f^Pr Kennedy ontketent nationale „tractoren voor Cuba"-actie Wereldnieuws J Hildebrandt is r In alle opzichten V)1 cfe veilige band Fa. B. ENGELENBERG Van dag tot dag Tsjombe Andreas Hofer- monument bij Mantua opgeblazen Ben Goerion in Canada raatótoel Billy Graham ziek TROPENKLEDING f DONDERDAG 25 MEI 1961 3 Komplete uitrustingen voor alle maatschappijen van de koopvaardij en voor alle zeevaartscholen UNIFORMSPECIALISTEN Zijlstraat 71 - Haarlem Oostenrijks-Italiaans beraad in Klagenfurt Vrienden van het Nabije Oosten protesteren de Stijl Bijzondere, slijtvaste rubbermengsels, waardoor veel meer kilometers Unieke "Vredestein"- karkasconstructie, waardoor maximale souplesse Driedelig functionele profilering, waardoor veilig rijden veilig remmen Lage rolweerstand, waardoor laag benzineverbruik Elias Let op, mevrouwl FELISOL écht kleurecht -s- "x Vijfhonderd landbouwtrekkers voor 1200 gevangenen Vlak vóór een evangelie campagne in Engeland OFFICIeLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN .ALABASTINE" VOOR REPARATIE President Tsjombe van Katanga, op slinkse wijze naar een interkongolese con ferentie in Coquilhatstad gelokt en ver raderlijk gevangen gezet, is ernstig ziek tengevolge van een zenuwinzinking. De centrale regering van president Kasavoe- boe, die al eerder blijk gegeven heeft van een bereidheid tot het gebruiken var onrechtmatige middelen tegen haar poli tieke tegenstanders, heeft de liquidatie van Tsjombe niet kunnen bereiken door de normale politieke middelen, die de recht staat moeten kenmerken. Katanga is een schepping van Tsjombe, die van het begin der Kongolese onafhankelijkheid weinig vertrouwen in de centfale regering bleek te hebben en zijn eigen gebied ordende buiten de voorziene centrale bestuurs- methode om. Zijn volkomen eigengereide en in feite rebelse actie, die leidde tot een niet-erkende onafhankelijkheidsverklaring van een onwettige Katangaanse regering, heeft bijgedragen tot de wanorde in Kongo en tot chaotische ontwikkelingen bij de verwezenlijking van de Kongolese autori teit doch kan voor een deel worden ver klaard uit de kennis van zaken, die Tsjom be ten aanzien van zijn Kongolese politieke collega's en hun voornemens had ver gaard. Zijn wijze van handelen is echter in strijd met de officiële bevoegdheid van de centrale regering en deze wilde uiteraard een einde aan de Katangaanse afvalligheid maken. Tsjombe had echter een mandaat in zijn eigen land. hij voerde geen autori taire eenmanspolitiek, doch werd krachtig gesteund, ofschoon die steun voornamelijk kwam uit de hoek der Belgische belangen groepen, waarvan hij een speelbal was. Toch zou in een beschaafd Westers land een dergelijke situatie aanleiding zijn ge weest om door onderhandeling en beïn vloeding te komen tot een oplossing, die in overeenstemming met de wil van de betrokken bevolking zou zijn. De methode waarvan eerst Loemoemba en thans Tsjombe het slachtoffer is ge. worden,, kan echter op geen enkele wijze in overeenstemming met beschaafde nor men zijn- Zij herinnert aan de historische tragedie van Maria Stuart, die zich af speelde in een tijd toen willekeur en ge weld tot het privilege van absolute macht hebbers behoorden. Dat de UNO deze laak bare manier van inquisitie en liquidatie dekt. is beschamend. Haar positie is verre van gemakkelijk, doch haar Handvest verzet zich nu eenmaal uitdrukkelijk tegen een zo onmenselijke schending van rech ten der individuen, ook zelfs wanneer individuen zioh politiek misdragen of een steen des aanstoots vormen bij de door. voering van bepaalde politieke regelingen. Dat Tsjombe naar Coquilhatstad is ge komen, bewijst dat hij bij al zijn wantrou wen en afkeer nog teveel vertrouwen heeft gehad in de karakters der Kongolese staats lieden, ondanks het feit dat hij tevoren reeds tot daadwerkelijke afwijzing van hun intenties was gekomen door Katanga af te splitsen. Advertentie ut MANTUA (Italië) (AFP-UPI) Te Cit- tadella, een plaatsje bij Mantua (Mantova) is in de afgelopen nacht een gedenkteken voor de Tiroolse vrijheidsheld Andreas Hofer opgeblazen. Het gedenkteken was opgericht op de plaats waar Hofer in 1810 werd gefusilleerd door de troepen van Napoleon. De ontploffing heeft geen persoonlijke ongelukken veroorzaakt. Op een fragment van de zuil werd een briefje gevonden waarop stond: „Vrije Italiaanse groepen". KLAGENFURT (Oostenrijk) (Reuter) In Klagenfurt zijn woensdag de Oosten rijks-Italiaanse besprekingen over de kwestie-Zuid-Tirol hervat. Leden van de twee delegaties, die worden geleid door de ministers van Buitenlandse Zaken, respec tievelijk dr. Kreisky en professor Segni, weigerden na afloop van de eerste dag van het overleg mededelingen te doen over de stand van zaken. Men was het er echter over eens. dat de sfeer vriendschappelijker was dan bij het vorige gesprek in Milaan. Woensdag werd gesproken over de aan houding van dr. Viktoria Stadlmayer. een hoge Oostenrijkse functionaris, die een maand geleden door de Italiaanse autori teiten werd aangehouden, toen zij over de grens kwam. Professor Segni verklaarde dat deze aanhouding was geschied op last van een Italiaanse rechtbank en dat zijn regering niet kon ingrijpen. Dr. Stadlmayer komt voor op de lijst van leden van de Oostenrijkse delegatie. Ook werd gesproken over het Italiaanse verbod voor de Tiroolse vrijschuttersver enigingen in Zuid-Tirol om de traditionele uniformen te dragen. Professor Segni zei, dat dit verbod was uitgevaardigd om on rust te voorkomen. Hij herinnerde er aan, dat in Zuid-Tirol tevoren elf bomaanslagen waren gepleegd. Het overleg wordt vandaag voortgezet. OTTAWA (Reuter) De Israëlische premier, David Ben Goerion, is woensdag per vliegtuig uit New York in Ottawa aan gekomen voor een bezoek van vijf dagen aan Canada. Hij werd op het vliegveld verwelkomd door de Canadese premier Diefenbaker, die hem een „moedig kam pioen van de democratie" noemde. Er stonden bij het vliegveld posters van de „Canadese vrienden van het Nabije Oos ten" met anti-Israelische leuzen. Ben Goerion gaat na zijn besprekingen met de regeringsleiders in Canada naar de Verenigde Staten voor besprekingen met Dag Hammarskjoeld, de secretaris generaal van de UNO, en met president Kennedy. Advertentie ON BETWIST Heb nog altijd niets over de Rolls Royce gezegd, al stond dat dagen geleden al in I de krant. Maar men mag, als levensbij- houdertje, zulke voorname dingen niet I voorbijgaan. Om het gewoon zakelijk en ongedrama- tisserd te vertellen: de president-direc teur van Rolls-Royce, lord Kindersley, heeft de regering gewaarschuwd dat de produktie van Engelands duurste luxe- auto's wellicht moet worden stopgezet we gens de scherp verminderde vraag op de binnenlandse markt. De oorzaak hiervan is dat de Britse re- I gering onlangs heeft bekendgemaakt dat alleen auto's, die minder dan 2.000 pond kosten, voor de belasting mogen worden I afgetrokken. Maar de Rolls-Royce en Bentley kosten 6.000 tot 10.000 pond. Nog even: de jaarproduktie van Rollsen en Bentleys bedroeg niet meer dan 2400, maar ze is tot 1800 geslonken. Ik begreep het niet goed: „zestig mille a een ton voor een auto is geen poeze- water, maar er zijn toch patjepeeërs ge noeg die dat kunnen betalen en die het ervoor over hebben?" zei ik tegen een bevriende auto-importeur. Het antwoord was „Dat is het móóie van de Rolls en de Bentley," zei hij, „al kan en wil hij het dubbele betalen, een patjepeeër durf t er niet in. Die wagens zijn in hun hele sfeer zó, dat zij de patsers af schrikken. Je hebt hier en daar nog wel een hotel of een restaurant dat alleen maar door z'n sfeer dat soort jongens zonder het te zeggen eenvoudig ver biedt de voet over hun drempel te zet ten." In beginsel vind ik al het „van de zaak"- gedoe tamelijk irritant. Mischien komt dat, omdat ik zelf geen zaak heb. Maar ik vind het altijd intens kinderachtig wan neer een volwassen vent wél kreeft eet als het van de zaak is en als het uit zijn eigen vestzakje moet, genoegen neemt met een haring: dat hij wijn drinkt van de N.V. en bier van zich zelf. Maar wat de Rolls en de Bentleys be treft ligt de zaak naar mijn gevoel totaal anders. Dat heeft werkelijk nog iets met stijl te maken. Ik zie graag Rollsen rollen. Al doe ik het zelf met de bus. Advertentie Textielgaederen met hetFEUSOL-etiket zijn kleurecht! Let U dus voortaan op FH.ISOL, WASHINGTON (Reuter en UPI) Pre sident Kennedy heeft het Amerikaanse volk opgeroepen met gulie hand te geven aan het fonds waarmee Amerikaanse par ticulieren vijfhonderd tractors en bulldo zers willen aanschaffen en naar Cuba ver zenden, om zodoende 1200 politieke gevan genen van het Castro-regime vrij te krij gen. Het aanbod voor deze transactie is gedaan door premier Fidel Castro zelf. De Amerikaanse regering heeft het genegeerd, maar Amerikaanse particulieren hebben het aangenomen. Tenslotte verzocht .president Kennedy aan mevrouw Roosevelt, dr. Milton Eisen hower, en Walter Reuther, zich als leden van een overkoepelend comité met de zaak bezig te houden. Het comité zal een groep deskundigen op het gebied van machines en landbouw naar Cuba zenden om na te gaan, wat voor soort tractoren Cuba nodig heeft. Het ministerie van Buitenlandse Za ken zal „uit humanitaire overwegingen" zorgen voor de benodigde uitvoervergun ningen. Dr. Milton Eisenhower een broer van de ex-president, is de voorzitter van het co mité. Mevrouw Roosevelt werd aange zocht vanwege haar bekendheid, Walter Reuther is voorzitter van de vakbond van werknemers in de auto-industrie. Een industrieel uit West-Virginië heeft aangeboden tegen kostprijs 500 tot 1200 kleine landbouwtrekkers te leveren. Kardi naal Spellman heeft vijfduizend dollar ge schonken. De Braziliaanse krant „Estado" heeft toegezegd een tractor te zullen bij dragen. Het blad vergeleek Castro's aan bod met dat van de Duitsers, die in de oorlog Joden wilden ruilen voor vracht auto's. Acht dagbladen in Uruguay zijn ook met een inzameling bezig. President Kennedy verklaarde te menen dat de transactie geen inbreuk zou maken op de „Logan act", de wet waarbij alle handel tussen de Verenigde Staten en Cu ba verboden werd. In Havana hebben ongeveer vijftig moe ders van gevangenen op de trappen van het gebouw van de Amerikaanse ambas sade gebeden en bij de Zwitserse ambas sade een verzoek aan de Amerikaanse re- gering overhandigd. het aanbod te aan- vaarden. UNO-hulp voor Cuba NEW YORK (Reuter en AFP) De raad van bestuur van het speciale UNO- fonds heeft, ondanks bezwaren van de Ver enigde Staten, een bedrag van drie mil joen dollar uitgetrokken ten behoeve van landbouwkundig onderzoek op Cuba. In to taal heeft de raad de uitvoering van 42 projecten voor een bedrag van 34.643.000 dollar goedgekeurd. De Amerikaanse evangelist Billy Gra ham die op het punt stond een „kruistocht voor Christus" te prediken in Engeland, lijdt aan een ernstige infectie van de ademhalingsorganen. De ziekte wordt be streden met antibiotica. Een medewerker van de 42-jarige zen deling zei dat Graham hoopte volgende week genoeg te zijn opgeknapt om aan zijn kruistocht in Noord-Engeland te kunnen beginnen. Graham werd naar bed gestuurd, twin tig minuten voor hij zijn campagne in Lon den zou openen met een toespraak. Wie zijn pasverworven vrije zaterdagochtend zou willen besteden aan een wellicht hernieuwd lezen en genie ten van de „Camera Obscura". zou ongetwijfeld tot de conclu sie komen dat Nicolaas Beets, of Hildebrandt, een ruime voorraad stof voor een tweede „Camera" zou kunnen putten —uit zijn eigen posthume ge schiedenis. Het is wellicht wat ingewikkeld gezegd, maar de bedoeling is duidelijk te ma ken dat de tragi-komische historie van het wereldbe roemde Hildebrandt-monu- ment, waarmee Haarlem zich samen met Beets onsterfelijk maakte, voor iemand van het verfijnde kaliber als de schrij ver van de „Camera" een rijk onderwerp zou vormen voor een subtiel en geestig stuk lit terair werk, waarin zowel de goedmoedige spot als de wee moedige humor een ragfijn patroon van menselijke goede wil en menselijk onvermogen zou weven. De geschiedenis van het Hil- debrandtmonument is de ge schiedenis van een mislukte gedachtenis. Wellicht is ner gens ter wereld en nooit in de geschiedenis een zo verbazing wekkend en tragisch spel ge speeld tussen de eenvoudige en oprechte burgerzin en de artistieke bewogenheid, of tus sen de conventionele behoefte aan een gedenkteken en het noodlo* van een kunstwerk. De feiten dezer geschiedenis zijn overbekend. Men is er zelfs in Amerika mee op de hoogte en Haarlem heeft zich als eerste en enige stad ter wereld roem verworven door een ongeplaatst en onzichtbaar monument, temidden van dui zenden onbekende steden die meer gedenktekens dan stra ten hebben. Hildebrandt een naam die, méér dan Nicolaas Beets, de herinnering levendig houdt aan een fijngevoelig, opmerkzaam mens van buitentijdse eenvoud en briljante geest die Hil debrandt was een man, aan wie de gebreken en streken zijner medemensen niet ver borgen bleven, doch die bereid was achter alle jammerlijke tekortkomingen de goede wil te zoeken- Hij was bovendien ontvankelijk voor de zonder linge verwrongenheid van het tijdsbeeld, waarin hij bedacht zaam en analiserend rond- schreedt, en voor de gebrek kigheid van de maskerade, waarachter zich een maat schappij van strevende, lijden de en heerszuchtige burgers trachtte te verbergen. Hoe zou hem dan de ontroerende naie- viteit van goedgeefse mensen zijn ontgaan, die hem woorde loos wilden danken voor zijn onsterfelijk werk door zijn betekenis te vereeuwigen in een gedenkteken, dat zonder enige discussie diende te wor den opgericht in de omgeving waar hi.1 zijn inspiratie had ingeademd: onder het loof der oude bomen, op de mosgrond van de Haarlemmer Hout, dat oud-Hollandse. oer-Hollandse bos van niet-overdreven af metingen, waar zelfs het kreu pelhout op winderige dagen leek te zuchten met een Haar- 1 -ms accent. En hoe zou Beets voorbijge gaan kunnen zijn aan de on beschrijfelijke doch voor zijn pen bereide tragiek van dat steeds maar onbereikbare, niet te verwezenlijken tastbare doel. dat visioen van steen dat geen steen wilde worden, dat plekje tussen het groen dat leeg bleef en daartegenover het volkomen tastbare van het bijeengebracht geld, van het werk in een beeldhouwers atelier, van een levenswerk dat zichzelf niet voltooien kon. Met begrijpende en veront schuldigende gemoedelijkheid zou Hildebrandt zich hebben verdiept in het leed van een gedesillusioneerd rakende bur gerij, die blijmoedig was be gonnen en tenslotte ontmoe digd stierf, de frisse hervatting van de pogingen tot resultaat overlatend aan de nieuwe ge neratie. doch zich in het ster vensuur verbijsterd afvragend welk noodlot de feestelijke onthulling had verhinderd van iets, dat zo eenvoudig en lo gisch had geleken. En bij dat leed van een ko misch en tragisch stukje bur gerlijkheid. dat de stad Haar lem tussen haar wallen beslo ten hield als een beschamend geheim, verbleekt de komische tragiek van het Diakenhuis mannetje. wordt de norsheid van het onaangename mens in de Haarlemmer Hout veel minder irritant en vervloeit het kleinmenselijke der familie Kegge in een algemeen aan vaardbaar patroon van be slommeringen. Daarvoor in de plaats rijst de weemoedige hu mor van een groot schrijver, gestorven en vergeten als mens doch vereeuwigd in een reeks van mislukte onthul lingsdata. op als een glimlach van vergiffenis en begrip. Hoe groot zou het monument hebben kunnen zijn, verge leken bij de kleine macht van vergeefs agerende burgers, en bij de ijdele hoop van opeen volgende comité's. Hoe groot is eigenlijk het monument, nu het niet geplaatst is en nog bezig is tot stand te komen in de levensvervulling van een ander, groot kunstenaar. Het is groter dan wanneer het reeds veertig jaar zou zijn vergroeid met de Haarlemmer Hout Het is uitgegroeid boven de jaren en de steen, het heeft gestalte gekregen in een stuk historie. Het is verweven met de jaren. Het is ieder jaar nieuw geweest, in zijn onver vulde verwachting. Er valt niet te spotten met de man, die het kunstwerk wrochtte en het met zijn eigen leven bei telde. Er valt slechts goed moedig te glimlachen met een conventionele traditie, die door een geheimzinnig en onbere kenbaar lot zo consequent en doeltreffend werd ontzenuwd, even doeltreffend als Hilde brandt zelf aan de conventie van zijn tijd het masker ont rukte. Er is geen monument ter wereld indrukwekkender dan dat lege plekje in het bos, waar thans naar geruchten graafwerk wordt verricht. De leegte van die plaats is de grootheid van Hildebrandt. die uit het geruis der bomen en de zoelte van de boslucht de monumenten van menselijke karakters schiep. Deze goed hartige humanist die als een der eersten van zijn tijd ar tistieke attentie richtte op de kleine burger en hem ten voe ten uit plaatste in de wereld waar hij tot dusver ongezien leefde heeft een gedachtenis gekregen die zo volkomen overeenkomt met zijn geest en zijn fijne ironie, dat hij met enige spijt het graafwerk zal bezien vanuit de hoogte waar hij met Pieter Stastok en Koosje de namiddagthee ge niet- Want de oprichting van het tastbare, stenen kunstwerk zal eer einde maken aan een Hildebrandtiaans tijdperk. Het zal een punt zetten achter het laatste hoofdstuk van de „Ca mera", dat tot in onze tijd heeft voortgeduurd in het ge ritsel der bladeren van De Hout, die ritselden onder het vrije spel der winden over een lege bosplek. Het zal besloten worden met een feestdag, die een visioen tot werkelijkheid zal maken en daardoor de be koring van het visioen zal doen verdwijnen. Het einde van dat hoofdstuk zal tevens en hier ligt de onbegrijpelijke verwantschap tussen kunstenaars verankerd het besluit van een beel dend levenswerk zijn, wanneer professor Bronner tenslotte zijn schepping de plaats zal zien krijgen die hij het van de eerste hamerslag af heeft toe bedacht Daar in de Haarlem mer Hout zal dan een monu ment méér, doch een levend getuigenis minder zijn. Het zij zo. Eens moest immers de Camera eindigen en het wer kelijke sterven van een gestor ven man worden bezegeld. Doch wie op zijn pasverwor ven vrije zaterdagochtend nog eens de „Camera" herleest, zal bij het sluiten van het boek het lege sluimerende bos om zich heen bespeuren, waarin hoge. dikke bomen getuigen van hei Hollandse karakter, dat zij bewaren op deemoedig verzoek van Hilde brandt. Globemaster verongelukt. Een Amerikaans Globemaster-transportvliegtuig is gis teren in de bossen bij de luchtmachtba sis McChord, ongeveer zestien kilome ter ten zuidwesten van Tacoma in de Amerikaanse staat Washington, neerge stort. Hierbij zijn achttien personen om het leven gekomen; vier inzittenden zijn ernstig gewond. De machine vervoerde vijftien militairen, de bemanning be stond uit zeven leden. Stakingsrel. De Milanese politie heeft gis teren, woensdag met behulp van jeeps een menigte stakers uiteen gedreven. De mannen, die werkzaam zijn in een staal fabriek, hadden een van de drukste stra ten van Milaan volledig afgesloten. Zij zouden van zins zijn geweest het hoofd kantoor van de onderneming waarbij zij werkten te bestormen. Een zeventigjari ge vrouw moest met ernstige verwondin gen in een ziekenhuis worden opgeno men, nadat een groep in paniek vluch tende stakers haar onder de voet had ge lopen. Volgens de politie was de menigte ongeveer duizend man sterk. Er werden geen arrestaties verricht. Tornado. Telefoon- en telegraafverbindin gen zijn over een uitgestrekt gebied in Noord-Zweden verbroken als gevolg van een tornado, die daar gewoed heeft. In de buurt van de Noordzweedse plaats Oes- tersund zijn bomen ontworteld, daken van huizen gewaaid en telefoonlijnen ver nield. Stemgerechtigd. Dinsdag wordt in Dene marken een volksstemming gehouden over het verlagen van de stemgerech tigde leeftijd van 23 tot 21 jaar. De par tijen zijn het er reeds over eens, dat het 21 jaar moet worden en het referendum dient dan ook slechts om een reeds aan vaarde wet van die strekking te bekrach tigen. Negen uur beklemd. De drie jaar oude Wolfgang Muth, die woensdagavond in Frankfort in een zes meter diepe, zeer nauwe schacht viel, is na negen uur werk bij kunstlicht bevrijd. Politie, brand weer en Amerikaanse soldaten hebben de jongen uitgegraven. Hij was niet ge wond, toen hij boven werd gebracht. Om dat de schacht te nauw was voor een volwassen persoon, moesten de redders een nieuwe schacht graven naast die waarin Wolfgang beklemd zat. Hongaarse defensie. Premier Kadar heeft volgens het Hongaarse persbureau M.T.I. in een fabriek in Csepel verklaard dat Hongarije niet kan verwachten dat zijn vrienden het land altijd zullen blijven beschermen. Daarom is een modern Hongaars leger nodig dat wordt uitge rust met raketwapens, aldus Kadar. Advertentie Doelstraat 19 - Haariem - Tel. 15232

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3