i Aanleg van voetpad langs wegen in gemeente Bloemendaal bepleit Vijfdaagse muziekweek in Maastricht feestelijk besloten Iedere stand betaalt kolen contant Gerard Knuvelder bekroond Raad van Baarland ontslaat wethouder Tableau de Ia troupe van „Ensemble" Edith Piaf ernstig ziek Filip de Pillecijn in Rupelmonde gehuldigd Opheffing Amsterdams Ballet in beraad Prijzen voor lichte muziek uitgereikt De eegeo Muizen^ Violiste Mariëtte Vogel in Huize Hesmerg HQDEfl MAANDAG 29 MEI 1961 4 /V/1 TUURBESCHERMINGSCOMMISSIE Kampeerwagens moeten in hoofdstad elke twee dagen verplaatst Kennedy voor Eurovisie De arbeidstijden op de departementen Internationaal Gerechtshof verklaart zich bevoegd in geschil Cambodja-Tailand De Nederlandse Week in München Twee actrices geslaagd aan de Toneelacademie van Maastricht Wellicht concentratie in een nationaal ballet Raadsel TIEN JAAR N.T.S. De radio geeft dinsdag 7 elevisieprogramma DE GEZAMENLIJKE BRANDSTOFFENHANDEL De Natuurbeschermingscommissie Zuid Kennemerland heeft zich met een brief gericht tot het gemeentebestuur van Bloe mendaal met het verzoek te bevorderen, dat langs een aantal wegen in Overveen en Aerdenhout een wandelweg en een fietspad wordt aangelegd, aldus is in de onder leiding van ir. I. D. Sepers in het stadhuis van Haarlem gehouden vergade ring der commissie meegedeeld. „Uitgaande van de gedachte dat het in deze tijd zaak ibs het relatief weinige na tuurschoon voor zo velen als mogelijk is toegankelijk te maken, meent het bestuur der Natuurbeschermingscommissie de aan dacht te moeten vestigen op de toestand op sommige wegen," aldus schrijft de com missie. De route, beginnend met de Duin lustweg een der drukst bezochte wegen, waaraan het Kraantjelek gelegen is te vervolgen met de Van Haemstedelaan, dr. mr. Enschedéweg, de Van Vollenhovenlaan, Vogel enzangse weg, Kleine Beelslaan en Een 47-jarige koopman uit de Gerrit van der Veenstraat in de hoofdstad is door de Amsterdamse rechtbank conform de eis van de officier veroordeeld tot 20 gulden boete omdat hij zijn kampeerwagen, in strijd met een algemene politieverorde ning, langer dan 48 uur op één plaats voor zijn woning had laten staan. In eerste in stantie had de kantonrechter hem ontsla gen van rechtsvervolging, aangezien deze de verordening van het gemeentebestuur niet rechtsgeldig vond. Tijdens de behandeling van deze zaak in beroep betoogde de koopman dat hij tij dens de periode waarin zijn overtreding door de politie was geconstateerd, verschei dene keren met de kampeerwagen had ge reden, maar de agent die het proces-ver baal had opgemaakt achtte dit onmogelijk Hij had namelijk merktekenen aangebrach op de banden van de wagen en op het as falt, zodat duidelijk was komen vast te staan dat de wagen gedurende langer dan 48 uur niet was verplaatst. De koopman bleef ontkennen, want sinds de algemene politieverordening was uitge vaardigd, ging hij iedere twee dagen een paar meter rijden met zijn wagen. Nu de rechtbank de verordening verbindned heeft verklaard zal de koopman (en met hem alle bezitters van kampeerwagens in de hoofdstad, die geen garage hebben) de ko mende zomer zijn wagen om de twee da gen weer enige meters moeten verplaat sen. „De burgemeester heeft mij geen ple zier gedaan met dat wetje", zei de koop man tegen de rechtbankpresident. Het Witte Huis heeft medegedeeld, dat president Kennedy vrijdag in Parijs een persconferentie zal houden, die door Euro visie zal worden uitgezonden. Deze pers conferentie heeft plaats tijdens een lunch waaraan Kennedy zal deelnemen als gast van verenigingen van diplomatieke en bui tenlandse correspondenten. De president zal bij die gelegenheid een rede van on geveer tien minuten uitspreken en vervol gens zijn persconferentie houden, waarbij hij zal antwoorden op schriftelijke vragen. Volgens de perschef van het Witte Huis zal dit vermodelijk de enige persconferen tie zijn, die president Kennedy tijdens zijn bezoeken aan Parijs, Wenen en Londen zal hpuden. Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant hebben, na overleg met de culturele com missie uit de Provinciale Staten, de pro vinciale prijs voor schone kunsten 1960, welke dat jaar beschikbaar is voor toneel en letteren, voor beroepskunstenaars toe gekend aan dr. Gerard Knuvelder te Eind hoven. Gedeputeerde Staten hebben bij dit be sluit het eenstemmig advies gevolgd van de commissie van advies voor de provin ciale prijs voor schone kunsten 1960. be staande uit prof. dr. W, Asselbergs (voor zitter), Antoon Coolen. prof. dr K. Meeu- wesse. Jan Naaykens en Bernard Verhoe ven. De Commissaris der Koningin, dr C. N M. Kortmann zal de prijs op een nader vast te stellen tijdstip uitreiken. Tweede Doodweg, aansluitend op de Mar grietlaan, zou voor fietsers en speciaal voor wandelaars een zeer aantrekkelijk en grotendeels zelfs van het snelverkeer ge scheiden tracée kunnen vormen, ware het niet dat bij gebrek aan een wandel- en fietspad grote gedeelten eerder levensge vaarlijk dan aangenaam te begaan zijn. Juist langs de gevaarlijke gedeelten is volgens de commissie zeker ruimte ge noeg om met betrekkelijk geringe moeite een smalle wandelweg en een fietspad aan te leggen. Caravankamp in Zandvoort In de vergadering van de commissie heeft de secretaris, de heer J. W. van He zei, mededelingen gedaan naar aanleiding van een bezoek van het bestuur aan een der caravankampen in Zandvoort. Het be stuur verwacht dat de duinen afgetrapt zul len worden als het kamp in gebruik blijft en is voornemens een brief te richten aan het gemeentebestuur van Zandvoort, waar in wordt voorgesteld verbeteringen aan te brengen. Vermoedelijk zal in de brief on der meer worden aanbevolen een in de om geving liggend vroeger., aardappelveldje te verharden. De heer Van Hezel deelde in het jaar verslag over 1960 mee, «dat de puzzïetocht. ondanks het betrekkelijk ongunstige tijd stip, een succes is geworden. Het aantal inzendingen bedroeg 2.000 tegenover in 1959 ruim 1100. De secretaris noemde het resultaat verheugend, maar het percenta ge van deelnemende scholen is toch nog be droevend laag. Er zal naar gestreefd wor den de puzzïetocht 1962 in het voorjaar te houden. De verslagen van de penningmeester, de heer J. A. Dorresteijn, werden goedge keurd en de periodiek aftredende bestuurs leden, de heren J. A. Dorresteijn en H Walet, werden opnieuw gekozen. Na afloop van de vergadering heeft de heer J. G. R. Wartena, assistent bij Staats bosbeheer, een causerie gehouden over de natuur en natuurbescherming, waarbij hij een aantal fraaie dia's vertoonde. Met zes stemmen voor heeft de zeven leden tellende raad van de gemeente Baarland besloten, tussentijds ontslag te verlenen aan wethouder L. de B. op grond van artikel 87a van de Gemeentewet. Vijf leden van de raad hadden het voorstel gedaan tot dit ontslag. In een vorige raadsvergadering had de raad een motie van wantrouwen tegen de wethouder aangenomen omdat deze zich naar de mening van de raad schuldig had gemaakt aan loslippigheid, leugens en lasterpraatjes. Voor de aanvang en het einde van de werktijd voor de 41-Vr-uur-werkers op de departementen wordt als richtlijn aange houden, dat bij de volledige invoering van de vijfdaagse werkweek, dus van 1 juli af, de aanvang van de ochtendwerkzaamhe den wordt gehandhaafd op 8.30 uur, de middagpauze wordt teruggebracht tot 45 minuten door deze pauze te houden tussen 12.45 uur en 13.30 uur en de middagdienst tijd wordt verlentc tot 17.30 uur. Het Internationale Gerechtshof in Den Haag heeft zich eenstemmig bevoegd ver klaard uitspraak te doen in de door Cam bodja tegen Thailand aanhangig gemaakte zaak over 't tempelcomplex Preah Vihear. Het hof deed dit door een preliminaire ex ceptie bezwaren tegen behandeling van Thailand bij arrest te verwerpen. Cambodja wil dat het hof Thailand ge last de troepen van het tempelcomplex terug te +rekken en bepaalt dat Cambodja de soevereiniteit over de Preah Vihear heeft. In het voorarrest wordt gezegd dat het Hof het Vhailandse argument niet kan onderschrijven volgens hetwelk Thailand wel de wil had de gedwongen rechtsmacht van het Hof te aanvaarden maar deze aan vaarding niet rechtsgeldig had verricht. Het Hof kan niet aannemen dat een vorm gebrek, dat het wezen van de aanvaarding niet raakt, tot nietigheid leidt. Zij die van de natuur houden en in Overveen of Aerdenhout willen fiet sen of wandelen ondervinden dikwijls moeilijkheden van het verkeer door het ontbreken van fietspaden of wan delwegen. De Natuurcommissie voor Zuid-Kennemerland meent dat er bij voorbeeld op de Duinlustweg nog wel paden kunnen worden aan gelegd en heeft medewerking aan het gemeente bestuur van Bloemendaal gex^raagd. Een foto van de situatie op de Duin lustweg bij druk verkeer. Het toneelgezelschap „Ensemble", onder directie van Karl Guttmann, is voor het seizoen 19611962 als volgt samengesteld: de dames Joke van den Berg. Ingeborg Elzevier, Ina van Faassen, Nel Kars, Sigrid Koetse, Fien de la Mar, Marianne Rector, Shireen Strooker. Magda Janssens (als gast); de heren Chris Baay, Louis Bongers, Ton van Duinhoven Maxim Hamel, Ger- ben Hellinga, Wim van den Heuvel, Frans 't Hoen, Ad Hoeymans, John Leddy, Wim de Meijer, Jan Retèl, Cor van Rijn, Louis van der Steen, Geert Tijssens, Jo van der Ven en Lucas Wensing. Dramaturge is Luisa Treves; de zake lijke leiding berust bij de heer I. Parijn, terwijl de technische leiding in handen van de heer Lou Steenbergen is- Er worden drie stukken in studie geno men, namelijk „Ingeborg", blijspel van Curt Goetz in de vertaling van J. W. Hof- stra, regie Jan Retèl; „De tiende man" van Paddy Chayefsky. in de vertaling van Ab Visser, regie Karl Guttmann; en „Een vrije dag" van de Deense auteur Otto L. Fischer, vertaling Arie Vreeker in welk stuk Mag da Janssens haar zestigjarig toneeljubileum zal vieren. De eerste helft van de „Holland-Week", welke tot en met volgende week woensdag in München wordt gehouden, is in de grote zaal van het op een eiland in de Isar gebouwde Duitse Museum, afgesloten met een grootse manifestatie van Nederlandse en Beierse volkskunst. Medewerkenden wa ren onder anderen de koninklijke militaire kapel, het pachthoornkorps gardejagers, de volksdansgroep „Stompetoren" uit West- Friesland, de volksdansgroep „Twente" en elf Beierse groepen. In de loop van de dag waren de inwoners van de stad vergast op carillonmuziek (mr. Romke de Waard), draaiorgelmuziek („De Arabier") en het poppentheater van Jan Nelissen. In de overige vier dagen van de Hol land-week volgen er nog uitvoeringen van het Scapino-Ballet, een orgelconcert door Albert de Klerk, een concert door het Ne derlands Kamerkoor onder leiding van Fe lix de Nobel en lezingen door prof. dr. C. Soeteman uit Leiden over de Nederlandse litteratuur, door prof. dr. H. gchulte Nord- holt uit Groningen over Nederlandse schil ders en door Godfried Bomans. De voorzitter van het bestuur der To neelacademie, de heer L. Linssen, heeft zaterdagavond in de Maastrichtse stads schouwburg aan de twee vrouwelijke af gestudeerden van deze academie de eind diploma's uitgereikt, namelijk aan de da mes Willie Frenken uit Obbicht (Limburg) en Maria Habraken uit 's Gravenhage. Aan de andere toneelacademies te Am sterdam en te Arnhem zijn de eindexa mens nog niet in een zodanig stadium ge vorderd, dat voor de Nederlandse toneel gezelschappen een vergelijkend overzicht van de nieuwe toneelkrachten mogelijk is. Arnhem heeft dit jaar twee vrouwelijke eindexamenkandidaten en Amsterdam drie vrouwelijke en twee mannelijke. In Maas tricht studeren thans nog 10 leerlingen aan de toneelacademie, maar voor het komen de eerste leerjaar hebben zich tot nu toe ongeveer tussen de 40 en 50 jonge mensen gemeld. Tijdens een vergadering van het Alge meen Nederlands Verbond te Rupel monde in België is de Vlaamse schrij ver dr. Filip de Pillecijn gehuldigd. De heer De Pillecijn werd in 1891 te Hamme (België) geboren. In de eerste wereldoorlog streed hij aan het IJzerfront, wat een grote invloed uit oefende op zijn latere litteraire werk. Van 1918 tot 1929 was hij werkzaam als journalist. In 1922 promoveerde hij aan de universiteit te Leuven tot doctor in de Germaanse filologie. Tij dens de tweede wereldoorlog was hij directeur-generaal van het middelbaar onderwijs. In zijn litteraire werk was De Pillecijn in de eerste plaats romancier en novellist Eenige van zijn belangrijkste werken zijn: „De Blauwbaard", „De soldaat Johan", en „Hans van Malmedy". Namens het A.N.V. spraken de heer H. Bourginon en, speciaal namens de afdeling Oost-Vlaanderen en het Erasmus-genoot schap, de heer J. de Wit (pseudoniem Johan van Mechelen) een huldigingswoord. Zij belichtten de figuur van Filip de Pil lecijn vooral als Vlaams strijder. Na de huldiging, waarbij hem een geschenk werd aangeboden, dankte de heer De Pillecijn kort voor de blijken van genegenheid. Aan de huldiging was een algemene ledenvergadering van het A.N.V. vooraf gegaan. dr. A. Willemse sprak hierbij over „de toekomst van het A.N.V." Dit verbond, dat tot doel heeft de versterking van de volkskracht bij de volksgroepen die tot de Nederlands of dietse stam behoren en van het bewustzijn van haar verwantschap, werd in 1895 te Brussel opgericht. Het be leefde zijn grootste bloei rond 1913, toen het 13774 leden telde. Het nam toen actief deel aan de Vlaamse Beweging. (Van onze Amsterdamse redacteur) De Amsterdamse gemeenteraad zal op 7 juni bijeenkomen om zich bezig te houden met de precaire situatie, waarin het Amsterdamse Ballet is gekomen, nu van de oorspronkelijke opzet de fusie van het Ballet der Lage Landen en het Opera-Ballet ondanks alle geldver slindende pogingen, niets is terecht ge komen. Het Iaat zich aanzien, dat B. en W. van Amsterdam de raad zullen vra gen zich te beraden over de consequen ties, die de opheffing van de balletgroep en de vorming van één nationaal ballet kunnen hebben. De moeilijkheden, die zich bij het Am sterdams Ballet voordoen, en de financieel onhoudbare positie van het Nederlands Danstheater te Den Haag hebben er toe geleid, dat er steeds meer stemmen opgaan tot het doen samensmelten van de be staande balletgroepen in ons land. De Amsterdamse wethouder voor Kunst zaken, mr. A. de Roos, onthoudt zich in afwachting van de raadsvergadering van commentaar. De vorming van een nationaal ballet zou betekenen dat ook het derde balletgezelschap, het Nederlands Ballet van Sonia Gaskell, dat thans in Den Haag is gevestigd, moet verdwijnen. Er gaan echter stemmen op, om mevrouw Gaskell ook de leiding te geven van het nieuwe ballet gezelschap, waarin de danseressen en dan sers van het Nederlands Ballet ongetwij feld de belangrijkste kern zullen vormen Het nationale ballet zou ook de balletten van de Nederlandse Opera moeten ver zorgen. Als vestigingsplaats wordt zowel Den Haag als Amsterdam genoemd. De gezondheidstoestand van de Franse zangeres Edith Piaf geeft reden tot be zorgdheid. Dit is meegedeeld in het Pa- rijse ziekenhuis, waar zij vorige week is geopereerd. De zangeres, die vorig jaar drie soortgelijke operaties heeft ondergaan, lijdt aan geelzucht. Zij wordt nu kunst matig gevoed. Het vijfdaagse muziekfeest voor in de laatste vijf jaar gecomponeerde Neder landse muziek, is zondagmiddag te Maas tricht besloten met een concert van het Limburgs Symphonie Orkest, dat onder andere enkele werken uitvoerde van de in 1957 overleden componist Sem Dresden. Na dit concert ontving het gemeentebe stuur van Maastricht de organisatoren, componisten en vertegenwoordigers van Nederlandse muziekorganisaties in de met bloemen versierde stadhuishal. Burgemeester baron Michiels van Kes senich heeft daar gesproken over „de inter nationaal verstaanbare en cultureel ver heffende muziek, welke 'n belangrijk aan deel kan hebben als troosteres der bedruk ten, die in de toekomst van werktijdver korting geen rustige recreatieve ruimte zullen kunnen vinden". De burgemeester bood aan de voorzitter van het jubilerende Genootschap voor Nederlandse Componis ten, de heer Guillaume Landré, en aan de voorzitter van de Stichting Nederlandse Muziekbelangen, Jan Mul, het Maastricht se gedenkboek „Het land zonder grenzen" aan als blijk van waardering voor hun aandeel in de bevordering van de Neder landse muziek. De heer Londré heeft daarna medede ling gedaan van het resultaat van een Nederlandse prijsvraag voor lichte muziek, welke het Comité voor Nederlandse Amu sementsmuziek (Conamus) vorig jaar had uitgeschreven en waarbij als opgave was gesteld een genrestuk voor orkest met een uitvoeringsduur van 2 Vi tot 6 uur. Het aantal inzendingen van 82 overtrof verre de gestelde verwachtingen. Maar ook de algemeen zeer goede kwaliteit van een aantal stukken was zeer verheugend, aldus de heer Landré. De eerste prijs van 2500 gulden werd toegekend aan het werk „Dansende Druppels" van de heer P. C. Kwadijk uit Ede(Geld.) een werkje, dat uitmunt „door uitstekende muzikale vond sten, smaakvolle harmonie en een voor- Plaat van Irma la Douce. „Irma la Douce'het in dubbele zin lichte zusje van „My fair Lady" (aldus Ton Lutz), is op een grammofoonplaat vastgelegd. In de foyer van de Rotterdamse schouwburg deelde Ton Lutz de eerste exemplaren uit. Aan burgemeester en mevrouw Van Walsem, aan Eduard Flipse („omdat hij zich niet moet verbeelden, dat hij de enige in Rot terdam is die muziek kan maken"), aan Margriet de Groot „My fair Lady" en haar partners Wim Sonneveld en Johan Kaart. Dan natuurlijk aan „Irma la Douce" zelf, dat wil zeggen aan Lia Dorana, en de andere hoofdrolspeler-zanger Steije van Brandenberg. Censuur. De Zuidafrikaanse minister van Binnenlandse Zaken heeft uitstel be volen van de première van het toneelstuk „De wereld van Suzie Wong", die vrijdag zou plaats hebben, aldus meldt de Rand Daily Mail. Het stuk is gebaseerd op net boek van dezelfde naam dat gaat over de liefde van een Amerikaanse kunstenaar voor een Chinees meisje van lichte zeden. Het stuk zal waarschijnlijk eerst aan de censor worden voorgelegd. Muziekschool van Toonkunst. Op zater dag. 3 juni, 's middags om 1.45 uur, zullen leerlingen van de elementaire afdeling van de Muziekschool van Toonkunst een uit voering geven in de Stadsschouwburg te Haarlem. treffelijke orkest-realisatie". De tweede prijs van 1500 gulden viel ten deel aan „Spaans-Nederlandse dansen", waarin op muzikale wijze Spaanse ritmen en bekende Nederlandse liedjes werden gecombineerd Deze inzending was van de heer P. van Mever uit Rotterdam. De derde prijs van 750 gulden kende de jury toe aan de inzen ding „Circo", een werk dat uitmunt „door frisse gedachten en uitstekende orkestra tie". De componist bleek te zijn de heer Wim Franken uit Driebergen. Verder wer den nog prijzen toegekend aan Bernard Silberman uit Hilversum, Melle Weersma uit Brussel, Jan Leenders uit Amsterdam- Oost, Julius Steffaro en P. ten Bosch, bei den uit Hilversum. De drie bekroonde composities werden na de bekendmaking aan de d-ie aanwezige winnaars, via een bandopname ten gehore gebracht. Deze drie bekroonde werken waren namelijk te voren met medewerking, van een 40-tal le den van het Limburgs Symphony Orkest onder leiding van Gerard van Krevelen uitgevoerd en opgenomen. De uitreiking van de andere prijzen zal op 30 mei ge schieden in het Buma-huis. IN HUIZE HESMERG aan de Lanck horstlaan te Heemstede werd zondagavond een huisconcert gegeven door de jonge inoliste Mariëtte Vogel, leerlinge van Oscar Back en tweede prijswinnares van een onlangs in het I.C.C. (Vondelpark paviljoen) te Amsterdam gehouden vio l' tenconcours. Zoals bekend, is het de bedoeling van de heer en mevrouw Hes- merg-Boutèr om door middel van deze huisconcerten jonge solisten in de gelegen heid te stellen een programma aan een klein aantal toehoorders als het ware te .testen". In deze zin dient men dus het optreden van Mariëtte Vogel te beoordelen, een serieus violiste, die reeds een degelijke scholing achter de rug heeft en die het bovendien niet aan heilig vuur ontbreekt. Het zou onbillijk zijn haar prestaties te meten aan die van oudere collega's met meer ervaring en een meer gerijpte voor drachtsstijl. De waardering die men voor haar technisch kunnen en oprechte over tuiging kan voelen, neemt niet weg dat zij haar emotionele contact mêt de muziek nog niet volledig door middel van het in strument weet waar te maken voor haar toehoorders. Haar toon is nog te weinig geschakeerd en bezit vooral in het forte een zekere grofheid die de declamatie van de melodie benadeelt. Te dikwijls krijgt men nog het gevoel dat er discrepantie bestaat tussen wat zij wil uiten en wat zij aan haar viool weet toe te vertrouwen. De heftigheid die de lyriek van Chausson's „Poéme" en de Sonate van César Franck onder haar handen krijgt is enigszins overspannen en niet zozeer een teken van wezenlijke dramatiek dan wel van een (voorlopig) onvermogen om tot die sere niteit te geraken die de vorm van het meesterwerk doortrekt, en die zijn kern is Zonder twijfel is Mariette Vogel een vio liste voor wie de muziek méér is dan een gegeven om er haar instrumentale vaar digheid aan te demonstren; zij heeft echter nog niet het evenwicht tussen spanning en ontspanning gevonden dat de voorwaarde is tot een eigenlijke herschepping. Maar men zal haar verdere ontplooiing in dit opzicht met belangstelling volgen. De pianobegeleiding werden door Boukje Land op betrouwbare en muzikale wijze verzorgd. Sas Bunge Voornaamste onderdeel van het KRO- programma van zondagavond moest, den ken wij. de een-akter zijn van Ed. Hoornik „De ring". Er ontrolde zich voor ons oog een stukje t.v.-toneel, waaraan geen eer viel te behalen. Wat Hoornik er nu precies mee bedoelde zal wel altijd een raadsel blijven. Waarschijnlijk wilde hij een dra matische situatie creëren uit een onbe tekenend voorval, zoiets als de sneeuwbal, die als ze eenmaal aan het rollen gaat, een hele lawine ontketent- De sneeuwbal was in dit geval een ring. verloren door een actrice, die geacht werd alle mannen aan zich te willen binden, wat haar dan, blij kens de reacties op de vermissing, lelijk opbreekt. Wannee, Hoornik dat op het oog had. vergiste hij zich deerlijk in zijn ver mogen geloofwaardige figuren in een ac ceptabele positie tegenover elkaar te plaat sen. Ze bleven allen schetsmatig aangeduid en kwamen niet verder dan wat grote woorden over generatieverschillen en hun diepe achtergrond. De rol van de vermiste, gestolen of met opzet verduisterde ring bleef bij dit alles vaag en onduidelijk. De acteurs wisten er ook al geen raad mee. Ze speelden voor wat ze waard waren. Ze zijn evenwel heel wat meer waard en dat werd ons wel erg duidelijk. De laatste TV-Toto van de VARA was meteen een van de interessantste. Een drie tal gasten dat in uitlopend genre van kunstvaardige werkzaamheid bekendheid geniet, kwam Theo Eerdmans helpen bij zijn cijfer-goochelarij, namelijk: Joan Haanappel, beroepskunstrijdster op de schaats, Annie de Reuver, vocaliste en Paul Cammermans, acteur van Belgische bloede. Het cijfer-gegooche' van deze Toto was overigens zeer voordelig voor het sociale werk van de socialistische gemeenschap, want de bouw van een Koos Vorrinkhuis op de Lage Vuursche ten dienste van het Natuurvriendenwerk. werd door een royale bijdrage der toto-deelnemers tot een nabije realisatie gebracht. De TV-toto, thans geëindigd, was een geslaagde variatie op het prijswedstrijden- procédé. waarbii de nadruk niet lag op de winstmogelijkheden, doch op het amuse ment. Het feit dat de optredende gasten niet serieus op hun bekwaamheden werden getest, doch voor de grap iets moesten ver richten wat in de verte met hun beroep te maken had. maakte deze variatie geniet baarder dan menige andere vinding op dit gebied, terwijl het niveau altijd tamelijk hoog lag. De gepresenteerde attracties wa ren meestal niet de eerste de beste, zoals bijvoorbeeld zaterdagavond Stephan Gra- pelli, de jazz-violist en het ensemble exoti sche athleten. die verbazingwekkende pres taties verrichtten met hun „kruip-door „sluip-door" acrobatiek- Beeldschermer Op 31 mei zal het tien jaar geleden zijn dat de stichtingsakte van de Nederlandse Televisie Stichting te Hilversum werd ver leden. Thans worden plannen uitgewerkt om in oktober, ter gelegenheid van dit jubileum een aantal bijzondere program ma's uit te zenden. HILVERSUM I. 402 m. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Lichtbaken, lezing. 10.25 Gram. 10.50 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Volaan.. vooruit, lezing. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Ben je zestig? 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platennieuws. 13.40 Lichte muziek. 14.05 Schoolradio. 14.35 Voor de plattelandsvrouwen. 14.45 Gevar. progr. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber 17.45 Regeringsuitz.Gesproken brief uit de Ne- derl. Antillen, door Henk Dennert. 18.00 Lichte muz. 18.20 Gram. 18.30 Radio-volksunuiversiteit: Heidense weerstand bij de vestiging van het Christendom in de streek van Rome, door dr. M. J. Vermaseren. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Me- mojandum. 19.30 Gram. 20.30 Zangrecital. 20.55 Kamermuziek. 21.30 Zeker is zeker, klankb. 22.00 Orgelrecital en comm. 22.30 Nieuws. 22.40 Ge huwd en ongehuwd, lezing. 22.55 Cabaretprogr 23.25 Gram. 23 55—24.00 Nieuws. HÏLVERSUM II 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de Vrouw. 9.10 De groen teman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 9.55 Boek- bespr. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Pianorecital. 11.15. Voor de zieken. 12.00 Orgel en cello. 12.20 Uitz. voor de landbouw. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nieuws 13.15 Meded. of gram. 13.25 Beursber. 13.30 Pro menade-orkest en solist. 14.00 Kamertrio 14 40 Schoolradio. 15.00 Lichte muz. 15.30 Het continent van de dollar, lezing. 15.45 Tenor en piano. 16.15 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.50 De dierenwereld en wij, praatje. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Lichte muz. 19.00 Paris vous par- le. 19.05 Madame Butterfly, opera. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 21.00 Speurwerk wijst nieuwe wegen klankb. 21.25 Gram. 22.00 Viool en piano. 22 30 Nieuws. 22.45 Act. 23.00 Gram. 23.55—24.00 Nws BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws. 12.02 Gram. 12.30 Weerber 12 35 Voor de landbouw. 12.42 Gram. 12.50 Beursber. 13.00 Nieuws. 13.15 Kamermuz. 14.00 Schoolradio 15.45 Koorzang 16.00 Beursber. 16.06 Duitse les 16.21 Koorzang 16.30 Omr.ork. 17.00 Nieuws 17 15 Kamermuz. 17.40 Klankb. 18.00 Gram. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Sportkron. 19.00 Nieuws 19 40 Schoolwedstrijd. 20.00 Hoorsp. 21.02 Gram. 21 30 Jazzmuz. 22.00 Nieuws. 22.15 Zangrecital. 22 55— 23.00 Nieuws. VOOR MAANDAG NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20 20 21.55 Dagsluiting Act. progr. 20.30 TV-film. 20.55 Cabaretprogr. VOOR DINSDAG NTS20.00 Journaal. 20.20 Filmrep. 20 40—22 05 Speelfilm. Beeld van Rodin in Rotterdam. Het beeld „L'homme qui marche" van Rodin is uit Parijs in Rotterdam aangekomen. De gemeente heeft 't, nadat het op de Floriade geëxposeerd was geweest, voor ƒ46.150.— aangekocht. Voorl pig is het beeld op het terras van museum Boymans-Van Beunin- gen geplaatst, aan de tuinkant. Dit in af wachting van een uitspraak van de ge meenteraad of het in de stad, dan wel in de tuin van de museum opgesteld zal worden. Advertentie

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 4