Hogere belasting nu militaire hulp van V.S. afloopt HET WEER KW 73 Maria Jacoba - met 44 kantjes- stoomt in kopgroep naar IJmuiden Tienduizend niet-blanken in Zuid-Afrika gearresteerd Initiatief van Kennedy nu zeer waarschij'nlijk Moise Tsjombe lijdt aan een zenuwinstorting Het prijspeil bleef in april stabiel Sjah onverwacht terug naar Teheran Bolletje!' <W'M0RRIS [éeforeifou fmifl -Jfa *)gS MINISTER VISSER in de zilveren rol Veranderlijke bewolking NYLON REGENJASSEN Vrouwelijke ambassadeur van Pakistan verlaat Den Haag m Het woord is aan... In de krant van heden: Vrije zaterdag voor het provinciaal personeel met ingang van 1 juli DE LANDINGSRECHTEN Nederlands verzoek zou worden ingewilligd Vreugde in gevangenis Heren- en Jongens overhemden DONDERDAG 25 MEI 1961 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING 46e JAARGANG NUMMER 169 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H- C. van der ije Nu de Verenigde Staten de militaire hulp aan ons land drastisch gaan vermin deren, zal een eventuele verhoging van de defensie-uitgaven mogelijk moeten worden door het verlagen van uitgaven en-of het verhogen der belastingen. Tot deze conclu sie komt de minister van Defensie, ir. Vis ser, in de Memorie van Antwoord op zijn begroting 1961 aan de Eerste Kamer. De minister heeft bij recente besprekin gen in Amerika een duidelijk beeld van het Amerikaanse regeringsbeleid gekregen op het punt van militaire hulp. De hulp draagt zonder twijfel een aflopend karakter. Deze ontwikkeling stelt het Nederlandse kabinet voor een ernstige situatie. Na 1961 zal ons land niet meer op omvangrijke militaire hulp kunnen rekenen. Dit klemt temeer nu deze ontwikkeling komt op een ogenblik dat overal de noodzaak tot ver sterking van de conventionele strijdkrach ten wordt ingezien. De gevolgen van het wegvallen van hulp worden op het ogen blik bestudeerd. Hierbij is het uitgangs- ELISABETHSTAD (Reuter) President Moise Tsjombe van Katanga heeft een zenuwinstorting gehad en is ernstig ziek, aldus heeft de Katangese regering woens dag meegedeeld. De vertegenwoordiger van de UNO in Elisabethstad, Georges Du- montet, heeft de lijfarts van de president toestemming gegeven om naar Coquilhat- stad te gaan en Tsjombe te behandelen. Dayal NIEUW DELHI (Reuter) In Nieuw- Delhi is officieel meegedeeld dat Ra jas war Dajal. de speciale UNO-vertegenwoordiger in Kongo, die reeds enige maanden in New York verbleef, naar India teruggaat „omdat zijn werk is voltooid". Van een ontslagaanvrage is geen srpake. De Kongolese leiders hadden het niet erg op een terugkeer van Dajal naar Leopold- stad begrepen. Naar verluidt woeden in de provincie Kasai momenteel felle gevechten tussen troepen van Albert Kalondji, de politieke leider in dat gebied, en krijgers van de opstandige Loeloea-stam. De UNO heeft sterke Ghanese patrouil les uit de plaatsen Mwene Ditoe en Loeisa naar de strijdtonelen gestuurd- Functiona rissen van de Volkenorganisatie deelden mee dat men niet over bijzonderheden be schikt wat de ernst der gevechten betreft. Doch waarnemers, die boven de betrokken streken hebben gevlogen, vertelden dat zij brandende dorpen hadden gezien. Advertentie N\\VWIMM//// ''nt inws^ Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met later in het zuiden en zuidoos ten van het land kans op een onweersbui. Zwakke tot matige wind, later uit noordelijke rich tingen. Dezelfde of iets lagere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. punt het vermijden van een teruglopende betekenis van onze bijdrage tot de geza menlijke defensie. Deze studie zal zijn weerslag vinden ir, de begroting voor 1962. Verder deelt de minister van Defensie mee nog neen oordeel te hebben over het denkbeeld de defensie-uitgaven wellicht belangrijk hoger te stellen dan ruim vier percent van het nationale inkomen. Voor de mechanisatie van het eerste le gerkorps is gekozen gepantserde perso- neelscarriers en geschut. Ter vervanging van de Chaffeetanks zijn nieuwe lichte tanks besteld De minister heeft geen plan het korps mariniers in te krimpen. Aan het plan tot de bouw van onderzeeboten met kernvoort stuwing wordt, gezien de kosten, niet ver der doorgewerkt. Er is nog geen beslissing over het bewapenen van de tweede kruiser met raketten genomen. In de naaste toe- Zeven jagers snellen op dit ogenblik op volle kracht over de Noordzee, op weg naar huis met de eerste Hollandse Nieuwe aan boord. Twee Katwijkers bevinden zich bij die eerste zeven: de KW 73 Maria Ja- coba en de KW 141 Willy. „We passeren juist een concurrent," kon schipper Jaap van der Plas van de KW 73 vanmorgen om tien uur melden. Hij zag zijn concurrenten wel niet, maar de peilin gen wezen het uit» „We zitten flink voor aan, mag ik wel zeggen." De KW 73, de sterkste troef van Katwijk had 44 kantjes aan boord. Met een tien- mijlsvaart stoomt de logger huiswaarts, met een noordnoordoostenwindje, kracht drie, achter zich. Het weer op zee is prach tig en de schepen komen dan ook snel vooruit. Het verschil tussen de koplopers is waarschijnlijk klein en dat maakt de mo gelijkheid des te groter, dat het eerste schip geen risico zal nemen en IJmuiden als aanloophaven zal kiezen, net als ver leden jaar. De spanning is op dit moment groot, want de schippers verraden hun nauwkeu rige posities niet. Wie zal het winnen? Een Scheveninger? Er zijn van die kant vier troeven: de Sch -24 Oceaan 3, de Sch 121 Oceaan 4, de Sch 72 Tony en de Sch 236 Noordster.Een Vlaardinger? De VI 85 Ber- komst zullen twee fregatten en twee onder zeeboten worden vervangen. De bestaande NAVO-verplichtingen ma ken het niet mogelijk af te zien van de vliegbasis Soesterberg voor operationeel gebruik. Getracht wordt de overlast te be perken door geleidelijk minder intensief gebruik. Minister Visser verklaart voorts geen aanleiding te hebben om terug te komen op zijn verklaring van mei 1960 aan de Twee de Kamer inzake de verdediging van Nieuw-Guinea. Deze verklaring betrof in ternationale hulp, die wij kunnen verwach ten in geval van een militair conflict met Indonesië. Hoewel de V.S. de uitnodiging tot het zenden van een vertegenwoordiger naar de installatie van de Nieuw-Guinea- raad tot teleurstelling van de regering niet hebben aanvaard, mag hierin geen aanlei ding worden gezien voor een principieel ge wijzigde situatie. Advertentie BARTtL'fORiSSTR HAARLEM TEL' 13439. LEIDSESTRAAT (BIJ.KQNI^GSPLEIN) AMSTERDAM-TEV-' tina, die om half zeven ging stomen met 68 kantjes van de gehele Vlaardingse vloot maakt een goede kans. Of toch eindelijk weer eens een Katwijker? Bij de schepen, die niet jagen, is de stemming verdeeld. Er waren heel wat log gers, die geen vangst konden melden, en de gemiddelde vangst van de Katwijkers was maar drie kantjes. Dat is toch beter dan de eerste dag van vorig jaar. „Het is ons niet voor de wind gegaan, we hadden maar een kantje" vertelde ons schipper Varkevisser van de „Aafke Ja coba". „Maar het is prachtweer, en we re kenen dus op vannacht." De schepen drij ven nu, op een kalme zee, die nauwelijks rimpelt onder het strelende windje met een kracht van nog geen twee. De „Aafke Ja coba" zal met zijn combinatie nog wel wat verstomen voor de vleet weer in zee gaat, want men is wat te ver geweest. En mor gen in alle vroegte „is het er dan weer van". Misschien komt dan ook de eerste logger al binnen. Want alles wijst er op dat de winnaar al heel vroeg zijn opwach ting zal maken. De begum Rana Liaquat Ali Khan, am bassadeur van Pakistan in Den Haag, is benoemd tot ambassadeur bij de regerin gen van Italië en Tunesië. Haar stand plaats wordt Rome. De vrouwelijke am bassadeur van Pakistan, die op 14 septem ber 1954 in Den Haag benoemd werd, zal op 9 juni naar Rome vertrekken. Woensdagavond, aan de vooravond van hun huwelijk, hebben Prinses Birgitta en Prins Johann von Hohenzollern een groot bal gegeven in het koninklijk paleis te Stockholm. (Telefoto). (UPI) Voor het eerst in vierentwintig jaar is het Zweedse volk vandaag getuige geweest van een huwelijk in de koninklijke familie. Het kerke lijk huwelijk zal plaats hebben op 30 mei te Sigmaringen in West-Duitsland. De pledhtigheid in het koninklijk paleis te Stockholm werd geleid door burgemeester Yngve Kristensson. Voor deze gelegenheid waren 750 gasten uitgenodigd. De trouw partij draagt een besloten karakter. De Europese vorstenhuizen hebben geen leden van de families afgevaardigd. Van het burgerlijk huwelijk werd een rechtstreekse uitzending gegeven door de Zweedse televisie. Na de plechtigheid konden de inwoners van Stockholm het jonge paar tijdens een rijtoer door de stad begroeten. In de stoet reden ook de zuster van de bruid, Prinses Christina, de Deense Prinses Benedikte, Kroonprins Carl Gustaaf van Zweden en graaf Michael Bemadotte van Wisborg. De Koningin van Denemarken woont het huwelijk bij als tante van de bruid. De geheimzinnigheid die het huwelijk heeft omgeven is scherp in de pers gecritiseerd. Baer-Oberdorf: Wie smaak heeft, is zeer voorzichtig met zijn oordeel. Weerrapporten 1» 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 9 Van Dag tot Dag2 Op de Praatstoel 2 De Kleine Wereld3 Buitenlands nieuws 3, 9 Kennemer Kruimels5 Uit stad en omgeving5, 7 Kunst 6 In de Vishal en op zee7 Horen en Zien 9 Feuilleton tl Panda en andere beeldverhalen 11 Economisch nieuws13 Beurs 75 Scheepsberichten 13 Sport 75 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's landelijk prijsindexcijfer van het levensonderhoud van gezinnen van hand en hoofdarbeiders, op basis 1951 100, ver toonde van medio maart tot medio april 1961 geen wijziging. Het indexcijfer inclu sief AOW bleef onveranderd staan op 126 en het indexcijfer exclusief AOW op 122. Het Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben besloten met ingang van 1 juli de 45-urige werkweek met volledige vrije zaterda'g voor het provinciale personeel in te voeren, voor zover de werkzaamheden dit in bepaalde takken van dienst toelaten. Dit besluit is vandaag ter goedkeuring gezonden naar de minister van Binnen landse Zaken en verschilt met dat voor het rijkspersoneel, dat het provinciaal per soneel tot 1 ianuari 1962 een uur per week minder werkt dan het niet-administratief personeel. Gedeputeerde Staten hadden tevoren be sloten het besluit tot invoering van de volledige vrije zaterdag met ingang van 1 mei in te trekken Zoals bekend is. had de Kroon dit besluit geschorst tot 1 sep tember. Van 1 mei tot 1 juli geniet het provinciaal personeel een vrije zaterdag om de veertien dagen. JOHANNESBURG (REUTER) (UPI; Naar in Johannesburg verluidt, bevindt de belangrijkste organisator van de actie te gen de Zuidafrikaanse republiek, de advo caat Nelson Mandela, zich nog steeds op vrije voeten. Sinds 3 mei zijn in de Unie reeds onge veer tienduizend niet-blanken gearresteerd maar Mandela is zijn achtervolgers tot nu toe te slim af geweest. Vanuit een open bare telefooncel in Johannesburg heeft hij een krantenredactie meegedeeld dat de leiding van de actie berust bij een „Raad Advertentie Een licht, zacht sigaartje - met smaak en kwaliteit van een waarlijk grote sigaar: Antonio Senoritas. 14 ct. Koop ze vandaag nog bij Uw eigen sigaren-winkelier. voor nationale actie". De raad schijnt ge weldpleging te willen vermijden, maar wil de bevolking bewegen gedurende drie da gen van 29 tot 31 mei thuis te blijven. Dit zou slechts de eerste stap in een groots opgezette campagne zijn om de Afrikaanse natie in beweging te bren gen voor een afwijzing van de republiek. Men verwacht dat in bepaalde gebieden de bevolking voor negentig percent gehoor zal geven aan de oproep van de Raad voor nationale actie. Als een der mede werkers van Mandela wordt genoemd Wal ter Sisulu, de vroegere secretaris-generaal van het Nationale Afrikaanse Congres. Ook hij bevindt zich nog op vrije voeten. De wapenhandelaars in de Zuidafrikaan se stad Port Elizabeth hebben sinds gis teren bordjes met „uitverkocht" in hun etalages staan: alle pistolen en revolvers zijn van eigenaar verwisseld; de meeste kopers waren blanke vrouwen. De blanke bevolking van Zuid-Afrika vreest namelijk grote betogingen en ge vechten tegen 31 mei. de dag waarop Zuid- Afrika republiek wordt. De organisaties van Afrikanen en kleurlingen hebben voor die dag stakingen afgekondigd. Alleen blanken kunnen wapens kopen in de Unie en vergunningen zijn niet nodig. De wapenhandelaars in Zuid-Afrika heb ben in jaren niet zo'n grote omzet ge haald als in de laatste twee weken. WASHINGTON (UPI) Het feit dat president Kennedy en zijn adviseurs de kwestie van de door Nederland gevraagde landingsrechten in Californië momenteel bestuderen, schijnt de voornaamste oor zaak te zijn van de vertraging welke is ontstaan. Er is nog steeds geen datum vastgesteld voor een nieuwe bijeenkomst van de Nederlandse en Amerikaanse dele gaties. De leden van de delegaties onder houden individueel wel contakt, zo wordt in regeringskringen te Washinton verno men. Koning Hoessein van Jordanië, gefoto grafeerd tijdens een onverwacht bezoek aan een gevangenis in Amman, waar hij een ovatie van de gevangenen kreeg: het huwelijk van de koning, dat vandaag wordt gesloten was aanleiding aan zeshonderd ge vangenen amnestie te verlenen hetgeen de juichende stemming in de gevangenis wel verklaart. De Britse Antoinette Gar ner, met wie Koning Hoessein is getrouwd zal niet tot koningin worden uitgeroepen, zo heeft de vorst in een briefwisseling met zijn regering beloofd. Volgens Jordaanse functionarissen wordt in de grondwet niets gezegd over de titel „koningin". Wel wordt gezegd dat de opvolging in mannelijke lijn moet geschieden en dat de opvolger een mohammedaan moet zijn. De 25-jarige vorst gaf in een brief aan premier Bahjat Talhoemi te kennen, dat het zijn wens is dat zijn echtgenote slechts bij haar nieu we mohammedaanse naam Moena el Hoessein (Hoesseins wens) wordt ge noemd. In luchtvaartkringen doet het bericht de ronde dat de Verenigde Staten het Neder landse verzoek zouden inwilligen. Dit zou geschieden op voorwaarde, dat de K.L.M. niet meer passagiers vervoert tussen Ne derland en de Verenigde Staten dan in 1961. Aanvankelijk was er sprake van ge weest, dat de limiet zou worden bepaald op het passagierstotaal over 1958. De rou te op Californië zou een geheel nieuwe K.L.M.-lijn, over de pool, worden. Later zou, in verband met van Nederlandse zij de gehanteerde argumenten, zijn goedge vonden dat de limiet die van het vervoer in 1961 zou worden. In Amerikaanse luchtvaartkringen heeft men vastgesteld dat het K.L.M.-vervoer- cijfer tussen Nederland en de V.S. aan merkelijk gestegen is. Het verwachtte to taal voor 1961 is hoger dan het verwachte totaal over 1958, doch dit vindt groten deels zijn oorzaak in het feit dat de K.L.M. voor het vervoer van en naar de V.S. thans straalvliegtuigen toepast. Indien de V.S., met toepassing van de limiet, het Nederlandse verzoek zouden in willigen, dan betekent dit dat president Kennedy persoonlijk ingegrepen heeft, al dus een gezaghebbend zegsman. De Ame rikaanse raad voor de burgerluchtvaart is namelijk onverminderd tegenstander van toekenning der gevraagde landingsrech ten. President Kennedy zou voornemens zijn en de bevoegdheid hebben om deze keer tegen de „Civil Aeronautics Board" in te gaan, gezien het grote be lang van inwilliging van het Nederlandse verzoek. Niet alleen het feit dat Neder land een van Amerika's beste bondgeno ten is, doch ook de wens van president Kennedy dat de Nederlands-Amerikaanse betrekkingen verbeterd worden, zouden dan in de beslissing verdisconteerd zijn. BERGEN (Noorwegen) (UPI) Sjah Mohammed Reza en Keizerin Farah van Perzië hebben vandaag van hun voor nemen om aan hun officiële bezoek een informele tocht langs de fjorden van West-Noorwegen vast te knopen, afge zien. Zij zullen via Zürich naar Teheran terugkeren. De Sjah heeft de rest van zijn reis laten vervallen op grond van de toestand In zijn land, zo wordt in Oslo vernomen. Advertentie Lange Nieuwstraat Marktplein Telefoon S205 - IJmuiden

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1