Hoofdthema van Wenen is de spanning verminderen Onderwijsstaking in Oostenrijk als steun aan minister Communisten tegen Castro's voorgestelde ruiltransactie WERELDNIEUWS Washington en Moskou zijn het - althans daarover - roerend eens Drie doodvonnissen in Albanië wegens opstand Sjah nog steeds in Rome Z.-Roreaanse junta start strijd tegen corruptie Weer arrestaties van vrijheidsreizigers V er hoogde ambtenarensalarissen oorzaak van bezuinigingen raatótoel Van Cauwelaert in Beneluxparlement herdacht Doodvonnissen op Cuba Bomexplosie in Lissabon Tsjombe op weg naar Leopoldstad p de MAANDAG 29 MEI 1961 A merikaans-J oegoslaviscli- Griekse samenzwering De onrust in Perzië zou terugkeer bemoeilijken Republikeinse overwinning in de staat Texas Nieuwe Britse ambassadeur in Washington Epidemische ziekte kost 75 Javanen het leven Chinese miljonair in Singapore ontvoerd Reorganisatie in Rusland Arrestaties in Spanje 6 DAGEN EN 2 AVONDEN MEUBELEN KIJKEN IN BOUMAN's FABRIEKSTOONZALEN dinsdag 30 mei woensdag 31 mei donderdag 1 juni vrijdag 2 juni zaterdag 3 juni Castro confereert met Cubaanse gevangenen Ook in Washington rijzen thans bedenkingen Belgisch koninklijk paar in Brussel teruggekeerd Plan voor bouw van een Russisch passagiersschip Poolse onderminister naar het Westen gevlucht? T WASHINGTON (Reuter) President Kennedy heeft zaterdagavond op een bij eenkomst van de Democratische partij verklaard dat hij bij zijn ontmoeting met Kroesjtsjev „vast besloten is om allen die de vrjjheid willen vernietigen te weerstaan. Weliswaar kunnen lange en moeilijke diplomatieke onderhandelingen niet worden vermeden, maar persoonlijke ontmoetin gen van mensen die de verantwoordelijk heid dragen voor onherroepelijke beslissin gen die soms op korte termijn moeten wor den genomen kunnen het gevaar en de spanning verminderen, aldus de president. Kennedy zei dat zijn gesprekken met Kroesjtsjev niet ten doel hebben om spe cifieke problemen op te lossen en een dui delijke verandering in de wederzijdse be trekkingen teweeg te brengen. Amerikaanse ambtenaren hebben ver klaard dat Kennedy in de eerste plaats zal pogen de conferentie over het staken van de kernproeven te „redden" en de weg te willen effenen voor onderhandelin gen over algemene ontwapening. Verder zou hij Kroesjtsjev iwllen overhalen om er mee akkoord te gaan dat de internationa le commissie voor toezicht voor Laos vol ledige bevoegdheden tot het verrichten van inspecties krijgt. MOSKOU (AFP) Het voeren van on derhandelingen om te komen tot een ak koord over de belangrijkste internationale vraagstukken is niet het doel van de ont moeting in Wenen, zo heeft een commen tator voor radio-Moskou verklaard. Het persoonlijke contact tussen beide mannen en de uitwisseling van ideeën, die daaruit zal voortvloeien, kunnen echter bij dragen tot een betere verstandhouding tus sen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie zo merkte hij op. Hij zei dat de betrek kingen tussen de Verenigde Staten en Rusland uiteindelijk de internationale toe stand bepalen en dat men niet kan ver wachten dat deze toestand weer normaal LONDEN (Reuter) In Tirana, de hoofdstad van Albanië, zijn zaterdag vier van de tien Albanezen, die waren beschul digd van plannen voor een gewapende op stand met steun van Griekenland, Joego slavië en de Amerikaanse zesde vloot, ter dood veroordeeld. Onder de ter dood ver oordeelden bevindt zich de voormalige vice-admiraal Temo Seiko. De andere ver dachten werden tot straffen variërend van vijftien tot vijfentwintig jaar gevangenis veroordeeld. De terdoodveroordeelden kunnen niet in hoger beroep gaan, maar wel de voorzit ter van de nationale vergadering gratie vragen. In het vonnis wordt gezegd dat de ver dachten vijf jaar geleden na het twin tigste partijcongres in de Sovjet-Unie vergeefs hebben getracht het bewind van Enver Hoxa „met vreedzame middelen" omver te werpen. „Door grote propagan- da-activiteit" en het scheppen van „ideo logische verwarring" onder de leden van de communistische partij" wilden zij „het leiderschap van partij en staat" omver werpen. Zij deden dit door te pogen aan hangers op belangrijke posten te laten kie zen, de regering te critiseren wegens de slechte betrekkingen met Joegoslavië en door het aandringen op rehabilitatie van communisten op wie vroeger critiek is ge leverd. Toen hun pogingen faalden besloten zij tot een komplot. Zij wilden een opstand met het karakter van een burgeroorlog beginnen, en dan de hulp van de Griekse en Joegoslavische strijdkrachten en de Amerikaanse zesde vloot inroepen. De plannen voor de opstand werden door de geheime diensten van Griekenland, Joego slavië en de Verenigde Staten opgesteld en overhandigd aan de toenmalige minister generaal majoor Panajot Pljaku. Pljaku, die thans in Belgrado woont, heeft de be schuldigingen van de hand gewezen. ROME (UPI) De Sjah van Perzië en zijn gemalin Koningin Farah bevinden zich thans twee dagen in Rome. Het is nog niet bekend hoelang de vorstelijke perso nen zuilen blijven. In diplomatieke kringen verwacht men, dat de Sjah het bezoek tot na dinsdag zal verlengen om de ontwikke ling van de politieke toestand in zijn land af te wachten. Rome heeft de Sjah reeds eerder on derdak verschaft. Dat was in 1953, toen hij vijf dagen in deze stad verbleef, totdat zijn aanhangers premier Mohammed Mos- sadeq hadden afgezet. LONDEN (UPI) Volgens de in Lon den verschijnende Daily Sketch zien de Sjah en zijn gemalin zich geplaatst voor het dilemma in Rome te blijven totdat de onrust in hun land zal zijn afgenomen, of naar Teheran terug te keren om bij hun zoon te zijn „alvorens fanatici, zoals die welke in Irak Koning Feisal vermoordden, de macht in Perzië in handen nemen". De Sjah ziet zich gesteld tegenover de mogelijkheid dat zijn terugkeer de revo lutie ontketent die hij met alle middelen probeert te voorkomen, aldus het Londen- se blad. Verbod TEHERAN (AFP) Volgens Perzische provinciale bladen zijn vrijdag in een klein dorp in het gebied van Ispahan zeven mensen om het leven gekomen en dertien gewond bij een gevecht tussen twee stam men om de verdeling van het water van een put. De regering van premier Amini heeft zaterdag een tiental kleine bladen een verschijningsverbod opgelegd. In één van deze kranten, Atesj, was onlangs de mi nister voor Hofzaken, Hoessein Ala, van corruptie beschuldigd. wordt als de vijandschap tussen deze twee landen blijft bestaan. Het Russische partijblad, Pravda, schrijft dat het voornaamste thema van de besprekingen in Wenen een zakelijke benadering moet zijn van de oplossing der meest brandende internationale problemen Men mag niet verwachten dat alle om streden kwesties worden opgelost, maar er moet een einde worden gemaakt aan de gevaarlijke ontwikkeling in de richting van een militaire ramp en men moet ervoor zorgen dat de landen vreedzaam naast el kaar bestaan. De brandende problemen van onze tijd kunnen niet voor onbepaal de tijd onopgelost blijven. Ten eerste den ken wij aan de kwestie der algemene en volledige ontwapening, dan aan de liqui datie van de gevaarlijke overblijfselen van de tweede wereldoorlog in het hart van Europa en vervolgens aan het tekenen van een vredesverdrag met Duitsland en de regeling van de kwestie West-Berlijn op deze basis. De weg naar een blijvende vrede kan niet in twee dagen of een maand worden gevonden. De mensen van goede wil verwachten dat Wenen een belangrijke mijlpaal op deze weg zal zijn, aldus de Pravda. Kroesjtsjev in Kiev Het programma van de ontmoeting, op 3 en 4 juni, tussen Kennedy en Kroesjtsjev in Wenen is zaterdag gelijktijdig in Was hington en Moskou bekend gemaakt. Pre mier Kroesjtsjev is zondag per trein uit Moskou in Kiev aangekomen op weg naar de Oostenrijkse hoofdstad. Hij zal onder weg op uitnodiging der Tsjechische rege ring een bezoek aan Tsjechoslowakije brengen. Hij zal daar een conferentie van Oosteuropese partijleiders bijwonen, zo wordt van welingelichte zijde in Boedapest vernomen. Voor de besprekingen tussen de beide staatslieden in Wenen zijn tien uren uitge trokken. De Amerikaanse president zal onder meer worden vergezeld door de minister van Buitenlandse Zaken, Rusk, de onder minister tevens adviseur voor Russische zaken Charles Bohlen, de onderminister voor Europese Zaken Kohier en de Ame rikaanse ambassadeur in Moskou, Llewel lyn Thompson. Kroesjtsjev wordt op zijn reis onder meer vergezeld door zijn echt genote en zijn zoon Sergei. Ook minister van Buitenlandse Zaken Gromyko en de Russische ambassadeur in Washington, Mensjikov, maken de reis mee. SEOEL (UPI) (REUTER) De mili taire junta van Zuid-Korea heeft zondag een begin gemaakt met de inlossing van zijn belofte aan het volk om de corruptie te bestrijden. Een voormalige premier, een ex-chef van marine-operaties, vier gepensioneerde ge neraals en 23 andere vooraanstaande func tionarissen en burgers zijn beschuldigd van corruptieve daden, waarvan er som mige zelfs teruggaan tot 1953. Ook tegen een voormalige ambassadeur van Zuid-Korea in Japan en de voormalige minister van Firiancién en Wederopbouw uit de regering-Rhee zijn aanklachten in gediend. Allen worden beschuldigd van cor ruptie en belastingontduiking. Sommige lieden worden verdacht van misbruik ma ken van staatsfondsen. De junta heeft voorts zijn besluit, waar bij voor regeringsambtenaren de zonda gen en officiële feestdagen als rustdag wer den afgeschaft, weer ingetrokken. De Zuid-Koreaanse minister van Binnen landse Zaken heeft bekendgemaakt dat de arrestaties zonder justitieel bevel tot aanhouding zullen worden gestaakt. De minister verklaarde, dat bij de-na de staats greep verrichte arrestaties enige vergis singen zijn begaan. DALLAS (V.S.-Reuter- AFP) De re publikeinen in Texas hebben zondag voor het eerst sinds 1870 een zetel in de Ame rikaanse Senaat veroverd doordat John To wer, een 35-jarige voormalige hoogleraar, zijn democratische tegenstander, de mil jonair William Blakley, met een meerder heid van 8.000 stemmen voor de zetel, die was vrijgekomen door de verkiezing van de Democrhat Lyndon Johnson tot vice- president van de Verenigde Staten, ver sloeg. Power had zijn verkiezingscampagne ge baseerd op een programma tegen de poli tiek van president Kennedy. Ook Blakley had in zijn verkiezingscampagne critiek geleverd op het beleid van Kennedy. (Van onze correspondent) LONDEN .David Ormsby-Gore, de 43- jarige Britse onderminister van Buiten landse Zaken en een persoonlijke vriend van president Kennedy, zal worden be noemd tot Brits ambassadeur in Washing ton. Een officiële bekendmaking wordt bin nen enkele dagen verwacht. Hij volgt Sir Harold Caccia op, die gedurende de Suez- crisis in 1956 tot ambassadeur werd be noemd en die secretaris-generaal van ret departement van buitenlandse zaken wordt. Premier Macmillan is al lang van plan ge weest om in plaats van een diplomaat een politicus naar Washington te zenden. DJAKARTA (UPI) Tengevolge van een mysterieuze epidemie zijn tot dusverre 75 Indonesiërs om het leven gekomen, allen afkomstig uit het dorp Rawamerta ten oosten van Djakarta. Een woordvoerder van het departement van Gezondheid heeft verklaard, dat vori ge week dinsdag, toen elf mensen aan de geheimzinnige ziekte waren overleden, de epidemie zich sterk heeft uitgebreid. Naast het medische team dat zich reeds te Rawamerta bevindt, zijn nu nog zes artsen op weg naar het dorp om te trach ten de epidemie tot stilstand te brengen. MONTGOMERY, (Alabama,) (UPI) Een groep negers en blanken van de orga nisatie van vrijheidsreizigers is zondag zonder verzet te ontmoeten een „blanke" wachtkamer van een busstation in Mont gomery (Alabama) binnengegaan 8 dagen nadat eenzelfde poging tot geweld had ge leid en oorzaak was geworden van een af kondiging van de staat van beleg in Alabama's hoofdstad. De groep kocht ver volgens kaartjes en nam een bus naar Jackson in Mississippi. Daar werd zij ge arresteerd toen ze ook hier probeerde de wachtkamer voor blanken binnen te gaan. Filmster In Oklahama is zaterdag een protest mars gehouden tegen rassendiscriminatie. Aan het hoofd van de stoet van circa 80 man liep de filmster Charlton Heston. Hij droeg een bord waarop stond: „Alle mensen zijn gelijk geschapen Jefferson" en „Rassendiscriminatie is on-Amerikaans". (Van onze correspondent) WENEN. Uit protest tegen de beknot ting van het culturele budget staken met ingang van heden de professoren en stu denten van de Oostenrijkse universiteiten alsmede de leraren en leerlingen van de middelbare scholen. Met deze actie, die een week zal duren, willen zij de minister van Onderwijs steu nen, die om dezelfde reden zijn ontslag reeds heeft ingediend. De vereniging van de ouders der leer lingen heeft zich tevens bij de actie aan gesloten. Men heeft inmiddels een aantal optochten en demonstraties voorbereid. Deze zijn evenwel door de politie verboden met het oog op het Grote Twee-gesprek, d»t binnenkort zal plaats hebben. Socialisten Door deze actie wil men druk uitoefenen op de regeringscoalitie, met name op de socialisten, die men vooral verantwoorde lijk stelt voor de beknotting van het cul turele budget. Alle onderwijskringen in Oostenrijk willen in de eerste plaats be reiken dat de laatste korting van honderd miljoen schilling ten laste van het depar tement van O.. K en W. wordt opgeheven; bovendien eisen zij dat het culturele bud get. dat toch al zeer laag is, met driehon derd miljoen schilling wordt verhoogd voor het bouwen en uitbreiden van middelbare scholen, universiteitsinstituten en biblio theken. De crisis is uitgebroken doordat de lonen en salarissen van de rijksambtenaren on der druk van de socialisten met negen percent werden verhoogd, wat echter tot gevolg heeft gehad, dat de staatsuitgaven moesten worden verlaagd. Ofschoon de intellectuele kringen van mening zijn dat de verhoging van de ambtenaren-salarissen was gemotiveerd, protesteren zij er tegen dat het hoger en middelbaar onderwijs het eerste slachtoffer moet worden van de noodzakelijke bezuinigingsmaatregelen. SINGAPORE (UPI; Zondagavond heb ben drie mannen een Chinese miljonair ontvoerd. Het slachtoffer was Taj-Kie-Tai, de directeur van de Kie-Hock scheepvaart onderneming. Van ontvoerders en slachtof fer ontbreekt elk spoor. Op mensenroof staat in Singapore de doodstraf. Ter gelegenheid van de officiële ope ning van de internationale luchtvaart tentoonstelling in Parijs hebebn drie leden van de Amerikaanse luchtmacht een recordvucht New York-Parijs ge maakt in drie uur en twintig minuten. Payne, Pol Hermus en Wagener, de drie leden van de bemanning gefoto grafeerd voor hun toestel, een B-58 Supersonische Convair Hustler op het vliegveld Le Bourget bij Parijs. MOSKOU (REUTER) De Sovjet-Unie is in zeventien nieuwe grote economische gebieden verdeeld in het belang van een harmonische ontwikkeling van de nationa le economie, aldus meldt het Russische persbureau Tass. Het plan brengt nieuwe organisatievormen van het economisch be heer met zich mee en biedt grote mogelijk heden om alle takken der industrie te coör dineren, aldus de medeling. In de vorige economische gebieden waar in de Sovjet-Unie was verdeeld in totaal dertien varieerde de bevolkingsdichtheid van 3 tot 45 miljoen, maar thans zal geen enkel gebied meer dan 25 miljoen mensen omvatten. LONDEN (UPI) Volgens het Britse zondagsblad de Sunday Dispatch, zijn in Spanje meer dan tweehonderd personen gearresteerd na de ontdekking van een sa menzwering om het Spaanse staatshoofd, generalissimo Franco, te vermoorden. Het blad berichtte dat de route, waar langs Franco onlangs terug zou keren van een volbrachte rondreis door Andalusië, plotseling werd gewijzigd op advies van de politie. Andere tegenmaatregelen ten op zichte van het complot zijn geheim gehou den op bevel van Franco, aldus het blad. Die zwager van u Als die praatjesmaker van een zwager van u weer zit op te scheppen over zijn salaris en zo'n beetje neerbuigend doet om dat hij een achttienhonderd gulden meer verdient dan u; dan moet u hem dit lijst je van de meest verdienende jongens in de Verenigde Staten eens even onder de neus houden. Ik vond het in de New York He rald Tribune. Meneer Frederic C. Donner, van General Motors, kreeg over 1960 aan salaris en tantièmes 698.275 dollar. Negen van z'n onderdirecteuren tussen de 400.000 en 500.000 dollar. Meneer John F. Gordon van General Mo tors 630.000 dollar. Henry Ford II 462.500 dollar. Zes andere Fordjongens minimaal 300.000 dollar. En zo kan ik nog wel even doorgaan. Nu zal die akelige zwager wel met het gewone burgermanstroostsmoesje aanko men van „vraag niet wat ze aan belasting moeten betalen," maar ik heb toch liever 698.275 dollar waar de belasting afgaat, dan dat snertsalarisje dat hij als staffunctiona- ris-in-regenjassen ontvangt en bovendien zegt u hem maar namens mij, dat dit'soort jongens ook altijd nog wel een mooi privé- vermogen achter de handt hebben, waar ze óók nog de revenuen van hebben. De verhaaltjes van „geen twee biefstuk ken tegelijk" en „je kunt het toch niet mee nemen" gaan ook. niet op. Twee biefstuk ken met een paar uur tussenpoos is óók zo gek niet en zg willen het helemaal niet meenemen, als ze er hier op aarde maar gemak van hebben en als ze maar niet, zoals die zwager van u, de hele dag hun vrouw op de vingers behoeven te kijken over haar uitgaven. Zo'n Donner hoeft nooit te dringen aan een toonbank om twee paar enkelsokjes voor f 1.95 in plaats van voor f2.10 in de wacht te slepen. Dat kan 'm niks schelen. Desnoods koopt hij een gros voor een tien tje per stuk. En mevrouw Gordon trekt zich niets van het gehaktfestival bij de slager aan, even min als van het boterbiesjes-dito bij de bakker, en of ze bij haar jam al of niet een plastic lepeltje cadeau krijgt zal haar 'n zorg wezen. Laat uw zwager dit stukje maar lezen. Moet u eens kijken naar z'n gezicht! Overigens: mij zeggen zulke hoge inko mens niets. Ik zoek het meer in de geest dan in de materie. Klassieke literatuur. Heb ik geen gehakt en boterbiesjes bij nodig. Dan volstaat een korst droog brood. Floris Flaneur Advertentie Rotterdam: IJsselmondseiaan 175 (Kralingseveer) Amsterdam: W. Leevendstr. 30 (bij station Sioterdijk) uufK 9-17 UUR 19-22 UUR 9-17 UUR 9-17 UUR 9-17 UUR 19-22 UUR 9-17 UUR meubelen met ei fin* De minister-president, prof. De Quay, heeft vrijdagmiddag namens de regerin gen der drie Beneluxlanden de onlangs overleden Belgische politicus Frans van Cauwelaert herdacht in een korte plenai re vergadering van de raadgevende inter parlementaire Benelux-raad in Den Haag. Prof. De Quay zei dat niet alleen in Bel gië, maar ook in Nederland de rol van deze staatsman nauwelijks te overschat ten is. Prof. De Quay schetste de levensloop van Van Cauwelaert en bracht in herin nering, dat hij in 1957 de eerste voorzit ter is geweest van de raadgevende inter parlementaire Benelux-raad, het Benelux parlement, waarin 49 parlementaire afge vaardigden uit de drie landen zitting heb ben. Het is de verdienste van de eerste voorzitter van deze raad geweest, dat de contacten tussen de regeringen en de raad in de juiste banen konden worden ge leid. De voorzitter van het Benelux-parlement mr. F. J. F. M. van Thiel, noemde het heengaan an Van Cauwelaert voor allen, politieke vrienden en tegenstanders, een haast onherstelbaar verlies. Van Cauwe laert was een der eersten die begrepen heeft dat er iets moest veranderen in het oude Europa. Samen met enkele andere vooraanstaande politici heeft hij zich aan de opbouw der Europese eenheid gewijd. Ook heeft hij de grondslagen voor het Be nelux-parlement gelegd. Zijn volk verliest in hem een leider, België een trouw staats man en Benelux een bezielend promotor aldus mr. Van Thiel. KEY WEST (VS) (Reuter-AFP) Ra dio Havana heeft meegedeeld, dat de eer ste doodvonnissen na de mislukte invasie op Cuba van de vorige maand zijn uitge sproken. Drie gevangen genomen leden van het invasieleger zijn ter dood veroor deeld wegens het doden van een volgeling van Fidel Castro. Volgens radio-Havana maakten zij vroeger deel uit van het leger van ex-president Batista. (UPI) Blijkens radio-Havana heeft premier Fidel Castro zondag met de tien gevangenen, die hij naar de Verenigde Sta ten had gestuurd om te onderhandelen over zijn aanbod 1200 gevangenen uit te wisselen tegen 500 tractoren, geconfereerd over de verdere uitvoering van dit plan. De gevangenen zouden hem hebben mee gedeeld dat een prominente Amerikaan, wellicht mevrouw Roosevelt zelf, over en kele dagen naar Havana zou komen om de ruil te regelen. De tractoren zouden in to taal 15 tot 20 miljoen dollar kosten. Het Amerikaanse comité, waarin me vrouw Roosevelt zitting heeft, zou gevraag hebben om een lijst van de voor uitwisse ling in aanmerking komende gevangenen. In kringen van het Amerikaanse Congres blijkt steeds weer verzet te rijzen tegen de ruil. BERLIJN (UPI) Communistische di plomaten te Oost-Berljjn hopen, dat pre mier Fidel Castro van Cuba de onder handelingen over de ruil van 1200 gevange nen tegen tractoren afbreken zal. Een diplomaat uit een van de Oosteuropese landen verklaarde in een privégesprek te Berlijn: „Castro brengt met zijn aanbod het geweldige succes in gevaar dat hjj heeft behaald door het contra-revolutio naire invasiekorps te verslaan. Laten we hopen dat hij naar zijn vrienden zal luis teren en van gedachten verandert op dit punt". Volgens de communistische diplo maat was zelfs het neerschieten van al de 1200 gevangenen beter geweest dan dit aanbod. „De Zuidamerikaanse volken zouden het begrepen hebben als de verraders ter dood waren gebracht". ..Men kan echter van niemand verwachten warm te lopen voor het idee dat menselijk bloed kan worden geruild tegen ijzerwaren. Een aanbod als dit heeft altijd een zeer slechte invloed op dew ereldopinie". De diplomaat liet doorschemeren dat het ook moeilijk was om Castro's aanbod uit te leggen aan het publiek in de communis tische landen. „We hopen dat Castro zal beseffen dat hij een fout heeft gemaakt", aldus de diplomaat. „De socialistische lan den zijn echte vrienden van het Cubaanse volk. We hebben reeds honderden trac toren verzonden en zouden Cuba nog meer kunnen zenden als de Cubanen ze dringend nodig hadden. „Er is beslist geen reden voor Castro om zulke slechte propaganda voor zichzelf te maken door gevangenen voor tractoren te willen ruilen". Hij voegde er verder nog aan toe: „En het heeft geen zin om bovendien nog goede propaganda te maken voor Amerikaanse tractoren". De diplomaat verzocht zijn identiteit niet bekend te maken. WASHINGTON (AFP) De Republi- BRUSSEL (Reuter). Koning Boude- wijn en koningin Fabiola zijn zondag uit Parijs naar Brussel teruggekeerd. Koningin Fabiola, die een keekontsteking had opge lopen tijdens het staatsbezoek zag zeer bleek, toen zij in Brussel aankwam. De Koning en Koningin reden rechtstreeks naar hun paleis in Laken. MOSKOU (UPI) Radio Moskou meldt dat scheepsbouwkundigen in Leningrad de laatste hand leggen aan de plannen voor de bouw van een modern 28.000 ton metend passagiersschip. Het nieuwe schip zal duizend passagiers moeten vervoeren en een snelheid kunnen ontwikkelen van meer dan vijftig kilo meter per uur. keinse afgevaardigden in de Amerikaanse Senaat hebben een verklaring uitgegeven waarin wordt geprotesteerd tegen het be sluit van de regering medewerking te ver lenen aan de ruil. „De betreurenswaardige gang van zaken met de invasie op Cuba heeft geleid tot een enorm verlies van het Amerikaans prestige in het buiten land. Thans vergroot president Kennedy dit prestigeverlies nog door zijn steun te geven aan een zogenaamde particuliere actie die ten doel heeft het Amerikaanse volk het door Fidel Castro afgeperste geld te laten betalen". LISSABON (UPI) Gisteren is in het station Cais de Sodre te Lissabon een tijd bom ontploft. Een viertal mensen raakte gewond. Een politieman behoorde tot de ernstig gekwetsten. In de tuin voor het Belem-paleis, de re sidentie van president Americo Thomaz, werd later eveneens tijdbom ontdekt. Men vermoedt dat de bommen zijn ge plaatst door tegenstanders van de regering- Salazar. LEOPOLDSTAD (UPI) President Tsjombe van Katanga is zondag onder gewapend geleide aan boord van een rivierschip uit Coquilhatstad vertrokken naar Leopoldstad, waar hij dinsdag of woensdag zal aankomen. Op twee andere schepen reizen de deelnemers aan de con ferentie van Coquilhatstad terug. De be sprekingen zijn zaterdag afgesloten. Men is het echter niet eens geworden over de grenzen van de meerderheid van de nieuwe staten die de Kongolese federa tie zouden moeten vormen. Tenminste 21 aanspraken op vorming van een staat zul len moeten worden onderworpen aan volksstemmingen, welke de Kongolese lei ders hopen te kunnen organiseren met hulp van de UNO. BERLIJN (UPI) De Westberlijnse „Berliner Zeitung" meldt, dat de Poolse onderminister van Binnenlandse Zaken Anton Alster naar het westen is gevlucht en zich thans in Washington bevindt. Alster zou verantwoordelijk zijn geweest voor alle Poolse veiligheidsdiensten. Hij zou een verwonding, opgelopen bij een auto-ongeluk in februari van dit jaar, heb ben aangegrepen om naar West-Berlijn te gaan, teneinde zich daar in een kliniek te laten behandelen. In Berlijn zou hij asiel hebben gevraagd. Van het bericht kon geen bevestiging worden verkregen. Spoorbaan opgeblazen. De Italiaanse poli tie te Udine heeft meegedeeld, dat zater dagavond bij deze stad een gedeelte van de soorbaan is opgeblazen, 'n onderdeel van de directe verbinding Rome-Wenen. Men neemt aan dat sabotage in het spel was. Uitdieping. De Kopenhaagse havenautori teiten bestuderen plannen voor uitdieping van de Sont tussen Denemarken en Zuid Zweden ten behoeve van grotere schepen. Thans kunnen schepen met een diepgang van meer dan zeven a acht meter geen gebruik maken van deze vaarweg. Dertien doden. In Caracas, de hoofdstad van Venezuela, is zaterdag een bestel auto, waarin negentien mensen zaten, te gen een muur gereden en in brand gevlo gen. Dertien mensen, waaronder vijf kin deren, kwamen om het leven en vijf mensen werden gewond. De bestuurder zou oververmoeid zijn geweest. Moord. Een 33-jarige keukenhulp, Alan Wills, in de Engelse stad Southpert, is gearresteerd op verdenking een meisje van zes jaar te hebben aangerand en vermoord en het lijk te hebben verbor gen onder zijn bed in het hotel waar hij werkte. Amanda Graham was vrij dagavond naar de kermis gegaan. Toen zij om half tien niet terug was, waar schuwden de ouders de politie. Diezelfde avond werd de hand op Wills gelegd. Draagbare radio's. Kanunnik Felix Kir, de 85-jarige burgemeester van de Franse stad Dijon heeft in zijn gemeente het gebruik van draagbare radio's in het openbaar verboden. Het verbod geldt niet voor hen die luisteren door middel van een kopte lefoon. Elf branden. Binnen een tijdsbestek van drie uur hebben zondag in Newark in de Amerikaanse staat New Jersey, elf branden gewoed, waarvan er twee- om vangrijk waren. In verband hiermee heeft de Newarkse politie een aantal jongelie den ondervraagd, nadat bericht was ont vangen dat men 'n jongen had zien vluch ten die geprobeerd had in het gebied van de branden een vuurtje te stoken. Geen absolutie. De bisschoppen van Malta hebben de priesters van het eiland op dracht gegeven geen absolutie te verle nen aan ieder die sympathiseert met de Labourpartij en haar leider, Dom Min- toff. Dit verbod treft ook mensen die geschriften van de Labourpartij lezen, drukken, verkopen of verspreiden. Erepoort. In Durgapoer, een Indische fa- fabrieksstad waar momenteel het dage lijks bestuur van de Congrespartij ver gadert, hebben betogers zaterdag een erepoort die was opgericht voor premier Nehroe verbrand. Zij wilden hiermee pro testeren tegen het optreden van de poli tie is Silchar, waar vorige maand zeven demonstranten werden gedood en 38 per sonen verwondingen opliepen.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3