SPOR T IN DE IJ MOND Uitgevaren visserijvaartuigen Zes korpsen roerden de trommen op IJmuidens Gijzenveltplantsoen IJmondverenigingen vandaag en morgen Nieuw clubhuis voor Wijker Duinjaghers Nog één week tijd voor oplossingen quiz Auto rijdt tegen boom, drie gewonden Havenberichten MAANDAG 29 MEI 1961 5 Kleine verkeersongevallen in gemeente Velsen Weer gezellige avond Klavierschippers Scooter in botsing met personenauto Schuur uitgebrand in Beverwijk Schepen, rederijen en werven Neomist Stam ingehaald Aanstaande bijeenkomsten Kennemerduin-hotel wordt gesloopt Monument onthuld voor de „vader van N.-Guinea" Jongen verdronken Kerkelijk nieuws Grafisch vestigingsbesluit blijft voorlopig van kracht T ennis De tennisclub Bakkum uit Castricum heeft zondag de vlag hoog in top kunnen hijsen want de eerste kampioen der ver eniging meldde zich aan. Het was het der de team dat door een gedecideerde 6-2 zege op DEM 3 uit Beverwijk de ereplaats in de afdeling bereikte en nog wel zonder ge slagen te zijn. Ook het eerste en het twee de team behaalden nuttige overwinningen, respectievelijk tegen H.L.T.C. (Helder) en Duinlust (Haarlem). De uitslagen waren: Zaterdagcompeti tie Bakkum II-Juliana 2 Hoorn) 1-3 Anony mus (Helder)-Bakkum I 0-4; Jeugdcompe- titie LTVZ (Zaandam)-Bakkum I 4-2; Zon dagcompetitie Helder T.C. Animo-Bakkum I 2-6, Duinlust (Haarlem) II-Bakkum II 2-6, Bakkum III-DEM III (Beverwijk) 6-2, Bakkum 3 kamipoen. Bakkum IV-MOOC (Den Helder) 7-1. Autosport Zondagmiddag waren weer 3500 belang stellenden naar het wedstrijdveld aan de St. Aagtendijk getogen om daar de tweede auto-cross in dit seizoen bij te wonen. Men heeft weer „waar" voor zijn geld gekregen, want vele malen moesten kraan wagens er aan te pas komen om veronge lukte wagens op te halen en uit de sloten op te vissen. Grote stofwolken maakten de wedstrijd vele malen onzichtbaar. Balen stro vlogen door de lucht, wagens stonden recht tegen elkaar op, men „ramde" elkaar om voor te komen. Maar alles ging strikt eerlijk, sportief en zonder ongelukken. Brandweer en Rode Kruis, die beide met veel manschappen en materiaal aanwezig waren, hebben niets anders te doen gehad dan ook kijken naar dit autocrossfestijn. Er kwamen 25 wagens aan de start. De uitslag van de cross was, dat de „coureur" Theo Spaans uit Winkel met de eersteprijs van 250,ging strij ken. De tweede prijs van 225,was voor P. Groen uit Egmond, de derde ging naar de Beverwijker Mandemaker. Net als bij de Olympische Spelen werden de win naars na afloop op een erepodium (van strobalen) geplaatst. Ze kregen bloemen waarna een ereronde volgde. J. van Velen uit Beverwijk werd vierde, zijn plaatsgenoot Adriaan Kooiman eindig de op de vijfde plaats, S. Berkhout uit Eg- mond werd zesde en de Beverwijker J. C. Donkersloot zevende, de achtste prijs kon men niet toekennen, want deze wagen lag omgekeerd in de sloot. De extra-race werd een overwinning voor J. Kager, 2. P. Oud en 3. J. Straathof. Handbal Blijkens mededelingen in het clubblad „Half Time" zal de r.-k. sportvereniging IEV naast de bestaande onderafdeling handbal voor dames en meisjes nu ook een afdeling handbal voor jongens gaan be ginnen. Bezwaren van de afdeling voetbal bij de oprichting van de handbalclub voor jon gens zijn overwonnen en voorlopig kan IEV nu met een aspirantenteam starten, hoewel een tweede team niet lang op zich zal laten wachten. Uit de clubbladen Een zeer opmerkelijke uitspraak van Rob de Boer in het clubblad „De Spil" van de voetbalvereniging IJmuiden: „Willen we het tweedeklasserschap het volgend jaar behouden dan zal er toch het een en ander moeten veranderen. Ik geloof namelijk niet dat er nog één ploeg in de hoogste afdeling van het zaterdagmiddagvoetbal te vinden is, die niet traint". Een veelzeggend com mentaar. Dammen In de Velsense sportweek zal op 15 juni een grote damavond worden georganiseerd in hotel Royal waaraan speciaal niet-club- dammers kunnen deelnemen. Zij zullen in hun groepen ook spelers van de damclubs Sportief, DCIJ en Santpoort aantreffen. Er wordt gespeeld in hoofdklasse, eerste en tweede klasse. Voor de jeugd is er een aparte afdeling. De spelers worden in groepen van vier in gedeeld en voor* elke groep is er door het bestuur van de Velsense sportstichting een prijs uitgeloofd. Liefhebbers van sneldammen kunnen zich opgeven bij ir. M. Krijgsman, Uranus- straat 5, IJmuiden, telefoon 6425. Trawlvisserij Woensdag 10 mei: m.t. Wilhelmina Johanna KW 39 (IJsland) Dinsdag 16 mei: m.t. Dirk Maria KW 80. Woensdag 17 mei: m.t. Thorina IJM 33, Arie Ouwehand KW 122, Francina KW 153, Onderne ming I SCH 261; m.l. Onderneming III SCH 117. Donderdag 18 mei: m.t. Maria van Hattem IJM 10, Ariadne IJM 18, Toronto IJM 97, Jan Senior VL 84. Vrijdag 19 mei: m.t. Amsterdam IJM 28. Zaterd. 20 mei: m.t. Deining KW 8; m.l. Oceaan IX SCH 54. Dinsdag 23 mei: m.t. Emma IJM 15, Elie Che- nevière IJM 32, Post Boy IJM 35, Dirkje IJM 53, Egmont IJM 99, Bellatrix KW 139 (eerste reis), Soli Deo Gloria KW 152, Ada VL 7, Voorloper VL 16 (25 mei binnenPetronella VL 131, Voorwaarts VL 142 (eerste reis); m.l. Dolfijn IJM 55. Jan IJM 81, Verwachting IJM 204. Wiron III IJM 221, Leendert Jacoba KW 12, Arie Nico KW 17, Adria- na KW 19, Concordia K W26, De Vrouw Anna KW 52, Elizabeth KW 64, Henk KW 66, Satumus KW 69, VVillempje KW 89, Geertje KW 108, Avon tuur KW 114, Astra KW 115, Robert William KW 123, Sursum Corda KW 124, Petronella K W125, Jacoba Catharina KW 132, Willy KW 154, Willem Groen KW 158, Gijsbert Bastiaan KW 161, De Vier Gezusters KW 162, Pieter Anne KW 169, Margaretha KW 184, Anna Jacob KW 186, Onder-c neming II SCH 27, Drie Gebroeders HD 79; m.k. Dageraad IJM 4, Zuiderkruis IJM 7, Maartje IJM 8, Poolster IJM 11, Bettie IJM 29, Emisel IJM 31, Margrita IJM 42, Frederika Maria IJM 52, Swift IJM 54, K. P. IJM 61, Jaap IJM 62, Michiel IJM 63, Frank IJM 65, Paul IJM 66, De Hoop III IJM 73, Corrie IJM 78, Wiron VII IJM 206, Wiron VI IJM 207, Wiron V JM 208, Wiron I IJM 210, Deo Volente KW 11, Arendje Jacoba KW 21, Anne Marie KW 27, Petronella KW 31, Limanda KW 33, Tiny KW 34, Stem KW 36, Prinses Margriet KW 51, Vijf Gezusters KW 53, Cornelia Adriana KW 58, Ludy KW 61, Margriet Jozien KW 63, Maartje KW 71, Nico KW 72, Zeearend KW 79, Adriana 94, Arendje KW 98, Jacoba KW 105, Karla Ellen KW 106 24 mei binnen), Mare Liberum KW 117, Cornelis KW 118, IJsbrand KW 119, Flamingo KW 120, Adriana KW 131, Koningin Juliana KW 133, Dirk Taat KW 134, Urania KW 136, Maartje Ja coba WD 137, Anna Lydia KW 145, Samenwer king KW 146, Dirk van Beelen KW 148, Gijsbert Marian KW 150, Willy Alida KW 155, Peter Leo nard KW 156, Agatha KW 157, De Vrouw Alida KW 160, Helena K W164, Alida Jacoba KW 165, Cornelis Schaap KW 172, Anna Hendrika KW 174, Pieter Jacob KW 178, Solea KW 180, Alice KW 182 (24 mei binnen), Elly KW 187, En Avant KW 210, Samenwerking HD 125, Noorderkroon TX 18, Arie Geertje TX 51. Maryanne WR 7, Okko Bosker WR 25, Petra WR 32, Jan Willem WR 34, Sagitta WR 37, Internos WR 49, Flevo WR 50, Stella Ma- ris WR 51, Sijtje WR 58, Alie WR 59, Albert MO 1. Woensdag 24 mei: m.t. 's-Gravenhage IJM 26, Protinus IJM 154, Cornelis Vrolijk Fzn. SCH 171, Michiel Jan VL 110; m.l. Viking Bank KW 76, De MAANDAG 29 MEI Ned. Huisvrouwenver., Santpoort. 14 u.: Algemene vergadering en lezing door mevrouw Van Oort-Van Lauwerecht over Rome. Kleuterschool „de Duinkrekels", IJmui den, Radarstraat: Ouderavond met films en toelichting over „de kleuter in het verkeer" DINSDAG 30 MEI Ned. Herv. Jeugdhuis, Santpoort, 14.30 u.: Vergadering Alg. Ned. Bond van Ge- Catharina KW 92, Jeannettc KW 93, Willem KW Vrouw Dirkje KW1 04; m.k. Jannie IJM 38, Neel- tje IJM 240, Magda IJM 272, Ermine KW 30, Kar la Ellen KW 106, Wilma KW 113, Alce KW 182. Donderdag 25 mei: m.t. Voorloper VL 16; m.l. Cornelis KW 24. Haringdrijfnetvisserij Dinsdag 23 mei: m.l. Mr. Dirk Doncker Curtius KW 2 Fierman Eduard KW 5, Vertrouwen KW 6, Hubertha Gerarda KW 9, Willem Cornelis KW 16, Grietje KW 20, Volharding KW 23, Wilhelmina I KW 25, Bertha KW 38, Everard Crdistina KW 40, Aafke Jacoba KW 41, Rijnmond II KW 43, Rijn mond III KW 44, Neptunus KW 45, Noordzee KW 47, Nelly Maria KW 70, Maria Jacoba KW 73 (26 mei binnen), Hette Margaretha KW 74, Huiber- dina Gijsbertha KW 85, Toenadering KW 95, Rijn mond V KW 110, Nederland VII KW 130, Voor waarts KW 140, Willy KW 141 (26 mei binnen), Wilhelmina III KW 147, Vooruit KW 151, Janna KW 163, Eendracht K W168, Onderneming KW 175, Prinses Juliana VL 97. Donderdag 25 mei: m.l. Wilhelmina II KW 138, Noordster VL 197. In het landgoed „Westerhout" te Bever wijk is zaterdagavond voor de padvinders- groep „Die Wijker Duinjaghers" een nieuw clubhuis geopend, waarvoor heel veel belangstelling bestond. Jonkvrouw P. J. Boreel heeft in haar begroetingswoord dank gebracht aan het gemeentebestuur voor de financiële hulp, aan dé Spoorwe gen, Hoogovens, aannemers en de vele an deren, die het mogelijk hebben gemaakt weer een goed „tehuis" te kunnen gebrui ken voor de padvinders. De Oubaas (Mr. J. R.) Boerlage zei dat het het derde gebouw is in de loop der jaren, maar in het nieuwe gebouw zal men herinneringen kunnen vinden uit het verle den, o.a. een foto van oubaas Scherer, die zoveel voor de padvinderij heeft gedaan. Wethouder E. Gerritse heeft namens het gemeentebestuur het nieuwe oord, „De jachthut" genaamd, geopend. Hij wees daarbij op het motief, dat het gemeente-' bestuur had doen besluiten om deze bouw financieel mogelijk te maken. Van vele andere padvindersgroepen wa ren er vertegenwoordigers, die met jaloer se blikken het nieuwe gebouw in ogen schouw namen. Ook oud-leiders van de padvinders en ouders getuigden van hun medeleven met de groep en hadden ook geschenken meegebracht voor het nieuwe clubhuis. Nadat Jonkvrouw Boreel allen bedankt had voor de goede wensen en ga ven, werd het gebouw bezichtigd. IJMONDLASSERS NAAR LASTU De leden van de afdeling IJmond met de lasclubs Velsen en Haarlem van de Nederlandse Vereniging voor Lastechniek zullen zaterdag 3 juni een bezoek gaan brengen aan de jaarlijkse LASTU te Utrecht. In tegenstelling tot vorige jaren blijft het bezoek beperkt tot de tentoonstelling, zodat er niet de gehele dag mee gemoeid zal zijn. Nog een week kan men de oplossingen inzenden van onze Vlaggetjesdag-quiz, en daardoor in aanmerking komen voor 'n der waardebonnen, die in haring, vis of vis- produkten kunnen worden omgezet. Zoals bekend is er 75.aan waarde bonnen beschikbaar. Men kan aan ons kantoor, Lange Nieuwstraat 427, nog losse nummers van de krant, waarin de quiz is opgenomen, kopen. In de nacht van zaterdag op zondag heeft een bestuurder van een personenauto op de Van den Vondellaan in Driehuis een verkeerszuil, een lantaarnpaal en een ver keerbord op 't trottoir, omvergereden. De bestuurder, een 36-jarige machinist uit IJmuiden-Oost gaf als reden op, dat hij verblind werd door een tegenligger. Een politiewagen van de surveillance dienst heeft zaterdagmiddag in Velsen, op de Lange Nieuwstraat, de bestuurder van een personenauto gevolgd, die slingerende bewegingen maakte. Een politieagent heeft daarop de bestuurder aangehouden en over gebracht naar het bureau. De man bleek onder invloed van sterkedrank te verkeren. Op de splitsing van de westelijke parallel- wel en de Broekbergerlaan in Santpooort is zaterdagmiddag een personenwagen door een onhandige manoeuvre van de bestuur der gekanteld. De chauffeur van deze wagen, een 52-ja rige metaalbewerker uit Haarlem, schronk van het plotseling opdoemende verkeer en stuurde de wagen in paniek van links naar rechts waarbij hij tevens krachtig remde. De auto slipte en gleed op zijn zij. Geen van de inzittenden, waaronder twee dames, liep echter lichamelijk letsel op. Op de Zeeweg te Bakkum is het afgelo pen weekend een personenauto, bestuurd door de heer H. A. T. uit Wormerveer, met flinke vaart tegen een boom gevlogen op de hoek van de Johanna'shofweg. De wagen kwam uit de richting van het kampeerterrein en reed naar Castri cum toen de bestuurder, zonder aanwijs bare oorzaak, op genoemd punt de macht over het stuur kwijt raakte en dientenge volge tegen de boom vloog. Met hem werden door deze frontale bot sing ook de beide inzittende dames ernstig gewond en allen werden dan ook op ad vies van arts van Leesten naar het zieken huis te Zaandam vervoerd. Vooral de 77-jarige mevrouw H. D., die op de achterbank zittende toch met haar hoofd door de voorruit vloog, kreeg ernsti ge verwondingen, maar ook de 70-jarige mevrouw T. K. liep verschillende ernstige verwondingen op. De bestuurder, de 45-jarige heer H.A.T. uit Wormerveer, kreeg naast een shock ook verschillende verwondingen. Omtrent de oorzaak van dit ongeval tast de politie nog volledig in het juister. De auto moest zwaar gehavend worden weg gesleept. Opnieuw hebben de Klavierschippers be wezen dat zij steeds weer volle zalen kun nen trekken en de aanwezigen op uitste kende wijze een avond met muziek, zang en show bezig kunnen houden Vooral deze laatste avond in het seizoen zaterdagavond in het Kennemertheater be gon heeft de heer J. Hammer zich voor al tot de vele jongeren gewend met het verzoek deze avond niet in de war te schop pen door onnodig lawaai. Dit verzoek werd volkomen ingewilligd maar hiervan waren de Klavierschippers zelf de oorzaak, want het programma boeide een ieder van de eerste tot de laat ste minuut. Het eerste nummer, de „Show boat" deed het ook nu weer goed, maar het grootste succes boekte men toch met de show, gemaakt naar de bekende ope rette „lm Weissen Rössl". Deze lokte een stormachtig applaus uit evenals de Cow- boy-show. Als conferencier was de heer Bakker aanwezig die het gehele program ma omlijstte en de verschillende nummers aan elkaar praatte. De geslaagde avond werd met een gezellig bal besloten. Te Beverwijk is zaterdagmiddag op het kruispunt KoningstraatKloosterstraat een lesscooter in botsing gekomen met een personenauto, bestuurd door een inwoner van De Rijp. De dame die les kreeg gaf op het kruispunt geen voorrang aan de van rechts komende automobilist. Het ge volg was een botsing en een valpartij, waarbij de dame schaafwonden opliep. Bovendien geraakte een van haar knie schijven uit de kom. Zij moest behandeld worden in het Rode Kruisziekenhuis, van waar zijn later naar huis kon worden ge bracht. De schade aan de voertuigen was tamelijk groot. Te Beverwijk aan de Creutzberglaan nummer 21 is gisteren een schuur uitge brand. De bewoners van het perceel waren 's morgens om tien uur al vertrokken, 's Middags omstreeks vijf uur constateer den de buren rook, die uit de schuur kwam. Zij forceerden de deur en wisten een bak fiets naar buiten te rijden, terwijl de vlam men om hen heen sloegen. Bovendien be vrijdde het doortastende echtpaar kippen en konijnen uit hun hokken. Vervolgens spoten zij water met een tuinslang in het vuur en alarmeerde de brandweer. Met een slang op de tank van de brandweer auto kon het vuur spoedig worden be dwongen. De schuur brandde nagenoeg ge heel uit. Het uit steen opgetrokken ge bouwtje is geheel geblakerd. Zes fietsen werden een prooi der vlammen, alsmede circa twintig kisten rabarber, die de tuin- der hier had opgeslagen. Om zes uur ruk- ten de brandweermannen weer in. Dinsdagmiddag is de nieuwe Vlaarding- se trawler Voorwaarts VL.142 van de n.v. De Doggermaatschappij van IJmuiden voor de eerste reis ter visserij vertrokken, Het schip is gebouwd bij de n.v. Scheeps- bouwwerf De Dageraad te Woubrugge en maakte de dag vóór Vlaggetjesdag van Vlaardingen uit de officiële proefvaart. De Voorwaarts is een zusterschip van de ver leden jaar in de vaart gekomen Voorloper VL.16, een z.g. zij-trawler. De lengte over alles bedraagt 44,20 m, de breedte 7,34 en de holte 3,54 m. De trawler meet 291 reg. ton bruto en is uitgerust met een Deutz motor van 1000 pk. De nieuwe motortrawler Bellatrix KW. 139 van de n.v. Visserij Mij. Orion, welke de vorige week van de Werf, de n.v. Indu strie te Alphen aan de Rijn, in IJmuiden arriveerde, is eveneens dinsdag voor de eerste reis ter visserij uitgevaren. Aan 't einde van deze week zal de proef vaart plaats vinden van de motortrawler Marian Ellen KW 159, welke bij de Scheeps werf en Machinefabriek A. de Jong n.v. te Vlaardingen is gebouwd voor de n.v. Vis serij Maatschappij Insulinde te Katwijk aan Zee. Deze nieuwe aanwinst van de vis- serijvloot meet 310 reg. ton bruto, heeft een lengte over alles van 43,90 m., breed te 7,30^m en een holte van 3,60 m. De voortstuwing geschiedt door een 960 pk dieselmotor. In afbouw bevinden zich de Haarlem IJM.9 bij de n.v. Sleepheüing Mij. Scheve- ningen en de Arie Jacob KW. 149 bij D. en Joh. Boot n.v. te Alphen a d. Rijn. Eerst genoemde motortrawler is bestemd voor de n.v. Visserijonderneming v.h. J. C. Pronk te IJmuiden en de andere motortrawler voor de n.v. Katwijkse Rederij en Haring- handel v.h. A. den Duik. De door de n.v. Verre Visserij Maat schappij te Scheveningen in Ierland aange kochte motorkotters Mercator en Grönland zijn in Scheveningen aangekomen om bin nenkort in de vaart gebracht te worden. Enkele jaren geleden zijn deze kotters door de Machinefabriek H. Zwart te IJmuiden in de vaart gebracht als Mercator IJ.19 en Grönland IJ.50. Op 17 juni 1959 vertrokken beide schepen naar Ierland waar zij de vis serij hebben uitgeoefend met een gedeelte lijke Nederlandse bemanning. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Arbon van Swansea, coils IJmuiden; Brandaris, Londen, le dig IJmuiden; Irene, Rochester; British Patriot, Isle of Grain; Hinde, Londen; Prins der Neder landen, Hamburg; Rottum, Fowey; Amyntas, Hamburg. Zondag kwamen in IJmuiden aan: Fritz Thijs- sen, Puerto Ordaz; Wexford, Boston, ledig Zaan dam; IJstroom, Londen; Aeneas, Antwerpen; Spaarneborg, Kristineham, hout voor Zaandam; Energie, Par; Zuiderkerk, Antwerpen; Irma, Rot terdam; Achilles, Antwerpen; Julia Mary, Lon den; Ubbergen, Klaipeda; Henriette B, Londen; Harrogate, Goole; Helga Mathiessen, Skoghall; Gerd, Londen; Togokust, Hamburg; Rhesus, Bre men; Vliestroom, Swansea, coils IJmuiden; Schin- kelstroom, Hull; Taras, Gothenburg; St. Jean, Le Havre; Gabinda, Le Havre; Zaanland, Hamburg; Afirmity, Londen: Neth. Coast, Newcastle; Spe- ranza, Par; Corfield, Sunderland; Spaarnestroom, Fowey. V Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Rigel naar Stockholm; Njord, Halmstad, walsmateriaal van IJmuiden; Vechtstroom, Manchester; Wiedstein, Christobal; Bernd Becker. Bremen, bijlegger IJ muiden; Labotas Malaga; Marathon, Lissabon; Socrates, Curasao; Libra, Cuxhaven; Lamara, Kristinestad; Wolanda, Londen, walsmateriaal van IJmuiden; Ferocia, Rotterdam: Montferland, Bre men; Jans, Londen; Friesland, Norresundet; Jean E, Londen; Lucas Bols 2, Rotterdam; Zaanstroom, Shoreham; Frey, Malmö; Cee Sitaka, Gothenburg; Heriot, Leith; Arbon, Rotterdam, ledig van IJ muiden; Jagersfontein, Vlissingen; Lingestroom, Londen; Brandaris, Londen, walsmateriaal van IJmuiden; Narwal, Rotterdam; Takana, Ciudad Trujlllo; Grebbestroom, Huil; Manto, Esbjerg. Zondag vertrokken uit IJmuiden: Areas B naar Gibraltar; Bellavia, Curasao; Midas, Kopenhagen; Zeus 2, Hernösand; Johannes Russ, Antwerpen; Joseph Frering, Monrovia, ledig van IJmuiden; Kylix, Rotterdam. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Dortmund van Antwerpen; Amstelstroom, Poole; Plato, Aal- borg; Sleipner 1, Karlstad, hout voor Zaandam; Ahrenshoop, Wismar; Eemstroom, Leith: Biri, Tvedestrand; Jan Kreumer, Colchester, ledig IJmuiden; Bern, Dagenham. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Atletiek Op een natte, gladde en wegens het slechte regenweer van zondag vrijwel on geschikte grasbaan aan de Kleverlaan te Haarlem zijn atletiekwedstrijden van de afdeling Kennemerland van de KNAU ge houden, waaraan een flink getal jeugdige atleten van SUOMI uit Velsen-Noord heeft deelgenomen. Vooral voor de SUOMI-jon- geren was de grasbaan een handicap aan gezien zij zelf beschikken over een goede sintelbaan en een prima grasmat op Wa tervliet. Hoewel ten aanzien van de SUOMI-jon- geren, die eigenlijk pas in het wedstrijd wezen geraken, geen grote verwachtingen konden worden gesteld vielen bovendien de minder goede prestaties van de oudere atleten op, ook al wegens het slechte weer. Zo kwam mevr. D. Adelaar-Hurkmans op kogelstoten dames C niet verder dan 8,57 meter en eindigden op de 100 m dames D Marlène Andriessen en Elly Waagmees- ter respectievelijk als vijfde en zesde in hun serie met 15,5 sec en 15,4 sec. Voor de heren 100 m C was slechts voor K. Lieuwen een vierde finaleplaats weg gelegd in 12 sec. Wim Boender werd 4e in serie met 13,3 op de 100 meter D. In de C- klasse werd A. Koet 3e in serie met 12,3 en A. Langendoen 6e in serie met 12,5 sec. Een tweede plaats op verspringen heren C was er voor A. Koet met 6,02 m. L. Schol werd nummer vijf op de 3000 meter C-D- klasse in 10 min. 30,5 sec; 9. Ed. Schik. W. Kok was zevende op de 1500 meter he ren C. De gedetailleerde uitslagen waren: Meisjes D 60 m: Jopie Bakker 4e in serie 10,4: Martina Oorthuis 3e in serie 9,8; vér- springen: Jopie Bakker 3,04; Martina Oorthuis 3,51 m. Meisjes C: 60 m: 4. Gea Blok 8,8; Tineke Blok 5e demifinale 9,-; José Reyniersche 3e in serie 9,6. Vèrsprin- gen: Gea Blok; José Reynierse 3,68 m.; Tineke Blok 3.71 m. Hoogspringen: Gea Blok 1,20 Jongens D: Adri Doesburg 6e in serie 10,9: Joh. van Eist 5e in serie 10,4; Henk Kooi 4e in serie 10,-; Wim v.d. Werff 5e finale 9,-; Kees Dekker 5e in serie 10,8; Klaas Schoen 5e in serie 10,1. Kogelstoten: Adri van Doesburg 5,48; Joh. van Eist 5,36: Henk Kooi 5,98; 5e finale Wim v.d. Werff 7,70; Kees Kooyman 5,03; Klaas Schoen 4,98 meter. Bij de jongens C 80 meter bereikten se rieplaatsen: J. Dijkhuizen 4 in 11,2: Dick Keizer 4 in 12,9; Leo Langendoen 4 in 11,8; Kees Moos 4 in 11,4; Martin Nonhebei 4 in 11,4; Kees v.d. Oord 4 in 10,5; Alex v.d. Ploeg 5 in 12,1; Rob Schmitz 4 in 11,6; Wietze Velthuys 5 in 11,7; Ronald de Vries 5 in 13,8; Henk Werk 5 in 10,8; Rob Dekker 5 in 11,6 sec. Vèrspringen jongens C: Dick Keizer 3,56; Leo Langendoen 4,15; Fred Lende rink 4,47; Kees Moos 4,48; Martin Nonhe bei 4,54; Alex v.d. Ploeg 3,98; Rob Schmitz 4,32; Wietze Velthuys 4,02Henk Werk 4,41 meter. Op de 600 meter jongens C bereikte Kees v. d. Oord de vierde plaats in 1 minuut 37 sec. Fred Lenderink deed er 1.49,5 over. Jan Dijkhuizen tenslotte kwam op discus werpen jongens C tot 24,75 meter. De r.-k. parochie van St. Jozef in Velsen- Noord heeft voor de derde maal sinds de oorlog een priesterzoon feestelijk inge haald. De neomist Josef Stam werd, na aankomst met de trein in Beverwijk, op de Wijkerstraatweg opgewacht door een haag van bruidjes, deputaties van KAB en KAV, meisjes en jongens van de Tunnelboys met kleurige erebogen en de sportafdelingen gymnastiek, voetbal en handbal van IEV, die werden voorafgegaan door de r.-k. har monie „St. Caecilia". In het kerkgebouw vond de begroeting plaats. Zondagmorgen celebreerde de neomist zijn eerste H. Mis. Voor de officiële receptie zondagmiddag in het Jozefhuis aan de Banjaertstraat be stond grote belangstelling. BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN BEVALLEN: E. L. Regtien-Lieswijn, d., Lange Nieuwstraat 475, IJmuiden; J. A. Hoogzaad-Draaisma, d„ J. T. Cremer- laan 21, Santpoort; Th. J. Welp-van Wog- gelum, d., Schulpweg 398, Velsen-Noord; M. Molenaar-Schilder, d., Boekdrukker straat 3, Uitgeest; B. Bijlsma-Kramer, d., J. P. Coenstraat 71, IJmuiden; B. Ver- kooijen-Dijkman, d., Plutostraat 12, IJmui den; E. W. Smith-Kerkhoven, z., Schulp weg 294, Velsen-Noord; M. O. Weber- Crombeen, d., Schutterstraat 19, IJmuiden; G. de Vries-Kwantes, z., Lange Nieuw straat 151, IJmuiden. ONDERTROUWD: J. M. van Egmond, Noorderwijkweg 52, Beverwijk en F. van Schinkel, Groeneweg 40, IJmuiden-Oost, t.a. Groeneweg 40, IJmuiden-Oost; H. A. Evers, Plantage 251, Beverwijk en C. M. van Doorn, Herculesstraat 25, IJmuiden; J. Wijlacker, Rubensplein 17, Schiedam Jn E. G. Kuijck, Litslaan 23, Santpoort; F. Blokstra, Reigerstraat 9, Haarlem en E. F. M. Bol, Koningin Wilhelminakade 64, IJ muiden, t.a. Meeuwenstraat 57, Haarlem. GETROUWD: D. T. A. Bouwmeester en A. van den Boogaard, Galjootlaan 11a, Delfzijl; B. A. Dammers en W. Galis, 2e Emmastraat 7, Haarlem; G. W. van Kem pen en F. M. Mollen, IJmuiderstraatweg 41, IJmuiden-Oost; J. Maerten en E. Schee- lings, Hagelingerweg 201, Santpoort; B. J. Lans en P. J. J. van Dam, Valeriusplein 72, Driehuis; J. van Leeuwen en A. M. Swart, Jac. van Heemskerkstraat 65 rd„ IJmui den; A. P. van Pel en M. Hofmann, van Nieuwkoopstraat 14, IJmuiden-Oost; R. Scheringa en A. C. van Acker, A. Dekker laan 27, Beverwijk; J. M. Maalman en W. C. Klaver, Wilgenhoflaan 32, Beverwijk; A. ïngelse en R. van Velthuijsen, Napier straat 15, IJmuiden; W. van Gelder en J. M. Demmers, v. d. Helststraat 4, IJmuiden- Oost; T. J. L. de Zwart en D. Kelder, IJs- selstraat 79, IJmuiden; C. Mooiman en T. R. de Vries, Rijksweg 338, Santpoort. OVERLEDEN: A. Eebes, 74 j„ weduwe van S. Baarda, IJsselstraat 35, IJmuiden; H. Muda, 61 j„ echtgenoot van T. Meijer, Lindenstraat 11, IJmuiden-Oost; F. Mulder, 75 j., echtgenoot van S. Geurts, Braam- riraat 1, IJmuiden; T. Schermer, 77 j., ~chtgenote van E. Muntjewerf, de Noo- 4raat 2, IJmuiden-Oost; J. Snijder, 80 j., "htgenoot van J. W. Jongkind, Pancras- 'antsoen 1, Velsen-Noord; A. van Kam- -n, 86 j., Kanaalstraat 236, IJmuiden; R. "ririsutti, 62 j., echtgenoot van G. Kwast, 'ussenbeeksweg 35, IJmuiden-Oost. Honderden mensen hebben zaterdagmid dag de koude wind getrotseerd, die over het Gijzenveltplantsoen te IJmuiden blies en de meesten noodzaakte de kraag op te zetten. Maar gelukkig scheen de zon, heer ste er vrolijkheid op en rond dit grote plein waar de leden van zes drum- en tamboer- korpsen uit Velsen in hun kleurige unifor men zich warm trommelden. De marswedstrijden uitgeschreven door de Sportbond IJmuiden hadden vele be langstellenden getrokken, zij het hoofdza kelijk kinderen. Rond het lager gelegen geasfalteerde deel van het Gijzenveltplantsoen had men de wegen met hekken afgezet. Dit was het parkoers, dat elk der deelnemende korpsen moest lopen. Op het plein gaven zij een stilstaande mars ten beste. De techniek, het ritme, de algehele uit voering, het ordelijk en gericht marcheren dat waren de zaken waarop de heer A. van Veluwen van de Amsterdamse Poli- tiekapel lette. Hij had het daar reuze druk mee. Aan een vakkundige beoordeling hebben de korpsleden uiteraard zeer veel. Zij kun nen er hun voordeel mee doen. De deelnemende korpsen waren die van de samenwerkende speeltuinvereniging Schulpen en De Meerweiden te Velsen- Noord, de chr. gymnastiekvereniging „IJmuiden", „Wilhelmina" uit IJmuiden (met orkest), de IJmuider Harmonie, ook met orkest, „Voorwaarts" uit IJmuiden en „Wilhelmina" uit Santpoort. Verscheidene firma's en bedrijven had den prijzen beschikbaar gesteld. De jury kon na rijp beraad de volgende uitslag bekend maken: In de afdeling uit nemendheid behaalde de eerste prijs de IJmuider Harmonie. In de eerste afdeling behaalde de eerste prijs het drumkorps van de chr. gymnastiekvereniging IJmui den en de tweede prijs het tamboerkorps van „Wilhelmina" uit IJmuiden. In de tweede afdeling behaalde de eerste prijs het drumkorps van de samenwerkende speeltuinvereniging Schulpen De Meerwei den uit Velsen Noord en de tweede prijs ging naar Voorwaarts uit IJmuiden. In de derde afdeling ging de eerste prijs naar Wilhelmina uit Santpoort. Afdeling muziek: eerste prijs voor de IJmuider Harmonie en de tweede prijs voor Wilhelmina uit IJmuiden. De jongelui van „Wilhelmina" uit i Santpoort hebben zaterdagmiddag ook hun beste beentje voorgezet tijdens de I door Sportbond IJmuiden georgani seerde marswedstrijden op het Gijzen veltplantsoen. Hier ziet men het korps. De Algemene Nederlandse Bond van Ge pensioneerden, afdeling Velsen-IJmuiden houdt dinsdagmiddag halfdrie in het jeugdhuis van de Ned. Hervormde Ge meente aan de Burg. Enschedelaan (67) te Santpoort een ledenvergadering; het hoofdbestuurslid de heer J. Betzema zal spreken over „De waarde van onze pen sioenen". In het Herv. Jeugdgebouw aan de Rem brand tlaan te IJmuiden-Oost wordt woens dag 31 mei het toneelstuk „Droom der gevangenen" opgevoerd, onder auspiciën van de Velser Gemeenschap; aanvang 20 uur. In het gebouw van de Nijverheidsavond school, C.H. Moensstraat 5 te Beverwijk, worden woensdag 31 mei te 19 uur de di ploma's uitgereikt; er is daarna een ten toonstelling van tekeningen der leerlingen. De Twentse Bank te IJmuiden houdt vrij dag 2 juni van 16-18 uur receptie in Hotel Royal, in verband met het eeuwfeest van de Twentse Bank. Zaterdag 3 juni organiseert de Velser Gemeenschap in het Patronaatsgebouw te IJmuiden een zangfestival voor jeugd- en kinderkoren; de aanvang is gesteld op 19.30 uur. Van 17 tot en met 24 juni wordt in Be verwijk een muziekconcours gehouden. Dit concours wordt gehouden in verband met het 15-jarig bestaan van de Hoogoven Harmonie en het is de bedoeling dat ook muziekkorpsen uit vele plaatsen buiten de IJmondgemeenten hieraan gaan deelne men. De leden van het Historisch Genoot schap Midden-Kennemerland gaan zater dag 17 juni een excursie van Beverwijk naar Edam maken. Vertrek: 14 uur van het Stationsplein Beverwijk. De r.-k. toneelvereniging „Thespis" zal woensdagavond te kwart over acht in het Jozefhuis aan de Banjaertstraat te Velsen- Noord een uitvoering geven van de thriller „Gaslicht". Het spel van deze Velsennoord- se toneelclub, dat zich afspeelt in een decor anno 1900, staat onder regie van Wil Seignette- Het hotel Kennemerduin, eigendom van de Stichting Vakantievreugd, in Wijk aan Zee zal binnenkort worden afgebroken om plaats te maken voor een geheel nieuw ho tel. Kennemerduin is een oud hotel, dat niet meer voldoet aan de eisen van de tijd. De staatssecretaris van binnenlandse za ken, mr. Bot, heeft zaterdag in Horst (L.) een monument onthuld ter nagedachtenis aan de vroegere gouverneur van Nieuw- Guinea, Jan v. Eeckhout, die in Horst ge boren is en in 1938 benoemd werd tot resident van Hollandia. Het comité „vrien den van Jan van Eeckhout" had de gel den voor dit monummnt, vervaardigd door de beeldhouwer Rob Steultjens uit Bun- de (L) bijeengebracht. In een korte toe spraak herdacht de staatssecretaris Jan van Eeckhout als een der grootste pioniers van Nederlands Nieuw Guinea. Zijn werk, aldus mr. Bot, wordt nog stééds door Ne derland voortgezet en uitgebreid, ondanks het feit dat dit in bepaalde kringen nutte loos wordt genoemd. Daarna droeg hij het monument over aan de burgemeester van Horst. De plechtigheid werd bijgewoond door de Commissaris der Koningin in de provincie Limburg, mr. dr. F. Houben, de weduwe Van Eeckhout en twee zonen van de vroegere gouverneur. Ook een deputatie papoea's bracht een bloemenhulde aan 't monument. Een Papoea-student, de heer S. Hindon, zei dat Jan van Eeckhout steeds heeft gezocht naar het in ter-menselijk con tact tussen blanken en de primitieve pa poea's. Dit contact, aldus de heer Hindom, heeft hij ook werkelijk tot stand kunnen brengen en in Nieuw Guinea zal hij in gedachten steeds blijven voortbestaan als de vader van Nieuw Guinea. Jan van Eeckhout stierf in 1958 en werd te Hollandia begraven. Zondag is de 8-jarige Peter Timmermans uit Boxtel achter de ouderlijke woning in het riviertje Het Smalle Water geraakt en verdronken. Het kind is vermoedelijk te water geraakt toen het een vogelnestje zocht. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Zwolle (als predikant voor bijzondere werkzaamheden): J. A. Duetz, predikant bij de Ned. Prot. gemeente te Genève; te Nieuwolda (toez.): J. H. Pol, kand. te 's Gravenhage. Aangenomen naar Frederiksoord-Peperga-Blesdijke: A. Bur ger, emeritus predikant te Hattem. Geref. Kerken Beroepen te Tiel: G. Vesseur te Rockan- je. Bedankt voor Bruchterveld: W S Schenk te Enter. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Aangenomen naar Heemse: J. G. Meijer te Pernis. Doopsgez. Broederschap Beroepen te Nijmegen: J. Wieringa te IJlst c.a. Het vestigingsbesluit grafische bedrijven dat de Hoge Raad vorige week in strijd verklaarde met artikel 7 van de Grondwet (drukpersvrijheid), blijft voorlopig van kracht. Dit hebben de juristen van de Fe deratie der Werkgeversorganisatiën in het Boekdrukkersbedrijf, de Koninklijke Ne derlandse Bond van Steen- en Offsetdruk kerijen en Fotolithografische Inrichtingen en de Bedrijfscommissie voor de Grafi sche Industrie besloten. Zij hebben zich onmiddellijk na de uit spraak van de Hoge Raad in het proef proces beraden over de consequenties van het arrest voor het betrokken bedrijfsle ven. Besloten werd dat zowel de vestigings- besluiten Grafische Bedrijven als de tus sen de grafische handelarenbonden en de grafische werkgeversorganisaties gesloten ondernemersovereenkomsten (onder meer die inzake erkenning van grafische bedrij ven) vooralsnog van kracht zullen blijven. Aanpassing van de bedoelde vestigingsbe- sluiten aan de geest van het recente ar rest van de Hoge Raad zal moeten worden nagestreefd, zo werd besloten.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 5