in de protestantse kerken in het al gemeen ten deel vallen. Zij meent dat een en ander in geen verhouding staat tot de vakbekwaamheid die voor de uitoefening van het organistenschap is vereist en dat de positie van de organist niet is meege groeid met de toegenomen welvaart na de tweede wereldoorlog". Advertentie badhanddoek Radion OF NAAR KEUZE IN HET KOEN KUSERHUIS (het voormalig Burgerweeshuis) gaf het „Colle gium Musicum St. Martini" uit Bremen voor de leden van de Vereniging voor Huismuziek een concert op historische instrumenten. De groep, bestaande uit twaalf instrumentalisten en vier zangers, staat onder leiding van Lothar Stöbel. Het programma vermeldde componisten uit de Renaissance en uit de Barok. Twee van de „Octo tonorum melodiae" melodieën over de acht kerktoonsoorten van Thomas Stolzer (1450—1526) brachten de eerste kennismaking met het ensemble van blokfluiten en gamba's. DE BEZETTING van de blokfluiten, re- naissance-instrumenten mgt wijde boring, is die van een dubbelkwartet, terwijl ook de gamba's een volledig „koor" vormen, met discant-, tenor-, bariton-, en basgam- ba. De klank van de strijkers is ijl en van een matte doorschijnendheid, het musice ren van de fluiten werd gekenmerkt c^oor grote zuiverheid, lenige ritmiek en een zui ver gevoel voor frasering. Het geheel maakte de indruk dat hier met grote toe wijding, maar ook in een geest van op rechte bewondering voor de waarde van deze oude muziek gewerkt werd. Hier was méér aan de gang dan een hobby voor archaïsche klanken, zoals bleek uit de in getogen expressie waarvan enkele stukken van Heinrich Isaac (1450-1517) doortrokken waren. BIJZONDER FRIS klonken de dansen die Purcell componeerde bij de Midzomer- nachtsdroom van Shakespeare. Indien de blokfluit met zulk een gratie en gevoel voor melodische lijn bespeeld wordt, is het een volwaardig muziekinstrument, en niet alleen een primitief hulpmiddel om kinde ren het aap-noot-mies van de muziek bij te brengen. Oorspronkelijk heeft Purcell deze toneelmuziek voor strijkorkest ge schreven; men hoorde dus een transcrip tie „in retrograde" maar een kniesoor die hierover zou vallen, bij zulke een levendi ge en echt muzikale uitvoering. Minder geestrijk klonk een suite voor vier gam- ben van Marc-Antoine Charpentier, auteur van kerkmuziek uit de tijd van Lodewijk XIV die in de laatste tijd weer meer in de belangstelling komt. Misschien dat ons oor t.ezeer gewend is aan de genuanceerde samenklank van het strijkkwartet om het effen timbre van de oude knieviolen nog te kunnen waarderen. HET PROGRAMMA werd aangevuld met madrigalen van Lassus en Johannes Lupi, eveneens onder leiding van Lothar Stöbel, die in het vocaal kwartet tevens de contra-tenorpartij meezong. Enkele nummers werden ontsierd door onzuiver heden, en de vier stemmen waren niet al tijd tot een geheel versmolten. Een mooi staaltje van samenzang, met veel elan ten beste gegeven, was „Je l'ayme bien" van Lassus. Klaas Bolt, organist van de Grote Kerk, zorgde voor een stijlvol intermezzo met een uitvoering van een Suite van Do- menico Zipoli op het door Christian Mül- ler gebouwde kabinetorgel van het Koen Kuserhuis. Sas Bunge Dr. Franklin Clark Fry, president van de United Lutheran Church in de Verenig de Staten, heeft in New York meegedeeld dat een fusie is tot stand gekomen tussen de United Lutheran Church en de Augus- tana Lutheran Church, de Finnish Evan gelical Lutheran Church of America en de American Evangelical Lutheran Church. De nieuwe ene Lutherse kerk van Ame rika telt thans 3.200.000 leden. CANNES. Zoals elk jaar en bij elk festival heeft men ook nu bij het internationale filmfestival te Cannes vele stemmen gehoord, die verkondigden, dat het weer helemaal niets was en dat er niet voldoende films van uitzonderlijk formaat in verto ning zijn gekomen. Met dat formaat doelden ze niet op de kwes tie of de films voor breedscherm geschikt waren, maar natuur lijk op artistieke kwaliteiten. Zag het er werkelijk zo slecht uit? Ik geloof, dat men, als men zo negatief over het festival oor deelt, uitgaat van een verkeerde vooronderstelling, namelijk dat de studio's voldoende films van uitzonderlijk formaat pro duceren. Dat doen ze niet en wat er is moet bovendien over verscheidene festivals verdeeld worden. Er kwamen niettemin te Cannes verscheidene films in vertoning, die alleszins de mceite waard waren en zelfs enkele meesterwerken. Dat ze niet ieder konden bevredigen ligt voor de hand. De te Cannes vertoonde films van formaat waren naar mijn smaak de Franse film Une aussi longue Absence (Een ook zo lange afwezigheid) van de jonge regisseur Henri Colpi, de Spaanse film Viridiana van Luis Bunuel en de Poolse film Moeder-overste der Engelen van Jerzy Kawalerowicz. Welnu, die drie films werden alle hoog onderscheiden: de Spaanse en de Franse kregen beide de Gouden Palm, d.w.z. de grote prijs, en de Poolse verwierf een speciale prijs van de jury. De toe kenning van de regieprijs aan de Russische film De jaren van het vuur is in zoverre gerechtvaardigd, dat in ieder geval de massascènes in die technisch verrassend knappe film een regie prestatie van betekenis vormden. Dat Sofia Loren zou worden onderscheiden als beste actrice hing na de vertoning van La Ciociara in de lucht en hetzelfde geldt voor de bekroning als beste acteur van de jonge Ameri kaan Anthony Perkins voor zijn rol in Aimez-vous Brahms. Er waren overigens véél uitstekende acteerprestaties in de festival films, maar deze bekroningen waren stellig gerechtvaardigde beslissingen van de jury, die ditmaal trouwens, anders dan soortgelijke colleges in vorige jaren, in het algemeen gelukkig was in haar beslissingen en deze dan ook bij de prijsuitreiking telkens met een daverend applaus van het publiek onderstreept zag. Er is bij die prijsuitreiking geen moment gefloten en als men nu weet, dat sommigen zich op de slotavond plegen voor te bereiden door de aanschaf van een fluitje, begrijpt men dat dit wel iets zégt te Cannes! Als een vuurwerk aan het slot was de laatste film van het festival: Viridiana, een werk van Luis Bunuel, dat door Spanje was ingezonden. Bunuel, die sinds Franco aan de macht kwam, niet meer in zijn vaderland had gewerkt, is blijkbaar niet al leen weer in genade aangenomen, maar men heeft daarbij ook zijn geestelijke bagage geaccepteerd, hoewel die in het katho lieke Spanje toch wel enigszins op contrabande moest lijken. We zagen nu een film, waarvan de bedoelingen niet geheel duidelijk waren, hoewel het er in ieder geval op leek, dat zij het gewone leven, hard enwerkzaam, gericht op het maken van winst, als het goede voorbeeld stelt tegenover de christe lijke charitas, welke in dit verhaal een smadelijke nederlaag lijdt. De bedoelingen werden dus niet geheel duidelijk, het verhaal is in elk geval hoogst bizar, maar Bunuel heeft in elke scène getoond, dat hij een meester-cineast is, die zijn toeschouwers kan fascineren. Elke scène is geladen met spanning en telkens opnieuw wordt men getroffen door de kracht van de filmische uitdrukkingsmiddelen zoals deze kunstenaar ze hanteert. Viri diana is een vuurwerk van filmische invallen, met als hoogte punt een woest feest van zwervers in het huis van hun weldoen ster, als die een dag afwezig is. De festivaljury, die haar beslis sing reeds min of meer in kannen en kruiken had, moest na deze vertoning opnieuw bijeenkomen en kende het werk toen unaniem de hoogste onderscheiding toe. Er liepen op de laatste dagen meer werken van kwaliteiten, bijvoorbeeld van de Italianen, die hun inzending als geheel be kroond zagen, met de prijs voor de beste selectie. Van Mauro Bolognini werd te Cannes La Viaccia (De slechte weg) vertoond, een in de vorige eeuw te Florence spelend verhaal van een jongeman, die verliefd wordt op een meisje uit een bordeel. Het verhaal moge niet verheffend zijn, Bolognini heeft het voortreffelijk verfilmd, met sober maar uiterst doeltreffend ge bruik van de filmmiddelen. Claudia Gardinale speelde de vrou welijke hoofdrol en ze deed dat uitstekend, met Jean-Paul Bel- mondo als goede tegenspeler. Ze speelde ook de vrouwelijke hoofdrol in een andere Ita liaanse festivalfilm, Het meisje met de koffer, gemaakt door de jonge Valerio Zurlini. Dot werk heeft een enigszins verwant onderwerp: de liefde van een zestienjarige puber voor een bar- zangeresje, dat jaren ouder is dan hij. De film duurt veel te Anthony Perkins en Ingrid Bergmann in „Aimez-vous Brahms?' Silvia Pinal in „Viridiana" lang, maar zij heeft in het eerste uur alles wat een film aan trekkelijk kan maken: een dan nog in hoge mate boeiend ver haal, goed verteld en uitstekend vertolkt, met een prachtrol van de jonge Fransman Jacques Perrin. Helaas echter gaat de film na dat uur nog bijna een uur door en dan wordt het ver haal hoogst onwaarschijnlijk. Een uitstekende, door en door menselijke film van de Ameri kanen was The Hoodlum Priest (De priester van de sloppen), welke bekroond werd door het Internationale Katholieke Film bureau. De internationale federatie van filmcritici, de Fipresci, onderscheidde een Argentijnse film, Met de hand in de klem, van Leopoldo Torre Nilsson. Gisteren is de toneelspeler Paul Huf in de Boerhaavekliniek te Amsterdam opge nomen voor het ondergaan van een maag operatie. Op 3 februari is Paul Huf ge huldigd ter gelegenheid van zijn 70ste ver jaardag. In Palm Springs in Califomië is dins dag op 48-jarige leeftijd de film- en tele visiester Joan Davis overleden. Zij trad in de jaren "ertig en veertig in een aantal filmcomedies op. Zij ging naar Hollywood nadat zij in 1919 haar toneelcarrière was begonnen. Op zevenjarige leeftijd stond zij al op het toneel. Franqois Albert-Buisson overleden De Franse schrijver, geleerde, zakenman, geschiedkundige en politicus Francois Al bert-Buisson is dinsdagochtend op tach tigjarige leeftijd in Aix en Provence in Zuid-Frankrijk overleden. Hij was onder meer senator. Hij woonde tussen de beide wereldoorlogen veel internationale confe renties bij en was lid van de Académie Frangaise. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben als enige aanbevolen ter benoe ming van de functie van directeur van de Planologische dienst dr. ir. R. van de Waal, hoofdplanoloog bij de Rijksdienst voor het Nationale Plan in Den Haag. In de verga dering van de Provinciale Staten van 14 maart is besloten de Provinciale Planoio gische dienst als afzonderlijke tak van dienst aan te wijzen en de functie van di recteur van deze dienst in te voeren. „Na zorgvuldige overweging van de in gekomen berichten", aldus schrijven Ge deputeerde Staten aan de Provinciale Sta ten, „zijn wij tot de overtuiging gekomen, dat van de verschillende sollicitanten één kandidaat mede op grond van zijn antece denten en ervaring bepaaldelijk de voor keur verdient. De heer Van de Waal heeft dch een ruime mate van kennis ten aan zien van verschillende aspecten van het planologisch beleid en met name van het streekplanwerk, verworven." Raming van Produktschap Het Produktschap voor Zuivel raamt de totale Nederlandse melkproduktie in het eind van april begonnen melkjaar 1961- 1962 op 6.970.006 ton, dat is 170.000 ton of 2,5 percent meer dan in 1960-1961. Er wordt op gerekend dat er weer even veel melk tot boerenkaas verwerkt zal worden als vorig jaar, namelijk 90.000 ton, terwijl de hoeveelheid melk, die voor eigen consump tie op de boerderij achterblijft, evenals in vorige jaren iets zal verminderen, ditmaal van 710.000 tot 700.000 ton, dus met 10.000 ton. De totale melkaflevering aan zuivelfa brieken zal daardoor stijgen met 180000 ton of drie percent, van 6.000 000 tot 6.180.000 ton. Onder vrij normale omstan digheden kan de werkelijk afgeleverde hoeveelheid tot drie percent boven of be neden de raming komen te liggen, onder bijzondere gunstige of ongunstige omstan digheden zelfs zes percent. In mei zullen er 1.670.000 stuks melkvee zijn. Het gemiddeld aantal melk- èn kalf- koeien in 1961-1962 wordt geraamd op 1.645.000 dat is 25.000 of 1,5 percent meer dan in het vorige melkjaar, de gemiddelde melkproduktie per koe op 4.240 kg, dat is 40 kg of één percent meer. Het gemiddelde vetgehalte van de melk wordt geraamd op 3,82 percent, dat is 0,02 percent meer dan vorig jaar. Bij de desbetreffende ramingen is uitgegaan van het verloop van de ge middelde melkproduktie per koe en het gemiddelde vetgehalte in de melkjaren 1949-1950 tot en met 1960-1961. In het af gelopen melkjaar kwamen de gemiddelde melkproduktie per koe, de totale aflevering en het vetgehalte overeen met de in het voorjaar van 1960 gemaakte schattingen. In de weidetijd in 1960 lag de melkpro duktie per koe bijna drie percent hoger dan in 1959, in de staltijd 1960-1961 bleef ze 5V2 percent achter bij 1959-1960. De to tale melkaflevering lag het afgelopen winterhalfjaar drie percent lager dan in 1959-1960. Het Produktschap verwacht een geleidelijk herstel van het produktie- en afleveringsniveau, zodat er eind mei geen nawerking van betekenis meer aanwezig zal zijn van de minder gunstige staltijd. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Krimpen aan de Lek H. A. Labrie te Den Ham; te Middelburg (vac. P. F. Th. Aalders) D. van Boven te Tricht; te Amsterdam-Osdorp A. J. Schneider, jeugdpredikant te Amsterdam. Bedankt voor 's-Graven hage (vac. J. J. Ph. Valeton) D. van der Werf te Sneek. Benoemd tot vicaris te Lemele H. Voortman, kand. te Hellendoom. Geref. Kerken Beroepen te Harkema-Opeinde W. J. de Ruiter te Idskenhuizen; te Rijsoord (vac. H. J. Knauff) Ph. W. A. Rijper te Vianen. Aangenomen naar Laren (N.H.) Ph. Stof fels *e Rilland-Bath. Aangenomen naar Oostkapelle G. Gommer, kand. en hulp prediker te Zuidlaren, die bedankte voor Andel (N.Br.) en voor Minnertsga. (Van onze correspondent) ROME Het was echt een toeval, dat wij onlangs getuige waren van een grote en welverdiende hulde aan de hoogbejaar de Russische regisseur Peter Sjarov, se dert jaren te Rome gevestigd en Italiaan van nationaliteit. De directeur van het Nederlandsch Historisch Instituut en me vrouw Poelhekke hadden Sjarov te dineren gevraagd. Onder de gasten waren onder andere de Nederlandse ambassadeur en gravin Van Bylandt en een tweetal Neder landse journalisten. Aan het einde van de maaltijd kwam voor allen een grote en uiterst prettige verrassing. Graaf Van Bylandt stond op en maakte in een hartelijke, korte toe spraak bekend, dat het H.M. de Koningin heeft behaagd Sjarov te benoemen tot of ficier in de orde van Oranje-Nassau. Het aardige was, dat zelfs de ambassadeur twee uur voor hij naar het Instituut kwam niets hiervan wist; dat wil zeggen, hij wist dat de onderscheiding was aangevraagd, maar niet, dat het besluit was afgekomen en nog veel minder wist dit dr. Poelhekke die tevens cultureel attaché bij de ambas sade is. Sjarov was diep ontroerd en betuigde herhaaldelijk, dat dit teveel was voor zijn kleine verdienste en dat „het nobele volk van Nederland een kunstenaar weet te waarderen en te belonen zelfs boven ver dienste." Hij wilde, met de spontaniteit hem eigen, onmiddellijk een lang telegram sturen aan H.M. de Koningin en „natuur lijk bloemen per telegram". Hij noemde dit en daarin was hij beslist eerlijk de mooiste dag van zijn leven en herin nerde eraan, dat hij maar één keer en dat is al veertig jaar geleden op soortgelijke wijze werd onderscheiden en wel door de tsaar van Bulgarije. Dat dit een prettig diner werd en dat Sjarov daarbij het mid delpunt was, die alle gasten wist bezig te houden, begrijpt ieder die ooit al is het maar voor de televisie, deze vitale grijs aard heeft gezien. AA fIK OH DIG IMGEfi em BESCHOUWMGEH Op zaterdag 15 juli zal er in de rozentuin van het Singer Memorial in Laren, voor deze gelegenheid speciaal verlicht, een openluchtconcert op twaalf harpen wor den gegeven. Het evenement, dat onder leiding van Phia Berghout staat, wordt door de N.C.R.V. op de televisie uitgezon den. Het is een speciale herhaling voor de televisie van het slotconcert van de inter nationale harpweek in het kader van het Holland Festival, dat de avond tevoren in de Theaterzaal van Singer wordt ge houden. HILVERSUM I. 402 m 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO' 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gewijde muziek. 12.00 Middagklok noodklok. 12.04 Instr. kwart, en sol. 12.25 Voor de boeren. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.35 Gram. NCRV: 14.00 Gevarieerd progr. 14.30 Gram. 15.35 Vocaal ens. 16.00 Bijbel overdenking. 16.20 Romantische muz. 16.50 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Volksmuz. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Volks liederen. 18.50 Sociaal perspectief, lezing. 19.00 Nieuws en weerber. 19,10 Op de man af, praatje. 19.15 Lichte muz. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. le zing. 20.00 Gram. 20.15 Orgelconc. 21.50 Periodie kenparade. 22.00 Sopr. en piano. 22.30 Nieuws en S.O.S.-ber 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boek- bespr. 23.00 Platennieuws. 23.30 Nobelprijswin naars in vertaling (III), lezing. 23.5524.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 De groen teman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de vrouw. 11.15 Zangrecital. 11.35 Gram. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Uit het bedrijfs leven, lezing. 12.43 Lichte muziek. 13.00 Nieuws, meded. en beursber. 13.30 Lichte muz. 14.00 Pia norecital. 14.30 Licht programma. 14.50 Gram. 15.15 Diefstal zonder dieven, hoorsp. 16.00 Gevar. orogr. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Amus.muz. 18.00 Nws. 18.15 Voor de jeugd. 18.30 Lichte muziek. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nieuws. 20.05 Ronder van Neoerland. 20.10 Gram. 20.15 Radio- filharm.orkest en solisten. In de pauze: Stad aan de Maas, klankbeeld. 20.45—21.10). 22.30 Nieuws, beursber. v. New York en meded. 22.45 Journaal. 23.00 Sportact. 23.10 Discotaria. 23.55—24.00 Nws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Amus.ork. 12.30 Weerbericht 12.35 Volksliederen. 12.50 Beursber. 13.00 Nieuws 13.15 Kamermuz. 14.00 Schoolradio. 16.00 Beurs ber. 16.06 Franse les. 16.21 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.15 Voor de kinderen, 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Sportkron. 19.00 Nieuws. 19.40 Schoolwedstr. 19.50 Polit. lezing. 20.00 Voordr. 20.30 Litterair forum. 21.15 Omr.ork. 22.00 Nieuws. 22.15 Radio universiteit. 22.5523.00 Nieuws. VOOR WOENSDAG NTS: Eurovisie: 10.15—10.45 en 12.30—13.00 Rep. Belgisch vorstenpaar aan Parijs. Eurovisie: 15.55 —17.45 Rechtstr. rep. uit Rome interland voetbal- wedstr. Italië—Engeland. AVRO: 17.45—18.15 Voor de rijpere jeugd. NTS: 20.00 Joum. en weeroverz. KRO: 20.20 Proloog. NTS: Eurovisie: 20.30 Rep, Bal in het Paleis te Stockholm t.g.v. huwelijk H.K.H Prinses Birgitta. KRO: 21.00 Te veel om op te noemen, documentaire. 21.40 Gevar. progr 22.20 Avondcollege Nederlandse taal. Daarna NTS- Filmverslag Ronde van Nederland. VOOR DONDERDAG NTS: Eurovisie: 11.00—13.00 Report. Stockholm van het huwelijk v. H.KH. Prinses Birgitta van Zweden en Z.K.H. Prins Johann Georg von Ho- henzollern. NTS: 20.00 Joum. AVRO: 20 20 Act 201.30 Documentaire film. 21.00—22.20 Spooksonate! TV-spel. 1

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 9