Om 8 uur 112 kantjes aan wal „Maria Jacoba" wint haringrace na een gevecht met „Bertina HET WEER Nederlandse voorstellen afgewezen Kennedy vraagt meer geld voor steun aan bondgenoten Accent op conventionele bewapening nog versterkt DE LANDINGSRECHTEN Dronken op bromfiets: eis 2Yz jaar Jongetje in zee verdronken Twee ernstige ongelukken in ÏJmuiden 'ejore tjou viuj! Gerard van Praa VRIJDAG 26 MEI 1961 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, ÏJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING 46e JAARGANG NUMMER 170 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L Lodewijks Redactiechef te ÏJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie; P. W. Peereboom en Mr. H. C. van de: ft In de krant van heden: Noordelijke wind Het woord is aan SUIDE DAMES- EN HERENJASJES 7 Koning Hoessein getrouwd Suède damesjasjes ƒ159,50 Kennemerlaan 100-106 Tel. 5501 Verhoog uw vakantiegenot met onze roomboterproducten HAZENBERG IJmuider Courant Tien over half acht stak vanmorgen de KW 73 „Maria Jacoba" zijn neus binnen de pieren van ÏJmuiden. Een witte boeggolf werd opgeworpen door het snel varende schip, dat beladen met 44 kantjes de laatste mijl naar de wal aflegde. Op enkele honderden meters er achter voer de VL 85 „Bertina" op topsnelheid achter de koploper aan. Het schip liep iets in op de laatste mijl, en toen de KW 73 aan de voorzijde had vastgemaakt lag de Vlaardinger al langszij. Het was echter net te laat. Er ontspon zich echter nog een felle strijd, omdat men op beide loggers er naar streefde de eerste haring aan de kant te hebben. Opnieuw wonnen de mannen van de „Maria Jacoba" maar het verschil was minimaal. De laatste wed loop werd echter beslist in het voordeel van Vlaardingen: het eerste kantje Hol landse Nieuwe van dit seizoen, dat in Nederland werd afgeslagen, was er een van de Bertina, want factor Van der Valk liet onmiddellijk zeven kantjes in de hal van de visafslag aan de man brengen. Het duurste kantje bracht 708 op. De Katwijkse overwinning, die tot stand kwam na een lange reeks Scheveningse zegepralen, tekende zich vannacht al dui delijk af. De tweestrijd tussen de twee ri valen was overigens al veel eerder begon nen. Nadat de KW 73 op 56 graden 31 mi nuten noord had gevist en daarna de kant jes van de collega's had overgenomen, be halve die van de KW 16, die te ver weg zat en bovendien maar drie kantjes had, ging de jager snel huiswaarts. Hij zat niet voorop, want niet alleen had het wachten op de KW 16 een half uur gekost, maar bovendien was de com binatie wat te noordelijk geweest. Toch kreeg schipper Jan Hoek zijn rivaal Jan Toet van de Bertina al om tien uur in het zicht. Het duurde lang voor de „Maria Jacoba" de achterstand geheel had weg gewerkt, maar toen wij vannacht contact maakten net de Katwijkse troef, bleek de schipper vol vertrouwen. „Het is een prachtige race" zei hij genie tend. „De Bertina zit vlak naast ons, mis schien tweehonderd meter van ons af". Hij schatte dat hij om acht uur zou bin nenlopen en wel als overwinnaar. „Het gaat wel nek aan nek, maar ik heb nog wel een paar klopjes over". Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 13 Horen en Zien 4 Kunst 4 Medische verzorging 5 Uit stad en omgeving5, 6 In de Vishal en op zee9 Kastelenrubriek9 Feuilleton 15 Panda en andere beeldverhalen.15 Economisch nieuws17 Beurs 17 Scheepsberichten 17 Sport 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien. Matige, in de kustgebieden af en toe krachtige, noordelijke wind. Koud weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. Toen gooide de Bertina roet in het eten. De schipper liet het gatzeil hijsen achter de voormast en de noordoostenwind, die kracht 4 had, blies er stevig in. De KW 73, die iets uit was gelopen, zag de Bertina dan ook weldra weer langszij komen. „Zet hem op", schreeuwde de schipper naar de machinist, Maarten Ruwaard, en deze gaf toen een paar klopjes, die de KW 73 meer kon geven. De 430 pk van de Katwijker gingen spreken en weer bleven de schepen bij elkaar, omdat de 360 pk's van de Bertina net genoeg steun van het gatzeil kregen. Tot vlak voor ÏJmuiden bleek het een nek aan nekwedstrijd. Toen gaf Maarten Ruwaard „de volle mep" en de motor van de „Maria Jacoba" gehoorzaamde. Lang zaam maar zeker spurtte de Katwijkse jager weg van de concurrent, op weg naar de zege in ÏJmuiden, waar burgemeester Bührmann een prijs van de gemeente Vel- sen kon uitreiken aan een Katwijker. De KW 141 Willy was twee uur achter, de Seheveningers lagen eveneens op grote afstand. Een van deze jagers, de Tonny, had last van kuren aan de motor gehad. Merkwaardig is, dat de beide eersten beide te laat waren vertrokken. De VL 85 was de laatste, die uit Vlaardingen kon vertrekken door een storing, de „Maria Jacoba" ging uit ÏJmuiden het laatst, om dat hij de KW 147, het vorige schip van schipper Hoek, moest slepen. De laatsten zijn dus de eersten geworden. De bemanning van de KW 73 is de gehe le nacht niet te kooi geweest en dat geldt ook voor de vrouwen van de bemannings leden, die in Katwijk aan de radio gekluis terd hebben gezeten. De KW 73 had haring aan boord van de KW 2, 5, 6, 9, 23, 25, 47, 140, 147, 16, 168. De bemanning werd behalve door de bur gemeester ook verwelkomd door de Kat wijkse wethouder H. P. Bloot, locoburge- meester, en mr. J. van der Plas. De zeven kantjes van de Bertina brach ten van 604-/ 708 op. Het allereerste kant je werd op 622 geveild. De eerste afslag werd bijgewoond door de heer en mevrouw Bührmann. Van onze correspondent) WASHINGTON Pe Amerikanen heb ben het Nederlandse voorstel tot regeling van het luchtvaartconflict, namelijk om de KLM via de Noordpool op Los Angeles te laten vliegen, gisteren van de hand ge wezen. Staatssecretaris Stijkel, de voorzit ter van de Nederlandse delegatie, heeft daarop gezegd, dat hij zich opnieuw zou beraden. Stijkel moet voor andere bespre kingen voor korte tijd naar Europa, doch volgende week zal het luchtvaartoverleg te Washington weer worden hervat. De kous is dus nog niet af. Nederland had zich, zoals men zich zal herinneren, bereid verklaard tot een praktische oplos sing zonder daarbij concessies te doen. De veronderstelling is geuit, dat Nederland een praktische oplossing kon nastreven door zichzelf te beperken tot een bepaald aandeel in het totale luchtverkeer op Ame rika. Maar ook deze was voor de Ameri kanen onaanvaardbaar. Officieel heeft staatssecretaris Stijkel ver klaard dat hij zich opnieuw moet beraden. De staatssecretaris gaat thans voor onge veer een week naar Europa, waar hij de vergadering van ministers van Verkeer in Wenen gaat bijwonen. Het feit, dat hij volgende week opnieuw naar Washington komt, zou erop kunnen duiden dat Neder land toch wellicht nog een andere prak tische oplossing wil voorstellen, die, wil zij succes hebben, voor de Amerikanen aantrekkelijker gemaakt zou moeten wor den dan het voorstel, dat thans verworpen is. (UPI) Andere leden van de Neder landse delegatie zullen in Washington blij ven om met de Amerikaanse regering in contact te blijven. Maar men verwacht voorlopig nog geen verdere vooruitgang totdat president Kennedy en de Ameri kaanse minister van Buitenlandse zaken, Dean Rusk, van hun bezoek aan Europa, omstreeks 7 juni zullen zijn teruggekeerd. Bij zijn terugkomst uit Washington heeft staatssecretaris E. G. Stijkel vanochtend vroeg op Schiphol verklaard, dat er niet van een impasse gesproken mag worden. „Uit het feit dat ik opnieuw naar Ame rika zal gaan en dat de rest van de dele gatie daar thans nog verblijft, kunt u zelf uw conclusies trekken", zo zei hij tegen de hem op Schiphol wachtende verslaggevers. U zult wel begrijpen dat ik zeker niet zou teruggaan indien ik dacht dat dat voor mij niets anders zou betekenen dan tijd vernoeien." Over de interpretatie van de destijds in Bermuda gesloten en thans nog van kracht zijnde luchtvaartovereenkomst bestaat tussen de beide delegaties geen overeenstemming", zei hij nog „en die zal ook nooit bereikt worden geloof ik. Ik heb dus voorgesteld die luchtvaartovereen komst intact te laten en heb daaraan een concrete suggestie voor een practische op lossing toegevoegd. Die suggestie is echter door de Amerikaanse delegatie onder lei ding van assistent-staatssecretaris Martin van de hand gewezen. De overwinnaar van de traditionele haringrace de KW van ÏJmuiden binnen. Trots op de behaalde prestatie het schip weer thuis. komt hier de haven brengt de bemanning Plautus: Wij verliezen het zekere, terwijl wij naar het onzekere streven. De officier van Justitie bij de recht bank in Groningen, mr. J. Muntendam, heeft tegen de 30-jarige hellingknecht M. H. uit Hoogezand een gevangenisstraf ge- eist van twee jaar en zes maanden. H. reed op zaterdagavond 25 maart in beschonken toestand met zijn bromfiets de 30-jarige bromfietser E. Elderman uit Sappemeer aan, waarbij de laatste zo ern stig werd gewond dat hij de volgende dag overleed. De raadsman, mr. J. Mensch, bepleitte een gedeeltelijke voorwaardelijke straf, waarbij hij er van uit ging dat verdach te bijzonder onder de indruk is van het gebeurde en heeft besloten de drank voor goed te laten staan. „Een wel wat laat be sluit", merkte de president op. Uitspraak op 8 juni. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 (Van onze correspondent) WASHINGTON. - „Dit zijn buiten gewone tijden. Wij zien ons geplaatst voor een buitengewone krachtproef', al dus rechtvaardigde president Kennedy gisteren het ongewone feit, dat hij vier maanden na het begin van zijn ambts periode opnieuw in het Congres ver scheen en in de gemeenschappelijke ver gadering van het Huis van Afgevaardig den en de Senaat een rede hield van vijftig minuten. President Kennedy kwam opnieuw naar het Kapitool omdat hij meer geld nodig heeft dan zijn oor spronkelijke raming aangaf. De gebeur tenissen van de laatste tijd hebben de president ervan overtuigd dat er meer geld moet komen voor de doelstellingen waarvoor hij reeds vroeger heeft gepleit: versterking van de conventionele strijd krachten van de bondgenoten en van Amerika zelf. Bovendien wenst hij de economische steun aan het buitenland nog te verhogen. Mmr ÉÉPsÉÉÉi De rede was echter ook een pleidooi voor nieuwe initiatieven: het ruimtevaart programma. waardoor Amerika voor het eerst serieus met de Russen gaat concur reren, en de aanpak van de bescherming burgerbevolking, die tot dusverre schro melijk is verwaarloosd. President Kennedy voelt zich de leider van de strijd om de vrijheid in de wereld en kort voor twee zeer belangrijke ont moetingen met president De Gaulle en met premier Kroesjtsjev heeft hij die leiderspositie willen onderstrepen. Ook daarom moet hij het nuttig hebben geacht persoonlijk het Congres toe te spreken. De Congresleden hebben het lange be toog van de president zeventien maal met applaus onderbroken. Veel van dat applaus kwam echter pas nadat de opsomming van de gevraagde extra gelden voorbij was en de president was toegekomen aan zijn uiteenzetting over de mogelijke suc cessen in de ruimtevaart en andere ver heven doelstellingen. Toch neemt men wel aan, dat het Congres, onder de indruk van de gebeurtenissen der laatste maanden, mee zal willen werken aan de versterking van Amerika en zijn bondgenoten, waar Kennedy om heeft verzocht. T elevisie Hier volgt in het kort die nieuwe ver langlijst: ten bate van de binnenlandse economie een herscholingsprogramma ten einde de permanente werkloosheid weg te werken: ten bate van de economie van de zwakke bondgenoten een presidentieel reservefonds van tweehonderdvijftig mil joen dollar voor noodgevallen. Gezien de toestand op Cuba en in Zuidoost-Azië zal het Congres wel bereid zijn bijna tweeën eenhalf miljoen dollar extra uit te trekken voor radio- en televisieprogramma's, be stemd voor die streken. Vergeleken met de communistische radiopropaganda is de Amerikaanse radio-actie maar zèer be scheiden. De ervaringen van de laatste maanden in Laos en op Cuba schijnen de president er toe te hebben genoopt nog meer ernst te maken met de versterking van de con ventionele strijdmiddelen. Aan bepaalde bondgenoten wenst de president hiervoor bijna driehonderd miljoen dollar extra te verlenen en in eigen land wil hij streven naar een reorganisatie van het leger met nieuw materiaal voor de opleiding voor de para-militaire strijd en een mobilisatie plan, dat het mogelijk zal maken het le ger te verdubbelen in twee maanden tijds (tot dusverre heeft men daar negen maan den voor nodig). De mariniers vormen het deel van Amerika's strijdmacht, dat in de eerste plaats in aanmerking komt om in te grijpen in conflicten overzee. Kennedy vroeg het Congres dan ook zestig miljoen dollar teneinde de marine-strijdkrachten uit te breiden tot 190.000 man. De Amerikaanse regering heeft thans 'bovendien besloten alle krachten in te spannen om de ruimtevaartrace met de In Amman, de hoofdstad van Jordanië, is donderdag het huwelijk voltrokken tussen Koning Hoessein en Moena el Hoessein alias mejuffrouw Gardiner, de tweede vrouw van Koning Hoes sein die eerder is getrouwd geweest met Koningin Dinah, die het leven schonk aan een dochtertje. Na de plechtigheid rijdt het bruidspaar in een open wagen door de straten van Amman. (Telefoto) Russen te winnen. Hierover sprak presi dent Kennedy met kennelijk enthouisas- me. Het is de laatste jaren duidelijk ge bleken hoezeer de ruimtevaart-prestaties spreken tot de verbeelding van de wereld bevolking. Het prestige van een land kan daardoor enorm stijgen. In de toekomst zal niets zo'n indruk maken op de wereld als de prestatie om een man op de maan te doen landen en hem daarna weer terug naar de aarde te doen komen. Vóór 1970 hoben de Amerikanen daartoe in staat te zijn. Vanzelfsprekend bestaat er geen en kele garantie dat zij de Russen dan voor zullen zijn, doch in ieder geval hebben zij nu de uitdaging aanvaard. Kennedy vroeg voor dit programma ineens 531 miljoen dollar extra en in de komende vijf jaar zal deze actie zeven a negen miljard dol lar extra kosten! Maar met halve maat regelen komt men er niet, zo betoogde de president. Donderdagmiddag heeft zich het eerste verdrinkingsgeval in zee van het huidige badseizoen voorgedaan. De tienjarige jon gen A. den Besten, wonende aan de Park weg in Voorburg, ging omstreeks half vijf in zee bij Scheveningen zwemmen. Zonder dat iemand iets heeft gemerkt is hij ver dronken. Het lichaam spoelde om half zes bij de pier aan. Hedenmiddag zijn op het gevaarlijke kruispunt bij de watertoren aan de Vis sershaven te ÏJmuiden twee ernstige ver keersongelukken gebeurd. Een bromfiet ser, een visserman uit Texel, botste tegen een bestelwagen, als gevolg waarvan hij kwam te vallen. Hij is met een ernstige hoofdwonde in het Antoniusziekenhuis op genomen. Kort daarop botste een berijdster van een bromfiets tegen een auto, ongeveer op dezelfde plaats. Zij is met een hersen schudding opgenomen in het Antoniuszie kenhuis. Advertentie De nieuwste Moderne kleuren Advertentie In speciale verpakking lang vers! Elke zaterdag ons bekend assortiment taartjes a 1.60 1

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1