IN DE VISHAL+EN OP ZEE Ijjuhdogt VAN BREUKELEN I A. R. de Boer Baiamur bij Baiamur hijs SLIJTERIJS WIER Hl Drumbandconcours in IJmuiden Krediet van 15.000,- voor gemeentelijke mms Vijftien jaar Welfare- werk van Rode Kruis Zuinig met bakstenen, vraagt minister Baiamur bij: Visser's Meubelmagazijn Kastelen en Lustoorden uit het verleden van Noord-Kennemerland Nederlands echtpaar in Duitsland gearresteerd Vier mille schade door jeugdbaldadigheid VRIJDAG 26 MEI 1961 COR v. d. MEER BANKETBAKKERS-ALLERHANDE CONSTANT VERLOVINGSRINGEN GLAS Duitse nozems in Limburgse grensplaatsen worden een plaag ZEEWEG 191 - TELEFOON 4054 Vijf DC-8-straalvlieg- tuigen te koop ADRICHEM: vernield door woeste Kennemers? Voor uw wijnen en gedistilleerd Examens Aanvoer van donderdag Te IJmuiden werden donderdag aange voerd 2570 kisten vis. De specificatie is als volgt: 451 kisten tong en tarbot, 2 heilbot, 3 tongschar en schartong, 660 schol, 15 schar, 11 bot, 90 haring, 355 makreel, 330 schelvis, 210 wijting, 280 kabeljauw en gul, 25 leng, 3 ham, 15 hake, 7 wolf, 13 poon, 75 koolvis en 25 kisten diversen. Prijzen van donderdag Per kg: heilbot 4,103,30, gr. tong 3,90 3,50, grm. tong 32,70, kim tong 3,102,70, kl. tong I 2,90—2,60, kl. tong II 1,54—1,29! tarbot I 3,402,20. Per 50 kg: tarbot IV 7065, tongschar 100, gr. schol 42—39, grm. schol 42—37 kim. schol 4333, kl. schol I 4235, kl schol II 43—10, schar 30—15, bot 12—8, haring 4017,20, makreel 366, grm schelvis 6052, kim. schelvis 6551, kl schelvis I 6035, kl. schelvis II 4535, wij ting 4216, gr. gul 4839, middel gul 41 36, kl. gul 35—28, kl. leng 33—25, ham 120, kl. hake II 2423, kl. wolf 42, poontjes 148, pieterman 86, horsmakreel 6,50, kl, koolvis zwart 3826. Per 125 kg: gr. kabeljauw 22096, gr koolvis zwart 108104, gr. leng 7247, gr. wolf 8275. Besommingen van donderdag SCH 162 18.850, KW 101 14.100, HD 87 9920, KW 109 2550, KW 177 690.- Aanvoer van vrydag Te IJmuiden werden hedenmorgen door twee trawlers en 26 kotters in totaal 2481 kisten vis aangevoerd. Hiervan waren 200 schelvis, 30 radio, 130 wijting, 145 gul en kabeljauw, 160 koolvis, 275 haring, 100 kleine kistjes haring, 410 makreel, 250 diversen, 560 schol, 10.000 kilogram tong en 250 stuks stijve kabeljauw. De SCH 153 kwam met 600 kisten, 100 kleine kistjes haring en 200 stuks stijve kabeljauw aan de markt. De KW 32 voerde aan 855 kisten en 150 stuks stijve kabeljauw. Prijzen van vrijdag Haring 3218.80, makreel 15.40, wijting 4125, grote kisten kabeljauw 94-92 middel kisten kabeljauw 104100, grote regels kabeljauw 10498, middel kabel jauw 5044, grote gul 46—37, middel gul 4033, kleine gul 4028, grote leng 6764 kleine leng 30, grote zwarte koolvis 86—81 kleine 3621, grote witte koolvis 114108. kleine 36, haring 124, kleine heek 30, klein- middel schol 4136, schol 1 3936, schol 2 36—25, heilbot 3.70—3.10, tarbot 3.60—3.00 rode poon 15, zalm 6, grote tong 4.103.60, grootmiddel tong 3.603.00, kleinmiddel tong 3.503.00, tong 1 3.403.00, tong 2 1.80162, grote schelvis 40, middel 4l kleinmiddel 48, schelvis 1 5640, schelvis 2 4520, dichte wijting 208, gestripte wij- Advertentie REFORM VNR-artlkelen Zoutarme en suikervrije dteet-artikelen KENNEMERLAAN 131 - TELEFOON M8l Het bekende adres ook voor Helderde Taai Zaterdagmiddag aanstaande, aanvangen de te vier uur, wordt op het Gijzenvelt- plantsoen te IJmuiden 'n jeugddrumband concours gehouden, dat georganiseerd is door de Sportbond IJmuiden. Er zijn voor dit concours, waaraan onder andere deelnemen Schulpen en Meerwei den uit Velsen-Noord, de chr. gymnastiek vereniging IJmuiden, Wilhelmina IJmui den, de IJmuider Harmonie en Voorwaarts IJmuiden, ele fraaie prijzen beschikbaar gesteld. De jury zal de volgende rubrieken be oordelen: techniek, ritme en tempo, uit voering. ordelijk en gericht marcheren, algemene indruk. Dit geldt voor de lopen de mars. Voor de zogenaamde stilstaande mars worden beoordeeld: techniek, ritme- en tempo en uitvoering. Voorts wordt van elke deelnemende band beoordeeld de juiste houding en het juiste commando van de tamboer-maitre. Advertentie prima gesorteerd en toch slechts 1. per 250 gram. Grote bitterkoeken 15 cent per stuk. Gevulde koeken met zuivere amandelspijs slechts 22 ct. le KLAS BANKETBAKKERIJ Lagersstraat 13 - Telefoon 5362 De raad van Velsen wordt een krediet van f 15.000 gevraagd voor de inrichting van een lokaal van de Jan Campertschool in Driehuis als lokaal voor de gemeente lijke middelbare meisjesschool. De kosten hebben betrekking op de inrichting en de bezoldiging van leraren enzovoort en voor het tijdvak van 1 september tot en met 31 december 1961. De uitslag van een ingestelde enquête naar de belangstelling voor deze soort ge meentelijk onderwijs, heeft uitgewezen dat met ten minste een klas kan worden be gonnen, zoals wij reeds gisteren in ons blad meldden. Met betrekking tot de mogelijkheden voor het verkrijgen van rijkssubsidie deelt het gemeentebestuur van Velsen mede, dat verwacht mag worden dat deze zal worden verkregen zodra het ontwerp van wet op het voortgezet onderwijs (de zoge naamde Mammoetwet) tot wet is verhe ven. ting 34—21, scholletjes 27—12, haai 15—10, bot 128, schar 12, wolf 7572, kleine 38, poontjes 8, radio 2017. Besommingen van vrijdag KW 32 Sakina Martine 25.200. Scheveningen Te Scheveningen bedroeg de aanvoer 200 kisten diversen en 5000 kilo tong. Voor zaterdag Thuisstomend voor de zaterdagmarkt is de KW 80 met onbekende vangst. Advertentie Spaarbankboekje basis voor de toekomst STICHTING NUTSSPAARBANK in de gemeente Velsen In Amsterdam is het 15-jarig bestaan van de Welfare van het Nederlandsche Rode Kruis gevierd. Het Welfarewerk is de bemoeienis met patiënten, wier gees telijk evenwicht dreigt te worden verstoord door een langdurige bedrust. Vijftien jaar geleden begon het Rode Kruis met één vaste kracht en met een uiterst beschei den budget. Op het ogenblik strekt het Welf are-werk zich uit over 73 ziekenhui zen en hospitalen, waarbij 112 vaste krach ten en 3400 vrijwilligsters zijn ingescha keld. Uiteraard speelt de handenarbeid een grote rol. De voorzitter van het Nederlandse Rode Kruis, bracht de grote waardering van het hoofdbestuur tot uiting voor dit zware werk, dat de Rode Kruis-medewerksters zich getroosten. Die waardering bleek ook uit de toekenning van de medaille van verdienste in zilver aan mevrouw L. van Peït-Soetekouw te Leidschendam, me vrouw C. J. Zijlstra-Mulder uit Doetin- chem, mej. J. F. Meister uit Arnhem, mej. N. L. Kortenhorst uit Amsterdam en mevrouw J. P. Boelmans ter Spill uit Den Haag, die zich bijzonder verdienstelijk heb ben gemaakt in het Welfare-werk. Voorts bracht de voorzitter hulde aan dra. N. H. Schokking, hoofd van de afdeling Sociale Zorg en aan jkvr. C. E. B. Höell, die bei den zoveel werk voor het Rode Kruis heb ben verzet. De Santpoortse afdeling van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen heeft vanmorgen een bezoek aan de IJmuider visafslag gebracht. De dames werden rondgeleid door de heren Uit- zinger, groothandelaar en voorzitter van de Commissie Propaganda Vis, en Doevendans±„.directeur van de Vico, die de dames later zij-n bedrijf laat zien. De. foto toonfr de..gróte belang stelling, die de dames voor alles, wat ze te zien kregen, toonden. Advertentie ALLE MODELLEN JU_L£JUL LANGE NIEUWSTRAAT 413 TEL. 6321 Advertentie Lange Nieuwstraat-Marktplem Telefoon 5205 - IJmuiden De Limburgse politiekorpsen, die toch al ernstig te kampen hebben met een perso neelstekort dat noopt tot steeds verder doorgevoerde mechanisatie, hebben er nog een zorg bij gekregen: het optreden van de Duitsers die elk weekeinde in steeds groter wordende getale de grensposten passeren om in Limburg hun vrije dagen door te brengen. „Zij beginnen een plaag te worden", ver zuchtte de Roermondse officier van Jus titie voor de rechtbank in Roermond, waarvoor zich weer eens een van de vele jonge Duitsers had te verantwoorden. Deze maal betrof het een roofoverval. „Er gaat geen weekeinde voorbij, of cr belanden enige Duitsers voor een of ander misdrijf in de cel van een Limburgs poli tiebureau. Het begint er op te lijken dat de Nederlandse justitie een verlengstuk wordt van de Duitse „Kriminal Polizei", aldus de officier. In veel Limburgse grenssteden, als Kerkrade, Heerlen, Roermond en Venlo, zijn het vooral de Duitse „Halbstarken" die er de zaak op stelten proberen te zet ten. Op hun fel gekleurde bromfietsen rijden zij dan kabaalschoppend vrijwel de gehele zondagmiddag door de winkelstra ten, onderwijl proberend de aandacht te trekken van de Limburgse meisjes. Deze op zich zelf onschuldig lijkende bezigheid leidt volgens de politie-autoriteiten maar al te dikwijls tot ernstige uitspattingen, als zedendelicten. Overigens er aan de wekelijkse invasie van de veelal opzichtig geklede Duitse .Halbstarken" weinig te doen. De politie probeert hen wel zoveel mogelijk te weren, door bij voorbeeld voor de geringste ver keersovertreding een bon uit te delen die de jonge Duitsers echter prompt betalen. Het volgende weekeinde zijn ze weer op het appèl. Het zakgeld dat de jongelui ge nieten. kan het klaarblijkelijk wel lijden. De vele op de kantongerechten binnen stromende Duitse postwissels getuigen er van. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, mr. Van Aartsen, heeft tijdens een gecombineerde vergadering van de A.R. en C.H.U. in Bussum ge vraagd zuinigheid te betrachten bij het ge bruik van bakstenen in de bouwsector. De minister zei, dat er moeilijkheden dreigen te ontstaan in de bouwnijverheid door een te verwachten tekort aan bakstenen. De fabrikanten hebben reeds vrijwillig de ex port van bakstenen teruggebracht van 200 miljoen tot 140 miljoen. Indien er bouw plannen zijn, waarbij bakstenen moeten worden gebruikt en die plannen kunnen .uitgesteld worden, dienen ze uitgesteld te worden. Gezocht moet worden naar con structies zonder bakstenen, aldus da mi nister, die nog opmerkte dat het in Euro- marktverband uitermate moeilijk zou zijn de export van bakstenen stop te zetten. Advertentie MARKTPLEIN V- IJMUIDEN Advertentie MARKTPLEIN 29 Advertentie Blijkens een bericht in het Amerikaanse vaktijdschrift „Aviation Week" biedt de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Northwest Airlines" vijf Douglas DC-8 straalverkeersvliegtuigen te koop aan. Vol gens het Amerikaanse blad zou de maat schappij over de verkoop o.a. in overleg zijn getreden met de K.L.M. Naar wij van de jijde van de K.L.M. vernemen is inderdaad onlangs een verte genwoordiger van de Amerikaanse maat schappij bij de K.L.M. geweest om over deze zaak te spreken. De K.L.M. is echter niet in het kopen van deze vliegtuigen ge ïnteresseerd, ook al omdat deze toestellen van de Amerikaanse maatschappij anders zijn ingericht dan de K.L.M. voor haar lijnen gewenst acht. Bij aankoop zouden ingrijpende veranderingen in de machines noodzakelijk zijn. .Northwest Airlines" probeert de vijf grote straalvliegtuigen van de hand te doen omdat haar, in tegenstelling tot haar Verwachtingen, geen toestemming, is ver leend lijnen te openen over het zuidelijk gedeelte vail de Stille Oceaan. De maat schappij had daarvoor vijf DC-8 machines besteld, maar daar heeft zij nu geen vol doende emplooi voor. De plaats, waar het huis Adrichem heeft gestaan, is nog steeds zeer schilderachtig. Even ter zijde van de Sint Aagten- dijk, vlak bij het nieuwe gemeentelijke sportcomplex in Beverwijk, staat een heel oude boerderij, die sedert enkele generaties bewoond wordt door de familie De Wildt. De boerderij is omgeven door fraaie hoge bomen. De in bloei staande fruitbomen staan op een met mals gras bedekt heuveltje, waaromheen in ovaalvorm een vijver. Dit is de plek, waar eens het trotse Huis Adrichem heeft gestaan, het stamslot van de edelen van Adrichem. In de tijd dat het huis werd bewoond door de heer Jacobus Trip, schepen te Amsterdam, zag Adrichem er zo uit, als de kopergravure van Hendrik de Leth het laat zien. Dit was rond het jaar 1730. Via een groot hek kwam men op de binnenplaats. Het huis werd omgeven door een ovaalvormige vijver. En achter het huis, waren overeenkomstig de eisen van de welgestelde huis waren overeenkomstig de eisen van de tuinarchitectuur fraaie tuinen met waterpartijen aangelegd. Ja, men pronkte toen graag met zijn voorraad keurig geknipte heggen en netjes onderhouden bloemperken. Het oorspronkelijke huis Adrichem heeft er echter heel anders uitgezien dan de prent van De Leth het voorstelt. Het huis behoorde in de middeleeuwen immers tot de versterkte sloten, die van Beverwijk uit gezien, ten opzichte van elkaar, een deel van een cirkel beschreven. De reeks r.vT sloten heeft een grote rol gespeeld in de strijd tegen de Spaanse overheersing en ook tijdens de troebelen tussen Westfriezen en Kennemers vormden de sloten een hecht bolwerk. Het geslacht van de edelen van Adri chem heeft eertijds gewoond in dit huis „met torens dichte by het stedeke Bever- wyk, dat door de invallen der Vriezen tot den gront toe gelegt wiert", aldus de oude geschiedschrijver Hardianus Junius. Omstreeks 1560 moet het huis herbouwd zijn op de fundamenten van het kasteel door een zekere Antonis van Burg. Het preciese jaar waarin het eerste huis Adri chem werd verwoest, is echter niet bekend. Er bestaat een vermoeden dat dit reeds in de twaalfde eeuw zou zijn gebeurd, toen Floris de Zwarte ruzie kreeg met zijn broer, Graaf Diederik de Zesde van Hol- land, die met Friezen, aangevuld met Ken nemers, het slot zouden hebben geplunderd en vernield. Volgens een andere beschrijver van de Hollandse geschiedenis, Brouerius van Ni- dek, moet het slot verwoest zijn in het jaar 1268, als gevolg van de opstandigheid van de Kennemer-bevolking. De bevolking had namelijk samengespannen om al de adel uit te roeien. De woeste Kennemers moeten in genoemd jaar alle huizen en sloten in Kennemerland vernield hebben en de adel gedwongen hebben binnen de veilige stads wallen van Haarlem te vluchten. De oorsprong van het huis moet gezocht worden in een der oudste tijdvakken van de Hollandse geschiedenis, namelijk vóór de achtste eeuw na Christus. Het was toen reeds een hof, bestaande uit een kleine nederzetting en omliggende gebouwen als mede de erbij behorende landerijen. De kern van die nederzetting was de herenhof, geheel uit hout opgetrokken. Tot in de veertiende eeuw is namelijk zware hout bouw voor de kastelen in deze gewesten toegepast. Evenals de bewoners van het in deze rubriek eerder beschreven kasteel Meere- stein, waren de bewoners van Adrichem bij de Hoekse partij. Bekend is dat Floris van Adrichem dat ook was, in tegenstelling tot zijn buurman, die kasteel Oosterwijk bewoonde. Van een nakomeling van het geslacht der Adrichems, zekere Symon van Adrichem, is een beroemd portret bewaard gebleven. Evenals van zijn vrouw. Om die portretten te zien, zal men echter een reisje naar Ita lië moeten maken en wel naar de vrolijke badplaats Sestri Levante.... De schilde rijen bevinden zich daar in de verzameling van de heer Rizzi. Toen de kopergravure werd gemaakt, was Adrichem in bezit van de heer Jacobus Trip, die het gekocht had van de weduwe van de heer Salomon van de Blocquerye, die bewindhebber was van de Oostindische Compagnie. Adrichem was toen al een ge bouw, waarvan weinig origineel was, be halve dan misschien de hoge vierkante toren aan de rechterzijde van de voorgevel. Later is het huis ook nog een tijdje be woond geweest door Gijsbrecht Karei van Hogendorp (1762—1834). Hij verkocht het huis Adrichem in 1809. Het viel toen in handen van de slopers. Een 42-jarige Nederlander en zijn vrouw zijn door de politie uit Bochum gearres teerd. Het echtpaar zou in 1959 in West-Ber- lijn een „dansgroep" hebben samenge steld met zeven Duitse meisjes. Na een korte tournee in West-Duitsland ging het gezelschap naar het Nabije Oosten en Noord-Afrika. De meisjes zouden daar ge dwongen zijn zich af te geven met bezoe kers van de établissementen waar zij op traden. De zaak kwam aan het rollen toen een van de meisjes naar Duitsland terug keerde en daar een aanklacht indiende. Naar verluidt zou het echtpaar bij de eerste ondervraging in grote lijnen be kend hebben. Volgens de meisjes moesten zij optreden in tweederangs cabarets in Beiroet, Da- maskus en andere steden. De Nederlan der eiste per nacht en per meisje een be drag van omstreeks 220 gulden. De meis jes zouden zich wel met de bezoekers heb ben moeten inlaten omdat het loon dat zij kregen uiterst gering was. Jeugdige personen in IJmuiden hebben de gemeente Velsen weer eens een scha- depostje bezorgd van vier mille. Door de baldadigheid van de jeugd zijn de stalen buisstandaards van de rijwiel bergplaatsen van de o.l. Prof. J. H. Gun- ningschool en de o.l. Prof. van der Leeuw- school te IJmuiden onherstelbaar ver nield. Dit is ook het geval met de gewapende glasruiten van de rijwielstalling van de laatstgenoemde school, terwijl bovendien een aantal van de zinken hemelwateraf- voeren van deze scholen zwaar zijn be schadigd. De kosten van het vervangen van de vernielde buisstandaards, waarvoor ge bruik zal worden gemaakt van betonrij- wielblokken, welke mogelijk beter bestand zullen zijn tegen vernieling, worden ge raamd op 2740,- terwijl de kosten van overige voorzieningen, te weten het aan brengen van stalen hemelwaterafvoeren, het vervangen van de gewapende ruiten en enige kleine reparaties worden ge raamd op f 1260. B. en W. hebben thans de gemeenteraad van Velsen voorgesteld voor het treffen van de bovenvermelde voorzieningen een krediet van f 4000 te verlenen. MAN MAAKTE HET MEISJES LASTIG In de trein van Alkmaar naar Amster dam zaten een tweetal Castricumse meis jes van negen en elf jaar die in een coupé werden lastig gevallen door een man die wat te diep in het glaasje had gekeken. Hij poogde handtastelijk te worden het geen hem echter mislukte omdat de meis jes verdwenen. Toen de meisjes in Castri- cum uitstapten vertelden zij direct tegen hun ouders wat er gebeurd was en nog voor de trein in Amsterdam arriveerde kon de man in de kraag worden gepakt. Hij werd teruggeleid naar Castricum waar hij werd ingesloten. Advertentie LANGE NIEUWSTRAAT 447 IJMUIDEN - TELEF. 7281 Bezorgen door de gehele gemeente. rf„^tnSterd.?ra' (<?em- Unlv-)- Gepromoveerd tot de wiskunde en de natuurwetenschap pen M. J. Offerhaus, Rotterdam. Utrecht Gepromoveerd tot doctor in de wiskun- gerhouta<BeSë)enSChaPPen E' Verboven uit Bor"

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 9