V.S. achter zelfbeschikkings recht van de Papoea's SNELFIX Kort en bondig^ V Gebrek aan ervaring bij kwekers veroorzaakte veel afkeuringen C AGENDA 3 Prof. J. Barents gecremeerd H E N S E N Stijging van grondprijzen doet daling van de bouwkosten teniet ï:S5Sm",S"ÏJ «-1 £„SeenMbe"l"e°wora» berek«d Landgoed „De Hamert" weer Nederlands bezit Wees een ontvankelijk toerist! 't was Ruton - 't is Ruton - 't blijft Ruton Iets koeler door zeewind 61 DONDERDAG 25 MEI 1961 Minister Luns in Eerste Kamer: van Ceta-Bever OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE Weet U, dat U veel meer plezier beleeft van Uw buitenlandse reis als U een „ontvankelijk: toerist" bent? Hoe doet men dat? Aanvaard het land zoals het is - zónder daarin een stukje eigen land in aan te willen brengen. Drie maaltijden bij voorbeeld! Heus, in Milaan, Toledo of Linz weten ze écht niet hoe ze een Hollandse karbonade moeten maken. Maar U krijgt: spaghetti met paellafondue enz. Komaan, stort U in het avon tuur. 't Is leuker. En hoffelijker! Weet U wat in alle landen hoffelijk is? Gladstone presen teren (U kunt er 200 per persoon meenemen!). Want Gladstone met of zonder filter - is de sigaret die iedereen voldoening schenkt. VOORNAAM EN AANGENAAM Vergaderitig Gladiolusveren iging met éen Ruton bezweert TJ al het stof radicaal Haarlem Velsen-lJ muiden Beverwijk BUITENBOORDMOTOREN SCH UURMANS sporthemden vanaf 5.90 natuurlijk PAARLAARSTEEG 1 n Leuke zonnebril? Opticien WEBER (Van onze correspondent) Minister Luns heeft in de Eerste Ka mer verklaard dat hem in Washington dui delijk is gebleken dat de Amerikaanse re gering zich stelt achter het zelfbeschik kingsrecht van de Papoea's en waarde ring heeft voor het Nederlandse beleid, volgens hetwelk het Nederlandse bestuur een tijdelijk middel is voor de verwezen lijking van het zelfbeschikkingsrecht. Het belang van Amerika brengt mee een con flict op Nieuw-Guinea te voorkomen. Tij dens de NAVO-conferentie in Oslo heeft minister Luns nog eens uitvoerig met Rusk gesproken over de conclusies van het overleg met Kennedy en daarbij is geble ken dat de mogelijkheid van enig misver stand tussen de wederzijdse standpunten uitgesloten is. Het Nederlands Nieuw-Guinea-beleid heeft de laatste tijd in het buitenland steeds meer begrip ondervonden, aldus de minis ter. De recente reis van Nasoetion heeft de Australische premier aanleiding gege ven op 27 april zijn opvattingen over Ne derlands Nieuw-Guinea duidelijker te for muleren dan ooit tevoren. Australië er kent de souvereiniteit van Nederland over Nieuw-Guinea en het stemt in met het be leid dat is gericht op de verwezenlijking van het zelfbeschikkingsrecht. In geval van een militair conflict zou een situatie ontstaan die Australië niet onverschillig kan laten. Het standpunt van premier Menzies heeft in het parlement en in de Australische pers algemene in stemming verworven. Ook de Nieuwzee- landse minister-president heeft na de in stelling van de Nieuw-Guinearaad ver klaard dat de vooruitgang van Nieuw-Gui nea verzekerd is als de Nederlanders en Australiërs de gelegenheid krijgen hun plannen uit te voeren. De Nederlandse regering blijft bereid iedere internationale oplossing in overwe ging te nemen die het zelfbeschikkings recht onaangetast laat. Het overleg met de Amerikaanse regering is nog niet af gesloten. Indien de Verenigde Naties bereid zouden zijn een controle-commissie naar Nieuw-Guinea te zenden om zich te oriën teren omtrent het Nederlandse beleid, zou den de conclusies van die commissie ons verplichtingen opleggen. Het is echter nau welijks aan te nemen dat we daardoor in een situatie zouden geraken, waarbij de meerderheid van de Verenigde Naties het zelfbeschikkingsrecht onder de voet zou lopen. Minister Luns wilde geen uitspraak doen of dit jaar een Nederlands initiatief in de Verenigde Naties is te verwachten. Veel zal afhangen van het feit of er bij enig ini tiatief een redelijke kans is dat de hoge principes van de Verenigde Naties zullen worden gesteld boven overwegingen van politiek opportunisme. Nog steeds hoort men stemmen die plei ten voor de overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië. Die mensen laten ach lei den door vrees die een slechte raadgeefster is en het gevaar, dat men wil ontwijken, daardoor juist naderbij brengt. Er is geen reden thans een aanval te verwachten en het is bepaald niet zo dat wij in dat geval alleen zouden staan in de wereld,.aldus de minister. Verraad. Overdracht van Nieuw-Guinea aan Indo nesië zou verraad zijn aan de Papoea's. Indien men een dergelijke cynische over dracht bepleit in de verwachting van po litiek en economisch gewin in Indonesië, zoals de redenering is van zakenlieden, dan zou dat Nederland in de Afro-Aziati- sche landen toch geen goed doen. Met het onderzoek van alle zaken die betrekking hebben op de Nederlands-In donesische betrekkingen tussen 1945 en 1950 zijn de daarvoor aangewezen deskun digen nog niet gereed. Hoéwei een beslis sing over de publikatie van de betrokken documenten nog wel enige tijd kan wor den opgeschort, was minister Luns toch Advertentie Lijm zonder klemmen met De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid acht het gewenst de ont- wikkeling van de prijzen voor bouwgrond te doen bestuderen en heeft daartoe de Commissie Grondkosten ingesteld. Deze commissie heeft tot opdracht: Een overzicht samen te stellen van de uitgesteld wegens gebrek aan overeen- factoren, welke de prijsvorming van bouw- s emming. Nederland heeft in dat gebrek grond bepalen, na te gaan welke invloed aa" °v®re®ns]temmin§ j1 gfstaan- zij op die prijsvorming hebben en midde- n deronjw:'kkelde lan- ien aan te geven, welke vooral ten be de betreft, heeft Nederland meer gedaan hoeve van de woningbouw tot besparing dan vele andere en rijkere landen. Wij ne- kunnen leiden. Voorts moet de commis sie de vraag beantwoorden, in welke mate de exploitatie van nieuw verworven grond voor stads- en dorpsuitbreiding zelfdek- kend behoort te zijn of kan zijn. Zij moet verder aangeven op welke wijze uniformi teit kan worden bereikt in de methode, t - I volgens welke de bouwgrondprijzen door bereid de kwestie nogmaals met zijn ambt genoten op te nemen. Over de plannen van de Gaulle, zei de minister dat de op 19 mei in Bonn vastge stelde tweede Europese topconferentie is men op de lijst van hulpverlening een eer volle plaats in. Replieken Bij de replieken uitte mr. De Niet (P.v.d.A.) zijn bezorgdheid over de positie van het zwakke Nieuw-Guinea tegenover I maakt en het land zelfstandig is gewor den. Het is een redenering die meer wordt gehoord als men wil betogen dat er langs de weg van het zelfbeschikkingsrecht toch geen zekere toekomst is voor Nieuw-Gui nea. Daartegen voerde minister Luns aan Bij de installatie van de commissie zei de minister, dat zijn beleid er op gericht is op ruime schaal de bouw te bevorde^ ren van woningen tegen prijzen en huren, die voor de lagere inkomensgroepen geen j.( tui,,,,.., I- i ,j ,i beletsel vormen. Het kosten- en prijzen- JLel verloop in de woningbouw is in de laatste meer zekerheid zal hebben niet door Indo nesië te worden aangevallen als de bevol king zich eenmaal heeft uitgesproken. Als Indonesië dan Nieuw-Guinea zou aanval len, zou dat ernstige gevolgen hebben in Azië. jaren niet ongunstig geweest. Maar door de voortdurende toeneming van de grond prijzen is het effect van de sedert 1957 enigszins gedaalde' bouwkosten op de hu ren voor een groot deel teniet gedaan. De minister achtte dit een verontrustend ver- De grote meerderheid van de Eerste I seliijnsel en meende, dat al het mogelijke Kamer staat achter het regeringsbeleid *n werk moet worden gesteld om een inzake Nieuw-Guinea. Dat beleid is geba- verlaging van de grondkosten tot stand te seerd op het ernstig verwezenlijken van I bfenSen of op zijn minst een verdere stij het zelfbeschikkingsrecht van de Papoea's. Sing daarvan tegen te gaan. Het feit dat Amerika, blijkens een verkla- Voorzitter van de Commissie Grondkos- ring van minister Luns, daar ook achter staat, had mr. Van R i e 1 (V.V.D.) de hoop gegeven dat een internationaal con flict aan ons voorbij zal kunnen gaan, waardoor een positief beleid mogelijk wordt, dat echter nog vele klippen moet omzeilen. Gedeputeerde Staten van Limburg heb- ten is mr. C. Th. E. graaf van Lynden van Sandenburg, Commissaris der Konin gin in de provincie Utrecht. Leden zijn ir. L. D. Huisman, plaatsvervangend hoofd ingenieur-directeur van de Volkshuisves ting en de Bouwnijverheid in Zuid-Holland en mr. P. C. Zandee, referendaris bij de Het Nieuw-Guinea-beleid van minister I Centra,e Directie van de Volkshuisvesting Luns heeft echter nog steeds niet de in- I en Bouwnijverheid, stemming van de P.v.d.A., terwijl ook di verse zakenlieden er critiek op hebben. I Daarom herhaalde prof. dr. Beaufort (K.V.P.) nog eens dat Nederlands positie internationaal alleen maar moeilijker wordt, als het „thuisfront" achter het re geringsbeleid afbrokkelt. Daarvoor stelde I hij de socialisten mede verantwoordelijk, I ben Provinciale Staten voorgesteld aan "de omdat zij aanhoudend het beleid afkeuren stichting „Het Limburgse Landschap" een en een andere politieke lijn ontwikkelen, belangrijke bijdrage te verlenen in de Dat is niet een dolkstoottheorie, om bij aankoopkosten van het landgoed „De Ha- voorbaat de schuld te werpen op de mert" in de gemeente Bergen in Noord- P.v.d.A. voor het geval van een misluk- Limburg. Dit landgoed was bij openbare king. Een dolksteek is iets geniepigs, verkoop aangekocht door de „Deutsche Maar de P.v.d.A. heeft voortdurend in het Bauern Siedlung te Düsseldorf, die deze openbaar verkondigd het niet eens te zijn aankoop, nadat de vervreemding in het met de Nieuw-Guinea-politiek. parlement en bij de regering ter sprake De heer De Niet antwoordde hierop was geweest, overdeed aan de n.v. Maat- dat een grote fractie als de P.v.d.A. ver- schappij voor Onroerend Goed te Eindho- plicht is er steeds blijk van te geven, als ven. De stichting „Het Limburgse Land- zij het met een belangrijk punt van de schap" slaagde erin het landgoed voor regeringspolitiek niet eens is. De P.v.d.A. ruim 1 miljoen gulden van de Eindhoven- is van mening dat Nederland door de se bezitter over te nemen. Het rijk ver- Nieuw-Guinea-politiek onnodig schade lijdt klaarde zich daarna bereid de kosten van en dat het welzijn en de vrede in de we- aankoop voor zijn rekening te nemen on- reld daardoor eveneens schade lijden. De der voorwaarde dat de provincie Limburg P.v.d.A. hoopt echter ongelijk te zullen een bijdrage van 350.000,- zou verstrek- krijgen; sttsrblijkt tlst'tiet -Nieuw-Guinea^ fken- en de-stiehting „Het Limburgs Land- beleid op korte termijn wel uitvoerbaar is schap" in de koopsom ook 50.000,- zou bijdragen. Het landgoed omvat ruim 410 ha. na tuurterreinen. Het bestaat uit golvende langs de weg van het zelfbeschikkings recht voor de papoea's. Dan zal de P.v.d.A. alleen maar gelukkig zijn, omdat het re geringsbeleid toch niet om te buigen blijkt. I heide met vennen. Er komen botanisch Het verheugde mr. De Niet dat mi- zeldzame planten voor en er is een zeer nister Luns duidelijk had gezegd dat de gevarieerde fauna. regering openstaat voor iedere internatio- Gedeputeerde Staten willen „Het Lim- nale oplossing die het zelfbeschikkings- burgs Landschap" behalve de 350.000,- recht van de Papoea's onverlet laat. Daar- als bijdrage in de verwervingskosten nog mee zijn we zo langzamerhand zo ver, zei een jaarlijkse bijdrage van 15.000,- in de hij, dat de soevereiniteit van Nederland kosten van beheer en jonderhoud verlenen, over Nieuw-Guinea niet meer onaantast baar wordt geacht. De soevereiniteit staat dus ter discussie, als een oplossing wordt j nagestreefd, mits niet wordt getornd aan het zelfbeschikkingsrecht. Advertentie KING g SIZE 20 STUKS Vijfdaagse werkweek. De gemeente raad van Amsterdam kan een voorstel van B. en W. tegemoet zien de vijfdaagse werk week voor het gemeentepersoneel per 1 juli in te voeren en wel met handhaving van de werktijd van 45 uur per week oor de ambtenaren met weeksalaris en op 4114 uur per week voor de overige ambtenaren. Dit heeft de wethouder voor de personeels- zaken meegedeeld in een vergadering van de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg. De personeelsorganisaties hadden voorgesteld de ingangsdatum te stellen op 1 juni. Raadsheer. Aan mr. G. Wijers is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als raadsheer in het gerechtshof in Den Haag. Duitser veroordeeld. De rechtbank in Arnhem heeft een 49-jarige Duitse koop man uit Nice veroordeeld tot een boete van 1000, Onlangs met zijn auto Ede pas serend, waar toen het weer zeer slecht was en het zicht beperkt, zou hij harder hebben gereden dan verantwoord was. Daarbij zou hij een motorrijder van achteren hebben aangereden, waardoor deze ernstig werd gewond. De Duitser was naar Nederland komen vliegen om te worden berecht, z Recreatiepark. De staatssecretaris van Economische Zaken, dr. Veldkamp, heeft in Kaatsheuvel het bungalow- en recreatie park „Het Kraanven" geopend. Dr. Veld kamp zei dat het aantal vakantiegangers, dat gebruik maakt van bungalows van 1954 tot 1961 van 252.000 tot ruim 700.000 is ge stegen. Noord-Brabant kan in veel groter mate dan thans het opvangcentrum wor den van het zich steeds verder ontwikke lende nationale en internationale toerisme, zei hij. Advertentie (Van onze medewerker voor bloembollencultuur) De directeur van de Bloembollenkeu ringsdiensten, de heer F. Limburg, heeft dinsdagmiddag in de vergadering van de Nederlandse Gladiolus Vereniging in res taurant Brinkmann in Haarlem een zorge lijk jaarverslag voorgelezen. Iedereen mag gladiolen telen en ongeveer zesduizend mensen in Nederland doen dat. In de oude bloembollengebieden", de Bollen streek en West-Friesland blijken steeds meer kwekers deze cultuur af te stoten. De verliezen door ziekten en' het gebrek aan arbeidskrachten hierop worden te groot. In andere delen van het land ne men boeren en tuinders hun taak over. Daar de uitslagen zeer wisselvallig zijn houdt ieder jaar een grote groep nieuwe kwekers er weer mee op. Hun plaatsen worden dan door anderen opgevuld. Er is dus veel wisseling van kwekers en er zijn veel onervaren mensen, die geen goed pro- dukt kunnen brengen. Advertentie Minister Luns onderstreepte dat de so cialisten, al keuren zij het regeringsbeleid af, wel degelijk verantwoordelijk zijn voor de Nieuw-Guinea-politiek, want die politiek is een voortzetting van het beleid op dit punt van de achtereenvolgende kabinetten- Drees. Voorzover dat beleid verder gaat, is het gegaan in de richting van een inter- nationale oplossing en dus verzoenend in de richting van de socialistische gedach- tengang, aldus de minister. Concertgebouw (tuinzaal): vrijdag 19.30 u: Leerlingenuitvoering Haarlems Muziek instituut. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag 19 en 21.15 u.: „G. I. Blues", a.l. Van vrijdag af 14,19 en 21.15 u, zondag tevens 16.15 u.: „Enkele reis naar de hel", 18 j. Frans Halstheater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „Een moorddadige echtgenoot", 14 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.30, dinsdag echter 14 en 20 u.: „Het gezicht achter de spiegel", 18 j. Lido Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Eddie in vuur en vlam", 14j. Luxor Theater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „Operatie Amsterdam", 14 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „De hel van Saipan", 18 j. Minerva Theater: Vandaag 20.15 u.: „De zeven zondaars", 18j. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Wtn- den waaien om de rotsen", 14 j. Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 u. „Brigades des doods", 14 j. Vrijdag en zaterdag 14,30, 19 en 21.15 u. en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Dinosaurus", 14 j. Studio Theater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „De witte wildernis", a.l. Van vrijdag af 14.15, 19 en 21.15 u., zondag echter 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Op de drempel van het leven", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Tot 1 juli expositie van te keningen grafiek van Frans Hollaardt. Dagelijks 10 tot 22 u. Kunstcentrum De Ark (Nieuw Heilig land 1-3): Tot 3 juni expositie van schil derijen en penseeltekeningen van C. A. Feldmann. Dagelijks 9-17 u., tevens ma., wo. en vr. 18-20 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van 19 mei). DONDERDAG 25 MEI City Theater, 20 u.: „Zondaars in bezet- tingstijd". Rex Theater, 20 u.: „Verandering van spijs doet lief hebben". VRIJDAG 26 MEI City Theater, 20 u.: „Winden waaien om de rotsen". Rex Theater, 20 u.: „Morgen zijn zij vol- wassen". Pieter Vermeulenmuseum, 9.3012 u. en 1416.30 uur. DONDERDAG 25 MEI Kennemer Theater: Géén voorstelling. Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Tosca". VRIJDAG 26 MEI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Ba- bette op het oorlogspad". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Arena der verschrikking". W.B. Theater, 20 u.: „Het huis der der tien spoken". Advertentie Evinrude-Johnson-Buccaneer r ejn nu al vanafJ OXv. Showroom O.Z. Voorburgwal 121 - 123 Amsterdam - Telefoon 242108 Haarlem - Telefoon 14279 Betaling eventueel in overleg De enige zaak in Nederland met een eigen fijn-mechanisch bedrijf. Onontbeerlijk voor Uw service. Onder enorme belangstelling uit alle ge ledingen van de universitaire gemeenschap en uit de kringen der socialistische bewe ging is gistermiddag het stoffelijk over schot van de vrijdag op 44-jarige leeftijd overleden prof. mr. dr. J. Barents, hoog leraar aan de faculteit der politieke en sociale wetenschappen aan de universiteit van Amsterdam, in Westerveld gecre meerd. In de aula sprak de rector magnificus, prof. dr. J. Kok, namens curatoren en se naat. Prof. Barents behoorde tot de eer sten die aan de faculteit der politieke en sociale wetenschappen vorm en gestalte hebben gegeven. Een tweevoudig docto raat maakte hem bij uitstek geschikt daar voor, aldus prof. Kok. „Indien iemand het bestaansrecht van deze faculteit heeft be wezen is het prof. Barents geweest. Hij was een docent van groot formaat. Zijn strijdvaardigheid maakte hem niet steeds tot een gemakkelijk mens." Prof. Kok ge waagde van de grote dankbaarheid en de bewondering voor hetgeen prof. Barents, die lichamelijk ernstig gehandicapt was, tot stand heeft gebracht. Daarna sprak namens de faculteit prof. mr. dr. M. Rooy, die zei dat het aan prof. Barents' onvermoeide studie- en on derwijsactiviteiten te danken is, dat de we tenschap der politiek mede een heoht fun dament van de zevende faculteit is gewor den. In 1948 geroepen om deze voor Ne derland nog jonge wetenschap als een zelfstandig specialisme te beoefenen, was hij er sindsdien reeds in geslaagd haar tot ontplooiing te brengen en haar te in tegreren in elk der drie studievakken, al dus prof. Rooy. Als collega en vriend sprak prof. F. S. Kleerekoper een afscheidswoord. Hij noem de het verbazingwekkend en bewonderens waardig zoals „deze gehandicapte mens een volledige werkkracht heeft ontplooid." Namens de oud-leerlingen en medewer kers sprak de he^r L. van der Land. Hij gewaagde van de persoonlijke belangstel ling die prof. Barents voor zijn leerlingen en medewerkers had en noemde als twee karaktertrekken van diens persoon zijn hu mor en critiek. De voorzitter van de Partij van de Ar beid, de heer J. G. Suurhoff, schetste de betekenis die prof. Barents heeft gehad voor deze partij. Hij was één van een klein groepje prominenten uit de kring van de christelijk-historici die de weg naar de P.v.d.A. heeft gevonden. Zijn scherpe analyserende geest heeft ook in de P.v.d.A. geen enkel heilig huisje gespaard en hij heeft tot de politieke meningsvorming in de P.v.d.A. bijzonder veel bijgedragen. Voorts werd het woord gevoerd namens de studenten en de Nederlandse Kring voor de Wetenschap der Politiek, waarvan prof. Barents initiatiefnemer en voorzitter was. een gemakkelijke dracht zowel in uw werk als in uw vrije-tijd (speciale prijs) bij ons vindt u een grote collectie in diverse kleuren en dessins voor sport- of werkkleding Het K.N.M.I. deelt mede: De geleidelij- De heer Limburg sprak over de vele af keuringen van partijen, die niet nodig zou den zijn geweest, als de kwekers meer routine hadden gehad. Dit is in het natte najaar van 1960 al bijzonder sterk het ge val geweest met het beruchte botrytis. I Van ruim 94000 r.r. roede, dit is ruim 130 ha., is de oogst afgekeurd of na een quarantaine herkeurd. Speciaal sprak de heer Limburg er zijn verbazing over -uit, dat de kwekers zo roekeloos omspringen met hun onbesmette grond, die besmet raakt als men loof of stengels laat liggen. Tienduizend mand werd voor aantasting door de fusariumschimmel afgekeurd, drie duizend mand voor thrips, dertigduizend mand voor botrytis. Nog niet alle kwekers weten wat export- I kwaliteit is. Ze krijgen daarom veel voor- ke stijging van de temperatuur in West lichting van de controleurs, die een dubbe- Europa is een gevolg van de ontwikkeling le taak hebben daardoor. Hun werk is van een hogedrukgebied, waarvan het cem- moeilijk en vooral in de wintermaanden trum bij het Alpengebied ligt. Een kou bij de schuurkeuring zwaar. front, behorend bij een depressie boven De heer Limburg sprak aan het eind Noorwegen, kwam daardoor vrijwel tot van dit verslag de hoop uit, dat zijn op- stilstand. Boven Frankrijk daalt de lucht- volger, ir. P. K. Schenk, bij de start in het druk nu weer. Er ontstaat daar een on- volgend seizoen gelukkiger zal zijn dan hij weersachtige storing, die morgen later op bij het einde van dit seizoen. De voor- de dag ook in het zuiden en zuidoosten zitter van de vereniging, de heer L. Krou- van ons land de kans op onweer kan doen wel, deelde mede, dat het laboratorium toenemen. In de kustprovincies zal zee voor Bloembollenonderzoek tracht door in- wind in de loop van de dag aanleiding ge- tensieve selectie rassen te vinden, die eni- ven tot enige daling van temperatuur, germate resistent zijn tegen verschillende ziekten. In het buitenland is men al veel WEERRAPPORTEN verder met dit onderzoek, dat hij ook voor Nederland zeker noodzakelijk achtte. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer J. H. L. Vink, was te vernemen, dat de vereniging 2336 leden telt, die over 319 plaatsen zijn verspreid. Deze omstan digheid maakt het besturen van de ver eniging moeilijk, te meer ook doordat de grote spreiding het stichten van afdelingen I Êelde of kringen bijna onmogelijk maakt. De BjJt De leden kregen een wijziging van de Twente statuten voorgelegd die door deze spreiding pinHhmion noodzakelijk is geworden. Men wil alle le- zdlimbure onbewolkt den zoveel mogelijk zeggenschap geven. zd*L,mburg onbewolkt Maar voor velen is een reis van Brabant Helsinki licht bew. of Zeeland naar Haarlem te veel. De sta- Stockholm licht bew. tuten stonden stemmen bij volmacht toe. Oslo onbewolkt Een van de leden had verleden jaar 116 Kopenhagen licht bew. volmachten bij zich! Dit maakt dat het I Aberdeen onbewolkt bestuur zich op een vergadering onvol- Londen doende kan oriënteren en zich ook niet Amsterdam voldoende kan verdedigen of bepaalde be- Brussel leidspunten. Na enige discussie ging de Luxemburg vergadering er zonder hoofdelijke stem- Parijs ming mee akkoord, dat het aantal vol- Bordeaux machten tot vijf per lid moet worden be- Grenoble perkt. I Nice Bij de rondvraag vroeg de voorzitter zelf Berlijn of de leden nog suggesties hadden voor de Frankfort viering van het vijftigjarig bestaan in VTünchen december van dit jaar. Na lang aarzelen Zürich kwam een van hen met de gedachte om Genève in Noordholland, Haarlem en Brabant iets I Locarno te organiseren. De vereniging had dit jaar een batig saldo van 4374. Het bestuur zal deze suggestie in beraad nemen. Maximum-temper» turen binnen- en buitenland Neerslag, laatste 3A uur. Den Helder Ypenburg Vlissingen geheel bew zo 15 zwaar bew. verand. 19 licht bew. windst. 18 geheel bew. verand. 17 onbewolkt windst. 18 geheel bew. windst. 18 licht bew. Advertentie Maar zijn de glazen niet schadelijk voor de ogen 7 Alleen de vakman kan u goed advies geven. Grote Houtstraat 166 b(| de Houtbrug Wenen Tnnsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon half bew. onbewolkt onbewolkt licht bew. licht bew. zwaar bew zwaar bew. n zwaar bew. zw onbewolkt no onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt windst. 20 zzw 18 zw 14 w 20 wnw 18 wzw 15 wnw 15 nno 19 zzo 19 windst. 19 no 20 windst. 21 zzw nw 23 19 16 21 windst. 19 windst. 19 windst. 19 o 21 windst. 21 verand. 21 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0 zwaar bew. wzw onbewolkt windst. 24 onbewolkt windst. 23 onbewolkt o 20 zwaar bew. windst. 24 half bew. windst. 25 regenbui zzw 23 Vrjjdag 26 mei Zon op 4.32 uur, onder 20.42 uur. Maan op 16.07 uur, onder 3.08 uur. Maanstanden 30 mei 5.38 uur Volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 25 mei Hoog water" 12.14 en uur. Laag water 7.19 en 20.09 uur. Vrijdag 26 mei Hoog water 0.44 en 13.09 uur. Laag water 8.26 en 21.07 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2