C.S.W.V. wenst een afgerond sociaal-verzekeringsprogramma AGENDA 3 3 Op en om het Binnenhof en DE NIEUWSTE MODE reeds vanaf per week v. Duivenboden Geen incidentele beslissingen MEUBELSHOW Speelautomaten uit Veghel verdwenen Vrijspraak na eis van drie jaar Koud en winderig weekeinde J 2 VOORKOM BLADAFVAL VRIJDAG 26 MEI 1961 Want de o.b.-methode is beter' om de volgende redenen: o.b. geeft Onmerkbare Bescherming t o.b. tampons, inwendig gedragen, voelt men niet, merkt men niet, ziet men niet. tampons T 4 Haarlem V elsen-IJmuiden Beverwijk Heemskerk Houdt de bladeren gezond en glanzend KENNEMERPLEIN 1. TEL 19373, HAARLEM BEZOEKT DE PERMANENTE SPAARNE 11 èa In het jaarverslag 1960 van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond wordt wat de sociale verzekering betreft er nog eens voor gewaarschuwd, dat nieuwe plannen niet in de vorm van incidentele, veelal uit politieke overwegingen genomen beslissingen tot uitbreiding van bestaande voorzieningen dienen te worden gerealiseerd. Dergelijke plannen zo onderstreept het CSWV moeten zijn gebaseerd op een algemeen beleid, dat zijn uitgangspunt vindt in de omvang en de kosten van het totaal van de huidige voorzieningen en dat voorts is gericht op afronding en vereenvoudiging van het gehele sociale verzekeringsbestel. Een verantwoorde toetsing van nieuwe plannen wordt aldus het jaarrapport slechts mogelijk geacht tegen de achtergrond van een „weloverwogen en afgerond" programma, en er kan mede om een te snelle stijging van de sociale kosten te voorkomen niet zonder een over het gehele terrein uitgezet algemeen beleid tot een juiste vaststelling van prioriteiten worden ge komen. Van een dergelijke opzet heeft men in het verslagjaar „helaas nog weinig" kunnen constateren. Zowel de kinderbijslagen met de daar bij inbegrepen progressie, als de advies aanvraag aan de S.E.R. over een verle ning van de uitkeringsduur van de werk- Advertentie Miljoenen moderne vrouwen voelen zich met o.b. tampons veilig - altijd en overall Gemakkelijke toepassing: Bii o.b. tampons heeft men geen schuif- kok er nodig. Men kan ze meenemen in het kleinste tasje en na gebruik onge merkt wegdoen. Volkomen bewegingsvrijheid: Niet langer gehinderd door gordel, zwachtel of spelden, kunt u gewoon alles blijven doen: sport, fietsen, dan sen, uitgaan, baden enz. Onopvallend: o.b.tamponskunnenzichnietaftekenen onder dunne, nauwsluitende kleding of badpak. Absoluut safe: Men voelt zich overal en onder alle om standigheden veilig beschermd. Medisch verantwoord: Wetenschappelijk onderzoek In Ame rika en vele Europese landen heeft aan getoond, dat de o.b. methode aan alle eisen van de moderne hygiëne voldoet. de moderne hygiëne- Per pakje van 10 tampons voldoende voor maandalijkt gebruik. Normaal f 1.-, Speciaal f 1.25 I"GRATIS Aan Drogerijen MIJ., Mijdrecht Gelieve mij In discrete blanco envelop ta zenden gratis en franco, uw uitvoerige, geïllustreerde brochure met proefpakje o.b. tampons. Naam Straat Woonplaats loosheidswet worden voorbeelden genoemd van incidentele politieke maatregelen „waarvan men de urgentie en de uiteinde lijke consequentie niet voldoende heeft af gewogen, doch die slechts zijn genomen uit opportunistische overwegingen", welk opportunisme „wel zeer sterk" tot uitdruk king kwam in de overweging dat de in de betreffende fondsen aanwezige middelen de voorgestelde uitbreidingen wel zouden kunnen dragen. Gehoopt wordt dat men van deze weg zal terugkeren; de toegepaste of overwo gen premie-manipulaties geven het ver bond aanleiding er bij de vaststelling van de toekomstige premies voor te zorgen zo ver dat althans in het vermogen ligt dat de mogelijkheid zal zijn uitgesloten be paalde reserves voor andere doeleinden aan te wenden dan waarvoor zij bestemd zijn. Wat het besluit tot handhaving van het wetsontwerp algemene kinderbijslagverze kering betreft, heeft de regering volgens het verbond een „bijzonder ongelukkig" beleid ontwikkeld. Het staat vast, zo wordt opgemerkt, dat „los van eventuele stand punten van politieke partijen, de publieke opinie de algemene volksverzekering voor kinderbijslag in ruime meerderheid af wijst". Ook wordt gemeend, dat de hand having van het wetsontwerp van 1957 geen verbetering of afronding betekent van de huidige voorzieningen; verder had men van deze regering verwacht dat zij na af weging van alle factoren zou constateren „dat met de A.O.W. en de A.W.W. een ver zadigingspunt is bereikt en dat er voor een nieuwe „volksverzekering" in de vorm van een algemene kinderbijslagwet geen plaats is." A.O.W. niet wijzigen Zijn verlangens formulerende zegt het C.S.W.V. dat in de A.O.W. en de A.W.W. voorshands behoudens ten aanzien van een bepaald onderdeel geen principiële wijzigingen behoeven te worden aange bracht. Wel moet over de hoogte van de A.O.W.-uitkeringen nader beraad plaats vinden. Bij de invoering van de arbeidsonge schiktheidsverzekering meent het Ver bond, dat het aantal wettelijke arbeids- verzekeringen belangrijk kan worden in geperkt. Ook de ziektewet zou zijns in ziens binnen afzienbare tijd in deze verze kering moeten worden opgenomen, zodat dan alleen de werkloosheidswet nog als ge wone loondervingsverzekering naast de arbeidsongeschiktheidsverzekering over blijft. Splitsing afschaffen De onbillijkheid en de administratieve bezwaren, die het gevolg zijn van het in de werkloosheidswet gemaakte onder scheid tussen wachtgeld- en werkloosheids verzekering maken het gewenst de af schaffing van de bestaande splitsing reëel te overwegen. Tot een verlenging van de duur van de uitkering ingevolge deze wet zou naar de opvatting van het C.S.W.V. „slechts mogen worden besloten, indien de sociale wenselijkheid en de prioriteit zijn komen vast te staan alsmede de nieu we lastenverdeling tussen overheid en be drijfsleven aanvaardbaar is." De invoering van een wettelijke rege ling van een vrijwillige ziektekostenverze kering voor alle Nederlandse burgers, wier inkomen een bepaald bedrag niet over schrijdt, zou volgens het Verbond een voorziening tot stand brengen „die een c Concertgebouw tuinzaal)Vandaag 19.30 u.: Leerlingenuitvoering Haarlems Muziek instituut. Stadsschouwburg: Zaterdag en zondag 20 u.: Toneelgroep Theater met „Het zui den". BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 14, 19 en 2115 u., zondag tevens 16.15 u.: „Enkele reis naar de hel". 18 j. Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u„ zondag tevens 16-30, dinsdag ech ter 14 en 20 u.: „Het gezicht achter de spiegel", 18 j. Lido Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Eddie in vuur en vlam", 14 j. Luxor Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u-, zondag tevens 16.15 u.: „De hel van Saipan", 18 j. Minerva Theater: Vandaag 20.15 u-, za terdag en zondag 19 en 21.15 u.: „Nooit op zondag", 18 j. Zaterdag en woensdag 14.30 u., zondag 14 en 16.15 u.: „De laatste pas sagier", a. L Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Winden waaien om de rotsen", 14 j. Roxy Theater: Vandaag en zaterdag 14.30 19 en 21-15 u. en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Dinosaurus", 14 j. Studio Theater: Dagelijks 14.15. 19 en 21.15 u„ zondag echter 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Op de drempel van het leven", 18 j. Theater Monopolc (Zandvoort): Van daag tot en met zondag 20 u.: „Babette op het oorlogspad'14 j TENTOONSTELLIN GEN Kunstzaal In 't Goede Uur (Nieuwe Kerkspleln): Tot 1 juli expositie van teke ningen en grafiek van Frans Hollaardt. Dagelijks 1022 u. Kunstcentrum De Ark (Nieuw Heilig land 1—3): Tot 3 juni expositie van schil derijen en penseeltekeningen van C. A- Feldmann. Dagelijks 917 u., tevens ma., wo. en vr. 18—20 u. VRIJDAG 26 MEI City Theater, 20 u.: „Winden waaien om de rotsen". Rex Theater, 20 u.: „Morgen zijn zij vol wassen". ZATERDAG 27 MEI City Theater, 19 en 21.15 u.: „Winden waaien om de rotsen". Rex Theater, 20 u.: „Morgen zijn zij vol wassen". Pieter Vermeulenmuseum: geopend van 9.3012 u. en van 1416.30 u. VRIJDAG 26 MEI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Ba- bette op het oorlogspad". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Arena der verschrikking". W. B. Theater, 20 u.: „Het huis der der tien spoken". ZATERDAG 27 MEI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Ba- bette op het oorlogspad". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Arena der verschrikking". W. B. Theater, 20 u.: „Het huis der der tien spoken". Marquette-theater, zaterdag 20 u., zon dag 14.30 en 20 u.: Munchhausen in Afrika. Advertentie einde maakt aan de bestaande moeilijkhe den op dit gebied en geheel past in het beeld van onze huidige maatschappelijke ontwikkeling". Ten aanzien van de kinderbijslag wordt gemeend dat voorshands met de huidige regelingen kan worden volstaan. Zou men tot een wijziging willen over gaan, dan zou in de gevallen, waarin het gezinsinkomen onvoldoende blijkt te zijn, een regeling moeten worden getroffen door middel van belastingaftrek, die kan resul teren in een negatieve belasting voor de laagst-bezoldigden en de kleine zelfstandi gen. Het verslag maakt er melding van dat op een enkel punt aanvankelijke onzeker heid ten aanzien van het regeringsbeleid is weggenomen. Zo is wel komen vast te staan, dat men de gedachte inzake een noodvoorziening voor trekkers van invali- diteitsrenten heeft laten vallen, en voorts heeft besloten tot een nieuwe arbeidsonge schiktheidsverzekering, waarin de onge vallenwet zal worden geïntegreerd. Hoe wel er nochtans bij het verbond nog een zekere twijfel is overgebleven of de be trokken bewindslieden met deze moderni sering en vereenvoudiging wel de nodige voortvarendheid hebben betracht en zullen betrachten, acht men het tot voldoening stemmend, dat op dit belangrijke onder deel van de sociale verzekeringen een be leidslijn is getrokken. Tijdens een gesprek tussen een aantal bestuursleden van het Centraal Sociaal- Werkgeversverbond en vertegenwoordigers van de pers is gebleken dat men in de kring van het CSWV met betrekking tot de loonraad in het ontwerp-arbeidsvoor- waardenwet er bevreesd voor is dat er voor de soepelheid die het huidige loon systeem (met College van Rijksbemidde laars en Stichting van de Arbeid) ken merkt, minder plaats zal zijn. Hierdoor zou verambtelijking in de hand worden ge werkt, zo werd opgemerkt, waaraan werd toegevoegd dat men zich juist moet hoe den voor een al te star beleid. Wat het jaarverslag van het Verbond betreft, wordt aanbevolen de huurbijslag van april 1960 om te zetten in een hij slag voor kostwinners en -winsters. Deze bij slag zou dan in de lonen voor vrouwelijke werknemers van 23 jaar en ouder worden verwerkt. Advertentie Een bezoek aan CENTRA zal U overtuigen dat U déar de nieuwe mode van dit voorjaar wordt ge bracht. U wilt nu eens bijzonder ele gant gekleed gaan, wel, wij adviseren U kom eens gauw kijken naar die vele mantelcostuums japonnen blouses fokken DAMES HEREN CONFECTIE Winst voor Luns Bij de behandeling van zijn begroting en daarmee van zijn beleid in de Eerste Ka mer heeft minister Luns zeker met be trekking tot één aangelegenheid winst we ten te behalen, met name wat betreft zijn beleid inzake Nieuw-Guinea. Weliswaar kreeg hij daarover zowel uit de communistische als uit de socialisti sche hoek, bovenal in eerste aanleg, kri tische geluiden te horen, overigens ver wierf hij in dat opzicht de bijval van alle vier de regeringsgezinde fracties. Zo nam ook mr. Van Riel, de woordvoerder van de V.V.D., hem in bescherming tegen zijn belagers e.i prof. Beaufort (K.V.P.) nam bovendien de P.v.d.A. onder vuur aan wel ke hij min of meer verweet, dat de tegen woordig door haar, inzake genoemd vraag stuk aangenomen houding, ons land ook in ternationaal alleen maar kwaad zou kun nen doen. De wijze waarop deze senator, die gemeenlijk toch blijk geeft van een grote mate van welwillendheid ook tegen over andersdenkenden, de fractie van de heer De Niet onder handen nam, kon laatstgenoemde afgevaardigde slecht vef- dragen. Verklaarbaar was dit wel, want prof. Beaufort gaf inderdaad aan een be paalde passage uit het Voorlopig Verslag, die kenne'ijk van de P.v.d.A. afkomstig was, een bepaald ai te ongunstig klinken de uitlegging. Intussen, ook de heer De Niet legde in de tweede ronde heel wat meer welwil lendheid tegenover de minister van Bui tenlandse Zaken aan de dag dan hij aan vankelijk had gedaan. Zelfs hij bleek nu, althans tot op zekere hoogte, meer waar dering te kunr.en opbrengen voor 's minis ters beleidsdenkbeelden ten opzichte van Nieuw-Guinea, zoals mr. Luns deze nu ontwikkeld had. In het bijzonder daardoor vermocht de laatste thans een winstpunt te boeken. Internationalisering Dit succes heeft minister Luns boven alles te danken aan het feit dat hij, ten langen leste, zichzelf heeft overwonnen. Toen een kleine negen maanden geleden minister-president De Quay op de befaam de cocktailpartij het bestaan had er op te zinspelen dat het wellicht de voorkeur zou verdienen tot internationalisering van het vraagstuk Nieuw-Guinea over te gaan, zag deze zich nog diezelfde avond in een dus danige positie gebracht,- dat hij gelaten moest aanvaarden dat men van hem, min of meer spottend, zei dat hij wat al te zeer bezig was geweest hardop te filosoferen. Binnen vierentwintig uur na dat „gefiloso feer" maakte minister Luns het overdui delijk, op dat moment van iets als inter nationalisering van het probleem niets, maar dan ook niets, te willen weten. Nederland was en moest baas blijven over Nieuw-Guinea, totdat het zelf zou uitma ken dat de bevolking ginds voldoende rijp was om over de verdere status van het gebiedsdeel te beschikken. De zelfoverwinning nu van minister Luns bestond hierin, dat hij thans bereid bleek uit een heel ander vaJtje te tappen. Zo gewaagde hij ervan, dat een redelijke vorm van internationalisatie van Nieuw- Guinea met uitgesloten is en in dit ver band liet hij zich zelfs nog wat concreter uit door te vermelden dat overwogen wordt een commissie van de Verenigde Naties te laten uitzenden naar analogie van de trustsehapsbepalingen. Een raadsel blijft het waarom het zo lang heeft moeten du ren eer onze minister van Buitenlandse Zaken zich met een beleidslijn, gelijk hier geschetst, is willen gaan verenigen. Opnieuw kwam de aandacht erop te val len hoe de minister zich voor het tot dus verre door hem in deze gevoerde beleid enigermate trachtte te verschuilen achter hetgeen onder de verschillende kabinetten- Drees was voorgestaan. Voor het op die manier uit de sloot halen van oude koeien is het moeilijk veel bewondering te koes teren, nog daar gelaten dat de redenering op bepaalde punten helemaal niet opging. Ofschoon de heer Kapteyn (P.v.d.A.) in meer dan één opzicht niet bijster te spre ken was over de jongste gedragingen van het hoofd van ons ministerie van Buiten landse Zaken met betrekking tot de Gaul le's plannen en wensen omtrent Europese samenwerking, klonk er overigens uit de senaat te dien aanzien geen ernstig woord van verwijt. Anders daarentegen was het gesteld betreffende de stemonthouding door de Nederlandse delegatie in de alge mene vergadering van de Verenigde Na ties, toen daar de resolutie ter veroorde ling van het Portugese optreden in Angola aan de orde kwam. Hierover kreeg de mi nister een hartig woordje te horen van zijn eigen geestverwant prof. Beaufort. En toen als verweer was aangevoerd, dat hierbij de doorslag had gegeven het feit dat Portugal een NAVO-bondgenoot is, bleek prof. Beaufort daardoor helemaal niet tot een ander inzicht te zijn gebracht. Hij verheelde niet, dat zijn fractie zeer on voldaan over die stemonthouding blijft en liet niet na onomwonden te verklaren dat er in Angola schrikwekkende toestanden heersen. Frisse geluiden De Eerste Kamer verdient hulde voor de frisse geluiden, die de leden hebben la ten horen in verband met openlegging van de archieven uit de jaren 1945-1950, be trekking hebbende op het Indonesische conflict. Met prof. Schermerhorn (P.v.d.A.) hebben de heien Algra (A.R.) en Van Riel (V.V.D.) met klem bepleit, niet langer te volharden bij het tot nu toe door de re gering ingenomen standpunt om nog niet tot publicatie van de archiefgegevens over te gaan. Enige maanden geleden kwam aan de dag, dat reeds sinds een paar jaar Advertentie t.o. Damstr. en Teylermuseum De keur-collectie op meubelgebied wordt daar geëxposeerd. KLASSIEK en MODERN; o.a.: ARTIFORT FORMULE COJA TESSI - PROPOS en vele andere Eigen werkplaatsen Allround service Gemakkelijk parkeren Complete Interieurverzorging Ged. Oude Gracht 108-110 Telefoon 13608 - 17165 in de bibliotheek van een Amerikaanse universiteit de notulen van de in 1946 ge houden Hcge-Veluwe-Conferentie voor de bezoekers als studiemateriaal beschikbaar waren. Het bleek, dat al geruime tijd eer der een Indonesiër dit materiaal in een proefschrift had verwerkt. Daarop kwam verder nog aan het licht, dat buiten Neder land ook andere belangrijke documenten over besprekingen enz. omtrent de Indo nesische aapgelegenheden, in het genoem de tijdperk gevoerd, voor openbaarmaking ter beschikking stonden. Een en ander gaf begrijpeliikerw'ljze aanleiding tot de nodi ge polemiek, maar bovendien tot aan drang op de regering om van haar kant nu aan alle geheimzinnigheid in deze een einde te maken. Ministef Luns zocht tijdens het jongste debat in de Eerste Kamer nog wel naar argumenten om niet-openbaarmaking te kunnen verdedigen, maar ten slotte zag hij zich wel genoopt toe te zeggen, deze aangelegenheid opnieuw door de minister raad nader te doen bekijken. De kans, dat aldus onze Senaat binnenkort een winst punt zal weten te boeken dat zowel uit een historisch als uit een politiek oogpunt van belang mag heten, schijnt thans niet gering. Dr. E. van Raalte De speelkastenaffaire in Veghel heeft zijn beslag gekregen. De rijkspolitie heeft donderdag de Veghelse drankwetlokalitei- ten op de aanwezigheid van deze toestel len gecontroleerd. Er waren er geen meer. Nadat de nieuwe bepaling in de Veghel se politieverordening die het hebben van toestellen om enig spel te spelen, al dan niet tegen betaling, op voor het publiek toegankelijke plaatsen verbiedt, in het proefproces (in beroep) voor de rechtbank gesanctioneerd was, had de officier van Justitie te 's-Hertogenbosch de betrokken Veghelse kastelein doen aanzeggen dat de toestellen dienden te worden geruimd De advocaat van een verhuurder van de ze toestellen wist de officier van Justitie te bewegen korte tijd uitstel te geven. Hem was namelijk gebleken dat de bur gemeester ontheffing van de verbodsbe paling kon geven. Burgemeester J. P. Schreven heeft in een onderhoud met deze advocaat en diens cliënt echter duidelijk te kennen gegeven dat hij niet van plan was enige toegevendheid te betrachten. De gebruikelijke speelapparaten zijn en blij ven dus verboden. Daar de algemene politieverordening van Veghel alle speeltoestellen met uitzondering van biljarten verbiedt, is de burgemees ter ook de vraag voorgelegd hoe zijn ont- heffingsbeleid ten opzichte van onschuld! ger apparaten zou zijn. Burgemeester Schreven heeft zich echter elke uitspraak onthouden en huldigt het standpunt dat hij, als een schriftelijke ontheffingsaanvrage wordt ingediend, van geval tot geval een oordeel zal vellen. De officier van justitie bij de rechtbank in Breda, mr. Bauwens, eist tegen een in woner van Oud-Gastel wegens poging tot diefstal drie jèar gevangenisstraf. Twintig minuten later werd de verdachte vrijge sproken en in vrijheid gesteld. Op 9 maart werd de man onder Fijnaart aangehouden door een politiepatrouille die op pad was, omdat herhaaldelijk in Oud- Gastel en Fijnaart werd ingebroken. De man sloeg op de vlucht en ontdeed zich van een breekijzer, een revolver en een lantaarn. Nadat hij was gepakt, verklaar de hij met deze attributen te willen stro pen. Op 3 maart was er in Fijnaart een po ging tot inbraak gepleegd. Bij een huis, waarvan een raam was opengeschoven vond de politie een voetspoor. Het was een afdruk van een van de schoenen welke de verdachte droeg bij zijn arrestatie. „Die schoenen heb ik gevonden op de vuilnisbelt in Roosendaal na 3 maart," zei hij. Thans bleek voor de rechtbank, ook uit het getuigenverhoor, dat niemand de wo ning was binnengedrongen en op grond van deze feitelijke onjuistheid vroeg de verde diger, mr. T. Houtman uit Breda, vrij spraak. De advocaat meende voorts dat de afdruk van de schoen alleen en het straf blad van de verdachte onvoldoende bewijs materiaal Vormden. Na in raadkamer te zijn geweest, sprak de rechtbank de man vrij. Sovjet-ambassadeur naar Moskou. De Sovjet-Russische ambassade deelt mede, dat de ambassadeur, de heer Ponomarenko, naar Moskou vertrokken Is en ongeveer twee maanden met vakantie afwezig 2al zijn. De ambassaderaad, de heer A. A. Martynov, zal de ambassade gedurende die tijd leiden. Moveoreis. Uit Echt (L.) zijn 30 Ne derlandse oorlogsinvaliden vertrokken voor een reis naar Cavi di Lavangna aan de Italiaanse Rivièra. Deze reis staat onder auspiciën van de stichting MOVEO en wordt gemaakt in 13 personenauto's. De deelnemers zijn afkomstig uit alle delen van Nederland. Verbetering rijksweg 15. Rijkswater staat gaat rijksweg 15 van Ridderkerk naar Gorinchem verbeteren. Aanbesteed is het onder profiel brengen van de bestaan de rijbanen en het aanleggen van een tweede rijbaan op het gedeelte tussen de brug over de Noord en Hardinxveld. Voor al sinds de ingebruikneming van de brug over de Merwede bij Gorinchem is 't ver keer op dit traject belangrijk toegenomen. De laagste inschrijfster was de mij. We genbouw te Utrecht met 8.336.000. De hoogste inschrijver was J. Mens te Lisse met 9.520.000. Wegenaanleg. De Rijkswaterstaat heeft in 's-Hertogenbosch aanbesteed: het aanbrengen van verhardingen in rijks weg 27 bij Oosterhout, het maken van een aardebaan en het daarop aanbrengen van verhardingen in een gedeelte van de rond weg Breda, het plaatselijk verdubbelen van de rijksweg BredaTilburg en het bou wen van een viaduct van gewapend beton bij Oosterhout over de rijksweg met bij komende werken in de gemeenten Breda, Nieuw-Ginniken, Teteringen en Ooster hout. Van de dertien inschrijvers was de hoogste P. Huberts Wegenbouw in De Bilt voor 4.100.000 en laagste aanneming maatschappij W. Rasenberg en Zonen te Breda voor 3.749.500. Reorganisatie O.K.W. Met ingang van 1 juni wordt de afdeling Research en Do cumentatie van het ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen opge heven. In de plaats hiervan komen twee nieuwe afdelingen, de afdeling Onderzoek en Studie en de afdeling Documentatie. Bij de afdeling Jeugdvorming wordt de nieuwe onderafdeling Bijzonder Jeugdwerk in Cluhhuisverband ingesteld. De onderaf deling Bijzonder Jeugdwerk in Intemaats- verband wordt een zelfstandige afdeling onder dezelfde naam. Bij de afdeling Oud heidkunde en Natuurbescherming tenslotte wordt de onderafdeling Musea, Archief wezen en Geschiedenis gesplitst in een onderafdeling Musea en een onderafdeling Archiefwezen en Geschiedenis. 'IIIIÜIIIIIIIMIIilllllHllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Het K.N.M.I. deelt mede: De weersomslag hing samen met de pas sage van een koufront dat gisteren dicht bij onze kust vrijwel stil lag, maar dat vanochtend in versneld tempo naar het zuiden ging bewegen. Koude lucht van arctische oorsprong kon daardoor Neder land met noordelijke winden binnen stromen. De noordelijke stroming breidde zich over onze omgeving uit ten gevolge van luchtdrukdalingen boven het vaste land van West-Europa enerzijds en lucht drukstijgingen boven de Britse eilanden anderzijds. Het ziet er naar uit dat Neder land het komende weekeinde in de koude lucht zal blijven, waarbij morgen vooral in de kustgebieden de noordelijke wind nog af en toe krachtig zal zijn. Er kunnen zaterdag bovendien plaatselijk enkele buien voorkomen. De kans op opklaringen wordt echter wel weer groter. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 34 uur. Den Helder regen nno 16 0,1 Ypenburg regenbui n 19 0,1 Vlissingen zwaar bew n 19 0 Eelde geheel bew nno 17 0 De Bilt half bew. nw 19 0 Twente onbewolkt nw 20 0 Eindhoven licht bew. nnw 21 0 Zd-Limburg geheel bew. nnw 22 0 Helsinki onbewolkt z 16 0 Stockholm licht bew. o 18 0 Oslo geheel bew. nno 18 0 Kopenhagen zwaar bew. n 15 0 Aberdeen hagelbui wnw 9 2 Londen zwaar bew. nno 19 Amsterdam zwaar bew. n 20 0 Brussel zwaar bew. nnw 22 0 Luxemburg regen zo 22 1 Parijs regen n 24 3 Bordeaux zwaar bew. zzw 23 1 Grenoble zwaar bew. windst. 14 7 Nice half bew. n 20 3 Berlijn regenbui o 19 0,1 Frankfort régen zzw 24 4 München zwaar bew zw 0,2 Zürich regen windst 23 1 Genève zwaar bew. wzw 17 3 Locarno motregen windst. 23 0,3 Wenen onbewolkt verand. 23 0 Innsbruck zwaar bew. windst. 26 0 Belgrado onbewolkt windst. 0 Athene onbewolkt windst. 0 Rome licht bew. windst. 25 0 Ajaccio onbewolkt 22 0 Madrid licht bew. windst. 0 Mallorca zwaar bew. windst. 0 Lissabon regenbui z 22 0,6 Zaterdag 27 mei Zon op 4.31 uur, onder 20.43 uur. Maan op 17.18 uur, onder 3.32 uur. 30 mei Maanstanden 5.38 uur Volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 26 mei Hoog water 0.44 en 13.09 uur. Laag water 8.26 en 21.07 uur. Zaterdag 27 mei Hoog water 1.32 en 13.58 uur. Laag water 9.21 en 21.57 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te Mmuidon

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2