Worms dagvaardt Haags advocaat in kort geding „Beide verdachten geloofden rotsvast in de organisatie" AGENDA VELPON Ruim 160.000 autorijders niet geschikt voor verkeer Welvaart heeft ongunstige invloed op de jeugd en bondig I* BETERE FOTO Bejaarde vrouw belaagd en van spaargeld beroofd Nell Herbert Vannacht kans op nachtvorst ZATERDAG 27 MEI 1961 2 DE ZAAK SPIERENBURG Poging om bewijzen over corruptie te verkrijgen Uw ogen zijn goud waard Opticien WEBER Motorboot gestolen op Nieuw-Guinea Broodbezorging in Soest gesaneerd WEEKABONNEMENTEN Pleidooien in „Heilige Daad"-affaire: Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk Iets lymen van Ceta-Bever Krasse uitspraak op gemeenten'Congres Zes jaar geëist tegen 21-jarigen Dordtenaar ALS HET EEN MOET ZIJN Socrates-dagvaarding is thans uitgebracht Ir Een verrassende ontwikkeling heeft zich voorgedaan in de schrootfraude- affaire, waarin de heer L. Worms nog seeds tracht recht te verkrijgen en de corruptie bij de vereveningskas van de E.G.K.S. te bewijzen. Terwijl in Den Haag de heer Worms de Haagse advocaat mr. W. D. v. d. K. in kort geding heeft gedagvaard om de bewijsstukken voor de beschuldiging van het aannemen van steekpenningen door de heer D. Spierenburg, die thans vice- voorzitter van de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. is, aan de officier van Justitie over te leggen, komt uit Luxemburg net het bericht, dat de heer Spierenburg volledig zou zijn gerehabiliteerd. Dit zijn wonderlijke complicaties, die zich voordoen nu de heer Worms erin geslaagd is de heer Spierenburg zodanig te prikkelen, dat deze een aanklacht wegens laster tegen hem indiende. Het bericht uit Luxemburg komt van Associated Press. „Goed ingelichte zegelieden" zouden dit persbureau heb ben medegedeeld, dat „de heer Spieren burg van alle blaam gezuiverd is". De Ne derlandse minister van Economische Za ken heeft namelijk verklaard, dat de heer Worms tijdens een telefoongesprek met hem zou hebben gezegd, dat het „moge lijk was, dat de heer Spierenburg de steek penningen had geïnd voor de staat der Nederlanden". Het blijkt echter, dat de minister van Economische Zaken niet heeft begrepen, dat deze opmerking van de heer Worms sarcastisch bedoeld was. Door deze opmerking letterlijk te nemen en daarvan mededeling te doen aan de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S., is de verwar ring ontstaan. Het kan natuurlijk niet juist zijn, dat terwijl de aanklacht tegen de heer Worms wegens laster nog in behandeling is, de heer Spierenburg reeds volkomen zou zijn gezuiverd van de beschuldiging van corruptie. De zaak is sub judice en men zal dus moeten afwachten wat de rechter beslist. Kort geding en de bewijsstukkken Het dagvaarden van mr. W. D. v.d K. door de heer Worms is daarom zo merk waardig, omdat mr. v. d. K. bij zijn ver hoor door de officier van Justitie, mr. dr. J. C. Maris, bevestigd heeft, wat de heer Worms bij het ministerie van Economische Zaken heeft bekendgemaakt, namelijk, dat hij (mr. v. d. K.) de belangrijkste inlich tingen heeft verschaft op grond waarvan de heer Worms zijn beschuldiging tegen de heer Spierenburg heeft geuit. Mr. W. D. v.d. K, weigerde echter de bewijsstuk ken aan de officier van Justitie en de heer Worms over te leggen. De officier van Justitie is niet in staat een getuige te dwingen bewijsstukken te overhandigen. Voor de heer Worms zat Advertentie Kies daarom een zonne bril met optisch goede glazen. laat u de nieuwste modellen passen Grote Houtstraat 166 bil de Houtbrug er dus niets anders op, dan deze stukken op te eisen in een kort geding. Daartoe heeft de Rotterdamse advocaat mr. B. J. Pot danook bereids een dagvaarding tegen zijn confrère in Den Haag uitge bracht. Op straffe van een dwangsom van f 10.000,- voor iedere dag dat hij weiger achtig blijft, de stukken ter beschikking te stellen, werd mr. W. D. v.d. K. aange maand dit alsnog te doen en wel uiterlijk voor woensdagmiddag 12.00 uur jongstle den. Mr. Pot heeft inmiddels telegrafisch bericht ontvangen van de gedagvaarde, dat hij de stukken niet ter beschikking van de heer Worms zal stellen, daar deze zich zou laten leiden door persoonlijke motie ven. Er zou namelijk rancune jegens de heer Spierenburg in het spel zijn. Volgende week woensdag zal de presi dent van de Haagse Rechtbank dit merk waardige kort geding behandelen. Mr. dr. J. C. Maris, de officier van Justitie, zal als getuige optreden. Hij immers zal kun nen bevestigen, dat mr. W. D. v.d. K. de beschuldigingen aan het adres van de heer Spierenburg heeft herhaald bij zijn ver hoor. De 25 tons motorboot „Manibob" die door het gouvernement van Nieuw-Guinea was aangekocht voor een coprahandel te Radja Ampat, is gestolen door de zes le den van de bemanning. De matrozen woe ien met het scheepje naar het eilandje Gag. Toen zij ontdekten dat daar geen po> litie en geen marine was, verwisselden zij de Nederlandse vlag voor een Indonesi sche. Zij verdwenen in westelijke richting. De bakkers in Soest zullen per 29 juni de broodbezorging saneren. De gemeente is in wijken ingedeeld, die verdeeld zijn over 28 bakkers. Eén bakker heeft zioh niet aangesloten bij deze regeling. Het resul taat is zoals bij de melkhandel: de con sument zal een bakker krijgen toegewe zen. Soest is de derde gemeente van Ne derland, waarin de bakkers tot deze sane ring zijn overgegaan. Drie jaar geleden werd deze in Alblasserdam tot stand ge bracht en vier weken geleden in Doetin- chem. Een Romeins graf, gevonden in de buurt van het Brabantse plaatsje Esch, wordt in zijn geheel naar de Rijksdienst voor oudheidkundig bo demonderzoek in Amersfoort over gebracht. Het graf is daartoe in een metalen doos ingebouwd en zal zo de reis naar Amersfoort maken. Vrij dag werd het gevaarte op een grote tanktrailer geplaatst waarbij men met enige pech te kampen kreeg, toen een van de gebruikte hijskranen plot seling omsloeg. Gelukkig bleef het graf zelf onbeschadigd. dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO (Van onze Amsterdamse redacteur) Het proces tegen de verdachten in de „Heilige Daad"-affaire, Machiel V. en Jol- le J., heeft zijn voorlopig einde gekregen met de pleidooien van de verdedigers. Mr C. J. van Zorge, optredende namens Ma chiel V., meende, dat er, wat zijn cliënt betreft, geen sprake kan zijn van oplich ting van de n.v. Socrates of van Nicolaas den B. Niet alleen had V. nog geld van Den B. te vorderen, maar bovendien is Den B. van het begin af aan volkomen op de hoogte geweest van „De Heilige Daad Hij heeft willens en wetens geld in deze zaak gestoken, wellicht uit speculatie zucht. Mr. Van Zorge viel vervolgens de dag- /agfding van de officier aan en meende Jat op deze dagvaarding geen veroor'dë- ing.kon volgen. Pleiter g^Joofde, dat de jèide verdachten 'zijfi beetgenomen door de Duitser Arnold Deiss, de „president' van „De Heilige Daad", die hij een be drieger er vervalser noemde. D. heeft lis tig gebruik gemaakt van de van plannen tot wereldhervorming vervulde Machiel V. Hun geloof in „De Heilige Daad" werd versterkt door „officiële" stukken. Dat Jolle J. erin geloofde, aldus pleiter, blijkt wel uit het feit, dat hij zichzelf en zijn familie tot de bedelstaf heeft gebracht, De tenlastegelegde poging tot oplichting c Concertgebouw (tuinzaal): Maandag 20 u.: concert Federatie van Haarlemse Zang en Oratoriumverenigingen. Stadsschouwburg: Vandaag en zondag 20 u.: Toneelgroep Theater met „Het zui den". Maandag 20 u.: Rotterdams Toneel met „Dubbel spel". BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Enkele reis naar de hel", 18 j. Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.30, dinsdag ech ter 14 en 20 u.: „Het gezicht achter de spiegel", 18 j. Lido Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Eddie in vuur en vlam". 14 j. Vandaag 23.30 u.: „Zware jon gens, lichte meisjes", 18 j. Zondag 11 u.: „Het grote circus van Moskou", a.l. Luxor Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „De hel van Saipan", 18 j. Minerva Theater: Vandaag en zondag 19 en 21.15 u.: „Nooit op zondag", 18 j. Zon dag 14 en 16.15 u. en woensdag 14.30 u.: „De laatste passagier", a.l. Maandag en dinsdag 20.15 u.: „Ik beken", 18 j. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Winden waaien om de rotsen", 14 j. Zondag 11 u.: „De voddenrapers van Emmaüs", 14 j. Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 u. en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Dinosau rus", 14 j. Van maandag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „De vrouwendoder", 18 j. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 u., zondag echter 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Op de drempel van het leven", 18 j. Zondag 11 u.: „Het glazen muiltje", a.l. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag en zondag 20 u.: „Babette op het oorlogs pad", 14 j. Maandag en donderdag 20 u.: „Het mysterie van het zwarte museum", 18 j. Zondag 14.30 u.: „In de penarie", a.l. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Tot 1 juli expositie van teke ningen en grafiek van Frans Hollaardt. Dagelijks 1022 u. Kunstcentrum De Ark (Nieuw Heilig land 13): Tot 3 juni expositie van schil derijen en penseeltekeningen van C. A. Feldmann. Dagelijks 917 uu., tevens ma., wo. en vr. 1820 u. Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 26 juni expositie „Drie eeuwen prentkunst" (keuze uit verzameling D. Harting). Dagelijks 1017 u., zondags 13 17 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem van 26 mei). ZATERDAG 27 MEI City Thearter, 19 en 21.15 u.: „Winden waaien om de rotsen". Rex Theater, 20 u.: „Morgen zijn zij volwassen". ZONDAG 28 MEI City Theater, 15 u.: „De rode kaperkapi tein"; 19 en 21.15 u.: „Winden waaien om de rotsen". Rex Theater, 15 u.: „Hopla Conny"; 20 u-: „Morgen zijn zij volwassen" MAANDAG 29 MEI City Theater, 20 u.: „Winden waaien om de rotsen". Rex Theater, 20 u.: „Morgen zijn zij volwassen". Pieter Vermeulenmuseum, 9.3012 u. en 14—16 u. „Ba- ZATERDAG 27 MEI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: bette op het oorlogspad". Luxor Theater. 19 en 21.15 u.: „Arena der verschrikking". W. B. Theater, 20 u-: „Het huis der der tien spoken". ZONDAG 28 MEI Kennemer Theater. 14-30 u.: „De pan toffelheld"; 16.30. 19 en 21.15 u.: „De laat ste dagen van Pompei". Luxor Theater. 14.30 u.: „Tank Bataljon"; 16.30, 19 en 21.15 u.: „Arena der verschrik king" W. B. Theater, 14.30 u.: „De tyran van Californië"; 16 30 en 20 u.: „De vijand was een generaal". MAANDAG 29 MEI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „De laatste dagen van Pompeï". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Arena der verschrikking". W. B. Theater, 20 u.: „De vijand was een generaal. Marquette-theater, zaterdag 20 u., zon dag 14 30 en 20 u.: „Munchhausen in Afrika". Advertentie van een Noorse zakenman achtte pleiter niet bewezen, omdat deze niet om geld maar slechts om een bereidverklaring tot financiële deelneming was gevraagd. De raadsman concludeerde tenslotte tot vrij spraak. De verdediger van Jolle J., mr. J. van Wijngaarden, vroeg zich af, of de straf vervolging van J. mede is ingesteld om hem murw te maken in de Socrates- affaire, waarin hij als directeur eveneens een rol heeft gespeeld. Den B. heeft zich nimmer opgelicht gevoeld. Thans echter wordt hij voorgesteld als slachtoffer van J. en V. J. en V. hebben volkomen in „De Heili ge Daad" geloofd. De idee ervan is te vin den in diverse internationale organisaties en in Spanje bestaat zelfs een instituut, dat vrijwel identiek is aan dat v.an „De Heilige Daad". Volgens mr. Van Wijn gaarden is de officier van de gedachte uitgegaan dat zelfs voor het geval ver dachten niet de bedoeling hebben gehad op te lichten, hun achteraf wel degelijk oplichting kan worden aangewreven. Plei ter achtte dit onmogelijk. Evenals zijn medeverdediger concludeerde hij tot vrij spraak. De officier van Justitie, mr. Hartsuiker, zei in zijn dupliek, dat de hoofdzaak is óf er is opgelicht. Den B. heeft meermalen verklaard, dat hij nooit geld zou hebben gegeven als hij „De Heilige Daad" zou hebben doorzien. De verdachten hebben verhalen van „president" Deiss tegen over geldschieters als waarheden verteld. Zij hadden de plicht eerst de beweringen van D. te onderzoeken, alvorens zij men sen gingen bewegen hiervoor geld te ge ven. In zijn laatste woord verzekerde Machiel V. zich nooit aan list of bedrog te hebben schuldig gemaakt. Jolle J. zei te betreu ren, dat er is gelachen om de ideeën van De Heilige Daad". „Ik heb erin geloofd en het is nooit mijn bedoeling geweest iemand te bedriegen en evenmin mijzelf te verrijken". De rechtbank zal op 9 juni uitspraak doen. (Van onze reportageredacteur) Onder het motto „verkeersorde o:: verkeerschaos" hebben gisteren vier sprekers, ten dele deskundigen, op het te Tilburg gehouden congres van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten een reeks stellingen ontwikkeld over de grondslagen van een toekomstig ver keersbeleid. De door de heren drs. S. G, Lijftogt, medewerker van de Nederland se Stichting voor Psychotechniek, B. W, Quist, chef van de Utrechtse verkeers politie, ir. F. F. Venstra, directeur van de Arnhemse gemeentewerken en mr, O. P. F. M. Cremers, burgemeester van Haarlem, bepleite inzichten behelsden weliswaar geen opzienbarend nieuws hun opvattingen kan men reeds jaar en dag in tal van publikaties lezen en wer den op de verkeersdagen van de K.N.A.C. aan de orde gesteld maar moesten meer gezien worden als een uiting van de toenemende zorg, die het verkeer de overheid baart. De voorzitter van het forum dat een ge sprek over deze stellingen improviseerde, Arnhems burgemeester Ch. G. Matser, stelde de noodzaak van een gecoördineerd samenwerken tussen alle betrokkenen voor op als een gemeenschappelijk element in de referaten van de inleiders. Van de 800.000 automobilisten behoren er ruim 160.000 tot de minder geschikte rijders. Drs. Lijftogt, die zijn stellingen met deze cijfers toelichtte, ontkende het bestaan van slechts enkele „potentiële brokkenmakers": een betrekkelijk grote groep is niet opgewassen tegen de eisen Advertentie De heer P. J. Rijpstra uit Badhoevedorp heeft in de te Utrecht gehouden jaarver gadering van de vereniging Christelijk-Na- tionaal Schoolverbond gesproken over de invloed van de welvaart op het onderwijs. Hij zei onder meer, dat het jeugdprobleem in wezen een probleem van de ouders is. Het leren wachten is een zeer belangrijk element in de opvoeding, maar het krijgt in deze welvaartsituatie steeds minder ac cent. Leren wachten staalt het karakter, vormt de persoonlijkheid en kweekt zelf beheersing. Dit heeft de welvaart om hals gebracht. Door het afbetalingssysteem bij voorbeeld kan iedereen alles direct krijgen. Volgens de heer Rijpstra nemen de neuro tische afwijkingen ontstellend toe bij kin deren. Emotionele explosies, onevenwichtig heid, zenuwachtig druk zijn en huilbuien zijn tekenen van de ontwrichting van de kinderziel. In alle leerjaren gaat de con centratie met sprongen achteruit. De pas sieve houding neemt toe. Er komt steeds minder werk uit handen van de leerlingen. Het weinige huiswerk wordt onvoldoende en slordig gemaakt. De ouders staan er te weinig achter en controleren het werk niet. Al deze klachten bracht de heer Rijp stra in verband met de gestegen welvaart. Het wordt voor de onderwijzer ieder jaar moeilijker voor de kinderen interessante stof te brengen. Het gebeurt tegenwoordig, dat de kinderen hun onderwijzer corrige ren tijdens de lessen. Zij doen dit op grond van eigen aanschouwen: buitenlandse rei zen met de ouders en 's avonds t.v.-kijken. Mede door de steriliteit van de leerstof neemt de belangstelling en de concentra tie af. De baldadigheid neemt toe. Dit kan ook niet anders als het gezin na schooltijd niet meer het opvangcentrum is voor het kind. De oververzadiging van de huidige genera tie bedreigt de jeugd. Deze dreigt slap en futloos te worden en te ontsporen. In ver schillende streken van het land is het res pect voor de onderwijzer sterk gedaald onder meer door nivellering van de lonen. Hierdoor kan de arbeider zich meer luxe veroorloven dan de onderwijzer. „Hij heeft niet eens t.v. of een auto", zeggen leerlingen smalend. Het arbeidersgezin heeft niet te klagen over geldgebrek, maar de sociaal-zwakken weten niet om te gaan met het geld. Dat kinderen uit een derge lijk milieu wekelijks een zakgeld van 2,50 krijgen is geen uitzondering, zei de heer Rijpstra. Het gevolg is, dat het kind op school gaat smijten met snoep. De vriend jes die minder krijgen, willen dat dan ook gaan doen. Het huidige gevaar ligt in de accentue ring van het gevoelselement (uitwendige prikkels). Het wilselement wordt ver zwakt, de inwendige prikkels vervagen. Hoeveel kinderen leren van huis uit nog te bewonderen of zich te verwonderen? De uitwendige prikkel is oppermachtig. Er is weinig normbesef. Oorzaak: er is geen doel in de opvoeding. De welvaart neemt toe, het geestelijk leven verliest aan diepte. De man van nu is een man zonder gees telijke eigenschappen. De techniek zette hem om in een massa- produkt. Hij verloor kenmerken als ver antwoordelijkheidsbesef jegens de naaste. Tenslotte zei de heer Rijpstra dat de welvaartsroes God in vele technische den kende gezinnen overbodig maakt. „Wat voor zin heeft Hemelvaart nog, nu we ruimtevaart hebben?" zo vraagt men. Het is de taak van de school het kind geeste lijk te wapenen tegen deze sfeer. De opvoe ding moet het kind duidelijk maken, dat produktie meer is dan consumptie en dat verdienen en dienen samenhangen". van verkeer. De moeilijkheid is, dat auto rijden aan de ene zijde een dóódsimpele zaak, namelijk ongeschoolde arbeid, terwijl zich anderzijds voortdurend kritie ke situaties in het verkeer voordoen welke een vérgaande vakbekwaamheid en bijzon der persoonlijke eigenschappen vergen. Het is dus de taak van de overheid zul ke voorzieningen te treffen dat dergelijke kritieke situaties zo min mogelijk kunnen voorkomen. De heer Quist gaf een nadere uitwerking van die eis door te stellen dat de weg en z'jn meubilering een voor de weggebruiker duidelijke taal moeten spreken en vri; moet blijven van plaatselijke dialecten. De specialisatie van de verkeerspolitie vraagt een doeltreffender opleiding dan thans het geval is. Alleen de rijkspolitie kent een ver keersschool; de gemeentelijke verkeerspo- lities zullen over dat onderwerp binnen kort een rapport uitbrengen. De heer Quist legde voorts veel nadruk op de ver- keersopvoeding, niet alleen op de scholen, maar ook van de burgerij in het algemeen Hij noemde als geslaagd voorbeeld de in zijn stad door de verkeerspolitie georgani seerde rijtesten, waaraan men vrijwillig kan deelnemen en waarbij men na afloop zonder nare consequenties in kennis wordt gesteld van de gemaakte fouten. Ir. F. F. Venstra betreurde het dat in ons land zo bijzonder weinig gespeciali seerde verkeersingenieurs te vinden zijn, zowel bij de overheid als in de vorm van particuliere bureaux. Toch zijn ze bitter hard nodig, al was het maar omdat de in de laatste jaren gepubliceerde verkeers- prognoses telkens weer achterblijven bij de werkelijkheid. Deze spreker toonde zich voorstander van een stedebouwkundige scheiding tussen verkeerswegen en woon straten. Ir. Venstra' besloot zijn inleiding met de opmerking dat het hem een raad sel was hoe alle noodzakelijke verkeers- voorzieningen in de toekomst gefinancierd zullen moeten worden. Burgemeester Cremers tenslotte gaf in termen van deugd en zonde een overwe gend moraliserende samenvatting. „Wij moeten bezeten zijn van de zorg voor het verkeer", zo zei hij naar aanleiding van het nog steeds stijgende aantal verkeersonge lukken. „Maar we behoeven er ook niet aan te wanhopen omdat het cijfer wel in abso lute zin toeneemt, maar in relatieve zin, namelijk 'n verhouding tot het toenemend aantal auto's, afneemt. Dit bewijst dat er toch wel iets aan het probleem te doen valt. Wat de propaganda voor het verkeer betreft herinnerde mr. Cremers aan een enige jaren geleden door de voorzitter van het Genootschap voor Reclame, jhr. W. van Andringa de Kempenaer geuite cri- tiek, namelijk, dat het geld dat nu voor dit doel beschikbaar wordt gesteld, wegge gooid is omdat die propaganda niet weten schappelijk wordt voorbereid. Tenslotte wees Haarlems burgemeester op de nood zaak de parkeermogelijkheden in de bin nenstad hetzij te beperken door het toepas sen van parkeermeters, hetzij bij nieuw bouw het scheppen van parkeergelegen heid verplicht te stellen zoals in Den Haag gebeurt. De officier van Justitie bij de recht bank te Dordrecht heeft een gevangenis straf van zes jaar en terbeschikkingstel ling van de regering geëist tegen een 21- jarige jongeman uit Dordrecht omdat hij in de nacht van 23 februari binnengedron gen was in de woning van een 78-jarige weduwe, haar had bedreigd, zich vervol gens aan haar had vergrepen en haar ten slotte had beroofd van haar spaargeld 950,-). Hij had gedreigd dat hij haar om het leven zou brengen als ze iets van het gebeurde aan de politie of aan de buren zou vertellen. De verdachte, die onbewogen antwoord gaf op de vragen die hem gesteld werden, ontkende geweld te hebben gebruikt. Uit het onderzoek was echter wel degelijk ge bleken, dat de oude vrouw mishandeld was. De verdachte had het geld opge maakt aan eten, aan dranken, aan kleding en aan taxiritten. De officier van Justitie zei in zijn requi sitoir, dat zo nu en dan de gemeenschap wordt opgeschrikt door een daad, die door zijn ernst en abnormaliteit iedereen in be roering brengt. Ook dit geval heeft alom diepe verontwaardiging gewekt. De ver dachte heeft getracht bij het onderzoek de aandacht van zichzelf af te leiden door telkens weer namen van mensen te noe men, die de daad bedreven zouden heb ben. Daardoor zijn vier mensen onschul dig in arrest genomen. De verdachte, al dus de officier, heeft een karakter, dat niet is om te vormen. Iemand die hem zou kunnen leiden tot een normale positie in de samenleving, bestaat niet. Het is dan ook onwaarschijnlijk, dat hij ooit nog eens in de gewone maatschappij zal kun nen terugkeren. Op 9 juni zal de rechtbank uitspraak doen. Terug naar Suriname. De gouverneur van Suriname, de heer J. van Tilburg, zal op 3 juni met zijn vrouw naar Suriname terugkeren. De heer Van Tilburg werd twee maanden geleden uit het Stads- en Academisch Ziekenhuis in Utrecht ont slagen, waar hij een longoperatie had on dergaan. De gouverneur is thans van een vakantieverblijf van zes weken in het bui tenland in Nederland teruggekeerd. Per auto op roof uit. Twee getrouwde vrouwen uit Breda 28 en 27 jaar, zijn door de Dordtse rechtbank veroordeeld tot res pectievelijk een jaar, waarvan twee maan den voorwaardelijk en een jaar en zes maanden en voorwaardelijke terbeschik- kingsetelling van de regering. Zij gingen met een bestelauto in verschillende plaat sen op roof uit. In winkels en warenhuizen werd voor duizenden guldens aan goederen gestolen. Dure kinderstappen. Kinderen hebben op een bouwwerk in Amsterdam voor 3000 gulden schade aangericht door op een pas gestorte betonnen vloer te gaan lopen. Daar het in de avond gebeurde en er geen personeel was om de vloer weer glad te strijken, zal de inmiddels hard geworden vloer weer moeten worden opgebroken en opnieuw gelegd. Advertentie Lange Veerstraat 11 -13 - Haarlem Telefoon 11178 Reproducties naar oude foto's Bedrieglijke bankbreuk en, in vereniging met de ex-onderdirecteur van de Amster- damsche Bank een geval van oplichting van de Rembours- en Industriebank te Amsterdam zijn de misdrijven die de Am sterdamse officier van Justitie mr. J. F. Hartsuiker ten laste heeft gelegd aan de president-directeur van de n.v. Socrates, Nic. den B., die zich op 20 en 22 juni voor de Amsterdamse rechtbank moet verant woorden. De dagvaarding tegen de ex- onderdirecteur van de Amsterdamse Bank vermeldt voorts verduistering in dienstbe trekking. De officier zal negen getuigen charge dagvaarden. !ll!lllllilliUlll!IIIIIIIIIIIIIIIIII!llllllllll||!l||||||||||||[|ill|!l|||||||||||||||||| •o osv to .n-?;,.-hi axsb Het K.N.M.I. deelt mee: Zeer koude po laire lucht is de laatste dagen tot diep in West-Europa doorgedrongen. Zaterdag morgen liep de begrenzing ervan van Zuid-Frankrijk over Zuid-Duitsland naar Polen en vandaar weer in noordelijke rich ting langs de Oostzee. In de koude lucht kwam in Engeland en Schotland hier en daar zware nachtvorst voor. Daar de noor delijke winden nog wat verder afnemen, is ook in ons land de kans op nachtvorst de komende nacht groot. Zondag blijft ons land in de koude lucht, maar de middag- temperaturen zullen iets minder laag zijn. Naast zonnige perioden zullen echter ook nog enkele buien voorkomen. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen i binnen- en buitenland. Neerslag: laatste M uur. i Den Helder regenbui n 12 1 Ypenburg zwaar bew. nno 12 2 Vlissingen zwaar bew. nno 11 0,6 Eelde zwaar bew. n 12 0,1 De Bilt regenbui nno 12 3 Twente zwaar bew. n 14 0,3 Eindhoven zwaar bew. n 14 0,3 Zd-Limburg half bew. n 11 2 Helsinki half bew. windst. 19 0 Stockholm geheel bew. zzo 17 0,4 Oslo zwaar bew. ono 15 0,4 Kopenhagen half bew. nw 12 0,4 Aberdeen onbewolkt nw 8 0,5 Londen onbewolkt nnw 14 0,1 Amsterdam zwaar bew. n 11 0,1 Brussel licht bew. n 13 0,4 Luxemburg geheel bew. nno 12 5 Parijs zwaar bew. nno 13 12 Bordeaux geheel bew.no 20 0,3 Grenoble geheel bew. n 21 24 Nice geheel bew. n 20 0 Berlijn regenbui n 24 3 Frankfort geheel bew. nno 16 7 München zwaar bew. zzw 21 3 Zürich geheel bew. ozo 20 5 Genève zwaar bew. windst. 22 3 Wenen half bew. windst. 25 0 Innsbruck half bew. nw 22 9 Belgrado licht bew. windst. 2! 0 Athene zwaar bew. windst 23 0 Rome geheel bew. windst. 25 0 Ajaccio zwaar bew. ozo 24 0 Madrid zwaar bew. windst. 21 0,5 Mallorca licht bew. windst. 25 27 Lissabon zwaar bew. nno 21 12 Zondag 28 mei Zon op 4.30 uur, onder 20.45 uur. Maan op 18.32 uur, onder 3.59 uur. Maandag 29 mei Zon op 4.29 uur, onder 20.46 uur. Maan op 19.45 uur, onder 4.31 uur. Maanstanden 30 mei 5.38 uur Volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 27 mei Hoog water 1.32 en 13.58 uur. Laag water 9.21 en 21.57 uur. Zondag 28 mei Hoog water 2.16 en 14.39 uur. Laag water 10.07 en 22.38 uur. Maandag 29 mei Hoog water 2.54 en 15.20 uur. Laag water 10.53 en 23.18 uur. Het hoog en laag water te Zanrivooit 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2