Velsen-combinatie verrast tweedeklasser VYB (4-3) Kranig werk in Velsen-Noord l IN DE VISHAL+EN OP ZEE Heemskerkers dienen bezwaarschrift in tegen fusie met Beverwijk DKW-sportbromfiets C0R0LY Padvinders houden in Velsen groot palaver Gemeentelijke mms start met één klas in Jan Campertschool Dode bij explosie in chemische fabriek Varkensprijzen tonen dalende tendens „Hoera" wacht na 78 jaar onzekerheid op een nieuwe Drankwet DONDERDAG 25 MEI 1961 OM GEMEENTELIJKE VOETBALTITEL Motoren BMW - NORTON DKW - JAWA Scooters BELLA - VESPA - PUCH Bromfietsen vele merken COR OLY BREESTRAAT 108 - BEVERWIJK Gevechten op Groenlandse visgronden Vrije zaterdag bij de Velser Gemeenschap Opheffing geluidshinder Velserbad gewenst Meisje brak schouderblad in gymnastiekzaal Scheepsbrand in Italië eist een dode - Poes van verdrinkingsdood gered door asielhouder Heeft u de nieuwste al gezien Critiek op behandeling van vier IJ muider strand- pachters Achttien maanden celstraf geëist tegen los-werkman Het voetbalkampioenschap van Velsen blijft toch maar een vreemde en daar door aantrekkelijke zaak. Zwakkere ploegen verslaan sterkere en geven daardoor elke keer weer een onverwachte draai aan het verloop van de strijd. Nu heeft de jonge Velsen-ploeg weer voor een verrassing van formaat gezorgd. De Velsen- combinatie hield het voor de rust aardig vol tegen VVB, maar na de hervatting verwachtte men een ineenstorting zoals dat ook in de eerste twee wedstrijden was geschied. Maar het omgekeerde gebeurde. De geel tjes vonden elkaar ineens weer, en met enkele onverwachte tegenstoten braken zij het moreel van VVB, dat in de laatste mi nuten vergeefs nog verandering in de gang van zaken trachtte te brengen. Zo werd de tweedeklasser gewipt door het tweede elftal van een derdeklasser. Al moet wor den gezegd, dat het VVB niet meezat, dit doet niets af aan de prachtige prestatie van de Velsen-spelers, die hun succes zelf allerminst hadden verwacht. In de eerste minuten bleek al, dat het Velsen menens was. De nonchalante groene verdediging liet vele steken vallen en dit leidde al snel tot een situatie, waarin de gevaarlijke Ombergen geheel vrij kwam. Hij had toen niet veel moeite de VVB-doel- man te passeren. Toen Mol fel doorzette moest keeper Van den Boogaard zijn voe ten op een heel ingewikkelde manier ge bruiken om een tweede goal te beletten. Op een andere manier gevaarlijk was het, toen Dekker met grote snelheid met zijn kaak tegen de schouder van Altena belandde. Dank zij de hulp van een VVB- verzorger was de Velsenaar snel weer her steld, al bleef hij nog geruime tijd staan suizebollen. VVB gaat overheersen Langzaam maar zeker begon VVB het spel te beheersen, maar het was toch niet nodig geweest dat Bos een slap rollertje van linksbuiten Schelvis, dat veel effect had, in het doel had laten glijden (11). Dat aanvalsleider Kooimans daarna twee maal de paal trof zegt genoeg over de aan valsdrift van VVB, dat toch loon naar werken kreeg, toen de familiecombinatie A. Luisjes-R. Luitjes tot een doelpunt van de laatste leidde. Na rust kreeg Velsen een fraaie kans op de gelijkmaker, toen Dekker in het strafschopgebied werd gehaakt. Ombergen schoot de strafschop echter tegen de paal. De Velsen-keeper moest daarna weer volop aan het werk, maar hij greep vaak goed in bij de vele VVB-aanvallen, die veel aan be tekenis verloren doordat A. Luitjes bijna niet in 't spel werd betrokken, en overigens in de Velsense linksback de beste man van de ploeg tegenover zich vond. Plotselinge ommekeer Toen het er naar uitzag, dat VVB geen kans zou zien de voorsprong te verhogen Velsen leek al lang uitgespeeld kwam er ineens een gevaarlijke voorzet van Mol. Hermans kopte voortreffelijk in en toen lukte ineens alles bij de opverende gelen. Ombergen gaf een schot, dat vlak onder de lat in de hoek belandde (32) en enkele minuten later zorgde Reyerse met een prachtig "er schot voor de mooiste goal van de wedstrijd. Van 12 was het ineens 42 geworden, en dat was voor VVB een hard gelag. Toch bleven de Breesapers doorknokken en terrier Kersbergen bracht met een doel punt, na goed doorzetten gescoord, de span ning terug. Even daarvoor was een kopbal van Ombergen na een fraaie omhaal van Dijkman tot een ongeldige treffer ver klaard wegens buitenspel, hoewel Om- Advertentie Enige teruggehaalde en ingeruilde (UPI) Op de Groenlandse visgronden woeden, blijkens uit.Godthaab (Groenland) ontvangen berichten, felle gevechten tus sen Deense en Westduitse vissers. De oor zaak zou van romantische aard zijn. Groenlandse vissers hadden meisjes uit Groenland meegenomen naar de visgron den. De meisjes waren daar niet in alle gevallen blij mee. De bemanning van de Duitse trawler „Carl Kempff' had gehoord dat aan boord van de „Fylla", een kustvisser uit Godt- haab, enkele meisjes tegen haar wil mee naar zee genomen waren. Daarom enter den de vissers van de „Carl Kempf" maandagmiddag de „Fylla" om, met mes sen gewapend, de meisjes te gaan bevrij den. Er ontstond een felle strijd die pas af gebroken werd toen het Deense visserij- inspektievaartuig „Maagen" ter plaatse verscheen en een detachement mariniers, met bajonetten op de geweren, aan boord van de „Fylla" en de „Carl Kempf" klom. Enkele vissers zouden gewond zijn en een van hen moest met spoed naar de wal worden gebracht. De vechtlust was inmiddels overgesla gen op andere schepen en overal waar Duitsers en Groenlanders en Denen de bemanning vormen. Messen, flessen, hand spaken worden met gulle hand aangewend In verband met de invoering van de vrije zaterdag zal ook het bureau van de Velser Gemeenschap, waarbij inbegrepen de secretariaten van de Velser Jeugd Cen trale, Velser Kunstkring „Voor Allen", Volksmuziekschool en Velser Sportstich ting, met ingang Van zaterdag 3 juni aan staande, iedere zaterdag gesloten zijn. bergen zich achter de bal had bevonden. Vlak voor tijd leek het nog gelijk te worden, maar een kopbal van R. Luitjes kwam tegen de lat en in de laatste minuut redde Bos schitterend bij een hard schot van A. Luitjes. De stand in poule B is nu: IEV VSV VVB Velsen Terrasvogels 7— 3 5— 1 9—10 4— 9 2— 4 De zwemzaal van de overdekte bad- en zeer slechte akoestiek. De geluidshinder, die hierdoor ontstaat, betekent, 'volgens B. en W. van Velsen, een zware belasting voor het instructiegevend personeel en geeft voortdurend aanleiding tot klachten. Het is dan ook zeer gewenst, dat in deze situatie verbetering wordt gebracht. Aan gezien het hier een zeer moeilijk probleem betreft, dat hoofdzakelijk op het gebied van de fysica is gelegen, is contact opge nomen met de Technisch Physische Dienst T.N.O. en T.H. te Delft. Tevens is een zwem bad bezichtigd te Vlaardingen, dat op advies van de genoemde dienst is ver beterd. De Technisch Physische Dienst T.N.O. raamt de kosten, verbonden aan het verstrekken van een advies inzake de verbetering van het „Velserbad", op circa 1000,-. Gezien de resultaten, welke te Vlaardingen zijn bereikt, achten B. en W. het doen van deze uitgave alleszins ver antwoord en stellen de raad daarom voor een krediet van 1000,- ter beschikking te stellen. In het district Haarlem van de vereni ging De Nederlandse Padvinders wordt het ene jaar een districtskoempoelan, het andere jaar een groot palaver van de X- groepen gehouden. Dit keer is de beurt aan het palaver, dat het komende week einde, zaterdag 27 en zondag 28 mei, zal worden gehouden in Velsen. Er wordt ge kampeerd op het terrein „Hoogergeest" achter het kampeerterrein van Schoonen- berg. De leiding van dit palaver voor de le den van de christelijke groepen, waaraan ook door leid(st)ers en voortrekkers van open groepen kan worden deelgenomen, berust bij de assistent districtscommissa rissen voor X-groepen F. Braaksma en W. J. A. de Jahger. Zaterdagavond zal aandacht worden be steed aan het zevende lustrum van de X- groepen in Haarlem. Voorts zal in het Jeugdhuis van Velsen-Zuid de heer A. van Es uit Katwijk aan de hand van dia's spreken over Iran, waar hij enige jaren werkzaam is geweest. De samenkomst van zaterdag wordt met een kampvuur besloten. De zondagmorgen is bestemd voor een kerkgang. Daarna behandelt oubaas Braaksma het „spoor uitleggen" als on derwerp van dit palaver. Met een groot spel, te leiden door de voortrekkers, zal de weekeindebijeenkomst worden beslo ten. De gemeenteraad van Velsen, die woensdag 31 mei in openbare vergadering bijeenkomt, zal onder meer moeten be slissen over een voorstel tot het verstrek ken van een krediet voor de inrichting van de gemeentelijke middelbare meisjesschool die men in september aanstaande wil la ten starten. Wij vernemen dat het nieuwe schooljaar zal kunnen beginnen met één klasse, waar voor een lokaal van de Jan Campert school (voor lager onderwijs), te Driehuis in gereedheid moet worden gebracht. Een kraan bouwt een kraan. Dat is op het ogenblik in Velsen-Noord, op de kade van de derde Rijksbinnenhaven, het geval. De nieuwe haven is al lang geleden ge reedgekomen, maar de kademuur nog niet. Toen deze bijna klaar was, deed zich in de muur een verzakking voor. Vele maan den achtereen is men nu al bezig de scha de te herstellen. Op de kade verrijst thans een enorme kraan, bij de montage, waar van een andere heel wat kleinere collega te pas moet komen. Vanmorgen heeft zich in een chemische fabriek aan de Molenweg in Roermond een ernstige ontploffing voorgedaan. De explosie deed zich voor in een ketel op de bovenste etage van het gebouwencom plex. De 60-jarige Ambonese arbeider H. Noya, vader van zeven kinderen, kwam om het leven. In het bedrijf is grote scha de aangericht. Nauwelijks was de eerste arbeider van de dagploeg boven, of de explosie deed zich voor Hierbij werd de heer Noya door een vallende balk getroffen. Hij moet vrij wel op slag dood zijn geweest. De overige arbeiders, die nog beneden waren, bleven ongedeerd. De explosie was zo hevig dat het gehele gebouw werd ontzet en de bovenverdie ping en het dak gedeeltelijk instortten. In een woning op ongeveer 40 meter af stand, stortte het plafond in. Omtrent de oorzaak van deze ontploffing tast men nog in het duister. Aan molens en machines is grote schade toegebracht en de pro- duktie zal de eerste tijd ernstig gestag- neert zijn. De chemische fabriek in Roermond is de oudste pigmentfabriek van ons land. Aanvoer van woensdag De totale aanvoer van vis in IJmuiden was woensdag 2030 kisten, waarvan 190 kisten tong en tarbot, 1 heilbot, 240 schol, 11 schar, 8 bot, 203 haring, 910 makreel, 210 schelvis, 114 wijting, 105 kabeljauw en gul, 3 leng, 1 haai, 9 poon, 5 kpolvis en 20 diversen. Prjjzen van woensdag Per kilo: heilbot 3.10, gr. tong 3.603.50, grm. tong 3.102.80, kim. tong 2.402.60, kl. tong I 2.90—2.50, kl. tong II 1.60—1.38, tarbot I 3.102.20, zalm 6. Per 50 kilo: gr. schol 4841, grm. schol 4538, kim. schol 5146, kl. schol I 57—46, kl. schol II 43—13, schar 25—14, bot 15—9, v. haring 3924.20, makreel 3014.40, gr.m. schelvis 55, kim. schelvis 60, kl. schelvis I 62.50, kl. schelvis II 5038, wij ting 4215, gr. gul 4441, mid. gul 4035, kl. gul 35—31, kl. haai 25. Per 125 kilo: gr. kabeljauw 272122, gr. koolvis zw. 11298, gr leng 92. Besommingen van woensdag KW 143 2680, KW 30 ƒ4180, KW 104 2950, KW 113 2901, IJM 56 14.260, SCH 171 ƒ20.530, VL 110 16.600. IJ C In de vishal Aanvoer van donderdag Twee trawlers, eer. logger en 20 kotters voerden donderdag in IJmuiden 1917 kisten aan, waarvan 350 schelvis, 160 wijting, 150 gul en kabeljauw, 50 koolvis, 147 kleine haring, 430 makreel, 310 schol, 260 varia, 400 stuks kabeljauw. 13.000 kilo tong. De SCH 162 had 560 kisten, 147 kleine kisten haring en 300 stuks kabeljauw. De KW 101 Nestor had 290 kisten en 100 stuks kabeljauw. Prijzen van donderdag Haring 4017,20, makreel bonken 3630, gewoon 2517. tarbot klein 3.402.40, tar bot 4 7065, wijting 4230. schar 1730, grote kisten kabeljauw 10886, middel 120 96, grote regels kabeljauw 11092, mid del 6154, grote gul 4839, middel gul 41 36, kleine gul 3528, ham 120, kleine heek 2423, grote zwarte koolvis 108104, kleine 38—26, grote leng 72—47, kleine leng 3325, grote schol 4139, middel schol 4237, kleinmiddel 4333, schol 1 4235, schol 2 4332, middel schelvis 6052, kleinmiddel schelvis 6551, schelvis 1 60 35, schelvis 2 4536. dichte wijting 2016, gestripte wijting 3524. scholletjes 2610, schar 2015, grote wolf 82, kleine wolf 42, radio 35, poon 148. bot 128, heilbot 4.10 —3.30. tongschar 100. pieterman 86, grote tong 3.903.50, grootmiddel tong 32.70, kleinmiddel tong 3.102.70, tong 1 2.90 2.60, tong 2 1.54—1.28 Besommingen van donderdag SCH 162 f 18.964, KW 101 f 13.874, HD 87 9846, KW 109 2555, KW 177 690. Voor vrijdag Morgen komt de SCH 153 Onderneming 4 aan de markt met 250 makreel, 120 haring, 60 schelvis, 70 wijting, 50 gul en kabeljauw, 40 koolvis, 50 diversen, totaal 640 kisten en 80 stuks kabeljauw. Scheveningen De aanvoer in Scheveningen was 70 schelvis, 30 wijting, 20 gul en kabeljauw, 10 koolvis, 250 makreel, 190 haring. Haringvangsten KW2 0, 5-1, 6-0, 9-2, 21-1, 25-1, 73-3. thuisstomend, 147-5, 16-4, 47-2, 140-5, 168- 22, 20-0, 40-0, 41-1. 74-1, 43-0, 44-4, 85-0, 110-0, 45-5, 175-12, 130-11, 70-7, 163-0, 38-1, 141-2 thuisstomend. Gemiddeld drie kantjes Netten vernield (UPI) Deense vissers hebben er zich bij hun regering over beklaagd, dat twee Britse treilers op de Doggersbank tijdens Pinksteren hun netten hebben kapot ge varen. Zij zeggen, dat op zijn minst zestig netten op deze wijze vernield zijn. Volgens de vissers varen de Britse treilers rond, alsof er geen anderen op de wereld waren. Men dringt er op aan, dat Denemarken bij de Britse regering een scherp protest doet horen. Een dertienjarig meisje uit Beverwijk heeft gisteren in de gymnastiekzaal aan het zogenaamde Harmonielaantje te Beverwijk haar linkerschouderblad gebroken. Het meisje was in een touw geklommen en viel plotseling een halve meter naar beneden. De leidster was even weg. Het kind is in het Rode Kruis Ziekenhuis opgenomen. BURGERLIJKE STAND CASTRICUM. GEBOREN: Petrus, z. v. S. F. Zoontjes en A. C. Valkering; Hendrikus Antonius Franciscus z. v. H. H. Pronk en E. Appel. ONDERTROUWD: W. van der Kas en G. W. de Koekkoek. GEHUWD: K. Peijs en G. A. Bastiaan; B. W. Prins en G. J. Smit. (UPI) Bij een brand die vanmorgen vroeg woedde aan boord van de olietanker „Varrigotti" in de haven van Civitavecchia in Italië is een van de vijftien beman ningsleden om het leven gekomen. Het schip is zwaar beschadigd. Vier beman ningsleden moesten met een shock in het ziekenhuis worden opgenomen. Zij zijn in middels naar hun woningen overgebracht. De heffing op de export van varkens naar Frankrijk wordt met ingang van aan staande maandag verlaagd van 7,50 tot 5,Het produktschap voor vee en vlees besloot hiertoe gisteren in zijn openbare vergadering in Utrecht, in de hoop, dat door deze maatregel iets van de over- aanvoer van varkens op de binnenlandse markt naar Frankrijk zal worden afge voerd. De voorzitter van het produktschap, de heer Joh. de Veer, werd gemachtigd, deze heffing in de komende veertien dagen met 2,50 te verhogen of te verlagen wanneer de marktsituatie daartoe aanleiding geeft. Het bestuur besloot voorts, de over- nemingsprijs voor baconvarkens te hand haven op 2,37 per kilogram geslacht ge wicht. In de afgelopen twee weken zijn in totaal 8620 varkens naar Frankrijk geëxporteerd met een heffing van 7,50. De prijzen op de binnenlandse markt zijn echter ver leden week zaterdag met enkele centen gezakt tot 2,27 a 2,29 per kilo voor var kens van 70 tot 90 kilogram. Het is niet mogelijk, de exportkwanta voor Amerika, Duitsland en Engeland te vergroten om net teveel aan varkens op te ruimen. De heer De Veer merkte op, dat de toe komst voor de varkenshouderij er niet on gunstig uitziet. In januari van het volgend jaar verwacht men op grond van de dek- kingscijfers 400.000 varkens, een aantal, volgens hem, geplaatst zal kunnen worden. Een varkensstapel van vijf miljoen dieren acht hij wel verantwoord. De totale vlees- produktie is in de afgelopen jaren aan merkelijk gestegen maar wordt, volgens de heer Dé Veer, behoorlijk door de bin nenlandse markt opgenomen. Drie leden van het actiecomité „Vrij Heemskerk", hebben een door negentig percent van de bevolking ondertekend bezwaarschrift ingediend tegen de door de minister van Binnenlandse Zaken voorgestelde samenvoeging van Heems kerk en Beverwijk. De aanbieding van het document geschiedde ter Provinciale Griffie te Haarlem aan mr. W. Droog lever Fortuyn. In het uitvoerige bezwaarschrift worden de argumenten aangevoerd, die volgens de opstellers ervan, duidelijk aantonen dat sa menvoeging van de twee gemeenten niet noodzakelijk is om te komen tot de ver antwoorde opbouw van een nieuwe stad in de IJmond-Noord. De opstellers van het bezwaarschrift merken op dat bij de ont- werp-regeling een kaart met toelichting ontbreekt, hetgeen volgens hen ontoelaat baar is Bezwaar maken de opstellers tegen de memorie van toelichting bij het ontwerp, die als grondslag moet gelden voor een besluit dat „zo diep ingrijpt in het leven van ondergetekenden en in de toekomst van hun kinderen". Farce De wijze waarop dit in de memorie van toelichting wordt gedaan maakt van het democratisch recht om bezwaren in te die nen, een farce, aldus de opstellers van het Heemskerkse bezwaarschrift. Als de minister zegt, dat „een en an der" hem tot de conclusie brengt dat sa menvoeging van de gemeenten Beverwijk en Heemskerk in elk geval noodzakelijk is, betekent dit dat de bewindsman met de feitelijke situatie in de IJmond niet of althans niet voldoende op de hoogte is, aldus het bezwaarschrift. De Minister van Binnenlandse Zaken is tot de conclusie gekomen dat fusie nood zakelijk is, wil er ten noorden van het Noordzeekanaal een stad ontstaan, die op evenwichtige wijze tot ontwikkeling moet worden gebracht. De bewindsman vindt dat de huidige gang van zaken zeer onbe vredigend is. Onjuist De opstellers van het bezwaarschrift me- nen dat de minister vasthoudt aan een eenmaal ingenomen standpunt, zonder re kening te houden met de feitelijke in vele opzichten totaal gewijzigde omstandighe den in de IJmond-Noord. „Men hoeft toch waarlijk geen stedebouw- kundige te zijn om in te zien dat een streven dat leidt naar een lang gerekte grote stad met aan de zuidzijde het Bree straat-winkelcentrum en met doorsnijding van dit stadslichaam door meerdere hoofd verkeerswegen, alleen al uit stedebouw- kundige en economische overwegingen on juist is", aldus het bezwaarschrift verder. De opstellers menen voorts dat de ver wezenlijking van de uitgroei van de indus trieën in de IJmond geen enkele belem mering van betekenis ondervindt door het bestaan van drie zelfstandige gemeenten, laat staan door het zelfstandig voortbe staan van Heemskerk. Het blijkbaar door de minister gehuldig de standpunt dat de basisindustrie (lees Hoogovens), op het grondgebied van een gemeente behoort te liggen, schept nu reeds moeilijkheden voor de toekomst, om dat bij verdere, naar de mening van de directie van Hoogovens reeds nabije, ont wikkeling van deze industrie, de bedrijfs- voorzieningen zich over de Zeeweg in Be verwijk gaan uitstrekken. De directie van Hoogovens zal in de naaste tqekomst dus toch met twee gemeenten te maken krij gen, aldus constateren de opstellers van het bezwaarschrift. Het gemak dat de di rectie van Hoogovens in IJmuiden moge lijk zou ondervinden indien zij ten aanzien van net bedrijf voor vergunningen en over leg, slechts met een gemeentebestuur te maken zou hebben, kan nooit een doorslag gevende reden zijn voor opheffing van Heemskerk. Agrarische belangen Het bezwaarschrift vervolgt met op te merken, dat het voorstel van de minister zich verzet tegen de agrarische belangen van Heemskerk. Kostbare tuinbouwgrond moet volgens het streekplan worden geofferd aan de uitbreidingen, terwijl goedkope weidegrond onbebouwd blijft. Opgemerkt wordt verder dat de nieuwe verbinding tussen de Coentunnel en de IJmond welke weg inmiddels definitief is vastgesteld een ingrijpende struc tuurverandering van het streekplan zal veroorzaken. De minister baseert in zijn toelichting de „ene stad" op het oude streekplan voor de IJmond-Noord. De opstellers menen dat de industrie meer gebaat is bij een verscheidenheid van woonoorden. Ook de industrie zelf heeft zich door af te zien van de concentra tie van haar werknemers in de noordelijke IJmond en de spreiding van hen over een groot gebied te bevorderen, duidelijk op dit standpunt geplaatst. De ondergetekenden achten een verschei denheid van woonoorden een eerste voor waarde voor het verkrijgen van die samen levingen waarin een ieder zich naar zijn aard zal thuis gevoelen. Een onbewezen stelling noemen zij het, dat een grote stad meer en betere voorzieningen kan verzor gen dan een kleinere plaats van behoorlij ke omvang. Tot slot wordt nog iets gezegd over de samenwerking tussen de IJmond-gemeen- tebesturen. Dat die onvoldoende is, komt omdat het gemeentebestuur van Beverwijk zich als doel heeft gesteld annexatie van Heemskerk. Al met al zijn ondergeteken den van mening dat aanneming van het voorstel tot samenvoeging, uitgaande van de minister, de belangen van dit gebied zeker niet ten goede zal komen. Een jonge poes verkeerde hedenmorgen in doodsnood, toen zij zich onder een laag olie, vastklampte aan het roer van een vissersvaartuig in de Haringhaven te IJmuiden. Het beestje bleek te water te zijn geraakt en had zich de gehele nacht vast weten te houden aan het roer. De dierenbescherming werd gewaarschuwd en de heer Kruiswijk, beheerder van het Ker- bert-asiel aan de Heerenduinweg, wist het dier met veel moeite uit zijn benarde posi tie te verlossen. Hij heeft het poesje mee genomen en hoopt dat hij het in léven zal kunnen houden. Advertentie KOM KIJKEN BIJ BREESTRAAT 108 - BEVERWIJK Bij de opening van de zeventigste jaar vergadering van de Nederlandse Bond van Horeca- en Aanverwante Bedrijven „Ho era" in Den Haag sprak de voorzitter, de heer H. Voormey, opnieuw zijn bezorgd heid uit over de te wijzigen Drankwet. Hij zei dat de onzekerheid nu reeds 78 jaar op dit punt zeer groot is. Op de Drankwet zal een gezond bedrijf moeten worden op gebouwd. Naar de mening van de heer Voormey zal het bedrijfsleven alle krach ten moeten bundelen om tot een Drank wet met voldoende zekerheden en moge lijkheden te komen. Hij uitte twijfel over de leiderskwaliteiten van de voorzitter van het Bedrijfschap Detailhandel Alco holhoudende Dranken, waarin zowel de volledige vergunningen als de slijtvergun- ningen samengebracht zijn. De leden van dit bedrijfschap hebben de voorzitter al enige keren moeten verzoeken zijn aggres- sieve wijze van optreden ten aanzien van bestuursleden, die voor de hen toever trouwde belangen opkwamen, te matigen. Na breedvoerig te zijn ingegaan op de taak en de functie van het kleine café bedrijf in de samenleving leverde de heer Voormey critiek op de behandeling van vier houders van te verplaatsen strand paviljoens in IJmuiden. De verzorging van de recreatiezoeken den, geschiedt daar in hoofdzaak door dit viertal strandpaviljoens, die hun stand plaats van de gemeente pachten. De pach ters, aldus de heer Voormey, hebben van 1947 af hun bedrijven ten gerieve van de bezoekers van het strand opgebouwd en steeds meer aangepast aan de toenemende behoeften. De gemeente Velsen heeft nu echter geweigerd om een nieuw terrein voor een flink kamp van zomerhuisjes, dat in verband met de wijzigingen van de ha venmond moest worden ontruimd, ter be schikking te stellen. Toch kon zij zich niet geheel onttrekken aan haar plicht van de ze tijd om recreatie voor eenvoudige be volkingsgroepen te verschaffen. Zij heeft dan ook de toegangsweg naar het strand verlegd maar neemt nu het merkwaardi ge standpunt in, dat deze weg wordt aan gelegd ten gerieve van dé pachters van dë~" strandpaviljoens en dat dus deze pachters dan maar de kosten van de aanleg van deze nieuwe toegangsweg naar het strand moeten betalen. De gemeente heeft daarom de pacht van 2V2 tot ruim 15 keer het voorheen betaalde bedrag verhoogd, dat in 1958 al eens met 50 pet was verhoogd. Bovendien is een strandplan ontworpen dat voorzieningen met stenen gebouwen eist. De situatie is dus nu zo, aldus de heer Voormey, dat bij een verminderd strand leven en in het vooruitzicht over enige ja ren wellicht te zullen moeten verdwijnen, de huidige strandpachters op veel hogere kosten worden gehaagd. Over de personeelsproblemen zei hij dat nu naast de 17 vrije zondagen ook de vijf daagse werkweek voor het personeel op doemt, de moeilijkheden vooral voor het kleine bedrijf nog groter zullen worden. De werknemers in deze branche zullen niet achter mogen blijven. De vakantie spreiding, die mislukt is in ons land, zag de heer Voormey als een vraagstuk, dat slechts in E.E.G.-verband kan worden op gelost. Over de toekomst van het midden- en kleinbedrijf zei hij, dat vooral veel van een nieuwe Drankwet zal afhangen. In 1883 waren er 777 vergunningen per 100.000 inwoners, in 1959 nog 156. De ontwikkeling van het midden- en kleinbedrijf is sterk geremd ofschoon het ruim 90 pet. van al le bedrijven uitmaakt met 75 percent der totale ontvangsten en de helft van alle werkers in het horecabedrijf omvat. Haarlemse rechtbank „Autodiefstallen zijn tegenwoordig aan de orde van Je dag. Daar dient krachtig tegen te worden opgetreden". Deze opmer king, die de Haarlemse officier van Justi tie, mr. J. van der Valk Bouwman, van morgen tijdens de zitting van de Haar lemse rechtbank maakte kreeg nog meer betekenis bij de behandeling van de zaak tegen een 20-jarige los-werkman uit Haar lem die zowel in Amsterdam als in Vel sen een auto had gestolen. De officier die vond dat „de tijd voor een krachtige taal" nu gekomen was, eis te terzake van deze diefstallen een jaar en zes maanden gevangenisstraf met af trek van voorarrest. In februari van dit jaar had de los- werkman in Amsterdam een portierruit van een auto ingedrukt en nadat hij het contact had doorverbonden was hij met de wagen gaan rijden, onder andere naar Haarlem en Velsen. Daar was de benzine echter opgeraakt en verdachte heeft de wagen toen maar ergens laten staan. Niet zozeer zijn geweten, als wel zijn honger kwelde hem en om deze te stillen nam hij een doos met blikken conserven weg en ontvreemdde later een ÏJmuidense bestel auto. Met deze wagen reed hij naar Apel doorn waar hij de wagen tenslotte ver kocht. De president, mr. N. Reeling-Brouwer, herinnerde eraan dat verdachte reeds tweemaal wegens joy-riding was veroor deeld en richtte een ernstig vermanend woord tot hem. De raadsman, mr. J. G. Bettink, bepleit te een lange voorwaardelijke straf waar bij hij de nadruk legde op het feit dat het reclasseringsrapport nog wel gunstig voor verdachte luidde. De uitspraak werd be paald op donderdag 8 juni.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 7