balastore <^P' Wereldnieuws Laos-overleg in Genève zit nu muurvast raatótoelï Van dag tot dag Prinses Margaret in verwachting Angola Koningin Fabiola onwel geworden in Parijs Europese ruimteclub zou spoedig van start gaan 3 KÉNT FILTERS BEST AUTOVERHUUR 0p VJ VRIJDAG 26 MEI 1961 M. Mok Huwelijk in Stockholm UW SLAAPKAMER BLIJFT FRIS EN KOEL MET BALASTORE Ook in de foyer van het Concertgebouw in Amsterdam, rookt men KENT, Internationaal meest gevraagde filtersigaret met de beroemde lichtblauwe micronite filter. In Nederland flper 20 Onmisbare luxe voor uw slaapkamer Tijd besparen Aj en toe leest men over een plattelan der die liever zijn drinkwater blijft op pompen dan zijn huis op de waterleiding te laten aansluiten. Men mag zo'n man voor koppig en conservatief uitmaken, er schuilt in zijn verzet toch een eerbied waardige kern. Niet het feit dat hij bij oude en dikwijls verouderde gewoon ten zweert, verdient eerbied, maar wel, dat hij in verzet komt tegen de vestoring van zijn levensritme. Zoals gezegd ontkomt ook zo'n man niet aan allerlei ons opgedrongen modernis men. Hij zal, wanneer hij op reis moet, geen weemoedige gedachte aan de trek schuit wijden noch een paard bestijgen, maar zoals al zijn medemensen een ge mechaniseerd vervoermiddel gebruiken. Dit echter was hem nog gebleven: de korte wandeling naar de pomp op zijn erf, een paar stappen slechts, door weer en wind. Ik neem aan dat hij tijdens deze kortston dige tocht niet over de raadsleden des le vens heeft gepeinsd en evenmin dat hij een genietende blik op de hem omringen de natuurschatten heeft geworpen. Hij ging heel gewoon, met geen ander doel dan zijn emmertje te vullen, naar zijn in het koude jaargetij warm aangeklede pomp. De moeite die hij aan putten en dragen besteedde, ervoer hij niet als een inspan ning. Hij klaagde misschien over de barre weersgesteldheid, maar terug in zijn ka mer, had hij dan des te meer reden tot tevredenheid met de beschutting die zijn huis hem bood. Anderen mogen er anders op gereageerd hebben, hij dacht er zo over. Hij had er geen behoefte aan, voorwerp ener roman tiserende beschouwing te worden; hij wist niet dat er een kwestie van levensritme in het geding was, maar alleen dat hij zich bij de oude toestand wel bevond. In zo'n geval grijpt het waterleidingbedrijf, dat een andere kijk op zijn welzijn heeft, fors in. Ik zal dat bedrijf daar geen verwijt van maken. Ik maak trouwens niemand en niets een verwijt, maar wil alleen dit constateren: dat men door tijd te bespa ren het gevaar loopt de tijd te verspelen. Zolang we ons haasten, leven we nauwe lijks. We zijn pas weer in de wereld wan neer we ons in ons eigen, lichamelijk tempo aan iets wijden of wel in volkomen nietsdoen de leden strekken en. ons lang zaam, vooral langzaam, laten doortrekken van het bewustzijn dat wij hier en nu, tussen twee onbekende horizonnen, op aarde aanwezig zijn. Mercury. De Mercury ruimtecabine van astronaut Alan Shepard wordt geëxpo seerd op de internationale luchtvaart tentoonstelling die vandaag in Parijs werd geopend. Inlichtingendienst. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft een subcom missie in het leven geroepen om een on derzoek in te stellen naar de activitei ten van de inlichtingendienst. Voorzit ter van deze commissie is de democraat Howard Smith. Samenzwering. In Panama zijn zes perso nen wegens samenzwering tegen de re gering gearresteerd. Tot hen behoort Judith Caballero. Ook een priester, Car los Perez Herrera, zou in het complot zijn betrokken. Hij is echter niet gear resteerd. Brand. De zwaarste brand, die Singapore ooit heeft meegemaakt, heeft donder dag in de namidöag een oppervlakte van twaalf vierkante kilometer in het cen trum van de stad verwoest. Minstens twee mensen zijn hieraan ten slachtoffer gevallen; duizenden zijn dakloos gewor den. „Onwettig". De Westduitse correspondent Heinz Weber heeft opdracht gekregen Rusland te verlaten wegens het „onwet tig vergaren van gegevens over het poli tieke en economische leven in de Sov jet-Unie". Weber, die vaste correspon dent voor economische zaken is van het Handelsblatt in Düsselforf, is de eerste journalist in Moskou die na de afschaf fing van de censuur in maart jongstle den, is uitgewezen. De Westduitse am bassade heeft een formeel protest inge diend. Vijftien jaar. Een advocaat-fiscaal van de Indonesische luchtmacht heeft te Dja karta vijftien jaar gevangenisstraf ge- eist tegen kapitein Hadi Santosa Spandi, die tijdens de opstand in 1958 voor de Permesta-rebellen had gevlogen. vroeg. Om een antwoord op die vraag te vinden hebben de waarnemende voorzit ters, de Brit MacDonald en de Rus Poesjkin, gistermiddag twee uur lang ver gaderd. Na afloop van die bijeenkomst verklaarde een Britse woordvoerder dat er geen enkele overeenstemming was be reikt en dat de Britse delegatie rapport zal uitbrengen aan haar regering en nieuwe instructies zal vragen. De Britten, die van mening zijn dat het dringend noodzakelijk is nieuwe instructies en uitgebreidere faciliteiten te geven aan de internationale controlecommissie om een nieuw- gewapend conflict in Laos te vermijden, legden de ongewoon scherpe verklaring af dat „het huidige menings verschil een belangrijke factor is in het belemmeren van het werk van de confe rentie". Gegeven hun diplomatieke voor zichtigheid en hun oprechte wens om tot duidelijke neutralisering van Laos te ko men, een wens die hen reeds zeer sterke pressie op de Amerikanen heeft doen uit- -oefenen, mag men de huidige impasse ge rust als een ernstige crisis kwalificeren. Die omschrijving is des te geldiger omdat het meningsverschil niet alleen nieuwe in structies aan de internationale controle commissie geldt, maar eveneens diepgaan de geschillen over de werkwijze van de conferentie en de toekomstige controle over de Laotische neutraliteit. De Weste lijke mogendheden wensen dat de confe rentie zich in commissies splitst die de practische problemen der Laotische neu traliteit onder handen kunnen nemen. De communistische landen wensen het voort gaan der plenaire zittingen waarin een zeker propagandistisch karakter over weegt. En de Russische eis tot een veto in het komende controleapparaat blijft ieder compromis in de weg staan. Prinses Birgitta, de 24-jarige kleindoch ter van koning Gustaaf Adolf van Zwe den, is donderdag te Stockholm in het hu welijk verbonden met de 28-jarige prins Johann Georg von Hohenzollern-Sigmarin gen. Het huwelijk werd gesloten in de grote rijkszaal van het koninklijk paleis door burgemeester Ungve Kristensson (links) in aanwezigheid van een 750 geno digden. Bruidsmeisjes waren de jongste zus van de bruid, prinses Christina, en prinses Be nedikte van Denemarken wier moeder, koningin Ingrid, zich onder de gasten be vond. Als getuigen fungeerden hertog Alexan der van Württemberg en graaf Bertil Ber- nadotte van Wisborg zoon van wijlen graaf Folke Bernadotte, die in Palestina de dood vond. Koningin Louise van Zweden zat links in de zaal bij de vader van de bruidegom prins Friedrich von Hohenzollern, kroon prins Friedrich Wilhelm von Hohenzol lern, kroonprins Friedrich Wilhelm von Hohenzollern en koningin Ingrid van De nemarken. Rechts zaten koning Gustaaf Adolf van Zweden met de moeder van de bruidegom, prinses Margarethe von Ho henzollern, prinses Sybilla, de moeder van de bruid, en prins Franz, een broer van de bruidegom. Terwijl Mozarts huwelijksmars werd ge speeld verliet het paar de zaal om in een open koets met vierspan, met escorte van cavaleristen in historisch uniform, een rondrit door de stad te maken. Tiendui zenden omzoomden de route. Daarna werd in 't slot een diner voor tweehonderd gas ten in familiekring gegeven waarbij ook de leden van de regering aanzaten. Wat meer aandacht voor de gebeurte nissen in de Portugese kolonie Angola, in zuidwest-Afrika, grenzend aan Kongo, Katanga en Noord-Rhodesia, lijkt zeer ge wenst, nu stromen gewonde vluchtelingen de grenzen van het Portugese gebied over schrijden en in hun deplorabele toestand een indruk geven van wat er eigenlijk in die kolonie gebeurt. Dat er een opstand is uitgebroken en dat de Portugese regering de rebellen met krachtige middelen tracht te weer staan en te onderwerpen is wel bekend, doch dat de Portugese troepen daarbij het rustige deel van de primitieve burger bevolking geen bescherming kunnen ver lenen en blijkbaar zelfs slachtoffer laten worden van de moorddadigste wapenen, is een verschijnsel dat de internationale aandacht nodig heeft. Een strijd tegen inheemse rebellen in een Afrikaans landschap krijgt onvermij delijk het karakter van een vemietigings- campagne, omdat de moderne wapenen ener koloniale mogendheid niet zijn ge construeerd voor de aanval op lemen hut ten en negerkralen, doch voor de strijd tegen het beton en staal van een modern uitgeruste vijand- Fosforbommen op Lon den of fosforbommen op een inheems Afri kaans dorpje het verschil in uitwer king laat zich gemakkelijk raden en de burgerbevolking van Angola lijdt op het ogenblik waarschijnlijk relatief zwaarder dan de burgers van Londen in 1940. De strijd van Portugal tegen de opstand in Angola is onmiskenbaar een onderdeel van de Afrikaanse vrijwording. De Portu gese hoop op behoud van een kolonie te midden van een zich vrij geworsteld heb bende agglomeratie van Afrikaanse vol ken is vrij optimistisch, om niet te zeg gen ijdel. De procedure van mondigheid der Angolezen, waarvan het begin heel er gens anders ligt dan binnen de grenzen van Angola, krijgt een verloop dat heel wat meer leed en haat verwekt dan noodzake lijk zou zijn. Indien de Portugezen zich realiseerden wat andere koloniale lan den zich al geruime tijd geleden hebben gerealiseerd, namelijk dat een streven naar minder afhankelijkheid bij koloniale volken niet een gril doch een consequen tie van onuitroeibare ontwikkelingsfacto ren is, waartegen mitrailleurs en fosfor bommen niets definitiefs vermogen, zou Angola niet een toneel van toenemend on heil zijn. Misschien hebben de Portugezen een rechtmatige roem als kolonisatoren, doch dat zij in de komende geschiedenis beroemd zullen worden om hun realiteits zin en progressief beleid lijkt zeer te moe ten worden betwijfeld. Intussen wordt het tijd dat de stilte en isolatie van het Ango lese probleem worden opgeheven en de bui tenwereld de Portugezen wat nader op de vingers gaat kijken. (Van onze correspondent) LONDEN Prinses Margaret verwacht in de herfst een baby. Het verluidt dat de geboorte eind oktober-begin november wordt tegemoet gezien. De prinses wordt op 21 augustus 31 jaar. De secretaris van prinses Margaret verklaarde dat de prin ses en haar echtgenoot zeer verheugd zijn. De algemene verwachting is, dat Antho ny Armstrong Jones na de geboorte van de baby een titel zal krijgen. Op 6 mei vier den prinses Margaret en Anthony Arm strong-Jones hun eerste huwelijksverjaar dag. Hun aanstaande kind zal de vijfde plaats innemen op de lijst van troonopvolgers, na de drie kinderen van Koningin Eliza beth, prins Charles, prinses Anne en prins Andrew, alsmede prinses Margaret zelf. Het nieuws werd donderdagavond offi cieel door Kensington Palace, de residen tie van de prinses, bekend gemaakt. Prinses Margaret zal in de naaste toe komst geen officiële functies meer vervul len. De prinses zal echter wel met de an dere leden van de koninklijke familie op 8 juni in de kathedraal van York het huwelijk bijwonen van haar neef de hertog van Kent en Katharine Worsley. De geneesheren die bij de geboorte zul len assisteren, zijn lord Evans, de lijfarts van koningin Elisabeth, en de hofartsen sir John Weir en sir John Peel, die ook ko ningin Elisabeth bij de geboorte van prins Andrew bijstonden. PARIJS (UPI) Koningin Fabiola van België, die met haar gemaal koning Bou- dewijn een staatsbezoek van vier dagen brengt aan Frankrijk, heeft vandaag van haar bezoek aan het ziekenhuis van St. Vincentius a Paulo in Parijs met mevrouw De Gaulle, afgezien, omdat zij zich „niet wel" voelt. De koningin was donderdag avond „licht ongesteld en koortsig" naar haar appartementen aan de Quai d'Orsay teruggekeerd. Op verzoek van de behande lende arts werd het bezoek van de konin gin aan het ziekenhuis afgelast. Koning Boudewijn en koningin Fabiola van België hebben donderdagochtend het paleis van Fontainebleau bezocht. Zij be zichtigden verscheidene vertrekken die normaal niet open zijn voor het publiek. 's Avonds bezochten zij een speciale bal letvoorstelling in de Parijse Opéra. Koning Boudewijn heeft president De Gaulle donderdag een document overhan digd dat ongeveer een eeuw geleden uit de nationale bibliotheek in Parijs werd gesto len een brief van Rubens. Deze brief kwam later in Belgisch bezit. Tijdens het banket dat de generaal zijn gasten aan bood schonken koning Boudewijn en ko ningin Fabiola hem een schilderij van Jean Wilden en een tafellaken van in Brugge vervaardigde kant. Het kabinet van president De Gaulle heeft naar aanleiding van de ongesteld heid van koningin Fabiola der Belgen, het volgende communiqué uitgegeven: „Zijne majesteit de koning der Belgen heeft mee gedeeld dat hare majesteit de koningin, lijdende aan amandelontsteking, tot zijn grote spijt niet in staat zal zijn deel te ne men aan de activiteiten die voor vandaag op het programma van het koninklijk be zoek staan." (Van onze correspondent) LONDEN. Naar verluidt zal binnen drie weken de Europese ruiniteclub, waarbij zich twaalf landen zullen aansluiten, de finitief worden opgericht. De groep zal worden geleid door Groot-Brittannië, Frankrijk en West-Duitsland. Het denk beeld is afkomstig van de Britse minister van Luchtvaart, Thorneycroft. Strauss, de West-Duitse minister van Defensie, heeft hem tijdens besprekingen in Londen in kennis gesteld van het besluit van de Bondsregering om deel te nemen aan het gemeenschappelijke Europese ruimte onderzoek. Veelbetekenend is, dat ook Spanje een van de twaalf landen zal worden. Het heeft toegezegd een bedrag van twintig miljoen gulden bij te dragen. In het kapitaal van de club, zevenhonderdmiljoen gulden, zal het Britse aandeel het grootst zijn, name lijk een derde. De Nederlandse bijdrage zal 18,5 miljoen gulden bedragen. 3. Zo aangebracht Een Balastore hangt in tien minuten. U heeft er slechts een schroevendraaier bij nodig. Ben Goerion. Uit regeringskringen in Pa rijs is vernomen dat president De Gaul le op 6 juni een ontmoeting zal hebben met premier David Ben Goerion van Is raël. Ben Goerion zal op 5 juni uit Cana da in Parijs aankomen. Op 7 juni zal hij naar Tel Aviv terugkeren. Advertentie (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) GENèVE De Laos-conferentie zit muurvast. Voor het eerst sedert men poogt de hernieuwde neutraliteit van het Latotische koninkrijk te regelen, is het nu tussen de gezamenlijke voorzitters van de conferentie, Groot-Brittannië en de Sovjet- Unie, tot een bijna openlijke breuk ge komen. Niet alleen is de conferentie zelf tot maandag verdaagd, maar er is zelfs geen datum voor een nieuwe bijeenkomst tussen de co-presidenten in Genève vast gesteld. Aanleiding tot dit conflict was een ongerust rapport van de internationale controlecommissie in Laos, bestaande uit India, Canada en Polen, dat gewag maak te van nieuwe wapenconcentraties aan bei de zijden van de labiele wapenstilstands- lijn en dat dringend om nieuwe instructies Men vraagt zich overigens af of het nog al kinderachtige voorstel van Thailand en de Verenigde Staten om nóg een paar Laotische groeperingen tot de conferentie toe te laten, die evenveel recht zouden hebben als de Pathet Lao om vertegen woordigd te zijn, er veel toe zal bijdra gen uit de huidige impasse te komen. De Amerikaanse bereidheid om Indonesië en Malaya in het gesprek te betrekken kan minder kwaad. Vermoedelijk zijn deze overwegingen toch van secundaire aard. De Sovjets lijken immers met hun snel opkomende starheid een crisissfeer te wil len scheppen om daarmee Kroesjtsjev's positie in het komende gesprek met Ken nedy in Wenen zo mogelijk nóg sterker te maken. Daartoe hebben zij zelfs in feite hun Poolse bondgenoot gedesavoueerd, die als lid van de internationale controle commissie mede om de nieuwe instructies vroeg die Moskou momenteel niet bereid is uit te vaardigen. Eerste doel is om kunstmanen voor tele communicatie om de aarde te laten cir kelen. Australië zal als speciaal dertiende lid zonder kapitaal meedoen en de raket- tenbaan in Woomera kosteloos ter be schikking stellen. De eerste proefraketten zullen in de zomer van 1962 worden af gevuurd. Het plan is om in maart 1965 een ruim dertig meter lange, honderd ton we gende raket in drie fasen en een kunst maan, te vervaardigen door de industrieën van alle aangesloten landen, gereed te hebben. Dit vijfjarenplan is nog slechts een begin. 2. Filter Balastore filtert het dag licht tot rustig licht,- dat sluimeren mogelijk maakt. Advertentie Met balastore ademt uw slaap vertrek een sfeer van intimiteit. Balastore zongordijnen koopt u bij de woning-inrichter. Pas klaar voor elk raam. Zó op gehangen. Duur Welnee Advertentie 1. Ongestoord ongestoord kunt U overdag een uiltje knappen. Uw balastore beschermt U tegen inkijk. Rijksstraatweg 145, Ostadestraat 7, Binnenweg 97 Keuze uit 23 auto's; o.a. Opel '61 en VW '61

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3