„Gemeentebesturen moeten vaak bouwen met gebonden handen" Verkeersorde of -chaos OLIFANT Belgische Kamer huldigt Camille Huysmans Frans-Algerijns overleg nog in de fase der algemeenheden Nylon Damesmantels en Herenjassen MAÏZENA DU RYEA Vereniging van Ned. Gemeenten houdt jaarvergadering in Tilburg Student verdronken bij spelevaren Twee incidenten tijdens het proces-Eichmann Billy Graham beschuldigd van betaalde bekering Redevoeringen sprankelen van geest Adenauer weigert voor televisie te verschijnen I VRIJDAG 26 MEI 1961 13 IN DIVERSE KLEUREN vanaf 43.75 SPECIAALHUIS REGENKLEDING Twee bezoekers kregen het te kwaad 'n mannelijke borrel voor mensen met pit Hugenholtz-stichting opgericht Een-Kamer-parlement voor Kongolese republiek Examens VEKF y£||^|5 terwijl U I met was" WAST wonder Hedenmiddag persconferentie van minister Joxe Doodvonnis voltrokken in Londense gevangenis Burgemeesters naar Washington HU Zeebrapaden geen mensenvallen „Wij moeten zorgen dat de zebrapaden geen mensenvallen worden," zegt onder meer de Haarlemse burgemeester, mr. O. F. P. F. Cremers, vandaag tijdens een vergadering van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, die te Tilburg wordt gehouden en geheel gewijd is aan het verkeersvraagstuk. Hoe moeten wij daarvoor zorgen? Deze vraag houdt diverse instanties (en vooral de minister van Verkeer en Waterstaat, hopen wij) bezig en er worden verschillende mogelijkheden overwogen om straks, wanneer de zebrapaden voorrang voor de voetganger zullen betekenen, deze oversteekplaatsen zo duidelijk mogelijk te markeren. De zwart-witte strepen op het wegdek zijn onvoldoende, daarover is men het in deskundige kringen gelukkig eens. De knipperbollen zijn een mislukking gebleken, zodat ze zullen moeten verdwijnen, doch daarvoor in de plaats moet een methode worden gevonden om het motorverkeer, dat in Neder land nog zal moeten wennen aan de voorrangszebra, tijdig en ondubbelzinnig in alle omstandigheden op de oversteekplaats opmerkzaam te maken. Onze fotograaf maakte een montage van het uiterlijk ener zebra-oversteekplaats, uitgerust met driehoeksflappen. Aanduidingen op het wegdek, zoals men die nu reeds op sommige plaatsen ziet (zig zag strepen of het woord „zebra" op straat geschilderd) zijn in de praktijk niet doelmatig. Bij slecht weer verdwijnen ze, evenals de zebrastrepen zelf, onder regen en sneeuw; bij tegenlicht van de laagstaande zon of in de duisternis worden ze nagenoeg onzichtbaar. Waarschuwings borden opzij van de rijweg? Er zijn al zoveel borden waaraan de auto- of motorrijder zijn aandacht moet schenken, en boven dien leiden ze zijn attentie van het weggedeelte af. Licht signalen boven de straat? Een kostbare geschiedenis, die mis- Bij laagstaande zon verdwijnen de witte strepen gauw, als een bestuurder tegen het licht inrijdt. schien alleen op zeer gevaarlijke punten zou kunnen worden geaccepteerd doch in de meeste gemeenten vanwege de kosten achterwege zal blijven. Een bruikbaarder, minder kostbaar en naar onze mening doeltreffende beveiliging van oversteekplaatsen zou kunnen worden gevonden in toepassing van de rubber-flaps, zoals men die op sommige snelwegen heeft aangebracht om het wegdek in rijbanen onder te verdelen. Het zijn rechtopstaande rubber strips, die ongeveer tien centimeter hoog zijn en waarover heen kan worden gereden zonder dat de berijders iets merken. De flap slaat naar twee kanten om zonder beschadigd te Worden. Wanneer men deze flaps in een driehoeksvorm, iets groter dan bij de huidige toepassing, zou aanbrengen op ruime afstand van een oversteekplaats parallel met de zebrastrepen en ze zou uitvoeren in fluorescerende kleur, helgeel of oranje, zouden duisternis en weersomstandigheden geen invloed op de mar kering meer hebben. Deze flaps zijn altijd zichtbaar, reeds van ver, steken boven het wegdek uit en attenderen iedere bestuur der onvermijdelijk doordat zij een schijnbaar obstakel vormen. Wanneer men een dergelijk middel zou toepassen, zou het natuurlijk zaak zijn er alle zebrapaden mee uit te rusten, om elk misverstand te voorkomen. Dat behoeft geen bezwaar te zijn, omdat de aanschaffing niet kostbaar is. Het argument dat men in het buitenland deze dingen niet kent, behoeft toe passing niet te verhinderen, aangezien iedere buitenlandse rijder beseft dat deze markering een nadrukkelijk attentiesein wil zijn. Bovendien: het is een hulpmiddel om zijn aandacht te richten op de eigenlijke zebrapaden, die ook in het buiten land meestal voorrangspaden zijn. In de rede, waarmee hij de jaarverga dering van de Vereniging van Nederland se Gemeenten in de Tilburgse stads schouwburg opende stelde de voorzitter, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, burgemees ter van Den Haag, een aantal vragen over de huidige en toekomstige plaats en func tie der gemeenten. Bij het bestuursmechanisme uit 1851 werden vooral in de loop van deze eeuw nieuwe maatschappelijke functies gevoegd zodat nu van „cultuurgemeente" kan wor den gesproken. De gemeente van thans bevordert, dat nieuw verworven maat schappelijke waarden op het terrein van cultuur, techniek, sociale hygiëne en so ciale wetenschap door haar voorzieningen binnen het bereik van de inwoners worden gebracht. Aan het plaatselijk bestuur wor den steeds nieuwe en hogere eisen gesteld. Advertentie Het spelevaren van twee jonge mensen op de Zijl in Leiden heeft een trieste af loop. De 25-jarige Limburgse student L. A. Vaessel, die in een flat aan de Haagweg in Leiden woonde en de 19-jarige studen te G. C. J. Arnold, uit Voorburg zaten in een eenpersoons wherry met stuurman ter hoogte van de Spanjaardsbrug te Lei den, toen een binnenvaartuig naderde. Het motorschip deed nog een uitwijkpo- ging, doch kon een ongeluk niet meer ver hinderen. De wherry kantelde en de bei de inzittenden raakten te water. Het meis je kon goed zwemmen, haar varensgenoot was die kunst echte< slechts ten dele mach tig- Mejuffrouw Arnold stelde pogingen in het werk om hem te redden. Bij deze po gingen raakten beiden onder water. De studente moest toen. omdat zij zelf ge vaar voor verdrinking liep. de drenkeling loslaten. Zwemmend kon zij naar de wal komen. De schipper van het binnenvaartuig „Eva", stak de drenkeling een stok toe. De jongeman kon deze grijpen, maar hij was niet meer bij machte de stok vast te blijven houden. Een stratenmaker, die in de buurt aan het werk was, sprong te wa ter, maar ook zijn pogingen waren ver geefs. Later borg de politie het lichaam van de student. Mejuffrouw Arnold kon na on derzoek in het ziekenhuis in Leiden naar huis gaan. Het hedendaagse beeld van het openbaar bestuur wordt gekenmerkt door een ver strengeling van belangen van rijk, provin cie en gemeenten. Daarnaast hebben ook andere openbare lichamen taken en belan gen, die raakvlakken hebben met rijk, pro vincie en gemeenten, bij voorbeeld de wa terschappen. Intussen ontwikkelen zich in toenemende mate organen van het parti culier initiatief bij de publieke belangen- verzorging. In de lokale huishouding spe len die organen een belangrijke rol. Zij moeten hun taken goeddeels met over heidsgeld verrichten, hetgeen een buiten wettelijk subsidiëringsvraagstuk heeft op geroepen. Deze organen zijn partners van de overheid. De behoefte aan gemeen schappelijk beraad en coördinatie, ook op gemeentelijk niveau, zal in toenemende mate aandacht vragen. Bij de ontwikkeling van de functie van de gemeente en de verschuivingen in de samenleving heeft zich naar mening van mr. Kolfschoten in toenemende mate het centrale beleid doen gelden. Deze „centra le directie" in de lagere bestuursniveaus is de gemeenten niet zeer vertrouwd ge raakt. Het druist in tegen het wezen van het plaatselijk bestuur: zelfwerkzaamheid en eigen verantwoordelijkheid. Voorwaar de voor dit laatste is toereikendheid van geldmiddelen. Het sociaal-economische en financiële be leid is een zaak van centrale verantwoor delijkheid. Dit mag niet en nooit beteke nen, dat lokale verantwoordelijkheid wordt ontwricht of ontkracht. Daarom is het be grip „centrale directie" geen vertrouwd begrip. De gemeentebestuurders beseffen, hoe vaak zij met gebonden handen moe ten bouwen. De voortschrijdende ontwikkeling stelt voortdurend zwaardere eisen juist aan de gemeentebesturen, die zich hun taak en hun lokale verantwoordelijkheden ten vól le bewust zijn. Diezelfde ontwikkeling heeft het verschijnsel der „centrale directie" in het leven geroepen, dat de lokale verant woordelijkheid geheel of ten dele uitscha kelt of verzwakt. Over het gemeentelijk perspectief in de ze paradoxale situatie zei mr. Kolfschoten dat dit voor een groot deel een vraag is van publieke financiën. De nieuwe wet op de financiële verhoudingen heeft stellig niet een zodanig financieel perspectief ge opend, dat herstel van de gemeentelijke financiële zelfstandigheid van vandaag op morgen verzekerd zal zijn, aldus mr. Kolf schoten. In de forum-discussie zijn stellingen be handeld van mr. O. P. F. M. Cremers, bur gemeester van Haarlem, drs. S. G. Lijftogt, medewerker van de Nederlandse Stichting voor Psychotechniek te Utrecht, B. W. Quist, chef van de verkeerspolitie te Utrecht, en ir. F. F. Venstra, directeur van Gemeentewerken te Arnhem. Mr. Cremers stelt, dat de belangen,, die door een vooruitziend verkeersbeleid ge diend en door een bekrompen verkeersbe leid geschaad worden, zeer groot zijn. Daarom moet elk gemeentebestuur ook dat van een zeer kleine gemeente kun nen rekenen op de adviezen van een ge meentelijke verkeerscommissie, welker le den bezield zijn door het streven in de verkeerschaos orde te scheppen. Hoe voor uitziend men ook wil zijn, toch dient men bij verkeersplanning ten aanzien van de Nederlandse binnensteden uit te gaan van het gestaande stratenschema Wil men voorkomen dat onze oude steden sterven, dan moet men bij het zoeken naar parkeerruimte in drie dimensies denken, de binnensteden moet bij het stichten van verkeer aantrekkende gebouwen voorzien worden in de daardoor ontstaande parkeer- behoefte. Ook zullen er parkeermeters ge plaatst moeten worden. Deze verdienen in het algemeen de voorkeur boven parkeer- schijven. Als men het doorgaande verkeer om de binnenstad heen leidt, blijft de plicht bestaan te zorgen dat de binnen stad goed bereikbaar is voor het verkeer. Reeds thans moet worden nagegaan of de invalswegen een verdubbeling van het ver keer kunnen opvangen. De straten in nieu we wijken moeten in de regel zo breed zijn dat men aan beide zijden kan parke ren zonder dat het rijdende verkeer wordt belemmerd. De invoering van het verkeersonderwijs als verplicht leervak voor de lagere scho len ontslaat de gemeentebesturen niet van hun plicht om ten aanzien van het ver keersonderwijs meer te doen. Het verkeer is een doodernstige zaak: rally's en ande re wedstrijden op niet afgezette wegen moeten geleidelijk van het toneel verdwij nen. De gemeentebesturen moeten ten de ze in regionaal overleg gezamenlijk een doelbewuste politiek voeren. Voorkomen moet worden dat de zebrapaden straks ont aarden in mensenvallen. Ir. F. F. Venstra zegt in zijn stellingen dat ontwikkeling van het verkeer een in sterke mate toenemende zorg voor de ge meente is, zowel in technisch als in finan cieel opzeht. Deskundige planning in de be bouwde kom zowel als in nieuwe uitbrei dingsplannen van nieuwe straten, kruispun ten, parkeerplaatsen e.d. is van het groot ste belang. De basis daarvoor moet zijn een verantwoord verkeersonderzoek. Er is in Nederland echter een ernstig tekort aan deskundigen op dit gebied, zo wel op hoger als op middelbaar peil. Op leidingen voor deze functionarissen ontbre ken of zijn onvoldoende. In steden van eni ge omvang is er een volledige dagtaak voor een of meer deskundigen op dit ge bied. De grotere gemeenten zullen nog voor zeer grote en kostbare voorzieningen ten behoeve van het verkeer komen te staan. Nieuwe doorbraken en ongelijkvloerse kruisingen zijn in de toekomst onvermij delijk, aldus ir. Venstra. Drs. S. G. Lijftogt zegt in zijn stellingen dat normale verkeerssituaties vragen van automobilisten eenvoudige scholing en be perkte routine; critieke situaties eisen naast scholing en routine het bezit van enkele bijzondere eigenschappen. Ruime ervaring in normale situaties biedt niet een waarborg voor doeltreffend handelen in critieke situaties. Aantal en samenstel ling van de groep gemotoriseerde wegge bruikers maakt het steeds meer noodzake lijk in verkeersregelingen met de onzekere rijder rekening te houden. Verkeersopvoe- ding op lagere en middelbare scholen is mede noodzakelijk om het ^principe van openbaarheid van de weg zijn noodzakelij ke beperkingen in de publieke opinie te geven. Beïnvloeding van kinderen en vol wassenen om wedstrijd- en spelelementen buiten het verkeer te houden is een van de noodzakelijke doeleinden van verkeers onderwijs. Beïnvloeding van het verkeersgedrag door afschrikwekkende middelen is echter weinig aanbevelenswaardig. Wegenver keerswet en -verkeersreglement bieden on voldoende steun bij verkeersonderwijs; de ontwikkeling van een wegcode is hiervoor noodzakelijk. Tenslotte verdient het volgens de heer Lijftogt dringend aanbeveling bij inschake ling van jeugdverkeersbrigades te zoeken onder jongeren van 1619 jaar, omdat de taak van „klaar-over" vaak te zwaar zal zijn voor kinderen uit de hoogste klasse van de lagere school. De heer B. W. Quist is volgens zijn stel lingen van oordeel dat de verkeersveilig heid is gediend met een vérgaande een heid in het toepassen van verkeersmaat regelen en feitelijke voorzieningen. De parkeernood in vele gemeenten zal het nodig maken om de langparkeerders zoveel mogelijk uit de kernen van de oude binnensteden te weren. De ingewikkeldheid van de verkeersproblemen maakt bij de politie in de grotere gemeenten specialisa- JERUZALEM, (UPI) In de rechtszaal te Jeruzalem waar het proces tegen Eich mann wordt gevoerd, hebben zich donder dag onmiddellijk na elkaar twee incidenten voorgedaan. Een Hongaarse Jood schreeuw de „bloedhond, roofdier, moordenaar" naar Eichmann, een andere Hongaarse Jood schreeuwde beschuldigingen naar de getui ge Pinhas Freudiger. Abraham Kasirer, de enige overlevende van een familie van Hongaarse Joden die zeventig leden omvatte toen de nazi's in Hongarije in actie kwamen, sprong op de publieke tribune overeind en krijste, in Hebreeuws en Hongaars, zijn haat tegen Eichmann uit. Enkele politiemannen verwijderden de man van de tribune. Kasirer was nog niet de zaal uit toen een tweede Hongaarse Jood, Sandor Szi- lagyi, opsprong. „U spoot ons verdoven de middelen in, u bezwendelde ons, u ver telde ons niets over de kampen, u redde uw eigen gezin. Waarom hebt u het onze niet gered?", schreeuwde hij tegen Freu diger, die tot dat moment met door tra nen verstikte stem verklaringen had afge legd over de Jodenvervolging in Hongarije. Ook Szilagyi werd weggevoerd door de politie en de president van de rechtbank schorste de zitting voor een half uur. Zelfmoord LOS ANGELES, (UPI) De zestigja rige mevrouw Silver, een voormalige ge vangene uit een Duits concentratiekamp, heeft zich te Los Angeles van het leven beroofd na het lezen van de krantever slagen over het proces-Eichmann. Men vond haar verkoolde resten, tezamen met een onsamenhangend briefje, dat luidde: „Te veel voor mijik kan het boze niet langer bevechten.het is te veel Russische kozakkengrote ellende na in een concentratiekamp van Hitier opgeslo ten te zijn. Advertentie N.V. DISTILLEERDERIJ VAN J. J. MELCHERS Wl. - SCHIEDAM In Los Angeles staat de onderwereld figuur Mickey Cohen terecht wegens be lastingontduiking en tijdens het proces heeft de bekende film- en tv-komiek Red Skelton gezegd van Cohen gehoord te heb ben dat de evangelist Billy Graham hem „25.000 dollar had geboden als Cohen zich wilde bekeren". Ook zou Cohen 15.000 dol lar kunnen krijgen als hij een van Gra hams bijeenkomsten wilde bijwonen. De verklaring van Skelton is als een bom ingeslagen. Een medewerker van de evangelist, do minee Grady Wilson, zei dat Graham nooit geld heeft aangeboden of gegeven. Een woordvoerder van Graham zei in Londen, waar de evangelist thans is, dat er geen sprake is van een aanbod aan Cohen en dat Billy Graham de verklaring van Cohen tegenover Red Skelton „absoluut en zon der meer tegenspreekt". Te Leiden is bij notariële akte de dr. mr. Willem Hugenholtz-stichting opge richt, die ten doel heeft uit de revenuen van bijeengebracht en nog bijeen te bren gen kapitaal dierennoden te lenigen. De stichting kwam tot stand op initiatief van zeer velen in den lande, die hiermee uiting wilden^peven aan hun gevoelens van dank baarheid voor alles wat dr. mr. Willem Hugenholtz op nationaal en internationaal gebied voor de dierenbescherming heeft gedaan. (Van onze correspondent) BRUSSEL „Mijnheer de voorzitter, ik heb altijd aan de toekomst willen denken. Ik ben van plan als honderdjarige mijn kandidatuur voor de Kamer te stellen. U weet dat bescheidenheid nooit een van mijn deugden is geweest. Maar toch neem ik mij voor u dan eerst om raad te vra gen". Aldus besloot gistermiddag, aan de vooravond van zijn negentigste verjaardag Camille Huysmans zijn woord van dank aan de voorzitter van de Belgische Ka mer van Volksvertegenwoordigers, zijn partijgenoot Achiel Van Acker. Het is, zo begon Huysmans, altijd moei lijk over zichzelf te spreken. Maar ik heb voor deze gelegenheid een paar motieven ontdekt en ik heb getracht mijn geval ob jectief te zien. Welnu, ik ben tot de con clusie gekomen dat anderen mij hebben gebracht waar ik ben en dat anderen ver antwoordelijk zijn voor mijn hoge ouder dom. Dikwijls heb ik andersdenkenden ontmoet. Twee keer hebben zij mij verhin derd te worden wat ik wilde worden, na melijk een professor die zich met littera tuur en kunst zou bezighouden. In 1891 had ik voor de militaire dienst een slecht nummer geloót en zou ik in dienst moeten. Maar toen ontdekte men dat ik socialist was en men vond dat ik een politiek ge vaar voor de soldaten zou zijn. Daarom zei men dat ik een te zwakke gezondheid had om te dienen. Toen ben ik leraar gewor den. Maar in 1895 ontdekte men dat ik ook in dat beroep gevaarlijk was omdat ik in socialistische bladen schreef. Wat bleef er mij nog over? Ik werd parlementair journalist en later politicus en kamerlid. Huysmans dankt zijn lange leven, zo heeft hij verteld, aan een van zijn voor ouders, Aegide Belfontaine uit Tongerlo, die 93 is geworden en die zes kinderen, 62 kleinkinderen en 300 achterkleinkinderen heeft gehad. Maar, zo zei Huysmans, ik ben gelukkig met het lange leven dat mij beschoren bleek en gelukkig met de weg die ik heb gevolgd; ook al heb ik wel fou ten gemaakt. Ik heb altijd mijn land pro beren te dienen. Ik ben vaak een ketter ge weest, maar er moeten ketters zijn opdat de gelovigen zich beter van hun geloof be wust zullen worden. En daarop volgde dan luide toegejuicht door staande Kamerle den, die slottirade van zijn dankwoord. De gehele Kamer, waarbij ook premier Lefè- vre was, die speciaal per vliegtuig uit Pa rijs was teruggekomen, was bij zijn bin nenkomst als een man opgerezen om hem toe te juichen. Op de publieke tribune bood mevrouw Van Acker mevrouw Huys mans zij telt minder dan de helft der jaren van haar echtgenoot met wie zij in 1957 is gehuwd een ruiker bloemen. Al leen de parlementaire journalisten op hun tribune deden onbewogen. Het reglement van de Kamer verbiedt hun tekenen van instemming of afkeuring te geven. Voorzitter Van Acker sprak de feestrede uit, geestig en vol toespelingen. Is de heer Huysmans, zo stelde hij, tot grote hilari teit van de vergadering, er niet aan ge- Advertentie maakt Uw groenten zo lekker tie op dit terrein noodzakelijk. Aan een centrale opleiding voor personeel van de verkeerspolitie is dringend behoefte. Een doeltreffend verkeerstoezicht is echter de taak van de gehele geüniformeerde politie, niet alleen van een gespecialiseerde ver keerspolitie. Een snelle afwikkeling van de overtre dingen is een noodzakelijke voorwaarde voor een doeltreffende handhaving van de verkeersvoorschriften. Bij de verkeersopvoeding behoort op de voorgrond te staan het bijbrengen van de gedragsregels. Hierbij moet speciale aan dacht worden geschonken aan het „hoe en waarom" van de geschreven en ongeschre ven regels. woon geraakt te leven zoals zijn vriend duivel gewoon is te branden? Bent u nie evenals de duivel, onuitroeibaar? Triom feert in u de Uylenspiegeliaanse schalks heid niet, met de kreten van een Reinaert op al de vallen ook de ongevallen die het leven aan stervelingen legt? Verder sprak de heer Van Acker over de uitzon derlijke verdiensten van de „grote oude man" zijn morele moed en deugden tijdens zijn „langdurige en wonderlijke loopbaan" Vanavond wordt Huysmans te Antwer pen gehuldigd. (Van onze correspondent) BONN Bondskanselier Adenauer heeft afwijzend geantwoord op een verzoek van de Beierse omroep om zich in de wekelijkse televisieuitzending „onder ons gezegd" door Westduitse journalisten te la ten ondervragen. De kandidaat van de so ciaal-democraten, Willy Brandt zal op 7 juni op het scherm verschijnen en dr. Erich Mende van de liberalen, is reeds voor de televisie geweest. Dr. Adenauer heeft voorgesteld in zijn plaats de West-, duitse minister van Defensie Franz Jo seph Strauss of die voor posterijen Stück- len voor de televisie te halen. Ofschoon geen motief voor de weigering is opgege ven, is bekend dat de 85-jarige bondskan selier zich onder de hitte van de televisie lampen waaraan hij zich toch tenminste drie kwartier zou moeten onderwerpen niet wel voelt. Adenauer heeft al geruime tijd geleden laten weten, dat hij ook niet voornemens is om naar het voorbeeld van de Amerikaanse Kennedy-Nixon televisie ontmoetingen met de sociaal-democratische kanselierskandidaat Willy Brandt voor de Westduitse televisie te verschijnen. LEOPOLDSTAD (Reuter) De Kongo lese ronde-tafelconferentie te Coquilhat- stad heeft donderdag een aantal resoluties goedgekeurd die ten doel hebben de nieu we bondsrepubliek Kongo een parlement van één kamer te geven, het federale con gres genaamd. De conferentie, die zich nu reeds in haar vijfde week bevindt, sprak zich ook uit voor voorstellen om de president van de republiek bevoegdheden te geven minis ters te benoemen en te ontslaan. Het federale congres zal bestaan uit par lementsleden die gekozen worden door de parlementen van elk der staten. Vertegenwoordigers van het Internatio nale Rode Kruis hebben donderdag na de berichten over Tsjombe's zenuwinstor ting een bezoek gebracht aan de villa te Coquilhatstad, waar de Katangese presi dent op last van de centrale Kongole se regering gevangen wordt gehouden. Amsterdam. (Gem. Univ.). Gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde F. Peetoom en G. van Oppenraaen, beiden te Amsterdam. Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde A. M. Rijke te Leiden en tot doctor in de letteren en wijsbegeerte W. L. Blok, con rector van het Thorbecke-Lyceum te Utrecht. Advertentie Vraag Uw drogist! Rakje (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) GENèVE De nieuwe poging van de Franse minister Joxe om op de derde zit tingsdag der Frans-Algerijnse conferentie in Evian aan werkelijke onderhandelingen te beginnen is weer afgestuit op de, ove rigens beleefde, hardnekkigheid waarmee de Algerijnen voortfilosoferen over de al gemeenheden van het zelfbeschikkings recht. Het begint er op te lijken dat de Algerijnen met deze blokkeringspolitiek ook een poging doen hun minister Ben Bella aan de besprekingen te laten deelnemen, zonder gedwongen te worden tot de tegen- concessie die de Fransen van hen vragen: een staking van het vuren. Het overleg wordt zaterdag voortgezet, zich te verstaan met de Franse regering. Hij heeft voor hedenmiddag een perscon ferentie in Evian aangekondigd en aange zien beide delegaties zijn overeengekomen geen mededelingen over het verloop der onderhandelingen te doen, mag men aan nemen dat een nieuw Frans initiatief te verwachten is. Een onduidelijke factor in de onderhan delingen blijft de toegenomen activiteit der FLN-rebellen waarvan Algiers ge waagt. De berichten daarover verdienen met voorzichtigheid in ontvangst genomen te worden. Vóór de onderhandelingen werd de berichtgeving over F.L.N.-activi- teit tot het uiterste beperkt, om de indruk te wekken dat de F.L.N.-rebellie een af lopende zaak was en om het moreel van de bevolking niet te verstoren. Nu wordt ieder incident geopenbaard om er de na druk op te leggen dat het F.L.N. doorvecht terwijl in Evian onderhandeld wordt. Voor een goed begrip van de werkelijke waarde der eenzijdige wapenstilstand mo ge dienen, dat het F.L.N. bereid was tot een defacto-regeling waarbij de strijdende partijen elkaar tijdens de conferentie zo veel mogelijk zouden ontzien en zich van offensieve acties zouden onthouden, naar een Algerijnse woordvoerder mij enkele weken geleden in Tunis toevertrouwde. Dat is wat anders dan een openbaar ge maakte wapenstilstand eer er een politie ke regeling is bereikt. Gemeenschappelijke basis? Reuter verneemt dat er gisteren een ge meenschappelijke basis zou zijn gevon den voor «et gesprek over de belangrijk ste aspecten van het overleg: de structuur van een republiek Algerije, haar banden met Frankrijk en de betrekkingen tussen de mohammedaanse meerderheid van de bevolking en de Franse minderheid. Minister Joxe verklaarde dat Frankrijk bereid is, zijn grote uitgaven voor de eco nomische cn sociale ontwikkeling van Al gerije voort te zetten, als ,de Algerijnen zich voor handhaving van de banden met Frankrijk zouden uitspreken. Volgens welingelichte kringen zal pas aan het einde van de conferentie worden gesproken over het organiseren van de volksstemming, waarin de Algerijnen van hun zelfbeschikkingsrecht gebruik zullen kunnen maken. LONDEN (UPI) Donderdag is in de Londense Wandsworth gevangenis het doodvonnis door ophanging voltrokken aan de twintigjarige Victor John Terry, ver oordeeld wegens moord op de 61-jarige bankbediende John Pull. Terry, die tijdens zijn proces heeft be weerd dat hij de reïncarnatie was van de Amerikaanse gangster wijlen „Legs" Dia mond, werd terechtgesteld zonder dat bui ten de gevangenis de gebruikelijke beto ging werd gehouden. Wel stond er me vrouw Katherine Hargreaves met haar vierjarige zoon Leslie. „Ik ga altijd met de kinderen," zei ze. „Ze stellen vragen en weten dan dat ze nooit kwaad moeten doen willen ze een soortgelijk lot ontlopen". Mevrouw Hargreaves had ook haar zes jarige zoontje Francis willen meebrengen, „maar het kind sliep". Terry's beide medeplichtigen zijn tot ge vangenisstraffen veroordeeld. Zoals reeds is bericht zullen tien Neder landse burgemeesters, drie wethouders en één gemeentesecretaris op 12 juni met tien tallen collega's uit andere Europese landen naar Washington reizen om daar vaft 15 tot 20 juni de „World Conference of Local Governments" bij te wonen. Deze bijeen komst is georganiseerd door de „Internatio nal Union of Local Authorities". De Nederlandse delegatie bestaat uit de burgemeesters: mr. O. P. F. M. Cremers (Haarlem), mr. G. E. van Walsum (Rotter dam), Ch. G. Matser (Arnhem), mr. Ch. M. J. H. Hustinx (Nijmegen), G. H. Post Cleveringa (Scheemda), ir. L. A. H. Peters (Bergen op Zoom), dr. J. P. D. van Banning (Geleen), jhr. mr. L. O. M. van Nispen tot Sevenaer (Delden), mr. L. J. R. ridder van Rappard (Gorinchem) en dr. J. C. M. Sweens (Helmond), loco-burgemeester mr. A. de Roos van Amsterdam, de wethou ders M C. Vorstman (Hilversum) en mr. F. M. J. J. Duynstee (Maastricht), de ge meentesecretaris van Enschede, mr. H. M. van der Zanden, en de heren J. M. P J Verstegen en prof. dr. S. O. van Poelje van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 13