Evian is de fase van de echte onderhandelingen ingegaan FLN dwingt voorrang af voor het referendum Negers in Johannesburg geven gehoor aan stakingsoproep HET WEER Auto bij Winterswijk tegen boom: vier doden Proces der ex-generaals in Parijs begonnen CITR0ËN EUROPA CUP FINALE Scheveningse Pier een enorm succes Relletjes in Cato Manor Verkeer eiste tien slachtoffers Vonnis niet later dan woensdagnacht Vier kinderen gered uit brandend huis Visser verdacht van tientallen inbraken iedereen ziet méér in 'n Reeds een kwart miljoen bezoekers Geen garanties Record in koude meidagen Veranderlijke bewolking i mm Het woord is aan In de krant van heden SUIDE DAMES- EN HERENJASJES IN v Ook vrouwelijke Spaanse arbeidskrachten naar Nederland? Nachtvorstschade aan pootaardappelen 'O 19 9575.— Ot AS75 2 CV 5995.— AMI 6 ƒ5600.— GEERT HOOGEVEEN woensdag 31 mei Nü een ARISTONA kopen, want MAANDAG 29 MEI 1961 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V ELS E N IJ M ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING 46e JAARGANG NUMMER 172 Verschijnt dagelijks bek zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Het aantal bezoekers van de nieuwe Sche veningse pier, die nu negen dagen voor het publiek is geopend, is het afgelopen weekeinde het kwart miljoen genaderd. Zo druk is het op het wandelhoofd, dat extra schoonmaakploegen moesten worden aangenomen om overdag en 's nachts de pier te reinigen van alle „schillen en dozen" die 't publiek er achterlaat. Met de 15.000 be zoekers van zaterdag en de 29.000 van zon dag is 't totale aantal pierwandelaars nu tot ruim 244.000 gestegen. Dit is veel meer dan de Exploitatie Mtf. Scheveningen, ex- ploitante van de pier, had verwacht. Men had gerekend op zo'n twee miljoen be zoekers per jaar. Blijft de pier zo in trek, dan kan begin augustus al het tweemil joenste kaartje worden verkocht. Ook in het restaurant op de pier is extra personeel aangenomen omdat ook daar het aantal bezoekers alle ramingen verre overtreft. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) GENèVE. De Frans-Algerijnse confe rentie in Evian is na een week voorzichtig aftasten der wederzijdse standpunten ein delijk in de fase der echte onderhandelin gen terecht gekomen, en wel op het punt waarmee de Algerijnen wilden beginnen: de garanties en de modaliteiten voor een werkelijk vrij referendum, waarin Algerije zijn zelfbeschikkingsrecht kan uitoefenen. Alle pogingen van de Franse onderhande laar Louis Joxe om eerst over een staken van het vuren, over een associatie tussen Frankrijk en Algerije en over garanties voor de Franse minderheid in Algerije te praten zijn, ondanks zijn grote diplomatieke behendigheid, afgestuit op de hardnekkig heid van de rebellenleider Krim Belkacem, die misschien niet precies weet hoe hij het zeggen moet, maar die wel precies weet wat lijj wil. Zo werd er zaterdag voor het eerst niet geredeneerd in termen van algemene prin cipes. Er werd drieëneenhalf uur gevraagd en geantwoord over het overigens haast onafzienbare probleem van dat referen dum. Hoe die discussie verliep, bleef nog verborgen achter een gordijn van discretie waarachter beide partijen de onderhande lingen volgens onderlinge afspraak ver hullen. Maar één ding werd wel bekend. Nu mi nister Joxe de methode heeft geïntrodu ceerd om op persconferenties concrete, principiële eisen te onthullen, hebben de Algerijnen niet geaarzeld hetzelfde te doen. De Algerijnse woordvoerder Malek ver klaarde dat volgens het F.L.N. de periode die aan het referendum voorafgaat niet ex clusief gedomineerd mag worden door het Franse politiek-administratieve apparaat in Algerije. Dat betekent dat het F.L.N. in een eventueel akkoord vooraf gewaarborgd wil zien, dat in de periode vóór het refe rendum een voorlopig gemengd Frans- Algerijns of een internationaal apparaat zich met de voorbereiding van het referen dum bezig moet houden. 3?? JOHANNESBURG (Reuter en UPI) - Bijna alle arbeiders in de negerwijken van Johannesburg bleken vanochtend ge hoor te hebben gegeven aan de oproep van hun politieke leiders tot een staking van drie dagen als protest tegen de apartheid en het uitroepen van de repu bliek Zuid-Afrika. In andere plaatsen daarentegen zijn de niet-blanke arbei ders vrijwel allen naar hun werk gegaan. Zondagavond hebben zich als voor loper van de stakingsactie in de neger- lokasie Cato Manor in Durban onge regeldheden voorgedaan, toen opgewon den menigten stenen gooiden naar stads bussen en bussen van de Indische gemeenschap met Afrikaanse passagiers. Politie in jeeps en patrouillewagens ruk ten uit en haalden in de lokasie de weg versperringen omver, die de menigten daar hadden opgeworpen. Vanaf de Berea-heuvel, waarop een „blanke" woonwijk is gelegen die Cato Ma- nor scheidt van het centrum van Durban, speelden schijnwerpers met hun machtige bundels over de negerlokasie om activi teiten van politie en inwoners te contro leren. Van onze weerkundige medewerker Een zo koud weekeinde is er deze eeuw in de laatste week van mei niet voorgeko men. De maxima schommelden tussen 10 en 12 graden en tijdens gure hagelbuien daalden ze tot 6 a 8 graden. In de afgelopen winter waren er ook hier in het westen acht dagen die overdag 2 tot 4 graden warmer waren dan die van zaterdag en zondag. Enkele buien brachten plaatselijk veel hagel en in Friesland werd zondagmiddag zo'n „maartse bui" met 25 donderslagen waargenomen. De laatste twee nachten waren ook bij zonder koud zodat de gevreesde „IJshei- ligen" toch nog hebben toegeslagen. Dicht bij de grond werden in het oosten, mid den en westen van ons land (bijvoorbeeld op Schiphol) minima tot 4 C gemeten. De schade door zware nachtvorst aan aardappelvelden in landbouwgebieden aangericht is zeer groot. Honderden hec taren aardappelplanten stonden zwart ge vroren op het veld. De oorzaak hiervan is een extreem kou de hoeveelheid lucht in de hogere lucht lagen. Zo daalde het nulgradenniveau zon dag boven De Bilt tot 1000 meter hoogte, op vijf kilometer hoogte vroor het 34 gra den; zo'n lage temperatuur komt in mei zeer zelden voor. Langzaam wordt de bovenlucht nu min der koud waardoor de buienactiviteit af neemt. Toch zullen deze laatste meidagen nog aan de koele kant blijven. Verwachting tot morgenavond: Vannacht nog slechts op enkele plaatsen nachtvorst. Morgen overdag veranderlijke bewolking met enkele verspreid voorko mende buien. Dezelfde tempe raturen als vandaag of iets ho gere. Zwakke tot matige wind tussen oost en noord. Volledige weerrapporten op pagina twee De blanken in Zuid-Afrika hebben zich inmiddels op de staking voorbereid door levensmiddelen in te slaan. Volgen alle negers het stakingsparool namelijk op en negeren zij de waarschuwingen van de po litie, dan komen de melk- en broodbezor ging en andere afleveringen tot stilstand. Een blanke liberale advocaat in Durban, Rowley Arenstein, die onlangs een waar schuwing had ontvangen dat hij een „Ku Klux Klan"-dood zou sterven, indien hij niet ophield met zijn activiteiten ten gun ste van niet-blanken, is zondag aangevallen door vijf met punthoeden gedekte lieden. De veertien mannen, die sinds de waar schuwing Arensteins woning bewaakten, dreven de aanvallers echter op de vlucht. Malek reageerde ook op de eis van Joxe, dat in een toekomstig onafhankelijk Al gerije de minderheidsgroep van Europese afkomst individuele en gemeenschappe lijke garanties zou moeten krijgen tegen verdrukking door de Algerijnse meerder heid. Malek zei dat het F.L.N. erkent dat dit een fundamenteel probleem is en dat het F.L.N. dit nooit heeft onderschat. Hij verwierp echter iedere gedachte aan ga ranties voor de minderheid als gemeen schap. De Fransen, die Algerijn willen worden, krijgen dezelfde rechten en plich ten als de andere Algerijnen. De Fransen, die Frans willen blijven, kunnen als bui tenlander rekenen op de internationaal er kende rechten van de mens. Meer niet. Hij gewaagde trouwens ook van een omge keerd probleem: de status van het half miljoen Algerijnse arbeiders in Frankrijk. Die bieden weliswaar Frankrijk niet het zelfde politieke en sociaal-economische propleem dat het miljoen Europeanen Al gerije oplevert, maar voor deze groep zou den toch tenminste overigens niet con stitutioneel verankerde maatregelen ge nomen kunnen worden om hen te ver heffen uit de positie van een industrieel subproletariaat, waarin zij nu verkeren. Het feit dat men nu begonnen is met onderhandelingen over een concreet punt, het referendum, dat voornamelijk techni sche problemen opwerpt, is verheugend, maar het betekent geenszins dat een vol ledig akkoord nabij is. Met veel moeilijker oplosbare kwesties als de Sahara en de ga ranties voor de Franse minderheid nog in het verschiet en met een kwart van de beschikbare tijd reeds verstreken, zou de conferentie van Evian slechts een eerste fase van de langdurige Frans-Algerijnse Tijdens het concours-hippique van de Gooise jachtvereniging dat in Naar- den werd gehouden, raakte het paard Rilsky met berijder Wim Verstraten bij het nemen van een hindernis uit de koers. Om het publiek te ontwijken stuurde de berijder het paard op een geparkeerde auto. Op de foto is te zien hoe het paard met de voorbenen door de voorruit gaat. De concert zangeres baronesse Ittersum-Van der Flier, die zich in de buurt van de auto bevond, had de tegenwoor digheid van geest zich te laten vallen, maar zij brak daarbij een sleutelbeen. Advertentie Albert Einstein Het is vreemd, maar ik zie geen reden om het te verzwijgen: voor mij is de materie geen ander verschijnsel dan de geest. Ik zie geen grens, noch een ver schil. En het is mij een raadsel hoe de tijd erin geslaagd is mij zolang voor de gek te houden. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Buitenlands nieuws3 Op de Praatstoel 3 Kunst 4 Horen en Zien 4 Uit stad en omgeving5. b In de Vishal en op zee6 Garcia de Leon7 Panda en andere beeldverhalen7 Feuilleton 7 Scheepsberichten 9 Economisch nieuws9 Beurs 9 Sport 10 tot 14 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's onderhandelingen kunnen zijn. Het voor naamste winstpunt blijft dat het proces van onderhandelingen op gang gekomen is, een proces dat nooit meer definitief teniet gedaan kan worden. Vannacht is enkele kilometers huiten de bebouwde kom van Winterswijk op de rijksweg naaT Groenlo een verkeersongeluk gebeurd, waarbij vier jonge mannen uit Goor, die in een gehuurde auto zaten, het leven hebben verloren. De omgekomenen zijn B. Andriessen (21 jaar), zoon van een enkele jaren geleden gestorven oud-wet houder van Goor; G H. Welberg (22 jaar), H. B. J. Welberg (21 jaar) en H. Deijk, (23 jaar). Zij moeten vrijwel op slag dood zijn geweest. Twee bromfietsers hebben de kleine personenauto op een punt waar de rijks weg kaarsrecht is, slingerende bewegingen zien maken. Kort daarop botste de wagen, die met grote snelheid reed, met een enorme klap tegen een boom. Toen de bromfietsers ter plaatse kwamen, kon hulp al niet meer baten. Enkele uren lang is de politie van Winterswijk bij het licht van schijnwerpers bezig geweest de slachtof fers uit te zagen. Ze werden naar het ziekenhuis in Winterswijk overgebracht, waar in de loop van vanmorgen de defini tieve identificatie zou geschieden. Van de gehuurde auto is nog slechts 'n wrak over. Op de met knipperlichten en met een belsignaal beveiligde overweg in de Oos- terhoutse weg onder Rijen (N.B.) zijn twee mensen omgekomen. De 22-jarige bromfietser C. Verwijmeren uit Teteringen stond met op de duo het 11-jarige zusje van zijn echtgenote, Petronelle Bijne, voor de overweg te wachten op de goederen trein uit de richting Breda. Direct nadat deze was gepasseerd en terwijl het licht nog op rood stond en de bel rinkelde, stak de bromfietser de overweg over. Hij werd gegrepen door de op het andere spoor na derende personentrein Breda-Tilburg. De bromfiets werd 100 meter meegesleurd. De bestuurder bleek op slag te zijn ge dood. Het meisje overleed eveneens ter plaatse. In Staphorst is de 7-jarige Klaas Slager om het leven gekomen. De jongen zat met enige vrienden op een melkwagen. Hij viel eraf en kreeg een wiel over zich heen. De jongen stond nog op, maar overleed vrijwel direct daarna. In de afgelopen nacht omstreeks kwart voor vier is een kleine personenauto tegen een der pijlers van het viaduct onder Ouderkerk aan de Amstel gebotst en daar bij in brand gevlogen. De nog niet geïden tificeerde ruim 20-jarige, vermoedelijk Nederlandse, bestuurder werd uit de wa gen geslingerd en was op slag dood. In Schoonhoven is de 68-jarige J. van Kluijve uit Stolwijk door een vrachtauto met twee aanhangers overreden en omge komen. Het slachtoffer reed per fiets van een bruggetje af en stak zonder op het verkeer te letten de weg over. Het 16-jarig meisje A. Pranger uit Den Helder dat donderdagavond in de Bosstraat in Soest door een auto werd aangereden, is in het ziekenhuis „De Lichtenberg" in Amersfoort overleden. Het meisje liep met een aantal "rienden en vriendinnen die in de jeugdherberg De Heidebloem in Soest logeerden, op de rijweg, toen een automo bilist hevig claxonerend naderde. De wan delaars gingen de berm van de vveg in. Het meisje Pranger was niet zo vlug weg en werd door de auto aangereden. Op de provinciale weg Raalte-Deventer zijn bij een auto-ongeluk acht mensen ge wond. De landbouwer A. E. Boerkamp uit Olst reed met zijn gezin in een auto naar Pleeg- ste onder Raalte. Hij lette niet voldoende op het verkeer, toen hij bij Pleegste links af wilde slaan. De auto werd aangereden door een achterop komende auto. Alle inzittenden van de auto van de heer Boerkamp: vader, moeder en vijf kinde ren, zijn bij de botsing zo ernstig gewond dat zij in het ziekenhuis in Raalte moes ten worden opgenomen. De bestuurder van de andere auto werd licht gewond. Beide auto's werden zwaar beschadigd. PARIJS Vanmiddag om twee uur is in het Paleis van Justitie in Parijs het proces begonnen tegen twee der drie gang makers van de opstand in Algiers van vorige maand, de beide ex-generaals Challe en Zeiler. Het derde lid van het verradelijke trio, ex-generaal Salan, is nog altijd voortvluchtig, maar zijn aanwezig heid werd, sedert de mislukking van hun boze plannen, afwisselend in Spanje, Por tugal en in Algerije gesignaleerd. Met de twee voormalige legerleiders, die nu de doodstraf riskeren, zal in elk geval in zoverre korte metten worden ge maakt, dat het proces niet meer dan drie dagen mag duren. Om bij voorbaat paal en perk te kunnen stellen aan de woorden stroom hunner advocaten en de vele uit wijkmogelijkheden van de procedure, heeft de regering geëist dat het vonnis uiterlijk woensdagnacht zal worden uitgesproken. Volgens de traditie van de militaire rechtspraak zullen de beschuldigden bij die uitspraak niet aanwezig mogen zijn. Het tribunaal, dat voor deze gelegenheid speciaal is opgericht en dus een uitzonde ringsgerecht moet heten, bestaat uit vier burgers en vijf militairen en wordt gepre sideerd door één der hoogste Franse ma gistraten, president Patin. Het proces heeft plaats in dezelfde zaal, waar, na de bevrijding, de voormalige chef van de Vichy-regering, ex-maar schalk Petain, werd berecht. De akte van beschuldiging beslaat slechts tien of elf pagina's. Het hoofdaccent van de beschul diging zal ongetwijfeld worden gelegd op de antecedenten van de beide ex-gene- raals, die door de hoge verantwoordelijk heden die ze vroeger hadden gedragen Challe is opperbevelhebber in Algerije en, De directeur-generaal van de arbeids voorziening in Den Haag zal binnenkort een principieel besluit nemen inzake de werving van Spaanse vrouwen en meisjes voor Nederlandse instellingen, zoals zie kenhuizen en dergelijke. Het zou hier in hoofdzaak werkmeisjes en huishoudelijke hulpen betreffen. De werving men denk aan een aantal van 400 meisjes heeft geen betrekking op gediplomeerde ver pleegsters. Evenmin is het, voorlopig al thans, de bedoeling Spaanse meisjes en vrouwen in de industrie te werk te stellen. In en om Oosterwolde, in het zuidoosten van Friesland, heeft de in de nacht van zaterdag op zondag opgetreden nachtvorst onder meer schade toegebracht aan poot- aardappelen. Voor de landbouwers die dit pootgoed verbouwen, is het verlies aan zienlijk, omdat deze aardappelen als poot- aardappelen niet meer aan de eisen bij de binnenkort te houden keuringen zullen kunnen voldoen. voör de Noordatlantische Verdragsorgani satie, in Centraal-Europa geweest en waardoor hun de landverradelijke initia tieven nog zwaarder moeten worden aan gerekend. Nog twee (Reuter) Twee kolonels van het Fran se leger, Coustaux en Brechignac, zijn formeel in staat van beschuldiging gesteld wegens deelneming aan de militaire putsch. Zij werden kort na het ineenstor ten van de coup in hechtenis genomen. Coustaux was stafchef van generaal Challe. kolonel Brechignac was plaatsvervangend commandant van het 25ste regiment para chutisten. De beschuldiging luidt het ver zamelen van inlichtingen ten behoeve van een opstandige beweging. Buren ontdekten zaterdagavond laat dat er brand was in de achterkamer van een benedenwoning aan de Feijenoordstraat in Rotterdam. Met voorbijgangers drongen zij de woning, die vol rook stond, binnen. In de voorkamer sliepen de vier kinderen (respectievelijk 2, 4, 7 en 10 jaar) van de bewoners, het gezin W. J. Draat. De kin deren werden ongedeerd naar buiten ge bracht. Drie redders liepen schade aan hun kle ding op. Een hunner had zijn jasje uitge trokken en aan een onbekende ter bewa ring gegeven. Later vermiste hij daaruit twee biljetten van 10,-. Toen de brand, die waarschijnlijk door oververhitting van de haard is ontstaan, werd ontdekt, waren de oudere bij boven buren op visite. De achterkamer brandde gedeeltelijk uit. De brandweer bluste de brand met een nevelstraal. De rijksrecherche in Den Haag heeft na dagenlang speurwer'. een 45-jarige visser, zonder bekende woonplaats, gearresteerd. Dze man wordt ervan verdacht tientallen inbraken in scholen in het westen van het land te hebben gepleegd. De man, zou hebben ingebroken onder meer in scholen in Voorburg, Krimpen aan de IJsel, Katwijk, Maassluis en Sliedrecht. Hij werd al lange tijd gezocht door ver scheidene politieinstanties in het westen. Advertentie HOOFDAGENT SHOWROOM ztilweg 26 - Tel. 17296 KANTOOR - WERKPLAATS en MAGAZIJN: Mr. Cornelisstraat 54 - Telefoon 61447 Advertentie mtona IN ÉÉN WOORD: FANTASTISC Hl i

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1