Tegen leiders „Heilige Daad" 27 en 12 maanden geëist Lyndon Johnson trachtte vertrouwen te herstellen Arrestaties in Montgomery na schending van segegratie-wet I ZOMER PYAMA'S en BABYDOLLS v Kolosale zuiger in IJmuiden aangekomen OOSTENRIJKSE MINISTER VAN O.K. EN W. VRAAGT ONTSLAG Aziatische leiders toonden zich wankelmoedig en beducht Prof. dr. Fred. L. Polak hield afscheidscollege Tal van grieven over de bezoldiging en de werktijdverkorting Negerpredikant in pols geschoten Tricotbest bad- en strandkleding plaatsing van een Luidspreker VRIJDAG 26 MEI 1961 .6 Groot deel van huis in Zeist in de as Kort nieuws Kerkelijk nieuws Protest tegen beknotting van cultureel budget Pracht collectie VOORDELIG T.V. HUREN! ƒ30.- p. maand, ƒ7.50 p.week, inclusief antenne hl EES Co. - B.Kraay - Stephensonstraat 61 PLANETENWEG 28 Ook verkrijgbaar in onze strandwinkel Winkelgalerij Zuidpier vindt u bij LUIDSPREKERS Wilt u van op de door u gewenste dag verzekerd zijn dan dient deze op de dag voor plaatsing te 12 uur in ons bezit te zijn. Wilt u zo vriendelijk zijn hiermede reke ning te houden? De officier van Justitie bij de Amster damse rechtbank, mr. J. F. Hartsuiker, heeft één jaar gevangenisstraf met af trek geëist tegen de zich noemende „deken" of „provinciaal" van de scherts- organisatie „De Heilige Daad", de Am sterdammer M. J. J. V. Diens partner, de „ambassadeur" Jolle J. hoorde twee jaar en drie maanden met aftrek tegen zich eisen. De tenlastelegging, die onder meer poging tot oplichting van een Noorse zakenman en oplichting van So- crates-directeur Nicolaas den B. en twee van diens employés vermeldde, werd door de officier bewezen geacht. De hogere eis tegen Jolle J. hield verband met de verduistering van 36.000 die hij ten nadele van „zijn vriend" J. H. zou hebben gepleegd. De eis werd uitgesproken nadat de rechtbank zich zeven uren met het „Hei lige daad"-proces bezig had gehouden. In de middaguren kreeg Jolle J. gelegen heid om bijna twee uren achtereen uiteen te zetten, hoe hij in de „bovenkerkelijke en bovenstatelijke organisatie" had geloofd en hoe hij steeds had gemeend een goede zaak te dienen. Het moet echter onaangenaam voor hem zijn geweest, dat het decimeters dikke dossier vele processen-verbaal be vatte met tegenstrijdige verklaringen, die hij eerder had afgelegd. M. V. deed minder moeite om aan te tonen dat hij te goeder trouw was geweest. Op arrogante wijze trachtte hij de recht bank duidelijk te maken, dat hij een vor dering op Nicolaas den B. had en dat het door Den B. voor „De Heilige Daad" be schikbaar gestelde geld dus in feite zijn eigen geld was geweest. In de zeer uitvoerige rapporten, die de psychiaters hadden samengesteld, werd Jolle J een man genoemd, wiens geeste lijke vermogens weliswaar geen stoornis sen vertonen, maar bij wie het critisch ver mogen wel eens faalt, die erg impulsief is en snel warmloopt voor kinderlijke idealen. Van M. V. werd gezegd, dat hij leeft in een schijnwereld, waarin hij zijn kinderlijke fantasie uitleeft. Hij is verminderd toe rekenbaar en een onharmonische persoon lijkheid, die lijdt aan een zekere zelfover schatting. Een zeer doorwrocht requisitoir van mr. Hartsuiker bracht de hele „Heilige Daad"- affaire tenslotte tot haar ware proporties terug. Hij zei dat de verdachten een handig gebruik hebben gemaakt in het geloof in het sprookje, dat in de wereld van van daag nog blijkt te bestaan. De hoofdper sonen in deze organisatie, die de wereld moest hervormen waren Jolle J., die als beroep bedrijfseconoom opgeeft, maar nau welijks weet wat dat betekent, voorts Ma- chiel V., die zich reclame-tekenaar, hande laar in agenturen of promotor noemt en die voor één gulden de „Universal Mercantile Bank" kocht. Zijn „bankgebouw" bestond uit een onderstuk met twee kamertjes, een keuken, een gangetje, een w.c. zonder deur en een kist met aanmaningen. En tenslotte de „Heilige Daad"-president Arnold D. in Wiesbaden, in 1955 veroordeeld, inmiddels weer gearresteerd, een man die zich in genieur noemt, maar dat niet is. De be wogenheid van de oprichters met het lot van de wereld en him idealen op sociaal en cultureel gebied heeft zich uitsluitend geuit in het aankopen van grond op Mal- lorca en vele dure reizen. Fantasieën Met hun fantasieën maakten zij zich niet schuldig aan een strafbaar feit, wèl toen zij op dergelijke luchtkastelen geld van anderen trachtten los te krijgen. De „pre sident" heeft beweerd dat hij bij het Vati- caan kind aan huis was. Plotseling wilde het Vaticaan het programma van „De Hei lige Daad" weten. En alsof zoiets een peuleschilletje is, dicteerde Machiel V. aan Arnold D. op een Romeins hotelkamertje in anderhalf uur tijds een compleet pro gramma voor kerkelijke, staatkundige, cul turele en sociale coördinatie. Dit onder hoogspanning opgestelde programma maakte zo'n diepe indruk op de Paus, dat deze er zijn zegen aan gaf, aldus beweerde de „president". „Wie zou deze onzin ge loven?", vroeg mr. Hartsuiker. Zoals vele oplichters deden ook deze verdachten zeer gewichtig. Zij lieten fraaie oorkonden en geloofsbrieven" drukken in Duitsland, maar de drukkersrekeningen zijn nooit be taald. Mr. Hartsuiker achtte het onmogelijk dat de verdachten zelf in het „Heilige Daad"-sprookje geloofden. Kwade trouw is dan ook wel duidelijk. Weerzinwekkend noemde de officier het feit, dat Jolle J. kans had gezien een Amsterdammer diens spaarcentjes af te troggelen, die de man moeizaam had vergaard om zijn invalide dochtertje te laten behandelen. Nadat Jolle J. die spaarcenten in handen had gekregen, strooide hij links en rechts met geld, kocht een duur filmapparaat, gaf diners en ging naar de wintersport. Voor het stichten van een „universiteit" op Mallorca hadden de heren 178 miljoen „gereserveerd". Maar J. moest drie keer aan de grondeigenaren uit stel van betaling vragen. Zij zwichtten ten slotte voor een telegram van V., waarin stond dat de „Mercantile Universal Bank" in Amsterdam garant was voor het bedrag. Het „kapitaal" van deze „bank" bestond uit.... één gulden! Over die miljoenen voor het Mallorca- plan was ook ex-Socratesdirecteur N. den B. ondervraagd. Hij had 350.000 uit de Socrateskas beschikbaar gesteld. De presi dent vroeg hem verbaasd, waarom hij de heren V. en J. niet had voorgesteld de op richting van „De Heilige Daad" notarieel vast te leggen. „Dat zou u 50 gulden hebben gekost in plaats van 350.000". Nicolaas den B. probeerde met een ingewikkelde redenering aan te tonen dat dit niet ging wegens de beleidsoverwegingen van het Vaticaan". „Als u geweten had dat die hele Heilige Daad" niet bestond had u dan ook kapitaal ter beschikking gesteld?" De ex-directeur van Socrates antwoordde dat hij vooral gehandeld had „omdat de oecu menische interesse van de Paus hem over tuigd h^d". De raadslieden, mr. J. Wijngaarden en mr. C. J. van Zorge beiden toegewezen kwamen gisteravond niet meer aan bod. Tegen zes uur werden Jolle J. en Machiel V., wier zelfvertrouwen door het requisi toir zichtbaar was gedaald, geboeid naar de cel gebracht. Even later volgde Nicolaas den B., eveneens geboeid. Voor hem was deze dag de inleiding van het grote proces over het Socrates-schandaal, dat volgende maand zal plaatshebben. Donderdagavond heeft een zeer felle brand een belangrijk deel van een huis aan de Burgemeester Patijnlaan in Zeist, bewoond door het gezin van de bouwkun dige J. F. van Doorn met vier jonge kin deren, in de as gelegd. Het vuur, dat op de zolder van de woning moet zijn ont staan, greep zo snel om zich heen dat de brandweerkorpsen uit Zeist en De Bilt, die zeer snel arriveerden, niet konden verhin deren dat de gehele zolderverdieping en enige vertrekken van de eerste verdieping uitbrandden. De schade bedraagt vele duizenden guldens. De heer Van D. is tegen brandschade verzekerd. De politie acht het niet onwaarschijnlijk dat de brand is ontstaan door het spelen met vuur. 's Middags hadden de kinderen in de tuin van oude lappen een tent gebouwd, waar in brand was ontstaan. De jeugd had het vuur geblust, waarna de lappen op zolder waren opgeborgen. Vermoedelijk hebben de vodden nog nagesmeuld. Op het mo ment dat omwonenden de brand ontdek ten, was alleen een 10-jarig dochtertje in de woning aanwezig. Deze belde direct haar vader, die in het ziekenhuis was waar hij een bezoek bracht aan zijn echt genote en hun pasgeboren zoon. De buren konden het grootste deel van de inboedel uit de vertrekken van de beneden- en bo venverdieping in veiligheid stellen. De brandweer wist ternauwernood te voorko men dat de brand oversloeg naar de wo ning ernaast die onder dezelfde kap is ge bouwd. Huis van Johan de Witt. Een oud ge bouw in de Haagse binnenstad, huize Jo han de Witt, zal in zijn oude luister worden hersteld. Het zal met steun van Monu mentenzorg worden teruggebracht in de staat waarin het verkeerde toen Johan de Witt er in woonde. „Zevenvelders" terug. Een detache ment van het Amerikaanse bezettingsleger in Duitsland heeft in Breda aan de inspec teur der artillerie, generaal-majoor J. Th Winkel, twee „zevenvelders", vooroorlogse vuurmonden van de Nederlandse artillerie overgedragen. De stukken zijn door Neder' landse officieren teruggevonden in het Amerikaanse oefencentrum Grafenwört bij Vy -enberg. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Opperdoes (toez.) A. J. van Binsbergen, vicaris te Utrecth, die bedankte voor Aarlanderveen. Geref. Kerken Beroepen te Zaltbommel (vac.-A. J. Jelsma) L. de Nood, leraar godsdienst onderwijs te Utrecht. Bedankt voor Rotterdam-Kralingen (vac.- E. Pijlman) G. W. de Jong te Nagele (N.O.P.). Beroepen te Waarder C. W. de Bruijne te Vries te Laren (N.H.) voor de ver strooide Gereformeerden in Zwitserland (vac.-wijlen L. Oranje) W. Fijn van Draat, studentenpredikant te Leiden. Geref. Gemeenten in Nederland Toegelaten tot de Theologische studie - Curatoren hebben toegelaten tot de predi kantsopleiding de heer M. van Beek te Ederveen. De heer M. van Beek, die in het landbouwbedrijf werkzaam is, is 38 jaar en de eerste student sedert 1953. Het kerk verband telt 52 gemeenten en 6 predi kanten. Een der grootste zuigers ter wereld, de A. A. Raymond is hedenmorgen uit Lagos in IJmuiden aangekomen, op doorreis naar de werf van Verschueren te Amsterdam, waar hij zal worden gerepareerd. Het gevaarte van 2330 ton werd de ha ven van IJmuiden binnengesleept door de sleepboot Friesland, kapitein Langbroek, geassisteerd door de Titan, welke zeesle per de sleep uit Afrika tegemoet was ge varen in de Noordzee. De Friesland is ongeveer vier maanden onderweg geweest, deze sleepboot vertrok vier maanden geleden uit Vlissingen met een zuiger die bestemd was voor Nigeria. Na deze sleepreis met succes te hebben voltooid, heeft de Friesland op de thuis reis de A. A. Raymond in Lagos opgehaald. De Raymond is 85 meter lang en 15 me ter breed. De Friesland heeft in vier maanden 9000 zeemijlen afgelegd. (Van onze correspondent) WENEN Dr. Drimmel, de Oostenrijk se minister van O., K. en W„ heeft zijn ontslag aangeboden uit protest tegen de be knotting van het culturele budget. Daar hij een zeer bekwaam bewindsman is, die het vertrouwen van de Volkspartij geniet, stel len deze partij en vooral kanselier Gor- bach alles in het werk om hem te be wegen op dit besluit terug te komen. De eigenlijke oorzaak van Drimmel's protest moet worden gezocht in de jongste ver hoging van de lonen en salarissen der rijksambtenaren. De staat moet hiervoor per jaar vier honderd miljoen shilling meer uittrekken, doch daar de begroting toch al een te kort van twee miljard heeft, moet op een andere manier worden bezuinigd. Het eer ste ministerie, dat hiervoor werd aange sproken, was het departement voor O., K. en W., dat per jaar honderd miljoen shil ling minder tot zijn beschikking zal krij gen. Daar dit departement toch al het slechtst bedeeld is en minister Drimmel herhaaldelijk gewaarschuwd heeft tegen de bezuinigingen op het gebied van cultuur en van het onderwijs, heeft hij nu de con sequenties getrokken door zijn ontslag aan te bieden. Dit ontslag is echter nog niet aanvaard; maar het staat evenmin vast. (Van onze correspondent) WASHINGTON „Er worden thans verkiezingen gehouden in de wereld tussen de vrijheid en het communisme. We moe ten erop uitgaan om stemmen te werven voor de vrijheid alsof niets anders meer belangrijk was dan dat, en niets anders is belangrijker", aldus vatte Lyndon Johnson Amerika's vice-president, gisteren erva ringen van zijn 48.000 kilometer lange reis naar het Verre Oosten samen. Johnson be zocht Zuid-Vietnam, dat door communis tische guerilla's wordt aangevallen en ver der drie landen, de Philippijnen, Thailand Pakistan, waar men van mening is, dat Amerika krachtig is in woorden doch zwak in actie. Ook een land als Formosa, waar men vrij wantrouwig ten aanzien van president Kennedy's buitenlandse politiek staat en tenslotte India, de machtigste vertegen woordiger van het neutralisme, stonden op het programma van Amerika's vice-presi dent. Johnson gedroeg zich tijdens zijn tocht inderdaad alsof er een verkiezingscampag ne aan de gang was. Hij trachtte door natuurlijke, warme hartelijkheid de sym pathie te winnen der mannen, vrouwen en kinderen, die hij op straat de hand drukte. Zijn tocht was echter eveneens een ver kenningsexpeditie en dat aspect van de reis kwam tot uiting in de langdurige dis cussies met de politieke machthebbers der staten die hij bezocht. Niets maakte Washingtons bezorgd heid over de stemming in Zuidoost-Azië Prof. dr. Fred L. Polak heeft een af scheidscollege aan de Nederlandse Econo mische Hogeschool in Rotterdam gege ven, waarvoor hij als titel had gekozen „Het hoger onderwijs: op de helling of op een hellend vlak". Twaalf en een halve jaar geleden hield prof. Polak zijn inaugurale rede met als onderwerp „De wentelgang der wetenschap". Zijn laatste college werd een critische beschouwing over hei. hoger onderwijs. Nog beseft men nauwelijks dat in zo weinig ja ren zo veel ten principale is veranderd zei de scheidende buitengewoon hoogle raar. Dreigt het Westen niet te worden tot een onderontwikkeld gebied op hoger onderwijs? De primaire fundamentele vraag naar de kwalitatieve maatstaf wordt schijnbaar nog steeds ontweken. De sociale dynamica dient in het probleem te wor den betrokken, zo betoogde hij. Het maatschappelijk leven vraagt steeds meer gespecialiseerde academici. Is er voornamelijk een tekort aan fijn gespe cialiseerde deskundigen of wacht ons een nog dringender tekort aan verdiepte en vérziende wijsheid? Het ten principale ge ven van algemene vorming aan studenten en het besteden van de grootste aandacht aan de vorming van een intellectuele avant-garde raken in het gedrang. Prof. Polak merkte verder op dat alge mene ontwikkeling en klassieke opleiding niet vereenzelvigd mogen worden. De mo- derhe andere maatschappij dient eveneens zeer bekend te zijn. Er is een vooruit strevend wetenschappelijk en vooruitziend hoger onderwijs nodig, wil er een geeste lijke zekerheid blijven bestaan. Na afloop van het college was er gelegen heid van de hoogleraar afscheid te ne men, waarvan druk gebruik werd gemaakt, overigens beter duidelijk dan de vol gende uitspraak van JohWson op zijn persconferentie van woensdagmiddag: „Ik ben erover verontrust, dat zo veel Aziatische leiders twijfelden aan Ame rika's bedoelingen. Sommigen zijn be ducht, dat het gevaar van een aanval een uitzichtloze situatie heeft gescha pen, waarin het systeem dat het meest gewetenloos is of dat bereid is tot de meeste bluf, zal triomferen. Ik geloof dat zij thans weten, dat geen mate van gevaar de Verenigde Staten kan doen terugdeinzen wanneer de vrijheid van de mens in Azië wordt gesmoord. Aan de Aziatische leiders, met wie ik ge sproken heb, heb ik de verzekering ge geven dat wij onze afspraken zullen nakomen". Critici Johnson is een raspoliticus, doch geen beroepsdiplomaat. Tijdens zijn toch heb ben critici zich wel eens afgevraagd of hij bij zijn bezoeken niet meer beloofde dan waartoe hij was gemachtigd. Johnson had evenwel voor alle regeringshoofden, die hij bezocht, een brief bij zich van president Kennedy. In het gemeenschappelijk com muniqué, dat steeds na afloop van de be zoeken werd uitgegeven, werden herhaal delijk bepaalde toezeggingen genoemd, doch deze waren in de regel ontleend aan genoemde brieven van de Amerikaanse president. Ging het communiqué verder, dan was hierover tevoren met Washington overleg gepleegd. De vice-president is teruggekeerd met diverse aanbevelingen voor de president op militair en economisch terrein. Reeds thans staat vast, dat Zuid-Vietnam,'Thai land en Pakistan meer steun zullen krij gen. Over het zenden van Amerikaanse troepen wordt op dit moment nog niet ge dacht. Geen der staten, die Johnson be zocht, heeft daarom gevraagd. Wat men eventueel in de toekomst zal doen is na tuurlijk niet te voorzien. In Zuid-Vietnam zal Amerika, zoals gemeld, echter reeds vrij ver gaan door het leger onderricht te geven in de guerillastrijd. dat kanselier Gorbach een van zijn be kwaamste medewerkers heeft kunnen overreden, om aan te blijven. In een toe spraak, die minister Drimmel maandag te Innsbruck heeft gehouden, beschuldigde hij de socialistische partij er van, dat zij de verhoging van de salarissen voor de amb tenaren had afgedwongen, door met sta king te dreigen, zodat deze partij er vol gens hem de oorzaak van is, dat het cul turele leven in Oostenrijk wordt onder mijnd. Centrale van Rijkspersoneel „De ambtenaar heeft geen rechtmatig aandeel gekregen in de welvaart, zoals de ze zich na de tweede wereldoorlog heeft ontplooid." Tot deze conclusie kwam gis teren de heer J. Landman, voorzitter van de Centrale van Rijkspersoneel, in de algemene vergadering van deze centrale in Utrecht. Hij voegde hieraan toe, dat grote groepen van ambtenaren niet alleen een belangrijke achterstand hebben in te halen ten opzichte van de andere wer kers in Nederland, maar zelfs in koop kracht nog ver achter liggen vergeleken bij vooroorlogse jaren. De heer Landman merkte op, dat alles wat door het ambtenarencentrum in de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg aan de orde wordt gesteld, bij voorbaat door de andere centralen en met name de zuilenorganisaties niet ge steund wordt er^als onaanvaardbaar wordt afgewezen. „De strijd tegen de dictatuur van deze organisaties zal," aldus de heer Landman, „zwaar zijn". Hij zei voorts, dat een algemene achterstand van het over heidspersoneel bestaat ten opzichte van de bezoldiging in het vrije bedrijf. Daarnaast valt een achterstand van bepaalde groepen te constateren ten opzichte van andere bin nen het raam van het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1948. Ook zijn scheve verhoudingen ontstaan door het onthouden van verdienstebeloning en beloning voor ploegendienst en onregelma tige dienst aan grote groepen ambtenaren. „Deze onbillijkheden schreeuwen om een oplossing", aldus de heer Landman, die hieraan toevoegde, dat de roep om een eind te maken aan deze onrechtvaardig heid de wens overstemt van de minister van Binnenlandse Zaken, die bij zijn sala- risbeleid het standpunt heeft ingenomen, dat er tot januari 1962 rust moet zijn op het salarisfront. In het bijzonder in de regionen van de middelbare ambtenaren bestaat er onrust, aldus de heer Landman Hij zei te hopen, dat bij de andere vak- centralen de medeverantwoordelijkheid voor het vinden van een oplossing voor de schreeuwende onrechtvaardigheid van het meten met twee maten zwaarder zal wegen dan de overweging „Het komt van het Ambtenarencentrum, dus daar niet achter gaan staan." Over de arbeidstijdverkorting zei de heer Landman, dat het overheidspersoneel nog geen 40 percent heeft gekregen van wat op 1 juli 1961 in de vrije sector aan werktijdverkorting zal worden genoten. H verklaarde, geen goed woord over te heb ben voor de regeringsbeslissing van 18 mei, waarbij de regering zich, volgens hem, niet heeft gehouden aan het trend principe. Hij acht dit schadelijk voor een goed functionerend overleg. „Het over heidspersoneel wordt gebruikt als een rem op het tempo van de ontwikkeling van de vijfdaagse werkweek. Dit kan onze goed keuring niet wegdragen en wij wensen dan ook in geen enkel opzicht enige medever antwoordelijkheid voor de regeringsbeslis sing te aanvaarden," aldus de heer Land man. Hij zei ten slotte, dat de centrale zich na de afwijzing van het unanieme advies van de centrale commissie ook mo reel niet gebonden acht en de regerings beslissing zonder meer afkeurt. MONTGOMERY (Reuter) In Montgomery in de Amerikaanse staat Alabama zijn donderdag vier blanke hoogleraren en drie negerstudenten aangehouden, toen zij trachtten bediend te worden in een alleen voor blanken toegankelijke cafetaria bij een autobusstation. De groep nam deel aan de actie tegen rassenscheiding in de auto bussen in het zuiden. Ook twee negerpredikanten werden gearresteerd op beschuldi ging van ordeverstoring. Een andere negerpredikant meldde dat een groep blanke jongelui uit een auto op hem had geschoten, toen hq zjjn huis in Montgomery verliet. Een kogel trof hem in een pols. Steun De drie miljoen leden tellende Ameri kaanse Presbyteriaanse kerk heeft zich in middels uitgesproken voor steunverlening aan de beweging tegen rassenscheiding, wier optreden in de laatste dagen geleid heeft tot wanordelijkheden in de zuidelijke Amerikaanse staten. De synode van deze kerk heeft zich uitgesproken voor een ge bedscampagne tegen de segegratie. De regering in Washington is gisteren be gonnen de federale politie uit Montgomery terug te trekken. Intussen zitten de 27 „vrijheidsreizigers", die woensdag bij hun aankomst in Jackson in Mississippi werden aangehouden, nog gevangen. Zij weigeren tegen borgtocht in vrijheid te worden gesteld. De N.A.A.C.P. (Nationale vereniging ter bevordering van de belangen van negers) wil vanavond in Jackson een protestbijeen komst tegen de arrestatie van de „27" be leggen. Zij zouden vandaag voor de rechter verschijnen. Alleen gloednieuwe toestellen, 2 jaar gratis volledig onder houd. Na 2 jaar óf verder huren óf tegen sterk verlaagde prijs kopen óf eindigen. PHILIPS - ERRES - GRUNDIG - ARISTONA ^TEXnEt, m DRIEHUIS Gevr. NET MEISJE voor de dag. Timmers, Cepheusstraat 23, IJmuiden. N.V. K.C.I., Baanstraat 34, Beverwijk, vraagt MACH.- STIKSTERS. Stukloon, hoog loon. N.V. K.C.I., Baanstraat 34, Beverwijk, vraagt THUIS WERKSTERS voor het stik. ken van voeringen. Dekker's Confectiebedrijf vraagt voor direct ENIGE BEKWAME THUIS HAND WERKSTERS voor dames mantels. Alleen zij die dit reeds eerder hebben gedaan en een behoorlijk kwantum kunnen maken gelieven te solliciteren. Werk wordt per dag gehaald en gebracht. Aanmelding dagelijks van 9-5 uur: Groenelaan 27, Be verwijk of telefonisch 02510- 4853. NETTE WERKSTER gevr voor 2 a 3 ochtenden p. w. Hofdijklaan 42, Driehuis. WINKELMEISJE, niet be neden 18 jr, in verlichtings zaak. Bij gebleken geschikt heid de algeh. leiding over te nemen. Goed loon. Kruis straat 12, Haarlem. Merck Sharp Dohme Ne derland N.V., Nijverheidsweg 60, Haarletn, vr. v. spoedige indiensttr. NETTE MEISJES voor het verp. van haar pharm. prod. Aan diegenen, die buiten Haarlem woon achtig zijn, worden de reis kosten vergoed. Pers. aanm. dag. (Behalve 's zaterdags) aan bovenst, adres. Merck Sharp Dohme Ne derland N.V., Nijverheidsweg 60, Haarlem, vr. v. spoedige indiensttred. MEDEWERK STER voor het schoonmaken van glaswerk e. d. op haar lab. Pers. aanm. dag. (Be halve 's zaterdags) aan bo venstaand adres of na telef. afspr. (Telef. nr. 22070). Gevr. AANK. KAPSTER of GEVORDERD LEERLING. Mevr. Braam, Edisonstraat 5. Aanmelden 's avonds na 7 u. Fa. Kok, Kruisweg 5, Haar lem, vraagt LEERL. MON TEUR, hulpmonteur (olie- stook), magazijnknecht. Aan melden: Kruisstraat 5, 9-6 uur. Automobielbedr. vraagt een EERSTE of TWEEDE MON TEUR. Prett. werkomstan digheden en goede beloning Brieven L 4538. TEHUIS aangeb. aan alleen staand heer, woonachtig Ge meente Velsen, bij dame, wo nende in Driehuis, per 1 juli a.s. Prima verzorging, be schaafd milieu. Br. L 4904. Heer zoekt voor zo spoedig mogelijk GESTOFF. of GE- MEUB. KAMER in Sant poort. Br. met prijsopgave L 4914. RUILEN: 4-kam. flat par terre Haarlem-N. Gevr. flat of huis te IJmuiden. Inlicht J. Korf, Plein 1945 no. 44. RUILEN: ruime 4-kamerflat met grote schuur 3 x 4 m. Vrij uitzicht. Huur 15.95 Voor vrij huisje. Moet H.-O werkzaam zijn. H. Groenen, Puccinistraat 41, Heems kerk. Telef. 02512-2140. RUILEN. Agb. ben.woning. omg. Wilhelminakade. Gevr vrij huis, omg. IJmuiden-W Brieven L 4909. KOSTHUIS gevr. voor heer N.H, met eigen ledikant en bed. Brieven L 4897. WONINGRUIL. Aangeb. rui me 3-kam. flat in Amster dam aan de Sloterplas (Os dorp) huur incl. c.v. enz, 115.p. mnd. Gevr. wo ning in de Gem. Velsen. Br. L 9341. PAKHUIS of RUIMTE ge schikt daarvoor te huur ge. vraagd. Brieven L 4889. WONINGRUIL. Rotterdam- ZuidVelsen of omstreken: 4-kamerflat nieuwbouw, rui len voor tenminste 4-kam. woning. Brieven aan K. de Jonge, Ringelenburg 6B Rotterdam 23. Voor BRUILOFTEN en PARTIJEN Duo The Ger- johns (muziek en spellei- ding). Adres te vern. bur. v. d. blad. VOLIÈREHOUDERS! Kanariezaed (Super) 5 kg 3.50. Sengaalgierst (geen Chinese) 5 kg 3.50. Par kietenzaad vanaf 0.45 per kg. Engelhart, Trompstraat 92, Telef. 4146. HUW. Dame, weduwe, 63 jr., vlotte verschijning, m. mooie woning, zoekt kennismaking met nette heer, dezelfde leef tijd of jonger. Br. L 4895. Voor lekkere DROGE SIGA REN, luxe dozen sigaretten, aanstekers, pijpen enz. naar Sigarenmagazijn „De Sport", Wijk aan Zeeërweg 146. LUXE VERHUUR zonder chauff., uitsl. nieuwe auto's. S. Diependaal, Esdoornstraat 2, t/o ingang Ziekenhuis. Telef. 8108. KRULPERMANENT en was sen 7.15. T. Koper, Tromp straat 83. Telef. 4364. Voor al uw TREFFER- TEXTIEL. Textielhandel J. Broek, Willemsbeekweg 94, IJmuiden-O. Telef. 7094. VAKSPECIALIST in meu belstofferen. Vraagt eens prijs en stalencollectie. Wo- ninginricht. A. C. Borst, Pla- netenweg 38-42. Telef. 5991. NYLONKOUSEN met en zonder naad vanaf 1.98. Jac. Broek, Willemsbeek weg 94, IJmuiden-Oost. SLIJTERIJ „FLORA", Zee weg 115. Telef. 5307. Voor de feestdagen: 1 liter originele Italiaanse Vermouth voor 3.70. SIGARENMAGAZIJN FOR- TUNA. Steeds in voorraad alle merken Sigaren, Siga retten en Tabaksartikelen. B. Kraay, Stephensonstraat 61, IJmuiden. Telef. 4325. 10 TOMPOUCEN voor een gulden. 5 moorkoppen voor gen gulden. 5 crèmepunten voor een gulden. 5 vruchten gebakjes voor een gulden, v. d. Poli's Banketbakkerij, Trompstraat 94, Telef. 6165. TERLENKA VAL, 45 cm hoog, per meter 1.98. Vitra- geval, 30 cm hoog, p. meter 98 cent. Zeeman, Bloemstraat 70, IJmuiden. Telef. 4235. MANCHESTER BROEKEN vesten en jassen. Zeeman, Bloemstraat 70, IJmuiden. Telef. 4235. NYLON VELOURS SWEA TERS en VESTEN voor da. mes en kinderen. Zeeman, Bloemstraat 70, IJmuiden. Telef. 4235. PHILIPS STOFZUIGERS. Disco, Plein 1945 no. 4. Tel. 6561. PAGE CELSTOFLUIERS 1.19 p. rol. Zeeman, Bloem straat 70, IJmuiden. Tel. 4235 Agb JONGENSKLEDING, leeftijd 14 jaar. 3 colberts, 2 pantalons, div. weekend shirts, alles als nw. Wüste laan 15, Santpoort. Tel. 8391 VOOR UW BOWL: 1 l.blik pruimen 85 ct. blik ana. nas 89 cent. Kalis, Tromp straat 71. DEZE WEEK: 1 blik dop erwten 72 ct. Appelmoes 59 ct. Wortelen en erwten 56 ct. Sperziebonen 70 ct. Prima kwaliteit. Kalis, Trompstraat 71, IJmuiden. VERSE AARDBEIEN, snij bonen, peulen, asperges, naar Kalis, Trompstraat 71. PRIMA MEERLANDERS 10 kilo 165 cent. Ontbijtkoek cadeau. Kalis, Trompstraat 71, IJmuiden. BESTE DRIELINGEN 10 kg 138 cent. Kalis, Trompstraat 71, IJmuiden. Pracht sortering DAMES-, HEREN- en KINDER SHORTS. De Ruyter's Tex tiel, Planetenweg 28 en Strandwinkel, Galerij Zuid- pier. VOGELS. Zojuist ontvangen rode kardinalen, regenboog- vinken, Mex. nonpareils par kieten, zangkanaries, spre kende papegaaien, beo's enz Engelhart, Trompstraat 92, Telef. 4146. VOOR DE VIJVER: water lelies en vijver goudvissen Engelhart, Trompstraat 92 Telef. 4146. TWEKA BADPAKKEN kunt U krijgen bij C. Lod der, Driehuis. CASSATA IJS, 2 uur houd baar. 1.60, 3.— er 5.50 Hazenberg. ALLERHANDE. Natuurlijk bij le klas banketbakkerij Beeksma. Wij verwerken uit sluitend roomboter. TELEVISIF 198.—43 cm, met garantie. Kinkerstraat 1 Amsterdam. Iedere avond demonstratie. BEEKSMA's le KLAS BAN KETBAKKERIJ. Weekend reclame: 5 gevulde koeken, bereid uit uitsluitend room boter en zuiver amandel spijs voor 1.Zandschel pen 7 voor 1.Frans Naereboutstraat 72, hoek Velserduinplein. Telef. 8340. Wij verwerken uitsluitend roomboter. OVERGANGSLEEFTIJD? Migraine? Ongezonde teint? Jeugdjuistjes? Verstopping? Vetzucht? Nattermann's bloedzuiverende thee no. 8 helpt! Groot pak 1.85 bij elke drogist. NIEUWE MOD. ELEKTR. NAAIMACHINES van im porteur, 30% korting, met kleine lakfoutjes. Elektr. zigzag van 480 voor 335. Zonder zigzag van 280 voor 195. Bekend fabrikaat. 15 jaar garantie. Vrijblijvend demonstratie. Br. L 4828. BROEKMAN KOOPT VOOR GOEDE PRIJZEN!!! Alle soorten meubilair, tapijten, antiek, oude noten of mah. meubelen, porselein, kristal, enz. enz. Doelstraat 5. Telef. 10794. PRIMA GASFORNUIS 110. Ook ruilen voor groot vloer kleed of Solex. Br. L 9348 Vrijdag- en zaterdagreclame: FYFFES BANANEN 98 ct per kilo bij Hermans en Zo nen, Planciusstr. 27, Evert- senstraat 10, Telef. 5038. Vrijdag- en zaterdagreclame: SPERZIEBONEN 69 ct per blik bij Hermans en Zonen, Planciusstraat 27, Evertsen- straat 10. Telef. 5038. Vrijdag- en zaterdagreclame: POSTELEIN 25 ct per kilo, bij Hermans en Zonen, Planciusstraat 27, Evertsen- straat 10. Telef. 5038. ZATERDAGS GROTE SOR TERING BROOD: tijger brood, stokbrood, winstons, strengels, boerenstoeten en kleine harde broodjes. Paul van Ewijk, Willemsbeekweg 1, IJmuiden-Oost. Telef. 4640 MOCCATAARTJES 1.35. Paul van Ewijk, Willems beekweg 1, IJmuiden-Oost. Telef. 4640. 6 LANGE CAKE GEBAK JES 1.25. Paul van Ewijk, Willemsbeekweg 1, IJmui den-Oost. Telef. 4640. TERLENKA STROPDAS SEN v.a. 2.95. Stretch he ren ankiets 1.45. Albers, Manufacturen, Velserduin- weg 149. Te koop GRASMACHINE en elektr. kookplaat. Adres: J. A. Koningstein, Genestet- laan 2, Driehuis. Te koop LEGKAST (1 deur) met spiegel 40. 1 pers. op- klapbed met omb. en bed. 35. Wijk aan Zeeërweg 126 Agb. LAMBRETTA SCOO TER 150 L.D., met access., z. g. st. Weinig gereden. Linnaeusstraat 115. Te koop HEINKEL z.g.a.n., bouwj. '60, 4500 km gelo pen. Brieven L 4907. Te koop 2-pers. SPIRAAL '..50. Heren sandalen, maat 39, z.g.a.n. 6.—. 45 Weck- glazen 7.50. Van Ostade- straat 31. Te k. 3 BROMFIETSEN en motor C.Z. 150 c.c. Fazanten laan 7, IJmuiden-Oost. Te koop 2-pits ETNA GAS STEL met plaat, en een wandspiegel. Te koop gevr. uitschuiftafel. Kennemer. laan 167. Te koop KINDERWAGEN en reiswieg. Planetenweg 31 Te koop NIEUW VLOER KLEED, overcompl. Casem- brootstraat 17, IJmuiden. Te koop KINDERWAGEN met toebeh. Lange Nieuw- straat 59. Te koop prima LESGITAAR. Kortenaerstraat 3. Te koop SPARTA BROM MER met J.L.O. motor. Dol fijnstraat 4. Te koop MOOIE GANG LOPER 4.80 lang, 70 breed. 5.—. Lijsterlaan 8. FORD PREFECT '49, met kachel 350.Brederood- seweg 96, Santpoort. Te koop 1-pers. BED en SPIRAAL 5. 2 schilderijen 5. 1 vloerkleed 10. Kenne- merlaan 167. Aangeb. CHEVROLET '51, in pr. staat. Teruilen voor kleine wagen. Moerberg- plantsoen 137. Na 7 uur. Te koop JONGENSFIETS 35. Willebrordstraat 59. Te koop aangeb. PEUGEOT „403" met schuifdak, 1958, 4000. Opel Rekord m. radio 1958, 4000. Renault Dau- phine met schuifdak, 1960 3750. Simca Aronde met radio, 1959, 3500. Peugeot „403" met schuifdak. 1955, f 2750. Autobedrijf Jan van der Vossen, Boterm 'rkt 1-5 Haarlem. Telef. maoq ?044(j

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 6