SP OR T IN DE IJ MOND chenille spreien en slaapkamerkleedjes BORST IjtcUbffruf Elektronische regeling van verkeer staat voor de deur Loek Anderson Suède damesjasjes Havenberichten tieman Medische verzorging tijdens het weekeinde K.. IJmondverenigingen vandaag en morgen Uw pasfoto's in 1 dag gereed .J KARPETTEN ij ,a Lieve mamma, ik kom gauw VRIJDAG 26 MET 1961 5 Korfbal Neemt u maar plaats op het schap Is dat niet knap foto hobby Kennemerlaan 87 - Telef. 5962-4809 ZOMERT'JD 'ZONNEgJÜTUD Een grote sortering vindt u bij WONINGINRICHTING Planetenweg 38-42 - Tel. 5991 V eiligheidstentoonstelling in Heemskerk Heren, en Jongensbroeken Kapper zonder vergunning veroordeeld tot 250,- Plattelandsvrouwen leren veel over koffie Castricumse bejaarden waren dagje uit Latymer en Strawberries in officiële wedstrijd Zaterdagmiddag veiling •8i8iËiËiig| $8^:É;Ë||f Leggen jullie de la- 118811883 kentjes en sloopjes en luiers en handdoekjes 8881;! en washandjes en xmxit kleertjes vast klaar? Als jullie nog wat moe- ,en kopen, ga dan eens kijken bij Nederland, Marktplein. Daar hebben ze de leukste dingen, een hele grote kollektie en niet duur. Tot ziens alvast, Jullie Baby ijmuiden a MARKTPLEIN 29 X X X AMSTERDAMS ALLERLEI LENTENIEUWS in de moderne kleuren vanaf 120. ^1% Beverwijk Breestraat 6 Schaken Tegen het reeds gepromoveerde VVGA 2 (Amsterdam) zal de schaakclub Kijk Uit zaterdagmiddag in het Cultureel Centrum aan het Moerbergplantsoen een laatste krampachtige poging doen alsnog het schaakwalhalla, de KNSB, binnen te tre den. Maar dan zullen de IJmuidenaren tegen deze sterke schakers beslist moeten winnen. Want een overwinning is vereist nu de arbiter inmiddels de ontmoeting BaarnKijk Uit, welke bij de stand 43 werd verdaagd, tot een 5Vi4Va zege voor Baarn heeft afgerond. De partij van eerste-bordspeler K. Steijn werd remise verklaard; aan het derde bord kreeg Kijk Uit in de partij van Tj. de Jong een overwinning, maar aan het zesde bord bleek de partij van ir. W. Mees juist niet meer remise te houden. Als gevolg hiervan ziet de ranglijst er nu als volgt uit: 1 .VVGA 2 1 1 2 8 2 2. Baarn 2 1—12 7V2—12V« 3. Kijk Uit 1 10 4V2— 5'/« Daar twee verenigingen voor promotie in aanmerking komen is het dus duidelijk dat Kijk Uit in deze halve competitie zal moeten winnen. In dat geval eindigen de drie verenigingen in winstpunten gelijk. Maar dan zullen de behaalde bordpunten de doorslag moeten geven. Een eenvoudig rekensommetje leert hierbij dat Baarn dan afvalt. Zover is het evenwel nog niet. Kijk Uit verloor weliswaar onfortuinlijk van Baarn, maar VVGA bleek tegen de Gooise spelers oppermachtig. Een zware opgave dus. Omdat ze reeds min of meer verzoend zijn met de gedachte dat dit jaar de aanval op de KNSB mislukt bestaat de kans dat de Kijk Uiters vrijuit zullen spelen. Veel zal ook afhangen van de samenstelling van het team der Amster dammers. Kijk Uit begint zaterdagmiddag om half drie met de volgende ploeg: bord 1: K. Steijn; 2. F. J. Walda; 3. Tj. de Jong; 4. J. Blok; 5. P. Lanser; 6. G. L. de Haas: 7. A. B. Kistemaker; 8. J. L. Wijdoogen; 9. C. J. Gordijn; 10. G. H. H. C. Maas. Teamleider (tevens reserve): Th. Hölscher. De wedstrijd zal voortduren tot ongeveer acht uur 's avonds. Vier DKV-twaalftallen hebben deelge nomen aan de gehouden Bondsdag in Utrecht. Hier werd met bijna zesduizend korfballers het grootste toernooi in Europa verspeeld. De juniorentwaalftallen in de klassen 12 en 22 en het eerste twaalftal in klasse 2 J hebben geen winstpunten kunnen be halen. Het tweede twaalftal echter behaal de de titel van zijn klasse en nam een eer ste prijs mee naarv IJmuiden. Zaterdag 27 mei wordt een juniorentoernooi ge houden in Nieuw-Venenp. Hieraan nemen deel: DKV a, b, c en d. Handbal De handbalvereniging „IJmond", die vo rige week in Alkmaar niet minder dan vijf van de zeven eerste prijzen in het AVA- toernooi bemachtigde, waarbij het eerste damesteam, geeft voor de laatste wedstrij den van de damescompetitie gerede hoop, dat dit dameselftal zich over vermoedelijk twee weken kampioen van de eerste klasse afdeling Haarlem kan noemen. De IJmond-dames, die nog twee wed strijden hebben te spelen om de competitie te voleinden, trekken zondag naar Hille- gom voor 't bezoek aan r.-k. Concordia. De Advertentie Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Kabelia van Hull; Hans Bernstein, Stet tin; Grebbestroom, Hull; Pollux, Antwer pen; Tacana, Antwerpen; Swift, Londen; Friesland, Grangemouth; Lingestroom, Londen; Peregrine, Dagenham; Kuurtanes, Kotka, Papierfabriek Velsen met cellulose; Daloa, Duinkerken; Jeane, Londen; Rem brandt, Norresundet, bijlegger IJmuiden; Saba, Norresundet; Jagersfontein, Ant werpen; Skagerak, Harlingen; Hunze- stroom, Londen; Elisabeth Roorda, Rotter dam, ledig binnenhaven IJmuiden; Egret, Rotterdam; Cantick Head, Sunderland; Bellavia, Antwerpen. Vrfjdag kwamen in IJmuiden aan: Wiedstein van Antwerpen; Bernard John, Plymouth, bestemd voor Haarlem; Ray mond, Lagos, cutterzuiger met sleepboot Friesland; Rigel, Antwerpen; Wolanda, Huil, ledig binnenhaven IJmuiden; Heriot, Grangemouth; Adi, Kingsley, ledig bin nenhaven IJmuiden; Hunter, Grimsby; Johannes Rus, Narvik. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Bosworth naar Basse Indre met walsmate- riaal uit IJmuiden; Marina, Hamburg; Theron, Madeira; Ruby Faversham, met kunstmest IJmuiden; J. H. Jonas, Antwer pen; Wayfarer, Londen; Bulgaria, Moer- mansk; Alderd L, Rundvik; Timo, Rotter dam, ledig Zaandam; Vilsando Vilsandi, Riga, walsmateriaal; Rote, Rotterdam; Emmalies, Maassluis; Martha Ahrends, Hamburg; Ascanius, Hamburg; Oranjefon tein, Southampton; Leiderkerk, Rotter dam; Johann Schulte, Lelea; Rhea, Hel sinki; Land Hadele, Norrköping; Gudur, Stockholm; Rembrandt, Londen, bijlegger IJmuiden; Florence Holt, Rotterdam; Eos, Le Havre; Flevo, Le Havre; Armin, Ham burg; Alcoutin, Lissabon; Jan Kreumer, Colchester, met kunstmest IJmuiden; Pe regrine, Harlingen; Mutua Fides, Rotter dam; Lijnbaansgracht, Rotterdam; Swift, Harlingen; Hartington, Yarrow on Tyne, ledig van IJmuiden; Texaco South Ame- rica, Sidon; Jersbek, Cartagena. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aanduiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is ge gaan). IJmond 1-dames nemen thans de bovenste plaats in op de rangrijst terwijl Concor dia uit 13 wedstrijden elf punten ver zamelde en dus geen grote moeite hoeft te geven. Desondanks zal het voor de Velsense dames een spannende strijd worden omdat zij natuurlijk graag nu, na zich jaren achtereen op het nippertje de tweede dis- trictsiklasse te zien ontzegd, willen promo veren. Rest daarna nog de wedstrijd uit tegen HBC in Heemstede, welke ploeg nog geen enkel winstpunt bezit na negen wed strijden en vrijwel geen kans heeft om degradatie te ontlopen. De IJmond 3-dames moeten thuis van TYBB 2 kunnen winnen. Voor de heren van IJmond 2 wordt de wedstrijd op Watervliet tegen AVA 1 uit Alkmaar minder gunstig, hoewel er voor de thuisclub perspectieven zijn. In de strijd tussen IJmond S en 4-heren zullen de oudsten wel de meeste kansen hebben. Het jeugdprogramma vermeld: Meisjes welpen: Full SpeedIJmond 2. Meisjes- aspiranten: Full Speed 1—IJmond 2. Jon gensaspiranten: THB 1IJmond 2; IJmond 5Rapiditas 2. Meisjesjunioren (in Vijf huizen/: DSO 1IJmond 3. De opstellingen zijn: Dames IJmond 1: W. Schoorl; D. Bone kamp en J. Siebers; R. Uitentuis, L. Blom en M. de Vries; G. Slatman, D. Marckel- bach, W. van der Kuil, A. Wolters en T. Vos. Heren IJmond 2: R. v. d. Pol; E. Spieren burg en S. Grootendorst; F. Rem, J. Boom en H. Bos; H. Louwman, L. Wassenaar, G. Kramer, H. Dijkstra en J. Burghoorn. Kinheimbe stuur Van de voetbalvereniging „Kinheim" zul len vanavond (vrijdag) om half zeven twee bestuurscombinaties een voetbalwedstrijd spelen op het sportpark „Rooswijk". Van het bestuur is de opstelling: W. Mol; W. v. d. Star en D. Dubbis; J. Vlaming, A. Prinssen en J. Jansen; W. Louwman, A. Paap, Lorjé, G. Brouwer en W. Groene- veld. De jeugdcommissie verschijnt met: G. de Reus; J. Waal en H. Hoeben; E. Karei, J. Pirovano en J. van Dongen; A. Hoeben sr., H. Louwman, Lever, W. Sellen en C. Advertentie SPECIAAL OPTIEK BLQEHSTR. HOEK KONINGSPL. TEL: S990 UMUIDEN Koops. Scheidsrechter is de heer C. J. Berrevoets, secretaris van Kinheim. Voor vanavond is bovendien vastgesteld de laatste contactavond van de supporters vereniging Geel Zwart in het gemeente lijk wijkcentrum aan de Smidt van Gelder- straat. Deze bijeenkomst draagt een wat feeste lijk karakter met kienen om fraaie prijzen. Bovendien zullen de prijzen worden uit gereikt aan de winnaars van de klaverjas- wedstrijden en aan de winnaressen van de in het afgelopen seizoen gehouden sjoel wedstrijden. Hengelen Onder voorzitterschap van de heer R. Burger heeft de Heemskerkse hengelsport vereniging ,,'t Snoekje" een ledenvergade ring gehouden. Medegedeeld werd dat jeugdleden boven zestien jaar een hengel- bewijs moeten hebben. Ter viering van het vijfentwintigjarig bestaan is de feestcommissie met de voor bereidende werkzaamheden begonnen. Voor het komende seizoen zijn vier data voor viswedstrijden vastgesteld. Op de zondagen 11 juni, 9 juli, 13 augus tus en 10 september zal worden gehengeld in de Neksloot. Naast de gewone prijzen is een beker beschikbaar gesteld. Voetbal In een ledenvergadering van ADO heeft voorzitter J. Bekker, die twintig jaar de belangen van ADO heeft gediend, wegens ziekte zijn functie ter beschikking moeten stellen. Het was een slecht seizoen voor ADO, ook financieel. Alleen het vierde werd' kampioen. De training wordt veel te slecht bezocht. Voor de aftredende be stuursleden, de heren J. Bekker en P. C. Beers, stelde het bestuur kandidaat de heren C. Buur en Th. de Wit. Tot nieuwe voorzitter werd benoemd de heer B. C. Beentjes. IJMUIDEN Artsen: J. de Vries, Wilhelminakade 78, tel. 4954; D. J. Boosman, Stationsweg 7, tel. 4340. Apotheek: Apotheek Ledeboer, Kenne merlaan 80. Verloskundigen: Mejuffrouw J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5259; mevrouw M. Bakker, Snelliusstraat 53, tel. 5053; mejuffrouw A. C. van Saasse. Rijn straat 92, tel. 7945, IJmuiden; mejuf frouw E. W. Engelhart, Moerbergplant soen 143, tel. 7949 SANTPOORT Arts: J. J. Hekman. Hoofdstraat 236, Santpoort-dorp. tel. 8510. Apotheek: Apotheek De Wilde. Broek- bergenlaan 42, Santpoort-Noord ,tel 02560-8284. VELSEN Wijkverpleging: Zuster Zw. Kuiper, J. P. Coenstraat 145, IJmuiden, tel. 02550-6504, IJmuiden-IJmuiden-Oost; zuster C. Nap, Rembrandtlaan 5. IJmuiden, tel. 02550- 6195. IJmuiden. IJmuiden-Oost; zuster J. Markerink. Middenduinerweg 89,Sant- poort, tel. 02560-8924. IJmuiden-Oost, Velsen-Zuid; zuster A. de Ruiter. Hage- lingerweg 175. Santpoort, tel. 02560-6054 Driehuis, Velsen-Noord; zuster Y de Jong, Brederoodscheweg 45. Santpoort, tel. 02560-7548. Santpoort-Noord, Sant poort-Zuid. VELSEN-NOORD—BEVERWIJK Artsen: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagmorgen 9 uur: T J. G. Swaab. Kuenenplein 48. tel. 4169. Van zondag morgen tot 's avonds 12 uur: H. J. F Peeters. Dommelsingel 2. tel. 5300 Apotheken: De zondags- en nachtdien sten worden waargenomen door apotheek Dunwiik. Populierenlaan 44, tel 3388 HEEMSKERK—UITGEEST Artsen: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagavond 12 uur: N. T W. Karse- mever. Middelweg 38 Uitgeest. Apotheken: De zondags- en nachtdien sten worden waargenomen door de Heemskerkse Apotheek. Maerelaan 46. tel. 2490. Kraam- en wijkverpleging Witte Kruis Beverwijk en Heemskerk: Wiikvernleging: zuster Boersma. Witte Kruisgebouw. J v Scorelstraat. Heems kerk. tel. 02512-2247. Advertentie De omstandigheid dat er nog weinig mensen zijn die op verantwoorde wijze eerste hulp kunnen verlenen heeft ertoe geleid dat de algemene E.H.B.O.-vereni ging P.I.M. te Heemskerk een veiligheids tentoonstelling gaat houden. Medewerking hiervoor is verkregen van het veiligheidsinstituut te Amsterdam en van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor E.H.B.O. welke expositiemateriaal be schikbaar zullen stellen. De tentoonstel ling zal worden gehouden op 2, 3 en 4 juni in het Witte Kruisgebouw aan de Jan van Scorelstraat. TALENTENJACHT In het verenigingsgebouw aan de Dom melsingel te Beverwijk wordt op zaterdag 27 mei een talentenjacht gehouden. Op deze avond zullen ongeveer veertig mede werkers optreden. Als prijzen zijn drie bekers beschikbaar gesteld. Kraam verzorging: zuster Verstegeren, Laan van Kanaan 107. Beverwijk, tel. 02510-4409. CASTRICUM Arts: N- Spuls, Anna van Saksenstraat 2, tel. 3087. Wijkverpleging: Zuster Meihuizen. Bak- kummerstraat 41, tel. 2530. Verloskundige: Mevrouw Scholten-Kloes Vinkenbaan 8, tel- 2590. Apotheek: Apotheek Ouwerkerk, Burg. Lommenstraat 6. tel. 2500. Advertentie aU*.«3 ZN OOHJ"** in alle maten, kleuren en prijzen. In iedere prijsklasse brengen wij het beste wat te koop is. BREESTRAAT 17 BEVERWIJK Economische politierechter „V werkt al jaar in jaar uit clandes tien". Deze opmerking maakte vanmorgen tijdens de economische politierechter zitting de Haarlemse officier van Justitie, mr. J. Wiarda. Hij eiste tegen een 49-jarige he renkapper uit Santpoort wegens het in het bezit hebben van een dameskapsalon zon der de vereiste vergunning f 250 boete, subsidiair 50 dagen hechtenis en de stil legging van de dameskapsalon voor de tijd van een jaar. De herenkapper die al eens eerder voor de economische politierechter was ver schenen las een verweerschrift voor waar in hij de goede resultaten van het bedrijf meedeelde en erop wees dat zijn dochter binnenkort de verschillende diploma's voor vakbekwaamheid in haar bezit zal hebben waardoor het mogelijk wordt de vereiste vergunning van de Kamer van Koophandel te ontvangen. De politierechter, mr. J. D. Vink, die evenals de officier begrip had voor de po sitie van verdachte, veroordeelde de he renkapper tenslotte tot een boete van 250 subsidiair 25 dagen hechtenis en een voor waardelijke stillegging van de dameskap salon voor de tijd van 1 jaar. De proeftijd bedroeg 2 jaar. Een 52-jarige sigarenwinkelier uit Vel sen werd wegens het overtreden van de winkelsluitingswet bij verstek veroordeeld tot een boete van 15,- subsidiair drie da gen. Een 28-jarige schoenhersteller uit IJmui den kreeg bij verstek een boete van 100, subsidiair 20 dagen hechtenis. De schoen hersteller had de vestigingswet voor klein bedrijven overschreden. De veroordelingen waren beide malen conform de eis van de officier van Justitie. Met grote belangstelling heeft een groot aantal leden van de plaatselijke afdeling van de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen naar een causerie van mejuf frouw Veltkamp geluisterd, die het een en ander vertelde over koffie en het samen stellen van aroma's voor soepen. Het bleef niet alleen bij een praatje, want er werden ook verschillende recep ten bereid en men mocht de verschillende samenstellingen keuren. Medegedeeld werd nog dat men met veel succes een cursus in 't bloemenschik- ken heeft gehouden, de belangstelling hier voor was buitengewoon groot. Op 13 juni gaat men het jaarlijkse zomer- uitstapje maken, dat dit maal naar de Westerbouwing en de Postbank gaat. Op 21 juli brengt men een bezoek aan een Beverwij kse meubelzaak. Voor de bejaarde inwoners van Castri- cum is het donderdag een prachtige dag geworden omdat zij toen, begunstigd door mooi zomerweer, huh jaarlijkse uitstapje hebben gemaakt. In totaal werd aan het uitstapje door 227 personen deelgenomen en zij allen werden donderdagmorgen te acht uur van af de Torenstraat uitgeleide gedaan door vele familieleden en inwoners. De tocht ging via Egmond, Bergen, Petten en Cal- lantsoog richting Den Helder waar in de Marinekantine ,,'t Huys Tijdtverdrijf" koffie werd gedronken. Via het haven terrein ging men naar de Kooi, Slootdorp en Middenmeer waar vervolgens in hotel Smit werd gedineerd. Het einddoel van de reis was echter Enkhuizen waar onder meer het prachtige Zuiderzeemuseum werd bezocht en waar allen genoten van hetgeen hier te zien is. De weg terug werd aanvaard via Broe kerhaven, Hoorn, Purmerend, Wormerveer en Limmen en te half acht werden de oud jes al opgewacht bij hotel Roozendaal door vele inwoners, de drumband en een mu ziekkorps onder welks vrolijke tonen de bejaarden zich naar een grote zaai be gaven om nog een consumptie te ge bruiken. Ongeveer honderd belangstellenden heb ben donderdag de avondkilte getrotseerd om Strawberries (dames) op het eigen veld in Schoonenberg met 20 te zien winnen van de Latymer-dames uit Edmonton, de voorstad van Londen. Voor de aanvang van deze „officiële" dameswedstrijd heeft de heer H. G. F. Smakman, ambtenaar van de lichamelijke opvoeding en de sport, namens het ge meentebestuur van Velsen aan de aan voerster van Latymer en de aanvoerder van Enfield de gemeentepenning van Vel sen uitgereikt. De keerzijde van deze verzilverde pen ning vermeldt: „ter herinnering aan het bezoek aan Velsen, Pinksteren 1961". Me vrouw Lorna Hall van Latymer en John Cave van Enfield waren bijzonder erken telijk voor deze gemeentelijke geste. Daarna begon de wedstrijd om de nu reeds voor de twaalfde keer verspeelde wisselbeker. Meestal blijft de beker in het land, waar de wedstrijden worden gehou den. Immers, de thuisspelende elftallen zijn dikwijls sterker dan de toemooielftallen. In 1960 kwam de wisselbeker weer in het bezit van de Latymer hockeyclub, don derdagavond legde Strawberries er voor een jaar beslag op. Strawberries won deze ontmoeting met 20, welke eindstand al met de rust was bereikt. Vrij snel na het beginsignaal kwam de Nederlandse tweedeklasser tot sterker spel en fellere aanvallen. Daaruit kwam in de achttiende minuut uit een lange hoekslag het eerste doelpunt, ingeschoten door linksbuiten mej. Elka Rueb. Deze goed spelende vleugelspeelster nam vier minuten voor de rust ook het tweede doel punt voor haar rekening. Tien minuten eerder had mej. Nelly Nobel van een korte hoekslag geprofiteerd, maar dit doelpunt werd wegens buitenspel afgekeurd. ;De tvyeede helft begon met een groots opgezet offensief van de speelsters van Latymer. Een doelpunt van de Engelse da mes werd, evenals bij Strawberries voor de rust, wegens buitenspel afgekeurd. Na dit offensief ging de strijd meer gelijk op en zo is het verder de gehele wedstrijd gebleven. Opvallend goed spel lieten bij Straw berries bovendien midhalf aanvoerste- mej. Rietje Brunink zien en rechtsbuiten mej. C. Bangma. Bij de Engelse meisjes blon ken uit doelverdedigster mevr. D. Brislin, midvoor mej. I. Chitty en rechtsbinnen mevr. D. Hart. Laastgenoemde speelster maakt in haar land deel uit van een dis trictselftal. Een aardige bijzonderheid bij deze ont moeting was het meespelen van de in En geland vertoevende oud-Strawberries- speelster mej. Ans Rosier bij Latymer en van de oud-Latymer, het tegenwoordige lid van Strawberries mevrouw J. Wen- sink-Clarke. Woensdag hebben de Engelse gasten met enkele "gastheren een bustocht gemaakt. Het uitwisselingsprogramma vermeldt voor heden (vrijdag)avond de officiële wedstrijd Strawberries (heren) tegen Enfield. De ontmoeting begint om half acht. Zaterdag middag om half drie en om vier uur wor den dan nogmaals een dames- en een herenwedstrijd gespeeld. Jaarvergadering Us Memmetael Het Frysk Selskip „Us Memmetael" te Beverwijk heeft onderdagavond in 't vei linggebouw Het Centrum de jaarvergade ring gehouden, waarvoor de belangstelling niet groot was. Bij de behandeling van een schrijven van de Beverwijkse Sociale Cul turele Raad kwam het gebrek aan goede zalen in Beverwijk weer ter sprake en werd de gedachte geopperd om in samen werking met genoemde instelling weer een poging te wagen bij de diverse instanties. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer H. Doeve, bleek dat het ledental weer stijgende is. De penningmeesteresse, me vrouw Bakker, liet in haar verslag uitko men dat de financiën dringend versterking behoeven. De aftredende bestuurders, H. Doeve, H. Mol, K. de Bie en mevrouw G. Veeling-Braak, werden bij acclamatie her kozen. De leden worden in de gelegenheid ge steld om een N.A.T.U.-dag bij te wonen, die op 11 juni in Hoorn zal worden gehou den. Men kan zich hiervoor bij het bestuur melden. Advertentie modern ot klassiek Kiesl uit onze grote collectie MARKTPLEIN 29 In verband met de grotere aanvoeren van wissen, wordt ei met ingang van mor gen ook op zaterdagmiddag een veiling gehouden, men begint om 2 uur. Advertentie (Van onze Amsterdamse redacteur) VERLEDEN jaar heeft Amsterdam als eerste stad in Nederland geëxperimenteerd met de toepassing van televisie bij de ver keersregeling. De agent, die de verkeers- wirwar op de drukke Munt pleegt te re gelen, zat toen achter een schakelbord in een kamer in het Carltonhotel en hoewel hij van de buitenwereld was afgesloten hield hij de kilometerslange route Dam- Munt-Vijzelstraat-Weteringcircuit in het oog door middel van een aantal televisie ontvangers. De polieiautoriteiten vonden deze proef die werd aangeboden door de ieder bekende gloeilampenfabriek in Eind hoven „interessant" en „leerzaam". Sindsdien doet Amsterdam zijn verkeers regeling weer op de oude wijze. Een agent in een soort telefooncel op het Wetering circuit vervangt de televisiecamera en om dat hij doorlopend in telefonisch contact met zijn collega van de Munt staat, heeft deze laatste een overzicht van het verkeer dat hijzelf niet kan zien. Waarom heeft de Amsterdamse ver keerspolitie, die zo enthousiast was over de televisieproef van weleer zo'n installa tie niet gekocht? Wie die vraag aan com missaris Kessler voorlegt, krijgt een raad selachtig glimlachje ten antwoord. De commissaris denkt namelijk in de toe komst. En in die toekomst zal de televisie alweer net zo'n verouderd verkeersmiddel blijken te zijn als het met de hand be diende verkeersbord van vandaag. Die toe komst, zo gelooft hij, is aan de elektroni ca. Deze heeft zich op het ogenblik reeds zover ontwikkeld dat er gerede kans is om aan te nemen dat Amsterdam in de toekomst tot een elektronische verkeersre geling zal komen. Parkeermisère ZE zijn er weer, de vreemdelingen. De rondvaartrederijen, de café's, Artis en de winkeliers merken het aan hun omzet. De verkeerspolitie merkt het aan de snelle toeneming van het aantal parkeerovertre- dingen. De Amsterdammer die zijn stad kent, weet soms nog wel ergens een ver borgen hoekje te vinden om zijn auto kwijt te raken. De toerist echter, die de binnen stad binnenrijdt, staat voor de keus: door rijden tot hij weer in de buitenwijken is of zijn auto neerzetten op plaatsen, waar weliswaar ruimte is, maar waar niettemin een parkeerverbod geldt. De route Damrak en Rokin, dus van Centraal Station tot de Munt, is tot 's avonds acht uur verboden terrein voor parkeerders. Er staan verbodsborden bij alle toegangen tot deze wegen en zij staan om de vijfentwintig meter langs de trot toirbanden. Die trottoirbanden zijn boven dien in navolging van het buitenland in een rode stippellijn geschilderd. Maar op welk uur van de dag men komt: van Cen traal Station tot Munt telt men tenminste vijftig geparkeerde auto's, veel Duitse, maar ook Belgische, Franse, Amerikaanse en zelfs Ne lerlandse. Van tijd tot tijd loopt er een agent langs, maar de moeilijkheid is dat de eigenaars niet bij hun auto's zijn. Dus schrijft zo'n agent een bon. Hij weet slechts het autonummer. Voor de Nederlandse wagens geeft dat geen moeilijkheden: wie niet op de tussen de ruitenwisser geschoven sommatie om zich op het hoofdbureau te melden voldoet, wordt opgespoord en ontloopt zijn boete niet. Bij de buitenlandse auto's geeft dat teveel rompslomp. De buitenlandse toerist die zich niet meldt, ontspringt de dans. Maar iaten we eerlijk zijn de meeste overtredingen van parkeerverboden staan op naam van de Nederlanders en mis schien wel de Amsterdammers zelf. Voor vele automobilisten is het een soort sport. Er zijn geen agenten genoeg om iedere overtreder te noteren. De kans op een bekeuring is dus klein. En wie wèl wordt bekeurt betaalt maar acht gulden. Uitgaande van het feit dat men een kans van één op acht op een bonnetje maakt, komt de overtreding per keer op één gul den. En dat is vaak minder dan het zoe ken naar een toegstaan parkeerplaatsje kost. V erpleegsterstekort ER wordt gewerkt aan een rapport, dat de juiste achtergrond van het verpleeg sterstekort duidelijk moet maken. In Am sterdam heeft de geringe animo om in de verpleging te werken wellicht nog meer problemen doen ontstaan dan in andere grote steden. Het aantal ziekenhuisbed den is nog gelijk aan dat van voor de oor log, terwijl de vraag steeds meer stijgt: meer slijtageziekten door het ouder wor den van de bevolking, intensivering van onderzoek en behandeling, meer geboor ten in ziekenhuizen, meer ongelukken. De gemeentelijke ziekenhuizen in Am sterdam de enige die in principe voor de ziekenfondspatiënten openstaan heb- bene en tekort van 145 verpleegsters en 90 huishoudhulpen. Als gevolg hiervan staan ruim 500 van de 4600 bedden leeg (11 percent). Dit heeft weer geleid tot een wachtlijst van 2500 mensen die noodzake lijk in een ziekenhuis moeten worden op genomen. Het opnamebureau van de GGD moet jaarlijks 50.000 zieken proberen te verdelen over die 4000 beschikbare bedden. In Tuinstad Buitenveldert wordt gebouwd aan het academisch ziekenhuis van de Vrije Universiteit (700 bedden) met in de buurt de Pieter van Foreestkliniek (700 bedden), er komt een uitbreiding van het Wilhelminagasthuis met enkele honder den bedden. Maar waar zullen straks de verpleegsters vandaan komen? Speeltuinen IN het jaarverslag van de Nederlandse Unie van Speeltuinorganisaties kan men lezen dat over het gehele land een terug gang van het aantal leden van speeltuin verenigingen wordt genoteerd. Ook in Am sterdam. De hoofdstad telt op het ogen blik 41 speeltuinen. De vermindering van het ledental heeft uiteraard vele oorza ken, maar zal wat Amsterdam betreft, mede zijn veroorzaakt door het van ge meentewege aanleggen van enkele hon derden, meest in de buitenwijken versprei de kinderspeelplaatsen met zandbakken en speelwerktuigen. Niettemin boekten de 41 speeltuinen het vorige jaar bijna twee miljoen bezoeken. Dat dit indrukwekkende cijfer geen te ruggang vertoont bij cijfers van voorgaan de jaren, is een teken dat de openbare speelplaatsen de speeltuinen niet hebben verdrongen. De speeltuinverenigingen heb ben op die speelplaatsjes voor, dat zij lei ding geven aan het spel en bovendien een wijdvertakt clubwerk bieden. Het Amsterdams Speeltuin Verbond heeft dan ook aangekondigd dat het komende jaar een drietal speeltuinen in de weste lijke tuinsteden zullen worden aangelegd. Er zijri daar wel geen bleekneusjes te vin den, maar wel kinderen die gebaat zijn bij enige leiding in de vrijetijdsbesteding. Ook in deze moderne tijd heeft de speel tuinvereniging nog een taak. Advertentie VRIJDAG 26 MEI Cultureel Gebouw, IJmuiden, 20 u.: Op richtingsvergadering korfbalverenigir. Neptunus. ZATERDAG 27 MEI Patronaatsgebouw, IJmuiden-Oost, 20 u Uitvoering door toneelvereniging „Kuns en Vriendschap". Hervormd Jeugdgebouw, Rembrandt laan, IJmuiden-Oost, 2J u.: Advendo speelt „Met hartelijke gelukwensen".

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 5